DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHK DEMOCRATISCHE UNIE (ADENAUER) VERLIEST ABSOLUTE MEERDERHEID Vier jongelui gedood door ontploffende granaat Turkse doodvonnissen bevestigd Het overleg in Washington Besprekingen over wapenstilstand in Katanga Zwaar verkeersongeval bij Utrecht eist vier mensenlevens Weer Russische kernproef Amerikaans vliegtuig neergestort Duitse straaljagers landden in Berlijn MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 118e jaargang: No. 19042 ZIERIKZEESCBEWNIEOWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman. De Westduitse verkiezingen Opkomstpercentage kiezers lag tussen 80 en 90 procent BONN, 17-9. Zondagmorgen om acht uur zyn in West-Duitsland de verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag begonnen. De eersten van de 37.100.000 kiezers begaven zich onder schitterend weer naar de stembureaus. liet officiële slotrcsultaat zal niet eerder bekend zijn dan 1 oktober, omdat wegens het overladen van een der kandidaten in één kiesdis trict niet werd gestemd. Kort nadat zondagmiddag om één uur de stembureaus waren ge sloten, werd duidelijk dat een wel licht ongekend hoog percentage van de 37.1 miljoen stemgerechtigden in West-Duitsland zijn stem heeft uit gebracht. Het opkomstpercentage ligt tussen de 80 en 90. In 1957 bracht 87.8 procent der kiezers zijn stem uit, in 1953 86 procent en in 1949 78.5 procent. Op grond van de uitslagen van de tweede lijst in 228 districten concludeert het Franse persagent schap A.F.P. dat de C.D.U. de ab solute meerderheid in de Bondsdag heeft verloren. Reeds zondagochtend vroeg was het bij de stembureaus bijzonder druk, en enkele uren voor de slui ting in de namiddag, werd een tweede golf geregistreerd. Bondskanselier Adenauer bracht 's ochtends in zijn woonplaats Rhöndorf, bij Bonn, zijn stem uit. Hij werd door enkele honderden belangstellenden hartelijk toege juicht. Bondspresident Ltibke stemde in Bonn. Hij leverde kritiek op de sfeer waarin de verkiezingscam pagne is gevoerd, die z.i. niet over eenstemt met de ernst van de tijd. Twee miljoen meer kiesgerechtigden Het aantal kiesgerechtigden is ten opzichte van 1957 met twee miljoen toegenomen. Er zijn meer vrouwelijke dan mannelijke kie zers. Het Westberlijnse stadsparlement heeft, op grond van de verhoudin gen der partijen, 13 sociaal-demo cratische en 9 christen-democrati sche afgevaardigden voor de Bonds dag gekozen. Tijdens de bijeen komst kwam de voorzitter van het stadsparlement, Willy Henneberg, aan een hartaanval te overlijden. De afgevaardigden van West-Ber- lijn in de Bondsdag hebben geen stemrecht op grond van het vier- Ongeluk op militair terrein bij Harskamp HARSKAMP, 17-9. Vier Apel- doornse jongelui, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar hebben in de vroege zondagavond het leven verloren, toen een bazooka-granaat, welke zy gevonden hadden, ontplofte. Met z'n vyven waren ze zondagmiddag op twee bromfietsen uit hun woon plaats vertrokken voor een rit naar Kootwijk en Harskamp. In de na middag reden ze over de Radioweg (de weg Kootwijk-Harskamp, waar ze van hun bromfietsen afstapten en zich op, met duidelijke borden, militair terrein begaven. Twee van de jongens werden daar betrapt door een patrouille van de Konink lijke marechaussee. Ze kregen een proces-verbaal. Dit weerhield hen er echter niet van, later weer naar het bewuste terrein terug te keren. Vier van de jongelui, de achttienjarige Piet Koelewijn, de vijftienjarige Jaap Nikkels, de zestienjarige Henk Ad miraal en de zeventienjarige Derk Mulder negeerden opnieuw de waarschuwingsborden, terwijl de vijfde uit het gezelschap, Henk van Kierden op de weg achterbleef. Omwonenden hoorden om onge veer kwart voor zes het geluid van een zware ontploffing. Enkele daar wonende ambtenaren snelden hun woning uit en vonden op het ter rein de deerlijk verminkte lijken van drie van de jongens. De vierde jongen die zich op het terrein had begeven werd zeer zwaar gewond Prins Bernlianl in Engeland GUILFORD, 17-9. Prins Bernhard heeft zondag in het Engelse plaats je Guilford 1.300 leden van de „Saint John Ambulance Brigade", een vrijwilligers-organisatie voor het verlenen van eerste hulp, ge- inspecteerd. De prins droeg een admiraals uniform en was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur in Enge land, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten en de marine attaché van de ambassade. Later woonde de prins in de nieuwe kathedraal een dienst voor de leden van de brigade bij. Hij werd ontvangen door de bisschop van Guilford, the right reverend George Reindorp. De prins las een stuk uit de bijbel. Aan de kerkdienst ging een lunch vooraf, waaraan o.m. de bur gemeester van Guilford en leden van het gemeentebestuur, de Earl of Munster en vooraanstaande functionarissen van de St. John Brigade aanzaten. Na afloop volg de een défilé. aangetroffen, hij overleed enkele ogenblikken later. Ook de vijfde, die het niet had aangedurfd om het terrein te betreden, werd nog gewond, hoewel niet ernstig. Begin van brand Na de explosie ontstond een be gin van brand. Snel blussings- werk voorkwam uitbreiding daar van. Een van de twee bromfietsen werd zwaar beschadigd. De licht gewone jongeman werd overge bracht naar een ziekenhuis in Ede. Men vermoedt dat de jongelui op het terrein een bazooka-granaat 3,5 inch hebben gevonden en deze hebben willen meenemen, waarna zich de explosie heeft voorgedaan. Oud-premier Menderes van Turkije werd opgehangen ISTANBUL, 17-9. De Turkse oud- premier, Adnan Menderes, is zon dag opgehangen. Vrijdag had een speciaal tribunaal hem met een aantal medewerkers wegens schen ding van de grondwet ter dood ver oordeeld. Van deze doodvonnissen werden er drie, die van Menderes en twee zijner ministers, door het Comité voor nationale eenheid, dat thans in Turkije aan de macht is, beves tigd. Het doodvonnis van de twee oud-ministers werd zaterdag vol trokken. De gezondheidstoestand van Men deres, die donderdag een poging ge daan had zich van het leven te be roven, werd echter van dien aard geacht, dat zijn terechtstelling uit gesteld werd. Blijkens een commu niqué bevond een medische com missie zondag dat de oud-premier in zoverre was hersteld, dat het vonnis kon worden voltrokken. Nozems mishandelden N.S.-blokwachter UTRECHT, 17-9. Een groep no zems heeft de N.S.-blokwachter A. J. Fi'ensch van de halte Wilgenpias nabij het station Rodenrijs ernstig mishandeld. De jongelui bevonden zich gistermiddag op de spoorbaan en werden door de heer Frensch weggestuurd. Toen zij weerstand boden greep de blokwachter een van hen bij de kraag en leverde hem aan de politie, over. Vanoch tend wilden de knapen revanche nemen en mishandelden de blok wachter. Hierna sloegen zij op de vlucht. De politie heeft inmiddels een hunner gearresteerd. mogendhedenstatuut. De socialis tische groep afgevaardigden van West-Berlijn wordt geleid door burgemeester Willy Brandt, de christen-democraten worden geleid door de minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Ernst Lem mer en dr. Heinrich Krone. Amateur- bankrover PARIJS, 16-9. Een ama teur-bankrover heeft een poging om een bank in Pa rijs te plunderen zien mis lukken, hoofdzakelijk door dat hij niet vlug genoeg kon beslissen hoeveel geld hij wilde hebben. Een ver wilderd uitziende jonge man, die zei Clouzeaud te heten, vervoegde zich bij een Duitse bank op de Avenue de Friedland. Hij vroeg de directeur te spre ken. Toen hij in diens kan toor was ontvangen, trok hij een groot slagersmes, zette dit op de rug van de directeur en eiste tien mil joen franc. Om tijd te win nen vroeg de directeur of het nieuwe of oude fran ken moesten zijn. „Ik wil u niet ruineren, geef me dus maar tien miljoen oude franken", antwoordde Clou zeaud. Zo omslachtig mo gelijk ging de directeur het vereiste bedrag uit de brandkast halen. Intussen had hij de alarminstallatie in werking gesteld. De ro ver nam hier echter geen notitie van. Toen de direc teur tenslotte de gewenste som overhandigde, verzocht hij de dief een ontvangst bewijs te tekenen. Deze ging hiermee akkoord, maar hij had zijn handtekening nog niet geplaatst, toen de politie het kantoor binnen stormde. ISTANBOEL, 16-9. Het Turkse comité van nationale eenheid heeft de doodvonnissen bevestigd, die zijn uitgesproken tegen ex-premier Menderes, de oud-minister van buitenlandse zaken Zorlu en de vroegere minister van financiën Hassan Polatkan. De overige twaalf doodvonnissen waaronder die over ex-president Celal Bayar, werden omgezet in levenslange gevangenisstraf. WASHINGTON, 17-9. Naar van gezaghebbende zyde wordt meege deeld is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, door zyn ambtgenoten uit Frankryk, Engeland en West-Duits land gemachtigd aan Andrei Gro- myko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, mee te delen dat het Westen bereid is tot be sprekingen over Berlijn, maar niet onder dwang. Verwacht wordt, dat een even tuele conferentie van Oost en West zal worden gehouden door de mi nisters van Buitenlandse Zaken. Rusk zal Gromyko waarschijnlijk deze week in New York ontmoeten. Volgens waarnemers heeft de driedaagse conferentie van de wes telijke ministers de eensgezindheid vafi het Westen wat betreft dc wijze van onderhandelen met de Sowjet-Unic, versterkt. Zaterdagavond kwamen de vier ministers voor het laatst bijeen. Delftse groenente Eikerzee Delftse „groenen" hebben vorige week - gelijk gemeld - te Eikerzee een kinderfeest georga niseerd, dat voor de jeugd een succes werd. Het feest in het Zwitserse kamp ter plaatse vormde één der opdrachten, die de „feuten" tot een goed einde moesten brengen. Gelet op de gezichten van de kleuters, zat het met die opdracht wel goed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Hammarskjoeld en Tsjombe praten NDOLA, 17-9. De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft zondag in het Noord-Rhodesische plaatsje Ndola met president Tsjombe be sprekingen gevoerd over een wa penstilstand in Katanga. Tsjombe, die was vergezeld van zijn ministers van Buitenlandse Za ken en van Financiën, Kimba en vertegenwoordigers van de rege- Kibwe, heeft ook gesproken met vertegenwoordigers van de rege ring van Noord-Rhodesië. Op het vliegveld van Ndola ver klaarde Tsjombe dat hij „nooit" zou instemmen met een ontmoeting met de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, de Ier O'Brien. In Katanga wordt nog sporadisch gevochten tussen troepen van de Verenigde Naties en Katangaanse 'endarmes. In Elisabethstad is het betrekke lijk kalm. Het vliegtuig waarmee ll; opperbevelhebber van de V.N.- troepen in Kongo, generaal Sean McKeown, zaterdagavond in de Katangaanse hoofdstad aankwam, werd zondag door het vuur van van luchtafweergeschut beschadigd. Het kon echter de reis vervolgen. Drie personen werden ernstig gewond UTRECHT, 18-9. Vier personen werden gedood en drie zwaar ge wond by een zeer ernstig verkeers ongeval op Ryksweg 12 naby de „Ballast My." in Utrecht. Ret ongeluk gebeurde zondag morgen omstreeks half elf, toen honderden automobilisten over deze drukke weg reden. Tot de verongelukten hoort ook de direc teur van het postdistrict Amster dam, de heer P. J. van Dalsen. Voorts werden gedood: mevrouw Botenga-Driessen uitjBennekom en twee inzittenden van de auto van de heer Van Dalsen. Door tot nu toe onbekende oor zaak reed de personenauto bestuurd door de 40-jarige rijschoolhouder M. A. Botenga uit Bennekom, die uit de richting Arnhem kwam, door de verhoogde middenafrastering van deze rijksweg en kwam op het weggedeelte voor het tegenoverge stelde verkeer terecht. Daar vloog de wagen met een enorme klap op een andere personenauto, die werd bestuurd door de heer P. J. van Dalsen. Deze reed in de richting Arnhem. Nog een andere wagen, bestuurd door de 42-jarige K. H. T. uit Düsseldorf, die eveneens in de richting Arnhem ging ,joeg vervol gens op de grote ravage in, waarbij hij iangs de auto van de heer Van Dalsen schuurde en frontaal tegen de auto van de heer Botenga botste. De gevolgen waren verschrikke lijk. Mevrouw Botenga was op slag dood. De heer Botenga en zijn vijf- Militair omgekomen BREDA, 15-9. De 20-jarige mili tair TI. Dierikx uit Vlissingen is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk op het viaduct op de Beeksebaan in Breda. Hij was op slag dood. De heer Dierikx werd aangere den door een personenauto, be stuurd door de militair J. S. uit Leeuwarden, toen hij met zijn scooter op het viaduct wilde over steken. jarig zoontje werden zwaar gewond naar het Diaconessenziekenhuis in Utrecht overgebracht. De heer Van Dalsen werd, evenals zijn beide medepassagiers, van wie de iden tificatie nog niet kon geschieden, levenloos uit de wrakstukken ge haald. Een andere inzittende van zijn wagen werd zwaar gewond naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. De Duitser liep. geen noe menswaardig letsel op. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De dingen veranderen vlug ger dan onze kijk erop. WASHINGTON, 17-9. In de Sow- jet-Unie is zondag een middelzwaar kernwapen tot ontploffing ge bracht, aldus heeft de Amerikaan se commissie voor atoomenergie meegedeeld. Het was de twaalfde proef in de huidige serie. De proef werd genomen in de nabijheid van Semipalatinsk, in centraal Azië. Nieuwe vluchtelingen in Berlijn BERLIJN, 17-9. In de nacht van zaterdag op zondag zijn vijf men sen er in geslaagd west-Berlijn te bereiken. Twee vrouwen, een oude man en twee jongens, van wie een acht jaar oud, sprongen uit de eer ste verdieping in dekens die door Westberlijnse brandweerlieden in de Bernauerstrasse in de Franse sector werden opgehouden. Twee andere Oostberlijners klommen over de betonnen muur en bereik ten ongedeerd west-Berlijn. Een Oostduitse politieman had een schot op hen gelost, aldus de West berlijnse politie. Zes en dertig inzittenden omgekomen CHICAGO, 17-9. Een Electra van de Amerikaanse Northwest Air lines is zondag kort na het opstij gen van het vliegveld O'Hare bij Chicago verongelukt. Het toestel had 36 mensen - 31 passagiers en een bemanning van vijf leden - aan boord, die allen om het leven zijn gekomen. Het viermotorige turbine-zuiger vliegtuig dat van Wilwaukee op weg was naar Tampa in Florida, maakte na het verlaten van de rol- baan een zwenking naar rechts, waardoor de rechtervleugel de grond raakte. Er deed zich toen een ontploffing voor en het toe stel stortte neer op een veld in een park in een voorstad van Chicago. Scherpe nota het gevolg MOSKOU, 17-9. De Sowjct-Unie heeft zondag in gelijkluidende no ta's aan de V.S., Engeland en Frankryk geprotesteerd tegen dc schending van het Oostduitse luchtruim door twee Westduitse straaljagers op donderdag j.l. In de nota's wordt gewaarschuwd dat ingeval van herhaling militaire toestellen, die geen gehoor willen geven aan een bevel tot landing, met alle middelen, waaronder ra ketten, zullen worden neergescho ten. De Sow jet-regering spreekt van een „voorbereide provocatie om de toestand in de werld tot het uiter ste te forceren en elke mogelijk heid tot een akkoord tussen de be langhebbende staten over rijpe in ternationale vraagstukken in de kiem te smoren". DEN HAAG. Dinsdag 19 sep tember komt dc Tweede Kamer te drie uur in openbare vergadering byeen. De agenda vermeldt: aan bieding der rijksbegroting voor 1962 en opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1