mmm winterstoffen Schaapherder Hilbert Klomp heeft er veertig jaar opzitten ONZE PUZZELRUBRIEK Circus Toni Boltini start te Zierikzee met Zeeuwse tournee Sikh-leider vast al een maand 6EBRS. THIEN Laatste nieuws OVERDENKING Ontmoeting aan de Zonnemairse Veerdijk Zijn liefde voor het vak onverflauwd (Van onze redacteur) ZONNEMAIRE, september. - Om Berlin even te vergeten, de nu- cluaire klappen in het oosten en de nozems, die geen sikkepit zin meer In het leven hebben, omdat ze alles al gehad (menen te) hebben, zal men naar de Zonnemairse Veerdijk moeten, om er pure levenswijsheid af te lezen van de lippen van schaapherder Hilbert Klomp, die veertig maal de seizoenen heeft zien komen en gaan in de „corridor", maar nog altijd met dezelfde energie en ijver de schapen hoedt van boer Deist, die ten getale van rond honderdzestig stuks niet zonder succes pogen gul groeiend en fris bermgroen deelachtig te worden. Met excuses aan de heer Klomp, maar w|j wisten van zjjn bestaan niet af, hoewel veertig jaar een lange tijd is, om iemand te ontmoeten die al die jaren zijn „schoapkes" achterna zit en zijn hond aanvuurt als „zijn dieren" al grazend al te ver van de hun toegewezen baan afwijken. Die trouw, die plichtsvervulling en alles wat er by veertig jaar scheperschap behoort, komen niet zo regelrecht in de krant, en wy haasten ons dan ook een verzuim goed te maken en te melden dat „Hilbert" in april zijn veertigjarig jubileum vierde (altyd samen met de schapen en altyd by dezelfde baas), hetgeen hem geen lintje, maar wel een fikse bonus van zyn werkgever opleverde. Hilbert Klomp heeft meer Schou- wen-Duivelandse lucht gesnoven, dan velen onzer, maar van origine is hij een Drenth en „zijn spraak verraadt hem", want zijn noorde lijk accent zit er nog even duide lijk in, dan op het moment dat hij op 25-jarige leeftijd de Drenthse heide verwisselde met de Schouw- se dijkbermen. Schapen waren er bepaald meer in het Drenthe van de twintiger jaren dan hier, maar de maatschappelijke toestanden waren er zeker nog belangrijk slechter dan op Schouwen-Duive- land en dat is wel de hoofdoorzaak geweest, dat deze aan de eenzaam heid gewende noorderling in deze streek zijn levensgeluk heeft ge poogd te vinden. Of het hem gelukt is? „Ik doen ut nog net zo gerne als toen ik be gon", vertelde Hilbert, toen op de Veerdijk onze kennismaking een (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). feit was geworden. Een krasse uit spraak, vooral als men bedenkt dat .onze schaapherder het niet meer behoeft te doen, want zijn 40-jarig jubileum impliceerde te vens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Mens en natuur De verleiding is groot rond het hoofd van Hilbert een aureool van louter pastorale romantiek te we ven, maar dan komt men toch te recht in biografische bedriegelijk- heid, want Klomp - schaapherder, natuurmens en standvastig vrij gezel - is een mens onder ons en niets menselijks zal hem vreemd zijn. Maar hij fascineert als verte genwoordiger van een uitstervend ras, om wie het fluïdium hangt van de natuur met al zijn grillig heid, die geen genade kent met Met de puzzel blijft het goed gaan; de „winterse" belangstelling is een blijvertje en dus geen uit schieter. Geen wonder, nu de avon den alweer zo lang zijn geworden en om zeven uur de lamp al aan moet. De puzzel van vorige week kreeg weer een groot aantal juiste oplossingen. De"eerste prijs is bestemd vj^or: mevr. J. den Haan-Deurloo Boerenweg 6, Zierikzee. De tweede prijs gaat naar: mej. W. v. d. Cingel Kon. Maudplein 5 Nieuwerkerk. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. arosa; 5. groep; 9. die; 10. armee; 12. epe; 14. k.o.; 15. vermengen; 16. r.i.; 18. anke; 20. delta; 21. dier; 23. ei; 24. t.t.; 26. stormen; 30. starten; 33. arme; 34. norma; 36. iele; 37. amie; 38. tea; 39. pari; 40. ogen; 41. genre; 43. nest; 45. beneden; 47. trotser; 49. a.e.; 51. gr; 52. idee; 55. slome; 58. sela; 60. e.a.; 61. motiveren; 62. an; 63. nto; 65. irene; 66. els; 68. zegge; 69. snèek. „Ia Verticaal: 1. ai; 2. reve; 3. sar dien; 4. arme; 5. gent; 6. regatta; 7. eend; 8. p.p.; 9. don; 11. melk; 13. ere; 14 kassa; 17. irene; 19. krommenie; 22. interesse; 23. em; 25. t.a.; 27. trage; 28. reine; 29. no ten; 30. smart; 31. riant; 32. elise; 35 ren; 40. oblie; 41. geestig; 42. er geren; 44. traan; 46. da; 48. or; 50. love; 53. dan; 54. emoe; 56. lire; 57. mens; 58. snee; 59. las; 64. t.z.; 67. l.k. DE NIEUWE PUZZEL ir een eenzame herder op een eenza me dijk. Als kind al liet hij zijn oog gaan over de weidheid van de Drenthse heide, steeds verder te ruggedrongen en verschrompeld tot een rest, dat misschien behouden zal worden dank zij de kreten van de natuurbescherming, die ook ginds moet vechten tegen plano logen, kampeerterreinhouders en uitzoekers van militaire oefenter reinen. Hilbert heeft nadien tientallen malen de lente aarzelend en schoor voetend zien aansluipen over het Schouwse land, dat - anders als in de bergen - zich zo moeilijk ge wonnen geeft aan de luwte van het milde seizoen. Hete zomers hebben hun hitte over hem en zijn schapen uitgestraald. De herfsten kwamen met hun stervend bieten blad op de velden, de trage smook van brandend aardappelloof en de wilde luchten, die als mastodonten uit zee over de strakke lijn van de dijk kwamen aanzeilen, om ten slotte uit te monden in de grijs heid van kille winterdagen of - dat kwam ook voor - in de vries kou, die een ijsvloer legde op de sloten en Hilbert ernstiger teister de dan zijn schapen, die nut had den van hun pels. We dachten al tijd dat schapen houden op Schou- wen-Duiveland een zaak was van „de Ringelbergs". Zeker, die zijn er ook, maar vergeet Hilbert niet, die als Zonnemairs collega zijn schapensporen meer dan verdiend heeft. Geheim van de stilte Hilbert Klomp leidt zijn schapen over de binnendijken en ook de zeedijk aan binnen- en buitenkant doet mee, want gras is gras en in dit opzicht blijken de Schouwse schapen - volgens de herder - be voorrecht boven de Drenthse, die het op de kale heide niet altijd even gemakkelijk hadden en heb ben. Wie Hilbert Klomp met zijn dieren over de Veerdijk ziet schar relen, staat tegenover een onge compliceerd mens, die in de stilte van het buitenzijn veertig jaar lang tijd had om na te denken en aan wie vele kwalen van de tijd zijn voorbijgegaan. Nog altijd immers heeft hij „goesting" in- de schape- rij en al trekt „ergens" zijn hart nog naar Drenthe (eens per jaar onderneemt hij de verre reis), hij mint Schouwen, zij het dat zijn liefde vaak woordeloos blijft; want herders kennen het geheim van de stilte en het zwijgen. En dat mys terie is waardevol anno 1961, nu zovelen zich geroepen voelen hun zegje te doen! BRUSSEL. „Gewelddadige agres sie van de V.N.", „Slot van een historisch geschil", „Brutaliteit van de V.N.", „Machtsgreep", „Kracht meting", dat zijn de koppen waar mee de Belgische pers donderdag het optreden van de V.N. ih Ka- tanga bestempelen. Ingezonden mededeling Stijf en Stram? Nu bier - dan daar? Neem Kruschen - èn Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig kli maat de schuld. Maar vaak is de oorzaak onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen, begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen, de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs na tuurlijke weg afgvoerd. En daar mede ook de oorzaak van Uw rheumatische pijn. Horizontaal: 2. oude literatuur; 5. rivier in Duitsland; 9. opschik; 10. wallekant; 12. vruchtbare plaats; 13. beletsel; 14. oppervlaktemaat; 15. bergplaats; 17. naschrift ('afk.) 19. stof maat; 20. stevige wandeling; 23. unieke; 24. muziekstuk voor ko per; 28, vriendschapsverdrag; 32. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 34. meisjesnaam; 35. pret; 37. oude vreemde munt (afk.); 38. stofmaat; 39. godsdienst (afk.); 40. duur van eb en vloed; 41. onmeetbaar getal; 42. heilige (afk.); 43. idem (afk.); 44. zangnoot; 45. grote bijl; 47. voegwoord; 49. eerwaarde heer (Latijnse afkorting); 51. cijferen; 54. aziaat; 57. jong dier; 58. berg plaats; 61. ambtshalve (Latijnse afk.); 63. venster; 65. duits voeg woord; 67. op de wijze van; 68. tel woord; 69. herkauwer; 72. overal; 73. verdedigingswerk; 74. karakter. Verticaal: 1. lekkernij; 2. land in Europa; 3. bedrukking; 4. als eer der (afk.); 5. dubbelklank; 6. treu zelen; 7. eer; 8. zijrivier van de Donau; 11. deel van Amerika (afk.); 15. hefwerktuig; 16. spaanse titel; 18. spoedig; 19. insecteneter; 21. voorzetsel; 22. paar; 25. wereld; 26. zangnoot; 27. jongensnaam; 29. plaats in Duitsland; 30. titel (afk.); 31. vlekkenwater; 36. eveneens; 43. land in Azië; 44. lidwoord; 45. in het jaar; 46. menselijk geluid; 48. deel van de bijbel (afk.); 50. grote groep mensen; 52. liefkozing; 53. voordien, vroeger; 55. grote vloot; 56. oosterse titel; 59. meisjesnaam; 60. brandstof; 63. advies; 64. god heid; 66. bevestiging; 70. rang in het leger (afk.); 71. voorzetsel. Op de foto met leeuwtje op schoot ZIERIKZEE, 15-9. Het grootste circus van Nederland, dat van Toni Boltini, komt naar Zeeland en Zierikzee krügt de primeur. Volgende week donderdag zullen 152 wagens 200 artisten via het veer Z(jpe op het industrieterrein te Zierikzee hebben afgeleverd. Donderdagavond zal dan het pu bliek van Schouwen-Duiveland de enorme achtmastten-tent worden gepresenteerd, een tent van 40 by 60 meter, waarin 4a 5.000 toeschou wers een plaatsje kunnen vinden. Het circus komt en dat wil zeg gen: een gloednieuw programma, bestaande uit internationale num mers uit Nederland, België, West en Oost-Duitsland, Engeland en Zuid-Amerika .Voor de liefhebbers bestaat nu zelfs de mogelijkheid gefotografeerd te worden met een jonge leeuw op schoot. Maar eerst wordt een boeiend programma af gewerkt, ingeleid door kapelmees ter H. Mors en zijn mannen en spreekstalmeester Willy Klijs. Een neef van de grote Frans Althoff, Alberto, brengt dan al direct een nieuwe dressuur met 9 Berber leeuwen. Alberto schrikt er zelfs niet voor terug een rondgang te maken met een leeuwin van 125 kg. op zijn rug. Mogelijk is de groep bruine beren, gepresenteerd door mevrouw Althoff, nog ge vaarlijker dan de grommende Ber berleeuwen. Om de zaak dan weer wat in evenwicht te brengen weet show man mr. Lin, een topnummer van Boltini, op ongeëvenaarde wijze honderd limonade-glazen met be hulp van bladen met één hand te balanceren. Mogelijk zal het dan volgende paardennummer, waarbij de beroemde Friezen, voor de vele paardenliefhebbers op het eiland, het hoogtepunt van deze avond vormen. De 13- en 9-jarige Maria en José geven vervolgens het „hooggeëerd publiek" een indruk van hun talent als jeugdige koord danseresjes. De jeugd blijft de piste bezetten, want na Maria en José is het de beurt aan de 14-jarige dochter van directeur Toni Boltini een perfect nummertje „voetenwerk" ten beste te geven. Na acrobatiek; door Jerry en Freddy komt een' andere „ster" van de avond het piibliek vermaken: captain Lens met zijn gedresseer de chimpansees, die nummertjes weggeven op de fiets,, touwtje springen en zelfs niet terugschrik ken voor een nummertje „rock-en- roll". De „Seven Eagles Troupe" vormen de beste evenwichtskun stenaars op de hoge draad van Europa en het is maar goed dat na dit nummer pauze wordt gehouden om weer tot het besef te kunnen komen, dat het op de vaste grond wel zo prettig is. Na de pauze een toekomst-show „wereldruimtevaart naar Mars", drie zeer muzikalè clowns „Les Courtials", „skikun9t op de han den" door „King Everest" en nog al meer luchtsensaties door José Lane en de „3 Picids". Tot slot zal de Zierikzeese jeugd in het bezit van skelters .gelegenheid krijgen in open wagentjes hun krachten te meten met de „coureurs" van het circus. AMRITSAR, 15-9. Tara Singhde 76-jarige Sikh-leider, gaat vandaag (vrijdag) de tweede maand in van zijn „vasten tot de dood" om de vorming van een aparte staat van Poendjabi-sprékenden af te dwin gen. Volgens artsen heeft hij niet langer dan twee weken te leven, als hij voortgaat alleen maar wa ter en wat zout tot zich te nemen. De Indiase regering heeft laten weten, dat zij niet voor de eisen van de acht miljoen Sikhs zal zwichten. De sfeer onder de Sikhs Is ove rigens niet meer zo emotioneel als in de eerste dagen van het vasten van Tara Singh. De politie, die on geveer 1.000 arrestaties heeft ver richt, vertrouwt er op dat zij de toestand in de hand zal kunnen houden, als de Sikh-leider mocht komen te overlijden in de gouden tempel van Amritsar. Deze heeft intussen Gandhi's vastenrecord van drie weken ruimschoots ver beterd. Prinses Beatrix opende buitenschool LEEUWARDEN, 14-9. H.K.H. Prinses Beatrix heeft donderdag middag in Leeuwarden de nieuwe buitenschool geopend. Het complex vormt de grootste openluchtschool van Nederland en heeft reeds lan delijke vermaardheid gekregen door zijn afrolbare daken. 80 leerlingen van de buitenschool brachten de prinses een bloemen hulde en twee van hen, Froukje de Boer en Johan Westra, formeerden uit 80 dalia's tenslotte een boeket van 23 bloemen, naar de leeftijd van de prinses, dat werd aange boden door twee 7-jarigen, Roeli Fabriek en Grietje de Vries. De openingsplechtigheid werd besloten met een rondgang dopr de school waarbij de prinses nóg een tweede symbolische openingshandeling verrichtte door het dak van een der leslokalen open te draaien. Jongelui die hiervoor belang stelling hebben en in het bezit zijn van een „skelter kunnen zich voor deze strijd opgeven aan de kassa, maar ons is mee gedeeld dat deelname geen en kele kans biedt op een gratis reis met het circus naar de oliesheik van Bahrein Het circus geeft twee avond voorstellingen (op 21 en 22 sep tember a.s.) en een kindervoor stelling op vrijdagmiddag (22 september). Viering eeuwfeest Sweelinck (1562-1962) AMSTERDAM, 14-9. In mei 1962 zal het 400 jaar geleden zijn dat de Amsterdamse orgelmeester Jan Pietersz Sweelinck, componist en muziekhistoricus, in Deventer ter wereld kwam. Ter herdenking van dit feit heeft zich een werkcomité gevormd dat bestaat uit de heren Pieter Fischer (secretaris), Minko Geerink Bakker, Gustav Leonhardt Felix de Nobel, dr, Frits Noske en Marinus Voorberg. De feestelijkheden die van mei tot september a.s. zullen duren en voor een belangrijk deel door de N.C.R.V. zullen worden gerelayeerd beginnen met een herdenking in de Grote Oflebuinuskerk in Deventer. Verder wordt in vele plaatsen in ons land het eeuwfeest van Swee linck herdacht, o.a. in samenwer king met de Noordduitse radio. Voor de liefhebbers van lucifers merken is er nieuws. Een bekende organisatie van kruidenierszaken (VéGé) heeft een nieuwe serie merken samengesteld, onder het motto „Old Timers". Het zijn plaat jes van oude automobielen, ge drukt in vier kleuren. Bij elk mo del staan het merk en het jaartal vermeld. Een veelbelovende serie! Mr. Jonkman voorzitter Eerste Kamer DEN HAAG, 15-9. H.M. de Ko- ningin heeft bij besluit van 11 sep tember 1.1. mr. J. A. Jonkman be noemd tot voorzitter van de Eer ste Kamer voor de nieuwe zitting, welke 19 september aanvangt. Ingezonden mededeling Pracht kollektle nieuwste dessins Zierikzee Scheepvaartberichten Japara, 14-9 van Port Said naar Emden. Kenia (t.), 14-9 van Punta Cardon naar Buenos Aires. Koratia (t.), 14-9 van Punto La Cruz, plm. 15-9 te Curagao. Korenia (t.), 14-9 van Bonny naar Hamburg. Tegelberg, 15-9 te Kobé. Bajar en Memleres ter clood veroordeeld EILAND JASSI. De voormalige Turkse president Djelal Bajar en oud-premier Adnan Mendercs zijn door het Turkse hooggerechtshof in het proces, dat op het nabij de Turkse kust gelegen eiland Jassi is gevoerd, ter dood veroordóeld. NUNSPEET. In het ziekenhuis te Harderwijk is overleden de 86-ja- rige J. Bosch, die donderdagavond zwaar gewond werd, toen hij in zijn woonplaats Nunspeet door een met een stuk geschut geladen mi litaire wagen werd overreden. Vrij warm Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking en plaatselijk wat motregen, maar morgen in de loop van de dag kans op opklaringen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; vrij warm. 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.54. Maan op 12.51, onder 22.07. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.52. Maan op 13.57, onder 22.51. 18 sept. Zon op 6.18, onder 18.49. Maan op 14.59, onder 23.45. Eerste kwartier: 17 sept. te 21.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 sept, 7.08 v.m. 19.11 n.m. 17 sept. 7.39 v.m. 19.50 n.m. 18 sept. 8.24 v.m. 20.51 n.m. BROUWERSHAVEN 16 sept. 6.19 v.m. 18.38 n.m. 17 sept. 7.00 v.m. 19.20 n.m. 18 sept. 7.51 v.m. 20.20 n.m. Doodtij: 19 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mee: De kleine storing, die gisteren met regen en wind ons land pas seerde, lag vanmorgen al in de Finse Golf in de buurt van Hel sinki. Een volgende storing, die zich gisterochtend midden op de oceaan bevond, is belangrijk uit gediept en met grote snelheid naar het zeegebied ten westen van Schotland getrokken. Ze heeft over het Engelse Kanaal en de Britse eilanden een sterke zuid westelijke stroming in het leven geroepen, waarmee uit de subtro pen afkomstige lucht wordt aan gevoerd. Deze lucht zal ook tot Ne derland doordringen, zodat morgen warm weer is te verwachten. Een andere storing, die oorspron kelijk het karakter van een tropi sche cycloon had, bereikte vanoch tend de Azoren. Ze gaat nu snel naar het noordoosten in de rich ting van Ierland. Wellicht krimpt daardoor in onze omgeving de wind naar het zuiden, in welk ge val er kans op zonnige perioden is. Oud-strijders zenden telegram aan minister-president DEN HAAG, 15-9. De federatie van Nederlandse oud-strijders heeft zich in een telegram tot de minister-president gewend. Hierin wordt met kracht geprotesteerd te gen - zoals wordt gezegd - het mede door Nederland gefinanci- eerd UNO-optreden tot het bloedig onderdrukken van het zelfbeschik kingsrecht van de anti-communi» tische Katangese natie. „Ik ben het Licht der wereld" Licht is onmisbaar voor onze wereld en de mens. Omdat de zon er is, is er leven mogelijk op deze wereld. Zonder de zon zou alles op deze wereld in een ijsklomp veranderen en elke plantengroei eenvoudig onmogelijk zijn. Licht is daarom ontzettend belangrijk. Dit heeft ook de zakenwereld ontdekt en de moderne reclame werkt met veel licht in allerlei kleur. Loop maar in de grote steden en ge kunt het zien. Licht is een machtig mid del om kooplust van de mensen te vergroten. Electriciteit is onmis baar in onze samenleving. Jezus nu weet, dat het licht een onmisbaar iets is in het leven van de mens en zegt: „Ik ben het Licht der wereld". Hierbij moeten wij natuurlijk niet aan electrisch licht of licht van een olielamp denken. Ik vermoed, dat ieder wel begrijpt, wat Hij bedoelt. In het leven van ieder mens en in het leven van deze wereld is veel duisternis. Er zijn veel donkere en verkeerde dingen in het leven van ons men sen en in de wereld. Wanneer wij denken aan de koude oorlog, als wij zien op talloos vele dingen, die ons leven vertroebelen, dan is er vaak maar weinig licht rondom ons en in ons. En nu komt Jezus, de Zoon van God, ons Licht aan bieden. Dat licht is gratis te krij gen. Als ge dit zoudt willen beta len met uw goede of slechte geld, zou dit niet mogelijk zijn. Dit licht is voor ieder te koop, zonder geld. Hij biedt het ons aan. Dat licht is er om de duisternis uit ons leven te verdrijven. De duisternis van onze zonden en gebreken. Dat Licht komt de schaduwen beschijnen, de zwarte schaduw van de dood: de nacht der zonde zal verdwijnen, genade spreidt haar morgenrood. Dat Licht wil ons be schijnen, opdat wij niet verdwalen in onze gebreken, zonden van je zelf en van anderen en in. het ver driet en de eenzaamheid van 't le ven in deze wereld en gezin. Dat licht kunt u gratis krijgen. Wilt ge er meer van weten, neem dan de Bijbel. v. d. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2