DE ZIERIKZEESCHE COURANT TSJOMBE'S TROEPEN DRINGEN IN ELISABETHSTAD V.N.-TROEPEN IN HET DEFENSIEF Nederlandse industrie gaat kernreactor bouwen in Italië Nieuwe Russische kernproef Conferentie in Washington Twee Westduitse straaljagers vlogen 175 km over Oost-Duitsland Rood-China en de Ver. Naties VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19041 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uiigave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Dreigende chaos in Katanga ELISABETHSTAD, 14-9. Er is donderdag in de Katangaansc hoofdstad verwoed gevochten tus sen V.N.-troepen en Katangaansc militairen. De V.N. strijdkrachten zijn volkomen in het defensief ge drongen. De toestand loopt hun uit de hand. Volgens een niet-of- ficiële schatting zijn aan beide zij den circa honderd doden gevallen. In Jadotstad is een compagnie Ierse V.N.-soldaten door de Katan- ganen ingesloten. Zij wordt met mortieren bestookt. Volgens in Salisbury ontvangen betrouwbare berichten duurt de strijd in vele delen van Katanga voort. Uit de berichten valt op te maken, dat de oostelijke helft van Elisabethstad in handen van de V.N-troepen Is en de westelijke helft in die van de troepen van Tsjombe. De V.N.-troepen schenen vrijwel in het defensief te zijn ge drongen. Gemeld werd, dat het ra diostation en postkantoor, die woensdag na een bloedig gevecht door de V.N.-troepen waren bezet, thans weer in Katagaanse handen zijn. In de stad zou een algehele cha os heersen. Alle winkels zijn dicht en de voedselvoorraden raken uit geput. De elektrische stroom is af gesneden. Alle telefoon- en telexverbindin gen tussen Elisabethstad en Salis bury zijn verbroken -De telegraaf- installaties in Elisabethstad wer den door handgranaten van de V.N.-troepen vernield. Afgesloten De V.N.-troepen hebben alle we gen naar Rhodesië geblokkeerd en niemand krijgt toestemming Ka- tanga te verlaten. De premier van Rhodesië, sir Roy Welensky, heeft Tsjombe asiel beloofd als hij naar Rhodesië mocht vluchten. Intussen heeft de Afrikaanse Verenigde Nationale Onafhanke lijkheidspartij een afgezant gezon den naar Leopoldstad, om aan de centrale regering een groot aantal Vrijwilligers uit Noord-Rhodesië aan te bieden om te helpen bij de overname van Katanga. Hastings Banda, de leider van de Malawi congrespartij in Nyas- saltnd, heeft de bezetting van Ka- tanga toegejuicht. Hij noemde Tsjombe een verrader, die samen- zweerde met bepaalde blanke ele- saland, heeft de bezetting van Ka- tanga een provincie van de fede ratie van Rhodesië willen maken. In Salisbury houdt men rekening met de mogelijkheid van het uit breken van stamoorlogen in Ka- tanga. DEN HAAG, 14-9. De N.V. Nera- toom in Den Haag heeft van de Europese Gemeenschap voor A- toomenergie (Euratoom) in Brussel opdracht ontvangen voor het con strueren van een kernreactor. Deze reactor is bestemd voor het ge meenschappelijk onderzoekcen trum van Euratom bü Ispra in Ita lië en zal daar door Neratoom ter plaatse worden gebouwd. De reactor is een zogenaamd kritisch experiment (kleine reac tor van maximaal één kilowatt), beter bekend als het E.C.O,-project Het ontwerp voor de reactor is deze zomer door Neratoom uitge voerd in samenwerking met het reactorcentrum Nederland, het in genieursbureau Comprimo en het advies- en constructiebureau Te- bodin. Deze samenwerking zal ook bij de uitvoering van het ontwerp worden voortgezet. Bij het accepteren van de op dracht voor het maken van een ontwerp voor deze reactor hadden Neratoom en de enkele andere in de Euratomlanden aangezochte in dustriële groeperingen zich ver plicht het ontwerp, bij aanname ervan, ook uit te voeren. De reactor zal in de loop van 1963 worden opgeleverd. Bij opgravingen in de Deense plaats Esjboel zijn ongeveer 2.000 voorwerpen uit het late Romeinse ijzeren tijdperk gevonden. Ook zijn op deze plaats, die als de rijkste bron van oudheidkundige schatten in Denemarken wordt beschouwd, voorwerpen uit het oude Germaan se ijzeren tijdperk - ongeveer 450 jaar na Christus - aangetroffen. I in de veemarkthallen in 's-Hertogenbosch wordt de 29ste grote inter nationale tentoonstelling gehouden van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Volgens dit radiostation hebben zich in Katanga „gruwelen" voor gedaan ,die „nog erger zyu dan die van Boedapest", aldus sir Rcy. Tsjombe heeft alle landen drin gend om „morele en materiële hulp" verzocht .Hy zou vastbeslo ten zyn „tot het einde voor de vrÜ- heid van zyn volk te strijden". WASHINGTON, 14-9. De Sow- jet-Unie heeft donderdag in de buurt van Nova Zembla weer een kernbom tot ontpoffing gebracht, ditmaal weer een bom ter sterkte van verscheidene megatonnen of miljoenen t.n.t. De proef is volgens de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie donderdagochtend vroeg geno men. Het was de tiende proef van de lopende serie. WASHINGTON, 14-9. De weste lijke ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk, lord Home en en Couve de Murville, hebben don derdag in Washington de eerste besprekingen van een driedaagse conferentie over de kwestie Ber lijn en Duitsland gehouden. De westduitse minister van buiten landse zaken, van Brentano, zal vandaag (vrijdag) en zaterdag eveneens aan de conferentie deel nemen .De ministers legden geen verklaring tegenover de pers af. President Kennedy zal vrijdag een bijeenkomst hebben met de vier ministers, zo heeft het Witte Huis donderdagavond meegedeeld. Russische militaire maatregelen aan Turkse grens? ISTANBUL, 14-9. Het Istanbulse blad „Aksam" meldt, dat de Sow- jet-Unie troepen samentrekt aan en versterkingen bouwt langs de Turkse grens. De Russische militaire activiteit was midden augustus begonnen en zou verband houden met de Ber- lijnse crisis. Russische raketproef MOSKOU, 14-9. De Sowjet-Unie heeft woensdag met succes een nieuwe en krachtiger raket be proefd. Zij kwam neer in het cen trale deel van de Stille oceaan, zo meldt het Russische persbureau Tass. De afgelegde afstand is meer dan 12.000 km. Het was een meer- Irapsraket. Soebandrio naar Moskou NEW YORK, 14-9. President Soekarno heeft donderdag gezegd, dat hij zijn minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, naar Moskou zal zenden voor bespre kingen met premier Chroesjtsjef „over de gemeenschappelijke vre desbelangen". De Indonesische president deed deze mededeling aan journalisten in de hal van het Waldorf-Astoria hotel in New York na een onder houd van vijf kwartier met de eer ste Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Adlai Stevenson. Zorgen om Zwingeul te Cadzand OOSTBURG, 14-9. Tijdens de donderdag gehouden algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft de dijk graaf, de heer J. B. Becu, ver klaard, dat het in handen houden van de zwingeul bij het natuur reservaat het Zwin te Cadzand het waterschap steeds ernstige zorg baart. De Zwingeul verplaatst zich langzaam naar de kust en is de duinenrij al dicht genaderd. Daar dit een internationale kwestie is, kan het waterschap niet zonder meer zelf ingrijpen aldus de heer Becu. Met de Rijkswaterstaat zul len binnenkort besprekingen be ginnen over de aanleg van paal hoofden ,die de geul zullen moeten dwingen een andere richting naar zee te kiezen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, werd op het vliegveld Ndjili bij Leopoldstad verwelkomd door de Kon golese eerste minister Cyrille Adoela. - De foto toont Hammarskjoeld en Adoela bij het inspecteren van de erewacht op het vliegveld. Toestellen zouden zijn verdwaald bij oefenvlucht BERLIJN, 14-9. Twee Westduit se straaljagers hebben donderdag 175 km over Oost-Duitsland gevlo gen en zjjn daarna op het West- berlijnse vliegveld Tegel geland. De regering in Bonn verontschuldigde zich hiervoor onmiddellijk bij de vier westelijke bezetters. Zij ver- k»;'.t.rde dat de twee F-84 straalja gers waren verdwaald tijdens een oefenvlucht, omdat instrumenten onklaar geraakt waren, en wegens brandstoftekort op Tegel moesten landen. Een Franse regeringswoordvoer der zei dat de vliegtuigen niet in of nabij de drie luchtcorridors ge vlogen hadden. Westduitse mili taire vliegtuigen mogen deze corri dors niet gebruiken. Van Sowjet- russische zijde zijn de westelijke mogendheden van misbruik van 'deze corridors beschuldigd. Een Westberlijnse persfotograaf werd door de Franse politie van het vliegveld gearresteerd omdat hij met een telescooplens foto's van de straaljagers trachtte te nemen. Na twintig minuten werd hij zon der camera vrijgelaten. De politie zette het vliegveld af en zorgde er voor dat niemand de vliegtuigen te zien kreeg. Volgens westelijke waar nemers in Berlijn is het de eerste keer dat Westduitse militaire vlieg tuigen in West-Berlijn zijn geland. Omstreeks kwart voor acht don derdag werden de hoofdingangen van het vliegveld door Franse sol daten gesloten. Een Duitse functio naris zei dat dit „tijdelijk" was. Een waakpaard JOHANNESBURG, 14-9. Met veel moeite en niet zonder levensgevaar is een jonge boer in Kuïlsrivier bij Kaapstad er in ge slaagd een Arabische mer rie van zuiver ras te vangen en veilig op stal te zetten nadat het dier gedurende enkele dagen de afgebrande boerderij had bewaakt waar zijn eigenares, die in af zondering leefde, verkoold werd aangetroffen. De merrie, Ruby, was door haar meesteres getraind om als waakhond op te treden, te bijten en met de voor benen te slaan. Toen in de boerderij brand uitbrak durfde geen der omwonen den zich in de buurt te wa gen om de bewoonster mo gelijk hulp te bieden. Toen men de dag daarna de vele dieren, die de overledene had gehouden, wilde weg halen kwam de merrie als een razende op de indrin gers afstormen. Geen kat kon men te pakken krijgen. Enkele dagen lang faalden alle pogingen om de ruïne te benaderen. Totdat ten slotte bedoelde jonge boer het „wachtpaard" in een stal wist te lokken en op te sluiten. Kenners schatten de waarde van „Ruby" op tienduizend gulden. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlyn, noemde het in cident „alarmerend". Tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Stutt gart zei hy de minister van Defen sie, Strauss' te zullen verzoeken een onderzoek naar het voorval te doen instellen. Russen en Chinezen zouden onderhandelen PEKING, 14-9. Volgens sommige buitenlandse waarnemers in Pe king zijn er aanwijzingen, dat er op het ogenblik in Moskou belang rijke besprekingen worden gevoerd van politieke en militaire aard. Men acht het niet uitgesloten, dat er een topconferentie tussen Chroesjtsjef en Mao Tse Toeng aan de gang is. Zeker acht men het, dat er door Russische en Chinese ge neraals overleg wordt gepleegd. Men merkt op dat de Britse maarschalk Montgomery, die als gast van premier Mao al sinds 6 september in China is, nog steeds niet door zijn gastheer is ontvan gen. Mao is al twee weken niet in het openbaar verschenen. Vluchtelingen tegengehouden SALISBURY, Zuid-Rhodesië, 14-9. Troepen van de Verenigde Naties hebben donderdag vliegtuigen met ongeveer honderd vluchtelingen uit Katanga, die uit Elizabethstad zouden vertrekken, belet op te stij gen. Dit bericht is afkomstig uit Ndola, Noord-Rhodesië. Er zullen pogingen gedaan worden de vluch telingen vrijdag naar Ndola over te vliegen. WASHINGTON, 14-9. De Ver enigde Staten hebben besloten zich dit jaar niet te verzetten tegen het houden van een debat in de alge mene vergadering van de V.N. over de vertegenwoordiging van China in de volkerenorganisatie, zo heb ben Amerikaanse functionarissen donderdag meegedeeld. De Ameri kaanse delegatie zou echter voor stellen, een eventuele vervanging van de vertegenwoordiging van na tionalistisch China door een dele gatie uit Peking te beschouwen als een „belangrijke kwestie", waar voor een meerderheid van twee derden vereist is. Dodelijk verkeersongeval BADHOEVEDORP, 14-9. De 75- jarige heer E. Wierda uit Badhoe vedorp is donderdagavond om streeks zeven uur in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij met de fiets aan de hand wilde oversteken en door een personen auto werd gegrepen. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Sloterweg en de Schiphol- weg in Badhoevedorp. Volgens de politie verleende de heer Wierda geen voorrang. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De beste bestuurders zitten naast de chauffeur. Diamanten in vuilnisbak JOHANNESBURG, 14-9. Grote consternatie ontstond dezer dagen in een Johannesburgse stomerij toen bekend werd dat een diamant handelaar een partij diamanten ter waarde van tienduizend gulden in de zak van de pantalon had laten zitten die hij voor een schoonmaak beurt had afgegeven. Buiten adem was de ontstelde man in de zaak teruggekomen maar men had daar niets opgemerkt, aldus kreeg hij te horen. De pantalon werd tussen de duizenden anderen uit te voorschijn gehaald maar geen pakje diaman ten in de zakken. Toen ondervroeg men de bantoebediende die de pan talon had aangenomen. Ja, hij had wel een pakje gevonden en het opengemaakt. Er zaten alleen maar stukjes glas in en die had hij in de vuilnisbak buiten gegooid. Ge lukkig bleek die bak nog niet door de gemeentereiniging te zijn opge haald en de „stukjes glas" werden, zij het na veel gewroet en gezift, teruggevonden. De bantoebediende hield er toch nog een flinke belo ning aan over. Rode-Kruishulp voor Birma DEN HAAG, 14-9. Op verzoek van de Liga van Rode Kruis-ver- enigingen heeft het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van de ernstigste en grootste overstromingen in Birma sinds 25 jaar, per vliegtuig 528 la kens en 510 dekens met een geza menlijke waarde van ongeveer 10 duizend gulden verzonden. Begin volgende week zullen nog 1800 blikken kindervoeding per schip worden verzonden. Vragen over herindeling van Walcheren DEN HAAG, 14-9. Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) heeft aan de minister van binnen landse zaken schriftelijk gevraagd of het waar is dat de minister het voorstel tot herindeling van de ge meentelijke grenzen van het eiland Walcheren aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft teruggezonden, met de mede deling dat een ontwerp bij de Tweede Kamer geen meerderheid zal behalen zolang opheffing van de gemeente Oost- en West-Sou burg daarin begrepen zal zij» De heer Scheps vraagt de minis ter verder hoe hij in dit geval heeft kunnen vaststellen, dat in de Tweede Kamer geen meerderheid voor het oorspronkelijke ontwerp zal zijn en dat daarom het onder deel over de gemeente Oost- en West-Souburg moet worden terug genomen. Heeft de minister dan zijn eigen oorspronkelijke standpunt niet prijsgegeven alvorens de Tweede Kamer haar eigen, woord kon la ten horen?, aldus de heer Scheps. Grote ravage en schade bij ongeval BOXTEL, 14-9. Op rijksweg 64 Den Bosch-Eindhoven, bij het kruispunt St. Charles in Boxtel, is donderdagmiddag het verkeer vier uur lang gestremd geweest. Een trekker met aanhangwagen uit Wijk bij Duurstede, beladen met stenen, kon niet tijdig stoppen toen een bestelauto naar links afdraaide Hij ramde eerst een voor hem rij dende militaire tankwagen en be landde toen zelf in de sloot, ter wijl de bestelauto tussen deze ko los en een boom verkreukeld werd. De ravage werd nog groter doordat de lading stenen van de vernielde aanhangwagen in beweging kwam. Studenten van het Philosoficum der Witte Paters, de dienst van ge meentewerken uit Boxtel en een bergingsploeg met groot materiaal van een garagebedrijf hadden uren lang werk alvorens het verkeer weer vrijgegeven kon worden. Bij dc grote materiële schade slak het cijfer der persoonlijke ongelukken gunstig af. Slechts de bestuurder van de bestelauto, de heer B. uit Esch, moest met verwondingen in het ziekenhuis te Boxtel worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1