mams OPENING vrijdag 15 sept. 12 uur Man vermoordt vrouw en pleegt daarna zelfmoord Wervelstorm op Formosa Kinkhoestepidemie in Nieuw-Guinea De Sowjet- atoomproeven Delftse „feuten" gaven knalfeest voor kleuters te Eikerzee V.V.V.-kantoor Zierikzee „verwerkte 1104 toeristen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 14 september 1961 No. 19040 Ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING In alle hallen van het Ahoy'-complex; tentoonstellingsoppervlakte 16.000 m3 286 attractieve en interessante stands BIJZONDERE MANIFESTATIES: De gedekte tafel van Europa Sportdemon- stratles Hulsvrouwengymnastlek In leder huls een moderne keuken Wie wordt Femfna huls vrouw 1961? Wolshow Cadeau-uitreiking Femlna cinema Veilig Verkeer Drulventuin Machinaal borduren. MODESHOW o.U. ANS VAN BRANDENBERG Middag 2.30 en 3.45 uur. Avond 7.30, 8.45 en 10 uur. (vrijdag 15 september alléén 7.30, 8.45 en 10 uur) Elke dag uitreiking van een groot aantal waardevolle GESCHENKEN. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femlna-lepeltje. ^Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten.j i Toegang f 1.25 - Kinderen f 0.60 - Modeshow f 0.2 DRAMA TE DELFT DELFT, 13-9. In Delft zijn in een kleine woning, staande aan een steegje dat op het Oosteinde uit komt, twee mensen levenloos aan getroffen. Nadat de politie die door omwo nenden was gewaarschuwd, dat de bewoners sinds zondagavond niet waren gezien en een sterke gas- lucht buiten waarneembaar was, heeft zij zich toegang tot de wo ning verschaft. De politiemannen vonden in de keuken het lichaam van de 32-jarige J. H. van R., op de zolder troffen zij het lichaam aan van de 30-jarige gehuwde vrouw B. B., die gescheiden leeft van haar man en kinderen en sa menwoonde met van R. In het Oude en Nieuwe Gasthuis werd door dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium sec tie op de lijken verricht. Hierbij bleek dat de vrouw, na ernstig te zijn mishandeld, door wurging om het leven is gekomen en de man door gasverstikking. Ofschoon de man en de vrouw zondagavond samen tot half twee 's nachts bij Vorstelijke verloving ATHENE, 13-9. Koning Paul van Griekenland heeft woensdag de verloving bekend gemaakt van zijn oudste dochter prinses Sophia met Don Juan Carlos, prins van Astu- rië en zoon van de Spaanse troon pretendent. Dit is in een te Athene uitgegeven communiqué meege deeld. Koning Paul en koningin Frede- rika zijn thans met hun dochters Sophia en Irene voor een particu lier bezoek in Zwitserland. Zij zul len donderdag met Don Juan en zijn vader, de graaf van Barcelona naar Athene terugkeren. Prinses Sophia werd op 2 no vember 1938 in Athene geboren en is dus 22 jaar. Mislukte aanslag op taxichauffeur AMSTERDAM, 13-9. Twee man- nen hebben dinsdagnacht in Am sterdam getracht een overval te plegen op een taxichauffeur. Ze sloegen op de vlucht toen de chauf feur luid begon te schreeuwen. Om ongeveer één uur vervoegden de mannen zich bij de 34-jarige taxi chauffeur J. H. van Drfiten met het verzoek hen naar de O.Z. Ach terburgwal te vervoeren. Onder weg sommeerden zij de chauffeur te stoppen, waarna zij hem bij de keel grepen en hem achterover trokken. Het geschreeuw van de taxichauffeur had succes: plotse ling voelde hij dat de mannen hem loslieten. Zij slaagden erin weg te vluchten. Nederlander in Kongo omgekomen APELDOORN, 13-9. Als gevolg van een verkeersongeval te Kami- na (Kongo) is om het leven geko men de sergeant B. Hoop, gehuwd en vader van twee kinderen, uit Apeldoorn. Sergeant Hoop maakte deel uit van een medisch team, dat op 17 juli is vertrokken naar de Kongo. Daar werd hij, als hygiënisch-in- specteur, ter beschikking gesteld van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Sergant Hoop, die gedetacheerd was bij de inspectie militaire ge neeskundige troepen, was 26 jaar oud. kennissen op visite waren geweest en er toen volgens verklaringen geen enkel conflict was geweest, neemt de politie aan dat er bij hun thuiskomst ruzie is ontstaan, waar na de man de vrouw van het le ven heeft beroofd en daarna zelf moord heeft gepleegd door middel van gas. In de keuken waar men de man vond, was de slang van het gasstel gerukt zodat het gas vrijuit in de woning stroomde. Veel slachtoffers TAIPEH, 13-9. De wervelstorm „Pamela" die dinsdag Formosa teisterde, heeft ruim 1000 slacht offers gemaakt. 98 mensen vonden de dood en 964 werden gewond, van wie 485 zwaar. 27 personen worden vermist. Bijna 6.000 huizen werden ge heel verwoest en 13.000 beschadigd. Het meest getroffen gebied is dat van Hilan, ten zuidoosten van Tai- peh, waar 52 mensen om het leven kwamen en meer dan vijftig vis sersboten verloren gingen. HOLLANDIA, 13-9. Sinds enkele weken heerst in de hoofdplaats Kepi en omgeving van de onderaf deling Moejoe in zuid-Nieuw-Gui- nea een ernstige kinkhoestepide mie, die tot dusver reeds aan 91 kinderen - van wie 24 nog geen jaar oud waren - het leven heeft gekost. Tegelijkertijd kwamen er ook vele gevallen van ernstige maag- en darmstoornissen voor, waaraan 34 kinderen zijn overleden (13 van nog geen jaar oud). De epidemie heeft zich tot dusver alleen over de bestuursgrens met de onderaf deling Boven-Digoel uitgebreid. Zowel in het Moejoe-gebied als in de omringende afdelingen en Merauke zijn ingrijpende maatre gelen genomen om een verdere uitbreiding van de epidemie te voorkomen. Tienduizend cc kink- hoestvaccin is reeds naar de be dreigde plaatsen gezonden en ver der is een medische staf, bestaan de uit elf personen, in zuid Nieuw- Guinea aangekomen. OSLO, 13-9. In noord-Noorwegen zijn zestig posten voor meting van radio-activiteit op hun hoede om tijdig te kunnen waarschuwen in geval er met de Sowjet-Russische atoombomproeven in het poolge bied iets mis zou gaan, aldus is vanwege de Noorse defensie-in stanties meegedeeld. Ingeval van ongunstige meteorologische om standigheden zou het nodig kun nen worden massale bescher mingsmaatregelen te nemen. Al leen in geval van ernstig gevaar zal echter pas tot evacuatie van bevolking overgegaan worden. Radio-Moskou heeft dinsdag avond gezegd dat Frankrijk bin nenkort in de Sahara een atoom bom van geheel nieuw type wil proberen in nauwe samenwerking met de Verenigde Staten. Schouwen-Dui vel and „leerschool voor groenen" „Opvoedkundige week" in Zwitsers kamp (Van onze redacteur) ELKERZEE, 13-9. Meestal zijn het de behaarde handen van de ober die ons een verversing voor de neus zetten, of geroutineerde dames handen, maar nimmer - tot gisteren althans - de handen van een „feut", een Delftse feut wel te verstaan, of Delftse „groen", waarvan er negen tien stuks onder het alziend oog van een vijftal kampstafleden - meer jaarsstudenten - een week doorbrengen in het Zwitserse kamp te Eikerzee en wier aanwezigheid in de Schouvvse gemeenschap waarlijk niet ongemerkt blijft. Daar is allereerst het biologisch herkenningsteken in de vorm der tot biljartballen gedegradeerde hoofden der studenten in spé, hoofden intussen, die om der wille van de estetica doorgaans schuil gaan onder Rembrandtieke oranjemutsen, die - dit tussen haakjes - een fleurig accent zetten op de wat grauwe sfeer van een regenachtige Schouwse dag. Maar er is meer, want de feuten zitten stellig niet werkloos neer om Schouwen te ondergaan, maar worden bezig gehouden van de vroege ochtend tot de late avond en er zijn heel wat draadjes die hen - zij het zeer tijdelijk - met de Elkerzeese gemeenschap verbinden. Woensdag was de grote dag der kinderfeesten, naar recept en model der feuten, die eerst maar eens moesten tonen met de lieve jeugd te kunnen omgaan, alvorens in de integralen en de geheimen van de civiele- of wat voor bouw ook, onder te duiken. Genodigden op dit feest met Roodkapje als accoustische en visuele hoofdschotel waren de leerlingetjes van de kleuterschool te Scharendijke, die hoopjes pret aan dit unieke feest hebben beleefd. In de recreatiezaal van het kamp dromden zij gistermiddag samen met de gretigheid kinderen eigen, die vlak voor het begin van op windende gebeurtenissen staan. Feitelijk hadden er nog veel meer kinderen moeten komen, maar er waren lessen op de officiële school en de leerplichtwet stak - althans voor hen - een spaak in het feest- wiel, reuze zonde want de herinne ringen aan poppekastspelende, dravende en mutsdragende feuten, zou ook voor hen later wat amu sant zijn geweest. Nu was het al leen weggelegd voor de kleuters, die, het moet gezegd, de middag van de maand hadden. Onmiddel lijk na hun binnenkomst werden hun hoofdjes toegedekt met fraai gevouwen papieren mutsen, ge maakt van publiciteitsmiddelen, waarin journalisten zich plegen leeg te schrijven. Zo'n krant is toch maar overal goed voor. „Roodkap je" verder is intussen puntgaaf uit de verf gekomen. De boze wolf zagen we als een wreedgetand monster binnen de sponningen van de poppekast verschijnen. Zijn achtereenvolgens consumereh van grootmoeder en kleindochter werd realistisch uitgebeeld, terwijl de nadien opdravende pa van Rood kapje een echte he-man bleek te zijn, die de wolf regelrecht naar de andere wereld hielp, om daar na - bij wijze van anatomische les - grootmoeder en Roodkapje weer te voorschijn te toveren, uit het interieur van het verslagen on- dièf. Uitgebreid programma Maar veel meer nog was er gis teren voor de Elkerzeese kleuters. Ze mochten koekhappen en teke nen. Ze hielden onderlinge plak- wedstrijden, liepen met balletjes op blikjes, beoefenden het zaklo- pen en mochten hun uitwegzoe- kende krachten in een doolhof be proeven, tot aller groot vermaak. Vermaak dat tot zijn optimale waarde kwam door de ijver der feuten, die ook deze opdracht se rieus namen, of wel serieus moes ten nemen, want de staf - enkele leden kenbaar door parapluie en grote wollen das- hield uiteraard een oogje in het zeil. Maandag zijn de feuten naar Schouwen gekomen en zaterdag moeten ze weer terug naar Delft, waar nog een kolossaal zware week voor de boeg ligt, want in het sociëtietsgebouw wacht nog een serie andersoortige en zwaar dere beproevingen, die zij moeten doorstaan om het zoete genot der intellectuele vorming op hoger ni veau deelachtig te worden. Paedagogisch en serieus Gezien in het licht van de ko mende week, is het Elkerzeese pro gramma voor de feuten louter pe dagogisch en serieus, want heel wat taken met een positieve strek king kregen zij opgedragen. Ze moesten zich verdiepen in de pro blemen van de evakuatie van Ingezonden mededeling Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT SPORT h. L. O. Voor de tiende maal werden de H.L.O.-proeven afgelegd door de heer L. Deij te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd be haald door de dames C. W. van Zuijen te Burgh, C. P. T. Kuijper te Ouwerkerk en M. Legemaate te Zierikzee en door de heer H. W. van der Klooster te Burgh. Premier Nehroe van India en de Russische premier, Chroesjtsjef. hebben in een gemeenschappelijk communiqué gezegd, dat alge mene en volledige ontwapening onder strikte internationale con trole de belangrijkste kwestie is waarvoor de wereld zich vandaag gesteld ziet. Schouwen-Duiveland in 1953 en daarvan gedegen en model - staan de op het podium - te vertellen. Ze bestudeerden de gescheidenis van het slot„Moermond" en hiel den een enquête onder de Elker zeese huisvrouwen over hun be langstelling en kennis van muziek. Ook namen ze contact op met Duitse badgasten om over de Ber- lijnse crisis te praten en moesten hun zegje doen over de vaderland se pers. Legio opdrachten dus, waarvan de feuten zich naar ver mogen hebben gekweten, alles on der auspiciën van de Delftse Stu denten-gezelligheidsvereniging, die de jaarlijkse kampen (ook vorig jaar kwamen „groenen" naar Sch^Duiveland) organiseert en cia;apede een originele noot inlast in uü op zichzelf toch al unieke ontgroening, zoals deze in Neder land te doen gebruikelijk is. Komen de' feuten overal goed doorheen, dan staat niets hun lidmaatschap der vereniging straks meer in de weg. Waardevol is dat zeker, want als het 1 oktober menens wordt (dan beginnen de colleges) is die vereniging de krent in de rijste brijberg van wetenschappelijke stof, die moet worden doorgewerkt om een graad te halen. Hoe dit zij, Schouwen-Duiveland heeft er naast de funkties van agrarisch pro- duktiecentrum en speelkamer voor ontspanningzoekenden, een nieu we funktie bijleerschool voor groenen. STAD EN PROVINCIE zierikzee Circus Boltini komt Wij vernemen dat op 21 en 22 september a.s. het bekende circus Boltini voorstellingen zal geven te Zierikzee. zijpe Rondvaartboot staakt tochten De rondvaartboot „Lodewijk" van de heer L. Visser uit Stellen dam gaat Bruinisse verlaten. De laatste rondvaart wordt gehouden op vrijdag 15 september, wegens beëindiging van het toeristensei zoen. Zaterdag 16 september vaart kapitein Brinkman het schip naar zijn thuishaven. Gedurende de tijd dat het scheepje te Bruinisse was gestationeerd, werden ruim 3000 passagiers vervoerd. serooskerke De kankerbestrijdingscollekte De collekte t.b.v. de kankerbe strijding heeft alhier de som op gebracht van f 112, een fraai be drag, waarvoor een dankwoord toekomt aan het publiek en dege nen, die met de organisatie waren belast. SCHIEDAM. Op de werf Gusto is de 57-jarige constructiewerker J. Müller overleden, nadat hij klem was komen te zitten tussen twee ijzeren balken. „Kau liier Chinees gegeten worden"? Succesvol begin in oud pand aan het Havenpark ZIERIKZEE, 13-9. Logies, be zienswaardigheden, een tochtje naar Brugge, inlichtingen over Madurodam, zee-kaarten, hotel- accomodatie in Gorinchem, het bouwjaar van de Nobelpoort, een speciaalzaak voor modelbouw. V.V.V. Zierikzee heeft in het afgelopen seizoen wel bewezen dat het met de instelling van een centraal gelegen inlichtingenbu reau in een grote behoefte van het vreemdelingenverkeer zou voorzien, want al deze uiteenlo pende zaken vormen slechts een fractie van de talloze problemen die deze zomermaanden zijn voorgelegd aan de bemanning van het bureau. Immers, dinsdag jl. was het de laatste dag van het seizoen waarin V.V.V. voor de eerste maal de deuren opende van dit uitstekend gelegen bu reau en inmiddels is bij het op maken van de inlichtingenstatis tieken - vanaf 17 juni jl. - wel duidelijk gebleken dat dit initia tief ruimschoots aan de verwach tingen heeft voldaan. Het aantal inlichtingen dat werd verstrekt over de eigen plaats bedroeg zelfs niet minder dan 1.104, waarvan slechts een gering ge deelte telefonisch werd afge daan, namelijk een aantal van 47. Van deze 1.104 door V.V.V. gratis verstrekte adviezen waren er 204 zaken betreffende logiesvormen (hotels, pensions e.d.), 384 over be zienswaardigheden/steden of land- schapsschoon, 125 over tochten. 270 toeristen wendden zich tot het bu reau voor diverse andere, zeer uit eenlopende inlichtingen. Daarnaast werden nog 112 gevallen behan deld geheel Nederland betreffende. Van het aantal van 1.104 werden 226 inlichtingen verstrekt aan bui tenlanders, in hoofdzaak aan Duit sers (129) en verder aan Fransen (14), Belgen (54), Engelsen (25), Amerikanen (2) en Zwitsers (2). Uit de cijfers blijkt dus wel dat V.V.V. goed gemikt heeft met de instelling van het inlichtingenbu reau. Nog tot vorig jaar moesten de toeristen op een andere wijze een antwoord op hun vragen zien te vinden, want de permanente vestiging van V.V.V. in het stad huis blijkt voor het merendeel moeilijk te vinden te zijn, V.V.V.-voorzitter dhr. G. C. Anker, vindt het al met al een vruchtbaar seizoen en met zekere trots bladert hij in het nauwkeurig bijgehouden dagboek, waarin alle verstrekte in lichtingen adg na dag zijn opge tekend. „Een leerzaam boek want hieruit kunnen we opmaken wat we moe ten doen om volgend jaar goed be slagen voor de dag te komen", zegt de heer Anker, die zelf dikwijls is bijgesprongen als de „bemanning" van het kantoor aan de overkant de zaken soms niet aankon of niet goed raad wist met bepaalde vra gen. „We zijn dankbaar zoveel men sen te hebben kunnen helpen, maar hebben zelf ook bijzonder veel kun nen leren. We weten nu tenminste waarvoor V.V.V. kan komen te staan". Uit het dagboek, dat een getrou we weergave geeft van alles wat er in het kantoor gedurende de pe riode van 17 juni tot 5 september aan de orde is geweest, blijkt wel dat een V.V.V.-man van alle mark ten thuis moet zijn, wil hij zijn „klanten" naar .genoegen bedienen. Zo kreeg V.V.V. vragen te verwer ken als „waar is het café van de goede Tempelieren", „waar kan ik een Elsevier kopen" of „kan ik hier ergens Chinees eten". Uiter aard waren er ook andere vragen: de bootverbinding Hoek van Hol land naar Engeland, vlaggetjesdag (naar aanleiding waarvan V.V.V. op die dag een extra boot heeft in gelegd), „de toren van Mondragon" de gladiolenteelt, een café met „getapt" bier, huur van zeilboten, vaartochten, bloemencorso's, Kröl- ler-Müller-museum. Al met al ge noeg voor een gewoon mens om te duizelen maar voor een organisatie als de plaatselijke V.V.V. om veel van op te steken. „We hebben meer geleerd", zegt de heer Anker, en hij verklaart dat er dagen waren dat alle beschik bare logiesmogelykheden in Zie rikzee en de omtrek waren volge boekt. „Daarom is het nodig dat we volgend jaar tijdig beschikken over de adressen van particulieren die er voor voelen aan toeristen tijdelijk een kamer te verhuren. Dan kan het niet meer zo gemak kelijk voorkomen dat de mensen - zoals enige malen is gebeurd - naar Goes of Brabant moeten reizen voor onderdak". „V.V.V. zit vandaag de dag, na zo'n vruchtbare start, zelf met een probleem waarmee het de laatste maanden zo dikwijls is geconfron teerd", zegt de voorzitter, overigens bepaald niet pessimistisch. „Immers voor het inlichtingenbureau heeft men de drie zomermaanden kun nen beschikken over het pand Ha venplein 14. Deze woning is ech ter aangekocht door de naastgele gen Nutsspaarbank en dat bete kent dat V.V.V. op straat komt te staan. V.V.V. ziet zich dus na een succesvol begin voor een grote moeilijkheid geplaatst". Een lichtpuntje is er intussen in de mogelijkheid dat de mu ziektent in het Havenpark door een nieuwe vervangen zal wor den. Onder de nieuwe tent zou dan, uiteraard aan de architec tuur aangepast en verdiept in de grond aangebracht, een V.V.V.- kiosk kunnen worden gebouwd. Hierover is reeds een eerste con tact opgenomen met het ge meentebestuur. Zal dit plan geen doorgang kunnen vinden dan is V.V.V. genoodzaakt zelf een kiosk te bouwen, wat naar schat ting een 10.000 gulden zal gaan kosten. Over prijzen gesproken, de ex ploitatie van het V.V.V.-kantoor in de woning Havenpark 14 heeft f 1.600 gekost. Er zijn 1.104 in lichtingen verstrekt, aat wil dus zeggen dat aan iedere gegeven inlichting door V.V.V. bijna f 1,50 ten koste is gelegd. een nieuwe muziektent annex V.V. V.-kioslc in het hart van Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9