DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N.-troepen nemen controle over op afgescheiden deelstaat Katanga Kennedy ziet geen noodzaak toevlucht tot geweld te nemen Noodtoestand in Katanga afgekondigd Chroesjtsjef wil onderhandelen over Duitsland Kernwapenproeven Westelijk overleg in Washington Kennedy naar Indonesië Adenauer zou aftreden na regeling Berlijnse crisis Hammarskjoeld in Leopoldstad Weer vliegtuig neergestort De storm „Carla" DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19040 ZIERIKZEES«®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Veate, Zierikzee, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Nieuwe beroering in Kongo Zware gevechten met Katangaanse troepen ELÏSABETHSTAD, 13-9. Troepen van de Verenigde Naties hebben woensdag, na gevechten met Ka tangaanse troepen in de Katan gaanse hoofdstad Elisabethstad, de controle over de afgescheiden Kon golese staat Katanga aan zich ge trokken. Er is melding gemaakt van omvangrüke verliezen aan bei de züden bij de gevechten die te vier uur in de ochtend uitbraken en verscheidene uren lang duurden President Moise Tsjombe, die se dert de afscheiding van Katanga van Kongo veertien maanden gele den de Katangaanse staat heeft geleid, is uit Elisabethstad gevlucht en zou zich in de buitenwijken op houden. Dr. Conor O'Brienn, de hoofd vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties in Katanga, ver klaarde op een persconferentie: „Aan de afscheiding van Katanga is een einde gekomen. Het is thans een Kongolese provincie onder be stuur van de centrale regering in Leopoldstad". Er wordt niet alleen in Eli sabethstad gevochten, daar de V.N.-troepen in geheel Katan ga strategische punten hebben bezet. Op verscheidene plaat sen zijn Katangaanse militairen slaags met V.N.-troepen. Verwarde toestand President Tsjombe, die bloedspo ren op zijn kleren had, verklaarde in zijn geheime schuilplaats tegen over een medewerker van „Reu ter" dat de V.N. hem hadden mede gedeeld dat zij drie van zijn mi nisters zouden arresteren. Voorts wilden zij hem naar Leopoldstad overbrengen. Katangaanse officieren, die de president op de hoogte kwamen stellen van de jongste ontwikke lingen, verklaarden dat de toestand zeer verward was. Indische keurtroepen (Goerka's) hebben het postkantoor te Elisa bethstad bestormd. De Katangaan se verdedigers hielden stand, tot dat hun ammunitie op was, waar na de Goerka's het gebouw bezet ten. Dit werd toen echter prompt door Katangaanse militairen ge ïsoleerd. Daarop werden in pantserwagens en jeeps V.N.-versterkingen aange voerd. Deze moesten echter terug trekken onder het zware vuur, dat Katangaanse militairen op hen af gaven. Alle plaatselijke verbindingen in Elisabethstad zijn verbroken, even als de internationale telefoon- en telexverbindingen. Onderhandelingen met de Russen op komst WASHINGTON, 13-9. In een woensdag door het Witte Huis uit gegeven verklaring zegt president Kennedy, dat indien alle betrok ken regeringen zich ten doel stel len te zoeken naar middelen om een eervolle vrede te bewaren, er geen noodzaak bestaat zyn toe vlucht tot geweld te nemen. De president verklaarde het van het grootste belang te achten, dat geen eenzijdige handelingen wor den ondernomen die vreedzame vooruitgang onmogelijk zouden maken. De aanwezigheid in New York, de volgende week, van de Russi sche en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken zal, aldus de Amerikaanse president, verder gelegenheid bieden voor ernstige besprekingen over Duitsland en andere problemen, als de Sowjet- Unie daartoe bereid blijkt. Ernstige besprekingen De verklaring vervolgt: „De volgende week zal de minis ter van buitenlandse zaken de lei ding op zich nemen van de Ameri kaanse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Na ties. Naar wij vernemen zal ook de Sowjet-minister van buitenlandse zaken Gromyko, aanwezig zijn. Dit zal gelegenheid bieden voor ernstige besprekingen over Duits land en andere problemen, als de P.T.T.-er stal geld uit brieven AMSTERDAM, 13-9, De postale recherche in Amsterdam heeft, naar eerst thans is gebleken, be gin augustus de 44-jarige P.T.T.- hoofdbesteller H. L. gearresteerd wegens verduistering van gelden uit expressebrie ven. De man heeft een bekentenis afgelegd en is aan de officier van justitie voorgeleid. De hoofdbesteller, die reeds bijna 30 jaar in P.T.T.-dienst was, heeft gedurende enkele maanden een be langrijk geldsbedrag uit expresse- brieven gestolen. Dollars voor het buitenland WASHINGTON, 13-9. De begro- tingscommissie van de Senaat heeft een begroting van ruim 4.196 mil joen dollar voor de verlening van hulp aan het buitenland goedge keurd. Op 63 miljoen dollar na wil de commissie hiermede de besnoei ing van bijna 600 miljoen dollar ongedaan maken, waartoe het Huis van Afgevaardigden heeft besloten. De begroting zal vrijdag door de Senaat worden behandeld. Sowjet-partij daartoe bereid blijkt te zijn. De president verklaarde verder, dat diplomatieke kanalen open staan om construktieve stappen voor vermindering van de span ning te verkennen. Ook zijn an dere middelen beschikbaar wan neer zij een goed doel zouden kun nen dienen. De president zei echter niet welke middelen dit waren. De kwestie Zuid-Tirol ROME, 13-9. De Italiaanse mi nister van binnenlandse zaken Ma rio Scelba heeft woensdag een commissie geïnstalleerd die tot taak heeft een onderzoek in te stel len naar de situatie in Alto Adige (zuid-Tirol). De commissie telt negentien le den-parlementariërs en vertegen woordigers van de Italiaans-, Duits- en Rhaeto-Romaans-spre- kenden. Zij vertrekt volgende week naar Bolzano en zal de regering aanbevelingen doen' ter oplossing van de moeilijkheden met de Duits talige bevolking van Alto Adige. Het Nederlands Kamerorkest naar Amerika AMSTERDAM, 13-9. Het grote evenement op het programma voor het nieuwe seizoen van het Neder lands Kamerorkest is uiteraard de tournee naar de Verenigde Staten en Canada. Op 17 september a.s. zal het orkest van Rotterdam ver trekken voor het geven van 40 con certen in de Verenigde Staten en 11 concerten in Canada. „De grammofoonplaten van ons orkest hebben onze naam in Ame rika uiteraard wel enige bekend heid gegeven", zo verklaarde het bestuur, „maar het is toch vooral de in Amerika zeer bekende naam van onze dirigent Szymon Gold berg geweest, die de aanleiding was voor de uitnodiging voor de tournee". Szymon Goldberg zal aan bijna alle concerten ook solistische medewerking verlenen. De C.A.O. voor het bakkersbedrijf DEN HAAG, 13-9. De aan het georganiseerd overleg van werk gevers- en werknemersorganisa ties in bakkersbedrijven deelne mende partijen, hebben in een ge houden vergadering na rijp beraad, met algemene stemmen besloten tot ondertekening over te gaan van een C.A.O. met inachtneming van de door het college van rijksbe middelaars gestelde voorwaarden. LEOPOLDSTAD, 13-9. De Kon golese premier Adoela heeft, na de gevechten tussen Katangaanse militairen en V.N.-troepen, de staat van nood in Katanga afgekondigd. MOSKOU, 13-9. Volgens een bericht van het persbureau „Tass" heeft premier Chroestjsef woensdag verklaard, dat zijn regering bereid is op elk tijdstip aan een conferen tietafel plaats te nemen om over een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk te praten, voorop gesteld dat die besprekingen niet worden gebruikt om het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland te vertragen. In een boodschap tot de confe rentie van de Inter-parlementaire Unie, die vandaag (donderdag) in Brussel begint, zegt Chroesjtsjef dat Rusland geen enkele poging zal nalaten om het Duitse vraagstuk op vreedzame wijze geregeld te krijgen, waarbij rekening zal wor den gehouden met de wettige be langen van alle betrokkenen. zijn inderdaad schadelijk FRANKFORT, 13-9. De proeven niet kernwapens die tot 1958 wer den genomen zijn van min of meer ernstige ongunstige invloed ge weest op de gezondheid van vijf miljoen mensen, aldus heeft de Amerikaanse scheikundige dr. Li nus Pauling woensdag op een bij eenkomst in Frankfort verklaard. Dr. Pauling, die in 1954 de No belprijs voor chemie ontving, meent dat bij een kernoorlog 97 procent van de wereldbevolking zou om komen. Dr. Pauling heeft 2 sep tember premier Chroesjtsjef een telegram gezonden waarin hij pro testeert tegen het besluit van de Sowjetregering, proeven met kern wapens te hervatten. Hij heeft tot nu toe geen antwoord ontvangen. WASHINGTON, 14-9. De minis ters van buitenlandse zaken van de westelijke „grote drie" beginnen vandaag (donderdag) in Washing ton besprekingen over de crisis om Berlin. De drie ministers - Dean Rusk van de Verenigde Staten, lord Ho me van Engeland en Couve de Murville van Frankrijk - zullen met name de opvattingen van hun regeringen moeten coördineren met het oog op besprekingen met de Russen. Vrijdag zal de west-Duitse mi nister van buitenlandse zaken, von Brentano, zich bij hen voegen. Deze zal vóór het begin van het overleg van zijn drie ambtgenoten een gesprek met minister Rusk hebben. WASHINGTON, 13-9. Voor zijn vertrek naar New York heeft pre sident Soekarno tegen verslagge vers in Washington g"ezegd, dat president Kennedy een uitnodiging voor een bezoek aan Indonesië op een later te bepalen datum heeft aanvaard. President Keita van Mali zei, dat president Soekarno en hij niet speciaal naar de Verenigde Staten zijn gegaan om te verzoeken om een topconferentie. „Wat wij wil len zijn onderhandelingen waarbij concrete oplossingen worden be reikt", zei hij. Franse Caravelleneergestort Een Frans straalverkeersvliegtuig van het type Ca ravelle is hij Rabat neergestort. Alle inzittenden, 78 mensen, zijn om het leven gekomen. - Foto: een Marokkaanse soldaat op wacht bij een van de wrak stukken van het vliegtuig. DE WESTDUITSE VERKIEZINGEN BONN, 13-9. Bjj het naderen van de verkiezingsdag in west-Duits- land zondag aanstaande, schijnt men in christen-democratische kringen in dubio te verkeren of de huidige bondskanselier Adenauer dan wel z\jn reeds aangediende op volger, de huidige vice-kanselier Erhard, meer naar voren gescho ven moet worden. AL met al wordt thans aan de figuur van Erhard meer aandacht besteed dan te vo ren. De partij schijnt te willen doen uitkomen, dat alleen Ludwig Er hard als eventuele opvolger van de 85-jarige kanselier in aanmer king kan komen. De vraag blijft echter of, in ge val van een overwinning der C.D. U., de 64-jarige Erhard tegelijk als nieuwe kanselier gepresenteerd zal worden of dat Adenauer nog voor een onbepaalde overgangstijd de functie zal vervullen. Men meent wel dat Adenauer in elk geval met het overdragen van het kanselier schap zou willen wachten tot na een regeling van de crisis om Ber lijn. Nationale kampioenschappen Landelijke Rjjverenigingen H.K.H. Prinses Beatrix nam op „Cortina" de deelnemersparade af UTRECHT, 13-9. H.K.H. prinses Beatrix heeft woensdag, gezeten op de prachtige Ierse schimmel „Cortina" uit de koninklijke stal len, een parade afgenomen van deelnemers aan de nationale kam pioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rjj verenigingen, die dezer dagen in Utrecht worden gehou den. De prinses, die bescherm vrouwe is van de federatie, zette met haar aanwezigheid extra luis ter by aan het jubileum van haar beschermeling, die 35 jaar oud is. De duizenden toeschouwers be groetten de prinses met een harte lijk applaus, toen zij aan de zijde van de federatievoorzitter, jhr. C. van Eysinga, aan het hoofd van een stoet van 200 ruiters en Ama zones het concours hippiqueterrein opreed. De prinses, die een donker blauw amazonekostuum droeg, zat in een dameszadel dat zij van haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, heeft gekregen. Dit zadel is meer dan honderd jaar oud. Prinses Beatrix en jhr. van Eysinga begaven zich naar een plaats midden voor de ere-tribune en zagen met kennelijk genoegen toe hoe de ruiters hun goed ge dresseerde paarden in een enorm carré opstelden. Nadat het trom- LEOPOLDSTAD, 13-9. Secreta ris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. is woensdagmiddag op het vliegveld van Leopoldstad aange komen. Hij werd welkom geheten door de Kongolese premier Adoela en vice-premier Gizenga. Hammarskjoeld weigerde een verklaring af te leggen en reed on middellijk naar Leopoldstad. petterscorps van de federatie het Wilhelmus had gespeeld, meldde de parade-commandant, de heer D. J. Mellema, zich bij de prinses. Vervolgens reed zij het terrein rond voor een inspectie van de deelnemers .Toen zij teruggekeerd was bij de eretribune defileerden de ruiters en amazones voor hun beschermvrouwe, van wier lachend gezicht men kon aflezen hoe veel plezier zij in dit ruiterfestijn had. De verschillende ingewikkelde fi guren werden perfekt uitgevoerd en de deelnemers oogstten dan ook van alle toeschouwers hartelijke toejuichingen. Aan het hoofd van de ruiters verlieten prinses Beatrix en jhr. van Eysinga aan 'het slot van het défilé het terrein. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie zijn hart opent voor de eerzucht sluit het voor de rust. 72 inzittenden gedood RABAT, 13-9. Een Frans straal verkeersvliegtuig van het type Ca ravelle is dinsdagavond op vjjf km van Rabat neergestort. Alle 72 in zittenden, onder wie zeven kinde ren en een bemanning van zes le den, kwamen om het leven. Het toestel, dat eigendom was van de Air France, was op weg van Parijs naar Rabat, toen het tegen een steile helling bij de rivier de Akreuch vloog en ontplofte. De brandende wrakstukken kwamen verspreid over enkele honderden meters op de helling terecht. Een uur na het ongeluk brandden de resten van het vliegtuig nog fel. Reddingsploegen vonden vele lij ken, waarvan het merendeel deer lijk verminkt was. Het bergings werk werd bemoeilijkt door een dichte mist. CHICAGO, 14-9. Het aantal slachtoffers van de orkaan Carla is tot 31 gestegen. In Texas alleen verloren 21 mensen het leven, on der wie acht leden van hetzelfde gezin. De staten Oklahoma, Illinois en Missouri hebben als gevolg van de orkaan van zware regenval te lij den. De rivier de Blue in Missouri heeft een peil bereikt dat ruim tien meter boven norihaal ligt. Oorlogsgravenstichting herdenkt het vijftienjarig bestaan Waardering van ministeriële ztfde DEN HAAG, 13-8. De minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus, noemde het werk van de thans vijftienjarige „Oorlogsgra venstichting" een werk van piëteit voor hen, die het leven lieten, op dat wij verder kunnen leven". Minister Toxopeus sprak tijdens een plechtige herdenking van het derde lustrum dezer stichting in het Haagse dierentuingebouw. Deze piëteit, zo meende hij, gaat ver uit boven de betekenis van het aantal jaren, dat de stichting be staat. De doden van de laatste wereld oorlog zijn niet slechts die van hun nabestaanden. Zij zijn de doden van ons volk. Daarom is het goed, dat de stichting geen overheids lichaam is, maar een organisatie uit ons volk, zo vervolgde mr. Toxopeus zijn toespraak. Het deed hem bijzonder goed, dat deze door ons volk gedragen organisatie de zorg voor de oorlogsgraven op zich heeft willen nemen. Hij brachi dank voor de vele arbeid, maar vooral voor de wijze waarop deze arbeid wordt gedaan. Deze getuigt van een diepe liefde voor de naas te. Daaruit put minister Toxopeus vertrouwen voor de komende ja ren, wanneer steeds minder men sen leven, die de doden kenden en de oorlogsellende beleefden. President Sukarno heeft een on derhoud gehad met president Ken nedy, het tweede sinds zijn aan komst, dinsdag. Ook de president van de republiek Mali, Modibo Keita, is woensdagmiddag op het Witte Huis ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1