DE ZIERIKZEESCHE COURANT WERVELWIND „CARLA" DWINGT HONDERD DUIZENDEN KUSTSTREEK TE VERLATEN Cliroesjtsjef wil onderhandelingen over kwestie-Berlijn Ongeluk op autorenbaan De kwestie- Nieuw-Guinea De luchtcorridors naar Berlijn Rechtse extremisten pleegden aanslag op generaal De Gaulle Veertigduizend Amerikaanse militairen naar Europa „Er zal geen oorlog om Berlijn komen" Amerikaans vliegtuig neergestort bij vliegveld Shannon (Ierland) Vijfde Russische kernexplosie Rusland verwerpt Brits-Amerikaans kernwapenvoorstel MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19038 ZIERIKZEESCHEfflNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Texas en Louisiana bedreigd Storm gaat gepaar<l met hoge vloeden MEXICO, 10-9. Een orkaan, „Carla" genaamd, heeft het eiland Holbox .gelegen ten noorden van het Mexicaanse schiereiland Yca- tan, geteisterd. Volgens in de hoofdstad ontvangen berichten zijn ongeveer honderd mensen gewond. Alle woningen zouden vernield z(jn. Het eiland telt 600 bewoners. Toen de orkaan „Carla" zondag nog 250 km. van Galveston in Texas verwijderd was, begon de stad, die op een eiland ligt, al on der water te lopen. In het jaar 1900 verdronken hier 6.000 mensen. De nu op komst zijnde orkaan wordt zeer gevaar lijk geacht. Honderden vakantie gangers hebben Galveston verla ten, maar de meeste inwoners zijn nog niet weg. In de kustgebieden van Texas en Louisiana hebben de afgelopen 24 uur naar schatting een kwart miljoen mensen hun huizen verlaten om op hoger ge legen gebied een goed heenkomen te zoeken. Super-windstoten In het centrum van de orkaan komen windstoten van meer dan 200 km. per uur voor. De storm neemt, terwijl hij de kust nadert, nog in hevigheid toe .De weerkun dige dienst heeft gewaarschuwd voor vloedgolven van bijna 5 me ter hoog. Bijna 200.000 mensen hebben za terdag een deel van de kuststreek van de Amerikaanse staten Texas en Louisiana ontruimd wegens de nadering van de „Carla". STALINGRAD, 10-9. By de ope ning van een elektrische centrale te Stalingrad heeft Chroesjtsjef verklaard, dat de Sowjet-regering een vredespolitiek zal volgen, maar als „de imperialisten" een oorlog zouden beginnen ,zou dat hun ein de betekenen. De Sowjet-leiders wisten wel, dat een dergelijke oorlog hun land grote schade zou berokkenen, maar de Sowjet-Unie zou door haar omvang deze oorlog overleven. Generaal de Gaulle met zijn voorspellingen over het resultaat van een kernoorlog diende evenwel te beseffen, dat Frankrijk met zijn geringe omvang en dichte bevol king een oorlog helemaal niet zou overleven. Als militair zou hem dit niet verteld behoeven de worden. Wat bondskanselier Adenauer aangaat, die in het verleden tegen alle onderhandelingen was geweest vond Chroesjtsjef, dat hij zijn hou ding veranderd had, te oordelen naar zijn redevoeringen. Het was te hopen ,dat Adenauer het wer kelijk meende en niet alleen maar hoopte zijn kiezers te behagen. Chroesjtsjef zei begrepen te heb ben, dat president Kennedy onder handelingen wilde en premier Mac Millan van Engeland eveneens. Hy hoopte, dat generaal de Gaulle zich by dit standpunt zou aansluiten. Volgens Chroesjtsjef wil de Sow jet-Unie geen oorlog, maar een Coureur en dertien toeschouwers gedood MONZA, 10-9. Elf toeschouwers en de prominente Westduitsa cou reur Wolfgang Graf Von Trips zyn zondag te Monza in de tweede ronde van de Italiaanse Grand Prix om het leven gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de Lotus van Jimmy Clark en de Ferrari van Von Trips met elkaar in botsing kwamen. De Fer rari boorde zich door de afraste ring heen en kwam in het publiek terecht. Tegelijkertijd raakte op de zelfde plaats ook de Lotus van de Brit Gerald Ashmore van de baan. Acht toeschouwers werden door de aanstormende wagens gedood. De 33-jarige Von Trips kwam on der zijn Ferrari terecht. Op weg naar het ziekenhuis is hij over leden. Ashmore en Clark liepen slechts onbeduidende verwondin gen op. Een vijftiental toeschou wers werd daarentegen ernstig ge wond in een ziekenhuis te Monza opgenomen. MONZA, 11-9. Het aantal doden onder de toeschouwers op het cir cuit van Monza, die betrokken wa ren bij de ramp tijdens de Grote Prijs van Italië, toen de Ferrari van de Duitse coureur Graaf Von Trips in het publiek reed, is geste gen tot dertien. Duits vredesverdrag om de restan ten van de laatste wereldoorlog op te ruimen. „Hoopvolle tekenen" Chroesjtsjef merkte op, dat het beter was te zoeken naar middelen om een oorlog te voorkomen ,dan te voorspellen wie wel en wie niet een oorlog zullen overleven. De Russische leider zag hoopvolle te kenen in het westen, ten aanzien van onderhandelingen. Het was nimmer te laat om iets goeds te beginnen. De Sowjet-Unie wilde vrienden zijn met het Amerikaanse volk, met Fransen en Engelsen en met het gehele Duitse volk, „on danks Hitier". Duif en bulldozer JOHANNESBURG, 8-9. Een duif heeft het in Johannes burg gewonnen van een bulldozer. De betrokken duif zat te broeden in een boom, in Hollardstraat, de straat van de Johannes- burgse effectenbeurs, die door bulldozers omgespit zou worden voor de aanleg van een plantsoen. De boom waarin de duif op haar eieren zat, zou daaraan ten offer vallen. De ontwerpers van het boulevard-plant soen, dat 700.000 gulden zal kosten, toonden echter con sideratie met de duif. Zij besloten de betrokken boom te laten waar hij was en hem zelfs een prominente plaats in het ontwerp te geven. De boom zal voort aan bekend staan als de boom van de duivenlief- hebbers. DJAKARTA, 9-9. Volgens een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht heeft luchtmaarschalk Soeryadarma onlangs op een con ferentie met hoge officieren aan de commandanten van alle lucht machtbases opdracht gegeven zich „voor te bereiden voor de bevrij ding van West-Irian". Dit besluit van de staf-chef van de Indonesi sche luchtmacht was genomen „met het oog op de kritieke situatie". BONN, 10-9. Van de zijde van het Westduitse ministerie van De fensie wordt vernomen dat de Oostduitsers onlangs onder de luchtcorridors tussen West-Duits- land en Berlijn luchtdoelgeschut hebben opgesteld. Ook is bij Maag denburg een groot vliegveld aan gelegd, zegt men, dat eventueel kan worden gebruikt om westelijke vliegtuigen in de corridors tot lan den te dwingen. De Westduitse minister van De fensie, Strauss, zei zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst: „Wij hou den er rekening mee, dat de Rus sen of Oostduitsers op elk moment met provocaties in de luchtcorri dors kunnen beginnen". Adenauer treedt tussentijds af CUXHAVEN, 9-9. Dr. Konrad Adenauer zal, ook ingeval van een overwinning van zijn christen-de mocratische partij bij de aanstaan de verkiezingen, het ambt van re geringsleider niet meer voor een volle zittingstermijn op zich nemen, aldus heeft de regeringswoordvoer der von Eckardt vrijdagavond bij een openbaar verkiezingsdebat tus sen kandidaten van alle partijen in het district Cuxhaven verklaard. Rode strijdkrachten worden versterkt MOSKOU, 9-9. De ministers van defensie en chefs van staven van de mogendheden die aangesloten zijn bij het verdrag van Warschau, hebben op een bijeenkomst die vrij dag en zaterdag in Warschau is ge houden, kwesties besproken aan gaande de vergroting van de mili taire paraatheid van de strijd krachten, aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. Aan de chefs van staven is op dracht gegeven maatregelen uit te werken voor de verdere verster king van de defensie. Ontvlambare substantie op de weg Minister Frey heeft verslagge vers zaterdagmiddag te Parijs mee gedeeld dat de bedrijver van de aanslag op president De Gaullle is gearresteerd. De arrestant heeft een volledige bekentenis afgelegd. Mi nister Frey wilde de naam van de aanslagpleger niet onthullen. PARIJS, 9-9. Vrijdagavond is een hoeveelheid brandbare stof, ver bonden met een ontplofbare lading, tussen Nogent en Romilly geplaatst op de weg welke generaal De Gaulle moest volgen om zich naar zyn verblyf in Colombcy-Ies-deux- Eglises te begeven, aldus heeft het presidentiële bureau meegedeeld. De ontvlambare substantie vatte vlam, zonder een ontploffing te veroorzaken, tegen het moment dat de auto's van het presidentiële ge zelschap passeerden. De rit werd niet vertraagd. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Frey, zei dat de uiterst-rechtse anti-Gaullistische beweging „Het geheime leger" (O. A.S.) „ongetwijfeld voor de aanslag verantwoordelijk is". Hij verklaarde dat de generaals Van Uxem en Crevecoeur, die men als de leiders van „Het geheime leger" in Frankrijk beschouwt, za terdagochtend in Parijs zijn gear resteerd. OUD BEIJERLAND. Honderden inwoners van Oud Beijerland heb ben toegekeken, toen de Commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz het mo nument onthulde ter nagedachte nis van de stichter van Oud Beijer land, graaf van Egmont en diens echtgenote Sabina van Beieren. Sammy, een zeehond die dezer dagen in de dierentuin van Seattle in de V.S. overleed, blijkt te zijn bezweken aan „kopervergiftiging". Bezoekers hadden hem 342 geld stukken, met een totaal gewicht van 1.2 kg, te eten gegeven. Gat in gevelrij Als gevolg van de afbraak van panden aan de Oude Haven is een enorm gat in de gevelrij ontstaan, dat thans met een schutting is afgesloten. De foto geeft een beeld van het afbraakterrein, waar - gelijk bekend - een nieuw rusthuis zal verrijzen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WASHINGTON, 9-9. De Ameri kaanse minister van Landsverdedi ging, Robert McNamara, heeft za terdag te Washington meegedeeld dat „in de onmiddellijke toekomst" Ongeveer veertigduizend man Ame rikaanse troepen naar Europa zul len worden gezonden. Er bevindt zich reeds ongeveer een kwart mil joen Amerikaanse militairen in Europa. Vernomen wordt dat het zenden van de veertigduizend soldaten ge schiedt ingevolge een verzoek van de Amerikaanse NAVO-opperbe- velhebber, generaal Norstad. Het verzoek werd gedaan in verband met de spanning tussen Oost en West om Berlijn. Men verwacht dat de veertig duizend man het Amerikaanse ze vende leger in Europa zullen ver sterken. Later in dit jaar gaan nog drieduizend Amerikaanse militai ren naar Europa. Mening van mr. Stikker: WASHINGTON, 8-9. De secreta ris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft vrijdag te Wash ington gezegd dat de NAVO de mid delen heeft voor en vastbesloten is tot stryd om Berlyn in het geval van een Russische aanval. De heer Stikker zei voorts niet te geloven dat er een oorlog om Berlijn zal uitbreken. „Het zou zo volkomen dwaas zijn een oorlog te beginnen, dat ik niet geloof dat een oorlog uitbreekt". Er kunnen mis rekeningen worden gemaakt en als er maar een kans van een misreke ning is, moet het Westen paraat staan. Over zijn bespreking met Rusk zei de heer Stikker dat bepaalde zijde van het Berlijnse vraag stuk zijn besproken. Hij is van plan ook met de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, te spre ken. Twee en tachtig inzittenden omgekomen SHANNON (Ierland), 10-9. Alle 82 inzittenden van een Amerikaans chartervliegtuig zyn in de nacht van zaterdag op zondag omgeko men toen het vliegtuig in dichte mist by het vliegveld Shannon verongelukte. Het vliegtuig, een viermotorige DC-6 van de „President Airlines", is kort na het opstijgen na een tus senlanding op het vliegveld Shan non terechtgekomen .Het was on derweg van Dusseldorp naar Chi cago. Aanvankelijk werd gemeld, dat alle inzittenden familieleden van Amerikaanse militairen in Duits land waren, maar de luchtvaart maatschappij deelde later mee dat het Duitse toeristen waren. Te hulp geschoten vliegveldper- soneel vond slechts een overleven de, een 25-jarige vrouw, die latei- in het ziekenhuis op het vliegveld overleed. WASHINGTON, 10-9. De Sow jet-Unie heeft zondag een vijfde kernexplosie in de lopende serie teweeggebracht in het Russische Poolgebied. Dit wordt meegedeeld door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De ontploffing, de zwaarste van de serie, geschiedde in de atmo sfeer. Zij had de kracht van „ver scheidene miljoenen tonnen tnt". De vorige vier waren slechts dui zenden tonnen tnt zwaar. De Amerikaanse commisise voor atoomenergie zei niet of het een atoom- of een waterstofbom is ge weest. MOSKOU, 9-9. Het Kremlin heeft zaterdag bekend gemaakt dat het het Brits-Amerikaanse voorstel voor een staken der kernproeven in de dampkring verwerpt. Volgens „Tass" heeft Chroesjtsjef In zyn antwoord op het voorstel een beroep op de Amerikaanse en de Britse regering gedaan om, te zamen met de Sowjet-Unie, te wer ken voor het bereiken van een vol ledige internationale ontwapening. „Dit is het voornaamste probleem van onze tUd", aldus Chroesjtsjef. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De geestdriftigste bewonde- raars der eenzaamheid wonen in grote steden. i Nieuw beroep voor de vrouw: auto-(door)-smeerster UTRECHT, 11 sept. Deze week maken in een automobielbedrijf in Utrecht een paar jongedames hun debuut op de smeerbrug en in de auto-wasplaats. Het doorsmerenen de wasbeurt van de auto zijn kar weitjes die voortaan worden toe vertrouwd aan vier in uniforme kleurige tuinbroeken en bijpassen de blouses gestoken leden van vrouwelijke kunne. De veel ge roemde properheid van de Holland se vrouw gaat regeren in een - in deze contreien althans - tot dusver typisch mannelijk beroep. Een maand in een hol TURIJN, 8-9. Negen Italiaanse geleerden hebben met vier scha pen, twee kalveren en enige kip pen een maand geïsoleerd geleefd in de westelijke Alpen. Hun ver blijf had ten doel, de psychologi sche en fysiologische reacties van mens en dier op abnormale levens omstandigheden na te gaan. De „holenmensen"wier toestand na afloop van de proef uitstekend was, zijnvan oordeel dat het experi ment schijnt aan te tonen, dat een gemeenschap, die zich met nuttig werk bezig houdt, gedurende enige tijd abnormale omstandigheden kan doorstaan. Man steekt vrouw neer AMSTERDAM, 8-9. De 36-jarige weduwe Alberta de Waal, moeder van drie kinderen, is op het por taal boven haar woning aan de Commelinstraat 34 in Amsterdam- Oost door haar buurman doodge stoken. De dader, de 30-jarige elek- triciën E. F., werd gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De politie heeft na het voorlopig verhoor nog geen duidelijk beeld van het motief voor deze steekpar tij. Het staat evenwel vast dat er tussen de vrouw en de dader al lang onenigheid bestond. Talrijke burenruzies waren daarvan het re sultaat. Postorderbedrijf voor kruideniers DEN HAAG, 9-9. Een commer ciële organisatie van samenwer kende kruideniers (de N.V.G., waar in 25 groothandelaren en ruim 1200 kruideniers zyn verenigd), heeft naar zy meedeelt, een postorder bedrijf voor kruideniers („EN-GE- VEA") opgericht. Tot de goederen die dit postor derbedrijf aanbiedt, behoren: huis houdelijke artikelen, meubels, elek trische apparaten en speelgoed. Het ligt in de bedoeling het assor timent uit te breiden tot 2000 arti kelen. Voorlopig laat de wet niet toe, aldus de toelichting, dat de deel nemende kruideniers een andere status dan die van agent krijgen. Zij mogen dus geen artikelen ver kopen en afleveren. Wel mogen zij ze tentoonstellen. De verkoop ge schiedt dan per foestelkaart. Twee Nederlanders omgekomen bij vliegtuigramp DEN HAAG, 10-9. Volgens een Rotterdamse woordvoerder van de firma die het vliegtuig gecharterd heeft bevinden zich onder de slachtoffers van het Amerikaanse chartervliegtuig dat bij Shannon verongelukt is, twee Nederlanders, t.w. de heer C. Waiboer, werk zaam bij het bureau gemeenschap pelijke diensten B.G.D. te Wage- ningen en wonende in Bennekom, en ir. J. W. C. Wesenberg uit Til burg, bedrijfsleider in een textiel fabriek te Goirle (de fa. van Puy- enbroelc). DEN HAAG. De „Fondation Europeënne de la Culture" houdt in de Franse universiteitsstad Tou louse een internationale studenten conferentie die van 25 tot 30 sep tember zal duren. Prins Bernhard, die voorzitter is van de Fondation, zal op de laatste dag de conferen tie leiden. Prinses Beatrix heeft zich bereid verklaard het slot woord uit te spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1