Kentucky's best! Douwe Egberts KD-E soepel en vers tot de Verbroke n Banden ZWARE SHAG in handige plastic tabakszak! Verstandig snoepen 'f Is lekker roken van ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 SEPTEMBER im No. 19036 VAN HET BINNENLANDSE ERF Nederland heeft zijn buitenlandse perikelen Een veldslag in Oidenzaal Geen K.L.M.-vluchten op Leipzig Nieuwguinese ambtenaren Geen totale bouwstop in vrtfe sector In Twente werken by' verschil lende firma's veel buitenlandse arbeiders, waaronder Spanjaarden en Italianen. Deze overigens zeer gewaardeerde arbeidskrachten zoe ken in hun vrije tijd ontspanning en daarbij is een dansje niet te versmaden. Het zuidelijk tempera ment van deze lieden werd echter aanleiding tot een verminderd be zoek van Nederlandse dames en heren aan een dansgelegenheid van de K.A.B. te Oidenzaal. De leiding besloot voortaan de toegang aan Italianen en Spanjaarden te wei geren. Prompt ontstonden relletjes, aan vankelijk van bescheiden omvang. Doch de Oldenzaalse Italianen en Spanjaarden riepen de hulp in van hun landgenoten uit Enschedé, die zich zo snel mogelijk per trein en bus naar Oidenzaal wilden reppen. De inmiddels geioaarschuwde N.S. en politie verwijderden de heren uit de vervoermiddelen. Hierop namen zij hun toevlucht tot fiet sen en brommers, waarmee zij naar Oidenzaal snelden. Aan de rand van deze plaats kwam het tot een ware veldslag tussen de ge belgde zuiderlingen en de dienaren van de heilige Hermandad. Maar ook de Oldenzaalse politie kreeg assitentie uit Enschedé en wel door per auto aangevoerde politie-een- heden. De vechtlustigen werden uiteengedreven en op de vlucht ge jaagd. De Italianen en Spanjaarden be klagen zich over de houding van de Oldenzaalse bevolking die hen als een soort nozems beschouwt. Zij willen als gelijken erkend worden. Waarop zij uiteraard recht hebben. Maar onze Italiaanse en Spaanse gasten zullen zich moeten aanpas sen en moeten begrijpen dat zij in Nederland en niet in Italië of Spanje zijn en dat men er hier in de omgang nu eenmaal andere nor men op na houdt dan in hun va derland. Poolse luchtvaartmaatschappij nemt K.L.M.-vluchten over Tien rechtstreekse vluchten van de K.L.M. naar Leipzig, die zouden worden uitgevoerd in verband met de Leipziger Messe, zijn geannu leerd als gevolg van het niet ver lenen van een vergunning door de geallieerde instanties om via de luchtcorridor naar Berlijn te vlie gen. Deze maatregel geldt ook voor de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena. Aangenomen wordt, dat de geallieerden in verband met de gespannen toestand om Berlijn de luchtcorridors zoveel mogelijk vrij willen houden en daarom het bur gerluchtvaar tv erkeer beperken. De luchtcorridors zijn echter vrij en nu heeft een Poolse luchtvaart maatschappij de rechtstreekse vluchten op Leipzig ondernomen, waardoor een groot aantal bezoe kers toch in staat werd gesteld door middel van het vliegtuig de Messe te bezoeken. De K.L.M. ver voert de passagiers voor Leipzig nu met een omweg over Praag. Zij kan de extra inkomsten moeilijk missen en probeert alsnog aan haar trek ken te komen. Verbetering arbeidsvoorwaarden Nieuwguinese ambtenaren In afwachting van de totstand koming van het bijstandskorps van burgerlijke rijksambtenaren, be stemd voor dienst in Nieuw-Gui- nea, waarvoor een wetsontwerp bij de Staten-Generaal zal worden in gediend, heeft de waarnemende gouverneur van Nieuw-Guinea een aantal maatregelen voorgesteld, waarvan de voornaamste strekt tot wegneming van de onder de gewijzigde omstandigheden niet langer te motiveren verschillen op het stuk van de buitenlandse ver lofsrechten van de ambtenaren. Daarnaast beogen die voorstellen een aantal verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden van het perso neel, in het bijzonder gericht op het aantrekkelijker maken van dienstneming bij de overheid in Nieuw-Guinea. Woningbouw in vrije sector niet geheel stop De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid wil de woning bouw in de vrije sector niet geheel stop zetten. Wel zal het aantal goedkeuringen voor de rest van het jaar 1961 uiterst gering zijn. De Nationale Trekpaarden- tentoonstelling Rond 500 elite-dieren uit de Ne derlandse trekpaardenfokkerij zul len op donderdag 14- en vrijdag 15 september a.s. in Brabants hoofd stad geëxposeerd worden. Daar mede wordt deze tentoonstelling alléén al vanwege het aantal in zendingen de grootste die ooit op paardengebied is gehouden. Dit grote agrarische evenement vindt traditiegetrouw plaats in en rond de enorme veemarkthallen. Niet alleen omdat de outillage al daar zo uitmuntend is, maar ook omdat tussen „Het Trekpaard" en 's-Hertogenbosch zulk een hechte band is gegroeid. Een band die o.m. tot uitdrukking komt door het feit dat thans voor de 20ste achter eenvolgende maal de Nationale Trekpaardententoonstelling in de de Hertogstad wordt georganiseerd minister verwacht, dat ook in 1962 niet in onbeperkte mate woningen in de vrije sector kunnen worden gebouwd. De minister heeft in juli van dit jaar besloten voor de hele woning bouw in de vrije sector rijksgoed keuring verplicht te stellen voor zover de bouwsom hoger is dan 10.000, omdat deze bouw in de eerste helft van 1961 zeer sterk was toegenomen. Deze ging ver uit boven de ramingen en dit zou een ernstige verstoring van het even wicht van de bouwerij tot gevolg kunnen hebben. Een verstoring van de bouw markt zou onherroepelijk leiden tot een prijsstijging die de minister zo veel mogelijk wens te voorko men. Vandaar zijn maatregel, die echter geen totale stopzetting in houdt. iLf V00RLICHUNGSBUREAU W VOOR DE VOEDING - De snoepgeest waart door ons goede Nederland. Dat het een snoepduiveltje is, zal niet ieder willen beamen, dat hij niet alleen lief maar ook leed brengt wèl. De snoepgeest is al heel erg oud en even onuitroeibaar als Sinterklaas. Hij behoeft trouwens ook niet uit geroeid te worden. Het gaat er maar om dat wij hem de baas blij ven. Met mate snoepen is niet erg; het is gezellig en schaadt ons niet. Veel snoepen is noch gezellig (het is soms zelfs een obsessie of een ge woontehandeling) noch onschade lijk: het werkt vetzucht in de hand, het is slecht voor het gebit en is goed beschouwd psychologisch een kwalijk verschijnsel Vetzucht en tandbederf. Een groot deel van hen die te zwaar zijn begrijpen helemaal niet hoe dat komt. Zij worden blijkbaar „van lucht en water" zo dik! Zij eten immers bijna niets! Inderdaad eten velen van hen niet zoveel aan de maaltijden, maar wat tussendoor gebruikt wordt is bijeengenomen soms meer dan een maaltijd. Be perken van snoepgoed en andere versnaperingen tussen de maaltij den is beter dan minder eten van gewoon voedsel zoals brood, aard appelen, melk e.d. Suikergoed en andere snoeperijen hebben in de meeste gevallen geen bijzondere voedingswaarde, het andere voed sel wel. Vooral bij kinderen is het groot ste bezwaar van veel suiker ge bruiken en van snoepen gelegen in de nadelige invloed op het gebit. Ten onrechte wordt wel gedacht dat men het met het kleutergebit niet zo nauw behoeft te nemen om dat dit toch verdwijnt. Wat men zich niet realiseert is, dat de tan den en kiezen van het blijvende gebit in aanleg reeds vóór en in de kleuterleeftijd gevormd worden. De voeding van de kleine bepaalt dus al voor een deel hoe zijn blij vende gebit zal zijn. Gebruikt hij veel suiker en snoepgoed in zijn eerste levensjaren, dan zullen la ter zijn blijvende tanden en kie zen onvoldoende bescherming kun nen bieden tegen tandbederf. Snoep niet de hele dag door. Van belang zijn: hoeveel ge snoept wordt, wanneer gesnoept wordt of liever gezegd hoeveel tijd verloopt tussen het snoepen en het poetsen van de tanden of het kau wen van hard voedsel (die beide de tanden schoonmaken) en hoe vaak het gebit een snoep-aanval te ver duren krijgt. Met deze zaken moet het beslist in orde zijn, wil het snoepen geen gevaar voor de gezondheid opleve ren! Oude „burgerlijke nederzetting" gevonden ROTTERDAM, 5-9. In Poortu- gaal in de gemeente Rotterdam zijn archeologische vondsten gedaan, die door deskundigen belangwek kend genoemd worden. Er is een „burgerlijke nederzetting" uit 100 225 jaar na Christus aangetrof fen, met meer scherven uit de Ro meinse periode dan ooit uit de Rot terdamse bodem zijn gekomen. In een nu braakliggend, praktisch on vindbaar moerasje in Poortugaal heeft sinds 1300 op deze plaats kas teel Valckesteyn gestaan, een van de grootste „vecht"-kastelen van Zuid-Holland. Omstreeks 1300 was dit het eigendom van Nicolaas van Putten, die het stuk land van Geer vliet tot en met Charlois, en een deel van de Hoekse Waard beheer de. Nadat het kasteel vele malen van eigenaar veranderde, werd het in 1825 aan een sloper verkocht voor f 4.000. Er zal nu meer geld nodig zijn voor de opgravingen. Altijd laatste draad! De prestaties van het R.T.M.-personeel (Ingezonden) Mijnheer de redakteur. Het voor anker gaan van het s.s. „Minister Lely", tijdens de dichte mist van zaterdagavond is voor enkelen aanleiding geweest om weer eens voor de zoveelste keer kritiek te gaan uitoefenen op de R.T.M. Nu gaat het er hier niet om het beleid van de direktie van deze maatschappij in discussie te bren gen, maar we willen toch wel even een lans breken voor het personeel van de „Minister C. Lely", de veerboot, waarop een twintigtal passagiers de nacht moest door brengen, toen varen absoluut on verantwoord was. Als ieder wist wat de laatste maanden door het personeel van deze boot is gepresteerd, speciaal de laatst weken, dan zou men zich wel wachten een afkeurend woord te spreken. Ieder heeft enkele weken gele den kunnen lezen, hoe werkstuden ten hebben meegeholpen de dienst gaande te houden. Er is nu eenmaal in Nederland een tekort aan arbeidskrachten en dat geldt ook voor de veerdiensten. Kapitein Kik heeft er nu het september is enkele maanden op zitten, waarin hij 84 uur of meer in de week dienst moest doen, want er moest toch gevaren wor den. Dit geldt ook voor het bedie nend personeel en de matrozen en toen de werkstudent die in de ma chinekamer hielp vertrokken was, ook voor de machinisten. 's Morgens om half zes present en 's avonds om half negen afnok ken ,met een uur schafttijd om te gaan eten. „Er moet toch gevaren worden". Was het dan zo vreemd, dat na de moordende hitte voor de vuren in de week van 28 augustus tot 2 september, dit personeel zo graag wilde gaan slapen toen het eenmaal half een in de nacht was. Wanneer een ander vakantie heeft, moet op de veerboten dub bel hard worden gewerkt, want dan is het juist druk Dit geldt uiteraard ook voor de veerboten van de dienst Zijpe-A.J. polder .Men moppert als er geen tweede boot vaart, maar hoeveel vrije dagen en vrije uren heeft dat personeel, dat toch ook wel recht heeft op een normaal gezinsleven, al moeten opofferen voor met va- kantiegaande of komende toeristen. Wie dit even bedenkt, zal ook al valt wachten niet mee, zijn scheldkanonade op de R.T.M. in slikken en een eresaluut brengen aan het personeel van deze maat schappij, dat ten koste van eigen vrije tijd, van eigen gezondheid en van eigen gezinsleven, het ver keer van en naar het eiland gaan de houdt. Bruinisse. S. A. J. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er zijn thans 98 Ambonezen naar Indonesië terug gekeerd. 't Aantal Ambonezen, dat nog wenst terug te keren, kan op het ogenblik gesteld worden op 1300 tot 1500. Dit heeft mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maat schappelijk werk, o.m. meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps. ROTTERDAM. „Ik heb geen en kele verklaring af te leggen, hoop alleen op mooi weer". Met deze woorden vertrok de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met de „Sta tendam" van de Holland-Amerika Lijn naar New York, waar hij de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties zal bijwonen. 45 had gestolen?" viel Daisy hem in de rede. „Nee, dat heb ik niet gedaan. Ik wilde eerst nog eens afwachten. Ik heb er die in specteur van kunnen overtuigen, dat er tussen het verlies van mijn pas en jouw plotseling verdwijnen geen enkel verband bestond. Ik heb hem verteld, dat ik de pas in een taxi ben kwijt geraakt en Gat- tersworth heeft dat op mijn ver zoek bevestigd. Gattersworth is een gentleman....". Zij keek hem evenhonend aan. Of ze het geloofden of niet, weet ik niet pre cies. In ieder geval heeft vader zich er verder mee bemoeid. Het handelscommissariaat wilde geen schandaal, omdat het prijs stelde op goede betrekkingen met het bui tenland, zolang de heren dat al thans wenselijk oordelen. Overi gens behoeft het maar één woord te kosten en er wordt een bevel tot opsporing en aanhouding van je beminde uitgevaardigd!" Robert voelde, hoe zijn knieën knikten. Daisy stond triomferend tegen over hem. „Zie het toch in Ro bert" - zij sprak nu bijna vleiend, maar dat was" nog veel erger dan haar woede van zoeven - „die ge schiedenis met dat schepsel leidt immers tot niets. Je maakt jezelf ongelukkig, je werkt je totaal in de put en haar er bij. Als wij de zaak aanhangig maken, wordt zij natuurlijk wegens diefstal aan de Russische politie-autoriteiten uit- ROTTERDAM. Affiches uit ne gen landen, waaronder Unica met historische waarde, zijn op het ogenblik te zien in de Rotterdamse Lijnbaan. De tentoonstelling, die gedeeltelijk in de open lucht ,op schuttingen, gedeeltelijk in de ex positiezaal op speciale stellingen, wordt gehouden, geeft een over zicht van de affiche-kunst van voor 1900 tot op heden. DEN HAAG. Evenals voorgaan de jaren zal ook dit jaar een Na- vo-oefening op papier worden ge houden. Deze zal op 6 september beginnen en een lange periode du ren. Het doel van de oefening, die de naam Hightest nr. 6 heeft ge kregen, is het beproeven van de paraatheid van de hoofdkwartieren en commandoposten. Bij deze ad ministratieve oefening zal noch personeel noch materieel daadwer kelijk worden ingezet. FEUILLETON door Marlise Kolling geleverd". Hij kromp ineen. - Naar Rusland uitgeleverd - wat dat betekende, daaraan durfde hij zelfs niet te denken. Die Pjotr met zijn aarts- gemeen gezicht - Terschilow met zijn wezenloze ogen en de onder kaak van een rund - Niet aan den ken! „Het enige, wat je voor haar kunt doen, is je niet meer met haar te bemoeien. Dat zie je toch zelf ook wel in? hoorde hij Daisy weer oreren. Hij knikte mechanisch. Zij legde met een wat geforceerd vriendschappelijk gebaar haar hand op zijn schouder. Haar ge zicht vertoonde nu geen spoor van enige innerlijke emotie; het droeg weer hetzelfde effen masker als bij het begin van hun gesprek. „Dan blijft alles bij het oude; ik zal pro beren het te vergeten, Robert, be grijp je?" Hij keek haar ongelovig-ver- schrikt aan. Ondanks alles, water gebeurd was, wilde ze zich dus toch nog aan hem binden? „Ik heb alles al overdacht en te vens een en ander met vader be sproken. Je onverwachte reis naar Londen was noodzakelijk, omdat Beerly Co. hun betalingen heb ben gestaakt. Dat weet je misschien al wel; je zult er waarschijnlijk in Londen wel van in de krant hebben gelezen?" - Zij lachte even. - „Eigenlijk bijzonder attent van Beerly om juist nu in financiële ROTTERDAM. Op de Bergselaan in Rotterdam is de 67-jarige mej. A. E. Lij ten van de Boezemsingel door een vrachtauto aangereden. Zij werd naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd, waar men de dood constateerde. YERSEKE. In een onbewaakt ogenblik is het driejarig zoontje van de heer L. Paauwe in Yerseke over het hek van de vijver op het Wagtoplein geklommen. Zonder dat iemand dit zag viel de jongen in het water. Toen de ouders het kind misten en men ging zoeken, vond men het dood in de vijver. SCHIPHOL. Habib Bourguiba jr., zoon van de Tunesische presi dent, is uit New York op Schiphol aangekomen en reisde een half uur later door naar Tunis. Hij verte genwoordigt zijn land in de Ver enigde Staten als ambassadeur en als afgevaardigde bij de Verenigde Naties. moeilijkheden te geraken - dat verschaft je een uitstekend alibi, Robert. En vader vond, dat je de vijfduizend pond, die jullie nog van Beerly te vorderen hebben, dan maar als smartegeld moet be schouwen". Robert wist van niets. Hij had er in Londen zelfs geen moment aan gedacht een krant in te zien. Enfin, de débacle van Beerly Co. vormde dus zijn alibi. Goed, waar om niet? Daisy had haar maatre gelen inderdaad op geniale wijze getroffen. „Behalve dr. Stephan weet nie mand er iets van. Stephan heeft vandaag op het kantoor laten door schemeren, hoe het met Beerly Co. gesteld is. Wat dat betreft, is dus alles in orde. En wanneer er overigens iemand zich geroepen mocht voelen praatjes rond te strooien - nu dan zal ons huwelijk haar of hem wel spoedig het be wijs leveren, dat die geruchten van alle grond ontbloot zijn". Robert keek op. „Hoe zo? Dacht je erover om spoedig te trouwen?" „Ja natuurlijk. Waar zouden we nog op wachten? Ik stel voor, over zes weken - dan hebben we juist tijd genoeg om de nodige voorbe reidingen te treffen en met zorg te overwegen, wie wij zullen invite ren. Als we verder in de zomer komen, zijn de meeste van onze kennissen al op reis. Zo kan het nog net. Wees dus zo goed ook van jouw kant met een en ander reke ning te houden. Ik kan in ieder geval tegen die tijd klaar zijn. En nu wil je me verder wel excuseren - ik moet vader even op zijn kan toor gaan opzoeken. Jo kunt je voorstellen, dat hij met smart naar enig bericht uitziet". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling DE NIEUWE WERELD 44. „Daardaarstaat iemanddaar achter die boom", hijgt Tim Tyler benauwd en hij deinst angstig achteruit. „Presto, hier die musket, dan geef ik hem de volle laag!" „Nee, kalm blijven en geen geweld!" beveelt Aram beslist. „We weten niet of hij kwaad in de zin heeft, afwachten dus Een minuut, die een uur lijkt, staan de drie mannen en de jongen doodstil op het bospad te wachten op de dingen die komen zullen. Dan treedt de donkere gestalte vanachter de boom te voorschijn. Het is een lange, gespierde man, slechts gekleed in een lendedoek van dierenvel, de kale schedel versierd met veren. In zijn handen houdt hij een lange speer, waaraan ook enige veren bevestigd zijn. Hij heeft een Aziatisch type.hoge jukbeenderen, mompelt Aram, maar hij is veel te lang voor een Chinees. Hij maakt een vriendschappelijk gebaar met uitgestoken hand. De inboorling staat roerloos als een standbeeldPresto rammelt nerveus met zijn musket.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5