DE GAULLE PLEIT VOOR WESTELIJKE STANDVASTIGHEID „Gewichtig geval" ONTWAPENINGSBESPREKINGEN WERDEN HERVAT De radio-actieve neerslag Per jaar zijn zesduizend kinderen betrokken bij verkeersongevallen Vierde Russische kernproef Nehroe bezocht Chroesjtsjef Amerika roept Nationale Garde op DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDONESISCHE MARINE BRENGT NEDERLANDSE SLEEPBOOT OP NAAR PULAU SAMBU Gearresteerde in moord zaak Sprang-Capelle bekent zijn misdaad DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19036 ZIERIKZEESCHEwNIEUWSBODE Nimmer wijken voor dreigementen PARIJS, 5-9. President de Gaulle van Frankrijk heeft dinsdag op een persconferentie in het Elysee, die door ongeveer 700 journalisten en diplomatieke functionarissen werd bijgewoond, gezegd, dat het nood zakelijk is, dat de westelijke mo gendheden vastberaden blijven te genover welke eenzijdige stap ook, die de Sow jet-Unie 2ou kunnen doen. De Franse president zei, dat de Franse waarschuwing tegen het aandringen op onderhandelingen tot elke prijs met de Russen over Berlijn door de Anglo-Saksische mogendheden begrepen scheen te zijn. Generaal de Gaulle zat op een verhoging in de balzaal van het Elysee. Lager, op de vloer, zaten aan zijn rechterhand premier De- bré omringd door leden van het Franse kabinet. Dode natie De Russische regering, zo zei de Gaulle, dacht misschien dat de V.S., Engeland en Frankrijk zich zouden laten ontmoedigen en zouden wij ken voor de Russische dreigemen ten waardoor het communistische kamp sterker zou lijken. Maar dit was niet waar. Hoewel de Sowjet- Unie over verschrikkelijke kern wapens beschikt heeft ook het wes ten machtige wapens. Als het tot een kernoorlog zou komen zou het gebruik van deze wapens op vol ledige chaos in de Sowjet-Unie uitlopen. Wat voor nut zou het hebben als de communisten over een dode natie zouden heersen, al dus vroeg de Gaulle zich af. Het zou het einde betekenen van het communistische regiem. Ondanks haar gepoch wist de Russische re gering dit heel goed. JOHANNESBURG. Een zeer „gewichtig geval" is in het Addington zieken huis in Durban door acht verplegers binnengebracht. Het was de 34-jarige L. N. Clarke, werkzaam bij de Zuidafrikaanse spoorwegen die in de ongevallen-afde ling werd opgenomen. Hij woog 425 pond. Enkele maanden vóór hij op dieet ging woog hij 460 pond. Hij is hét zwaargewicht in een gezin van zwaarge wichten. Zijn 65-jarige va der weegt 280 pond en zijn moeder ongeveer 350 pond. Clarke heeft vier zusters in het buitenland die elk on geveer 200 pond zwaar zijn. Clarke's been was door stoom verbrand en hij zal enkele weken in het zie kenhuis moeten blijven. Minstens vier verpleegsters zullen er aan te pas moe ten komen om. hem te ver leggen. President Kennedy heeft Bonds kanselier Adenauer in de brief die woensdag is overhandigd verzekerd dat hij bereid is tot onderhandelin gen met premier Chroesjtsjef maar dat dit niet als een teken van zwakheid moet worden beschouwd, zo is in regeringskringen in Bonn meegedeeld. De directeur-gene raal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, heeft woensdag in Hagestein het stuw- complex in de Lek in gebruik gesteld. Het stuwcómpléx in Hagestein is het eer ste kunstweck, dat in het kader van de Rijnkanalisatie is ge reedgekomen. Een foto van het stuwcomplex. Contact tussen Russen en Amerikanen NEW YORK, 6-9. John McCloy, president Kennedy's speciale advi seur voor ontwapeningsaangelegen heden, en Valeriaan Zorln, .onder minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, hebben woensdag hun besprekingen die de hervatting van eigenlijke onderhandelingen over de ontwapening moeten voor bereiden, hervat. In een kort vraaggesprek met verslaggevers zei Zorin dat hij McCloy's antwoord wilde vernemen op voorstellen die de Sowjet-Unie deed toen beiden in juli voor het laatst in Moskou besprekingen voerden. Hij wilde zich niet over de voorstellen uitlaten. Volgens de Rus zijn de „westelijke bewape ningswedloop" en de vorming van militaire groeperingen als de NAVO de voornaamste belemmering voor het bereiken van overeenstemming over de ontwapening. WASHINGTON, 6-9. Radio-ac- tieve neerslag van de nieuwe serie Russische kernproeven is door het station voor het vaststellen der ra dio-activiteit in Anchorage (Alas ka) ontdekt. Dit heeft Abraham Rubicoff, minister van openbare gezondheid, woensdag in Washing ton meegedeeld. De radio-activi teit was 35 maal het dagelijks ge middelde voor augustus. Drie roerende beel den van de bruiloft van Gerald Grotzke en zijn bruid Glsela, welke in west-Berlin is voltrokken. Omdat de ouders van Gisela in oost-Berlijn wonen en niet naar het wes ten mochten, hield het bruidspaar re ceptie aan de sector grens in de Frie- drichstrasse, zodat de ouders van de bruid, die driehonderd me ter van de beruchte muur moesten blijven op grote afstand toch nog iets van het luk van hun dochter konden ontwaren. Op een gegeven moment werden de bruid de emoties toch de baas Nadat zij door een kijker naar haar ouders had gekeken, snikte zij uit aan de borst van haar man, om tenslotte met tra nen op de wangen met haar boeket naar haar ouders te wui ven. Verkeer bedreigt het kind Ouders moeten jeugd wegwijs maken UTRECHT, 6-9. Het kernthema van de actie die het Verbond voor Veilig Verkeer in september voert, is „Schoolgaande kinderen". Nu de zomervakanties voorbij zijn, wil het Verbond het Nederlandse pu bliek nog eens met alle mogelijke middelen onder ogen brengen, dat in ons land ieder jaar ongeveer zesduizend kinderen van vijf tot veertien jaar bij verkeersongeval len zijn betrokken. In 1959 werden bijna 250 kinde ren bij verkeersongelukken ge dood en dr. J. J. Wafelbakker, di recteur van de Wassenaarse G.G.D. noemde in zijn proefschrift „Enkele sociaal-geneeskundige aspecten van verkeersongevallen" het verkeers ongeluk voor de leeftijdsgroep van vijf tot veertien jaar doodsoorzaak nummer één. Van de totale sterfte in ons land, staat twee procent op rekening van de verkeersongevallen. Bij de jonge leeftijdsgroepen ligt dit per centage echter veel hoger: zestien bij één- tot twintigjarigen. Oefenen nodig Het Verbond voor Veilig Verkeer meent, dat veel leed voorkomen zou kunnen worden, indien de ouders hun kinderen vroegtijdig de WASHINGTON, 7-9. De Ameri kaanse commissie voor atoomener gie heeft woensdag bekend ge maakt dat woensdagochtend in de Sowjet-Unie (na een derde proef op dinsdag) een vierde atoomwa pen in de dampkring tot ontplof fing is gebracht. Deze proef werd ten oosten van Stalingrad genomen. De kracht was van gering tot middelmatig. elementaire verkeersregels zouden bijbrengen, hun het goede voor beeld zouden geven en met hen zouden oefenen. Het is in ons land nog een ongebruikelijk verschijn sel, ouders met hun kinderen te zien oefenen, in 'tegenstelling tot bijvoorbeeld in Engeland, waar men regelmatig vaders en moeders ziet, die hun kinderen leren over steken. Het Verbond voor Veilig Verkeer pleit er voor, deze werk wijze ook in ons land toe te pas sen, omdat daardoor, volgens het Verbond, het aantal jeugdige ver- keersslachtoffertjes aanmerkelijk zal verminderen. MOSKOU, 6-9. De minister-pre sident van India, Nehroe, is woens dag door premier Chroesjtsjef in het Kremlin ontvangen, aldus Tass. De besprekingen, die „In een warme en vriendschappelijke at mosfeer werden gehouden", had den „zekere dringende internatio nale vraagstukken en de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en India" tot onderwerp. WASHINGTON, 6-9. Vier divi sies van de Amerikaanse nationale garde hebben de mededeling ge kregen dat zij kunnen worden op geroepen voor actieve dienst, aldus is woensdag te Washington ver nomen. Deze maatregel maakt deel uit van de versterking van de defensie die ongeveer een maand geleden is begonnen. Verwacht wordt dat nog vier honderd eenheden van de garde en de reserve een soortgelijke mede deling zullen krijgen. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur lel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij def Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochtman. Sleper verleende liulp aan Griekse vrachtboot IJMUIDEN, 6-9. De Indonesische marine heeft dezer dagen de Ne derlandse zecsleepboot „Noord- Holland" van de firma Wijsmuller aangehouden wegens het binnen varen van de Indonesische wateren ter hoogte van Singapore. De sleepboot is opgebracht naar de haven van het eiland Pulau Sambu in de Rouw-archlpel. De beman ning bestaat uit 28 koppen. De aanhouding geschiedde op 1 september toen de Noord-Holland' bezig was hulp te verlenen aan de in nood verkerende Griekse vracht boot „Georgios Tsavliris". De kapitein van de „Noord-Hol land" meldde, zoals gebruikelijk, dit feit aan het hoofdkantoor te IJmuiden en heeft gelijktijdig zijn diensten aangeboden om 't Griek se schip te bergen op basis van „llouds-open-form" (geen resultaat geen betaling). Juist toen dit tele gram te IJmuiden werd ontvangen is de directie van bureau Wijsmul ler telefonisch uit Londen bena derd door vertegenwoordigers van de eigenaar van de „Georgios Tsa vliris" met de vraag of zij een sleepboot in de buurt van Singa pore beschikbaar had. Het ant woord kon ditmaal luiden: „onze sleepboot is reeds ter plaatse en in contact met de kapitein". De direc tie van Wijsmuller werd verzocht haar sleepboot „Stadby" te houden en haar werd meegedeeld, dat de kapitein van de „Georgios Tsavli ris" zou worden geïnstrueerd om de hulp van de „Noord-Holland" op genoemde basis te accepteren. De territoriale wateren Aangezien het op dat moment nog niet geheel duidelijk was of Poeloe Nipas binnen de Indonesi sche of buiten de Indonesische ter ritoriale wateren gelegen was en bovendien van IJmuiden uit niet kon worden vastgesteld of de be manning van het gestrande schip zich al of niet in levensgevaar be vond, werd aan de kapitein van de „Noord-Holland" opdracht ge geven om in de buurt te blijven en zo nodig hulp te bieden. Toen op 1 september bleek, dat de bewuste positie inderdaad bin nen de territoriale wateren van Indonesië lag, werd door N.V. Bureau Wijsmuller onmiddellijk de voor berging benodigde vergun ning aangevraagd. Hierop is tot nu toe geen antwoord ontvangen. Zondag j.l. bereikte Wijsmuller in IJmuiden onofficieel het be richt, dat de „Noord-Holland" door een Indonesisch patrouillevaartuig naar Poeloe Samboe was opge bracht. De officieren (7) waren al daar in een hotel gehuisvest, ter wijl de bemanning (19 man) aan boord mocht blijven. DEN BOSCH, 6-9. De justitie in Den Bosch heeft woensdag mede gedeeld, dat de 25-jarige M. v. d. S. uit Waalwijk is gearresteerd, verdacht van de dubbele moord op de gebroeders van Zeist in Sprang- Capelle. De arrestatie is geschied op drie overwegingen: De kleren van betrokkene ver toonden bloedvlekjes, onder meer op broekspijp en rechtermouw. Verder bevonden zich spatjes op de das. Een onderzoek in Den Haag in het gerechtelijk laboratorium heeft uitgewezen, dat deze spatjes afkomstig zijn van vers mensen bloed. De kledingstukken waren gewas sen en de spatjes waren bijna niet meer zichtbaar. De tweede overweging betreft een sorteerproef met twee lucifers, die in het boerderijtje zijn gevon den. Verdachte werd door een speurhond verscheidene malen aangewezen. Als derde overweging noemt de politie, dat verdachte herhaaldelijk op leugens en draaierijen werd be trapt. 's-HERTOGENBOSCH, 6-9. De gearresteerde 25-jarige inwoner van Sprang-Capelle, Martien van der S., heeft woensdagavond be kend de gebroeders Van Zeist om het leven te hebben gebracht. De man, die in de vroege ochtend was overgebracht naar het groeps- bureau van de rijkspolitie in Kaats heuvel, heeft de gehele dag hard nekkig ontkend de moord te heb- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Op niets wordt zoveel ge mopperd als op de onmisbare, verkwikkende regen. ben gepleegd. Woensdagavond te gen tien uur, toen hij opnieuw door de districtscommandant van de rijkspolitie Tilburg, overste Ruig- rok, werd verhoord, legde hij plot seling een volledige bekentenis af. De man zal heden (donderdag) aan de officier van justitie bij de rechtbank in 's-Hertogenbosch, mr. A. W. Baron van Imhoff, worden voorgeleid. Stuwcomplex bij Hagestein in gebruik

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1