NIEUWE RUSSISCHE KERNPROEF IN CENTRAAL-AZIE Dertienjarig meisje met man op moordenaarspad Scheepsramp bij Columbia Churchill viel... en wuifde DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19035 ZramMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week -f ■- d I \f~I C C C f* U C PEM I D A kIT Jannewekken II, Ziarikzee, Postbus I, lel. 01110-2255; 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, L/C Z.ICl\ll\Z,uCj\.riE UvUlsHPI 1 na 18.00 uur lel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Redakleur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,— per sluk. 1797-1809 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochlman. Tweede ontploffing geen verrassing voor het Westen WASHINGTON, 4-9. De Sowjet- Unie heeft maandagochtend vroeg nog een kernproef genomen, op nieuw in het gebied van Semipala- tinsk in centraal-Azië. Dit heeft de voorzitter van de Amerik. commissie voor atoom, energie, dr. Glenn Seaborg, maan dagmiddag officieel meegedeeld. De ontploffing gebeurde in de dampkring, evenals die van vorige week. De kracht van de kernbom was enige kilotonnen, aldus de be kendmaking. De Russische ontploffing van vrijdag jl. had een „middelmatige" kracht, d.w.z. minder dan een me gaton. Een bom van een megaton, gewoonlijk een waterstofbom, heeft een kracht gelijk aan die van een miljoen ton t.n.t. Bij een kiloton is dit duizend ton. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat de tweede ontploffing met het oog op de kor te tijd die is verstreken niet kan worden beschouwd als Moskou's antwoord op het Brits-Amerikaan se voorstel voor het staken van kernwapenproeven in de damp kring. Engeland en Amerika ach ten het voorstel nog van kracht, aldus de woordvoerder. In officiële Britse kringen zei men dat de tweede ontploffing geen verrassing betekent daar de aard van de eerste deed vermoeden dat deze het begin van een serie proeven was. De Sowjet-Unie heeft overigens nog niets over de proeven meege deeld. Waarnemers op de conferentie van niet-gebonden landen in Bel grado merken op dat de Russische hervatting der kernproeven in het algemeen minder verontwaardiging heeft gewekt dan in het westen daar een aantal afgevaardigden de Russische proeven op één lijn stelt met de Franse. Een Russische zegsman in Bel grado zei naar aanleiding van de jongste kernproef: „De machtsver houding in de wereld is veranderd. Wij zijn niet meer bang van een machtspolitiek te worden beschul digd. Op de politiek van macht ant woorden wij met een politiek van macht". „Berouw, wat is dat?" MIDLAND (Texas, V.S.), 4-9. Een dertienjarig Amerikaans meisje, dat er als minstens twintig uit ziet en haar 32-jarige vriend, een ge scheiden man, vader van vijf kin deren en een reeds veroordeeld misdadiger, hebben in drie dagen tijds vier mensen vermoord. Een hunner slachtoffers was een meisje van elf jaar. Het motief was roof, doch drie der vermoorden be zaten geen geld. De vierde had zestien dollar en dit was de enige buit van het moor denaar spaar. De man en het meisje reden in een gestolen auto, toen zij werden aangehouden; dit geschiedde om dat de politie de auto als ont vreemd had herkend. Het paar was van plan geweest geld te roven om naar Arizona te gaan, waar zij geld hadden willen verdienen door te helpen bij het binnenhalen van de katoenoogst. Het meisje zei op een gegeven ogenblik bij de ondervraging door de politie: „Berouw, wat is dat?" WEGENBOUWERS VERGADEREN Onderzoek naar eigen C.A.O. voor grond-, water- en wegenbouw GRONINGEN, 4-9. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om te ko men tot een eigen collectieve ar beidsovereenkomst voor de grond-, water- en wegenbouw. Dit is vandaag medegedeeld tij dens de in Groningen gehouden al gemene vergadering van de vereni ging. In deze vergadering kwam ook tot uiting, dat de wegenbouwers met ongenoegen het optreden be zien van de cultuurmaatschappijen, die zich meer en meer al9 ernstige concurrenten gaan voordoen. Deze concurrentie komt de laatste tijd vooral sterk naar voren in die ge bieden in ons land - het zuiden en het noorden - waar vroeger veel werkzoekenden voorkwamen en waar dus onder toezicht van deze D.C.-8 doorbrak geluidsbarrière SCHIPHOL, 4-9. Een DC-8 - be- stemd voor de Canadese lucht vaartmaatschappij Canadian Paci fic Airlines - heeft tijdens de af- leveringsvlucht van Long Beach naar Edwards Air Base de geluids barrière doorbroken. Het toestel vloog met een snelheid van 1060 kilometer per uur op een hoogte van 12.300 meter. De vlucht werd gevolgd door camera's die speciaal zijn ingericht voor het meten van de snelheid. Spaarcijfers R.P.S. AMSTERDAM, 4-9. Bij de Rijks- postspaarbank is in augustus inge legd f 83,2 min. en terugbetaald f 67,3 min., hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f 15,9 min. (vorige maand f 10,0 min. en augustus 1960 f -f 24,9 min.). In 1961 is tot dusver bij de R.P. S gespaard f 138,0 min. tegen f 155,7 min. in hetzelfde tijdvak van 1960. Het inleggerstegoed aan het einde van augustus bedroeg f 2784,0 min. (vorige maand f 2168,1 min. en ultimo augustus vorig jaar f 2524,7 min.). maatschappijen veel werken wer den uitgevoerd. De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers houdt voor het eerst in haar geschiedenis een con gres buiten Den Haag. Op dit con gres werd ook grote aandacht be steed aan de vakopleiding, een on derwerp waarvoor een toenemende belangstelling bestaat. Hart stond stil De 24-jarige Britse vlieger Derek Christian kreeg op de basis van de Engelse luchtmacht te Akrotiri, in zuid-west Cyprus, een elektrische schok, die maak te, dat zijn hart stil stond. Luchtmachtartsen begon nen het hart te masseren en dit had, na een uur en 26 minuten, succes. Het hart begon weer zwakjes te kloppen, Christian opende de ogen en zei: „Ik voel mij best". Man omgekomen bij vechtpartij GIESSENDAM, 4-9. Gisternacht omstreeks kwart voor één is de 56- jarige J. van der Zouwe uit Har- dinxveld-Giessendam tijdens een vechtpartij om het leven gekomen. Van der Zouwe bracht op zijn bromfiets, de 21-jarige N, P. uit Gorinchem naar huis. Zij kregen onderweg ruzie en toen de politie ter plaatse verscheen lag van der Zouwe dood op de weg. P., die onder invloed van alko- hol verkeerde, moet van der Zouwe een slag in het gezicht hebben ge geven. Over de oorzaak van de ruzie en de doodsoorzaak van van der Zou we is nog niets bekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De heer van der Zouwe was onge huwd. BOGOTA, 4-9. De ramp met de veerboot „Vencedor", die zondag voor de Columbiaanse haven Bue naventura is gezonken, heeft negen doden geëist zevenentwintig zwaar gewonden en 17 vermisten. De eerste berichten, die gewaag den van honderden doden, waren sterk overdreven. Toen de ramp gebeurde, die ge weten wordt aan overbelasting van de boot en aan de ruwe zee, waren talrijke scheepjes in de buurt, die aan het reddingswerk konden deel nemen. Aan deze laatste omstan digheid is het toe te schrijven, dat het aantal doden betrekkelijk laag is. Op de 250 ton metende boot be vonden zich 150 toeristen. Hoewel er veel haaien in dat deel van de Stille Oceaan zijn, schijnen zij de schipbreukelingen niet aangevallen te hebben. - Amerikaan gearresteerd in Sowjet-Unie LONDEN, 4-9. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Amerikaanse burger Marvin William McKinnon is gearresteerd. Hij wordt beschul digd van spionage. De arrestatie vond 27 juli plaats toen McKinnon foto's nam van een militair object. McKinnon was uit west-Berlijn naar de Sowjet-Unie gegaan en reisde per auto door de Oekraine. Bij zijn arrestatie wer den vele films op de Amerikaan gevonden en een notitieboek met aantekeningen die op spionage duidden. Volgens radio-Moskou zal Mc Kinnon terechtstaan. Het Brits-Amerikaanse aanbod inzake A-proeven LONDEN, 4-9. De woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat het Brits-Ameri kaanse aanbod aan de Sowjet-Unie om de kernproeven in de atmosfeer te staken als de Sowjet-regering hetzelfde doet, om „voor de hand liggende redenen" als vervallen zal worden beschouwd, als de Russi sche regering het a.s. zaterdag nog niet heeft aanvaard. Ulbricht over grensmaatregelen LEIPZIG, Oost-Duitsland, 4-9. De Oostduitse communistische lei der Walter Ulbricht heeft maan dagavond op een bijeenkomst in Leipzig de „precisie" van de grens- afsluitingsmaatregelen van 13 aug. geprezen en hieraan toegevoegd: „Verdere maatregelen aan onze grenzen zullen de zaak van de vre de bevorderen". Hij gaf niet aan waaruit deze maatregelen zouden bestaan. De bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het bezoek van de Russische ruimtevaarder Titof aan oost-Duitsland. Ulbricht prees het Russische be sluit om de kernproeven te her vatten. Papoea-vrijwilligers korps HOLLANDIA, 4-9. De comman dant van het Papoea-vrijwilligers korps, de kolonel der mariniers W. A. van Heuven, heeft te Hol- landia meegedeeld dat in septem ber de recrutering van de eerste lichting van 200 Papoea-vrijwilli gers zal beginnen, aldus een be richt in de „Nieuw Guinea Koe rier". De training begint in novem ber a.s. Vrijdag jl. is het nieuwe kazernecomplex van het korps te Manokwari in gebruik genomen. Dezer dagen zouden voorts de laatste leden van het Nederlandse kader van het korps, dat bestaat uit tien officieren en twintig on derofficieren, in Nieuw-Guinea aankomen. Op Prinsjesdag19 september aanstaande, zal H,K.H. Prinses Margriet voor de eerste maal tegenwoordig zijn bij de opening van de Staten-Generaal door haar moeder, H.M. Koningin Juliana. - De 79-jarige beeldhouwer-schrijnwerker C. J. van Gorcum heeft naar het voorbeeld van de drie bestaande zetels naast de troon een vierde zetel ten behoeve van prinses Margriet vervaardigd. De zetel is nu in de Ridderr izaat bijgeplaatst. Visserij in Deltagebied zal aan minder mensen emplooi verschaffen ARNHEM, 4-9. „De visserij zal in de toekomst aan een kleiner aantal mensen in het Deltagebied emplooi verschaffen, zelfs indien een nieuw kunstmatig oesterbek ken op bevredigende wijze zou kunnen worden geëxploiteerd". Tot deze conclusie kwam dr. ir. J. P. van Aartsen, sociaal-econo misch adviseur van de „Delta dienst" in een voordracht uitge sproken op de Volkskundedag. De ze is in het openluchtmuseum te Arnhem gehouden. In deze bijeenkomst is van ge dachten gewisseld over „de in vloed van het Deltaplan op het volksleven". Dr. ir. van Aartsen heeft er voorts op gewezen, dat de direct in de landbouw werkzame bevolking in het Deltagebied in sterkere mate afneemt dan elders in Nederland en dat deze grotere afname niet alleen relatief maar ook absoluut is. In zijn toespraak heeft de heer van Aartsen ook gesproken over onder meer de industriële ontwik keling op Voorne-Putten en op Walcheren, waar, zo zei hij, de in dustriële ontplooiing tot nu toe meer betekent dan elders in het Deltagebied. Op de Volkskundedag werd ver- Schilders vielen van stelling ROTTERDAM, 4-9. Op dezelfde plaats waar vorig jaar twee schil ders verdronken doordat de stel ling brak waarop zij werkzaamhe den verrichtten aan de Koningin- nebrug, zijn maandag weer drie mensen in het diepe Maaswater terecht gekomen. Ook zij waren op een stelling de brug aan het ver ven. Bij het verplaatsen viel een balk naar beneden en twee van de drie mannen verdwenen mee in de diepte. Het waren de 62-jarige H. G. van de Wezel uit Utrecht en de 32-jarige G. P. Dijkers uit Rozen- daal. Deze laatste kon zwemmen en arriveerde al spoedig aan de kant. Zijn collega echter was de zwemkunst niet machtig. Hij klem de zich vast aan de balk. De derde man, de 36-jarige T. Adelaar uit Utrecht, besloot hem te redden. Hij sprong in het water en zwom met de heer van de Wezel naar de wal. Op het politiebureau Nassauka- de werden de mannen van droge kleding voorzien en konden zij be komen van dit angstig avontuur. DEN HAAG. Prins Bernhard is maandag, vergezeld van zijn mari ne-adjudant, voor enkele dagen naar Italië teruggekeerd. Hij zal daar de verscheping van het mo torjacht ,Budy' naar Nederland re gelen en een bezoek brengen aan de Ferrari-fabrieken in Modena. der nog gesproken door onder an deren de heer J. van Beylen, ver bonden aan het Nationaal Scheep vaartmuseum te Antwerpen, die onder meer een uitbreiding van de scheepsdocumentatie bepleitte, dit in verband met het verdwijnen van de typische Zeeuwse visserij en scheepsbouw. De 86-jarige Winston Churchill struikelde en viel op handen en knieën, toen hij te Nice aanstalten maakte de trap van een .Caravelle' passagiersvliegtuig te beklimmen, dat hem, na een vakantie aan de Rivièra, naar Londen terug zou brengen. Churchill stond onmiddellijk op, glimlachte en draaide zich om, om plaatselijke functionarissen, die bij zijn vertrek aanwezig waren, toe te wuiven. Bovenaan de trap geko men draaide hij zich weer om en wuifde weer, alvorens zijn plaats op te zoeken. Commentaar van een functiona ris van het vliegveld: „De eerste trede is een beetje hoog. Bijna iedereen overkomt dit wel eens". Ouders lieten hun acht kinderen in de steek DEN HAAG, 4-9. Acht kinderen van één tot tien jaar verschenen voor het bureau van de kinderpo litie in Den Haag met een briefje van hun vader, waarin deze schreef niet meer voor zijn kinderen te kunnen zorgen. De politie moest ze maar opnemen, vond hij. De poli tie heeft ze nu inderdaad her en der ondergebracht. Het bleek, dat de moeder van het achttal, die al diverse malen haar gezin had verlaten in verband met huwelijksmoeilijkheden, ook nu weer was vertrokken. De man zag geen kans de verzorging van de kinderen te behartigen en hulp kon hij daarvoor niet snel krijgen. In een dorpje nabij Damascus zijn zes mensen overleden na het eten van bedorven vlees. Vijfhon derd anderen moesten met vergif tigingsverschijnselen in ziekenhui zen worden opgenomen. Zij zijn echter buiten gevaar. In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie aanslagen gepleegd op douane-kantoren in noord-Ier- land. De Engelse post te Kileen, Armagh County, op de hoofdweg Belfast-Dublin, werd het eerst door een ontploffing getroffen. Volgens de politie in Belfast is het onder gronds Ierse republikeinse leger voor deze aanslag verantwoorde lijk. Het is de eerste aanslag sedert lange tijd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het succes is een product van drie factoren: talent, ar beid en geluk. De Braziliaanse vice-president Goulart heeft zijn reis naar de hoofdstad Brasilia 24 uur uitge steld, zulks op verzoek van de waarnemende president Mazzili en de voorzitter van de senaat de Moura Andrade. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BERLIJN. Het resultaat van de Westduitse tentoonstelling van ra dio- en televisietoestellen, gram mofoons en bandrecorders in Ber lijn, die geëindigd is, heeft de ver wachtingen van de meeste expo santen overtroffen. Aan de ten toonstelling namen 158 firma's deel die een totale oppervlakte van 21 duizend vierkante meter innamen. NEW DELHI. Indische en Indo nesische bladen hebben kritiek ge uit op het Russische besluit tot hervatting van proeven met kern wapens over te gaan. ALGIERS. Op verscheidene plaatsen in Algerië zijn vlaggen en pamfletten van de extremistische organisatie van het geheime leger verschenen. In Algiers deden zich tenminste acht ontploffingen van kneedbommen voor waarbij geen slachtoffers vielen maar wel mate riële schade werd aangericht. Ook in andere plaatsen ontploften kneedbommen met hetzelfde ge volg. TOKIO. De Japanse ambassa deur te Moskou, Jamada, heeft de Russische onderminister van bui tenlandse zaken Koeznetsov een nota overhandigd waarin wordt ge protesteerd tegen het besluit de proeven met kernwapens te her vatten. BRUSSEL. Het vooraanstaande Belgische blad „De Standaard" schrijft naar aanleiding van uitwij zing van Belgische militairen uit Katanga, dat „in de republiek Kon go, die zich tot de niet-gebonden landen rekent, geen plaats is voor een Katanga, waar Europees kapi taal en Europese militairen het laatste woord hebben". BELGRADO. Premier Nehroe van India heeft op de conferentie van niet-gebonden landen in Bel grado verklaard, dat de huidige in ternationale toestand, die hij een „crisis in de geschiedenis van de mensheid" noemde, in de eerste plaats gekenmerkt wordt door de vrees voor oorlog. De sleutel tot een oplossing lag zijns inziens voor namelijk in handen van de twee grootste mogendheden - de V.S. en de Sowjet-Unie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1