VAN NELLE Verbroken Banden De radio-actieve neer slag van kernexplosies De oogstverwachting van rogge, gerst en erwten Enthousiaste ploeg werkers terug uit Griekenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 No. 19034 (Advertentie) uit het bekende blauwe pakje S3. FEUILLETON 43 „Juffrouw Lohr komt direkt" zei het dienstmeisje en bracht hem in de woonkamer. Robert wachtte vijf minuten, tien minuten, een kwar tier. Zijn zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Echt Daisy, om hem zo lang te laten anticham breren. Dat deed ze natuurlijk met opzet! Maar eindelijk kwam ze dan toch en Robert voelde het als een op luchting, toen hij bij de eerste oog opslag bemerkte, dat Daisy zich volgens de regelen der kunst had „opgeknapt". Zij zag er stralend uit en van verdriet was al heel weinig te bespeuren. Alleen in haar ogen lag de onrustige, dreigende flikkering, die hij zo goed kende. „Daisy!" T Zij negeerde zijn uitgestoken hand, „Wil je niet gaan zitten". Zij liet zich zelf in een fauteuil glijden, welke aan de andere kant van het ronde tafeltje stond. Het was, of ze daarmee de verwijdering tussen hen beide nog een duidelijk wilde accentueren. Daarna heerste er een pijnlijk stilzwijgen. Hij probeerde een paar maal te spreken - maar voor dit knappe, effen gezicht met de scherpe ogen vond hij geen begin. Daisy dacht er blijkbaar ook niet aan het hem wat gemakkelijker te maken. Zij staar de wat afwezig langs hem heen, de handen in haar schoot gevou wen - op de plaats van zijn ver lovingsring met de fraaie matglan zende parel schitterde een kostbare smaragd als een wraakgierig fon kelend oog. Geen spier in haar wel verzorgd gezicht bewoog. Als zij hem tenminste maar an ders tegemoet was getreden, hem desnoods een hevige scène had ge maakt, wanneer ze, zoals in Mos kou, met beschuldigingen en sar castische opmerkingen was geko men - dan was het ijs althans ge broken geweest. Maar dit onge naakbare, ijzig-gereserveerde was eenvoudig onuitstaanbaar! Hij was de schuldige, ongetwijfeld, maar nu leek Daisy hem nog schuldiger. Er bestonden toch ook wel vrouwen, die genoeg van een man hielden om hem te kunnen begrijpen, al thans om hem te vergeven. Genoeg van een rrian hielden? - Hoe kwam hij daar zo plotseling bij? Hij wist door te gaan!" door Marlise Kolling toch maar al te goed, dat Daisy in hem slechts haar eigen ij delheid lief had, dat het er haar alleen maar om te doen was geweest ie mand te hebben aan wiens zijde zij nog meer zou opvallen en de aandacht zou trekken. En hij zelf?? Had hij haar zelf ook niet een liefdeloos hart geschonken? Vrou wen, die genoeg van een man hiel den - die dwaze illusie had hij ten opzichte van Lisaweta gekoesterd - en ook zij had hem tenslotte be drogen. Alles was leeg, alles uit gebrand - er restte hem nog slechts één ding: op een zo fatsoenlijk mogelijke manier met Daisy tot een vergelijking te komen. „Ik moet je m'n excuus aan bieden, Daisy", begon hij eindelijk. Zij reageerde met geen blik, „Ik weet niet hoe dat alles gekomen is...." Een spottend lachje sneed door de stilte. „Wat dat betreft, geloof ik, dat ik je wel een vingerwijzing kan geven, beste Robert. Ik heb namelijk in de korte tijd, die ik dank zij de verloren pas (ze legde in het bijzonder de klemtoon op de beide laatste woorden) in Moskou moest blijven, zo een en ander ver nomen, Je hoeft me niels te ver tellen. Ik ben van alles op de hoogte". „Wat weet je dan bijvoorbeeld?" „Hoe je er toe gekomen bent om er met dat schepsel van door te gaan. Het pleit niet bepaald voor je, Robert, dat je een dievegge, die des nachts inbreekt, de voorkeur geeft boven mij". Eschberg werd plotseling doods bleek. „Maar Daisy, zo was het immers niet, luister toch eens naar me Maar Daisy scheen thans aan het eind van haar zelfbeheersing. „Wees tenminste zo moedig het toe te geven" schreeuwde ze, met schel overslaande stem. „Of wil je mis schien beweren, dat de Moskouse politie liegt? Vraag haar toch eens, wat ze aan het licht heeft weten te brengen en wat ik zwart op wit bezit! Die Lisaweta Finschouw heeft des nachts willen inbreken en jij hebt je niet geschaamd om er met zo'n vod van een vrouw van ,,'t Is genoeg, Daisy!" Robert was zich zelf niet meer meester. Met een snelle, krachtige greep pakte hij haar bij de pols. Wat Lisaweta hem ook had aangedaan, hij kon haar niet zo grof laten beledigen. Daisy rukte zich los. „Wat, je zou mij verbieden te spreken? Ach kom, dat wordt toch wel wat al te gek, niet? Neen, waarde heer, we zullen de zaak niet omdraaien. Het ontbreekt er nog maar aan, dat je mij verwijten begint te maken, om dat ik je de waarheid durf te zeg gen! Bah, wat gemeen is dat alles, hoe weerzinwekkend. Jij en die dievegge, die (Wordt vervolgd) MARKTBERICHTEN Veiling Steenbergen Veiling van vrijdag 1 september 1961. Plantuien: middel van f 9,42 tot f 9,51; bonken: van f 8,50 tot f 8,80. Zaaiuien: middel van f 11,92 tot f 12,14; bonken f 9,20. Drielin gen: f 20,71 tot f 20,80. Picklers: f 21,30. Geveild: vijf-en-zeventig ton. LAND- EN TUINBOUW Een rvet op bestrijdingsmiddelen Het is nu zover, dat de minister van Landbouw en Visserij en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken- en Volksgezondheid een wet op de be strijdingsmiddelen hebben ontwor pen en aan de Tweede Kamer voorgelegd. De oude wet bestrij dingsmiddelen en meststoffen 1947 en het daarop gebaseerde bestrij- dingsmiddelenbesluit waren niet voldoende aangepast aan de sterke vooruitgang in het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Behalve deze verouderde wetten bestond er nog een landbouwveiligheidsbesluit en gaf ook de warenwet nog voor schriften met betrekking tot de be strijdingsmiddelen. Daarnaast gaf de plantenziektewét in artikel 6 r.og voorschriften voor de wijze van toepassing. Het bedoelde ontwerp heeft nu ten doel een regeling te geven van het vraagstuk, waardoor dus de ge schetste bestaande onoverzichtelijke wetgeving kan vervallen. Bij aanvaarding van deze wet zal het verboden zijn een bestrij dingsmiddel te verkopen, in voor raad te hebben of te gebruiken, waarvan niet blijkt, dat het inge volge deze wet is toegelaten. We zouden dit de kern van de wet kunnen noemen, waar alles om draait. Een bestrijdingsmiddel wordt slechts toegelaten, indien het voldoet aan bij de in de Staats courant bekend te maken beschik king gegeven algemene voorschrif ten; als met redelijke zekerheid mag worden aangenomen dat het middel deugdelijk is voor het doel, waarvoor het bestemd is en indien bij gebruik geen schadelijke ne venwerkingen zullen optreden. Dat is zeer belangrijk, daar dit de land- of tuinbouw meer zekerheid geeft wat de werking van het bestrij dingsmiddel betreft. De toelating van een bestrijdingsmiddel kan worden aangevraagd door de fa brikant, de importeur of de han delaar. Indien het middel wordt toegelaten, wordt het aangetekend in een register, waarvan afschrift is te krijgen. De toelating geschiedt voor hoogstens tien jaar. Beroep op de beslissing is mogelijk bij het college van beroep voor het be drijfsleven. Legitimatiebewy s Gebruikers van bestrijdingsmid delen moeten zijn voorzien van een legitimatiebewijs. Voor de han delaar is dit niet nodig, maar wel voor de loonsproeiers, individuele gebruikers enz. Ieder is verplicht een zodanige zorgvuldigheid en voorzichtigheid ten aanzien van bestrijdingsmiddelen, resten daar van en ledige verpakking in acht te nemen, dat geen gevaar ont staat voor mens en dier en dat aan planten, delen van planten, grond of viswater, welke aan anderen Openbare bekendmaking Vervoer met huurauto's Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat zij bij hun besluit van 1 september 1961, ter uitvoering van de Wet Autovervoer Personen, met betrekking tot het personenvervoer met huurauto's hebben besloten de vergunning, ten name van G. C. ANKER, wonende te Zierikzee, Ha venplein 19, te wijzigen met dien verstande, dat het aantal te bezi gen huurauto's thans maximaal één bedraagt. Belanghebbenden worden er op gewezen dat zij ingevolge artikel 55 van de Wet Autovervoer Personen binnen dertig dagen na deze be kendmaking tegen bovenvermeld besluit in beroep kunnen komen bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie. Zierikzee, 4 september 1961. Burgemeester en wethouders van Zierikzee: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, toebehoren, geen grotere schade wordt toegebracht dan uit het juiste gebruik van het middel voortvloeit. Dit gedeelte is zeer belangrijk, daar hiertegen maar al te veel gezondigd wordt met alle nadelige, soms dodelijke gevolgen hiervan. Een bestrijdingsmiddelencommis sie zal advies geven over de alge mene voorschriften tot uitvoering van deze wet. De leden van deze commissie zullen komen uit orga nisaties en instellingen, werkzaam op het gebied van de industrie en de handel in bestrijdingsmiddelen, de landbouw, de landbouwambach- ten, de landbouw- en de voedings middelenindustrie, de jacht, de vis serij en de natuurbescherming, dus alle lagen die belang hebben bij deze materie. Verwacht wordt, dat de openbare behandeling van deze wet nog dit jaar zal plaats hebben. Voor de be staande bestrijdingsmiddelen is er een overgangsperiode van zes maanden, waarin ze na het inwer king treden van de wet nog kunnen worden verhandeld. Behoudens misschien enkele wijzigingen is er dus hoop dat deze wet, die in een grote behoefte voorziet, spoedig in werking zal treden. De Verenigde Naties hebben vrydag in Elisabethstad bekendge maakt, dat zy alle normale betrek kingen met de regering van Ka- tanga hebben afgebroken. Invaliden kunnen vrijstelling krijgen van kijkgeld DEN HAAG, 1-9, Ter ondervan ging van in de praktijk ondervon den moeilijkheden is bij K.B. het kijkgeldbesluit gewijzigd voor zo ver het betreft vrijstelling van be taling van kijkgeld ten behoeve van invaliden. Van het betalen van kijkgeld kunnen thans worden vrijgesteld zij, die door ziekte of gebreken gedurende een langere tijd niet in staat zijn een derde te verdienen van wat gezonde mensen onder de zelfde omstandigheden aan inkom sten uit arbeid kunnen verdienen; voor deze vrijstelling kunnen ech ter alleen zij in aanmerking ko men, die onvermogend zijn volgens de voor radio en televisie vastge stelde normen. WASHINGTON, 2-9. Deskundi- gen van de Amerikaanse commissie voor kernenergie hebben verklaard, dat slechts een klein deel van de radio-actieve neerslag, die tenge volge van kernontploffingen in de atmosfeer terecht is gekomen, nog actief is. Volgens hen is ongeveer vijfduizend kilogram radio-actieve neerslag vrijgekomen in de periode van de explosie van de eerste atoombom op Hirosjima in 1945 tot de opschorting van de kern proeven in de herfst van 1958. Van deze hoeveelheid zou nog slechts ongeveer vijf procent actief zijn. DEN HAAG, 2-9. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 19 augustus j.l. gehouden voorlo pige oogstraming van rogge, gerst en erwten. De totale rogge-opbrengst wordt geraamd op ruim 326.000 ton, dat is 134.000 ton (dertig procent) min der dan in 1960. Naast een lagere hectare-opbrengst heeft vooral de reeds in een vorig bericht gesigna leerde areaalinkrimping (-twee-en- twintig procent) tot deze daling bijgedragen. De totale gerstproduktie daaren tegen vertoont een belangrijke toe neming; zij steeg t.o.v. 1960 met 91.000 ton tot 382.000 ton. Terwijl de wintergerst in produktie bij 1960 ten achter bleef, steeg deze voor zomergerst (ondanks een lager ren dement) ingevolge areaaluitbrei ding met 108.500 ton (vier-en-veer- tig procent) tot 355.200 ton. De geraamde gemiddelde hecta re-opbrengst kan - met name voor groene erwten, kapucijners en grauwe erwten - vrij gunstig wor den genoemd. Toch bleef de totale produktie voor groene erwten en ook voor schokkers met resp. 64.600 en 13.600 ton aanzienlijk beneden de oogst van 1960, toen resp. 81.600 en 29.500 ton werd geoogst. Ofschoon de stro-opbrengsten met bovengenoemde cijfers onge veer parallel lopen, zijn zij over de gehele lijn toch iets gunstiger. Het Centraal Bureau voor de Statistiek vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat het hier een voorlopige raming betreft. Eerst bij de definitieve raming in december zal blijken, in welke mate het on gunstige weer van de laatste tijd de oogstresultaten zal hebben be ïnvloed. Ook dat is Nederlandse jeugd... UTRECHT, 2-9. Onder auspiciën van de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen en van de Oecumenische Jeugd raad, zyn begin juli veertien jonge mensen, allen afkomstig uit Neder land, naar het Griekse vluchtelin- gendorp Vigla vertrokken, om ge durende twee maanden de bevol king aldaar te helpen. Vrydag zyn zy in Utrecht teruggekeerd. Vigla is een nieuw dorp aan de ivesthust van Griekenland, waar vijf-en-tachtig vluchtelingengezin nen onder leiding van de Neder landse landbouwkundige Jan Ak kerman een nieuw bestaan opbou- wen. Na een bijzonder hartelijk wel kom door de dorpelingen, rege- rings- en kerkelijke autoriteiten is het team aan de slag gegaan. Er is bijzonder hard en enthousiast gewerkt. Een van de meisjes gaf naailes sen en hiervoor bleek onder de vrouwen en meisjes een geweldige belangstelling te bestaan. De ver pleegsters en een medische student, die zich ook onder het team be vonden, hadden handen vol werk De hygiënische toestanden zijn er barmelijk en er komt vooral bij secretaris, kinderen veel wondinfektie voor. Onder leiding van een student aan de technische hogeschool in Delft werd begonnen aan de bouw van een badhuis, waarin vier douches zullen worden aangebracht. Men vorderde zeer snel en hoopte voor het vertrek naar Nederland klaar te komen. Samen met de assistent van de heer Akkerman onderzocht een stu dent aan de landbouwhogeschool in Wageningen al het aanwezige vee 'in Vigla op t.b.c., waarbij ze voor Nederlandse begrippen tot weinig fraaie resultaten kwamen. Een stu dent aan de zuivelhogeschool in Bolsward deed voornamelijk onder zoekingen en experimentenHij heeft een paar zuivelfabrieken in de omgeving bezocht om de mo gelijkheden voor een bescheiden zuivelindustrie in Vigla te bekij ken. Hij slaagde er in op zeer pri mitieve wijze Edammerkaas te be reiden, iets wat zeer veel hoop voor de toekomst geeft. De andere jongelui hebben in tensief gewerkt aan de irrigatie, het verzorgen van zieke huisvrou wen, het schoonmaken van hun huizen en dergelijke. Eens in de week werd er een drukbezochte filmavond gehouden voor de be volking en werden voorts uitstap jes voor de jeugd georganiseerd. DE NIEUWE WERELD 42. Aram duikt bovenop de gestalte en met een doffe bons rolt het tweetal over de rotsachtige grond. Voor de ander, die gilt van angst, overeind kan krabbelen, is Aram al bovenop hem en grijpt hem in de nek. In het schemerdonker kan hij zijn tegenstander nauwelijks onderscheiden, maar dan begint deze luidkeels te roepen: „Help! Aram! Agua! Help!" Verbijsterd laat Aram de ander los. „Die stemdatdat is toch onmogelijk", gaat het door hem heen. Dan trekt hij de spartelende, schreeuwende gestalte overeind. Het maanlicht valt op een door angst vertrokken jongensgezicht. „PPresto", stamelt Aram onthutst. „Prestodat kan toch niet.... die is toch mijlen ver weg..,, in Engeland". „Aram!" juicht de jongen en de tranen van ontroering schieten hem in de ogen. „Je bent niet doodik wist hetik wist het!" Na deze onverwachte verblijdende ontmoeting valt er natuurlijk heel wat te verklaren. En het viertal raakt zo druk in gesprek, dat zij niet merken, dat hoog boven hen op de rotsen twee ogen hen spiedend opnemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5