DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. EN ENGELAND VERZOEKEN SOWJET-UNIE A-PROEVEN TE WILLEN STAKEN Russen antwoorden op westelijke nota Twee bejaarde broers te Sprang-Capelle vermoord gevonden Arrestaties in Frankrijk Kennedy voor V.N.-assemblee Braziliaanse crisis acuut Tito wil wereldconferentie voor probleem van ontwapening A-bom ontplofte in Sowjet-Unie MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19034 ZIERIKZEESOHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Het Westen waagt een kansje Voorstel blijft van kracht tot 9 september HYANNISPORT, 3-9. Engeland en de Verenigde Staten hebben zondag een beroep gedaan op de Sowjet-Unie, in te stemmen met een verbod op kernwapenproeven in de dampkring die radioactieve neerslag kunnen veroorzaken. Dit beroep is gedaan door de Britse premier, MacMillan, en pre sident Kennedy in een gemeen schappelijke verklaring, die in het zomerverblijf van de Amerikaanse president in Hyannisport is be kendgemaakt. De Amerikaanse president en de Britse premier hebben de Sowjet- Unie ook voorgesteld, dat de drie grote mogendheden een desbetref fende overeenkomst niet later dan 9 september sluiten en hiervan de Verenigde Naties in kennis stellen. Volgens de verklaring stellen Ken nedy en MacMillan geen extra- controlemaatregelen voor en zijn zij bereid te vertrouwen op de be staande methoden voor het ont dekken van kernwapenproeven. MacMillan en Kennedy zeggen verder, dat hun regeringen hun ernstig verlangen bevestigen om een verdrag voor het staken van kernwapenproeven te sluiten, dat van toepassing zou zijn op alle vor men van proeven. Zij betreuren het „dat de Sow- jet-regering een dergelijke over eenkomst heeft verhinderd". Zij zeggen, dat het hun bedoeling is, het mensdom te beschermen tegen toenemende gevaren van veront reiniging van de dampkring en bij te dragen tot vermindering van in ternationale spanningen. Verwacht wordt dat de Britse en Amerikaanse afgevaardigden van daag (maandag), bij de hervatting van de kernwapenconferentie in Genève het nieuwe voorstel offi cieel ter tafel zullen brengen. De kwestie van de controle vormde het grote struikelblok bij de bespre kingen over verbod van kernwa penproeven. Instemming In kringen van de conferentie van niet-gebonden landen in Bel grado werd het Brits-Amerikaanse voorstel en met name het aandrin gen op spoedige overeenstemming - vóór negen september - met in stemming begroet. In de Brits-Amerikaanse verkla ring wordt de Russische premier Chroesjtsjef verzocht te telegrafe ren, dat hij onmiddellijk het Brits- Amerikaanse voorstel aanvaardt en dat de Sowjet-Unie nieuwe kern- DE BERLIJNSE CRISIS MOSKOU, 3-9. De Sowjet-Unie heeft de westelijke geallieerden er in haar jongste nota - zondag door Tass gepubliceerd - op gewezen dat er door hun optreden in de afgelo pen jaren een einde is gekomen aan de viermogendhedenstatus in Ber lijn. De Russische nota is een ant woord op de nota's van het Westen, waarin gezegd wordt dat elke in breuk op de westelijke rechten op het gebruik van de luchtcorridors Daar Berlijn beschouwd zal worden als een daad van agressie. De Russen merken in hun nota op dat de raad van toezicht van de vier mogendheden nooit besluiten heeft genomen, waardoor het zake lijk verkeer van Duitsers of ande ren, die niet in dienst zijn van de bezetters, zonder toezicht door de luchtcorridors mogelijk werd. Dader(s) nog niet gevonden SPRANG-CAPELLE, 2-9. Zater dagmorgen heeft men in Sprang- Capelle twee broers, de 72-jarige H. van Zeist en de 74-jarige A. van Zeist vermoord in hun woning aan de Tweede Zeine aangetroffen. Beide broers is de schedel ingesla gen met een stomp voorwerp. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. baron van Imhoff, leidt ter plaatse het onderzoek. Het motief voor de moord is niet bekend. Evenmin heeft men nog aanwijzingen om trent de persoon van de dader .Dr. Zeldenrust zal de sectie op de stof felijke overschotten van de ver moorden verrichten. De twee broers bewoonden samen een klei ne boerderij. DOCUMENT UIT 1944 Duitsers speelden met afschuwelijk plan MOSKOU, 3-9, Het Russische blad „Troed" heeft volgens Tass een „duivels" plan van de nazi's onthuld om zuid-Engeland en de noordkust van Frankrijk door een reusachtige explosie onder water te zetten. De nazi's hadden op deze wijze de geallieerde legers willen vernietigen en miljoenen burgers willen doden. Duitse soldaten had den een enorme put moeten boren in het gebied van het Nauw van Calais aan de Franse kust. Dit gat had met springstoffen gevuld moe ten worden. Daarna hadden de Duitse soldaten zich teruggetrok ken. Het hele geval zou dan tot ontploffing zijn gebracht, bij voor keur in een nacht met opkomend getij en westenwind. Op de ont ploffing zou een aardschok zijn gevolgd, die een catastrofe had veroorzaakt. Een groot deel van de geallieerde troepen zou verdronken zijn. De officier van justitie in Den Bosch, baron van Imhof, heeft in Sprang-Capelle meegedeeld, dat er in de nacht van vrijdag op zater dag in Weert een „agressieve dwaas" is aangehouden, omdat hij ruzie maakte bij een patates frites kraampje. De mogelijkheid bestaat, zo zei hij ,dat deze die avond in Sprang- Capelle is geweest. De man is af komstig uit Amsterdam en was vandaar vrijdag liftend naar Weert gekomen. Intussen wordt het onderzoek met kracht voortgezet. wapenproeven in de dampkring staakt. Als de plaats waar de over eenkomst aangaande het Brits- Amerikagnse voorstel zou moeten worden gesloten wordt Genève ge noemd. Tenslotte wordt de hoop uitgesproken, dat de Sowjet-Unie het Brits-Amerikaanse voorstel zal aanvaarden, dat tot 9 september van kracht blijft. Adenauer verwacht onderhandelingen over Berlijnse crisis BONN, 2-9. Bondskanselier Ade nauer heetf zaterdagavond in een toespraak voor de Westduitse tele visie verklaard, dat het Russische besluit tot hervatting der kernproe ven de Berlynse crisis tot een we reldcrisis heeft gemaakt. De bondskanselier verklaarde dat de situatie zo gespannen is, dat elke stap met de uiterste zorgvuldigheid dient te worden overwogen. Adenauer zei dat moet worden getracht door onderhandelingen tot een oplossing van het Duitse vraag stuk te komen, die zowel voor het Oosten als voor het Westen, als voor het Duitse volk aanvaardbaar zal zijn. Hij zei uit persoonlijke er varing te weten, dat onderhande lingen met de Sowjet-Unie moei lijk zijn. Doch evenals in 1955, toen zijn besprekingen in Moskou ten slotte hebben geleid tot het vrij laten van krijgsgevangenen en de totstandkoming van diplomatieke betrekkingen, zei Adenauer er nu van overtuigd te zijn, dat door on derhandelingen een oplossing zal kunnen worden bereikt. PARIJS, 3-9. De Franse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag nieuwe arrestaties verricht na de ontdekking van documenten waarin samenzweerders tegen de regering genoemd worden, die er van verdacht worden, verantwoor delijk te zijn voor de aanslagen met kneedbommen, die dit jaar in Al- gerië en Frankrijk zijn gepleegd. Drie mannen, die zaterdagavond zijn gepakt, hadden 150 pakjes ont plofbare stoffen in hun auto ver borgen. Tot dusver zijn 26 personen door de politie gearresteerd of voor verhoor vastgehouden. WASHINGTON, 3-9. Zondag is te Washington van Amerikaanse ambtelijke zijde vernomen, dat het vrywei zeker is dat president Ken nedy spoedig na het begin -op 19 dezer - van de zitting der Alge mene vergadering der V.N., die weer te New York zal worden ge houden, in de Assemblee een uit eenzetting zal geven van een nieuw groot westers ontwapeningsplan. Het Witte Huis acht dit ook no dig als zet tegen de Sowjetrussi- sche politiek, die het „chantage" heeft genoemd. RIO DE JANEIRO, 4-9. De tien dagen oude politieke crisis in Bra zilië is in een kritiek stadium ge komen na berichten dat de lucht macht de landingsbanen van het vliegveld van de hoofdstad Brasilia heeft geblokkeerd om de aankomst van vice-president Joao Goulart voor zijn installatie als president te verhinderen. Volgens een radiobericht uit Bra zilië dat in Montevideo (Uruguay) is opgevangen heeft Goulart zon dagavond laat aangekondigd dat hij „binnen enige uren" uit Porto Alegre (Rio Grande do Sul) naar het 1600 km. noordelijker gelegen Brasilia zou vliegen. Wordt de aarde Dameskleding in de na-zomer drogi Een pakje - het is voor de nazomer en het vroege najaar geknipt, vooral als zo'n completje bestaat uit een jurkje met jasje of uit rok, bijpassend blousje en jasje. In een pakje kunt U namelijk alle weersomstandigheden trotseren - behalve regen. Is het des ochtends, als U de deur uit gaat om te gaan winkelen in de stad, een beetje kil, dan doet U het jasje aan; is het om twaalf uur het prachtigste weer van de wereld, dan gaat het jasje uit - het kan niet simpeler. Helemaal ideaal gaat zo'n completje worden, als het gemaakt is van een plezierige stof, die tegen een stootje kan, die er niet verkreukeld uitziet als U. na een uurtje zitten weer opstaat, en die warm en béhagelijk aandoet. Zo'n stof is draionVan deze Bayervezel worden alle mogelijke weefseltypes gemaakt: georgettes, crepes, flannels, batist, linnenweefsels, mousselines, ja te veel om op te noemen. De beide foto's geven U een aardige indruk hoe plezierig zo'n dralon- pakje kan zijn; links ziet U een licht pakje van draion struktuur met linnenkarakter; rechts ziet U de blouse die er bij hoort: draion jersey creppon, afgezet met de stof van het pakje. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's er i De Amerikaanse astronoom John Brandt heeft in een rapport, gepu bliceerd door het technologisch in stituut van Californië, verklaard, avn mening te zijn, dat er onop houdelijk water van de aarde naar de Kosmos vloeit, zonder dat dit ooit naar de aarde terugkeert. Dit zal tot gevolg hebben dat de aarde over een miljard jaar geheel ver laten zal zijn. Volgens hem stijgt het op aarde verdampte water tot een hoogte van tachtig kilometer, waar de zuurstof van de waterstof wordt gescheiden. De zuurstof valt op aarde terug, doch de waterstof blijft stijgen, waardoor de verdere vorming van water wordt belem merd. K.V.P. kreeg „Ronmie-instituut" DEN HAAG, 2-9. De naam van het te Baarn gevestigde vormings instituut van de Katholieke Volks partij is onlangs veranderd in „Romme-instituut". Tijdens een za terdagmiddag in het instituut ge houden plechtigheid, is de naams verandering officieel een feit ge worden. Dit geschiedde tijdens een druk bezochte vergadering van het partijbestuur, waarbij prof. mr. C. Romme aanwezig was met zijn vrouw en drie van hun kinderen. Conferentie van neutralen te Belgrado BELGRADO, 3-9. President Tito van Zuid-Slavië heeft zondag op de conferentie van niet-gebonden landen te Belgrado verklaard, dat het nu tijd is om uit te maken of er niet een wereldconferentie over ontwapening bijeengeroepen moet worden. Wij hebben misschien verkeerd ge daan door te lang te werken in de waan dat de staatslieden van de machtigste landen wel een middel zouden vinden om tot een vreed zame oplossing te komen van de vraagstukken, waarover ik nu zal praten, aldus Tito. De Zuidslavische president was van mening, dat de huidige toe stand te gevaarlijk was om de zaak verder maar op zijn beloop te la ten. Vijf belangrijke kwesties - de ontwapening, de crisis om Berlijn, het 'kolonialisme, de economische vraagstukken en de daarmee ver bonden hulp aan de minder ont wikkelde landen en ten slotte de vreedzame coëxistentie - hielden de wereldleiders en de volkeren bezig. De Zuidslavische president pleit te met kracht voor ontwapening, vernietiging van de bestaande voorraden kernwapens inbegrepen. En hiermee kon men beter van daag dan morgen beginnen, want binnen niet al te lange tijd zouden nog veel meer landen ovér kern wapens beschikken. Het gevaar be stond dat een onverantwoordelijke gek, een tweede Hitier, de hele mensheid zou kunnen bedreigen. Daarom moest er een wereldconfe rentie worden gehouden, waarop dan ook alle belangrijke economi sche problemen behandeld moes ten worden. Misschien kon een dergelijke conferentie het best ge houden worden binnen het ver band van de V.N. Gemelde proefneming geruime tijd voorbereid Indien de jonkheit niet en deugt En geeft de schuld niet aan de jeugd; De vader zelf verdient de straf Die haar geen beter les in gaf. 1 WASHINGTON, 1-9. De Sowjet- Unie heeft een kernexplosie tot stand gebracht, zo heeft het Witte Huis vrijdagavond bekendgemaakt. Het kernwapen is in de atmosfeer tot ontploffing gebracht, aldus de bekendmaking. Het wapen zou van „gemiddelde kracht" geweest zijn. Het is in het Centraal-Aziatische gebied van Semlpalatinsk tot ont ploffing gebracht. A.F.P. meldt uit Genève dat des kundigen van de Britse en de Ame rikaanse afvaardiging, die aldaar met de Sowjet-Unie hebben onder handeld over een verdrag om deze proeven te staken, er op hebben ge wezen dat de jongste Russische proefneming geruime tijd moet zijn voorbereid. BELGRADO. Het nieuws van de Sowjetrussische kernexplosie kwam als een tweede schok in Belgrado, waar de topconferentie van niet- gebonden landen wordt gehouden. PARIJS. In gezaghebbende krin gen in de Franse hoofdstad wees men er op, dat een atoomontplof fing zoals de Sowjet-Unie thans tot stand heeft gebracht, een voorbe reiding van verscheidene weken vereist en dat zij derhalve reeds geruime tijd tevoren moet zijn voorbereid. Beer doodt jongen EBERSBERG. Een circusbeer heeft vrijdagavond te Ebersberg in West-Duitsland een zevenjarige jongen aangevallen en zo ernstig verwond dat de jongen later in een ziekenhuis is overleden. De jongen was naar de beer gelopen die vast gebonden was aan een paal van de circustent. Dertienjarige jongen valt dames aan ROERMOND, 3-9. Om acht uur zondagavond heeft de 13-jarige J. H. uit Roermond in de Schuiten- berg in Roermond een 49-jarige vrouw met een dolk in de rug ge stoken en daarna haar 70-jarige moeder aangevallen. Hij was in de sigarenwinkel van de dames binnengelaten, omdat hij zei dat hij sigaretten wilde kopen. Hij trok een dolkmes en heeft daarmee de 49-jarige mej. E. Ver stegen in de rug gestoken. De moe der, de 70-jarige weduwe Verste gen, die te hulp kwam, sloeg hij met een paar vuistslagen neer. Bei de vrouwen moesten in een zieken huis in Roermond worden opgeno men. De toegebrachte steek is niet levensgevaarlijk. De jongen, die veertien dagen geleden van huis was weggelopen, is op dit moment nog steeds voort vluchtig. Geitenfokdag in Den Bosch DEN BOSCH, 2-9. Zaterdag is in Den Bosch op het veemarktcom- plex de tiende provinciale fokgei- tendag van de Bond van Geiten- fokverenigingen gehouden. De be langstelling was - naar de jury meedeelde - zeer goed te noemen. Er waren honderd geselecteerde geiten ter keuring aanwezig. Tijdens de geitenfokdag in Den Bosch kwam vast te staan, dat Noord-Brabant wat de produktie betreft aan de top staat met een gemiddelde van ruim duizend liter melk per dier per jaar en een ge middelde vetgehalte van 3,73 pro cent. Ook De Bilt registreerde aardschok DE BILT, 1-9. Ook bij het K.N.M.I. in De Bilt is donderdag ochtend te drie uur een zware aardbeving opgetekend waarvan, bij de voorlopige analyse, alleen te zeggen is dat de afstand onge veer 12.000 kilometer bedroeg. Van een aardbeving of explosie in Si berië kan dus geen sprake zijn. Hoewel het zeer wel mogelijk is dat de haard zich in Peru bevindt, kan deze eerst met zekerheid be paald worden als gegevens van an dere stations ter beschikking staan, Te Djakarta zijn berichten uit Pontianak ontvangen, welke er op duiden dat er cholera is uitgebro ken in west-Borneo. DODELIJKE ONGELUKKEN OP DE WEG DEN HULST (O.). Het vijftien maanden oude dochtertje van de familie Luinstra uit Dedemsvaart, dat bij haar grootouders in Den Hulst (O.) logeerde, is op het erf onder een der wielen van een groentewagen gekomen. Zwaar ge wond werd het kind naar een zie kenhuis in Zwolle vervoerd. Daar i9 het aan de opgelopen verwon dingen overleden. HARDERWIJK. Op de spoor wegovergang in de Stadsdennen- weg, welke wordt beveiligd door halve slagbomen, zijn twee jonge tjes door de trein, die omstreeks half twaalf uit Harderwijk was vertrokken, gegrepen. Een van de twee, de 7-jarige R. Wilma, uit Harderwijk, werd op slag gedood. TILBURG. In het Elisabethzie- kenhuis is overleden de 44-jarige gehuwde J. Smit9 uit Tilburg. De man reed vrijdagmiddag in de Goirkestraat met zijn bromfiets tegen een achteruitrijdende vracht auto aan en kwam toen met zijn hoofd op het trottoir terecht. UTRECHT. Op een niet-beveilig- de overweg nabij Dalen in de spoorlijn Coevorden-Nieuw Am sterdam is een personentrein door een olietrein gegrepen. Bij dit on geval kwam een persoon om het le ven en werden twee personen zwaar gewond. AMSTERDAM. Tengevolge van een aanrijding tussen een perso nenauto en een vrachtwagen op de kruising IJweg-Schipholweg in de gemeente Haarlemmermeer zijn een persoon gedood en vier ande ren min of meer ernstig gewond. WEERT. In de nacht van zondag op maandag is in het ziekenhuis in Weert, de 83-jarige heer Clement uit Budel aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1