ZWITSAL VeebleMi tfooilwill BOLS ROOD Verbroken Banden HOEDER WORDEN... ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 No. 19033 Ingezonden mededeling Die Is dt titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Veroordelingen in Oost-Duitsland BERLIJN, 31-8. Een rechtbank te Rostock in Oost-Duitsland heeft twee Oostberlijners tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij tien dagen eerder hadden ge probeerd de kapitein van een Oost duits schip met '250 passagiers aan boord er toe te dwingen het Deen se Oostzee-eiland Bornholm aan te doen. Volgens het Oostduitse blad „Ostseezeitung" gaf de rechtbank een zwaardere straf dan de aan klager had geëist. (Deze had vijf jaar geëist). Deze twee veroordeelden hebben getoond gezworen vijanden te zijn van de arbeiders- en boerenstaat. Volgens het blad had de „N.A.V.O.- kerk" hen en hun handlangers er toe gebracht misdadigers te wor den. (Zij behoorden tot de protes tantse jeugdgemeenschap van Oost- Berlijn). Van de andere beklaagden kre gen vijf jongemannen en meisjes gevangenisstraffen van twee jaar tot negen maanden. Vijf anderen kregen voorwaardelijke straffen. Nederlandse regering betreurt hervatting kernproeven DEN HAAG, 31-8. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in ant woord op een verzoek om commen taar op de bekendmaking van de Sowjet-regering, dat zij de proe- „ven met kernwapens zal hervatten, meegedeeld, dat de Nederlandse regering dit besluit ernstig be treurt. Dit besluit valt samen met de onwil van de Sowjet-Unie om de besprekingen te Genève over een verdrag van de proefexplosies op constructieve wijze voort te zet ten en tot een spoedig einde te helpen brengen, ondanks vergaande concessies van het Westen. Op het welslagen van deze besprekingen was de hoop van alle landen ge vestigd, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts dat de wereldopi nie diep geschokt zal zijn door het besluit tot hervatting van de proe ven, waardoor bovendien de inter nationale spanning onvermijdelijk zal worden verhoogd. HET ONGELUK TE CHAMONIX Piloot straaljager wist niet wat er gebeurde PARIJS, 31-8. Het Franse mini sterie van Defensie heeft donder dag in een communiqué verklaard, dat de piloot van het straalvlieg tuig, dat dinsdag een kabel van de kabelbaan bij Chamonix vernielde, noch de kabel, noch de cabines had gezien. De betrokkene, kapitein Michel Ziegler, maakte een verkennings vlucht langs de Frans-Italiaanse grens volgens een tevoren zorgvul dig uitgestippelde route. Op de te rugweg meldde de piloot van een hem begeleidend vliegtuig, dat hij hem uit het oog had verloren. Daarop maakte kapitein Ziegler de voorgeschreven manoeuvre, name lijk een wijde boog. Bij deze wen ding voelde hij een schok;, welke hij niet kon verklaren, aldus het communiqué van het ministerie. De militaire autoriteiten zijn be gonnen aan een onderzoek om de verantwoordelijkheid voor het on geluk vast te stellen. Engeland grootste afnemer Uienexport is reeds van grote betekenis DEN HAAG, 31-8. Reeds ver- schillende weken zijn de uien na de tomaten het belangrijkste ex portartikel geworden van de Ne derlandse tuinbouw. Dagelijks gaan er flinke zendingen de grens over. In de derde week van augustus bedroeg de Nederlandse uienexport niet minder dan 5,2 miljoen kg, waarvan Engeland met 2,3 miljoen kg de belangrijkste afnemer was, direkt gevolgd door West-Duits- land, waarheen in die week 2,1 mil joen kg Nederlandse uien werden verzonden. De uitvoer naar België en Luxemburg is van geen beteke nis omdat er bij export naar deze landen steeds een heffing betaald moet worden. Kleinere zendingen uien gaan er elke week naar Afrika, West-Indië, Frankrijk, en diverse andere lan den. Op het geheel van de export is dat echter van weinig betekenis. Het aanbod van zaaduien is de laatste week toegenomen. Tot op heden waren het in hoofdzaak plantuien welke werden verhan deld. De prijs van de zaaduien ligt tussen 13 en 14 cent per kilogram voor de export geschikte middel kwaliteit. Van de plantuien be staat een groot deel uit grove kwa liteit en hiervoor wordt 10-11 cent per kilogram betaald. Op de mededeling dat de Renault-fabrieken hun bekende, kleine Re nault Quatre uit de produktie nemen, komt thans - gelijk gemeld - het nieuws dat reeds op de Internationale Autotentoonstelling in oktober te Parijs een nieuwe, en in vele opzichten revolutionaire Renault 4 zal worden getoond. De foto geeft een beeld van de nieuwe automobiel. Deze 4-persoons Sedan, met vijf deuren - waarvan één deur aan de achterzijde - heeft als opvallendste nieuwe eigenschappen: voorwiel aandrijving en vloeistofkoeling. „SLIPSPOOK" INGEBOUWD IN LESWAGENS De K.N.A.C. leert automobilisten te slippen zonder gevaar ARNHEM, 30-8. Wie optimistisch lachend met de K.N.A.C. een „slip pertje" gaat maken op de nieuwe slipbaan bij Deelen onder Arnhem, loopt kans enige minuten later zich met een gezicht vol zorgenrimpels af te vragen „kan ik eigenlijk wel rijden?" De K.N.A.C.-instructeur zal dan wellicht bemoedigend antwoorden: „bijna, maar u leert het in een dag". Honderd meter spekglad, met sproeiers natgehouden wegdek stel len zelfs de meest ervaren automo bilist voor beproevingen, die hij zich nauwlijks dromen kan. De mede-oorzaak ervan is het „slip- spook", dat in de leswagens is in gebouwd. De instructeur bedient met een handle dit „spook", dat ongelijke aandrijving op de achterwielen ver oorzaakt. Daardoor komt de wagen op de glibberbaan kunstmatig in een slip. In den beginne tolt de leerling als een bezetene rond, smakt tegen de stootkussens van dikke rijen autobanden en weet zichzelf geen raad. Aan het einde van een inspannende dag is hij zo ver, dat hij een wagen zelfs uit de meest gemene slip haalt en op zijn weggedeelte houdt. Deskundigen van de K.N.A.C. verklaren, dat deze lessen met vallen en opstaan, beter gezegd met tollen en botsen, zo diep in de leerling worden ge heid, dat hij ze nooit meer ver geet en in moeilijke omstandighe den automatisch toepast. Om verhoogde rijvaardigheid De K.N.A.C., die reeds een anti slipschool bij Amsterdam bezit, een tweede bij Drachten bouwt en vol gende week een derde bij Deelen officieel in gebruik neemt, beoogt mede met deze anti-sliplessen velé weggebruikers tot verhoogde rij vaardigheid te brengen en dus doende de verkeersveiligheid te verhogen. De leerling wordt, zoals dat heet, „behoorlijk in zijn nekvel gepakt" en gedurende de lesdag voor steeds moeilijker situaties ge steld. Allereerst wordt geleerd in een slip bliksemsnel te ontkoppe len, niet of op bijvoorbeeld een be paalde manier (in cadens) te rem men en vooral het stuur zodanig te gebruiken dat de wagen op de goede weghelft zoveel mogelijk in de goede rijrichting blijft. Dit is niet van een papiertje, doch slechts in de harde praktijk in voldoende beveiligde wagens te leren. Ieder, die eenmaal een dag heeft geslipt, zal dit nSar mening der „afgestu deerden" bevestigen. De Kon. Ned. Automobielclub acht echter alleen de anti-slipcur sus voor verhoogde rijvaardigheid niet voldoende. Dit najaar reeds zullen candidaten voor de slipcur- ROTTERDAM. De zestigjarige chauffeur van een bestelauto, de heer Z. V. uit Rhoon, is op de Von- delingenweg bij de Rotterdamse Waalhaven bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bestel auto botste door een nog onopge helderde manoeuvre tegen een zware tankwagen. De heer V. werd uit de cabine geslingerd en over leed kort daarop. sus eerst een proefrit met een er varen instructeur maken, waarna zij in een rapport hun gewone rij- fouten krijgen opgediend. De cur sist kan dan nadien in een aantal centra enkele avonden lang een theoretische cursus met moderne leermiddelen volgen. Desgewenst kan men een of meer dagen een ervaren privé-instructeur meekrij gen. DEN HAAG. In Den Haag heeft een aanrijding plaats gevonden tussen een bestelauto, bestuurd door de 59-jarige B. S. uit Heerlen en een bestuurster van een brom fiets, de 49-jarige mevrouw A. B.- R. uit Hekelingen. De aanrijding, die plaats vond op het kruispunt Hengelolaan-Beresteinlaan, werd veroorzaakt, doordat mevrouw A. B. geen voorrang verleende aan de bestelwagen. Zij werd met hoofd letsel opgenomen in het gemeente ziekenhuis Zuidwal, waar zij over leed aan haar verwondingen. Ingezonden mededeling B1NNENYERINGBED Art beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEP1 met YVitorkU mlddensectof F$a&et fabrieken Zevenbergen i KERKNIEUWS De zaak prof. Smits in de Ned. Herv. Kerk DEN HAAG, 31-8. Een aantal Nederlands Hervormde predikan ten heeft een verklaring uitgege ven, waarin de „kwestie professor Smits" aan de orde wordt gesteld. In deze verklaring wordt gesteld, dat het besluit van het Breed-Mo- deramen der Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk be treffende prof. dr. P. Smits, in en buiten de kerk beroering heeft ge wekt. De ondertekenaars van de verklaring zeggen niet te kunnen nalaten hun bezorgdheid uit te spreken over de gevolgen welke dit besluit voor het geheel van de kerk kan hebben. De ondertekenaars zeggen in hun verklaring onder meer van oordeel te zijn, dat het moment gekomen is, om een beroep te doen op alle leden van de kerk, om zich met elkaar resoluut en volledig in te zetten voor de voortgang van een zodanige vernieuwing van het ker kelijk leven in al zijn geledingen, „dat het eenparig getuigenis der kerk in deze tijd helder en krach tig zal klinken". In de verklaring wordt verder gezegd dat de ondertekenaars het voornemen hebben om in oktober een ontmoeting te arrangeren ter bespreking van de situatie en van de te volgen weg. Het fraaie weer dat de zomer tenslotte toch nog opleverde, zal wel oorzaak zijn dat de oogst aan inzendingen op de puzzel van vo rige week wat kleiner was dan normaal. Overigens als weersom standigheden en puzzeldrift samen hangen, dan gaan we een goede toekomst tegemoet, want langza merhand begint de herfst alweer naderbij te sluipen. De eerste prijs is ditmaal be stemd voor: de heer I. J. Haverhoek, Marisstraat 23, Zierikzee. De tweede prijs gaat naar: mevr. J. Schiettekatte- Overbeek Markt 33, Brouwershaven. De oplossing van de puzzel luidt Horizontaal: 1. stere; 5. landen; 9. do; 11. tondel; 13. iran; 15. last; 17. ako; 19. ei; 20. da; 21. edel; 23. monter; 25. or; 26. islam; 28. dreun; 29. gage; 32. ob; 33. pi; 35. terra; 36. e.p.; 38. antenne; 41. me; 42. avond; 44. al; 46. si; 47. dina; 49. trees; 50. lente; 53. ia; 55. gestel; 57. orde; 58. es; 60. n.t.; 61. via; 63. luft; 65. vete; 67. donker; 70. a.m.; 71. nantes; 72. anker. Verticaal: 1. saldo; 2. ets; 3. ro teren; 4. en; 5. Ie; 6. ala; 7. droomt; 8. nietige; 9. da; 10 ons; 12. drei nen; 14 rie; 16. aardbeving; 18. k. m.a.; 22. l.s.; 24. regressief; 27. le pelen; 30. arm; 31. e.a.; 34. in; 35. te; 37. pon; 38. ad; 39. t.a.; 40. no teren; 42 ad; 43. naasten; 45. rege len; 48. kleven; 51. eli; 52. to; 54. aster; 56. ent; 59. eva; 62. ade; 64. urk; 66. em; 68. os; 69. ka. DE NIEUWE PUZZEL DEN HAAG. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, zalCvan 5 september tot midden ok tober te New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties bijwonen. NEURENBERG. In Neurenberg zijn een Nederlandse voruw en haar zoon in staat van beschuldi ging gesteld, omdat zij vervalste schilderijen zouden hebben ver kocht. Nederlanders spuiten in Afrika ROTTERDAM, 30-8. Vier Nederlandse toestellen, Pi- per Super Cups, zullen worden ingeschakeld bij de insekten-bestrijding in de grote katoengebieden van de Soedan. Het Rotterdam se vliegbedrijf Mastboom N.V. sloot daarvoor een contract af voor het seizoen 1961-1962. Het wordt de eerste keer dat een Neder - andse firma aan een derge lijke aktie in Afrika deel neemt. De toestellen zullen op 10 september a.s. met een volledige bemanning vanaf de luchthaven Rotterdam naar Khartoem vertrekken. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 2 september aanstaande luidt als volgt: eerste klas: Hoek-Bruse Boys, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. A. Riemens; Veere-AZVV II; Middelburg V-Yerseke III; VCK- SVD; Wolfaartsdijk-Kapelle. tweede klas C: Mevo II-Duive- land, aanvang 16.00 uur, scheids rechter G. M. v. d. Wielen; Duive lend II-WIK, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter A. de Looze; Burgh III-Brouwershaven III, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. v. d. Linde. derde klas D: Zwaluwen-Zee meeuwen, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter W. J. v. d. Maas; Bruse Boys II-Sinoto, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. Schol ten. Het programma voor zondag 3 september aanstaande luidt als volgt: eerste klas B: Burgh II-Dreischor aanvang 14.30 uur, scheidsrechter K. Nouwen; Zierikzee II-SVOWK, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter J. F. Nijsen. tweede klas C: Brouwershaven II-SVOWK II, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter M. A. Fonteine; Re- nesse II-Dreischor II, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter A. J. Dorst. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. voegwoord; 3. drinkgerei; 5. schaakterm; 7. win- tervoertuig; 9. dierenliefkozing; 11. bid (Lat.); 12. jong dier; 13. vlees houwer; 15. vrucht; 17. ontvang- draad; 18. schouwburgplaats; 19. bevel; 20. de dato (afk.); 21. lor; 24. op de wijze van; 26. feestdrank; 30. rivier in Frankrijk; 34. projectiel; 38. bladgroente; 42. aanzien; 43. en gelse titel; 44. plaats der oudheid; 45. ons inziens (afk.); 47. zijrivier van de Donau; 48. behoeftigheid; 50. eiland in de Stille Oceaan; 51. uitdagen; 53. deel van de romp; 54. aanzien; 55. elasticiteit; 57. ver laagde toon; 58. zangstem; 59. kloosterzuster; 60. soort onderwijs. Verticaal: 1. stofmaat; 2. muur holte; 3. lekkernij; 4. overloop; 5. deel van de week; 6. soort stof; 7. lokspijs 8. koninklijke majesteit (Lat. afk.); 10. droefheid te kennen geven; 12. venten; 14 nauw; 16. en gels voegwoord; 18, vernis; 22. wa tering; 23. lidwoord; 25 goud (Fr.); 27. bloeiwijze; 28. rivier in Rus land; 29. eerste vrouw; 31. oosterse titel; 32. familielid; 33. ontkenning; 34. lichaamsvocht; 35. leuk; 36. uit roep van pijn; 37. insekt; 38. gra ven; 39. godsdienst (afk.); 40. week dier; 41. engelse titel; 44. vaas; 46. meisjesnaam; 48. opera; 49. land in Europa 50. blikken trommel; 52. troefkaart; 53. zangnoot; 56. sport- term (afk.). Ingezonden mededeling bessengenever van topklaiiel Met sodawater ook een heerlijke frisse, schuimende longdrink 5.60 per fles Spor tuit wisseling (D.)—Zierikzee Spich Een A-junioren-combinatie van de voetbalvereniging „Zierikzee" speelde te Spich (Duitsland) een wedstrijd tegen een jeugdelftal van de Spicher Sportverein. Dit als te genbezoek van het verblijf dat de Duitse jongelui vorig jaar in Zie rikzee hadden. De gastheren won nen de ontmoeting met 9-1, waarbij dan direkt opgemerkt moet wor den, dat de leeftijd van de Duitse spelers varieerde van 18-22 jaar, terwijl de roodzwarten met een team uitkwamen van 15-18 jaar. Voorts werd er gespeeld op een verhard veld zonder één gras sprietje. Tenslotte zal de bijzonder hartelijke ontvangst aan de voor avond van de wedstrijd wel geen goed hebben gedaan aan de licha melijke conditie van de Zierikzee- jeugd. Reeds in de eerste minuut nam de thuisclub de leiding. De gas ten maakten kort daarna bijna ge lijk, maar het schot van linksbin nen Th. Klink stuitte van de paal het veld weer in. Het moreel van de gasten was toen geheel gebro ken en Spich kon toen aan de lo pende band doelpunten maken. Met de stand 4-0 werd gerust. Na de hervatting wisten zij nog vijf maal het net te vinden, terwijl Th. Klink het genoegen smaakte de eer van zijn club te redden. Vermeldenswaard is nog het feit dat namens het bestuur van de v.v. „Zierikzee" de Zeeuwse vlag werd aangeboden aan de gastheren, terwijl deze op hun beurt een fraaie aquarel overhandigden. FEUILLETON 42 Robert draaide Daisy's telefoon nummer op de schijf. Het dienst meisje meldde zich. Toen hij zijn naam noemde, moest hij even wachten voor hij antwoord kreeg. Waarschijnlijk stond het kind met open mond van verbazing voor het toestel. „De juffrouw is juist naar de kapper gegaan; de eerste twee uren zal ze wel niet terugkomen". „Goed, dan zal ik straks nog wel eens bellen". Robert wendde zich tot Stephan: „Dat komt mooi uit.nu hebben we tenminste tijd om even rustig te werken. Vertel me maar eens Stephan, wat er al zo gebeurd is sinds we elkaar het laatst hebben gezien". Gedurende de twee volgende uren werkte Robert Eschberg in zijn gewone tempo. Hij wierp zich met alle energie, waarover hij be schikte, op zijn zaken. Nu onder vond hij weer eens de zegen van de arbeid, voelde hij, hoe hij met dit alles was samengegroeid. De doffe apathie, waaraan hij zolang ten prooi was geweest, viel van hem af. Dat wilde echter niet zeg gen, dat Lisaweta thans verder van hem verwijderd was, o neen. Zij stond nog steeds in het cen trum van zijn hart, daar, waar geen plaats was voor andere dingen. Het werkelijke leven speelde zich evenwel op een ander terrein af. Stephan voelde zich al heel wat geruster. Wanneer Eschberg eerst door Marlise Kolling maar weer aan de gang was, kwam de rest vanzelf wel. Die geschiede nis, waar Daisy Lohr hem terloops iets van had verteld, zou zo erg wel niet zijnof het was een aanval van krankzinnigheid, waar van meer mannen het slachtoffer plegen te worden, als er een vrouw in 't spel is. Maar nu scheen Esch berg dan toch weer normaal te zijn. Hij zou zich wel weer met Daisy Lohr verzoenen. En wat de oude Lohr betrof, die goeie man zou toch wel niet zó bij 2ijn doch ter onder de pantoffel zitten, dat hij haar dreigementen ten uitvoer zou brengen. Ruim twee uur later belde Ro bert wederom het huis van de Lohr's op. Ditmaal was Daisy zelf aan de telefoon. „Dag Daisy - met Robert". Hij voelde zich toch wat onzeker, want steeds duidelijker begon het nu tot hem door te dringen, wat hij had aangericht. Er volgde geen antwoord. „Daisy, is het goed, dat ik even bij je aankom, om een en ander met je te bespreken?" „O ja!" Het klonk zeer gereser veerd, bijna als een oorlogsverkla ring. „Dank je, Daisy; over een half uur ben ik bij je". Wederom bleef het stil. Daarna hoorde Robert hoe de telefoon op de haak werd gelegd. Daisy scheen zich uitermate gekrenkt te voelen en dat was - eerlijk gezegd - te be grijpen. Hij moest nu de conse quentie van zijn handelwijze aan vaarden. Welbeschouwd, had hij het er naar gemaakt. Robert keek nog even om de hoek in Stephan's kantoor. „Ik ga even Stephan, als er wat belang rijks mocht zijn, kun je mij bij de Lohrs bereiken". „Succes, meneer Eschberg!" Robert lachte bitter. „Wensen kun je het me allicht, Stephan.." Robert klopte het hart in de keel, toen zijn wagen voor Lohr's villa stopte. Het onderhoud met Daisy was nog niet eens het ergst. Nog veel pijnlijker vond hij het zijn schoonvader onder de ogen te ko men. In de vele jaren van hun sa menwerking was Lohr hem zeer sympathiek geworden. Hem ge krenkt te hebben, voelde Robert als een ernstige tekortkoming zij nerzijds. Hoe moest hij de oude man alles duidelijk maken? O ze- ker, Lohr was in zijn jeugd ook een heethoofd geweest ;dat bleek ook nu nog wel eens. Maar tot zo iets achtte hij hem toch niet in staat. Robert stak tweemaal zijn hand naar de bel uit, om haar ook twee maal weer terug te trekken. Hij voelde zich bijna bevreesd voor hetgeen hem te wachten stond. Maar hij kon er nu eenmaal niet onder uithij had voor zijn handelingen in te staan. Hoe vaak had hij zich deze stelregel, zowel bij zijn zaken, als in zijn particu liere leven niet voor ogen gehou den? En zou hij daar dan nu, nu het hemzelf betrof, maar zonder meer afstand van doen? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5