Politiek vuurwerk bij benoeming nieuwe wethouder van Bruinisse Mosselfeest-nota vau 1). en w. aan vissersvereuisring In de donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse, is afscheid genomen van de heer D. van den Berg als wethouder. Burgemeester C. H. van de Linde ging de politieke loopbaan na van de heer v. d. Berg. In 1953 in de gemeenteraad gekozen, heeft hij acht jaar het raadslidmaatschap bekleed; in januari 1957 werd hij loco-burgemeester, na het overlij den van weth. W. van den Berg. Niet altijd was men het in de raad en in het college van b. en w. eens met de opvattingen van de heer v. d. Berg, maar toch kon van een prettige teamgeest worden gespro ken in de vergaderingen van het college van b. en w. Hij dankt de heer v. d. Berg voor wat door sa menwerking tot stand was geko men. De heer v. d. Berg dankt op zijn beurt de burgemeester en weth. v. Gilst voor die samenwerking, ter wijl de heer Jumelet, sprekende na mens de raad, zei dat de figuur van v. d. Berg in de raadsvergaderin gen zal worden gemist. De heer v. d. Berg had - volgens eigen zeggen - gestreefd naar een zeker doel, n.l. het wethouderschap en het loco burgemeesterschap te bereiken, en hij heeft dat bereikt. Nu hij vrij willig dit heeft losgelaten en een einde heeft gemaakt aan zijn poli tieke carrière, meent spreker te moeten zeggen dat het hem (dhr. v. d. Berg) was tegengevallen. Een predikant heeft eens bij zijn af scheid gezegd dat alles op deze we reld tegenvalt en de kritiek die de heer v. d. Berg van zijn eigen par tijgenoten heeft moeten ondervin den, was voor hem wel een bittere pil geweest. Vaak ook had de raad v .d. Berg niet begrepen, maar voor wat hij voor de gemeente gedaan heeft brengt spreker hem dank. Weth. v. Gilst herinnert er aan dat v. d. Berg en hijzelf in 1953 sa men als nieuwelingen in de raad waren gekomen. Samen was men wethouder geweest en dat in vaak moeilijke perioden. Niet altijd was men het samen eens geweest, maar hij waardeerde het in v. d. Berg dat deze altijd respect had gehad voor het principe van de S.G.P. Hij dankte hem hartelijk voor de sa menwerking, die - ondanks verschil van mening - altijd goed was ge weest. Nieuwe wethouder Niemand verlangt het woord al vorens tot stemming van een nieuwe wethouder wordt overge gaan. Bij deze stemming krijgt de heer C. Kik 4 stemmen en de heer S. A. Jumelet 3 stemmen. Desge vraagd zegt de heer Kik de benoe ming te aanvaarden, daar hij meent dat het slechts voor de tijd van een jaar zal zijn, als overbrugging die nog rest voor de verkiezingen in 1962. Burgemeester v. d. Linde felici teert de heer Kik met zijn benoe ming en noemt de heer Kik een ty pisch raadslid, die in de vergade ringen van de raad weinig zegt, maar als hij iets zegt, dan geeft zijn woord altijd blijk van een be zonken oordeel. Hij is een bezadigd man en als zodanig zal hij onge twijfeld op zijn plaats zijn in het college van b. en w. De teamgeest, waarover hij straks bij het afscheid van de heer v. d. Berg gesproken heeft, zal ongetwijfeld goed blijven. In de commissie Woonruimtewet heeft de heer Kik zeer veel goed werk gedaan. Politiek facet De heer Jumelet zegt dat hij - sprekende namens de raad - de heer Kik ook moet feliciteren, maar hij kan dat niet doen als hij let op de politieke verhoudingen, die thans, doordat het college uit twee S.G.P.ers bestaat, volledig zijn scheef getrokken. Hij zou zeer blij zijn met de keus van deze avond, als de heer Kik maar tot een an dere partij behoorde. Nu bezet de heer Kik straks zijn wethouders zetel met behulp van de P.v.d.A., terwijl bij het samengaan van S.G. P. en P.v.d.A. in 1958 werd gezegd dat het toen ging om de persoon van de heer v. d. Berg, die slechts in naam tot de P.v.d.A. behoorde. Maar deze week is het samenspel tussen P.v.d.A. en S.G.P. besten digd, op een vooraf belegde ver gadering. Een unicum in Neder land: samengaan van P.v.d.A. en S.G.P., kreeg opnieuw zijn beslag. In 1958 was daarvoor reden en kon spreker er wel iets van begrijpen, wat ook bleek uit zijn toen aange nomen houding. Maar nu ziet hij in dit alles een steeds groter streven naar macht van weth. W. v. Gilst, die dit alles nu reeds heeft uitge broed, om ook in 1962 weer met de P.v.d.A. te kunnen samengaan. Als hij de S.G.P. feliciteren moet, dan doet hij dat met de woorden van Jothan uit het Bichterenboek: „Indien gij in waarheid en op* rechtheid hebt gehandeld zo weest vrolijk, maar indien niet, zo ga een vuur uit van Abimerlech en ver- tere de burgeren van Sichem en het huis van Millo, en vertere Si- Strandplezier aan het Stelletje De uren van onverwachte feestelijke zonneschijn in de afgelopen dagen hebben de mensen wel duidelijk gemaakt wat zij deze zomer hebben moeten missen. Veel moeders met kinderen grepen dit buitenkansje dan ook dankbaar aan voor een heerlijke dag aan het Stelletje om alsnog wat goed te maken van een verregende vakantie. De jeugd profiteerde volop van de ruimte, zon en zand en water, dankbare elementen die het zanddepot onder de rook van Zierikzee gratis-te bieden heeft. En dat de jeugd zich amuseerde behoeft geen betoog. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TONEEL EN FILM Freddy Quinn in „Weit ist der Weg" hoofdfilm Concertzaalprogramma chem en een vuur ga uit van de burgeren van Sichem en vertere Abimelech". De heer Hoogerheide staat ge heel aan de kant van de heer Ju melet in zijn kritiek op deze benoe ming en dit politieke samenspel. Iets ongehoords op politiek gebied wordt hier vanavond ten tonele gevoerd. Oud-wethouder van den Berg verdedigt zijn beleid in deze zaak. De heer Jumelet is geheel ver keerd, indien hij meent achter een en ander de hand van de heer van Gilst te moeten zien. De heer \'an Gilst heeft zich juist tegen de be noeming van Kik zo lang mogelijk verzet. Maar de heer Kik is een man waarop men aan kan. Ook het nieuwe lid voor de Partij van de Arbeid, de heer L. Bal, is een man die zijn woord niet breekt. Van de heren Hoogerheide en de Koning kan men dat niet zeggen; politieke machinaties in het ver leden hebben dat bewezen. De heer Jumelet is te éénzijdig ingesteld; hij verdedigt altijd de belangen van de vissers en nooit die van de boeren of de middenstand. Ook het raadslidmaatschap gecombineerd aan het correspondentschap voor dagbladen acht de heer van den Berg onjuist. Sociaal gevoel heeft spreker bij de V.V.D. nooit gevon den. De heer de Koning neemt dit laatste op als een belediging. Als werkgever is hij altijd een humaan chef geweest. Hij ambieert het wet houderschap niet, zeker niet in een periode aan het begin waarvan hij door het samenspel van S.G.P, en Partij van de Arbeid uit alle com missies waarin hij zitting had werd geweerd. Nadat de heer Jumelet nog heeft gezegd, dat hij niets heeft tegen de heer Kik als persoon, maar al leen tegen het politieke spel waar door nu twee S.G.P.-wethouders zijn gekozen wordt het debat ge sloten. De heer Kik geeft toe dat politiek gezien de verhoudingen niet juist liggen, maar hij belooft zijn beste krachten te zullen geven, om gedurende één jaar een en an der te overbruggen. Bij de rondvraag zegt de heer Jumelet te hebben vernomen, dat aan de visserij vereniging een nota is gezonden wegens werkzaamhe den van de 'gemeentewerklieden bij het mosselfeest. De voorzitter zegt dat het de zondagswerkzaam heden betreft, omdat men de mos selschelpen des zaterdagsavonds niet meer had opgeruimd. Het voorstel van Jumelet om de nota in te trekken, wordt verwor pen met vier tegen drie stemmen. De heren de Koning en Hoogerhei de vallen het college van b. en w. fel aan over hun houding ter zake. De heer de Koning vindt het een schandaal dat, waar andere ge meenten het mosselfeest financieel steunen door het geven van een subsidie, het college van b. en w. hier de euvele moed opbrengt, een nota te presenteren aan een ver eniging die daarbij slechts zijde lings betrokken is. De verantwoor delijkheid voor het laten staan van de mosselschelpen wijst de heer de Koning af, ook al is hij dan voor zitter van de vissersvereniging. De heer de Koning wil de heer Griep vrijstellen van rioleringsbe lasting omdat Griep geen riole ringsaansluiting heeft. B. en w. zeg gen dat de verordening al oud is en dat reeds vroeger door anderen dezelfde klachten zijn geuit, njaar in de verordening staat nu een maal dat alle inwoners van Brui nisse ongeacht of zij aangesloten zijn of niet, moeten betalen. Tenslotte zijn alle inwoners op een sloot aangesloten voor water afvoer, dat is toch eigenlijk ook riolering. De heer Hoogerheide verzoekt aan de havenmeester opdracht te geven toe te zien dat de vletten van Rijkswaterstaat niet meer met volle kracht in de haven heen en weer varen. Dit is schadelijk voor andere vastliggende bootjes, die door het golfoploop tegen elkaar worden geslagen. De heer Kik informeert naar de datum waarop aan de uitnodiging van Rijkswaterstaat om de Delta werken op de Krammerplaat te be zichtigen gevolg zal worden gege ven. Hierna sluiting. „Weit ist der Weg", is de hoofd film in het Concertzaal-programma van deze week. In de hoofdrollen grammofoonplaten-miljonair Fred dy Quinn en ster Ingeborg Scho ner. De film speelt zich af in Bra- zilië's nieuwe hoofdstad Brasilia, waar Freddy een reeks avonturen beleeft alvorens hij de weg heeft afgelegd naar de vrouw van zijn hart en alvorens zijn wens, de adoptie van een 5-jarig meisje, werkelijkheid wordt. Freddy's onbezorgde leven krijgt een nieuwe richting door zijn aan hankelijkheid aan het 5-jarige weesje Janni en zuster Anita. Freddy en Anita houden van elkaar maar een ander meisje, Manoela, wordt hem noodlottig want zij maakt deel uit van een gevaarlijke bende, die de niets vermoedende Freddy voor haar duister werk ge bruikt. Hij komt dan ook in moei lijkheden met de politie en dreigt Anita te verliezen. Bij een kata- strofale bosbrand weet Freddy zich echter te rehabiliteren en door de brand ingesloten mensen te red den. En eindelijk is het zover - „Weit ist der Weg" - dat hij de kleine Janni kan adopteren en haar een moeder geven. Uiteraard in deze film geen gebrek aan zang, muziek, sensatie, liefde en roman tiek. Daar ons de betreffende gegevens niet ter beschikking staan kunnen wc de tweede film van het Con certzaal-programma niet nader be spreken. Het is de film „De gemas kerde vleermuis" met onder andere Vincent Price en Agnes Moorehead. Voorts gaat deze week te Haam stede, in bioscoop hotel Bom, „Fo tomodellen en chantage", met on der andere Terence Morgan en Ha- zal Court. V erzorgingspa viljoen in hrehengehied Ouwerkerk DEN HAAG. Ter versteviging van de Beneluxgedachte ligt het in het voornemen onder meer pe riodiek gezamenlijke Nederlands- Belgische vlootdagen te houden. De eerste maritieme manifestatie van dien aard zal plaats vinden te Ant werpen van 8 tot 11 september a.s. GOUDA. Tijdens het spelen is de 3-jarige Th.. A. W. uit Gouda gistermiddag in een slootje langs de Bosboom Toussaintkade geraakt en verdronken. HEERENVEEN. Bij een verkeers ongeluk in Nieuwehorne is de 20- jarige gemeenteambtenaar J. K. uit Heerenveen om het leven gekomen. In augustus werden in Wcst- Berlijn 36.860 vluchtelingen gere gistreerd. Ondanks het sluiten van de grens tussen Oost- en West-Ber- lij n was dit het hoogste maandto- taal sinds 1953. Ouwerkerk maakt zich meer en meer gereed om toeristen te ontvangen. Op de grond die internationale bekendheid verwierf in de rampdagen van 1953 is Staatsbosbeheer begonnen met de aanleg van een fraai kampeerterrein en de nabij gelegen door de zee gevormde kreken bie den sportvissers een schitterende gelegenheid om te vissen. Vissers en kampeerders kunnen nu ook genieten van een uniek zitje met een prachtig uitzicht op de kreken, het dorp en het gemaal, want woensdag heeft zoals gemeld burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland het temidden van de caissons gelegen verzorgingspaviljoen van de heer W. Bolijn officieel geopend. En, burgemeester van Eeten zei het hoopvol gestemd: „als het aan de kust toeristen regent zal het hier zeker gaan druppelen". In ieder geval, in Ouwerkerk wacht men niet zonder meer op wat komen gaat, getuige dit fraaie paviljoen „De Vierbannen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) EEN BEGRIP IN DE WESTHOEK Groep bereden politie vertrok weer van Schouwse stranden BURGH, 31-8. Het toenemende bezoek aan de Schouwse stranden in de afgelopén jaren had tot ge volg dat het normale politieappa raat het niet meer aan kon. Vooral het toezicht op de stranden gaf veel moeilijkheden doordat de stranden een enorme lengte hebben. Een lengte, veel te groot om te voet surveillerend af te leggen. Reeds zes jaar geleden werd al overeen gekomen om de Bereden Groep uit Wassenaar in te schake len. Deze kon zich gemakkelijk te paard over het strand begeven en hoog gezeten hebben de wacht meesters een duidelijke blik over wat er zich op het strand en vlak aan de zeekant zich afspeelt. Strandbewaking was dan ook de opdracht waarmee de laatste zes jaar telkens drie wachtmeesters met hun trouwe viervoeters hier heen kwamen. Niet alleen op ons eiland deden deze mensen hun plicht, want langs de gehele Noord- zee-kust van Texel tot en met Cadzand in het zuiden komen elk jaar in het badseizoen leden van de Bereden Groep. De wachtmeesters met hun vier voeters zijn een begrip geworden op het Westschouwse strand. Ze stonden veel vreemdelingen op hartelijke en spontane wijze te woord om inlichtingen te verschaf fen. Af en toe werden wel eens vermaningen uitgedeeld en werd een onvoorzichtige zwemmer terug geroepen, doch over het algemeen was alleen de gedachte dat de „Be reden" er was, genoeg om geen overtredingen te begaan. Ook voor de eigen mensen was de strandpo- litie een graag geziene gast en reeds vele vriendschapsbanden werden gelegd. Ingezonden mededeling Stram en Rheumatlsch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Hruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt om dat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende or ganen. Juist die komen door Kru- schens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Pro beer 't eens met Kruschen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE G. A. Gasille t Heden (vrijdag)-middag vindt al hier de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de heer G. A. Gasille, in leven rustend apo theker, die deze week in de leef tijd van 84 jaar is overleden. Tot op zeer hoge leeftijd beheerde de heer Gasille de voormalige apotheek in de Korte St.-Janstraat en in zijn maatschappelijke hoeda nigheid was hij een alom bekende figuur hier ter stede. Reeds op 21- jarig leeftijd kwam de heer Gasille in het vak in de apotheek van zijn vader, na wiens dood hij de zaak voortzette tot 1953, toen de heer Gasille de zaak van de hand deed. OUWERKERK Concert „Oefening en Uitspanning" Bij gunstig weer hoopt de mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" te Nieuwerkerk, zater dagavond in de tent alhier te con certeren. Vandaag (vrijdag) vertrokken de drie wachtmeesters weer terug naar hun basis te Wassenaar. Voor de zesde maal reeds was hier wachtmeester de Haan, die z'n ron de deed op Oscar; voor de derde maal reed wachtmeester Jaket zijn Ogula door de duinen en over het strand, terwijl wachtmeester van Leeuwen hier voor het tweede jaar was. Hij bereed Ascot. In een oude gemeenteschuur vonden de dieren een tijdelijk onderdak, terwijl de manschappen bij partikulieren in „pension" waren. Ook hun was het opgevallen dat het dit jaar ondanks veel minder zonneschijn veel druk ker was dan vorige jaren. Wanneer in 1962 deze symphatie- ke manschappen weer hun op dracht aan onze kust zullen komen vervullen, zal iedereen, vreemde ling of burger, hen weer in hun dagtaak zoveel mogelijk helpen door zich te gedragen zoals het hoort. HAAMSTEDE Muzikale huldiging burgemeester R. Röell Ter gelegenheid van het dertig jarig ambtsjubileum van de burge meester, bracht de koninklijke har monie „Witte van Haemstede" on der leiding van de direkteur, de heer J. v. d. Weel, een serenade. Een en ander trok veel bekijks, want de koninklijke harmonie met drumband begon reeds in het dorp te spelen waarna naar de woning van de jubilaris werd gemarcheerd. De burgemeesterswoning bood een sprookjesachtige aanblik, want de gemeentewerklieden hadden in de tuin en rond de woning voor een feestelijke verlichting gezorgd. Na dat enkele nummers waren ge speeld nam de voorzitter van de koninklijke harmonie, de heer H. P. Verton, het woord en sprak de jubilaris in hartelijke bewoordin gen toe. De burgemeester dankte de „mu ziek" voor het gebodene en bood op zijn beurt de gouden kroontjes op de mouwen van de uniformen aan. Deze kroontjes brengen het prédicaat „koninklijk" tot uitdruk king. Het bleef niet bij de kroontjes want de burgemeester zegde nog een instrument toe en „iets" voor de drumband. Niet te verwonderen dat een en ander met gejuich werd ontvangen. Het was nog geruime tijd gezellig aan de Kloosterweg, waar de muziek haar beschermheer op muzikale wijze haar hulde tot uiting bracht. BRUINISSE Winkeliersvereniging organiseert wedstrijd Opnieuw organiseert de winke liersvereniging „Korte Ring" te Bruinisse een sportieve wedstrijd. Bromfietsers en fietsers zullen za terdag hindernis rijden, wat onge twijfeld weer aanleiding zal geven tot veel belangstelling van de zijde van het publiek. Deelnemers moe ten zestien jaar of ouder zijn. DREISCHOR Concert „Con Amore" De muziekvereniging „Con Amo re" uit Noordgouwe zal zaterdag avond aanstaande het laatste uit wisselingsconcert van dit jaar ver zorgen in de muziektent, aanvang half acht. Het navolgende program ma zal worden uitgevoerd: 1. Westkapelle, mars; 2. In de Ardennen, ouverture; 3. Vredeklan- ken, mars; 4. Op de Bornhof; 5. Alpha, mars; 6. Divana, mars; 7. Vincentino, ouverture; 8. Per Pé- des, mars; 9. Winterfeesten, fanta sie; 10. Beatrice, marsche cortege en 11. Looking high high high, mars. Rondgang „Crescendo" Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina maakte de harmonievereni ging „Crescendo" donderdagavond een rondgang door het dorp. ADVERTENTIES Hiermede vervullen wij de droevige plicht u kennis te geven dat te Driebergen is overleden, onze geliefde zuster WILHELMINA HOUDKAMP in de ouderdom van bijna 71 jaar Namens de familie: G. HOUDKAMP Zierikzee, augustus 1961 Rusthuis „Irene" FLITSEN UIT HET BUITENLAND BERLIJN. De conferentie van Duitse protestantse bisschoppen heeft geprotesteerd tegen het ver bod, dat de Oostduitse autoriteiten de Oostduitse bisschoppen hebben opgelegd om in West-Berlijn een ontmoeting met hun westelijke col lega's te hebben. De conferentie noemt dit besluit „een ernstige in breuk op de godsdienstvrijheid". WASHINGTON. Het Amerikaan se Congres heeft donderdag een wetsontwerp goedgekeurd, krach tens hetwelk dit jaar een bedrag van 4.253,5 miljoen dollar beschik baar zal zijn voor buitenlandse hulpverlening, en de regering de bevoegdheid krijgt de komende vijf jaar voor een bedrag van 7.200 mil joen dollar aan leningen te ver strekken. MOSKOU. Premier Chroesjtsjef heeft de eerste minister van Kon go, Adoela, een boodschap gezon den, waarin hij zegt diplomatieke betrekkingen te willen aanknopen met de regering in Leopoldstad. BERLIJN. Het hoofd van de Westberlijnse politie heeft een be loning van tienduizend mark uit geloofd voor aanwijzingen omtrent de Oostduitse grenswacht, die dins dag jongstleden een vluchteling uit Oost-Berlijn doodschoot. DAL Alsmaar dennen in het domaniale duingebied zouden misschien toch vervelend worden, want de onder groei verpietert door gebrek aan zonlicht, maar er zijn in deze dui nen. ook dalen of liever dalletjes te vinden, zo intiem, zo meesterlijk van harmonie, dat men ver moet- reizen om een gelijkwaardige schoonheid te treffen. Uiteraard in het meest ge-accidenteerde terrein slaat men eerst voor een helling, dicht bezet.met kaarsrechte stam men en ergens is meestal wel een legaal sluippaadje om aan de top van de heuvel te komen. Heel diep beneden ligt dan het dal, de bodem in een kring van mulle zandpaden en in het midden een veld van kattestaarten en een pluk natuur lijke duinbegroeiïng, aan de rand waarvan bijvoorbeeld enkele sta tige populieren hoog oprijzen. On wetend en geblinddoekt hier ge bracht ging men geloven aan de Harz of zo of wat dan ook, want men blijft met het zand zitten om zo'n situatie logisch en aanvaard baar te determineren. Mogelijk trouwens moet men verder van huis om vergelijkingen te treffen de rand van de Kalahari- of Nevada-woestijn bijvoorbeeld. In ieder geval heeft men het décor voor een film en een gulgespoorde cowboy die van ginds pad komt opdraven, zou zeker niet uit de toon vallen. Windloos en stil ligt zo'n dal da gelijks te wachten op bezoekers, die er overigens schaars komen, ivant wie er al één heeft ontdekt heeft later hoopjes zorg om het terug te vinden. Dat is het boeiende van het Westhoekse domein, men moet nog zoeken naar iets dat men feitelijk wekelijks, zo niet dagelijks terug zou willen zien. Uren zittens gedoogt het dal, luw en beschut bij ruw weer, maar kokend heet als het werkelijk zomert. Op weg naar de bewoonde wereld, ziet men overal, dus niet louter tussen de dennen, varens groeien, vooral dit jaar want een varen speelt vaak ■verstoppertje voor de zon en daar er weinig zon was, konden de va rensoorten wat minder kieskeurig zijn op hun groeiplaatsen. Men be vindt zich overigens ook meteen in het paradijs der mycologen, want de herfst dient zich al vroeg aan met veelsoortige paddestoelen, waarvan het Zwavelkopje (hypho- loma fasciculare zeggen de mensen die alle paddestoelige wijsheid in pacht hebben) een heel uitbundige stunt had uitgehaald op de reste rende stam van een gekapte den en daar wél tien a twaalf exem plaren, dicht opeen gepakt, present was. Ondanks krantekoppen en i.v.-commentaren groeit en bestaat dat daar allemaal zo. Het is een wonder vrienden, onafhankelijk overgens van onze verbazing er over! EILANDMAN OOSTERLAND Concert „Oosterlands Fanfare" Op zaterdagavond 2 september aanstaande hoopt de muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" alhier, onder leiding van de heer M. Dorst, een zomeravondconcert te geven op de tent. Gehoopt wordt op gunstig weer en op de nodige stilte tijdens het spelen der nummers. De aan vang is gesteld op half acht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3