Prof. Bouman over defensief en tegenspel in de landbouw Brandweerraat! adviseert instelling van regionale brandweren Kennedy naar de V.N.- Assemblee? Demonstraties tegen kernwapenproeven DE KERNWAPEN PROEVEN VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19033 ZIRBlKMMfflFMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling I 4,15, per week |^|- TM E DI If T E C C E f*^IIDAkIT Jannewekken 11, Zierikzeo, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C Xmï Clxl iY^EEwn*!! C V^V/UlvMn I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs a*t hqqq Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f Ir per stuk. 1797"ToB9 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Sociaal-culturele factoren beslissend voor agrarisch bestaan GRONINGEN, 1-9. „Niemand zal ontkennen, dat de landbouw in het defensief is geraakt, maar ieder de fensief biedt kansen op tegenspel, zolang men tenminste de moed niet laat varen". Aldus betoogde de Groninger hoogleraar prof. dr. P. J. Bouman heden (vrijdagmorgen) in een rede over „Sociaal-culturele plaatsbepaling" op het agrarische congres, dat belegd werd in het kader van de show „MG-61". Het openen van dat tegenspel en het vandaar uit scheppen van nieuwe mogelijkheden zag hij als het kernvraagstuk voor de land bouw. Prof. Bouman meende, dat men de sociaal-culturele plaatsbe paling meestal als bijkomstig ziet, maar het zou wel eens kunnen blij ken, dat juist sociaal-culturele fac toren op de lange duur beslissend zijn voor het bestaan van onze landbouw. In dit verband schetste hij hoe tegenover agrarische crises, zoals de negentiende eeuw die heeft gekend, tegenwoordig een bedrei ging van een geheel andere kant staat, namelijk de uitholling van de plattelandsstructuur. De aan trekkelijkheid van de agrarische beroepen en het platteland als woongebied zijn in het geding ge komen. Zo is de landbouw in het defensief gedrongen. Prof. Bouman belichtte vier facetten van deze de fensieve situatie. De welvaart In de eerste plaats de welvaart, die in de consumptieve sfeer gedijt. Waar het om consumptie gaat, heeft de stad door een ruime keus van bestedingsmogelijkheden meer te bieden dan het dorp._ Het tweede punt is, dat de indu strie in opmars is, zich naar alle kanten uitbreidt en werk biedt, dat aanlokkelijker schijnt te zijn dan het werk in de landbouw. Ten derde doet het gebrek aan ruimte zich steeds meer gelden nu de steden uitgroeien en terrein no dig hebben voor wijken, wegen en recreatie. Als vierde facet noemde prof. Bouman het verminderd zelfver trouwen bij hen die op het platte land leiding moeten geven, vooral bij de boeren. Bij het tegenspel, dat naast kan sen op een goed loon ook sociaal- cultureel iets moet bieden, dat con currentie met de industrie mogelijk maakt, gaat het naast slagvaardig heid en vindingrijkheid vooral ook om het hervinden van het zelfver trouwen. Eigen activiteit Prof. Bouman vroeg zich af, wat er in het sociaal-culturele vlak valt te verwachten en voegde daaraan toe de vraag, wat kan men zelf doen? Hij meende, dat men in de eerste plaats moet kunnen rekenen op een spontane aanpassing, ter wijl daarnaast de eigen activiteit nog belangrijk kan worden opge voerd. Tot de spontane aanpassing rekende hij, dat het platteland be zig is op enkele punten reeds ter rein te herwinnen, nu in ons over bevolkte land de grond een zeld- zaamheidswaarde krijgt en de uit breiding van de steden, de verzor ging van groei- en afzetplaatsen de landbouw nieuwe kansen geeft. Bo vendien wordt het velen duidelijk, dat de stad niet altijd een ideaal woonoord is. Men begint te verlan gen naar het buiten wonen. Het is te verwachten, dat dit een grote uitbreiding van het aantal foren- zendorpen tot gevolg zal hebben en hoe men ook over het gemengde dorp mag denken, een ontwikke ling in die richting bevordert in ieder geval de vorming van grote, levenskrachtige plaatsen. Brandweerzorg taak voor gezamenlijke gemeenten DEN HAAG, 1-9. In een uitvoe rig rapport over de organisatie van het brandweerwezen in Nederland, komt de Brandweerraad tot de con clusie dat een verantwoorde behar tiging van de brandweerzorg alleen dan te bereiken is, als de tot een bepaald gebied behorende gemeen ten deze zorg gezamenlijk dragen. Op grond van deze gevolgtrekking adviseert de raad de minister van Binnenlandse Zaken de instelling van regionale brandweerkorpsen door intercommunale samenwer king met kracht te bevorderen. De raad spreekt zich uit voor het in stand houden van de vrijwillige brandweer. De raad is van oordeel dat in de huidige situatie, waarin de brand weerzorg door vrijwel elke ge meente zelfstandig wordt behar tigd, het brandweerwezen zich niet over de gehele linie tot het tegen woordig vereiste niveau kan op werken. De snelle ontwikkeling van wetenschap en techniek plaatst de brandweren voor tevoren on gekende brandrisico's en steeds nieuwe problemen. De gebonden heid aan gemeentelijke grenzen en inzichten is - aldus de raad - van belemmerende invloed op de ont plooiing van het brandweerwezen, mede doordat de financiële moge lijkheden van een enkele gemeente veelal beperkt zijn. Mevrouw Violet Butler, een Londense huismoeder, heeft in een Engelse voetbalpool de fabelachtige som van ruim 965.000 gulden gewonnen met een stuivertje als inzet. Geen wonder dat haar beide dochters Sandra en Marion dit een reden voor een knuffeltje vinden. Ook de schoonzuster van mevrouw Butler (achtergrond) ziet de toekomst zonnig tegemoet. Wil het brandweerwezen in aan passing en verdere ontwikkeling niet ten achter blijven, dan is in die gebieden waar dezelfde proble men bestaan, nauwe samenwerking tussen de betrokken gemeenten noodzakelijk. Het rapport bevat bijzonderheden over de taken en de samenstelling van de regionale brandweren. De raad spreekt zich uitdrukke lijk uit voor het in stand houden van het instituut van de vrijwillige brandweer, en geeft daarbij uiting aan zijn erkentelijkheid jegens al len die zich als vrijwilliger bij de brandweer hebben aangesloten en op deze wijze de gemeenschap die nen. WASHINGTON, 1-9. - President Kennedy overweegt een bijeen komst van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties bij te wonen om het besluit van de Sowjet-Unie, proeven met kernwa pens te hervatten, te veroordelen als een gevaar voor de gehele mensheid, aldus is van gezagheb bende zijde in Washington ver nomen. De zitting van de Assemblee be gint 19 september. De president, die vrijdagmiddag besprekingen zou voeren met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, zou nog geen definitieve beslissing hebben genomen of hij in de Assemblee het woord zal voeren. LONDEN, 1-9. Circa 120 volge lingen van het „Comité van 100" van Bertrand Russell, hebben don derdagavond in de nabijheid van de Sowjet-ambassade in Londen gedemonstreerd voor het uitban nen van kernwapens. De betogers gingen op het trot toir zitten uit protest tegen het be sluit van de Sow jet-regering, de proeven met atoomwapens te her vatten. Vijftien demonstranten werden gearresteerd. Ook in Kopenhagen heb ben een honderdtal personen gede monstreerd. Zij gingen uiteen na op de Sowjet-ambassade een pro test te hebben overhandigd. Van avond (vrijdag) wordt een nieuwe protestbetoging voor de Sowjet- ambassade gehouden. Spoedig Russische kernproef verwacht NEW YORK, 1-9. De leider van de Amerikaanse delegatie op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Dean, verwacht dat de Sowjet-Unie „zeer spoedig" een kernproef zal nemen. Hjj is vrijdagochtend vroeg uit Ge- nève in New York teruggekeerd. „Ik geloof dat de Russen reeds enige tijd proeven wilden nemen met bepaalde wapens", aldus Dean. Twee beelden van de ramp met de kabelbaan tussen Chamonix en Courmayeur, die aan zes mensen het leven heeft gekost. Boven: als drie kleine zwarte stippen hangen drie kabines boven de witte vallei, met mensen wachtend op hun redding. Onder: in Chamonix kijken honderden met angstige gezichten omhoog om maar niets van het reddingswerk te missen. Zowel redders als geredden toonden staaltjes van heldenmoed. GEEN HERZIENING MAXIMUMPRIJS Ondanks limitering, van de hoofdprijzen toto-opbrengst gestegen DEN HAAG, 31-8. De ministers Beerman en Cals delen naar aan leiding van vragen in het voorlopig verslag mee, dat uit de resultaten van de sportprijsvragen in het sei zoen 1960-1961, vergeleken met die in het daaraan voorafgegane sei zoen, blijkt, dat de limitering van de hoofdprijzen tot een waarde van f 50.000,niet- heeft belet, dat de totale opbrengst is gestegen. Be schouwingen over de oorzaken van de fluctuaties in de opbrengsten binnen het seizoen, en over de vraag hoe groot de totale opbrengst zou zijn geweest, indien geen of een hoger maximum voor de hoofdprij zen had gegolden, komen de minis ters goeddeels speculatief voor. Vast staat alleen, dat bij de ge stelde beperking een ruime belang stelling en aanzienlijke revenuen mogelijk zijn gebleken. Voor het overige dient de verdere ontwikke ling te worden afgewacht. De bewindslieden hebben in het adres van de stichting „De Natio nale Sporttotalisator" van 30 juni j.l. dan ook geen aanleiding kunnen vinden hun standpunt ten aanzien van de maximumprijs te herzien. DE ZOMER VAN 1961 De maanden juni, juli en augustus: somber en aan de koude kant DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen drie zomer maanden juni, juli en augustus zyn aan de sombere en koude kant ge weest.. In De Bilt zijn 507 uren zonne schijn geregistreerd tegen 607 uren normaal; het tekort bedroeg der halve gemiddeld ruim één uur per dag. Het was daarmede de somber ste zomer sedert 1956. De gemid delde temperatuur bedroeg te De Bilt 15.7 gr. Celsius tegen 16.4 gr. Celsius normaal; ook in dit opzicht is 1956 ongunstiger geweest. Het aantal zomerse dagen was te De Bilt 10, evenals het vorige jaar, terwijl het gemiddeld in de laatste dertig jaren 19 bedroeg. Van de 92 dagen waren er 68 aan de koude kant. Op de meeste plaat sen was het te nat, in De Bilt re gende het 136 uren tegen 108 nor maal. Gemiddeld over het gehele land is ongeveer 235 mm regen gevallen Reeds 950.000 televisietoestellen DEN HAAG, 31-8. Bij de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T. is donderdag het 950.000ste televi sietoestel in ons land geregistreerd. tegen 295 mm in de zomer van het vorige jaar en tegen 214 mm nor maal. Vooral in het noordoosten van het land heeft het veel gere gend, zoals uit de voorlopige ge gevens blijkt. De hoeveelheden zijn aan de kust het kleinst geweest. Zware eis voor verduistering BREDA, 31-8. Twee en een half jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Breda donderdag geëist tegen de 28-jarige voormalige beheerder van het bijkantoor van de „Rotter- damsche Bank" in Etten, A. B., die in 1959, 1960 en 1961 ruim f 50.000 heeft verduisterd. Hij moest, zo zei hij, in Etten als plaatselijk bankdirekteur zijn stand ophouden, maar verdiende te wei nig om dit van zijn salaris te doen. Dit zou de reden zijn, dat hij f 18.000 voor zichzelf gebruikte. De rest van het verduisterde geld leen de hij aan relaties, die bij de bank geen krediet meer kregen. De verdediger, mr. A. de Kok bepleitte clementie. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrouwen zijn de bagage van ons leven: ze zijn vaak lastig en hinderen ons in onze op mars en toch kunnen wij ze niet missen. Reacties op Russisch besluit GENÈVE. - De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Ge- neefse kernwapenconferentie, Ar thur Dean, heeft laten weten, dat hij onmiddellijk naar Washington zou terugkeren. Volgens hem heeft de Sowjet-Unie duidelijk bewezen, dat zij niet langer belangstelling heeft voor een verdrag voor het verbieden van kernproeven. „Haar verklaring dat zij een dergelijk verdrag na de totstandkoming van een algemene en volledige ontwa pening zal aanvaarden, is natuur lijk bedrog", aldus Dean. LONDEN. - Van gezaghebbende Britse zijde wordt vernomen, dat de Britse regering, althans voor het ogenblik, niet overweegt de proe ven met kernwapens te hervatten. Verwacht wordt dat binnenkort over deze kwestie een officiële ver klaring zal worden uitgegeven. De regering heeft steeds gezegd, dat er geen proeven zouden worden ge nomen, zolang de conferentie in Genève kans op succes bood. De laatste Britse proeven vonden plaats in de herfst van 1958. STOCKHOLM. - Ook in de Noor se landen heeft het Russische be sluit veel indruk gemaakt. In Stockholm werd donderdag juist een rapport gepubliceerd over de gevolgen van radio-actieve neer slag in Zweden. Bij een onderzoek in Lapland is gebleken, dat een aantal Laplanders een hoeveelheid radio-actief Sesium-137 van 0,1 tot 0,5 microcurie vertoont. Drie mi crocurie is het maximum dat het menselijk lichaam onder normale omstandigheden kan verdragen. Volgens Zweedse deskundigen is de hoeveelheid radio-activiteit onder de Lappen voor een groot deel een gevolg van de Russische kernproe ven in 1958 in het gebied van de Noordelijke IJszee. Er zouden toen bommen van vijftien megaton tot ontploffing zijn gebracht. PARIJS. - Waarnemers in Pa rijs zien in het Russische besluit een bevestiging van de opvatting van president De Gaulle, dat de Sowjet-Unie een agressieve buiten landse politiek wil volgen, ook bui ten de kwestie-Berlijn. LONDEN. - In een verklaring van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, wordt het bericht uit Moskou „schokkend nieuws" genoemd. De minister her innert er aan, dat de Sowjet-rege- ring op 28 augustus 1959 had laten weten, dat zij geen kernproeven zou nemen, zolang de westelijke mo gendheden dit ook niet zouden doen. De wijziging in dit standpunt betekent een „minachtende ontken ning van de verlangens van de ge wone man overal ter wereld, weer spiegeld in de politiek van de Brit se regering, dat de kernproeven worden beëindigd", aldus de minis ter. „Het cynisme van dit gedrag werpt een nieuw licht op de Rus sische wijze van onderhandelen op de Geneefse conferentie, sinds deze in maart j.l. werd hervat". Volgens Lord Home zijn de Russen alleen er op uit geweest, het Westen aan de lijn te houden, teneinde hun plannen te kunnen volvoeren, welke zij maanden hebben voorbereid. Man bekneld tussen trein-delen UTRECHT, 31-8. De 41-jarige bankwerker R. V. uit Bergen op Zoom is donderdag gedood toen hij .op het terrein van een werkplaats der N.S. in Roosendaal bekneld raakte tussen een stilstaand trein stel en een rangeerdeel. De man was gehuwd. De rangeerder die bij het ongeluk was betroffen, kreeg een shock. Dode door inhaal manoeuvre KRUININGEN, 31-8. Op de Rijks weg bij Kruiningen is donderdag middag een auto-ongeluk gebeurd dat aan het 11-jarige dochtertje van de heer P. C. van der N. uit Tilburg het leven heeft gekost. De personenauto van de heer N. kwam bij een inhaalmanoeuvre in botsing met een vrachtauto die uit de te gengestelde richting naderde. De heer van der N„ zijn vrouw en twee kinderen zijn gewond in een ziekenhuis te Goes opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1