DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE HERVAT PROEVEN MET KERNWAPENS Tanker (grootste ooit gebouwd) straks in zijn element Rusland laat groot-verlofgangers niet gaan Perspectief voor succesvolle afsluiting Amerika en het besluit der Sowjet-regering Toestand in Brazilië ernstiger geworden DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 118e jaargang- No. 19032 ZIERIKZEE S(M® NI E UWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11 r par stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, teI. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Een ernstig besluit MOSKOU, 30-8. De Sowjet-Unie heeft bekend gemaakt de proeven met kernwapens te zullen hervat ten. In de bekendmaking, die werd verspreid door het persbureau Tass, wordt gezegd dat de Sowjet-rege- ring tot het nemen van deze stap werd genoodzaakt „onder druk van de internationale situatie". In de verklaring wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie projecten heeft uitgewerkt voor het maken van een serie super-krachtige kernbommen, equivalent aan 20, 30, 50 en 100 miljoen ton tnt. De Sowjet-Unie zal „experimen tele explosies van kernwapens uit voeren", aldus de bekendmaking. Het Tass-bericht vervolgt: „In een alhier (Moskou) gepubliceerde verklaring wordt gezegd, dat „de Sowjet-regering genoodzaakt is ge weest deze stap, welks betekenis zij tenvolle beseft, te nemen onder de druk van de internationale situatie, geschapen door de imperialistische landen". „De politiek van de leidende Nadien kiellegging van 86.000-tonner ROTTERDAM, 30-8. De giganti sche Esso-tanker, het grootste schip dat ooit in Nederland is gebouwd, zal op maandag 18 september a.s. op de werf van Verolme op Rozen burg aan haar element worden toe vertrouwd. Dan namelijk wordt tij dens een plechtige bijeenkomst voor de eerste keer water in het grote betonnen dok gepompt - een ceremonie, die overeenkomt met de tewaterlating vanaf een helling - en als het weer het even toelaat gaan ook de dokdeuren open. De gebruikelijke doop zal dit maal niet plaats hebben als het schip los is van de stoppingsblok- ken, en dus drijft, maar worden uitgesteld tot de officiële overdracht in februari aanstaande. De Esso heeft namelijk de naam voor haar nieuwste aanwinst noff niet defini tief bepaald. Wel zal een andere symbolische handeling geschieden. De Esso-tanker wordt een ge vaarte met een lengte van 260,86 meter, een grootste breedte van 34,29 meter (even breed als de lengte van een middelgrote coas tereen holte van 19,05 me ter en een diepgang van 14,28 me ter. De machinekamer wordt bijna dertig meter hoog. daarin komt een lift voor het personeel. De totale inhoud van de ladingstanks zal 3.605.000 kubieke voet zijn en de proeftochtsnelheid wordt 17,5 kno pen bij een vermogen van 26.500 pk. Gigantische getallen. Expeditie maakte film van Baliem-vallei HOLLANDIA, 30-8. De Ameri kaanse wetenschappelijke filmex peditie van de Harvard universiteit zal aan het einde van deze week uit de Baliem-vallei in Nederlands Nieuw-Guinea naar Hollandia ver trekken. De expeditie heeft in het gebied van het oorlogszuchtige stamhoofd Koereloe gewerkt en daar ongeveer zesduizend meter film gebruikt. Ook heeft men een groot aantal geluidsopnamen gemaakt. Op de film zijn allerlei etnolo gische en culturele aspecten van de Dani-bevolking vastgelegd, zo als tuinaanleg, geneesmethoden, rouwceremonieën, maar ook de wijze van oorlogvoering. De Ne derlandse bestuursambtenaar en etnoloog de heer Broekhuyse, die aan de expeditie was toegevoegd, heeft de toelichting bij de opnamen verzorgd. Groeiende vaderlandse varkensstapel UTRECHT, 30-8. Tijdens de ge- houden vergadering van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer medegedeeld, dat de uitbreiding van de binnenlandse varkensstapel groter zal zijn dan in voorgaande jaren. In juli van dit jaar bedroeg het aantal dekkingen 60.000. Dit is meer dan in dezelfde maand van de laatste twee jaar. Naar aanlei ding hiervan merkte de heer de Veer op, dat het prijspeil niet zal kunnen worden gehandhaafd bij een voortgaande aanwas. Hij waar schuwde voor een verdere uitbrei ding. WASHINGTON. De werkgele genheid in de Verenigde Staten is deze maand tot recordhoogte geste gen, maar de werkloosheid bleef groot, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van arbeid medege deeld. De beroepsbevolking be droeg in augustus in totaal 68.539.000. Honderden arbeiders zijn sinds vorig jaar - de kiel werd gelegd op 16 augustus I960 - dag en nacht bezig geweest aan de bouw van het dok en het schip. Juist vandaag wordt de neus aan de tanker be vestigd. Na het uitdokken begint men 'bij Verolme aan de bouw van een nog groter schip: een super-tanker met een draagvermogen van 86.000 ton, waarvan de Esso er twee heeft be steld. Een miljoen voor een stuiver LONDEN, 29-8. Vrouwe Fortuna is de Londense mevr. Violet Butler het vo rig weekeinde wel zeer gun stig gezind geweest. Mevr. Butler had namelijk de uitslagen van alle Engelse toto-wedstrijden goed voor speld, waardoor zij in het bezit kwam van een be drag van 90.000 pond ster ling, ca. 950.000 gulden. En dan te bedenken dat het inleggeld waarmee de Brit se aan de pool had deelge nomen zegge en schrijve één stuiver bedroeg... Oostberlijnse politie in actie BERLIJN, 30-8. De Oostberlijnse politie heeft woensdagavond op vijf verschillende punten langs de Franse en Amerikaanse sectorgrens traangasbommen en donderbussen op Westberlijns gebied geworpen. Op al deze punten hadden zich kleine groepen nieuwsgierige West- Berlijners verzameld, die door de Westberlijnse politie als „vreed zaam" werden bestempeld. Plathia-bruiloft te Valkenswaard VALKENSWAARD, 30-8. Onder grote belangstelling vierde woens dag het echtpaar W. Lommers- Verhoeven te Valkenswaard zijn platina-bruiloft. In de parochie kerk woonde het echtpaar een mis bij. De bisschop van 's-Hertogen- bosch mgr. W. M. Bekkers, kwam het echtpaar zijn gelukwensen aanbieden. Burgemeester mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar van Valkenswaard heeft het jubilerend echtpaar namens de gemeente een mand met fruit aangeboden. Twaalfde „Firato" enorm groot AMSTERDAM, 30-8. De 12e in- ternationale tentoonstelling van elektronica „Firato", omvattende radio's, tv's, bandrecorders, gram mofoons, meet- en regelappara- tuur, telecommunicatie enz., die van 1 t.m. 8 september a.s. in het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amster dam wordt gehouden, zal vrijdag ochtend a.s. worden geopend door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam, mr. D. A. Delprat. Het aantal deelnemers aan de expositie bedraagt 166 en zij beslaat een vloeroppervlakte van 25.000 m2. NAVO-mogendheden - de Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk en de fe derale republiek Duitsland - en van dit agressieve blok als geheel, laat geen andere keuze voor de Sowjet- Unie, aldus de verklaring der Sow jet-regering". DEN HAAG. Blijkens de in mei gehouden landbouwtelling bedraagt de paardenstapel in ons land ruim 170.0Q0 stuks en wordt op ongeveer tachtig procent van de Nederlandse landbouwbedrijven nog geheel of gedeeltelijk met paarden gewerkt. Besluit vau regering en partij MOSKOU, 29-8. „Tass" meldt dat de Sowjet-Russische regering heeft besloten de dienstplichtigen, die dit jaar met groot verlof zouden gaan, voorlopig onder de wapenen te hou den. Het toesluit is genomen door de regering en het centrale partijco mité. De dienstplichtigen worden on der de wapenen gehouden „totdat er een vredesverdrag met Duits land is gesloten". Als reden voor het besluit wordt opgegeven dat de N.A.V.O.-leden „de internationale toestand op elke denkbare wijze verergeren". In het besluit wordt onder meer verklaard: „Indien de imperialisten in verband met het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, op nieuw pogen ons in de afgrond van de oorlog te sleuren, zullen zij on dervinden dat wij tenvolle besloten zijn de krachten, die op het ver wekken van agressie uit zijn, voor altijd uit te schakelen". 1\oordgouwe kreeg nieuwe school De inspekteur van het lager onderwijs, mr. L. G. Wolf, heeft woensdagmiddag te Noord- gouwe de nieuwgebouwde openbare lagere school officieel geopend. De school - modern van opzet zoals de foto toont - heeft drie lo-kalen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DE KERNWAPENCONFERENTIE GENEVE, 30-8. De V.S. en Enge land hebben woensdag op de Ge- neefse kernwapenconferentie twee compromisvoorstellen ingediend, welke volgens de Amerikaanse af gevaardigde Dean „ruime perspec tieven openen voor een succesvolle afsluiting van de conferentie". „Als er aan de Sowjet-kant nog het minste spoor van goede trouw aan wezig is, is nu het ogenblik geko men om dit te tonen", aldus Dean. Het Westen stelt voor de contro lecommissie het recht te geven, een administrateur wegens insubordi natie of ongeschiktheid te ontslaan voordat zijn ambtstermijn verstre ken is. Hiermee hopen de V.S. en Engeland tegemoet te komen aan Een familie van wethouders BATENBURG, 30-8. De raad van Batenburg, het kleine stadje aan de Maas, zal vrijdag in een bijzon dere vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt de behandeling van slechts één onderwerp: de - ver diende huldiging van de 70-jarige heer G. Banken, die vrijdag dertig jaar wet houder van de gemeente Batenburg is. De nog vitale wethouder en tevens loco burgemeester Banken, bij wie voorts de dagelijkse leiding van een groot land bouwbedrijf berust, is des tijds zijn vader als wethou der opgevolgd. Vader Ban ken was gedurende een pe riode van twintig jaren in deze functie werkzaam. de Russische eis, dat er in plaats van één administrateur een raad van drie man wordt ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van het Westen, het oostelijke blok en van de niet-verbonden landen. Vijftig geüniformeerde Oostduit- se grenswachten zijn sinds het slui ten van de sectorgrens op 13 aug. naar West-Berlijn gevlucht, zo heeft een overheidsfunctionaris woensdag bekendgemaakt. Onder hen zijn veertig leden van devolks- politie, zes van de grenspolitie, drie leden van de fabrieksgroepen en een lid van de spoorwegpolitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De oorlog tegen de oorlog is de edelste van alle oorlogen Philips neemt nieuwe fabriek in gebruik WEERT, 30-8. In Weert is een nieuwe gloeilampenfabriek van Philips officieel in bedrijf gesteld door de Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben. De president-directeur van het concern, ir. F. Philips, merkte bij de opening op, dat Philips een be langrijke bijdrage levert in de groei van de industrie in Noord- Brabant en Limburg. In de afge lopen tien jaar groeide de bezet ting van Philipsbedrijven in Noord- Brabant van 30.000 tot 46.000, in Limburg van 2.000 tot 7.000. Het concern neemt 20 procent van de industriële groei in deze provincies voor zijn rekening. Wintertje in het ijs KOPENHAGEN. Twaalf mannen van het Deense weerstation Danmarkshavn in noordoost-Groenland, die al sinds vorig jaar zijn ge ïsoleerd, zullen tot augus tus van het volgende jaar moeten wachten, voordat zij weer iemand van de buitenwereld zullen zien verschijnen. In Kopenhagen is dinsdag bekend gemaakt dat het bevoorradingsschip Polariser tengevolge van ztvaui jjaivyi ïcié'oin is ge slaagd het station te berei ken. Met valschermen zul len voorraden worden uit geworpen. Er zijn in het station overigens nog voor raden voedsel voor drie jaar. Koninklijk gezin weer thuis DEN HAAG, 30-8. Het konink- lijke gezin is weer terug van va kantie. Woensdagavond omstreeks half zeven is de regerings-Friend- ship, waarmee de koningin, de prins en de prinsessen Beatrix, Marijke en Margriet uit Italië terugkeerden, geland op het vliegveld Soester- berg. De vakantie in het koninklijke vakantieverblijf in Porto Ercole aan de Italiaanse kust, heeft ruim vijf weken geduurd. DE HERVATTING DER KERNPROEVEN LONDEN, 31-8. Een woordvoer der van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard „met stomheid geslagen" te zijn door het „reactionaire" besluit van de Sowjet-regering, proeven met kernwapens te hervatten. Htf zei het „belachelijk" te vinden de wes telijke mogendheden voor deze ont wikkeling verantwoordelijk te stel len. In Amerikaanse regeringskringen werd gesproken over „het tarten van de publieke opinie". Het besluit is niet geheel en al als een verrassing gekomen. Men had echter niet verwacht dat het aan de vooravond van de conferen tie van niet-gebonden landen in Belgrado en drie weken voor de opening van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zou worden genomen. In brede kringen in Amerika werd reeds geruime tijd krachtig aangedrongen op hervatting van de proeven. President Kennedy aarzelde echter hieraan toe te ge ven. Thans zullen de Verenigde Staten ongetwijfeld eveneens de proefnemingen hervatten. De Franse proeven In de verklaring wordt er aan herinnerd dat Frankrijk enige tijd geleden in de Sahara proeven met kernwapens heeft genomen. „Hoewel de Sowjetregering heeft gewaarschuwd dat zij genoodzaakt zou zijn de proeven te hervatten wanneer Frankrijk de proeven met atoomwapens niet stopzette, is dit land, hiertoe aangezet door de Ver enigde Staten en Engeland, reeds lang bezig met kernwapenproeven". „De serie Franse atoombomproe- ven heeft in feite de voorstellen, die ten doel hadden voor eens en altijd een einde te maken aan der gelijke proefnemingen, van de on derhandelingstafel in Genève weg gevaagd". Tevens wordt gezegd dat de Ver enigde Staten „op het punt stonden ondergrondse atoomproeven te ne men. Het is zonder meer duidelijk dat dergelijke proeven, zelfs al wordt gezegd dat zij voor vreed zame doeleinden worden genomen, slechts ten doel hebben bestaande wapens te perfectioneren of nieuwe typen wapens te beproeven". In de Sowjet-Unie is men zich de schadelijke gevolgen van proe ven met kernwapens zeer goed be wust. Daarom zal al het mogelijke worden gedaan om deze gevolgen tot een minimum te beperken. SAO PAULO, 30-8. Volgens be richten uit Brasilia is de toestand woensdagmorgen ernstiger gewor den door het verwerpen door de speciale commissie van het Congres van het verzet van militaire z\jde tegen het aan het bewind brengen van vice-president Goulart. Enkele leden van het bureau van Kamer en Senaat zouden naar Goi- ania, de hoofdstad van de provincie Goias, zijn vertrokken om met de gouverneur besprekingen te voeren over verplaatsing van de zetel van Grande So Dul. het Congres naar deze provincie in geval van noodzaak. De minister van Oorlog, maar schalk Denys, is woensdagmorgen uit Brasilia in Rio de Janeiro aan gekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in het gebouw van het ministerie van Oorlog, van waaruit hij beter contact kan onderhouden met de rest van het land. Naar verder werd vernomen zou het vliegdekschip „Minas Gerais" op last van de militaire autoriteiten op weg zijn naar de provincie Rio

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1