DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOULART DOOR VOORLOPIG BEWIND NIET GEWILD ALS PRESIDENT „Elke oplossing moet in internationaal overleg tot stand komen" Rusland klaagt over activiteiten door vreemde duikboten Brits-Amerikaans plan voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie Geen troepen meer naar La Courtine DINSDAG 29 AUGUSTUS 19G1 118e jaargang No. 19031 ZIERIKZEESCHEWNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, De toestand in Brazilië BUENOS AIRES, 28-8. Pogingen om vanuit Buenos Aires in telefo nisch contact te komen met Rio de Janeiro en Sao Paulo zyn maandag mislukt. Van de ztfde der telefooncentrale te Buenos Aires werd mede gedeeld dat de verbindingen verbroken waren. „Reuter" meldt uit Rio de Janeiro dat de Braziliaanse ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht het Congres maandag een gemeen- schappelyke boodschap hebben gezonden, waarin zy verklaren niet te zullen toestaan dat vice-president Joao Goulart het presidentschap op zich neemt. Zg verklaren hun houding te baseren op „overwegingen van nationale veiligheid". De voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Sergio Magalhaes, heeft verklaard af te zullen treden wanneer de Kamer Goulart na de boodschap van de ministers niet zou erkennen. De minister van Oorlog, maar schalk Odilio Denys, verklaarde dat het leger de terugkeer van vice- president Goulart naar Brazilië niet in het belang van de nationale veiligheid acht. Goulart, die als de politieke erf genaam van Vargas wordt be schouwd, die in 1945 zelfmoord pleegde na door het leger te zijn afgezet, was toen enige maanden daarvoor door het leger als „com munistisch troetelkind" wegge werkt. Instellingen met kabelverbindin gen met Brazilië hebben bevestigd dat in Brazilië een censuur is inge steld op uitgaande persberichten. Volgens eerdere berichten heeft het leger gedeeltelijke censuur op uitgaande berichten ingesteld, ter wijl de dagbladen in Rio de Janeiro een waarschuwing hebben gekre gen zekere verklaringen van aan hangers van vice-president Goulart niet te publiceren. Ook de radiostations in de pro vincies zijn onder censuur gesteld. John Lawrenson, Reuters voor naamste vertegenwoordiger in Zuid-Amerika, heeft later in een telefoongesprek met New York meegedeeld dat de censuur wat verzacht is. De censuur wordt niet-officieel in de kantoren van de telegraaf- maatschappijen uitgeoefend. De censors verlenen hun bevoegdheid aan een in 1915 uitgevaardigd pre sidentieel besluit. De waarnemende Braziliaanse president Mazilli heeft maandag avond in een voor alle Brazilianen bestemde verklaring meegedeeld dat bij zal aftreden, indien de ver enigde zitting van het Braziliaanse Congres de eis van de leiders der strydkrachten zou inwilligen, dat vice-president Goulart moet wor den belet het presidentschap op zich te nemen. P.v.d.A.-bestuur over Nieuw-Guinea: AMSTERDAM, 28-8. In zijn vo rige week gehouden vergadering heeft het partijbestuur van de Par tij van de Arbeid de jongste ont wikkelingen ter zake van het pro bleem Nieuw-Guinea besproken en daarover het volgende communi que uitgegeven; „De Kamer-fraktie van de Partij van de Arbeid heeft terecht sinds jaren gestreefd naar een interna tionale oplossing. Om zulk een op lossing te bereiken moest echter het kabinet-De Quay niet alleen zijn aanvankelijke starre uitgangs punt opgeven, hetgeen inmiddels in feite is geschied, maar het zou bo vendien een aktief en weloverwo gen beleid hebben moeten voeren om zulk een oplossing een kans te geven. De pogingen van partikulie- re zijde om een oplossing voor te bereiden, de alom toenemende on rust en de groeiende geneigdheid van een aantal regeringsgezinde personen en persorganen (Nijmeeg se hoogleraren, N.R.C., Linie, etc.) om Nieuw-Guinea dan toch maar aan Indonesië over te dragen, zijn even zovele illustraties van de door de regering ongewilde gevolgen, welke haar dubbelzinnige en mach teloze beleid heeft. Het partybestuur is van oordeel, dat elke oplossing, gezien de grote erby betrokken belangen, in inter nationaal overleg tot stand dient te komen. Daartoe is echter, gezien de urgentie van het vraagstuk, een krachtig en doelbewust beleid no dig. Het kabinet blykt niet in staat tot het geven van leiding by de oplossing van het vraagstuk". Juwelendiefstallen aan de Rivièra NICE, 29-8. De Franse politie zoekt naarstig naar dieven, die zon dagavond op drie plaatsen aan de Rivièra hebben ingebroken en er vandoor zijn gegaan met juwelen ter waarde van circa 600.000 gulden in totaal. De dieven sloegen hun grootste slag in Saint-Jean-Cap-Ferrat, waar zij voor ruim vier ton aan juwelen stalen uit de villa, die ge huurd is door de rijke Amerikaan se weduwe Mary Lasker. Mevrouw Lasker zat op het ter ras te praten met gasten toen de dieven haar kleedkamer plunder den. Op een zeer slecht stuk weg te St. Marie de la Mer, bij Marseille, is de nieuwste telg van de familie Renault gedemonstreerd: de nieuwe 4 p.k., die het overbekende „viertje" dat sidns 19S0 over de wegen toert, moet vervangen. Technische bijzonderheden werden nog niet vrijgegeven. Waarnemers te Rio de Janeiro verklaren dat dit zou betekenen dat Brazilië geen president en geen vice-president meer zou hebben. In de grondwet is bepaald dat in een dergelijk geval binnen zestig dagen nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden. Zonne-kookstel ROME. In Rome zijn ter gelegenheid van de confe rentie van de Verenigde Naties over nieuwe ener giebronnen zonne-kookstel- len in de handel gebracht, die veel weg hebben van een parapluie. Het kook- stel bestaat uit een reflec tor, die door zestien para bolische spiegels wordt ge vormd. In het midden daarvan is een lichtmetalen staaf aangebracht met aan het andere einde een pan van 23 centimeter. Het ge heel weegt niet meer dan drie kilo. De toestellen worden in een fabriek in Denver Coloradovervaar digd. Er zijn reeds een kleine honderd exemplaren van verkochtMet de toe stellen kan een liter water in 22 minuten aan het ko ken gebracht worden. Nederlander in België omgebracht ROERMOND, 28-8. Maandagmor gen om ongeveer zes uur is in Kes- senich (België) het stoffelyk over schot gevonden van de 42-jarige Nederlandse fabrieksarbeider J. K. uit Thorn (Limburg). Een onder zoek heeft uitgewezen, dat de dood moet zyn ingetreden na geweldple ging. Het slachtoffer, dat werkzaam was op een steenfabriek, ging re gelmatig in België naar een café. Dit had hij ook zondag gedaan. In een café zou hij met twee mijnwer kers uit Thorn ruzie hebben gekre gen. De beide mijnwerkers zouden, toen de heer K. niet mee terug naar Thorn wilde, hem gewond op de weg hebben laten liggen. Een van de beide mannen is de volgende morgen teruggekomen om te zien hoe het met de gewonde ging. Ter plaatse werd hij gearres teerd. De ingang van het flatgebouw aan de Parijse boulevard Raspail, waar de directeur van het onaf hankelijke blad „Le Monde" woont is ernstig beschadigd door het ont ploffen van een kneedbom. Er de den zich geen persoonlijke onge vallen voor. Het boor-eiland Tritonvan de N.V. „Nederlandse Aardolie Maat schappij" waarmee proefboringen zullen worden verricht naar olie in de bodem van de Noordzee, is in de nacht van zondag op maandag versleept van Hoek van Holland, naar een plaats op 2800 ra. uit de kust ter hoogte van Kijkduin bij Scheveningen. Hier is het eiland op zijn 53'meter lange en 2,5 meter dikke poten, welke hydraulisch worden neergelaten, vastgezet en verder met grote ankers, lange kabels en kettingen beveiligd. Foto: Er zal geboord worden tot op een diepte van twee kilometer. (Luchtfoto A.N.P.). MOSKOU, 28-8. Het Sowjet-Rus- slsche persbureau Tass heeft een officiële verklaring gepubliceerd, volgens welke de regering van de U.S.S.R. aan het ministerie van Defensie opdracht heeft gegeven iedere duikboot, die in de Sowjet- Russische territoriale wateren aan getroffen wordt na de maritieme staatsgrens te hebben geschonden, te vernietigen. In de verklaring wordt gezegd dat de territoriale wateren van Sowjet-Rusland de laatste tijd her haaldelijk geschonden zijn door vreemde duikboten. Deze voeren onder water en voerden manoeu vres uit met verkenningsdoelein den. Volgens de internationale wetten en de Sowj et-Russische wet mogen vreemde duikboten de territoriale wateren slechts binnenvaren met toestemming van de regering: zij moeten dan aan de oppervlakte varen, aldus de verklaring. Vissersvaartuig in Ooster Eems gezonken EMDEN, 28-8. Het Nederlandse vissersvaartuig „Termunten 40" is maandagochtend in de Ooster- Eems nabij de vuurtoren van Kam pen aan de Oostfriese kust bran dend gezonken. De eigenaar werd door een an der Nederlands vissersvaartuig aan boord genomen. Een Duitse red dingboot en een politievaartuig uit Emden alsmede de bergingssleep boot „Atlas" van Borkum kwamen op de plaats van het ongeluk aan toen het vaartuig al was gezonken. De oorzaak van de brand is niet bekend. Nog deze week antwoord op jongste Russische nota WASHINGTON, 28-8. Maandag is te Washington van gezaghebbende zyde vernomen dat Amerika en Engeland op het punt staan om ge zamenlijk, dus zonder Frankrük, een zet te doen om te komen tot besprekingen tussen Oost en West over Berlyn. Gemeld wordt dat een Brits- Amerikaans plan voor onderhan delingen met de Sowjet-Unie ter kennis is gebracht van de regerin gen van alle NAVO-landen. Aan het bovenstaande werd toe gevoegd dat de V.S. en Engeland geen daadwerkelijke onderhande lingen met Sowjet-Rusland zullen aanvangen, zonder dat Frankrijk hieraan deel neemt. En Frankrijk zou ook niet weigeren aan een der gelijk overleg deel te nemen, in dien de voorbereidingen hiervoor eenmaal waren getroffen. Doch Groot-Brittannië en de V.S. hebben besloten voor te stellen dat de ministers van Buitenlandse Za ken van het Westen en de Sowjet- Unie niet-officiële besprekingen zullen houden, dit ondanks het standpunt van de Franse president De Gaulle, dat het aan de Sowjet- Unie ligt om de eerste stap te doen voor het openen van een dergelijk overleg. Engeland en de V.S. zouden deze week willen antwoorden op de Rus sische nota van drie dezer, waarin de Sowjet-Unie haar standpunt met betrekking tot Berlyn en Duitsland uiteenzette. Men verwacht dat in deze nota's de aandacht van de Sowjet-Unie zal worden gevestigd op de moge lijkheid van besprekingen door de ministers van Buitenlandse Zaken gedurende de komende zitting van de Algemene Vergadering, die 19 september aanstaande te New York begint. Frankrijk zou voornemens zijn in zijn antwoordnota een beroep op de Sowjet-Unie te doen om in te stemmen met een vreedzame rege ling van het Berlijnse vraagstuk, doch het zou niets willen zeggen over het tijdstip, waarop bespre kingen tussen Oost en West zouden moeten worden gevoerd. Jongen in zee verdronken DEN HAAG, 28-8. De 13-jarige Edward Staakman uit Den Haag is maandagmiddag bij het zwemmen in zee bij Kijkduin (Den Haag) ver dronken. Hij was met twee vriend jes, de 13-jarige Hendrik Kop en de 12-jarige Frans Reimerink in een muistroom geraakt. Alle drie kwamen ze in ernstige moeilijk heden. De 15-jarige Leo Mertens heeft waarschijnlijk het leven gered van Hendrik Kop. Leo wist hem te be reiken en heeft hem met het hoofd boven water gehouden tot de strandbrigade bij hen was én hen aan land kon brengen. Het ongeluk gebeurde om kwart over drie. Men heeft nog geruime tijd gezocht naar Edward Staak man. Om half zes spoelde zijn lijkje aan op dezelfde plaats waai de jongens in zee waren gegaan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het kwaad zegeviert vaak, doch overwint nimmer. DEN HAAG, 28-8. Het departe ment van Defensie maakt bekend, dat voorhands de uitzending van onderdelen, behorende tot het eer ste legerkorps voor oefening naar La Courtine is opgeschort. Desgevraagd heeft een zegsman van het departement nader mede gedeeld, dat deze maatregel is ge nomen in verband met militaire stappen welke op het ogenblik in andere NAVO-landen worden on dernomen. De eerste divisie heeft juist haar oefeningen in La Courtine beëin digd. De vierde divisie zou binnen kort naar het Franse oefenterrein vertrekken, zo deelde men verder mee. De vierde divisie omvat meer dan 15.000 militairen. Zoals bekend zouden H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard op 22 september een bezoek bren gen aan de vierde divisie in La Courtine. Van de zijde van de rijksvoorlichtingsdienst deelde men desgevraagd mee, dat nog niets kan worden meegedeeld over het al dan niet doorgaan van het koninklijk bezoek. Men herinnerde aan de uitdrukking „voorshands" in de verklaring van de zegsman van het ministerie van Defensie: De mogelijkheid bestaat, dat de situatie is veranderd als de konin gin van vakantie uit Italië is te ruggekeerd en haar werkzaamhe den heeft hervat. Melktappers in staking te Leeuwarden LEEUWARDEN, 28-8. Veertien melktappers, in loondienst bij de coöp. verbruikersvereniging „Ex celsior U.A." in Leeuwarden, zijn maandag in staking gegaan, na een conflict met de directie. Het gevolg is geweest, dat de melktappers op staande voet zijn ontslagen. Er liepen tussen de directie en de melktappers reeds enige tijd onderhandelingen over een loons verhoging. Op verzoek van de di rectie hadden de melktappers een voorstel ingediend. Dit werd don derdag overhandigd en de directie deed de toezegging, dat er binnen twee weken een beslissing zou ge nomen worden. Zondagavond lieten de melktap pers schrfitelijk weten, dat zij maandag om half zes in staking' zouden gaan, als ze niet op korte termijn een loonsverhoging van f 50 per week zouden krijgen met terugwerkende kracht tot 1 janu ari. Jongetje verdronken bij pootjebaden BEILEN, 28-8. Maandagmiddag is. een achtjarig zoontje van de fa milie Darwinkel te Halerbrug door verdrinking om het leven ge komen. Het kind was met ver scheidene andere kinderen, dieniet konden zwemmen, aan het pootje baden in een put, waarin in het diepste gedeelte circa twee meter water staat. Deze put is ontstaan bij de aanleg van de autoweg Oranjekanaal-Hij ker weg. Plotse ling verdween het jongetje geheel onder water. De andere kinderen riepen om hulp naar passerende automobilisten. Twee van hen sprongen direct in het water, maar zij brachten het kind levenloos bo ven. Jongetje uit raam gevallen DEN HAAG, 28-8. De 2-jarige jongen A. Dost is gisteravond in Den Haag uit een raam op de tweede etage van zijn ouderlijk huis gevallen en aan de gevolgen kort na aankomst in het zieken huis overleden. Het kind was samen met twee bi-oertjes van 6 en 4 jaar door de vader naar bed gebracht. In hun kamer stond het raam open,-maar er waren dwars voor het raam latten aangebracht om ongelukken te voorkomen. Het kind is met zijn broertjes op de latten geklauterd. Het verloor zijn evenwicht en kwam acht me ter lager op een betegeld stuk grond terecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1