Wethouder D. van den Berg treedt af wegens benoeming STAD EN PROVINCIE Soekarno naar Engeland Doodvonnissen in Zuid-Korea Actie van V.N. in Katanga Laatste nieuws GEMEENTERAAD BRUINISSE Tijdens rondvraag debat over houding wethouders hij mosselfeest BRUINISSE, 26-8. In de vrijdag- avond 25 augustus gehouden ver' gadering van de gemeenteraad van Bruinisse, was de heer D. de Ko ning (V.V.D.) met kennisgeving af wezig. De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, deelde mede dat - zoals bekend - de heer Capelle, die tydeiyk als gemeente-opzichter in dienst was, is benoemd als opzich ter by Rijkswaterstaat. B. en w. stellen nu voor ter vervulling van deze vacature te benoemen, even eens in tydeiyke dienst, de heer D. van den Berg A.Jzn. Dit voorstel wekt bij de aanwe zige raadsleden zichtbaar verba zing, want dit betekent - zoals de voorzitter in zijn toelichting ook nader verklaart, dat de heer v. d. Berg moet aftreden als wethouder en als lid van de raad, waarin hij voor de Partij van de Arbeid zit ting heeft. Toch achten alle leden de gevonden oplossing gelukkig, wanneer men de zaak van de tech nische kant bekijkt, daar de heer v. d. Berg zeker capaciteiten heeft voor deze betrekking van opzichter De heer C. Kik vertolkt de gevoe lens van de raad als hij opmerkt dat de heer v. d. Berg als wethou der zeker zal worden gemist - dit laatste nadat hij met vijf stemmen als gemeente-opzichter in tijdelijke dienst is benoemd. Onteigeningsgronden De voorzitter zegt dat door het aangaan van een overeenkomst de heer K. Geluk zijn tuinen in Plan West heeft verkocht. Dit betekent dat het gehele riolerings- en be stratingsplan daar nu kan worden uitgevoerd. Over de spoedige reali sering van genoemd plan wordt voortdurend contact onderhouden met de provinciale instanties, die daarvoor hun goedkeuring moeten verlenen. Nu met de heer Geluk een koop overeenkomst is afgesloten, moet tot vaststelling van het ontwerp plan tot onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan, worden overgegaan. Voor onteige ning komen in aanmerking: een ge deelte achtertuin van de heer M, Jumelet, drie tuinen van de heer R. de Waal, Schipperslaan en een gedeelte tuin van de heer W. Aal- bregtse. Als Ged. Staten het besluit, waar in tegemoet gekomen wordt aan de bezwaren van de heer M. Jumelet goedkeuren, zal Jumelet van de onteigeningslijst worden afgevoerd, waarbij dan nog tegen de twee an dere personen een onteigenings procedure zal worden gevoerd. Wordt tegemoetgekomen aan de bezwaren van de heer M. Jumelet, dan betekent dat tevens dat ook de andere woningen aan de Noord straat een groter gedeelte van hun achtertuin kunnen behouden, maar de vergoeding voor inbeslagname van de grond wordt dan uit de aard der zaak minder. Aan de heer A. Both wordt op zijn verzoek de woning Prinses Margrietstraat 19 verkocht en aan de heer D. van Tuil de woning Schoolstraat 14. Deze laatste ver koop is een uitvloeisel van een in 1948 met de heer v. Tuil gesloten overeenkomst, waarin deze toen vijf bestedingsplichten aan de ge meente verkocht in verband met de afbraak van de Leeuwenbuurt c.s. Het besluit werd met algemene stemmen genomen. Ter tafel komt een tekening over de plaatsing van 21 lichtmasten met H.P.L.-buizen in het uitbreidings plan West. Hiervoor is een crediet benodigd van f 8.022,—, welk cre diet m.a.s. wordt verleend. De rondvraag Bij de rondvraag dankt de heer Jumelet het college van b. en w. voor de wijze waarop tegemoetge komen is aan herhaalde wensen van de raad voor een betere straatrei niging. Hij heeft de nieuw aange stelde, de heer N. J. Knoops, bezig gezien en is vol vertrouwen dat thans een bevredigende oplossing is gevonden, daar de heer Knoops het werk goed aanpakt. Verder vraagt de heer Jumelet naar het schilderwerk dat voor 1961 aan de drie plaatselijke schil ders is verdeeld. Voor het buiten werk is het seizoen al tamelijk ver gevorderd. Weth. v. Gilst zegt dat alleen schilder v. d. Berg het hem opgedragen werk heeft gegrond. De beide anderen hebben blijkbaar nog niets gedaan en betwijfelt wordt of daarvan in 1961 nog wel iets komt. Tenslotte vraagt de heer Jumelet of b. en w. voornemens zijn in overleg te treden met bevoegde in stanties, om aan de wegkruising Langeweg-Rijksweg 18 verbeterin gen aan te brengen. Deze vraag vindt zijn oorzaak in het droevige ongeluk dat in de afgelopen week daar heeft plaats gehad; het derde dodelijke ongeluk binnen het jaar. Hij geeft toe dat het een overzich telijke wegkruising betreft, maar zag toch gaarne maatregelen geno men - welke dan ook - om herha ling van ongelukken te voorkomen. B. en w. betreuren met alle an deren de daar plaats gehad heb bende ongelukken, maar betwijfe len of veranderingen ter plaatse mogelijk zijn. Terecht heeft de heer Jumelet opgemerkt dat de wegkruising volkomen overzichte lijk is. De ongelukken zijn te wij ten aan onoplettendheid, aldus b. en w. De heer v. Gilst geeft ver schillende voorbeelden van roeke loos, onbedacht en onbeheerst rij den en daartegen helpen geen waar schuwingsborden of wegomleggin- gen. Op aandringen van de heer Ju melet - die toch wel een wegom- legging zou willen, waardoor niet meer recht zou moeten worden overgestoken - zal contact gezocht worden met de A.N.W.B., om de situatie ter plaatse nog eens te be kijken. Tussen de heren Hogerheijde en weth. v. Gilst ontstaat vervolgens een debat over de houdipg van de wethouders ten opzichte van de mosselfeesten. Door ziekte van zijn vrouw moest hij de vorige verga dering vroeger weg. Weth. v. Gilst heeft toen - blijkens een kranten verslag - woorden gesproken die hem hebben verbaasd en die vol gens hem ook niet te pas komen. Om te beginnen vindt hij het ver keerd om het organiseren van een mosselfeest met geen andere bedoe ling dan propaganda te maken voor het product dat men verkoopt en waarvan een half dorp bestaat, te vergelijken bij een feest georgani seerd door een duivensportvereni ging of een andere hobbyclub. Ver der meent hij ook dat de uitdruk kingen die weth. v. Gilst gebruikt heeft met betrekking tot de geeste lijke kant van de zaak, ongepast zijn. Het mosselfeest moet worden gezien als een propagandafeest, niets meer maar ook niets minder. Weth. v. Gilst zet nogmaals zijn standpunt uiteen, hij is als wethou der bereid om het officiële gedeelte bij te wonen, maar distancieert zich uitdrukkelijk van allerlei feeste lijkheden die verder die dag wor den georganiseerd en hij doet dat uit principiële redenen. Ook de houding van weth. v. d. Berg wordt door Hogerheijde be- critiseerd. Ook deze geeft daarop een uiteenzetting van zijn motie ven in deze. Het debat wordt, om dat men het toch niet eens raakt, door de voorzitter gesloten. Weth. v. Gilst vindt het onjuist dat de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht nog sollicitan ten oproept voor een betrekking van opzichter, terwijl mogelijk over enkele weken waarschijnlijk beslo ten wordt de dienst op te heffen. De nieuw benoemde zou dan direct aan wachtgeld toe zijn. Besloten wordt het standpunt van deze raad in deze aan de Centrale Dienst ken baar te maken. Nederlagcntournooi A.S.V. „Brouwershaven" Brouwershaven I—MEVO I 2—6 De laatste wedstrijd in haar tour- nooi heeft Brouwershaven opnieuw het hoofd moeten buigen, nu voor het bezoekende MEVO. Er werd gespeeld met invallers voor v. d. Weele, van Dienst, Wurth en Plat- teschorre, zodat de thuisclub met een gehavende voorhoede binnen de lijnen verscheen. Ook de gasten waren niet volledig. Reeds in de 2e minuut opent de ex Z.zeespeler Scheffers de score met een hard schot (0-1). Even later ontkomt Brouw opnieuw aan een doelpunt als het schot van Haverhoek tus- ten de armen van keeper v. d. Bos net naast gaat. Er zit een kansje in voor de gelijkmaker, maar Koo- man schiet uit een directe vrije trap net buiten het strafschopge bied huizen hoog over. Als v. d. Bos reeds geslagen is weet Duin houwer op de doellijn nog net de zaak schoon te houden. In de 34e min. werkt back v. d. Wielen foutief weg en schiet in eigen doel (0-2). Enige minuten wordt er ge stopt als Coppoolse geblesseerd raakt. Na hervatting brengt de paal gelukkig redding voor de thuisclub na een harde schuiver van Haverhoek. Na rust speelt ME VO met de harde wind mee, maar Scheffers en Lupgens missen beide in vrije schietpositie. Haverhoek heeft het deze middag wel op de staander gemunt, want opnieuw knalt hij er tegen. In de 15e mi nuut schiet Haverhoek uit een voorzet van Lupgens weer via de meewerkende staander nummer drie in (0-3). Bij Brouw gaat nu v. d. Wielen naar voren en Koo- man naar achter. Dit levert enige goede schoten op van v. d. Wielen, maar net over de lat. Haverhoek laat in de 23e minuut uit een scherpe voorzet van de Oude, num mer vier aantekenen (0-4). Vier minuten later een doorbraak van van Ham die op keurige wijze kee per Huurling omspeelt, waardoor de nul verdwijnt (1-4). Een verre pass van Coppoolse stelt Haver hoek in de gelegenheid de stand op toe voeren tot 1-5. Tien minuten voor het einde plaatst de Oude een mooie achterwaartse trekbal. De reeds uitgevallen keeper v. d. Bos is een zacht eitje voor Haverhoek om rustig in het verlaten doel te schieten (1-6). De actieve van Ham onderneemt nog enige mooie solo rushes, maar keeper Huurling weet deze, zij het met moeite, onschade lijk te maken. Het tweede Brouw- doelpunt wordt één minuut voor KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay vier de zaterdag 26 augustus zijn 60ste verjaardag. In verband daarmede werd hem in de vrijdag gehouden ministerraad van het Koninkrijk een zilveren sigarettendoos aange boden door de vice-minister-pre sident, drs. H. A. Korthals, namens alle collegae die deel uitmaken van de ministerraad van het Ko ninkrijk en de in functie zijnde staatssecretarissen. GEMERT. De zes-jarige Janneke van Lieshout uit Gemert is door een vrachtwagen overreden en ter plaatse overleden. Het kind ver leende met haar fiets geen voor rang aan de van links komende vrachtwagen. APELDOORN. Op de niet-bevei- ligde spoorweg-overgang in de Waterlooseweg te Apeldoorn is de 9-jarige Pieter Molenaar door de trein Enschedé-Amsterdam gegre pen. Het jongetje, dat de spoor wegovergang op de fiets wilde passeren, werd op slag gedood. BREDA. Het 10-jarig zoontje van de familie Dank uit Raamsdonks- veer is in de „Donge" te water ge raakt en verdronken. Eerst na twee uur dreggen heeft de politie het stoffelijk overschot kunnen vinden. einde verkregen als Coppoolse in eigen doel schiet. Eindstand 2-6. Dit nederlagentournooi is zo doende gewonnen door de club uit Burgh, die met een 7-0 score het best geklasseerd staat. Rollerduiker II WESTENSCHOUWEN. Vrijdag middag overhandigde een badgast aan een op het strand surveilleren de wachtmeester van de bereden politie een gevonden gebit. De ba der had het gevonden op de plaats waar een badgast uit Arnhem zoals gemeld - bij een duik in een roller dit onmisbare instrument had verloren. De persoon in kwes tie schijnt echter reeds een nieuw gebit tot zijn beschikking te heb ben, want de Arnhemmer ontken de, toen hij telefonisch op zijn kantoor van de vondst op de hoog te werd gesteld, dat het gebit van hem zou kunnen zijn! Dit neemt niet weg dat 't gebit toch maar netjes in een pakje aan hem is toe gezonden ZIERIKZEE „Spontane reacties" Het Jeugdorkest van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziek school heeft het genoegen gehad onderwerp van gesprek te zijn ge weest in de rubriek „Spontane re acties" van Rutger Schoute voor de VAR A-microfoon. Uiteraard gold dit gesprek in het bijzonder de opname „Wheinachtsgeschichte" onder leiding van de heer Luyke- naar. Een bijzondere opname, die door z'n spontaan karakter zich wel bij uitstek leende voor werke lijk „spontane reacties" in deze veel beluisterde rubriek. Auto met vijf kinderen in sloot Een tot nu toe onbekend geble ven toeriste is zaterdag met haar auto, waarin vijf kinderen gezeten waren, terecht gekomen in de sloot langs de Provinciale weg, nabij Pikgat. De wagen werd op 't droge gesleept door de fa. G. C. Anker te Zierikzee en overgebracht naar het garagebedrijf Gilijamse te Re- nesse, waar geconstateerd werd dat de wagen zeer ernstig was be schadigd en als afgeschreven dient te moeten worden beschouwd. Wonder boven wonder hebben zich - behoudens enige onbeteke nende schrammen - geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De bestuurster en de kinderen werden ontoonbaar door de modder naar hun logeeradres te Renesse over gebracht. LAND- EN TUINBOUW De basisbemesting Als gevolg van de zeer natte zo mer, herfst en winter is het vori ge seizoen in vele gevallen de ba sisbemesting danig in de knel ge raakt. Dikwijls heeft men, noodge dwongen, dit voorjaar volstaan met een overbemesting. Op goede gronden die in een zeer goede bemestingstoestand verkeren ziet men veelal in één seizoen nog weinig nadelige gevolgen hiervan. Een goede onderhoudsbemesting is op dit soort gronden trouwens eveneens belangrijk. Wanneer na melijk eenmaal een goede voe dingstoestand van de grond bereikt is moet alles gedaan worden deze te behouden. Dit is verreweg de goedkoopste en meest doelmatige maatregel die genomen kan wor den. Thans is ten aanzien van de ba sisbemesting dubbele waakzaam heid geboden. Door de overvloedi ge regen zijn er opnieuw onmis bare voedingsstoffen door onttrek king en uitspoeling verloren ge gaan. Daar meststoffen als Thomas sla kkenmeel en op niet te lichte gronden kalizouten nu reeds met Huurder wilde niet weg.. PALERMO, 26-8. Een woedend geworden man in Palermo op Si cilië, die van zijn huisbaas het ver zoek had gekregen ergens anders onderdak te zoeken, heeft zaterdag die huisbaas doodgeschoten daarna twee politiemannen met een anti-tankmijn vermoord. De man barricadeerde zich na de moord op de huisbaas in zijn ver trekken op de benedenverdieping en weigerde zich over te geven aan de politie. Na enkele ogenblikken werd de buurt opgeschrikt door een hevige knal. De man had een anti tankmijn tot ontploffing gebracht. Twee politiemannen kwamen hier door om het leven en tien werden gewond, van wie twee zwaar. Door de ontploffing werd de straatdeur naar de benedenverdieping verbrij zeld. De huurder kwam daarop naar buiten en schreeuwde: „ik geef mij over". Kostbare lading op Schiphol SCHIPHOL, 26-8. Met een toe- stel van het type Iljoesjin 17 van de Tsjechische luchtvaartmaat schappij C.S.A. is zaterdagmiddag 2300 kg. platina uit Praag op Schip hol aangekomen. Bewaakt door een zevental leden van de K.L.M. be drijf sbeveiliging werden de 95 kistjes, waarin dit edele metaal verpakt was, met grote zorg naar de kluis van de K.L.M. op Schip hol vervoerd. De 2300 kg. worden in Franse en Zwitserse banken ge deponeerd. De waarde van 1 gram platina bedraagt circa f 14, zodat de zending dus een waarde van meer dan 30 miljoen gulden ver tegenwoordigt. LONDEN, 28-8. President Soe karno van Indonesië zal, op uitno diging van koningin Elizabeth, in de tweede helft van 1962 een staatsbezoek aan Londen brengen. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van het Bucking- ham-paleis. SEOEL, 28-8. De revolutionaire krijgsraad in Seoel heeft maandag de twee directeuren en de hoofd redacteur van het inmiddels ver boden socialistische blad „Tsjoen 11 Bo" ter dood veroordeeld, om dat zij met hun blad tijdens het bewind van premier John Tsjang de Noordkoreaanse zaak zouden hebben gediend. Volgens de ten lastelegging hadden zij geld van communistisch gezinde Koreanen in Japan aangenomen om een pro- Noordkoreaanse koers te volgen. voordeel kunnen worden aange wend zal men er goed aan doen deze belangrijke basisbemesting, voor zover deze nog niet heeft plaats gevonden, zo spoedig mo gelijk toe te passen. Wat nu gemist wordt kan met halve maatregelen in het voorjaar niet meer ingehaald worden want in elke halve maatregel schuilt een hele mislukking. SALISBURY, 28-8. Strydkrach- ten van de Verenigde Naties in Ka- tanga hebben maandagochtend alle verbindingen in handen genomen en de ministeries in Elisabethstad bezet, aldus via particuliere weg te Salisbury (Zuid-Rhodesië) ontvan gen berichten. De Verenigde Naties hebben te Elisabethstad bekend gemaakt, dat hun strijdkrachten overal in Ka- tanga strategische punten hebben bezet om de blanke officieren van de gendarmerie te ontwapenen. Troepen van de Verenigde Na ties hebben de telefooncentrale van Elisabethstad bezet en een einde gemaakt aan het telefoonverkeer, zelfs voor partikuliere gesprekken In zee verdronken BERGEN, 28-8. Zaterdagmiddag is de 52-jarige mr. H. A. J. Bolthe- nius Brouwer tijdens het baden bij Bergen aan Zee onwel geworden en overleden. Baders, die merkten dat hij in moeilijkheden verkeerde schoten te hulp. Mr. Brouwer werd met een bootje van de badmeester naar het strand vervoerd waar twee Duitse artsen en een Nederlandse arts, drie kwartier tevergeefs kunstmatige ademhaling hebben toegepast. Mr. Bolthenius Brouwer was se cretaris van de Raad van Beroep voor sociale zaken te Amsterdam. Hij is vermoedelijk door een hart aanval getroffen. Vermist jongetje verdronken VEENDAM, 28-8. In het Oude Verlaat nabij de Wijde Blik' in de gemeente Muntendam is maandag morgen het stoffelijk overschot ge vonden van de elf-jarige Harm Prins uit Veendam. Sinds woens dag, toen hij op weg was naar school, werd hij vermist. Een voor bijganger ontdekte het stoffelijk overschot. Een bus met passagiers is in Tsjetoefoe, ongeveer tien km. van Tritsjoer, in een onder water staand rijstveld gereden. Ten min ste vijftig mensen kwamen hier door om het leven en verscheidene anderen werden gewond. GOUDA. Bij een botsing tussen bromfietsers op de Reewal te Reeuwijk is zondagavond de 29-ja- rige T. de Jong uit Woerden op slag gedood. De 21-jarige C. van Dijk uit Reeuwijk werd zwaar ge wond. De bromfietsers naderden elkaar uit tegengestelde richting en reden op elkaar in. Mevrouw de Jong, die bij haar man achterop zat, kwam met de schrik vrij. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28-8. Totaal aan gevoerd: 1938 stuks vee, t.w.: 1166 vette koeien en ossen en 772 var kens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,40, f 2,80-3,10, f 2,60- 2,70; varkens (levend gew.) f 1,88- 1,86-1,82. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week; handel traag; prij zen iets gedrukt, prima's boven no tering. Varkens: aanvoer groter, handel kalm, prijzen lager, zware varkens f 1,78-1,80, slachtzeugen f 1,55-1,60, prima vleesvarkens bo ven notering. WARM Verwachting tot dinsdagavond: Droog, zonnig en warm weer; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.35. Maan op 21.27, onder 9.55. Laatste kwartier: 2 sept. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 aug. 5.43 v.m. 17.42 n.m. BROUWERSHAVEN 29 aug. 4.58 v.m. 17.24 n.m. Springtij: 28 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen week einde heeft de circulatie in onze omgeving zich verder in gunstige zin ontwikkeld. Een hogedrukge- bied dat al enkele dagen boven centraal Europa aanwezig was on derging nl. een aanzienlijke ver sterking van een nieuw, van de oceaan afkomstig, hogedrukgebied. Het voornaamste centrum lag van morgen boven België. Het ziet er naar uit dat dit hogedrukgebied de eerstkomende dagen het weer zal blijven beheersen. In verband daarmee mag op een aanhouden van het zomerse weer worden ge rekend. Morgen overdag wordt het daarbij opnieuw iets warmer. De gebeurtenissen in Brazilië RIO DE JANEIRO, 28-8. De waarnemende president van Bra zilië, Mazilli, heeft zondagavond in een radiotoespraak gezegd dat hij kan rekenen op de strijdkrachten voor handhaving van orde en rust in Brazilië. Hij waarschuwde be roepsagitators ervoor dat zij er niet in zullen slagen orde en rust te verstoren. De radiotoespraak volgde na een speciale vergadering van het con gres om de afkondiging van de noodtoestand goed te keuren en de waarnemende president verreiken de bevoegdheden te geven, waar onder censuur op de pers. Het leger is opgeroepen paraat te zijn in Rio Grande do Sul, de staat van vice-president Goulart. Volgens onbevestigde berichten zetten ook eenheden van de marine koers naar deze staat. Er zijn wachtposten opgesteld bij ambassades, kantoren van bladen en gebouwen van openbare nuts bedrijven. bevestiging in dit ambt op verzet van de nationale studentenbond gesloten. De studenten zijn on danks deze maatregel van plan maandag (vandaag) een betoging te houden voor Goulart, die krach tens de grondwet Quadros als pre sident moet opvolgen, maar wiens bevestiging in dit amb op verzet stuit. De gouverneur van de staat Guanabara, Lacerda, heeft maar schalk Lott, een medestander van Goulart, gearresteerd omdat deze een communiqué heeft uitgezon den dat in strijd zou zijn met de nationale veiligheid. De oproep voor een algemene staking in Guanabara, die maan dag zou moeten beginnen, is inge trokken om, zoals de organisatoren zeiden eerst het verdere verloop van de gebeurtenissen af te wach ten. DE NIEUWE WERELD 38. Jean Cabot, die met de andere kapitein en enkele matrozen op het strand bij de sloepen staat, kijkt verrast op als eensklaps twee haveloos uitziende mannen schreeuwend en zwaaiend met hun armen uit de bosjes op hen toestormen. „Black! Webster!" roept hij dan, als hij het tweetal herkent. „Waar hebben jullie ge zeten?! Waar zijn de anderen?!" „Dood!" hijgt Webster en hij kijkt de kapitein met wilde angst ogen aan. „AramAguaTyleralle drie zijn gedood door inboorlingen, die ons plotseling overvielenZe stormden bij hon derden de bossen uit en schoten een regen van giftige pijlen op ons afBlack en ik wisten te vluchtenmaar de drie anderen werden voor onze ogen afgemaakt! Snel kapitein, in de sloepen! Elk ogenblik kunnen die wilden ook ons aanvallen! Ze zijn met duizenden!" Webster speel zijn rol zó goed, dat Jean Cabot geen ogenblik aan zijn woorden twijfelt. „Aram, Agua, Tim Tylerdrie van mijn beste mannen doodmompelt hij dof. „Naar de sloepen man nen, voor ook ons hun lot treft".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2