DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTEN WAARSCHUWT SOWJET-UNIE VOOR DE „ZEER ERNSTIGE GEVOLGEN" Meisje keerde als verstekelinge naar Nederland terug „Oppassen dat niemand dwaze dingen doet" Geen oorlog Berlijn om V.S. roepen reservisten op :as Felle strijd ontbrand om de macht in Brazilië Twee jongens verdronken MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 118e jaargang: No. 19030 ZIENKZEESOTESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,f5, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /annewekken ff, Zierikzee, Postbus no. t, (el. OfffO-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtmen, Geen belemmering vrije toegangsivegen naar Berlijn Nieuwe verklaring van Chroesjtsjef LONDEN, 26-8. De Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk hebben de Sowjet-Unie zaterdag plechtig gewaarschuwd dat belemme ring van de westelijke toegangswegen naar Berlijn „zeer ernstige ge volgen zal hebben, waarvoor zij volledig verantwoordelijk zal zijn". De desbetreffende nota's, die zaterdag te Moskou werden overhan digd, zjjn een antwoord op de Russische nota van donderdag j.l., waarin de Sow jet-regering de drie westelijke grote mogendheden beschuldigde van grove inbreuk op de overeenkomst van 1945 over het gebruik van de luchtcorridors. De tekst van de drie westelijke nota's zijn, zo werd te Londen mee gedeeld, gelijk. De drie westelijke regeringen protesteren krachtig tegen de sug gestie dat de Sowjet-Unie zeggen schap heeft over het gebruik van de corridors. „De nauwelijks verholen dreiging met agressie tegen de geallieerde luchtwegen van en naar West-Ber- lijn" gaan de gehele wereld aan, aldus de nota's. Eveneens in eerdere nota's wordt in deze nieuwe gezegd dat indien er een crisis in Berlijn bestaat, deze stellig door de Sowjet-Unie is ver oorzaakt. Het is aan de Sowjet-Unie stap pen te nemen tot vermindering van de spanning en onrust die in Ber lijn is ontstaan. Vrijstad NEW YORK, 27-8. De Anferi- kaans journalist, Drew Pearson, heeft zondag verklaard, dat pre mier Chroesjtsjef hem in een vraaggesprek heeft gezegd, dat de Sowjet-Unie bereid is West-Berlijn tot een vrijstad te maken, gewaar borgd door de aanwezigheid van symbolische troepen van de vier grote mogendheden. In het interview in de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee, had de Sowjet-leider de Russische voor waarden voor een regeling van de kwestie-Berlijn herhaald. Deze voorwaarden zijn reeds door het Westen verworpen. Pearson zei dat Chroesjtsjef hem na afloop van het vraaggesprek een samenvatting van hun gesprek in het Engels had gegeven, waarin de premier verklaarde dat West-Duits- land een „vreedzame hereniging van Duitsland" afwijst en een ge- weldadige verovering van Oost- Duitsland overweegt. „Na het on dertekenen van een vredesverdrag met de (Oost)duitse democratische republiek, zal West-Berlijn de po sitie van een vrijstad krijgen en geheel zelf zijn lot kunnen bepalen. New York beviel niet ROTTERDAM, 26-8. Met de „Rotterdam" van de Holland-Ame- rika Lijn is zaterdagmorgen een verstekelingetje in de Rotterdamse haven gearriveerd. Maar ze bleef hier slechts één dagje, want zater dag nog ging het (minderjarige) meisje met het s.s. „Sloterdijk" van dezelfde maatschappij retour Ame rika. De 19-jarige Marion S. was enige jaren geleden met haar Nederland se ouders naar New York geëmi greerd. Het beviel haar niet daar en ze vatte het plan op naar het oude vaderland terug te keren. Naar een tante in Amsterdam. Toen het luxe passagiersschip „Rotterdam" in de haven van New York lag, wist Marion als bezoek ster aan boord te komen. Ze ver stopte zich en kwam, eenmaal op zee, tevoorschijn. Het meisje had geen geld bij zich, en evenmin een paspoort. De kapitein besloot haar aan het werk te zetten in een van de keukens. Ook op de „Sloter dijk" zal ze op die manier de te rugtocht „verdienen". MacMillan over Berlijn: Bijzondere verantwoordelijkheid om kalm te blijven GLENEAGLES (Schotland). 2S-8. De Britse minister-president, Ha rold MacMillan, heeft zaterdag in z\jn vakantieverblijf in Schotland tegen verslaggevers gezegd, dat hü van mening is dat niemand om Berlijn zal gaan vechten. „Dit is een van die dingen waar we voor moeten oppassen - dat niemand dwaze dingen doet". „Ik denk dat er veel meer oor logsgevaar zou bestaan als de wa pens niet zo vernietigend waren. Vijftig jaar geleden zouden we een oorlog gehad kunnen hebben. Nu vindt niemand daar veel meer aan. Maar het gevaar van dwaasheid be staat altijd. Ik vind de manier waarop het gaat erg vervelend, meer niet". Hierna tilde hij zijn golfclub op en zei: „de heer Chroesjtsjef speelt golf in De Krim Misschien is dat nogal bemoedi gend". Zondagmiddag heeft de Britse premier drie uur lang besprekingen gevoerd met de minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Home. Na afloop gaf premier MacMillan een verklaring uit, waarin hij zei dat de premier en de minister van Bui tenlandse Zaken menen, dat de huidige wereldsituatie door vreed zame middelen moet kunnen wor den opgelost. Bijgevolg dragen de westelijke mogendheden bij de ver dediging van hun rechten en het nakomen van hun verplichtlgnen, de bijzondere verantwoordelijkheid om vastberaden, doch kalm te blij ven. De eerste minister en de minister van Buitenlandse Zaken erkennen, dat de problemen van Duitsland, en in het bijzonder van West-Ber lijn, onderdeel zijn van het alge mene vraagstuk der betrekkingen tussen Oost en West. Zij menen dat onderhandelingen moeten plaats vinden. Doch om doeltreffend te zijn, moeten deze in de juiste sfeer en op het juiste tijdstip worden ge houden. Chroesjtsjef: MOSKOU, 25-8. Het is wenselijk dat het overleg over Berlijn zo spoedig mogelijk begint. Dit heeft Chroesjtsjef te Sotsji verklaard in een gesprek met de Amerikaanse journalist Drew Pearson, die intus sen naar Moskou is teruggekeerd. De Russische premier had ge zegd, dat hij er zeker van was dat er geen oorlog om Berlijn komt. Als Rusland en de V.S. zij aan zij marcheren, zal er geen oorlog ko men. Dan zou geen macht ter we reld een oorlog kunnen uitlokken. Wij, Amerika en Rusland, kunnen de wereldvrede waarborgen, zo zou Chroesjtsjef verklaard hebben. Wij stellen voor in het verdrag een artikel op te nemen, waarin staat dat niemand het recht zal hebben zich in de zaken van West-Berlijn te mengen ot de bevolking daar zijn wil op te leggen", aldus de Sowjetrussische premier. Volgens hem zou dit geheel moe ten overeenkomen met de wensen van de westelijke mogendheden. Deze verzetten zich echter krachtig tegen de Russische voorstellen „en maakten een weergaloos misbaar, gelijkend op militaire hysterie". WASHINGTON. De Amerikaan se minister van defensie, McNa- mara, heeft vrijdag bekend ge maakt, dat omstreeks 76.500 reser visten van het leger, de vloot en de luchtmacht worden opgeroepen, zulks op grond van de plannen welke president Kennedy op 25 juli heeft ontvouwd. De betrokke nen moeten op 1 oktober opkomen. Het gaat om ongeveer 46.500 re servisten van het leger, 6.400 van de marine en 23.600 van de lucht macht. Aanslagen in Algerië BONE, 27-8. Zondag hebben drie terroristen op het strand van Bone drie bommen geworpen, waardoor twaalf mensen gewond werden. Een der terroristen werd door de menigte gelyncht, terwijl een twee de door de politie werd gedood. Later werd in Bone een Europe aan door twee Algerijnen aange vallen en ernstig gewond. Een der Algerijnen werd door omstanders gelyncht, terwijl de tweede in ern stige toestand naar een ziekenhuis werd gebracht. Amerikaanse minister van Landbouw naar Europa WASHINGTON, 27-8. Zondag is te Washington van officiële zijde medegedeeld, dat de Amerikaanse minister van Landbouw, Orville Freeman, zich in september a.s. naar Londen en Brussel zal be geven. De minister zal met Britse auto riteiten en met vertegenwoordigers van de Europeese Economische Gemeenschap beraadslagen over vraagstukken, die van invloed zijn op de uitvoer van Amerikaanse landbouwprodukten. De minister zal zich 5 september in Londen bevinden, waar hij on der meer een uitstalling van Ame rikaanse landbouwprodukten in het nieuwe Amerikaanse handelscen trum in de Britse hoofdstad zal openen. Zes en zeven september zal mi nister Freeman Brussel bezoeken. Ernstig ongeval aan boord van Hr. Ms. „Groningen" DEN HAAG, 27-8. Zaterdag is aan boord van Hr. Ms. „Groningen" tijdens olieladen in ruwe zee een ernstig ongeval gebeurd, waarbij twee bemanningsleden van deze oorlogsbodem, schipper J. Abspoel, levensgevaarlijk en matroos derde klas L. van Geest ernstig werden gewond. De 47-jarige schipper Ab spoel is enkele uren na het ongeval overleden. Het ongeluk gebeurde, toen tij dens het binnenhalen van de door- haler het kinnenbaksblok brak, waardoor beide opvarenden door de omhoogslaande doorhaler wer den geraakt. Na het ongeval wer den de slachtoffers per helikopter naar Hr. Ms. „Karei Doorman" overgebracht, waar zij chirurgisch werden behandeld. Voor schipper Abspoel mocht de chirurgische in greep niet meer baten, hij overleed enkele uren later. Hij was gehuwd en woonachtig in Leiden. Naar de marinevoorlichtingsdienst meedeelt is matroos van Geest, ongehuwd en afkomstig uit Naaldwijk, thans buiten levengevaar. Voor de derde maal dit jaar heeft, zoals gemeld, op het kruispunt Rijksweg-Langeweg te Bruinisse een ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad. De foto toont het wrak van de kleine personenauto - Fiat 500 - tussen een berg zand en de vrachtwagen, waarvan de chauffeur verzuimde voorrang te verlenen. ACTIE VAN HET LEGER NEW YORK, 27-8. In Brazilië z(jn na het aftreden van president Janio Quadros moeilijkheden ont staan over de opvolging. Volgens in New York ontvangen berichten zou vice-president Goulart krachtige tegenstand kunnen verwachten van de kant van de minister van Oor log, generaal Odylio Denys. Vol gens Zuidamerikaanse diplomaten bij de Verenigde Naties zou de ge neraal een militair bewind over Brazilië willen instellen. Goulart zou voor Denys onaanvaardbaar zijn in verband met zijn linkse op vattingen. Uit Rio de Janeiro is gemeld dat in de Rio Grande en twee andere zuidelijke staten, Santa Catarina en Parana, troepen in alarmtoestand zijn gebracht door generaal José Machado Lopes, commandant van het derde leger. Hij verklaarde dat zijn leger de orde en rust zou hand haven in het gehele onder zijn ju risdictie staande gebied. De torpedoboot jager-escortevaar tuig „Beapendi", die in de haven van Porto Alegre, hoofdstad van Rio Grande, ligt, is gereedgemaakt voor actie. Aan het Braziliaanse congres is zondag verzocht zich uit te spreken voor de afkondiging van de nood toestand, na het aftreden van pre sident Quadros. Verwacht wordt, dat dit verzoek onmiddellijk zal worden goedgekeurd. Naar in Rio de Janeiro verluidt zal ex-president Janio Quadros dinsdag per schip naar Engeland vertrekken. Betogingen In verschillende steden in de staat Rio Grande do Sul zijn zon dag betogingen gehouden. De vak bonden hebben te kennen gegeven dat zij de grondwet zullen verde digen. Det wetgevende vergadering van de staat en alle gemeenteraden zijn in permanente zitting bijeen „om te verzekeren dat Goulart pre sident wordt". De havenarbeiders van Santos hebben laten weten dat zij zullen gaan staken als Goulart geen president wordt. Hoewel een officiële bekendma king hieromtrent niet is gedaai# heeft het regeringsradiostation Reu- Tewaterlating in Vlissingen VLISSINGEN, 26-8. Bij de Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen is zaterdagmiddag het twaalfduizend ton metende motorvrachtschip „Mol" bestemd voor de „Compagnie Maritime Bei ge" S.A. te Antwerpen, te water gelaten. Het schip krijgt een Schel- de-Sulzermotor met een vermogen van 6500 paardekrachten. De doop plechtigheid werd verricht door mevrouw G. J. I. Gojens-van der Steene. Na de tewaterlating werd op de zelfde helling de eerste kiel plaat gelegd voor een tweede schip van dezelfde grootte, eveneens be stemd voor de „Compagnie Mari time Beige". De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Scheldedirectie heeft er bij deze gelegenheid op gewezen, dat de „Compagnie Maritime Beige" beschikt over een serie-MO-sche- pen (schepen, waarvan de namen beginnen met de letters MO), die allen zijn genoemd naar plaatsen of gebieden in Kongo, thans als naam voor het schip hebben geko zen. „Mol", de plaats waar de Bel gen een atoomcentrum hebben ge schapen. ter meegedeeld, dat de radiozen ders onder censuur staan. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is het overal in Brazilië rustig. De aandacht is geconcen treerd op pogingen achter de scher men in de nieuwe hoofdstad Bra silia om te voorkomen, dat vice- president Goulart het president schap op zich neemt. Gravin krijgt steigergeld BRUINISSE. De, gravin van Chanburen heeft een nieuw succes geboekt in de verdediging van haar rechten als Ambachtsvrouwe van Grijsoord en Klinkerland. Op de Krammerplaat werken veel arbei ders uit Flakkee, die daarheen worden vervoerd en terug gebracht met een motorboot. Wat ontbrak was echter een goed steiger aan de Hoek van St. Jacob, waaraan deze motorboot kon aanleggen en de werknemers gemakkelijk aan en van boord konden komen. Een der gelijk steiger zou de reis van en naar de plaat aanmerkelijk bekor ten. Voortvarend als aannemers van waterstaatswerken zijn, werd dus een dergelijk steiger geslagen en aan de overtocht van en naar de Krammerplaat stond niets meer in de weg. Alleen had men vergeten de rechten van de Ambachtsvrou we te eerbiedigen, vandaar de dreiging met een proces. Door een „dading", zoals een re geling om een proces te voorko men heet, werd een regeling be reikt, waardoor de betrokken aan nemers, de Combinatie Dijksbouw en de N.V. Utrechtse Wegenbouw nu maandelijks een belangrijk be drag aan steigerrechten betalen, om van het steiger gebruik te ma ken. Gestolen beeldje terecht AMSTERDAM, 27-8. Het beeldje dat woensdagmiddag bij de Am sterdamse kunsthandel van mr. H. Schlichte Bergen aan de P. C. Hooftstraat was ontvreemd, is te recht. Het 37 centimeter hoge kost bare stuk houtsnijwerk werd door een Amsterdams meisje in de tuin van haar woning aan de Mozart- kade gevonden. Niet wetende, dat het de ineens zo bekend geworden „Anna te Drieën" was, heeft zij het in een schuurtje neergezet. Toen haar vriendin op bezoek kwam, liet het meisje haar het beeldje zien. De eerste woorden van de vriendin waren: „Maar dat is het beeldje dat gestolen is uit die winkel in de P. C. Hooftstraat". Gezamenlijk begaven zij zich, na het kostbare kleinood voorzichtig in een jutezak te hebben verpakt, naar het Amsterdamse hoofdbu reau van politie. Twee voetballers ernstig gewond LOOSDRECHT, 26-8. Doordat een automobiliste vrijdagavond laat in de omgeving van Loos- drecht geen voorrang verleende aan een motor, zijn twee spelers van de eerste divisieclub Hilver sum ernstig gewond geraakt. Rechtshalf Jan de Zeeuw en rechtsbinnen Gerard Hogenbirk moesten met resp. een beenbreuk en een zware hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Zolang men blijft leren wordt men niet oud; zodra men op houdt met leren begint men oud te worden. DEN HAAG, 28-8. Zondagmid dag is in het natuurbad De Zan ding te Otterlo, waar ongeveer vierhonderd, gasten van het late zomerweer genoten, een twaalfja rige jongen verdronken. Hij be hoorde tot een groep kinderen uit een observatiehuis te Amsterdam, die momenteel op het kampeercen- trum „Het Zandwater" te Hars kamp verblijft. De badmeester en een arts pasten nog kunstmatige ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. UTRECHT. Het zesjarig schip- perszoontje Jan Stam is zaterdag in Jutphaas verdronken. Het knaapje is van het schip van zijn vader gevallen. De boot lag voor de kade van een binnenhaven van de Amsterdamse Ballast Mij. De vader vond het lijkje van zijn zoon, toen hij, nadat hij het jongetje on geveer een kwartier miste, ging dreggen. Familietragedie op Fins meer HELSINKI, 26-8. In Finland zijn een vader en zijn drie zonen ver dronken nadat de vader, die dron ken was, met een bijl gaten had gehakt in de motorboot waarin zij over het meer Haukimesi voeren. De dienstbode van het gezin kon zichzelf redden door het kajuit- raam van de zinkende boot in te slaan en driehonderd meter te zwemmen naar een onbewoond eiland. Pas nadat ze daar bijna twee etmalen had doorgebracht, zonder voedsel en met doornatte kleren, werd ze ontdekt en werd de tragedie bekend. Minister De Pous naar Zeeland VLISSINGEN, 25-8. De minister van economische zaken zal woens dag 30 augustus een werkbezoek aan Zeeland brengen. Het defini tieve programma voor dit bezoek vermeldt de aankomst om kwart voor tien bij Kruiningen-veerha- ven, vanwaar de bewindsman met de boot naar Perkpolder zal ver trekken. In Sluiskil zal de minis ter besprekingen voeren met figu ren uit de kanaalzone-industrie, met vertegenwoordigers van de afvalwatei'leiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en met bur gemeesters van de gemeenten in dit gebied. 's Middags gaat de minister met de veerboot Terneuzen-Hoedekens- kerke naar Zuid-Beveland. Aan boord zal de lunch worden ge bruikt, onder meer met de directie van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" en met ver tegenwoordigers van Rijkswater staat. Bij deze gelegenheid zal o.m. de Sloe-maquette worden getoond. Later is er ter Provinciale Griffie in Middelburg een bespreking met de burgemeesters van de Zeeuwse kerngemeenten, waarna een onder houd volgt met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Een diner in de „Kampveerse To ren" in Veere besluit dit werkbe zoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1