VeeblcMi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 25 augustus iwi No. 1902» Ingezonden mededeling Drljl de onzuiverheden nit Uw bloed. Dfttrmeo Eerlost ge Uzelf van Rbeumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aan gewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kru schen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtige wer king aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in 't bloed zich niet meer vastzetten, die nu prompt worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee be horen Uw pijnen dan tot het ver leden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlos sing vinden. PREDIKBEURTEN voor zondag 27 augustus 1961 Ned. Herv. Kerk Zierikzeese Concertzaal en koffiekamer een fraai geheel ZIERIKZEE. Ingrijpend is de restauratie geweest die de Zie rikzeese Concertzaal en foyer hebben ondergaan. Het resultaat is er dan ook naar; Zierikzee be schikt nu over een concertzaal die er zijn mag en stijlvol aan de eisen van deze tijd is aange past. De koffiekamer (foto 1) is, wat stijl en inrichting betreft, ge heel in overeenstemming ge bracht met de grote zaal en door het wegbreken van het oude buffet en het doorbreken van een muur belangrijk vergroot. Bene den in de Concertzaal zijn 157 nieuwe stoelen opgesteld in de middenruimte en 100 wat luxer uitgevoerde exemplaren op het parket. Hierdoor is veel gewon nen aan comfort. Zoals uit foto 2 wel blijkt zijn de aangebrachte lampen een zeer decoratieve functie toebedeeld. Foto 3 toont de stijlvolle verbindingsgang met „Mondragon", dat door deze doorbraak een harmonieus ge heel vormt met vernieuwde kof fiekamer. (Foto's: Ko Berrevoets). Brieven schrijven en posterijen in vroeger dagen Omstreeks 1825 was het schrij ven van een brief, een vrij inge wikkeld werk. De soort en de vorm van het papier, stonden in verband met het aanzien van de persoon tot wie de brief gericht was en dit papier, soms op snede verguld, was dik genoeg, om kleine schrijffouten door afkrabben en inwrijven met sandrak, onzichtbaar te maken. De ganzepen vorderde niet weinig aandacht want wie gewoon was „schachten" te gebruiken, kon soms geen „boutjes" hanteren en was men ook afhankelijk van een soort pennemes. Tot omstreeks 1850 kon men in de meeste boekwinkels nog bossen vermaakte pennen kopen. Hoewel er vroeger metalen pennen, zelfs van goud, bekend waren, wer den zij om de kostbaarheid weinig gebruikt. Rond 1834 toen men een dozijn stalen op een kaart voor een daalder kon kopen, werden zij al gemener en duurde het slechts en kele jaren of de veren pennen wa ren verdrongen. Het schrijven van een brief eis te toen heel wat zorg, daar nauw keurig iedere vorm in acht moest worden genomen en men vooral geen titels mocht vergeten, waar op bijzonder gelet werd. Daarop kwam het dicht vouwen, dat som mige kantoorbediendes heel inge wikkeld konden doen, en vervol gens het sluiten met een ouwel, dikwijls gekleurde schijfjes van gebakken meel. Deftige personen gebruikten lie ver zegellak, gewoonlijk rood, in rouwtijd zwart en bij plechtige ge legenheden met een gouden kleur, waarin dan de stempel afgedrukt werd. Vervolgens kwam het toelakken, waarvoor men een kaars nodig had, welke aangestoken moest worden met een zwavelstok. Zo kwam men aan het adres, waarop de titulatuur zorgvuldig en zeer omslachtig in acht genomen werd en waarbij tevens diende ver meld te worden of de verzending franco plaats had of door „vrien delijke bezorging" geschiedde. Dan bracht men de brief naar het postkantoor en moest men er op bedacht zijn, dat er gewoonlijk niet meer dan twee keer per week gelegenheid was om brieven met de post te verzenden. Zo was dat ook te Zierikzee, waar eerst in 1766 een postkantoor werd opge richt. Reeds in 1737 had de postmees ter te Bergen op Zoom met de re gering te Zierikzee gecorrespon deerd over de „erectie van een post-comptoir" alhier, waardoor de verzending van brieven per beurt schipper naar Holland en elders voor een groot deel zou komen te vervallen. Maar tot uitvoering was dit plan niet gekomen. Eerst in 1766 kwam de Zierik zeese regering er toe met de toen maals zeer bekende Le Jeune de maatregelen te bespreken, op wel ke wijze deze stad het gemakke lijkst aansluiting kon verkrijgen bij de post, die uit Holland over de Moerdijk naar Antwerpen ging. Te Zevenbergen zouden de pos tiljons de brieven ontvangen en van daar naar Steenbergen bren gen, waar ze gesorteerd en in af zonderlijke valiezen gesloten wer den voor de verschillende steden. Een postiljon reed naar Tholen en dwars over het eiland naar Sta- venisse waar men overvoer naar Viane. Daar werden de brieven door een bode uit Zierikzee afge haald, en kon men langs deze route in 18% uur, stukken uit Rotter dam naar deze stad overzenden. Vergeleken met de wijze van verzending per beurtschipper of „per vriendelijke gelegenheid" was dit een grote vooruitgang. Met Le Jeune werd door Zierikzee een overeenkomst gesloten en bij re solutie van burgemeesters, schepe nen en raden der stad van 19 juli 1766 werd vastgesteld een „Lijste der Briefporten, zooals dezelve ko mende en gaande met de Land- Post binnen Ziericzee zullen be taald worden. Gerekend acht Zo mermaanden en vier Wintermaan den November-Februari". De aankomst der brieven werd bepaald op zondagmorgen en woensdagmiddag, terwijl ze zon dagavond en woensdagavond 10 uur verzonden werden. Zo was het in 1807 nog. Een brief uit Zierikzee kostte het hele jaar door 4 stuivers, in de zomer naar Amsterdam 6, in de winter 7 stuivers, naar Goes en geheel Zuid-Beveland respektieve- lijk 2 en 3 stuivers. Ook voor het buitenland had men portprijzen genoteerd. Toen nu dan te Zierikzee het postkantoor geopend zou worden werd daarvan in de Haarlemse, Amsterdamse en Rotterdamse kranten melding gemaakt, onder mededeling, dat de verzending uit Holland enz. hier op 2 augustus 1766 voor het eerst zou kunnen geschieden, terwijl de eerste ver zending uit Zierikzee op 4 augus tus d.a.v. zou plaats vinden. Om een beeld te geven van de toenmalige korrespondentie volgen hier enkele cijfers. Van 1 oktober 1766 tot 30 sep tember 1767 werden van Steenber gen naar Zierikzee gezonden 4585 brieven, waarvan de port gezamen lijk f 1320,15 beliep. In hetzelfde tijdvak werden van Zierikzee naar Steenbergen verzonden 4368 brie ven, terwijl er bovendien nog 3004 brieven met de schippers naar Hol land meegegeven werd door de genen die aan de oude wijze van verzending om de een of andere rede toch de voorkeur gaven. Zowel van de ontvangen als van de verzonden brieven ontving de postmeester, zo ze door hem be handeld werden, een halve stui ver per stuk. De eerste postmeester was Hendrikus van Hekke, die van 1766-1785 kantoor hield in zijn woning aan de Oude Haven. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED hot botu bod ooit gmaokt TONEEL EN FILM Deze week in de Concertzaal: „Breng de Bismarck tot zinken" Jules Verne's meesterwerk: „Naar het middelpunt der aarde" „Breng de Bismarck tot zinken" is de titel van de hoofdfilm van deze week in de Zierikzeese Con certzaal. In de hoofdrollen zien we Kenneth More en Dana Wynter. De film i9 geïnspireerd op de adem benemende jacht op het snelste slagschip ter wereld, de Bismarck. Het is de taak van kapitein-ter-zee Shepard de afweermaatregelen te treffen, wanneer het uitbreken van de Bismarck naar de Noord-Atlan tische Oceaan wordt gerapporteerd. Marva-officier Anne Davis, die hem bij zijn werk assisteert, is ge schokt door de kille manier waar op Shepard alle gevoelsoverwegin gen uit zijn werk en zelfs uit zijn leven weert, een levenshouding die hij heeft aangenomen sinds zijn vrouw bij een luchtbombardement op Londen om het leven kwam. Bij haar pogingen de Bismarck te vernietigen vliegt de slagkruiser Hob'd, de trots van de Royal Navy, in de lucht. Bij de andere schepen, die de wanhopige Admiraliteit naar de Noord-Atlantic dirigeert, is ook het vliegkampschip Ark Royal. Shepards zoon dient als boord schutter in een der Swordfish toe stellen, die opdracht krijgen de Bismarck met torpedo's aan te val len. Zijn toestel wordt na de aan val als vermist gemeld. De jacht op de Bismarck, geleid door de afdeling Operaties van de Admiraliteit, gaat voort, met her haaldelijke zware tegenslagen, tot torpedovliegtuigen de Bismarck zwaar beschadigen, waarna het slagschip King George V de vijand afmaakt. De vreugde over de zege der Royal Navy wordt nog vergroot wanneer blijkt dat Shepards zoon uit zee is opgepikt. Voorts brengt de Concertzaal de ze week „Naar het middelpunt der aarde", gebaseerd op het beroemde boek van Jules Verne. In de hoofd rollen: Pat Boone en James Ma son. We zieh de beroemde afdaling in de krater van de kleine expe ditie, welke zich niet bewust is van de aanwezigheid van de waanzin nige die het binnenste der aarde als zijn rijkdom beschouwt. Na tal loze ontberingen bereikt de expe ditie de verzonken stad „Atlantis" GEMENGDE BERICHTEN De miljonair George Vander- bilt, die drie maanden geleden uit de tiende verdieping van een hotel in San Francisco is gevallen, heeft een derde deel van zijn landgoed aan zijn vierde vrouw nagelaten, met wie hij drie maanden voor zijn dood was getrouwd. De rest is voor zijn enig kind, mevr. Lucille Brady. Vanderbilt erfde op 21-ja- rige leeftijd 20 miljoen dollar. Toen hij 35 was ontving hij een even groot bedrag. Een Londense uitgeversmaat schappij gaat de eerste encyclope die voor zuidelijk Afrika in sep tember publiceren. De redacteur en samensteller is de bekende Zuidafrikaanse schrijver en ge schiedkundige Eric Rosenthal. De encyclopedie zal niet alleen de re publiek van Zuid-Afrika, maar ook de Centraal Afrikaanse Federatie, Zuidwest-Afrika, Beetsjoeanaland, Mozambique, Swaziland en Basoe- toland bestrijken. Van 6 tot 10 september zal in het Palais des Congres te Luik het internationale congres voor de goochelkunst worden gehouden, dat eens in de drie jaar wordt georga niseerd onder auspiciën van de Federation Internationale des So- ciétés Magiques (F.I.S.M.). 78 goo chelaars uit 19 landen zullen optre den. De Nederlander Fred Kaps zal zijn titel van tweevoudig we reldkampioen verdedigen. vanwaar zij door een enorme lucht- zuiging door een schacht omhoog wordt gezogen en uitgespuwd door de vulkaan Stromboli in de Mid dellandse Zee. Een meesterlijke film over een adembenemende af daling naar een wereld onder de wereld.' In bioscoop hotel Bom te Haam stede gaat deze week de eveneens hierboven besproken film „Breng de Bismarck tot zinken". OVERDENKING MORELE HERBEWAPENING Laat u niet overwinnen door het kwade, maar overwin het kipqde door het goede. Rom. 12 21. Dat komt nogal eens voor, dat iemand je verkeerd behandelt! Er zal wel niemand zijn, die dat niet eens een keer is overkomen. En 't is altijd een vreemde, die het je aandoet. Want hebben we niet een gezeg de: Van je vrienden moet je het maar hebben? Ja, dan valt het niet mee om niet, teleurgesteld, met gelijke munt te rug te betalen. En de talloze fami lieveten zijn er het levend bewijs van. Ja, wat doe je als je onheus be handeld wordt. Dan zoek je toch een afweermiddel? O ja, het wa pen is wel wat veranderd sedert de oertijd. Toen ging een zekere Lamech er prat op, dat hij om een onnozel wondje iemand doodsloeg met z'n knots. Dat vinden we wel wat al te erg. Maar, al zijn onze methoden verfijnder, in principe is het wapen precies gelijk. Wreken, dat willen we; ja, dat zit ons in het bloed. En daarom sla je terug zo snel je kan. Maar het resultaat?? Is het u wel eens opgevallen, dat dat zo tegenvalt? Je wilde winst boeken, maar het bleek verlies. Met kwaad terugdoen schiet je geen steek op. En nu wil de bijbel ons een andere methode wijzen. We hebben een verkeerd wapen gekozen. Het kwade - dus waar die ander ons zo gemeen mee trof. Maar nu raadt het evangelie ons aan: Doe het eens radikaal anders! Neem het goede als wapen. Er zijn mensen, die zeggen dat je als christen niets mag terug doen, wanneer je getrapt wordt. Ze beweren, dat de eis van het evan gelie is: totale passiviteit. Dat is niet waar. Integendeel. U moet tot de aanval overgaan en daarbij als wapen nemen: het goede. Daarmee overwin je het kwade. Anders niet. De bijbel is een boek dat ons al tijd in beweging zet. En als je dit evangeliewoord goed leest, dan blijf je niet op je stoel zitten, maar dan volg je die bijbelse raad op. Direkt aanpakken, met dat nieu we wapen: Goeddoen. U bent benauwd, dat het resul taat zal tegenvallen, omdat u uzelf kent? Maar u weet toch, waar onze kracht vandaan komt? Bid dan dit korte gebed: O, Le vensbron, wil bijstand zenden. Pak dan meteen dat nieuwe wa pen. En doe, vertrouwend op God, het goede. Dan zult u het moeten toegeven: De bijbel heeft toch gelijk! Z. Q. H. Negen mohammedaanse arbei ders zijn woensdag om het leven gekomen een veertig werden min of meer ernstig gewond toen hun wagen in de omgeving van Biskra (Constantine) in Algerië op een mijn reed. Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. A. v. d. Most uit Rotterdam. Gast- huiskerk: 9.30 uur ds. J. B. Assen dorp, 7 uur ds. A. v. d. Most. Kerk- werve: 10 uur kand. Hengstman- gers uit Vlaardingen. Serooskerke: 2.30 uur kand. Hengstmangers uit Vlaardingen. Burgrh: 10 uur ds. C. den Engelsen uit Rilland-Bath. Haamstede; 10 en 7 uur ds. L. Boer. Renesse: 9 uur ds. van Liere, 10.15 uur ds. P. Saraber uit Abcoude. Neordwelle: 10 uur de heer A. van Pel uit Oostermeer (Fr.). Elkerzee- Scharendijke: 10 uur ds. A. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur dr. J. Sperna Weiland uit Rotterdam (be diening H. Doop). Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouvve: 11 uur ds. van Liere. Dreischor: 10 uur vicaris Keiling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur kand. H. J. Groenewegen uit Den Haag, 6.30 uur ds. G. J. Rijks. Sirjansland: 10 uur ds. D. Goudzwaard uit IJsselmonde, 6.45 uur ds. Marsman. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. G. H. J. Marsman. Sint Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Ph. Leenmans uit Oud- Vossemeer. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees uit Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur Boerma. Renesse: 7.30 uur dr. H. Mulder uit Delft. Scharendqke: 10 en 2.30 uur dr. H. Mulder uit Delft. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur Zonnemaire; 10 en 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur dr. Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wentzel. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur dr. M. J. Arntzen uit 's-Graven- deel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur kand. P. P. Goossens uit Amersfoort. Haamstede: 7 uur kand. P. P. Goos sens uit Amersfoort (in de chr. ger. kerk). Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. C. v. d. Zaal, 6 uur ds. L. S. den Boer uit Sas- senheim. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. M. v. d. Klis. Haamstede: 10 en 3 uur prof. dr. J. B. Oosterhoff uit Apeldoorn. Nieuwerkerk; 10 uur ds. L. S. den Boer uit Sassenheim, 3 uur ds. C. v. d. Zaal, 's-Graven- moer. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur student Harinck uit Goes. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistie-vieringen op zondag te 7.15 en 10 uur, in de week te 7.15 en 8 u. Haamstede: Eucha- ristie-vieringen op zondag te 8.30 en te 10 uur. HOEK VAN HOLLAND. „Een wonder", zei boer Beusichem ver bouwereerd, toen het water lang zaam opborrelde. Hij vindt iedere nieuwigheid een wonder, gaf hij volmondig toe. Aanleiding van zijn verbouwereerdheid was de hande ling, waarmee de Rotterdamse wet houder van economische aangele genheden, de heer J. U. Schilthuis, donderdag tenslotte ook zijn huis op de Oranjedijk op het gemeente lijk drinkwaternet aansloot. Een bijzondere handeling, want de wo ning van de heer Beusichem was de laatste in Hoek van Holland, die nog van de normale drinkwater voorziening verstoken was. Acht- en-veertig jaar lang hebben de heer Beusichem sr., en later zijn zoon, zich met een pomp moeten behelpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5