Wat biedt de BEELDBUIS? Verstoppen van drainering ROLLERDUIKER SUCCESJES ALLES voor de SCHOOL Met zo'n regenachtige zomer als we dit jaar beleefden, was het maar een geluk, dat de kinderen in het oosten en zuiden des lands zo niet dagelijks, dan toch vele dagen in de week gezellige kinderprogram ma's in de middag of voor hen ge schikte uitzendingen in de vroege avonduren konden volgen. En wat de taal aangaat, onze kleintjes blijken heus niet alleen te zijn aangewezen op de sprookjes van de Vlaamse zenders, ze kijken met het zelfde plezier naar de Duitse versies van Rin-tin-tin, Lassie en Fury en ze volgen ook met grote aandacht de tekenfilms van de Franse jeugduitzendingen. Helaas heeft Bussum over de vakantietijd ivat eenvoudiger ge dacht. Of helemaal niet gedacht. Het bleef namelijk op de eigen ka nalen bij de twee spaarzame kin derhalfuurtjes en dan nog zonder de oude vertrouwde figuren, zon der vervolgverhalen, met veel tele- recordings en veel films, gedeelte lijk nog geknipt of herhaald van oude programma's voor de groten, zoals bv. stukjes variété uit „Piste" Wij vragen ons af, of in deze druilerige en regenachtige zomer vakantie niet wat meer uitzendin gen voor de thuiszittende kinderen hadden kunnen worden ingelast. WAAROM NIET VER(DER) GEKEKEN? Een andere rijke, zo niet onuit puttelijke bron had Bussum kun nen vinden in de voorraad korte filmpjes van „De Verrekijker". Dit internationaal jeugdjournaal be schikt over bijdragen van 17 aan gesloten televisielanden, waaron der Australië, Japan en de V.S. die elk twee bijdragen per maand moe ten inzenden, zodat Nederland er 34 per maand zou kunnen vertonen plus nog een enorme voorraad nooit vertoonde en evt. vijf jaar eerder afgedraaide films. In plaats van uitgebreid, werd het woensdagprogramma evenwel ingekort. „De Verrekijker" is in deze langdurige zomerdienstrege ling opgenomen in het halve uur, inplaats van extra toegift te zijn na half zes, zoals in de weinige wintermaanden het geval is. Het spijt ons te moeten conclu deren, dat de omroepen ook hier het eerst aan zichzelf hebben ge dacht en het laatst en het minst aan de miljoenen kleine kijkers. De gemakzucht van Bussum bleek deze week ook weer uit de onbegrijpelijke gemoedsrust, waar mee maar weer een tele-recording uit de kast is gehaald voor de ver plichte toneelavond. Geen woord over moeilijkheden met een nieuw stuk, geen enkele poging ons iets acceptabels te geven. Jane Eyre lag toevallig vooraan, of misschien was er helemaal geen andere spoel meer voorhanden die nog niet her haald was. En zo konden de kij kers in het westen dan voor de derde maal het zelfde drama aan schouwen. UIT OF THUIS? Deze zaterdag bij de K.R.O. Zon ae-brandpunt, Max Bygraves en Alfred Hitchcock en uit Berlijn een gezellige show met o.m. de Blue Diamonds, Boyd Bachmann, Los Machucambos en tal van andere sterren en sterretjes. Zondag 7.30 vit Salzburg Cosi fan tutte (D 1), 9.30 herhaalt de A.V.R.O. het op treden van de Andrew-sisters in Berlijn, dat enkele weken geleden via D 1 te zien was. Deze zusjes, die in de dertiger jaren al popu lair waren o.a. met: „Bei mir bist du schön en „Tulip time", doen het nog best. Van de werkdagen noemen we dan nog even een hoofdstukje wildwest (Vara) ma. 8.40het film programma met „Stormy Weather' (N.T.S.) en het Duitse kijkspel „Pe- repherie" (di. 9 uur); een avondje met Godfried Bomans (B. Vlaams woe. 9 uur) en de klucht het „Do- nauvrouwtje" (D 2 woe. 9 uur). Omdat donderdag de jaarlijkse taptoe uit Delft wordt uitgezonden is er die dag geen Nederlands to neelstuk te zien, maar België pre senteert een concert aan het hof van Ferdinand van Aragon (int. fest. v. Vlaanderen 8.30 uur) en D 1 „De innerlijke stem". Vrijdag „School voor Volwassenen" van Martie Verdenius. E. EECKHOFF. Scheepvaartbericbten Esso Amsterdam (t), 24-8 te Banias. Esso Rotterdam (t), 25-8 van Rot terdam naar Amuaybay. LAND- EN TUINBOUW Met "lasvlies te voorkomen Zolang er al gedraineerd wordt (ruim honderd jaar), zolang is er de kwestie van verstoppingen door verzanden of inslibbingen. In ons land poogde men dit tot nu toe met turfmolm te voorkomen, maar ook wel strosoorten, aardappelloof, riet, kaf, zaagsel, sintels e.d. De grote vraag is altijd geweest, is die turfmolm wel nodig en hoe moet die toegepast worden, alleen de buizen van boven afdekken of de turfmolm ook onder de buizen brengen De Heidemaatschappij is in 1958 begonnen met een uitgebreid on derzoek naar de oorzaken van ver zanding en de invloed van turf molm hierop. Deze vraag is erg be langrijk, daar de toepassing van turfmolm toen tot vijftien procent van de totale draineringskosten uitmaken. In negen verschillende grondsoorten zijn proefvakken aan gelegd, al of niet met turfmolm. Daarnaast i9 een aantal bestaande drainages opgegraven en nagezien op inslibbing. Een aantal jaren is controle nodig om de invloed van tijd en weersomstandigheden er in te kunnen betrekken. Hoe ontstaan verstoppingen? Snelle inslibbing ontstaat: a) in weinig samenhangende grond, vaak zandgrond maar ook in lichte zwa- velgrond. Ze wordt versterkt, wan neer men draineert bij hoge grond waterstanden, waarschijnlijk ten gevolge van de daardoor optreden de mindere samenhang van de grond; b) wanneer de draineersleu- ven open blijven liggen en er dan regen valt, ook al zijn de buizen met turfmolm en teelaarde bedekt. In de open sleuf verzamelt zich veel regenwater, het stroomt snel naar beneden en neemt dan veel slibdeeltjes mee. Hetzelfde gebeurt wanneer er grote holten in de ge vulde sleuf voorkomen. In dit ge val is het beter de sleuven voor de regen te dichten en in zandige gronden te draineren bij diepe grondwaterstanden. Van het naar de sloot transporte ren van het slib bij grote afvoer is bij proefnemingen in Nederland weinig gebleken, vooral bij de ge ringe hellingen zoals men die in ons land toepast. De verzanding is het grootst in weinig samenhangende gronden, en het zand treedt zowel van onderen als van boven binnen. De enige oplossing is in die ge vallen de drains met een of andere filtermateriaal te omhullen. Turfmolm als bescherming Het brengen van turfmolm onder en boven de buizen is moeilijk uit te voeren en is duur. Men voert de turfmolm vrijwel onmiddellijk ach ter de machine aan, dat wil zeggen in dezelfde arbeidsgang. Wil men de drains omhullen met turfmolm, dan moet deze, nadat de sleuf ge graven is, regelmatig worden ver deeld. Dit is zeer arbeidsintensief en duur. Door de onregelmatighe den in de turfmolmonderlaag moet men bovendien kraagbuizen ge bruiken, welke duurder zijn dan kraagloze. In Amerika werd enige jaren ge leden gewezen op het gebruik van glasvlies als bedekking van de draineerbuizen. Dit is een vlies dat zeer goed water doorlaat en is sa mengesteld uit dunne glasvezels, Voor zover is na te gaan, heeft dit systeem daar geen toepassing ge vonden. De Heidemaatschappij zag echter wel iets in deze nieuwe me thode. Het glasvlies moet bepaalde ei genschappen bezitten als bijvoor beeld goed machinaal te verwer ken, een goed filterend vermogen bezitten en niet te duur. Deze ei genschappen zijn eerst onderzocht en het resultaat was gunstig. Resultaten met glasvlies Met medewerking van de Cul tuurtechnische Dienst werden op enkele plaatsen in Nederland drai nages met gebruik van glasvlies gelegd. De resultaten zijn veelbe lovend. Zo bleek bijvoorbeeld dat in een zandgrond met veel kwel water, waar een reeds eerder aan gelegd stelsel van kraagbuizen met turfmolmafdekking binnen enkele maanden was verzand, een draina ge met kraagloze buizen omhuld met glasvlies na een jaar nog geen sporen van zandinslibbing ver toonde. De reeksen hebben een jaar kwelwater afgevoerd en het glas vlies is niet verstopt geraakt door het vele ijzer dat werd meegevoerd In een ander geval zijn in een fijne weinig slibhoudende zandon dergrond kraagloze buizen meteen afdekking van turfmolm zowel als met omhulling van glasvlies ge legd. Voor zover deze reeksen bij hoge grondwaterstanden waren ge legd, waren de buizen met turf molmafdekking na twee maanden tot ongeveer de helft dichtgeslibd. De reeksen met glasvlies waren nog helemaal schoon. Ook de kosten zijn gunstig t.o. de turfmolm. Een afdekking met turfmolm kost aan aanbrengen 10- 16 cent per meter, een afdekking met 16 centimeter breed glasvlies komt op 10 cent per meter. Omhul ling met glasvlies kost 20 cent per meter, met turfmolm minstens 40 cent per meter. Behalve de lage prijs is het ook van groot belang, gezien de schaarse arbeidsmarkt, dat het gebruik van glasvlies ar beidsbesparing geeft. Toen vorige week een badgast uit Arnhem te Westenschouwen voor de eerste maal zijn (tijdelijk) verblijf had gevonden, trof deze man het niet zo best, omdat het weer nog steeds slecht was. Er stond een harde wind en het strand werd belaagd door hoge krullende rollers, waarin veel zwemmers hun vermaak vonden. Het is dan ook een waar genot om in zo'n aan stormende roller te duiken. Gevaar is er helemaal niet bij, want men wordt toch door de hoge golf op genomen en weer tegen het strand geworpen. Onze badgast vond dit iets fantastisch en hij nam zich voor om de andere dag direct met deze sport te beginnen. De volgen de dag was de wind nog hard(!) en de golven liepen bij opkomend water hoog op het strand. De bad gast keek gefascineerd naar dit schouwspel, en aangemoedigd door de andere rollerduikers nam hij een kloek besluit. Gewapend met een machtige dosis energie en een zwembroek, nam hij zijn aanloop toen een grote golf op hem aan kwam, deed zijn ogen dicht en zijn mond open en dook in de bruisen de watermassa. Hoe groot was zijn schrik, toen hij weer normaal overeind was gekomen en be merkte dat er iets in zijn mond mis was gegaan.' De onfortuinlijke had bij zijn overmoedige duik zijn mond dicht moeten houden, want zijn gebit was nu totaal verdwe nen .Zoeken leverde geen resul taat meer op zodat hij mummelend zijn verdere vakantietijd hier door moest brengen. Gebleken is wel dat bij windkracht 7 het gevaar voor het verliezen van kunsttan den zeer zeker aanwezig is. KERKNIEUWS Theologische opleidingsschool in Ruwanda-Urundi UTRECHT, 25-8. De Protestantse Alliantie in Ruwanda-Urundi zal in de herfst van dit jaar een theo logische opleidingsschool oprich ten. In deze school participeren de Deense Baptisten-Unie, de Angli caanse Kerk van Ruwanda-Urundi en de Evangelische Presbyteriale Kerk van Ruwanda. Deze laatste kerk heeft aan de Nederlander dr. Y. Feenstra gevraagd, of hij tij dens zijn oriënterend verblijf in Ruwanda op wil treden als docent aan de school. Met goedkeuring van de generale zendingsdeputaten van de Gereformeerde Kerken heeft dr. Feenstra hierin toege stemd. Het is de bedoeling, dat hij in de loop van 1962 zijn werkzaam heden in Elisabethville begint. Dr. Feenstra zal half november naar Ruwanda vertrekken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Steenwijkerwold: P. de Ruiter, Oudega-Kolderwolde; te Noordbroek (toez.): kand. C. van Gelder, Amsterdam. Ger. Kerken Beroepen te Almelo (4e pred.pl.) (2de maal): J. Goumare, Hilversum die dit beroep ook aannam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Hijken: kand. A. Kamer, Rotterdam. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Koudum: dr. J. S. Postma, Warns, die dit beroep ook aannam en predikant wordt van de combinatie Koudum-Warns. Bezoek aan alle telefoonabonnees in Zierikzee Brandweer gaat brandmeldingsnummer plakken op alle telefoontoestellen ZIERIKZEE, 25-8. Zoals van de Zierikzeese brandweer ook haast niet anders verwacht kan worden, hebben deze vrijwilli gers een originele gedachte uit gewerkt om een einde te maken aan het nare feit dat de meeste mensen niet weten welk tele foonnummer te kiezen in geval van brand. Reeds enige malen heeft deze onwetendheid aanlei ding gegeven tot ongewenste stagnatie bij het bieden van hulp. In de nabije toekomst zal echter een einde komen aan deze ongewenste situatie, want de brandweermannen hebben - met toestemming van het gemeente bestuur en P.T.T. - een origineel plan ontworpen dat mogelijk in andere gemeenten ter navolging kan dienen. Om hieraan uitvoering te geven zullen zo'n twintig brandweerlie den de volgende week op stap gaan en zich straatsgewijze vervoegen bij alle telefoonabonnees in de ge meente Zierikzee, dat wil dus zeg gen ook in de Saspolder, de Kool- weg en het Gouweveer. De mannen zullen bij de betreffende huizen aanbellen en netjes vragen binnen te mogen komen en vervolgens in formeren „even van de telefoon ge bruik te mogen maken". Zij zullen echter geen nummer kiezen maar een nummer opplakken. Dit is na melijk de bedoeling: de brandweer gaat persoonlijk op alle telefoon toestellen in de gemeente een strookje plakken waarop staat ge drukt: „Brandmelding 2200". „Dit is ongetwijfeld de enige manier om bij brand nodeloos ge- informeer en tijdverlies te voorko men" zegt commandant C. Berre- voets. „Als we de strookjes per post aan de mensen toezenden komt er van het opplakken toch niets. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zaterdagmiddagcompetitie Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 2 september aanstaande luidt: eerste klasse: Hoek I-Bruse Boys I (aanvang 4.00 uur). tweede klasse C: Mevo II-Duive- land I (aanvang 4.00 uur); Duive- land II-WIK I (aanvang 4.00 uur); Burgh IIÏ-Brouwershaven III (aan vang 4.00 uur). derde klasse D: Zwaluwen I-Zee meeuwen I (aanvang 4.00 uur); Bruse Boys II-Sinoto I (aanvang 4.00 uur). Het programma voor zondag 3 september aanstaande luidt: eerste klasse B: Burgh II-Drei- schor I (aanvang 2.30 uur); Zierik zee II-S.V.O.W.K. I (aanvang 2.30 uur). tweede klasse C: Brouwershaven II-S.V.O.W.K. II (aanvang 2.30 uur); Renesse II-Dreischor II (aan vang 2.30 uur). K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging competitie-indeling In de voorlopige competitie-inde ling van de K.N.V.B.-afdeling zijn nog enkele wijzigingen aange bracht. In de zondagcompetitie zul len Renesse II en SVOWK I van plaats verwisselen, zodat SVOWK nu uitkomt in de eerste klas B en Renesse II in de tweede klas C. LAND- EN TUINBOUW Sociale landbouwconferentie DEN HAAG, 25-8. De sociale as pecten van het gemeenschappelijke Europese landbouwbeleid worden van 28 september tot 3 oktober be sproken op een conferentie in Ro me. De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft de organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw uitge nodigd de conferentie bij te wonen. Er is besloten vier werkgroepen te vormen. De eerste werkgroep behandelt de sociale vraagstukken van gezinsbedrijven, de tweede bestudeei't de sociale vraagstukken van landarbeiders, werkgroep drie gaat over migratie en werkgroep vier over opleiding en ontwikke ling. Daarom nemen we liever het ze kere voor het onzekere". En daarom kunnen zo'n 1.200 te lefoonabonnees in Zierikzee ko mende weken bezoek verwachten. De brandweer staat voor een heel karwei, een heel nuttig werk ook, en daarom twijfelen noch de vrij willigers noch wij niet aan een vriendelijke ontvangst in de Zie rikzeese woningen en kantoren. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Kunst en Eer" naar Yerseke Op vrijdag 8 september hoopt de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" ter gelegenheid van „Zeeland Presenteert" in Yerseke van de partij te zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling dat de harmonie het muzikale gedeelte zal verzorgen van een door de bemanning van de Zierikzeese vissersvloot te houden gecostumeerde behendigheidswed strijd met „verminkte" fietsen. Zo als bekend werd dit nummer tij dens de feesten in Zierikzee een groot succes en daarom wordt dit programmaonderdeel nu nogmaals in Yerseke gebracht. NOORDGOUWE Nu ook voor de gemeente Brou wershaven de vijfdaagse werk week is ingevoerd, zal met ingang van 1 september a.s. op de zater dagen het badhuis voor het publiek gesloten zijn. Hier en daar schijnt enige ontstemming te heersen over die maatregel, waardoor de baders voortaan slechts op vrijdagen in het badhuis terecht kunnen. De reden van die ontstemming is mis schien wel te begrijpen maar het is toch zo dat ook de betreffende gemeentewerkman een vrije zater dag toekomt. BRÜINISSE Concert „Crescendo" Zaterdagavond zal het harmonie gezelschap „Crescendo" uit Drei- schor het laatste uitwisselingscon cert geven in dit seizoen. Het con cert vangt aan om half acht. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Semper Fi- delis, mars; 2. Un Ballo in Maschera fantasie; 3. De tippelaars, mars; 4. Cosinea, ouverture; 5. Montf er- land, mars; 6. Zaanlandia, ouver ture; 7. Three Jolly Sailormen, trio voor pistons; 8. Parachutistenmars Pauze. 9. Divama, mars; 10. Pot pourri populaire no. 3; 11. La Fo- latre fantasie caprice; 12. De Boe- rinnekensdans en 13. L'adieu des gladiateurs, mars. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 17 aug.Aria Dirk je, z. van Leendert van der Bijl en Grietje Jannetje Groenenberg; 18 aug.: Pieter Johannes, z. van Hen- dricus Johannes Fooij en Pieter- nella Johanna Goeman; 21 aug.: Nicolaas Jan, z. van Marinus Ja cob van Mourik en Krina van Koo- ten; 22 aug.: Cyrus. Jacob, z. van Jacob van der Spek en Helen Ma rie Rogers. Gehuwd: 18 aug.: Cent Lege- maate, 21 j., en Margaretha van Noord, 19 j. Overleden: 16 aug.: Geertje Fierens, 85 j., geh. geweest met Willem de Rijke, wonende te Mid- denschouwen; 16 aug.: Adrianavan der Schelde, 93 j., geh. geweest met Jacobus Gerrit Bakker; 17 aug.: Leendert de Rijke, 65 j., echtg. van Martina Cornelia Dalebout, wonen de te Brouwershaven; 21 aug.: Martha Willemina Stoutjesdijk, 70 j., echtg. van Leendert Jonker; 22 aug.; Gerrit Barend Moermond, 83 j., echtg. van Wilhelmina van den Hoek. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 26-27 augustus: C. M. van Hoorn, telefoon (01110)-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 26-27 augustus: J. L. Braber, Dreischor, telefoon (01112)- 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 26-27 augustus: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, telefoon (01110)-2180. Te koop: Prima Solex; N.S.U. Quickly; ballonfiets. Te bevragen bij A. van Hese, Lammermarkt 36 te Zierikzee. Wie doet bod op 10.000 ge zonde aardbeiplanten (Talis man), zwaar wortelgestel. M. D. J. Berrevoets, Calandweg 2, Zierikzee, telefoon 2129. Te koop gevraagd: In goede staat zijnde wandel wagen. Te bevragen: bureau van dit blad. Personeel gevraagd: Bijverdienste. Serieuze mede werkers gevr. voor het bezor gen van drukwerken. Uitste kende bijverdienste. Br. m. inl. aan Postbox 3025, Rotterdam. Diversen: De uitgestelde papieractie te Scharen dij ke, Eikerzee en Dui- vendijke wordt nu a.s. zater dag gehouden. Bestuur zang vereniging. Uit voorraad leverbaar: alle soorten brandstoffen. Bel. aan bevelend, Brandstoffenhandel M. Moerland, Lammermarkt 10 telef. 2358, Zierikzee. Kunstgebitreparatie: donder dags terstond gereed, overige dagen afgeven; spoedig terug. C. Limburg, K. St. Janstr. 2, Zierikzee. Autorijschool M. de Looze, telef. 2235, d'Aillystr. 12, Zie rikzee. Opel Rekord's, verhuur p. d. en langer. Billijk tarief. „En nu de hoofdfilm". Hypo theken tot 90 heel lage rente en aflossing. - Bureau „Revivre", Anna Jacobapolder. Evangelisch Lutherse Gemeente - Zierikzee Zondag 27 augustus 10 uur: mej. da. M. E. MONSEES uit Amersfoort LERAAR zoekt per 1 september a.s. een gemeubileerde kamer met pension Brieven zo spoedig mogelijk onder no. 1469, aan het bureau van dit blad. Ploegcomité Scliouwen-Duiveland Opgave voor deelname ploeg- wedstrijden verlengd tot 30 augustus, 12.00 uur n.m. AMSTERDAM. Omstreeks half twee donderdagmiddag stak in de Frans Halsstraat te Amsterdam de tweejarige A. B., nadat ze zich van haar moeder had losgerukt plotse ling de weg over. Het meisje zag haar vader aan de overkant van de straat lopen. Zij liep onder een passerende vrachtwagen en werd met ernstige inwendige verwon dingen naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar bij aan komst bleek dat zij aan haar ver wondingen was bezweken. Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" gispt vrijdag de „geest van koehandel", die volgens het blad spreekt uit de „oplossing" van de Kamers van Koophandel van Ant werpen en Rotterdam voor het vraagstuk van de Schelde-Rijnver- binding. „Wanneer men deze op lossing met enige aandacht bestu deert dan wordt het duidelijk, dat het een halve oplossing is", aldus „De Nieuwe Gids". Valse cheque's aangeboden AMSTERDAM, 25-8. De Amster- damse politie speurt naar een circa 30-jarige man, een Italiaans type, met zwart haar en dito snorretje. Deze man heeft bij het grenswis selkantoor in het Centraal Station gepoogd Traveller cheques te ver zilveren, die niet zijn eigendom bleken. Toen de oplettende kassier con stateerde dat de handtekening on der de cheques, beverig geschreven Gerry A. Milner, niet met de origi nele handtekening in de linker bo venhoek overeenstemde, verzocht hij de aanbieder even te wachten omdat hij zich met zijn chef moest verstaan. De aanbieder maakte zich in die tijd uit de voeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3