Het welzijn der bejaarden K hoekje Ook vernieuwing van resterend gedeelte beschoeiing haven Brouwershaven ONZE PUZZELRUBRIEK Nieuw bedrag nodig van f 118.700,— Voormalig gemeentehuis Noordgouwe verhuurd BROUWERSHAVEN, 24-8. Bin nen tien minuten heeft de gemeen teraad van Brouwershaven zich donderdagavond door een 13 pun ten tellende agenda heengewerkt. In zijn ope/iingswoord verwelkom de burgemeester Vermeulen in het bijzonder het raadslid de heer J. A. van Schelven, die wegens ziek te enige tijd de raadsvergaderingen niet bij heeft kunnen wonen. Afwezig waren met kennisge ving de heren J. A. v. d. Bijl en A. C. Visser. Als hamerstukken werden be handeld de wijziging gemeenschap pelijke regeling Beatrixschool; vaststelling interim-regeling ziek tekosten ambtenaren '61; verhuur (tijdelijk) van het voormalige ge meentehuis te Noordgouwe aan de heer D. Dokman te Zierikzee voor de huurprijs van f 11 per week, exclusief de waterleidinggelden. Geen bezwaar ondervond het voorstel van b. en w. om een cre- diet te verlenen inzake aanschaf fing archiefrekken, welke zullen worden gebruikt in de oude open bare lagere school te Dreischor welke als tijdelijke huisvesting der gemeentesekretarie wordt inge richt. Er zijn een 40-tal rekken be nodigd, waarvoor een crediet van f 3725 beschikbaar werd gesteld. Krediet voor straatverlichting Beschikbaar werd gesteld een vrediet, groot f 14.100 teneinde de straatverlichting te Noordgouwe en Schuddebeurs, benevens aanbren ging verlichting noord-zijde Haven te Brouwershaven te realiseren. Mevr. E. P. Motmans-v. d. Feen vroeg de voorzitter of dit gewijzigd plan toch afdoende is, hetgeen de voorzitter bevestigde. Wethouder Moermond deelde nog mede, dat alle kernen gelijkelijk behandeld zijn. Hierna volgde weer een serie hamerstukken, o.a. wijziging leges verordening; intrekking verorde ningen heffing gelden verstrekking inlichtingen bevolkings- en ver blijfsregister; van toepassing ver klaring rijkssalarisregeling op vak leerkrachten in dienst der gemeen te; verhoging bedrag per leerling openbare lagere scholen tot f59,19 per leerling en verkoop woning A 5 te Noordgouwe aan de heer D. Viergever voor de prijs van f 750 onder voorwaarde, dat het emolu ment van vrij wonen daardoor komt te vervallen en zijn pensi oengrondslag daardoor niet wordt verhoogd met het gederfde. Als laatste agendapunt komt aan de orde de vernieuwing havenbeschoeiing noord-zijde haven te Brouwershaven. Mo menteel is de fa. Stouten bezig aan herstel over een lengte van 82 m. Gebleken is, dat door verzakking de resterende 111 m. ook dringend aan herstel toe zijn, waarvoor een reste rend bedrag benodigd is van f 118.700. De heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.) informeerde of dekking van dit be drag verkregen kan worden uit de haven- en kaaigelden. De voorzit ter deelde mede, dat afschrijving plaats heeft over 40 jaar. Gezien het oplopen van de havengelden ieder jaar mag verwacht worden dat dit in de toekomst gestaag voortgang zal vinden. „Brouwers haven is niet denkbaar zonder ha ven", aldus de voorzitter en daar om mag dit belangrijke werk niet worden uitgesteld. Mevr. E. P. Motmans-v. d. Feen vond, dat dit werk aan de haven te Brouwershaven reeds jaren ver waarloosd is. „Nu kan de nieuwe gemeente er voor opdraaien en is het kind van de rekening", aldus spreekster. Mevr. Motmans vroeg zich af of de aanleg van nieuwe rioleringen in de andere kernen hierdoor niet in het gedrang komen. Burgemeester Vermeulen ant woordde hierop, dat men het ook zo kan bekijken, dat de nieuwe rioleringen ook reeds eerder in de voormalige gemeenten gerealiseerd hadden kunnen worden. De heer N. Fonteine vond het thans gunstig nu men reeds aan een gedeelte bezig is met deze 111 m. hierop aan te sluiten. Mevrouw Motmans zei het niet juist te vinden, dat al dit geld aan de kern Brouwershaven wordt be steed. Hierna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SPORT Voorlopig elftal Zomeravondvoetbal— combinatie S.v. „Duiveland" Oefenwedstrijd te Oosterland Heden (vrijdag)-avond om kwart voor zeven zal een voorlopig com binatie-elftal van het zomeravond voetbal rayon Zierikzee een oefen wedstrijd spelen tegen een combi natie-elftal van de s.v. „Duive land" op het sportveld te Ooster land. Deze wedstrijd wordt georga niseerd voor oefening van de zo meravondvoetballers daar er op zaterdag 9 september a.s. te Rot terdam een ontmoeting zal zijn tuS' sen een zomeravondelftalcombina- tie uit de rayons Rotterdam en Zierikzee. Voorts ligt het in de be doeling om vóór 9 september nog Ingebruikneming nieuwe school te Noordgouwe NOORDGOUWE, 24-8. Op woens- dag 30 augustus zal te Noordgouwe de nieuwe openbare lagere school worden geopend door mr. L. G. Wolf, inspekteur van het lager on derwijs in de inspektie Goes. Er is voor dit heuglijke feit door burgemeester en wethouders der gemeente Brouwershaven het vol gende programma vastgesteld: 2.30 uur: samenkomst in de open bare kleuterschool; 2.45 uur: wel kom door de burgemeester der ge meente Brouwershaven; 2.55 uur: het gezelschap begeeft zich naar de openbare lagere school; 3.00 uur: opening school door mr. L. G. de Wolf; 3.10 uur: bezichtiging van het schoolgebouw; 3.15 uur tot 3.45 uur pauze, tijdens welke thee zal worden geserveerd; 3.45 uur: toe spraak door de inspekteur; 4.00 uur: aanbieding verversing; 4.15 uur: andere toespraken; 4.45 uur: dank woord en sluiting door de burge meester. Talrijk waren ook deze week de inzendingen die we ontvingen en hierbij waren weer zeer veel goe de oplossingen. Het lot kwam er dan ook weer aan te pas om de prijswinnaars aan te wijzen. De eerste prijs is bestemd voor: mevr. A. Hage-den Boer, Noordstraat 2, Noordwcllc. De tweede prijs gaat naar: de heer J. Lemsom, Vaartweg 27, Espel (N.O.P.). De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. pellen, 6 .pilaar, 11. it, 12. matras, 14. rag, 16. sterke 19. ai, 20. kam, 22. verlegen, 25. aard, 26. ada, 28. atm, 29. eland, 31. er, 32. t.a., 33. sol, 35. staal, 37. lagune, 40. u.s.o., 41. d.d., 42. lei, 43. laren, 44. nee, 46. ee, 47. nis, 49. sierra, 52. snode, 54. vla, 56. en, 57. ed, 58. rolde, 60. bod, 62. one, 63. raar, 64. onterend, 67. k.p.m., 69. te, 70. groeve, 72. the, 74. ore ade, 77. en, 78. slaken, 79. elkaar. Verticaal: 1. p.t.t., 2. lire, 4. emelt, 5. na, 6. prieel, 7. ia, 8. l.s.k. 9. armada, 10. ra, 11. israël, 13. tag, 15. geduld, 17. eva, 18. kraan, 21. aantonen, 23. ems, 24. nl, 27. dralen 30. ass, 32. tuindorp, 34. oeral, 36. aderen, 38. ge, 39. els, 40. uns, 45. er, 46. esprit, 48. iel, 50. ieder, 51. adelen, 53. orakel, 54. venten, 55. abe, 59. do, 61. orgel, 62, ode, 65. lea, 66. noga, 68. mok, 71. ver, 73. b.s., 75. re, 76. de. DE NIEUWE PUZZEL een oefenwedstrijd te spelen tus sen twee combinaties van het zo meravondvoetbal uit Zierikzee als mede een oefenwedstrijd tegen de v.v. „Zierikzee", welke wedstrijden gespeeld zullen worden op het sportpark „Bannink". Gaarne wekken wij alle sport liefhebbers uit Oosterland en om geving op de voetbalwedstrijd van hedenavond te bezoeken. Huwelijksboot iu Haamstede HAAMSTEDE, 24-8. Een vreemdsoortig voertuig ar riveerde woensdagmiddag voor het gemeentehuis, ten einde een trouwlustig 'paar tje op deze bijzondere wij ze naar de plaats van echt verbinding te brengen. Het was een bus, die echter geheel veranderd was in een schip. Van voren met een echte steven, terwijl het achterschip met schroef en al compleet was. Het dak was van rood plastic, waar op twee grote schoorstenen torenden. In de bus bevon den zich het trouwlustige paar met verdere familie leden. Voor het gemeente huis gearriveerd werd prompt het anker uitge worpen dat kletterend op de harde straatstenen viel, tot grote schrik van vele belangstellenden die het vreemde vehikel achterna keken. Het originele idee was uitgegaan van een bruid afkomstig uit Haam stede en een bruidegom uit Amsterdam. Een firma uit Amsterdam stelt dit vaar tuig, of zoals van voren op de boeg staat: „De Huwe lijksboot", voor trouwpar tijen ter beschikking. Een en ander trok veel belang stelling. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten HAAMSTEDE. Zondag 27 augus tus: 10 uur H.A., 2.30 uur doopbe- diening en 7 uur ds. F. Honkoop uit Goes. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. inhoudsmaat, 5. aan land gaan, 9. zangnoot, 11. vuurmaker, 13. land in Azië, 15. hinder, 17. krantenjongen, 19. vo- gelprodukt, 20. kindergroet, 21. no bel, 23. opgewekt, 25. goud (Fr.), 26. godsdienst, 28. trillend geluid, 29. soort salaris, 32. rivier in Azië, 33. onmeetbaar getal, 35. kleur, 36. ambtshalve (Lat. afk.), 38. ont- vangdraad, 41. pers. voornaamw., 42. deel v.d. dag, 44. reeds, 46. zangnoot, 47. meisjesnaam, 49. meisjesnaam, 50. deel v.h. jaar, 53. dierengeluid, 55. lichaamsorganis me, 57. regel, 58. verlaagde toon, 60. deel v.d. bijbel, 61. langs, 63. lucht (Duits), 65. twist, 67. licht loos, 70. deel v.d. dag (afk.), 71. plaats in Frankrijk, 72. bevesti gingsmiddel. Verticaal: 1. overschot, 2. wand versiering, 3. ronddraaien, 4. voeg woord, 5. Frans lidwoord, 6. op de wijze van, 7. vorm van dromen, 8. zeer kleine, 9. kindergroet, 10. gewicht, 12. zeuren, 14. meisjes naam, 16. trillende beweging der aarde, 18. mil. opleidingsschool (afk.), 22. soort onderwijs (afk.), 24. terugtredend, 27. met een lepel opscheppen, 30. lichaamsdeel, 31. en andere (afk.), 34. voorzetsel, 35. voorzetsel, 37. kledingstuk, 38. de somma van, 39. zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.), 40. opschrijven, 42. de somma van, 43. evenmensen, 45. ardenen, 48. vast blijven zitten, 51. bijbelse naam, 52. meisjesnaam 54. bloem, 56. klein takje, 59. eer ste vrouw, 62. groet, 64. voormalig eiland, 66. titel (afk.), 68. herkau wer, 69. vogel. is niet alleen afhankelijk van de a.o.w. Een van de moeilijkste dingen in 't leven van eeri mens is wel het oud worden. Dit is niet alleen een lastig te verteren verandering in het lichaam en in de levensloop van de mens zelf, doch ook een maatschappelijk en sociaal, ja zelfs een nationaal probleem. Er zijn momenteel op elke 100 Nederlanders al 8 personen boven de 65 en geleerden hebben uitge rekend, dat dit er over tien jaar niet minder dan 12 zullen zijn! Honderd jaar geleden liep de ge middelde leeftijd in ons land zo tegen de 35 jaar, vijftig jaar gele den bedroeg dit al 50 jaar en nu is de gemiddelde leeftijd van een Nederlandse vrouw al 74 en van een man 71. Uit deze cijfers blijkt wel, dat het dringend nodig is, dat er voor zieningen worden getroffen om be jaarden van een onbezorgde oude dag te verzekeren. Wü staan pas aan gebrekkig begin Natuurlijk, wij erkennen het graag, wordt er al veel gedaan voor de oudjes. Allerwegen wor den pensioenvoorzieningen getrof fen, de A.O.W. deed reeds zijn in trede, en al wordt er door een on begrijpelijke opvatting van onze regeringsautoriteiten vreemd om gesprongen met de diverse uitke ringen (men denke aan de kortin gen óp de pensioenen als men te- gelijketijd A.O.W. geniet; aan het inhouden van de „toeslagen" op renten, waardoor met de ene hand wordt gegeven, om dit met de an dere hand weer in te palmen); het neemt niet weg, dat reeds vele oudjes een beter bestaan hebben gekregen, dan voorheen het geval was. Er verrijzen bejaardentehuizen als paddestoelen uit de grond; ver zorgingsflats, verpleegtehuizen za gen het licht, maar hiermede zijn we er niet. Vele bejaarden werken zolang mogelijk door, deels omdat zij geen afstand kunnen doen van hun werk, deels omdat zij 't er finan cieel beter door hebben, deels ook omdat zij wel verplicht zijn om te blijven werken om de belasting dienst tevreden te kunnen stellen. De dreigende navordering Van A.O.W. en/of pensioen is immers belasting verschuldigd en als de zekerheid niet bestaat dat de bejaarde werknemer het nog een jaartje kan blijven volhouden - hij kan immers plotseling met een of andere kwaal komen te sukkelen - dan zal hij beginnen eerst aan zichzelf te denken en dan aan de belastingdienst, dus geeft hij zijn vermoedelijke inkomsten zo laag mogelijk op. De aanslag is dan weliswaar lager, maar indien hij het wederom een vol jaartje heeft kunnen uithouden, heeft hij nog een behoorlijke navordering te goed, ondanks de f 624 ouderdoms- aftrek, als 't een echtpaar betreft en ondanks het rangschikken in tabel II als hij alleen staat. En wat gaat hy doen? Speelt het financiële deel wel een grote rol, er moet ook rekening worden gehouden met de verpo zing. Men kan nu eenmaal niet iemand die 't grootste deel van zijn leven actief is geweest, zo maar ineens tot niets doen dwingen als het met werken gedaan is. De nog goed ter been zijnde bejaarde kan er nog eens eea uurtje uit trekken en een wandelingetje maken, maar ons grillige klimaat laat dit niet altijd toe en vrijwel iedere bejaarde heeft wel een of ander ongemak. Het is daarom maar gelukkig, dat er televisie is uitgevonden en dat vele tekeningen tot de aanschaf van een (liefst grootbeeld) ontvan ger zijn overgegaan. Het is opvallend te zien met hoe veel genot de bejaarde naar een uitzending zit te kijken. Al zullen er velen bij zijn, die in normale gevallen een bepaald programma niet zouden aanzetten, nu blijken ze er wel naar te kijken; het is voor hem immers een prettige aanvulling op het nieuws uit het krantje en een aangename verpo zing. Geen afzondering Met de radio zijn de ervaringen heel anders, want het valt voor ve len niet mee, alles te verstaan wat er wordt uitgezonden, als het toe stel in een gemeenschappelijke zaal moet worden beluisterd. Er zijn immers altijd mensen die bv. een luisterspel of lezing niet waarderen en dan gaat een groot deel van het behandelde verloren door het gepraat onderling in de zaal. De bejaarde kan zich dan terug trekken op zijn kamer, maar hij doet er goed aan zich niet af te zonderen. Hij moet onder de men sen blijven, zoals hij dat voorheen ook gewoon was of misschien zo lang heeft gemist. Naast de duizenden die hun in trek ()»Waen moeten) nemen in een bejaardenhuis zijn er nog hon derdduizenden die op zich zelf wo nen. Vele van hen moeten het doen met het ouderdomspensioentje aan gevuld met een bedrag van sociale zaken. Slechts een kleine groep van deze mensen heeft zich de weelde kunnen veroorloven een radio en/of televisie aan te schaf fen. We zijn er niet ver naast als we stellen dat 60 pet. van het mil joen bejaarden het zonder t.v. moet doen, omdat zij tot de groep met het laagste inkomen behoren. Geen afbetaling Zelfs een aankoop op afbetaling is er voor deze mensen niet bij, nog afgezien van het feit dat het aan betalingsbedrag hoe langer hoe hoger wordt gesteld. Hoe een maatschappelijke wer ker of werkster belast met de con trole zou reageren op de aanschaf van een dergelijke luxe, zullen we maar in het midden laten als we hierbij bedenken, dat degenen die sociale steun van staat of kerk ge nieten in bepaalde plaatsen des lands al op de vingers getikt wor den als zij op een door de weekse dag een koekje etc. presenteren. Wat dergelijke opvattingen be treft, leven we nog in het tijdperk van 25 a 30 jaar geleden, toen een steuntrekker om zo te zeggen een minderwaardig iemand was. Vrüheid gaat voor alles Al wordt er veel gedaan voor onze bejaarden; we zijn er nog niet. In de eerste plaats moet hij een vrij mens zijn, die niet op de kop krijgt als hij iets doet wat niet naar de zin is van de directrice of per soneel van het tehuis. Dat er op tijd gegeten moet worden, spreekt van zelf, maar als een bejaarde zijn eigen kleren kan kopen, moet hij daarin vrij zijn en ook al zou het tehuis hem een bedrag voor schieten en al moet hij dit beetje bij beetje terugbetalen. Ook moet hij vrij zijn in zijn godsdienstige opvattingen. Zijn welzijn hangt niet alleen af van godsdienstige plichten, maar ook van het aangename dat de wereld hem kan geven. Hij moet zijn eigen mening kunnen behouden en er voor uit kunnen en mogen komen, zonder nu bepaald kwezelig of eigenzinnig, schijnheilig of ketters te worden genoemd. Er zijn verpleegsters en hulpen in de huishouding die de gasten en patiënten helemaal naar hun hand willen zetten en de oudjes commanderen dit te doen of dat te laten. Er zijn familieleden die weinig stoffelijks bijdragen tot het welzijn, maar die wel geestelijk komen bedillen. Ook de bejaarde is een mens en hij wil, ja hij moet een vrij mens blijven. Walviskaken blijven tranen... DORDRECHT, 24-8. De gemeente Dordrecht heeft geruime tijd gele den van de direktie van een olie- bedrijf twee enorme walviskaken ten geschenke gekregen met de be doeling daar een bank van te ma ken, te plaatsen aan de waterkant. Die bank is er nog steeds niet omdat de kaken een onuitputtelijke hoeveelheid traan blijken te bevat ten. Men heeft ze in een grote ke tel laten koken en ze daarna in de open lucht laten drogen. Nog steeds echter zijn de kaken vettig. Een cadeau, dat wel wat hoofdbrekens kost Staatssecretaris Economische Zaken DEN HAAG, 24-8. Van officiële zijde is medegedeeld, dat tegen midden september de benoeming te verwachten is van drs. Fr. J. W. Gijzeis tot staatssecretaris van Eco nomische Zaken. De heer Gyzels is thans wethou der van financiën en bedryven in Eindhoven. Opening verzorgingspaviljoen Ouwerkerk OUWERKERK, 24-8. Woensdag- middag aanstaande zal de opening plaats vinden van het verzorgings paviljoen naby het kampeerterrein Ouwerkerk" aan de weg van de Buitenlandse Pers. De opening zal worden verricht door de burge meester van Duiveland, de heer A. A. van Eeten. VISSERIJBERICHTEN Tewaterlating hektrawler K.W.-15 WOUBRUGGE, 25-8. Op dinsdag 29 augustus zal op de scheepswerf „De Dageraad" in Woubrugge de hektrawler K.W.-15 tewater wor den gelaten. Het schip is gebouwd voor rekening van de reder N. Par- levliet jr. te Katwijk aan Zee. De hoofdafwateringen van dit vaartuig - van een geheel afwij kend type - bedragen 45,75 X 8,50 X 4,34 meter. Het gehele voor- en middenschip is dubbeldeks en be vat de werkruimten. De voortstu wing geschiedt door een 1.200 p.k. Deutz-motor. Aan boord is accomodatie voor achttien man. De inhoud van het gekoelde visruim bedraagt 4.300 kisten. Op de brug zal de modern ste apparatuur voor radio-, telefo nie- en visopsporing worden aan gebracht. Op het achterdek komt een hek- ilg, die hydraulisch in diverse standen kan worden geplaatst. Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan opklaringen, maar later kans op een bui; matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest; in het binnenland opnieuw iets warmer. 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.42. Maan op 20.03, onder 5.50. 27 aug. Zon op 5.42, onder 19.40. Maan op 20.32, onder 7.13. 28 aug. Zon op 5.44, onder 19.38. Maan op 20.59, onder 8.36. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 aug. 3.20 v.m. 15.31 n.m. 27 aug. 4.10 v.m. 16.12 n.m. 28 aug. 5.00 v.m. 16.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 aug. 2.33 v.m. 15.06 n.m. aug. 3.23 v.m. 15.52 n.m. 28 aug. 4.13 v.m. 16.38 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie op de Oceaan ten westen van Schotland is het afgelopen etmaal snel dieper ge worden, zodat het nu omringd wordt door een gebied met storm achtige winden. De depressie ver oorzaakt toenemende luchtdrukda lingen op de Britse eilanden. Onder invloed hiervan neemt de wind bij ons toe uit zuidwestelijke richting. De zuidwestenwind voert zachte en vochtige lucht aan die uit de subtropen afkomstig is. In deze lucht komen naast wolkenvel den ook enkele opklaringen voor. Over de Oceaan stroomt langs de zuidzijde van de depressie koelere lucht naar de Britse eilanden. Het koufront dat deze lucht begrenst zal morgen van het westen uit ons land naderen. Onder invloed hier van neemt de kans op regen in de loop van zaterdag weer toe. De temperaturen kunnen aan de voor zijde van het front in het oosten en zuidoosten van het land flink op lopen. EEN CONG/ERGE VON EEN SCHOOL IN L7UOOVAC IN ZUID SERVIË KONDIGT NET SEG/N EN EINDE DER LESSEN PAN ZOOR OP Z'JN G/TAAR TE SPELEN. DE 8EL /S ZO EENTONIG ZEGT NJ thghjy ook heeft te sydney met op- merkeluk grote vqdrsprovg een paar- denrace genonnen.de eigenares, mevr 7ANE CHURCHILL VERTELDE NET TRöTs DPT DOOR DE SPECIPLE VOEDING Kont. het paprd krijgt puur babyvoeding IN DE HAL VAN EEN PUTONRT/EK TE VENLO TROF EEN VROEGE HENGEcAQR EEN MAN IN EEN 9ENARDE POSlTiE AAN. NET SLACHT OFFER ZAT MET Z'JN STROPDAS VAST JN EEN DER VAKJES VAN DE AUTOMAAT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2