FELLE AMERIKAANSE WAARSCHUWING OP NIEUWE SOWJET-NOTA'S Tribune in circustent te Venray tijdens kindervoorstelling ingestort Brandt over Rode nota DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 118e jaargang No. 19029 ZIE R1KZEESCH E1MNIEIIWS B ODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fir per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman, „Westen maakt misbruik van luchtcorridors" WASHINGTON, 24-8. Het Witte Huis heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Verenigde Staten de Sowjet- Unie er plechtig voor moeten waarschuwen, dat inmenging door de Russische regering of het Oostduitse bewind met de vrye toegang tot West-BerlUn, „een daad van agressie" is en dat de Sowjet-Unie de volledige verantwoordeiykheid moet dragen voor de gevolgen ervan. De beschuldigingen in de jongste Russische nota zijn - aldus de door president Kennedy en de minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, goedgekeurde verklaring - onge grond, „zoals de Sowjet-regering weet". Deze nieuwe Russische nota - waarin gezinspeeld wordt op de mogelijkheid van sluiting van de vliegcorridors naar West-Berlijn - is duidelijk één schrede verder voorwaarts in de weloverwogen campagne om „de aandacht van de mislukkingen van de Sowjet-rege ring af te leiden en de spanningen in de wereld te verhogen". In de verklaring wordt het een daad van cynisme en gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef ge noemd, dat beschuldigingen aan het adres van de westelijke landen met betrekking tot hun activiteit in de westelijke sectoren op het zelfde ogenblik worden afgelegd, waarop de Russen de oostelijke sector van Berlijn afsluiten. Deze daad is een directe inbreuk op de toezegging van de Russische regering ten aanzien van „de eco nomische en politieke eenheid van Duitsland" en de belofte van de Russen samen te werken met de westelijke regeringen om de gevol gen van de splitsing in het bestuur van Duitsland en Berlijn te ver zachten, door bevordering van de vrije beweging van personen en goederen en de uitwisseling van in lichtingen in geheel Duitsland, met inbegrip van Berlijn. De lasterlijke opmerkingen van de Russische regering over „de rechtmatige activiteit van vrye mannen" in West-Berlyn, wekt het idee op dat de Russische regering op de één of andere wyze vermoedt dat de Verenigde Staten het Rus sische denkbeeld delen dat „onder danigheid jegens een dictatuur de juiste Duitse levenswijze is", aldus de verklaring. „De vredelievende gebondenheid van de Westberlijnse bevolking aan de vrijheid en de zelfbeheer sing van haar leiders zijn nog nooit zo duidelijk gebleken als in de af gelopen dagen", aldus de Ameri kaanse verklaring. Bovendien is het vreemd dat de Russische regering protesteert tegen betrekkingen tussen West-Duits- land en West-Berlijn, nu zij zelf vasthoudt aan de eenheid van Oost- Berlijn en Oost-Duitsland. Reactie BONN, 24-8. In westelijke diplo matieke kringen te Bonn heeft men donderdag over de Russische pro testnota's gezegd, dat de indiening van deze nota's in wezen een daad van propaganda is en een herhaling van eerdere verklaringen van de Russen over het gebruik van lucht corridors. Reeds in september 1960 protesteerden de Russen in bijna dezelfde bewoordingen tegen „on rechtmatig" gebruik van de corri dors. VENRAY, 24-8. Tijdens een kin dervoorstelling welke het circus Belli donderdag in Venray gaf, is een tribune in de circustent bezwe ken. Dit gebeurde tijdens het ope ningsnummer. Op de tribune be vonden zich volwassenen en een groot aantal kinderen onder wie verpleegden van de psychiatrische inrichting St. Servatius in Venray. Enkele tientallen kinderen ge raakten gewond. Verschillende van hen moesten per ambulance naar het plaatselijk ziekenhuis worden overgebracht. Enkelen moesten worden opgenomen en anderen konden na verbonden te zijn naar huis gaan. Er dreigde na het instorten van de tribune een paniek te ontstaan, maar deze kon door het rustige op treden van de circus-direktie en de politie worden voorkomen. Zeer snel na het ongeval was personeel van de G.G en G.D. en van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis ter plaatse. In het circus wa ren in totaal ongeveer vijftienhon derd kinderen aanwezig. De officier van justitie bij de Twee gewonden bij brand in wasserij DEN HAAG, 24-8. Donderdag omstreeks vier uur is brand uitge broken in een chemische wasserij en stomerij aan de Prins Hendrik straat in Den Haag. De eigenaar, de 60-jarige heer F. J., liep met een pannetje vet, waarin de vlam was geslagen, naar een magazijn om het daar te blussen. Hij kon echter de hete pan met het koken de vet niet lang vasthouden, en liet het vallen. Hierop greep het vuur snel om zich heen. De brandweer kon niet voorko men, dat de benedenverdieping to taal uitbrandde. De schade wordt voorlopig geschat op ongeveer f 13.000,—. De eigenaar was tegen brand verzekerd. De heer F. J., die ernstige brand wonden over zijn gehele lichaam had opgelopen, werd overgebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan het Westeinde. Ook zijn 53-jarige echtgenote is met brand wonden naar dit ziekenhuis ver voerd, doch het liet zich aanzien, dat zij in de loop van de avond weer naar huis zou kunnen gaan. rechtbank te Roermond stelt een onderzoek in naar het gebeurde. Monumentenraad ingesteld DEN HAAG, 24-8. Ingevolge de bepaling in de nieuwe monumen tenwet is de voorlopige monumen tenraad opgeheven. Ingesteld is thans een monumentenraad, die o.m. tot taak heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen van voorlichting te die nen in zaken, die op monumenten of stads- en dorpsgezichten betrek king hebben. Tot voorzitter is be noemd Jhr. dr. D. C. Röell te Am sterdam .Mr. S. P. baron Bentinck te Soest is benoemd tot ondervoor zitter en secretaris is mr. R. Hotke te Den Haag. Brits regiment naar Duitsland LONDEN, 24-8. Het 36ste regi- ment artillerie, uitgerust met „Thunderbird-1" raketten, zal in de tweede helft van september naar Duitsland worden overge bracht, aldus meldt het Britse mi nisterie van defensie. De raketten worden van de grond afgeschoten naar doelen in de lucht. Juwelendiefstal in Cap d'Antibes CAP D'ANTIBES, 25-8. In Cap d'Antibes zijn donderdagavond ju welen ter waarde van 300.000 tot 400.000 nieuwe franken (225.000 tot 300.000 gulden) geroofd. De kostbaarheden waren afkom stig van een juwelierswinkel in het hotel Eden Roe. De verkoopster bracht, zoals gewoonlijk, de collec tie na sluitingstijd met een auto naar een nabijgelegen hotel om de juwelen daar in een kluis op te bergen. Onderweg werd haar de weg afgesneden door een snelle sportauto. Een der inzittenden van deze wagen maakte zich van de koffer met de juwelen meester en verdween in snelle vaart. In deze kringen te Bonn werd echter de mogelijkheid van een nieuwe Russische of Oostduitse maatregel tegen de jaarlijkse bij eenkomst van vluchtelingen in West-Berlijn, die op 1 september begint, niet uitgesloten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarentegen gezegd, dat de Sowjet-Unie in de nota's voor de eerste maal de vrijheid van het luchtverkeer naar West-Berlyn schjjnt te bedreigen. De toon ervan is zodanig, dat men zich moet af vragen of de Russen niet van plan zijn zich te gaan bemoeien met de luchtverbindingen met West-Ber lijn. BERLIJN, 24-8. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft donderdag gezegd dat de Russische nota die woensdag aan de Weste lijke grote mogendheden werd overhandigd, tweeërlei doel heeft. In de eerste plaats tracht de Sow jet-Unie de rechten van de gealli eerden op gebruik van de lucht corridors te betwisten en verder voert de Sowjet-Unie „zogenaamde argumenten" aan voor een schei ding van West-Berlijn van West- Duitsland. Hij zei er niet aan te twijfelen dat de Westelijke mo gendheden op beide punten de no ta nadrukkelijk zullen verwerpen. Uit de laatste ontwikkelingen blijkt dat de Sowjet-Unie vastbe sloten is haar poging om de ver deling van Duitsland vast te leggen Meer dan 1300 doden in Bizerta TUNIS, 24-8. De Tunesische mi nister van Voorlichting, Masmoedi, heeft donderdag bekendgemaakt, dat het aantal doden aan Tunesi sche kant in de gevechten om Bi zerta van vorige maand meer dan dertienhonderd bedraagt. Aanvankelijk was van Tunesi sche zijde meegedeeld, dat er 672 Tunesiërs waren gesneuveld. In het debat over de kwestie-Bizerta in de Algemene Vergadering ver klaarde de Tunesische delegatie leider Mongi Slim enkele dagen ge leden, dat er ruim 800 doden en 1.155 gewonden waren geweest. Minister Masmoedi zei dat de si tuatie in Bizerta sinds het begin van het debat in New York bijzon der was verergerd. Volgens hem voeren de Fransen in Bizerta een bezettingsbewind in. Vluchteling beschoten BERLIJN, 24-8. Leden van de Oostberlijnse spoorwegpolitie heb ben donderdagmiddag enkele scho ten gelost op een spoorbrug over een kanaal aan de grens tussen de Britse sector en oost-Berlijn. Vol gens de Westberlijnse politie haal den Oostberlijnse brandweerlieden later het lijk van een man uit het kanaal. Zwaar werk voor zware jongens AMSTERDAM, 24-8. In een bij- kantoor van een financieringsmaat schappij in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam hebben in de afge lopen nacht inbrekers zich via een opengebroken raam aan de achter zijde van het pand toegang ver schaft tot de kantoorruimten. Op de eerste verdieping hebben zij de brandkast opgetild en deze de trap afgedragen. Door de achterdeur werd het gevaarte via de tuin en de brandgang in een gereedstaande auto geladen. Het zware karwei leverde de inbrekers f 10.000 op. Wérkelijk opgetogen waxen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, toen zijtijdens een plaatselijk feest in Porto Santo Stefano een geprepa reerde zeekreeft mochten bewonderen. Communistische partijkantoren in West-Berlijn gesloten HEERENVEEN. r^gjedagmor- gen is de 2%-jari^Hp^3rdinand Bottinga uit de SabasTF&at te Hee renveen bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Pogingen de levensgeesten, door middel van kunstmatige ademhaling, op te wekken bleven zonder resultaat. Het stoffelijk overschot van het ventje is naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. BERLIJN, 24-8. Het West-Ber- lynse stadsbestuur heeft donderdag alle kantoren van de communisti sche party gesloten. De politie ge lastte de party funktionarissen de gebouwen te verlaten, met mede neming van alleen hun persoonlijke bezittingen. De maatregel houdt geen verbod van de partij in. Volgens welinge lichte kringen moet de sluiting van de partijkantoren worden gezien als een represaille tegen de sluiting van de kantoren van de sociaal democratische partij in Oost-Ber lijn. De West-Berlijnse wethouder voor binnenlandse aangelegenhe den, Joachim Linschitz, verklaarde dat verdere stappen worden over wogen tegen communistische man telorganisaties. Volgens het in West-Berlijn ge vestigde anti-communistische voor lichtingsbureau West is voor vrij dag in Oost-Berlijn een bijeenkomst van West-Berlijnse communisten belegd. De West-Berlijnse politie heeft inmiddels bij alle nog open zijnde doorgangswegen naar Oost-Berlijn controleposten ingesteld om „onge wenste personen" buiten het wes telijke stadsdeel te houden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wanneer men niets grappigs meer in het leven kan ont dekken moet men maar eens voor een spiegel gaan staan. Houten kam uit Romeiuse tijd SCHIEDAM, 24-8. In de West Abtspolder in Kethel in de ge meente Schiedam hebben leden van „Helinium" een amateur-ar cheologen vereniging, een oudheid kundige vondst gedaan. De ama teur-geologen hebben een houten kam gevonden, die dateert uit de Romeinse tijd van 100 tot 120 jaar na Christus. De tanden zijn regel matig van vorm. Een dergelijke vondst is in deze streken nog niet eerder gedaan. Ook zijn er enige brokstukken touw gevonden. N.J.G.: Aandacht samenleving voor de jongeren nog te gering AMSTERDAM, 24-8. „Wy hebben veelal vandaag nog de apparatuur, de organisaties en instellingen van gisteren, waarmee we de jeugd van morgen willen benaderen. Zo staat het in vele gevallen met de bena dering van de jeugd door de sa menleving. Dat er dan nogal eens ongelukken gebeuren ligt voor de hand". Dit schrijft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in de inleiding van haar jaarverslag over 1960. „Zon der tegenspraak kan worden vast gesteld, dat gelukkig nog zeer gro te groepen van jongeren meewer ken in een aktief stuk jeugdwerk. Ook dat zeer velen met enthousi asme aan het sportleven deelne men, ja, dat hun aantal nog steeds toeneemt. Ook dat heel veel jonge ren op een goede wijze, al of niet in nauwe samenhang met het ge- Benoeming socioloog Stichting Zeeland Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland heeft in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van de heer Schouten, die per 1 sep tember a.s. een functie heeft aan vaard te Amsterdam, benoemd tot socioloog bij de Stichting de heer L. J. Bartelds te Assen. De heer Bartelds, die thans als onderzoe ker in dienst is bij de OGILVIE te Amsterdam, zal zijn functie bij de Stichting Zeeland per 1 oktober a.s. opnemen. zin, in clubhuizen onder deskun dige leiding bezig zijn met gediffe rentieerde aktiviteiten". „De aandacht van de samenle ving voor de ontwikkeling van het leven der jongeren - in positieve zin - is nog te gering. Bij het aan de orde stellen van belangrijke pro blemen als bijvoorbeeld de ruimte lijke ordening, de industrialisatie, stadsuitbreiding, het verkeer, de Europese samenwerking enz. wordt nog te weinig rekening gehouden met de mens en in het bijzonder met de jonge opgroeiende mens, die de mogelijkheid moet hebben om te leven, ook geestelijk-cultu reel, aldus het N.J.G.-jaarverslag. Bramen lijden schade KAPELLE, 24-8. Reeds de gehele maand augustus is in het Zeeuws kleinfruitcentrum Kapelle-Bieze- inge de bramenpluk in volle gang. Op de fruitveiling in deze plaats wordt dagelijks ongeveer 15 ton van dit produkt (met „uitschieters" op sommige dagen tot ruim 20 ton) aangevoerd. De bramenteelt wordt in het ge bied rond Kapelle op vrij grote schaal beoefend. Voor de telers is het geen al te best bramenjaar. Want er worden wel veel kilo's ge oogst, maar door het aanhoudende slechte weer is de kwaliteit sterk achteruit gelopen. Normaal is het dat er enkel eer ste kwaliteit wordt aangevoerd, maar de laatste dagen heeft men op de veiling in Kapelle alles als klasse 2 moeten aanbieden. Zeventien dagen in ruimtecabine SAN ANTONIO, 24-8. Twee piloten van de Amerikaan se luchtmacht hebben 17 dagen doorgebracht in een ruimtecabine, die op de grond stond. Men schat dat dit de tijd is die men nodig zal hebben voor een retour tje naar de maan. De pilo ten, die donderdag uit de cabine zijn gekomen, heb ben daar onder een druk geleefd, gelijk aan die wel ke men doorstaan moet als men ruim 10.000 meter bo ven de zeespiegel is. De lucht, die zij moesten in ademen, bestond voor ruim 90 procent uit zuurstof.*Zij verklaarden dat zij geen nadelige gevolgen hadden ondervonden van hun ver blijf in de cabine. Russische soldaten in het nauw BERLIJN, 24-8. - Westberlijnse automobilisten en bromfietsers heb ben donderdagavond een autobus en een personenauto met Russische militairen, die op weg waren naar het Russische oorlogsmonument in West-Beriyn, om daar de wacht af te lossen, in het nauw gedreven. De Westberlynse politie moest de sol daten beschermen. Een aantal auto's en bromfietsen reed op de twee Russische voertui gen toe en slaagde erin ze van el kaar te scheiden. Tijdens deze actie claxonneerden de automobilisten luid. De Westberlijnse politie gaf de Russen daarna bescherming tot het monument dat in de Britse sector van Berlijn ligt, niet ver van de Brandenburger Poort. De afgeloste wacht ging, begeleid door drie Westberlijnse politie auto's, via de Franse sector naar Oost-Berlijn. Gewoonlijk houden zes tot acht Russische soldaten de wacht bij het monument. De politie wist niet hoe veel militairen er donderdagavond in de autobus zaten. In de perso nenauto zat een officier. Maaidorsers met graantauks Naar aanleiding van de door ons gepubliceerde foto met onderschrift van een maaidorser met graantank worden wij er op gewezen dat het werken met de graantank op Schouwen-Duiveland niet meer nieuw is. Met name het loonbe drijf van de heer Kees Kuijper te Ouwerkerk past deze werkwijze thans reeds voor het vierde jaar met veel succes toe. Het aantal maaidorsers op Schouwen-Duive land uitgerust met graantank be draagt momenteel zelfs een tiental. Ouwerkerk had met deze nieuwe methode dus wel duidelijk de pri meur. Vermeld kan nog worden dat de C.A.V. „Schouwen-Duive land", mede door de ervaring van nu al enige jaren losse aanvoer, thans bij de nieuwe silo een spe ciale ontvangstput heeft laten ma ken. Het ontvangen van het losse graan geschiedt nu zeer snel en praktisch. Overigens is dit bij de huidige capaciteit van de machi nes ook wel zeer belangrijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1