De zwendelaars van VENUS HET HISTORISCHE MARKTPLEIN TE OOSTERLAND Opnieuw een aanrijding met dodelijke afloop op Rijksweg onder Bruinisse Zeeland neemt „eervolle positie" in wat betreft de inkomensverdeling in Nederland Aanrijding op Schouwse dijk Vorige week had op de Schouwse dijk in de gemeente Brouwershaven een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De aanrijding ge schiedde in dichte rook, afkomstig van vuilverbranding op de nabij gelegen vuilstortplaats. Het uitzicht was door de rook volkomen be lemmerd en een botsing hierdoor onvermijdelijk. De auto's werden flink beschadigd. Twee inzittenden uit één van de wagens moesten in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. Weinig dorpen op het eiland Schouwen-Duiveland zijn in het bezit van een Marktplein zoals dit te Oosterland voorkomt. Reeds in zeer oude geschriften wordt gewe zen op het feit dat de drie straten die Oosterland eertijds rijk was, allen uitkomen op een „taamelyk ruijm Marktveldt" dat rondom be bouwd was. Op deze centrale plaats klopte het hart van het oude dorps leven. Vrouwe Suzanna Maria Lonque, oudtijds Ambachtsvrouwe van Oos terland, liet in 1740 aan de noord zijde van het Marktplein een nog bestaand „Dorpshuijs" bouwen waarin de vierschaar van de Hoge Heerlijkheid zitting hield en waar menige misdadiger een vonnis te gen zich hoorde eisen. Verder stroomde aan de oostzijde de vroe ger zo genoemde „MeervHet", een watertje dat in later tijden werd herdoopt in de „Geulle", en thans gedempt, in de herinnering der dorpsbewoners voortleeft als een onfrisse waterafvoer, niet reukloos. Dit schijnt echter vroeger wel an ders te zijn geweest daar vooral in droge tijden toen de vaak kleine regenwaterbakken al lang waren uitgeput, volop van het Meervliet- water werd geconsumeerd. Een ge metselde stenen trap, die velen der ouderen zich nog best herinneren, gaf toegang tot de waterlijn en ver gemakkelijkte het scheppen. (Even ter zijde moge nog worden vermeld dat men het in die dagen weinig nauw nam met de hygiëne want laat nu door het ontbreken oudtijds van een perfect riolerings systeem met afvoer van privaten en dergelijke, de waterverontreini ging niet zozeer in de hand worden gewerkt als later, er zullen toch ook wel ratten en ander ongedierte in het water hebben gehuisd). Een bezienswaardigheid op het Marktplein was verder een aan de zuidkant geplaatste Beursje, staan de op vier Bentheimerstenen ko lommen. (Een voetstuk van één de zer kolommen werd enige jaren geleden bij een verbouwing daar ter plaatse opgegraven). Dit over dekte gebouwtje diende veeltijds als schuilgelegenheid bij ongunstig weer, doch hoofdzakelijk voor de verkoop van verschillende artike len, en wel in hoofdzaak vis. Het was n.l. mogelijk in die dagen per platgeboomd vaartuig vanaf het gehucht Viane door de Meervliet" het dorp te bereiken, en vermoe delijk werd de gevangen vis uit vissersschepen in de haven te Vi ane overgeladen in de genoemde boten, en op de Markt afgeslagen. Het was in die tijd vrijwel niet mogelijk om vis aangevoerd te krij gen op andere manier vanwege de weinige vervoersgelegenheden. Maanlicht voor nachtdieren AMSTERDAM, 24-8. Artis heeft zijn laatste aanwinst, een (voorlopig) verblijf voor nachtdieren, in gebruik ge nomen. Overdag is het in dit gebouwtje vrij donker, een duisternis die wellicht het beste met helder maan licht kan worden vergele ken. Gedurende de nacht heeft men voor de diertjes de zonneschijn geïmiteerd door middel van TL-bui- zen. Voor het publiek heeft dez eomdraaiing van dag en nacht het voordeel dat het de bewoners thans in volle activiteit kan gade slaan. De grootste trek pleisters zijn tot nu toe ze ker de slechts zelden ge- exposeerde Beermaki's, of Angwantïbo's. Ook een Bósman's Potto, een tot de nachtdieren behorend half- aapje, heeft in de /nieuwe afdeling onderdak gevon den. Deze dieren ztet lüen niet vaak in gevangen schap. Prachtige lindebomen versierden vroeger het Marktplein, die tot de laatste wereldoorlog voor de nodi ge lommer zorgden. Het Markt plein had in de jaren dertig van onze eeuw over de „Geulle" eerst een houten en later een gewapend betonnen muziektent. Naar oude overleveringen willen moeten er op de Markt in oeroude tijden wel minder prettige dingen hebben plaatsgehad. Zo moet er verschillende malen een galg heb ben gestaan waar misdadigers moesten boeten voor hetgeen zij hadden misdreven. Want ter dier- tijde gold nog als wet: „Wie des mensen's bloed vergiet, diens bloed zal door de mens vergoten worden" Een jonge vrouw, die om één of andere reden een jonge man met een mes had doodgestoken op een boerderij even buiten het dorp, moet o.m. hier ten aanschouwe van talrijke dorpsgenoten, die een wel behagen aan haar dood hadden, zijn opgehangen. Oosterland. L. A. C. SPORT PAARDENSPORT Concours-hippique te Zevenbergen Door de eeuwen heen is Zeven bergen, gelegen in de vruchtbare kleistrook van noordwest-Noord- Brabant, steeds het centrum van .deze streek geweest en geeft in dit gewest, vooral ook op landbouw gebied, nog altijd stevig de toon aan. Eén der grote uitingen hiervan is het jaarlijks terugkerende groot landelijk concours-hippique, voor afgegaan door uïtgèbreide dres- suurwedstrijden. Dit paardensportfestijn wordt steeds op kermiswoensdag in de maand augustus gehouden en valt dit jaar op 30 augustus a.s. Aan dit concours komen vele lan delijke rij verenigingen en indivi duele amazones en ruiters deelne men, niet alleen uit eigen provin cie, maar ook van ver daarbuiten, en het aantal paarden bedraagt de laatste jaren meer dan 250. Dit jaar zal dit aantal zelfs met meer dan vijftig wotden overschreden, daar de organS&toren, „De Vereniging tot bevorcïèring v. d. Warmbloed fokkerij iri West-Brabant" van ge meentewege de beschikking heeft gekregen over ruime terreinen van het gemeentelijk sportpark. KORFBAL S.D.K.B. Beslissingswedstrijden te Kerkwerve Voor de competitie van de SDKB zullen aanstaande zaterdag op het sportterrein te Kerkwerve een tweetal beslissingswedstrijden ge speeld worden. Daar Zwaluwen en SVOWK zaterdag j.l. puntloos te gen elkaar gelijk speelden zijn zij met een gelijk aantal punten (zes) op de laatste plaats van de tweede klas geëindigd. Zaterdag zullen de beide teams nu in een beslissende strijd uitmaken wie definitief als hekkesluiter gaat fungeren. Verder zullen de adspiranten- kampioenen van groep I en II, Burgh A en NOAD A, met elkaar gaan uitmaken wie zich adspiran- ten-kampioen 1961 van de SDKB zal mogen noemen. Beide wedstrij den vangen aan te 17.45 uur. In de middaguren zal de sport vereniging WIK op het sporterrein haar traditionele club-kampioen schappen organiseren. LEEUWARDEN. Woensdagavond omstreeks zeven uur, is als' gevolg van hooibroei, brand uitgebroken in de boerderij van de veehouder H. Hoekstra te Augustinusga. De schuur met de daarin aanwezige voorraad hooi ging verlorefc Het woonhuis, dat behouden bleef, liep grote waterschade op. De brand weer van Buitenpost'bestreed het vuur. Ingezonden mededeling Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf Bestuurster omgekomen Twee zoontjes gewond BRUINISSE, 23-8. Voor de derde maal dit jaar vond op het kruis punt Rijksweg-Langeweg te Brui nisse een ongeluk plaats met dode lijke afloop, op ongeveer zeshon derd meter van de veerpont te Z|jpe. Het slachtoffer werd de 31- jarige mevrouw J. Op den Velde- Surenbroek uit Naarden. Mevrouw Op den Velde had haar vakantie doorgebracht in de West hoek en was woensdagmiddag op weg naar de veerpont. Uit de rich ting Bruinisse naderde een vracht auto van het expeditiebedrijf M. J. Vaane te Oosterland, bestuurd door de heer J. v. d. L. uit Dreischor. Waarschijnlijk heeft deze de Fiat 500 niet opgemerkt, want de bot sing ontstond omdat de vracht wagen geen voorrang verleende. Mevrouw Op den Velde was op slag dood. Haar beide kinderen, die bij haar in de auto zaten, de driejarige Hein en de tweejarige Klaas moesten naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden Verantwoorde bejaardenzorg ZWOLLE, 24-8. Het uitgangspunt voor een verantwoorde bejaarden zorg dient te zijn: de bejaarden zo veel en zolang mogelijk in hun zelfstandigheid te laten en slechts wanneer dit noodzakelijk is de op neming in een pensioentehuis of verpleeginrichting te bevorderen. Zo luidt één van de conclusies van het rapport van de provinciale commissie bejaardenzorg in Over ijssel, die op verzoek van het pro vinciaal bestuur een onderzoek heeft ingesteld naar de stand van zaken bij de bejaardenzorg in het bijzonder in deze provincie. De bejaardenzorg vereist geen afzonderlijke organisatie naast de talrijke reeds bestaande verenigin gen en instituten, die zich overi gens op deze zorg nader moeten oriënteren, aldus het rapport. vervoerd. Naar wij hedenochtend - don derdag - vernamen zijn de kinde ren ernstig maar niet direct le vensgevaarlijk gewond. De chauf feur van de vrachtwagen is even eens in het ziekenhuis opgenomen. Zijn verwondingen zijn niet van ernstige aard. De beide auto's werden flink beschadigd. De per sonenauto werd geheel in elkaar gedrukt en kwam terecht tegen een langs de weg liggende berg klei. Rijkswaterstaat heeft reeds eer der de situatie ter plaatse bestu deerd, maar kwam tot de conclusie dat de wegkruising voor het ver keer voldoende overzichtelijk is. De vrachtauto reed voor reke ning van het aannemersbedrijf Van Dongen en De Voogd met stenen van Viane naar Bruinisse. RECHTSZAKEN Boekhoudster fingeerde schadeposten AMSTERDAM, 23-8. De 45-jarige Amstelveense boekhoudster C. van R.-B., die van 1950 tot het begin van dit jaar een bedrag van tussen f 88.000,— en f 166.000,door boe king van gefingeerde schadeposten en verzonnen provisieboekingen verduisterde van een Amsterdams assurantiebedrijf, hoorde woensdag voor de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van één jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek luidde de eis tegen de 49-jarige kantoorbediende C. C. W. uit Amsterdam, die in 1953 op de hoogte kwam van de frauduleuze handelingen van de boekhoudster, ging meeknoeien en zich nu voor heling van een deel van het ver duisterde bedrag (ongeveer f 15.000) moest verantwoorden. GEZWAM IN DE RUIMTE WERD GRIF GELOOFD Politie schrok niet terug voor arrestatie van bovenaardse wezens (Van een Westduitse correspondent). WIESBADEN. Het Westduitse „Bundeskriminalamt" is druk in de weer met de voorbereiding van een zeer omvangrijke strafzaak met internationale aspecten. De voorgeschiedenis begon in de zomer van 1958. Pers en radio maak ten bij herhaling melding van „vliegende schotels" al of niet bemand met menselijke wezens, afkomstig van een andere planeet, van Venus maar liefst. We hoorden toentertijd nog van „ruimteschepen" en van „niet geïdentificeerde voorwerpen", welke door het heelal zweefden en hun weg zochten en vonden rondom de aarde. De reacties van de men sen waren zeer vei-schillend. Er waren er die zich over de geschetste gang van zaken dodelijk ongerust maakten, terwijl anderen schouder ophalend hun weg vervolgden, maar er waren ook lieden die, bij het bekend worden van dergelijke mededelingen, er een studie van maak ten, hoe het mensdom op dit alles reageerde. Zij bewaarden zelf hun uiterlijke rust, maar gingen na, of er uit dit alles ook financiële voor delen waren te trekken. En om deze profiteurs gaat het in dit geval. Uitgeslapen jongens, gangsters wel te verstaan, beroofden onder valse voorwendsels goed gelovige medeburgers, die angstig waren geworden door al de hiervoor ge schetste feiten, van hun geld. Aan de politie van Rome en die van Wenen is het in samenwerking met het Westduitse „Kriminalamt", het geheel geleid en geadviseerd door Interpol, tenslotte gelukt om - na twee jaar van intensief speuren - een einde te maken aan het optre den van een tweetal gangsters, die op listige wijze uit de angst van anderen een zoete winst trokken van anderhalf miljoen gulden. Bovennatuurlijke regeringszetel met aardse gemakken In Zuid-Amerika, in Chili, woon den twee „Venus-mensen". De één noemde zich de „president van de bovennatuurlijke regering van de wereldrepubliek", de ander was diens „aardse vertegenwoordiger". Beiden gaven voor van de planeet Venus te komen; de planeet, die de aarde in de naaste toekomst zou gaan overheersen, welke overheer sing ondermeer tot gevolg zou hebben, dat een derde wereldoorlog in de naaste toekomst tot de on mogelijkheden zou behoren. Onze „Venus-mensen", die qua vorming en ontwikkeling op een „hoger plan" stonden dan hun aardse soortgenoten, bewoonden een, overigens van veel aardse ge makken voorziene, bungalow in een van de voornaamste en duur ste wijken van Santiago de Chile. De heren hadden, ter bevordering van een goede verstandhouding met de mensen dézer aarde, een postbus onder nummer 925 bij het hoofdpostkantoor in de stad hun ner inwoning. En de „president van de bovennatuurlijke regering van de wereldrepubliek" zond van uit zijn weelderig ingericht kan toor, dat gevestigd was in een aan tal vertrekken van de Waldorf-flat in Santiago, folders en circulaires aan willekeurige bewoners van de Noord- en Zuidamerikaanse landen en voorts naar inwoners van Zwit serland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, België en Italië. De namen en adressen dier men sen werden gehaald uit allerlei aordse telefoonboeken en adreslijs ten, waarvan de „president" een vzrwoed verzamelaar bleek te zijn, gezien het grote aantal van dit soort literatuur dat op het kantoor werd aangetroffen. De verzonden circulaires „sloegen in" bij een groot aantal mensen. Ze werden gelezen, herlezen en doorgegeven. Ze maakten vooral indruk bij ban ge, nerveuze, domme, doch ook bij eerzuchtige lieden In het belang van de vrede In de geschrfiten werden hoge functies in het vooruitzicht gesteld aan hen, die aan de „aardse verte genwoordiger van de bovennatuur lijke regering der wereldrepubliek" Gemiddeld inkomen op Schouwen-Duiveland sterk gestegen ZIERIKZEE. „Zeeland neemt wat betreft de inkomensverdeling on der de Nederlandse provincies een eervolle positie in. Na de oorlog klasseert ons gewest zich steeds als vierde, na de drie westelijke pro vincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht. Van de provincies die niet een deel van de Randstad Holland herbergen, vertoont Zee land het hoogste gemiddelde inko men per inwoner, een gemiddelde dat nagenoeg geljjk is aan het lan delijke. De sociaal-economische problemen liggen in deze provincie dus niet in het vlak van het in komen en in dit opzicht gaat dan ook een vergelijking met het noor den niet op, waar het gemiddelde inkomen laag is en ook het groei percentage belangrijk onder het Nederlands gemiddelde ligt". Aldus schrijft dr. C. de Galan in de jongste, zeer boeiende, uitgave van het Zeeuws Tijdschrift, n.l. in een artikel getiteld „Enkele facet ten van de inkomens- en vermo gensverdeling in Zeeland". Dr. de Gélan stelt vast, dat uit de gegevens omtrent de inkomens verdeling kan worden afgeleid, dat het „provinciale inkomen" - dat wil zeggen de totahteit, met als vergelijkbare landelijke grootheid het nationaal inkomen - in over eenstemming is met het relatieve bevolkingsaantal. Het bedroeg in 1955 naar schatting rond f 650 mil joen en zal in 1959 bijna f 800 mil joen hebben bedragen. Regionale verdeling Dr. de Galan vervolgt dan: „Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking is niet in alle delen van Zeeland even groot en even min is de toeneming ervan overal ongeveer even sterk geweest. Was het gemiddeld inkomen in 1950 in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen het hoogst, in 1955 is deze positie inge nomen door Schouwen-Duiveland, waar het gemiddelde in vijf jaar tijd wel zeer sterk is gestegen. Daarentegen is het groeipercentage in Zeeuwsch-Vlaanderen gering ge weest, hetgeen niet zozeer aan de lage inkomsten in 1950 als aan de hoge van 1950 moet worden toege schreven. Dat 1950 met name in Zeeuwsch-Vlaanderen - aldus dr. de Galan - voor de akkerbouw een topjaar is geweest, zal hiervoor wel een belangrijke oorzaak zijn. Ove rigens was ook 1955 in deze sector niet onbevredigend". Moeilijker is de bijzondere positie van Schouwen-Duiveland in 1955 te verklaren. Een nadere detaillering doet zien, dat in alle Schouwse ge meenten het gemiddeld inkomen hoog 'was, evenals waarsch|jnl|jk in alle bestaansbronnen. „Over het algemeen vindt men in Nederland, dat het gemiddelde in komen in de centra hoger is dan in het omringende verzorgingsge bied. Dit is ook in Zeeland het ge val, doch de verschillen zijn niet groot. In Goes, Middelburg, Oost burg, Terneuzen en Hulst ligt het inkomen iets boven het peil van de streken waarbinnen deze centra gelegen zijn. In Zierikzee is dit niet het geval, doch niettemin ligt het gemiddeld inkomen hier boven dat van de andere genoemde cen tra". (Dr. de Galan heeft de gegevens die hij in zijn hoogst interessant artikel beschouwt ontleend aan de ultimo 1959 uitgekomen C.B.S.-sta- tistieken over de inkomens-verde ling in 1955 en de vermogensver deling in 1956. Hierin zijn gege vens gepubliceerd omtrent de per soonlijke en regionale verdeling van inkomens en vermogen). Dit derde nummer van de elfde jaargang van het Zeeuws Tijd schrift bevat voorts een artikel van de hand van de heer J. Vijverberg over „Osterlanders in de „Grande armee" van Napoleon". J. J. Engel vaart bespreekt „Zeeland en de postzegels" en tenslotte geeft L. W. de Brce een boeiende aflevering, „Gezicht op het dorp". bijdragen, giften en legaten schon ken. Hoge functies en ook groot kruisen en soortgelijke decoraties. Hoe vreemd dit alles ook moge klinken, het geld kwam er en maar liefst f 1.500.000. De gangsters ken den de techniek der propaganda en op een wel zeer indringende wijze - voor degenen die daarvoor vat baar bleken te zijn - werd geschre ven over de nieuwe wereldrepu bliek, te stichten door de bewoners van Venus en over een eeuwigdu rende (wereld)vrede. Niet alleen „de kleine man" Niet alleen de eenvoudigen van geesLstuurden geld naar het hoofd postkantoor in Santiago de Chile, onder de slachtoffers bevonden zich ook vooraanstaande lieden die tuk bleken te zijn op de in het vooruitzicht gestelde ereambten, grootkruisen en andere onderschei dingen. Onder hen bevond zich ondermeer de Italiaanse gravin Helene Caffarelli, die haar winter verblijf in Rome ter beschikking stelde als „residentie voor de aard se vertegenwoordiger". De twee aartszwendelaars gingen in op de voorstellen van de zeer rijke, doch kortzichtige en goedgelovige hoog geboren vrouwe; zij vestigden in haar „Palazzo" in Rome het hoofd kwartier der „Venus-mensen". Kort voor hun vertrek uit San tiago zonden de twee aan hun oveal ter wereld woonachtige be- wondraars nieuwe folders, welke thans voorzien bleken te zijn van oudgermaanse runen en andere reeds lang in onbruik geraakte zinnebeelden en tekens. In deze paperassen werd ondermeer ge sproken over een binnenkort te verwachten landing van „Venus- mensen" op de planeet aarde. Het tijdstip van deze landing werd echter herhaaldelijk uitgesteld. Zo ontstond geleidelijk aan het eerste argwaan. De „landing" werd als maar verschoven, de beloofde ere ambten en grootkruisen werden niet vergeven. Tenslotte werden de politie-ap- paraten in verschillende landen overstroomd met verzoeken om in lichtingen, met klachten en aan giften. Gelet op het grote arbeids terrein van de verdachten, werd ten slotte Interpol ingeschakeld. De sporen wezen naar Santiago de Chile, naar Rome en naar Wenen. Aan het licht kwam, dat de beide aartszwendelaars van Duitse nati- analiteit moesten zijn, zodat Inter pol ook contact opnam met de Westduitse bondsrecherche, het „Bundeskriminalamt" in Wiesba den. Een beruchte S.S.'er De president van de „bovenna tuurlijke regering van de wereld republiek" die zich Karl Michalek noemde, bleek Karl Mekis te heten. Hij was 48 jaar oud, gehuwd, en afkomstig uit Saubersdorf in Oos tenrijk. Zijn oorspronkelijk beroep was winkelbediende. Hij vertrok in 1954 met achterlating van zijn vrouw en twee kinderen naar Bra zilië en dook later in Chili op. Ge durende de tweede wereldoorlog was de man vrijwilliger bij Hitiers beruchte Waffen-S.S. en vocht on dermeer in Rusland en in Italië, waardoor hij de Duitse nationali teit verkreeg. In 1955 leerde hij in een bar, „De zwarte orchidee" te Santiago de Chile, de 45-jarige Franz Weber kennen, die toen slotenmaker van beroep was. Weber bleek geboor tig te zijn uit München en was ge huwd met de 40 jaar oude Erna Richter, afkomstig uit Praag. Franz Weber werd de „wereldlijke ver tegenwoordiger" van de buiten aardse S.S.'er in hun ruimtelijke ordening. De Romeinse en Weense opspo ringsdiensten schrokken echter voor een arrestatie dier hogere we zens niet terug. Ook Interpol en het Westduitse Bundeskriminalamt bleken maling te hebben aan de diplomatieke onschendbaarheid van de afgevaardigden uit hoger sferen. Binnen afzienbare tijd zullen de beide „Venus-mensen" aan de Duitse justitie worden uitgeleverd. De ere-ambten en kruisen moeten dan nog maar even wachten, doch op de komende aardse terechtzit ting zullen ze zeker worden uit gereikt f Ingezonden mededeling r^/ugomü SIGAREN Geniet er van! paradiso 22et.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3