DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe Sowjet-nota beschuldigt Verenigde Staten van „provocerende handelingen" Kwestie-Bizerta Lifter vermoordt jongeman onaangename zaak Treinongeluk in Zuid-Slavië Engeland zal niet stemmen voor ontwerp-resolutie DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 118e jaargang No. 19028 miKZEESWBNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, DE KWESTIE-BERLIJN Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Overal is iets te bewonde ren, maar de kunst is om het te vinden. Westelijk overleg in Washington WASHINGTON, 23-8. Het State Department heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat de Sowjet- Unie een nieuwe nota over de kwestie-Berljjn heeft gezonden. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Washington beschuldigt de jongste Russische nota de Ver enigde Staten er van zich in Ber lijn aan provocerende handelingen schuldig te maken, terwijl zjj de westelijke luchtcorridors misbrui ken voor het vervoer van allerlei agenten. Van officiële zijde is op de in houd van de nota nog geen enkel commentaar geleverd. De perschef van het Witte Huis deelde mede, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken president Ken nedy onmiddellijk op de hoogte ge steld heeft van het ontvangen van de nota. Westelijk overleg Gezaghebbende kringen in Wash ington verklaarden woensdagavond dat president Kennedy het verlan gen koestert dat de westelijke bond genoten een beetje opschieten en overeenstemming bereiken over het tijdstip van onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de crisis in Berlijn. Deze overeenstemming is nog niet verkregen, doch men voegde er aan toe, dat er geen sprake is van ernstig meningsver schil, omdat de westelijke stand punten over de tegenover Moskou te volgen strategie niet onbuigzaam zijn. Men is het reeds eens geworden over de noodzaak van het benade ren van Moskou voor een vreed zame regeling, doch tussen Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten moet nog een akkoord over het tijdstip van een dergelijke stap worden uitgewerkt. Volgens genoemde kringen aar zelen de Verenigde Staten in te stemmen met het argument, dat het Westen moet afwachten en zich niet moet haasten met het doen van voorstellen aan Moskou, om de schijn te vermijden dat het uit zwakte wil onderhandelen. Het is - aldus deze kringen - een academi sche vraag of Chroesjtsjef een wes ters initiatief als een teken van zwakte of een teken van kracht zal opvatten. Chroesjtsjef is in grote lijn op de hoogte van de kracht van het Westen en dit moet niet bang zijn dat de Sowjet-leider voorstellen over tijd en plaats van onderhandelingen over Berlijn als een teken van zwakte zal zien. Van gezaghebbende ztfde in Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten niet voornemens zjjn ook maar iets te doen wat als een drastische stap zou kunnen be schouwd worden in hun reactie op de jongste Oostduitse reisbeperkin gen. Hoewel de Amerikaanse rege ring de nieuwe beperkingen als een ernstige schending van de vier- Deze familie vlucht rechtstreeks uit haar huis naar west-Berlijn. Het huizenblok staat in de oostzóne, maar de straat is westsector. De deu ren zijn door de Oostduitse politie afgesloten, maar de ramen kunnen nog open. mogendheden - overeenkomst be schouwt, raken deze niet de vitale belangen van het Westen in West- Berlijn en geven zij dus geen aan leiding tot een ultimatum aan de communisten, aldus gezaghebbende Amerikaanse kringen. Afkondiging noodtoestand Oogstmoeilijkheden in Oost-Duitsland BERLIJN, 23-8. - De Oostduitse minister van Landbouw, Reichelt, heeft woensdag meegedeeld dat de noodtoestand moet worden afge kondigd om de oogst nog op tijd binnen te krijgen. Dit betekent dat de plaatselijke autoriteiten de ge hele dorpsbevolking kunnen requi- reren, alsmede alle vervoersmidde len voor het binnenhalen van de oogst. Volgens Reichelt hebben slechte weersomstandigheden dit jaar de landbouwwerkzaamheden bijzonder vertraagd. Dertig procent van het graan moet nog gemaaid worden en van het gemaaide deel moet nog bijna de helft worden binnenge bracht. Meisje ernstig gewond LONDEN, 23-8. Een lifter heeft dinsdagavond in het Britse graaf schap Bedfordhire een jongeman doodgeschoten en een meisje ern stig verwond. De man en het meisje hadden de elegant geklede moordenaar een lift aangeboden. Na een rit van ongeveer 50 km. trok hij een revolver en schoot op hen. Beiden zijn kennelijk uit de auto gegooid. De moordenaar reed in de auto weg. Woensdagmorgen vroeg vond men beide slachtoffers in een greppel bij Clophill. Het meisje, dat door twee kogels werd getroffen, is direct naar het zie kenhuis gebracht. Men heeft haar nog niet kunnen ondervragen. Hevige bosbranden op New Foundland ST. JOHNS, 24-8. Door de sterke en het warme weer zjjn de bosbranden op New Found land, de hevigste die er ooit gewoed hebben, moeilik te bestreden. In Carmanville aan de noordoostkust zijn woensdag tien huizen, een ga rage en een winkel tot de grond toe afgebrand. Het duizend inwo ners tellende plaatsje is twee we ken geleden bij het uitbreken van de brand geëvacueerd. Op het vliegveld Gander viel gis teren twaalf millimeter regen. Aan het einde van een der landingsba nen stonden de bossen in brand, zodat het vliegveld dinsdag geslo ten moest worden. Canadese vlieg tuigen landden op eigen risico, maar de vliegtuigen van de internatio nale lijnen maakten gebruik van het vliegveld te Stephenville aan de oostkust. In Brits Columbia, ongeveer zes duizend kilometer verder, zijn woensdag elf nieuwe bosbranden ontstaan door blikseminslag. De branden woeden in het uitgestrekte Prins George district. Volgens de funktionarissen is de toestand hier „buitengewoon ernstig". In het Prins Rupert district zijn op dertien plaatsen nieuwe bos branden uitgebroken, zodat daar nu negen-en-vijftig brandhaarden zijn. Hier zijn negenhonderd man en vijftien vliegtuigen ter bestrijding ingezet. Jongetje verongelukt HEERLEN, 23-8. Woensdagmid dag om half vijf is het vijfjarig zoontje van de burgemeester van Klimmen, de heer J. Wolf bij het plotseling oversteken van de pro vinciale weg Heerlen-Maastricht door een uit de richting Heerlen komende personenauto overreden en op weg naar het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde niet ver van de ouderlijke woning. Jacques Wolf was de jongste uit een gezin van zes kinderen. De rivierpolitie, douanerecherche en P.T.T. hebben bijzondere belang stelling voor de kustvaarder „Lucky Star", waarop nu al een maand lang werkzaamheden worden verricht door de scheepswerf „Waalha ven" in Rotterdam. Er zijn vele aanwijzingen, dat het schip over niet al -te lange tijd zal worden gebruikt voor illegale radio-uitzendingen naar Denemarken en zuid-Zweden, uiteraard buiten de territoriale wateren van de Scandinavische landen. Er wordt rekening mee ge houden, dat de 167 n.r.t. „Lucky Star" binnenkort onder vreemde vlag zal uitvaren. Twee maanden geleden was de „Lucky Star" nog de kust vaarder „Taurus", die diensten uitvoerde tussen Rotterdam en de Engelse oostkust. - De „Lucky Star" in de Rotterdamse Waalhaven. Amsterdamse boekhouder ging er vandoor met twaalf mille AMSTERDAM, 23-8. De 47-jarige Amsterdamse boekhouder J. P. die sinds eind juni spoorloos verdwenen is, heeft gedurende de acht maan den die hij b(j het filiaal van een groot garagebedrijf in het hoofd stad werkte ongeveer twaalf mille verduisterd. Dat is overigens pas gebleken na het vandaag beëindig de accountantsonderzoek. Toen P. op 26 juni j.l. niet op zijn werk terugkeerde, werd „slechts" een bedrag van ongeveer f 3.000, vermist. Dit had hij die dag bij een klant geïncasseerd en niet afgedra gen. De boekhouder was o.m. belast met het incasseren van kwitanties bij enkele grote bedrijven met maandrekeningen voor benzine e.d. De procuratiehouder schreef daar voor rekeningen uit, die P. moest aanbieden. Na 'het geld te hebben geïncasseerd, droeg hij het af op het hoofdkantoor. Van een bezoek aan de oogarts, waar P. op 26 juni na het incasse ren van ongeveer f 3.000,heen ging, is P. nog steeds niet terugge keerd. Hij liet zijn vrouw en kind alleen achter, plaatste zijn auto voor de deur van zijn schoonzoon en ging er vandoor. Uit het daarna ingestelde accountantsonderzoek is gebleken, dat P. de door de procu ratiehouder uitgeschreven nota's verscheurde en eigenhandig nieuwe rekeningen (van het garagebedrijf) uitschreef, waarop hij op geraffi neerde wijze met bedragen mani puleerde. De meerdere ontvangsten die hiervan bet resultaat waren, stopte hij in eigen zak. Dit bleek nog eens een bedrag van f 8.619, te zijn. Dertig bommengooiende activisten in Parijs gearresteerd PARIJS, 23-8. - In Parijs zijn woensdag ongeveer dertig rechtse activisten aangehouden naar aan leiding van de dertien bomaan slagen, die in de nacht tevoren ge pleegd waren. De betrokkenen kunnen vijf da gen in voorarrest worden gehou den. Over het resultaat van het onderzoek is van officiële zijde niets bekend gemaakt. Volgens nadere berichten zijn vijftig rechtsen aangehouden. De nachtelijke bomaanslagen in Parijs waren o.a. gericht tegen de wonin gen van de schrijfster Frangoise Sagan en de minister van indus trie, Jeanneney. In de provincie werden in de nacht van dinsdag op woensdag elf bomaanslagen gepleegd. MAASTRICHT. Uit de Maas te Maastricht ter hoogte van het stadspark is het stoffelijk over schot van de 71-jarige Charles Hendrik Rompelberg opgehaald. De man is, waarschijnlijk tijdens een ochtendwandeling, door tot nu toe onbekende oorzaak te water ge raakt en verdronken. Naar aanleiding van anonieme telefonische waarschuwingen wer den woensdag twee Parijse bios copen ontruimd. In één der zalen werd slechts een lege granaathuls gevonden. Chauffeur en bijrijder in Duitsland omgekomen NEUWTED, 23-8. De 35-jarige chauffeur Theo Swinkels uit Oss en de 30-jarige bijrijder Hendrikus Snoek uit Reek (N.B.) zijn om het leven gekomen, bij een verkeers ongeval op de autobaan Keulen- Frankfort. In de omgeving van Neuwied (Rheinland-Pfalz) is de tankauto, waarin beide Nederlanders zaten, in botsing gekomen met een Duitse vrachtwagen. Het ongeval deed zich voor ter hoogte van een plaat selijke wegversmalling; na de bot sing stortte de tankauto van het talud af. De heer Swinkels was gehuwd en vader van drie kinderen. De algemene vergadering der Verenigde Naties is deze week een bijzondere zitting bijeen geweest om te pogen haar ver langens op te leggen aan de Franse staatschef, generaal de Gaulle, die een heel weinig hoge dunk van de volkerenorganisatie heeft en haar „Verdeelde Naties" pleegt te noemen. De bijzondere zitting was tot stand gekomen op het verzoek van 52 leden- staten en haar doel was, de Fran sen te bewegen zich terug te trekken uit het Tunesische ge bied, dat de Franse troepen een maand geleden, tijdens de ge vechten om Bizerta, bezetten. De Franse delegatie echter heeft de debatten in de V.N.- assemblée geboycot en een oplos sing is daarom niet in zicht. Tunesië zelf is op het ogen blik bereid, genoegen te nemen met een terugtrekking der Fran se troepen binnen de grenzen van de Franse basis in Bizerta en een Franse belofte, dat de ba sis later, maar binnen een vast gestelde tijd, zal worden ont ruimd. Generaal de Gaulle heeft verklaard, het eerste te zullen doen, indien Tunesië zijn agitatie voor teruggave van de marine basis staakt. Daarover denkt Bourguiba, de Tunesische leider, echter niet. Eind vorige week vonden in geheel Tunesië van bovenaf be volen demonstraties tegen de Fransen plaats. In Bizerta moes ten de Franse troepen als gevolg daarvan optreden tegen duizen den demonstranten. Het was een nogal gevaarlijke onderneming van Bourguiba, maar het liep ditmaal gelukkig goed af - de Franse troepen vermeden het vergieten van bloed. Het doel, dat de Tunesische leider met deze actie had, lag voor de hand: hij wilde de debatten in de V.N. assemblée beïnvloeden. De Tunesische strategie was er op gericht een gematigde re solutie, liefst gesteund door de vereiste twee-derde meerderheid, aangenomen te krijgen een reso lutie dus, die bepaalde zaken aan Frankrijk verzocht, maar het Franse optreden in Tunesië niet veroordeelde. Deze strategie heeft succes opgeleverd, omdat enige westelijke mogendheden het zich moeilijk konden veroor loven Tunesië zijn medestanders, in het bijzonder de Afro-Aziati- sclie staten, voor het hoofd te stoten. Deze naties vormen een mach tig stemmenblok, dat het westen in de kwestie Berlijn, gesteld dat deze nog eens voor de Verenig de Naties komt, beslist niet kan ontberen. Het is echter onwaar schijnlijk, dat generaal de Gaulle zich iets aan de resolutie gelegen zal laten liggen, hoeveel stem men er ook op uitgebracht zijn. BELGRADO, 23-8. Bij een bot sing tussen een passagiers- en een goederentrein nabij Novisad, onge veer 70 km. ten noordwesten van Belgrado, zijn woensdag elf passa giers om het leven gekomen en on geveer vijftig gewond, van wie ze ventien zwaar. De passagierstrein stond stil toen het ongeluk gebeurde. Hij was op weg naar Belgrado. De goederen trein reisde in tegengestelde rich ting. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd en een aantal rijtuigen en wagons werd vernield. ALGEMENE VERGADERING OVER BIZERTA NEW YORK, 23-8. De Algemene Vergadering der V.N. heeft woens dag het debat voortgezet over de ontwerpresolutie, waarin Frankrijk en Tunesië worden verzocht on middellijk onderhandelingen te be ginnen, die moeten leiden tot te rugtrekking van de Franse troepen uit Tunesië. De Brit Colin Crowe verklaarde dat het scheppen van een klimaat, waarin Frankrijk en Tunesië met vrucht kunnen onderhandelen, het doel van het debat moet zijn. Hij twijfelde er echter aan of de ont werpresolutie hiertoe zou bijdragen Uit zijn woorden kon men opma ken dat Engeland niet voor de re solutie zal stemmen, als deze ten minste niet geamendeerd wordt. De Brit zei dat de verklaring van de Rus Morozov aantoont dat de Sowjet-Unie niet oprecht wil dat eventuele onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië met succes Het Oostberlijnse communisti sche partijblad „Neues Deutsch- land" meldt dat drie Westberlijners tot gevangenisstraffen van vier, vijf en zeven jaar zijn veroordeeld wegens pogingen om oost-Berlij- ners naar west-Duitsland te doen ontvluchten. bekroond worden. Morozov was ver afgedwaald van het onderwerp van het debat om tegen de N.A.V.O., de V.S. en Engeland te kunnen uit vallen. Morozov had weer op de bekende ordinaire manier geschol den. Dergelijke scheldpartijen bren gen de oplossing van het vraagstuk geen stap nader, aldus Crowe. Oostberlijner bij vlucht gewond BERLIJN, 23-8. Een Oostberlij ner is woensdag ernstig gewond toen hij zich langs een touw uit een raam van de tweede verdie ping van een Oostberlijns huis in een aangrenzende Westberlijnse straat wilde laten zakken. De man viel op het plaveisel. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in west-Berlijn. Van bijna alle Oostberlijnse hui zen die in de onmiddellijke omge ving van de sectorgrens de deuren en ramen vai denverdieping die op de grens uit komen, dichtgemaakt om te voor komen dat ze als vluchtweg wor den gebruikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1