Een slechte zomer is heel gewoon Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" boekte kleine ledenwinst Aanvoer op Haamsteedse veiling minder dan de iielft van vorig jaar Harlinger mosselkotter in zware storm op liet IJsselmeer vergaan timmerman SUCCESJES Overstromingen in China Had U ook een verregende vakantie? Van ons klimaat mag men niet meer verwachten, want Een goede zomer is een uitschieter. „Nou, 't was me 't zomert je wel!" zullen vele vakantiegangers die In eigen land bleven, zeggen aan het einde van augustus. Een zeer groot deel van ons heeft dit jaar een ver regende vakantie gehad en moppert daarover. Maar waarom mopperen we? Wanneer w(j als Nederlanders het landje kennen waar we leven, dan kennen we toch ook het kli maat en dan weten we, dat we weinig goeds te verwachten heb ben. Het Nederlandse klimaat behoort tot het type der maritieme gema tigde regenklimaten. Het wordt be paald door Nederlands ligging vlak bij een oceaan, aan de oostkant daarvan, in de gematigde lucht streken en in de zóne der trek- routes van veelvuldige, overwegend uit westelijke richtingen komende, depressies. Deze factoren garande ren de regenrijkdom in alle jaar getijden. Terwijl de winden overwegend westelijk zijn en dus zeelucht aan voeren, is tijdelijke aanvoer van lucht uit oostelijke richtingen, waar het uitgestrekte vasteland van Eu ropa en Azië ligt, voldoende om af en toe een overgang naar vaste- landsweer (strenge koude of sterke hitte) te veroorzaken. Het overwe gend maritieme karakter van het klimaat bewerkt echter, dat de ge middelde zomertemperaturen niet hoog zijn. Het feit dat Nederland in het trekgebied van oceaandepressies ligt - lagedrukgebieden, die ont staan boven die delen van de oceaan waar warme en koude lucht elkaar ontmoeten - houdt in, dat wij volop genieten van de verras singen die deze depressies met zich brengen, te weten veel wind en zware bewolking. Let eens op de cüfertjes Praten we eerst eens over de wind. Die komt hier overwegend uit westelijke richtingen en doet zich over het algemeen behoorlijk gelden, zeker wanneer we zien dat Nederland per jaar gemiddeld hoog stens drie tot vier dagen wind stilte kent (maar dan komt er vaak mist), terwijl we gemiddeld zo'n achttien dagen per jaar wind van stormachtige kracht hebben. Op de overige dagen van het jaar doet de wind zich in meer of mindere mate gelden en vooral langs de kust is deze goed merkbaar. Aan de scheef gegroeide bomen kunnen we zien, welke strijd zij tegen de wind te voeren hebben. Wat de temperaturen betreft zien we duidelijk dat Nederland een ty pisch zeeklimaat heeft, waarin de winters niet bizonder koud, maar de zomers ook niet lekker warm zijn. De cijfers wijzen het duidelijk uit. De gemiddelde minimumtem peraturen in de maand januari lig gen voor ons land rond de 0° en 1° C., dus heus niet zo koud voor deze koudste maand van het jaar. De maximumtemperaturen in de warmste maand van het jaar, na melijk juli, liggen van 19° tot 20° C. voor het westen en tot 21° en 23° C.voor het oosten en zuiden van ons land. Deze cijfers zijn ge middelden, dus hierin zijn zowel de warme als de kille zomers be rekend. B\jna een meter water per jaar Ons land kent ook veel bewol king. Gemiddeld is tweederde van de hemel bewolkt, terwijl we slechts éénderde van het aantal daguren zonneschijn hebben. Over het alge meen is het aan de kust het minst bewolkt, terwijl deze bewolking naar het oosten toeneemt. Het is vrij somber in ons land, wanneer we zien dat op gemiddeld 139 dagen van het jaar de hemel voor meer dan vier-vijf de bewolkt is en het gemiddelde aantal dagen zonder zon niet minder dan 82 per jaar bedraagt. Daar komt dan nog bij, dat we rekening moeten hou den met gemiddeld 30 tot 40 dagen mist per jaar. Een somber en triest klimaat! Ook met neerslag - of populair gezegd regen - is ons land rijk ge zegend. Er valt zóveel regen, dat wanneer deze regen niet zou weg zakken in de bodem, het water aan het einde van een jaar 72 cm (in sommige jaren wel een meter) hoog zou staan. Men moet er rekening mee hou den dat het gemiddeld één derde van het jaar (dus vier maanden) regent in ons land, hetgeen er op neerkomt dat we per seizoen, lente, zomer, herfst en winter, één van de drie maanden regen hebben. De feiten wijzen uit, dat augustus de regenr(jkste maand is in ons land, alleen in de kuststreek valt de meeste regen in oktober. Toch maakt het nog verschil waar men woont in ons land in verband met de hoeveelheid regen die men te incasseren krijgt. De natste delen van ons land zijn een smalle strook vlak achter de dui nen zo van Den Haag tot Schoorl, de omgeving van het K.N.M.I. in De Bilt tussen Utrecht en Amers foort, de streek rondom Winters wijk en het uiterste zuiden van Limburg, terwijl de minste regen valt in het gebied rondom Kampen en in midden-Limburg. De rest van Nederland hangt er tussenin. In Limburg, de buurt van Zwolle en enkele stukjes langs de Duitse grens valt de meeste regen in juli. Al met al heeft Nederland geen bizonder aantrekkelijk klimaat. Wie behoefte heeft aan een zonnige, liefst regenloze vakantie, heeft he laas in ons land weinig kans op succes en zal naar het zonnige zui den of naar Zweden moeten gaan. Het is jammer genoeg niet anders! Jaarverslag over 1960 SUCCES VOOK AMATEURS UIT STEENBERGEN Gevarieerde en geslaagde muziekavond in Dorpshuis Renesse In een tot de laatste plaats be zette grote zaal van het Dorpshuis bracht het muziek-ensemble „O.S. I.V.E.O." uit Steenbergen in de af gelopen week een geslaagd bezoek aan Renesse. De avond werd ge opend met het optreden van „OSI- VEO" waarbij op voortreffelijke wijze een vijftal muzieknummers ten gehore werd gebracht. In ver gelijking met twee jaar geleden, toen ook te Renesse werd opgetre den, konden wij deze maal vast stellen dat het ensemble aanzien lijk in kracht en kwaliteit is voor uit gegaan. Onder leiding van T. van Eekelen trad vervolgens de „Stonetown Jazzband", winnaar van het teenagers concours te Steenbergen, voor het voetlicht met „In de grote stad Zaltbom- mel", „Santé Lucia" en „Ice Cream", nummers die vooral bij de zeer vele jeugdige bezoekers in slag vonden. Het optreden van de balletgroep o.l.v. mej. L. Jimkes vonden wij als ballet minder ge slaagd. Te veel werd de nadruk gelegd op het opvoeren van een show. Als how was het nummer echter zeker geslaagd te noemen en als zodanig werd het ook vol komen door de aanwezigen geap precieerd. Het optreden van „The Modern Swingers" was weer spe ciaal afgestemd op de teenagers onder het publiek. Nadat een tweetal accordeonisten „Les Clo chards" ten gehore had gebracht werd het programma voor de pau ze met het optreden van de „Sto netown Jazzband" besloten. Na de pauze bracht het ensemble „OSI- VEO" een zestal nummers ten ge hore, die ook nu weer volledig in slag vonden bij het publiek. Ook een drietal „Wild-West" liedjes deden het uitstekend, evenals het De Franse Renault-fabriek zal de produktie van de 4-C.V.-wagen staken om ruimte te maken voor de produktie van twee nieuwe mo dellen met voorwiel-aandrijving. De 4-C.V. werd in 1947 voor het eerst geproduceerd en er zijn tot nu toe ruim anderhalf miljoen stuks verkocht. voor de tweede maal optreden van de ballet-groep. Met het brengen van enige Zuid-Amerikaanse lied jes werd het officiële gedeelte van de avond afgesloten. De avond werd besloten met het geven van een bal, waarbij de dansmuziek werd verzorgd door de „Stonetown Jazzband". Eind 1960 waren er 56 wijkgebouwen ZIERIKZEE, 22-8. De Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft een kleine ledenwinst geboekt. Op 31 december 1960 wa ren er 47.209 leden tegen 47.017 in het jaar daarvoor. Het aantal aan gesloten plaatselijke verenigingen bleef 76. Deze cijfers lezen we in het maandag verschenen jaarboekje 1961, tevens jaarverslag 1960, dat als altijd weer keurig verzorgd is uitgegeven. Een jaarlijkse stijging valt ook te constateren bij de totstandko ming van wijkgebouwen. Per 31 december 1960 hadden 56 Groene Kruis-verenigingen een wijkge- bouw (v.j. 52), waarin de medische centra te Middelburg, Vlissingen en Goes niet zijn begrepen. In 1960 werden te Nieuw- en St. Joosland, Scherpenisse, Domburg en Aagte- kerke nieuwe wijkgebouwen ge opend. Op 31 december 1960 waren in aanbouw de wijkgebouwen te Terneuzen, Souburg, Wissenkerke en Kamperland. Enige Groene Kruis-verenigingen hebben plan nen om in de toekomst een wijk- gebouw te stichten. Het aantal Groene Kruis-centra voor kraam zorg in Zeeland bleef 5. Verschillende plaatselijke ver enigingen moesten overgaan tot contributieverhoging. De 76 Zeeuw se verenigingen ontvingen in 1960 van de leden een contributie van Nederlaagwedstrijden v.v. „Zonnemaire" Zonnemaire I-Dreischor I 4-4 In deze wedstrijd moesten beide ploegen de puntjes samen delen, ondanks een voorsprong van Zon nemaire. Was het in het begin een wederzijds verkennen, nadat M. v. Leersum een -doelpunt maakte, ging het spel snel op enneer. Na een reeks van aanvallen op het Dreischor's doel, waarbij de bal meermalen in handen van de kee per belandt, is het Frèns Fonteine die na een goede voorzet, kans ziet er 2-0 van te maken. Dreischor loopt in tot 2-1, na een doelpunt uit buitenspelpositie, genomen uit een corner, hetwelk de scheids rechter over 't hoofd ziet. Schoten van v. Leersum worden tot corner gewerkt of gaan over. Na rust zet Dreischor flinke aanvallen op die de gelijkmaker teweeg brengt. Aan de andere kant brengt A. Geelhoed de stand op 3-2. Dreischor laat het er niet bij zitten en na enige wij ziging in de opstelling ziet de Zon- nemaire-doelman de bal over zich heen in het net verdwijnen. Dan is weer de beurt aan de thuisclub om er door Jan Klomp 4-3 van te maken. Een snelle aanval van Dreisëhor betekent de eindstand 4-4, welk doelpunt wordt gescoord door Klompe, die nog enkele ma len hoog over schiet. Zaterdag jl. werd de wedstrijd gespeeld Zonnemaire I-MEVO- combinatie (10 man). Zonnemaire won met 10-3. Duiveland is in dit nederlagen- tournooi le geworden, door Zon nemaire met 2-6 te kloppen. Drei schor eindigde op de tweede plaats f 312.029,22 (vorig jaar f 292.318,48) hetgeen neerkomt op een gemiddel de per lid (gezinshoofd) van f 6,61 (v.j. f 6,22). In de loop van 1960 is de zg. „inhaalcampagne" polio-vaccinatie afgewerkt. Hierdoor zijn alle kin deren, die geboren zijn in de pe riode van 1 januari 1945 tot 1 ja nuari 1960 in de gelegenheid ge steld om zich driemaal tegen de gevreesde kinderverlamming te la ten vaccineren. Tijdens een gehou den enquête tussen 1 september en 1 oktober 1960 is gebleken, dat er van deze groep kinderen in Zee land (in totaal 77.764) 12.702 niet gevaccineerd zijn of in procenten 16.23 pet. 402 kinderen of 0.52 pet. zijn slechts één keer ingeënt, ter wijl 1058 kinderen of 1.36 pet. na de 2e injectie niet meer versche nen zijn. Uiteindelijk hebben dus 63.602 kinderen of 81.79 pet. de drie injecties ontvangen, terwijl boven dien nog 3.789 kinderen van de jaarklasse 1957 een 4e injectie heb ben ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat 18.2 pet. van het aan tal aanwezige kinderen van deze jaarklassen, in onze pro vincie niet of niet volledig be schermd is tegen kinderver lamming, hetgeen t.o.v. bijv. Drente een vrij hoog percen tage is. In deze provincie is nl. 94.7 pet. van het aantal aanwezige kinderen van deze jaarklassen volledig gevacci neerd. Het jaarverslag verstrekt voorts bijzonderheden over revalidatie, Prov. Raad voor de Volksgezond heid, geestelijke volksgezondheid, kinderhygiëne, praenatale zorg, ze delijke volksgezondheid, reuma- en kankerbestrijding. Het aantal Groene Kruis-wijkverpleegsters bedroeg per 31-12-1960 in Zeeland 59. Het aantal consultatiebureaus voor zuigelingen bedroeg op die datum 95 (v.j. 90), dat voor kleu ters 73 (v.j.- 65) en dat voor prae natale zorg 15 (v.j. eveneens 15). In zijn inleiding op het jaarver slag stelt de secretaris, de heer A. de Lange, dat de vraag „of het Groene Kruis niet wat aan het verouderen is" met een krachtig „neen" kan worden beantwoord. „Als wij zien met hoeveel taken na de tweede wereldoorlog het Groene Kruis-werk is uitgebreid, taken die het niet uit een soort liefhebberij heeft gezocht, maar die zich aan de besturen opdrongen, dan kunnen wij", aldus de heer de Lange, „wat het werk betreft eer van een verjonging dan van een veroudering spreken". „Ons werk blijft dynamisch, omdat de zorg voor de volksgezondheid nooit af is", zo schrijft de heer de Lange. Gevolg van de „verdrinking'' Oogst zomerfruit brengt goede prijzen op BTJRGH. Augustus is een maand waarin volop geoogst wordt, zowel in de landbouw als in de fruitteelt. In de fruitteelt komt de pluk zo langzamerhand aan het herfstfruit toe en is het zomerfruit reeds aan de man gebracht. De opbrengst hiervan viel mee, behoudens dan op die bedryven die schade leden door de verdrinking. Dat deze ramp grote gevolgen heeft, is dagelijks te zien bij de aanvoerplaats van de veiling te Haamstede, waar nog niet de helft van het kwantum van vorig jaar wordt aangevoerd. Tot nu toe zijn de prijzen goed te noemen, voor sommige rassen zeer goed. Uit schieter is de reeds lang afgeschre ven Early Victoria, een practisch waardeloze moesappel die geregeld tot in de 40 cent loopt dank zij België, dat deze appel uit de oude tijd goed kan gebruiken. Zigeune rin, de appel die mooi van kleur is, doch veel minder smakelijk, draait regelmatig in de 70 cent. De peren doen het ook goed, doch de oogst hiervan is in tegenstelling met de appels, iets groter, waar door de prijzen iets onder de ver wachtingen blijven. Mede oorzaak van deze (zeer geringe) daling is de grote uitvoer van peren uit Italië naar west-Duitsland (soms 200 wagons per dag!). Toch liepen de prijzen van de Clapp's in het afgelopen weekeinde weer kort bij de 70 cent voor de grote maten. Wat west-Duitsland zelf betreft; dit land verwacht maar een halve perenoogst van vorig jaar. Ook Engeland heeft een minder goede perenoogst, zodat Nederland met een goede oogst veel perspectieven heeft. Ook de pruimen zijn weer duur, de minder goede kleine ma ten uitgezonderd. De oogst is een eind afgelopen, alleen de Reine Victoria komt dagelijks aan de vei lingen en brengt dan hoge prijzen op. De afgelopen week liep deze prijs voor de grotere maten tot te gen de f 1,20 per kg. Bramen doen ook goede prijzen, doch deze teelt is voor de Westhoek nog niet zo belangrijk, hoewel ze toeneemt. Over het algemeen is aan het fruit te zien dat de zonneschijn maar matig was, hetgeen in de kleur tot uiting komt. Een late zonnige maand september en wat lekkere dauwnachten kunnen echter aan het winterfruit nog wonderen ver richten! De landbouw Wie de grote verkavelde lande rijen in de landbouw bekijkt, ziet dat er in ettelijke weken massa's werk zijn verricht. Waar zijn de tijden gebleven dat ons eiland bij na één oppervlakte met keurig ge zette schoven graan was. Nu maakt een groot grommend monster dat de naam Combine draagt, in lut tele uren een einde aan het be staan van hectaren golvend graan. En deze stoppelvelden beheersen al bijna geheel Schouwen-Duive- land, zo snel gaat de graanoogst. De opbrengsten van de goede ge wassen gerst vallen erg mee, ter wijl de slechte gedeelten bar te genvallen en nauwelijks de kost prijs halen. Deze week zal de tar we op vele percelen gecombined worden, behoudens door die land bouwers die nog graag zo rond de Kerstdagen zelf dorsen en dus op de ouderwetse manier hun graan behandelen. De erwten staan over al aan ruiters, terwijl de aardappe len zo hier en daar reeds hun groen blad verliezen en zachtjes aan af sterven. Wie reeds eens in zijn bie ten heeft gekeken, zal tot de con clusie zijn gekomen dat er al grote peeën te vinden zijn. Zo hier en daar staan er dan ook al enkele grote exemplaren te pronk. De landbouw nadert met rasse schreden de herfst. In vroege mor gens ruikt men af en toe al eens de mestput van her en der liggen de boerderijen, terwijl op verschil lende stukken stoppelland de orga nische hopen al keurig in de rij liggen te wachten tot ze gespreid en ondergeploegd zullen worden. Nog enkele weken en dan blijft alleen de bietenoogst nog over, waarmee dan de oogst voor 1961 weer achter de rug zal zijn. EEN UNIEKE TOCHT Gehandikapte padvinders bezochten Zierikzee ZIERIKZEE, 22-8. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de Rotary van Zuid-Holland maakt een groep van 24 padvinders - waaronder 9 gehandikapten - met een Spidoboot een reis van een week door de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren. Zondagmiddag arriveerde de groep aan het Luitje in Zierikzee, waar de padvinders van de Mr. Bakker- groep en van De Lichtboei zorgden voor een hartelijk welkom. Na een rondleiding door Zierik zee onder leiding van hopman van Engelen gingen de padvinders naar de Wilhelminabarak in de Zelke- polder, waar de nacht zou worden doorgebracht. De warme maaltijd werd hier aangeboden door de Ro tary uit Zierikzee, met medewer king van restaurant „Mondragon". De Zierikzeese padvinders boden 's avonds een vertoning aan van de dia-serie „Zierikzee in kleur", hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld. De gehandikapte padvinders worden op hun reis verzorgd door verkenners en voortrekkers die zich hiervoor vrijwillig hebben aangemeld. Voor velen van hen is dit de eerste maal dat zij hun woonplaats kunnen verlaten, dank zij de medewerking van de groep van 13- tot 18-jarigen onder lei ding van oubaas Stuiver uit Voor schoten. Maandagmorgen vertrok de groep naar Middelburg. Voor deze padvinders, die veelal aan bed of huis gebonden zijn vormt deze tocht een unieke belevenis. In het gezelschap bevond zich o.a. de jeugdige H. Bergers, die vorig jaar bekendheid kreeg door met lof te slagen voor zijn Mulo-diploma. Ramp kostte aan drie mensen het leven LEEUWARDEN, 22-8. - Op het IJsselmeer, ongeveer tien kilometer buiten de kust Ier hoogte van de Friese plaats Piaam, heeft zich maandagmiddag een ramp voltrok ken, die - naar moet worden aan genomen - aan drie mensen het leven heeft gekost. In een zware storm, die in de middag zijn hoogtepunt bereikte, is van de Harlinger mosselkotter, HA 10, een van de luiken wegge slagen. Het schip liep daarna snel vol water en zonk. De 40-jarige Jan de Boer is er in geslaagd de takelmast vast te grijpen. Enige uren later is hij dooi de schipper van een steenklipper, de heer Swytink uit Harlingen, ge red. De drie overige opvarenden waren de 34-jarige schipper A. E. J. van Burck, de 57-jarige Anne Weever en de 22-jarige Freerk Brouwer. Tot dusver is alleen het stoffelijk overschot van de heer van Burck gevonden. Om ongeveer twee uur gister middag is de Harlingen 10 in de Lorentzsluizen te Kornwerderzand geschut. Er stond een zware wes terstorm, die geleidelijk in kracht toenam, 's Morgens had de Har lingen 10 op de teeltplaats op de Waddenzee een schip volgeladen met mosselen, die overgebracht moesten worden naar de verwater plaatsen in Zeeland. Niet meer te redden Men was op het IJsselmeer ter hoogte van Piaam toen er steeds meer water over het schip begon te slaan. Na korte tijd bleek de ADVERTENTIES Terstond gevraagd: Zelfstandig kunnende werken Vast werk Eventueel woning beschikbaar F. J. van Aken Korte Nobelstraat 40 Zierikzee, telefoon (01110) 2062 Personeel gevraagd: Een nette werkster voor twee of drie morgens per week, bij heer alleen. Brieven no. 75 aan Boekh. Ochtman, Zierikzee. Te koop gevraagd: Een tekentafel (80 X 100 cm), met tekenhaak (100 cm). Aan biedingen: Gaanderseweg 4 te Dreischor, telef. 473. Diversen: Dames en heren! Even een her innering! Laatste inlevering van onze prijsvraag op 26 aug. Kapper C. A. Uil, Zierikzee. Doe mee met de Voetbaltoto via de voetbalvereniging „Zie rikzee". Aanmelden: Lange No belstraat 44. De „muziek" haalt te Dreischor donderdagavond weer oud pa pier op. Zet u het s.v.p. zoveel mogelijk gebonden gereed Dank u! Wij gaan dit seizoen weer grote prijzen winnen met de Voet baltoto. Meldt u aan: Lange Nobelstraat 44. Iedere dag verse vis en verse paling. Vishandel W. K. Schot, telef. 2374, Zierikzee. Ruim f 20.000,aan prijzen van de Voetbaltoto zijn in het afgelopen seizoen op Schou- wen-Duiveland gevallen. Vermager zonder moeite met GRACIAL; 50 dragees f 1,98, bij apotheek en drogist. Harlingen 10 niet meer te redden. De bemanningsleden trokken hun zwemvesten aan en sprongen over boord. Vlak daarop kapseisde het schip en zonk. Doordat de lading uit het schip viel richtte de kotter zich weer iets op. Het topje van de giek en een topje van de takelmast kwa men boven water. De 49-jarige Jan de Boer wist zich aan de giek vast te grijpen. Dé drie andere opva renden dreven echter af en kon den s de Harlingen 10 niet meer naderen. De Boer hield zich van half drie tot ruim zes uur aan de giek vast. Hij werd opgemerkt door schipper Swytink uit Harlingen, die met de motorklipper „Jenny" op weg was naar Kornwerderzand. Hij nam de schipbreukeling aan boord en bracht hem over naar de politie post te Kornwerderzand. Pas toen kon de reddingboot „Arthur" uit Hindelopen worden gewaarschuwd en uitvaren om naar de overige drenkelingen te zoeken. Zeven vissersvaartuigen zijn uit gevaren om aan de speurtocht deel te nemen. Ook een coaster en een vliegtuig van de marineluchtbasis in Valkenburg zijn hierbij inge schakeld. 's Avonds: om ongeveer negen uur heeft du schipper van de WON 39, de heer H. Hoornstra, ongeveer \Vz km. van de plaats van de ramp het stoffelijk overschot van de ka pitein, de heer van Burck, gevon den. Van de overige opvarenden ont brak vanmorgen vroeg nog ieder spoor. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Meer dan hon derdduizend ton aan scheepsruimte zal volgende maand, binnen drie weken tijds, op de Nederlandse werven van Verolme aan haar ele ment worden toevertrouwd. Op 2 september namelijk geschiedt te Alblasserdam de tewaterlating van de 24.00 br. reg. ton metende bulk carrier „Aubade", die voor Zwit serse rekening wordt gebouwd, en omstreeks de twintigste - de defi nitieve datum is nog niet bepaald - gaan op Rozenburg de dokdeuren open voor de mammoettanker van de Esso, die een draagvermogen krijgt van 78.000 ton. BERGEN. De heer E. J. Zoeten uit Amsterdam is te Oudendijk (N.H.) om het leven gekomen, toen zijn motorrijwiel in botsing kwam met een auto, bestuur door de heer S. van der S. uit Amsterdam. ROTTERDAM. De Nederlandse sleepboot „Mississippi" van L. Smit Co. heeft het tijdens het jongste weekeinde assistentie verleend aan het 7176 br. reg. ton metende Griekse s.s. „Costantis", dat zater dag op honderd mijl ten oosten van Bahrein aan de grond was gelopen op een droogte in de Perzische Golf. DEN HAAG. De Tsjechoslowaak- se regering heeft maandag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Tsjecho-Slowakije zich garant wil stelllen voor een vrij stad West-Berlijn. De verklaring werd in Praag gepubliceerd, terwijl in buitenlandse hoofdsteden een toelichting hierop werd gegeven. In Den Haag geschiedde dit door de Tsjechoslowaakse gezant, de heer B. Mucha. HONGKONG, 22-8 In noordoost- China, in de provincie Heilunkiang zijn grote gebieden overstroomd geweest tengevolge van hevige re genval eind juli en begin augus tus, zo heeft het persbureau Nieuw China dinsdag bekend gemaakt. Grote gebieden, akkers, bossen en kolenmijnen, in de omgeving van drie zijarmen van de rivier Sun- gari zijn ondergelopen. Het water stond er gemiddeld twintig centi meter hoog, op sommige plaatsen zelfs ongeveer veertig cm. n Uit een bontkluis in Montreal zijn het afgelopen weekeinde ca. 150 bontmantels met een waarde van ca. 200.000 dollar (ca. drie kwart miljoen gulden) gestolen. De dieven lieten een aantal andere mantels ter waarde van ruim drie miljoen dollar onaangeroerd. n In Hollandia is het voorontwerp gepubliceerd van een ordonnantie tot vaststelling van een uniform arbeids (privaat)recht voor alle be volkingsgroepen in Ned. Nieuw- Guinea.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3