DE ZIERIKZEESCHE COURANT „WESTEN ZAL MOEILIJKE WEKEN EN MAANDEN DOORMAKEN" Hulpfonds voor de Zeeuwse landbouw DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 118e jaargang No. 19027 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I \r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochtman, Vice-president Johnson brengt verslag uit Kennedy over Berlijn: Caissons Veer se Gat bijna bedekt WASHINGTON, 21-8. De Amerikaanse vice-presi dent Lyndon Johnson heeft Kennedy maandag ver slag uitgebracht van zijn bezoek aan Bonn en West- Berlin. By dit gesprek was de minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, aanwezig. Na afloop van het onderhoud verklaarde de presi dent tegenover de pers, dat het Westen moeilijke weken en maanden zal doormaken bij de handhaving van de vrijheid van West-Berlijn. „Maar wij zullen die vrijheid handhaven", aldus verzekerde Kennedy. Hij zei dat de reis van Johnson opmerkelijk succesvol en belang rijk was geweest. „In zijn rapport wordt de nadruk gelegd op het vertrouwen dat de bevolking van west-Berlijn heeft in dit land en in de verplichtingen welke het op zich heeft genomen", aldus de pre sident. De toestand in Berlijn BERLIJN, 21-8. Verscheidene Britse Centuriontanks hebben maandag in de Berlijnse wijk Spandau stellingen betrokken. In - oost-Berlijn zijn de leden van de fhbrieksmilitie die met de politie en soldaten aan de grens met west- Berlijn dienst hebben gedaan, te ruggetrokken en voor een deel ver vangen door volkspolitie. Dit zou gebeurd zijn omdat de fabrieken geen mensen genoeg meer hadden om normaal te kunnen draaien. Verscheidene Oostduitsers zijn er zondagnacht in geslaagd over de prikkeldraadversperring en de be tonnen muren te klimmen en naar west-Berlijn uit te wijken. Onder hen bevond zich de burgemeester van Falkensee, dat vlak bij west- Berlijn ligt. Leden van Westduitse vakbonden hebben maandagmorgen op wacht gestaan bij 46 van de 50 stations van de Berlijnse lucht- tram, die door de Oostduitsers wordt geëxploiteerd. Met borden, waarop o.m. stond „Geen cent voor de communisten", trachtten zij de Westberlijners ervan te weerhou den met de tram te reizen. Hun actie heeft succes gehad, want de trams reden vanmorgen vrijwel leeg door west-Berlijn. Intussen hebben de Westberlijnse autoritei ten nieuwe buslijnen geopend, die parallel lopen met de tramlijnen. De functionaris van de Oostduitse spoorwegen zei dat Westberlijnse „bandieten" in de eerste week na de afkondiging van de jongste Oostduitse maatregelen, 62 wagens van de luchttram hadden bescha digd. Ondertekening uitgesteld van Amerikaans-Russisch luchtvaartakkoord WASHINGTON, 21-8. - De V.S. hebben de ondertekening van een burgerluchtvaartakkoord met de Sowjet-Unie met het oog op de spanning om Berlijn uitgesteld, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag avond bekendgemaakt. Het ministerie voegde hier ech ter aan toe, dat het een overeen gekomen tekst van het akkoord heeft geparafeerd. De overeen komst heeft ten doel een lucht- dienst tussen de beide hoofdsteden te openen. Desgevraagd zei een woordvoer der van het ministerie, dat het pa raferen inhoudt dat men het over de tekst van het akkoord eens is. Dit akkoord kan dan op een later tijdstip worden ondertekend en uit gevoerd. Hij kon niet zeggen of Amerika het stuk zal onderteke nen, of wanneer dit zal geschieden. Het is de tweede maal, dat de kwestie van de luchtvaartovereen komst wordt gestagneerd. De eerste keer was dat in juli van het vorige jaar, toen de verhouding tussen de V.S. en de Sowjet-Unie na het neerschieten van de U-2 en de RB- 47 en het mislukken van de Pa- rij se topconferentie gespannen was. Op Amerikaans verzoek werden de onderhandelingen toen opgeschort. Traangas aan Berlijnse sectorgrens BERLIJN, 21-8. De Oostberlijnse politie heeft maandagavond traan gas- en rookbommen gebruikt om een menigte van ongeveer honderd mensen te verspreiden, die nabjj de sectorgrens tussen Oost- en West- Berlyn luisterde naar nieuws van een luidsprekerauto aan de weste lijke kant van de grens. Verplaatsing van Sowjet-troepen LONDEN, 22-8. Volgens de cor respondent in Bonn van de Lon- dense „Times" hebben ooggetuigen de laatste dagen Russische troepen verplaatsingen over de weg en per trein waargenomen, zowel rondom West-Berlijn als langs de grenzen tussen Oost- en West-Duitsland. Hierbij schijnt echter geen sprake te zijn van versterking van de Sow jet-troepen in Oost-Duitsland. De correspondent meent, dat deze troepenbewegingen verband hou den met een hergroepering der strijdkrachten met het oog op mo gelijke binnenlandse onrust en niet met het afslaan van een militaire aanval van buitenaf. GOES, 21-8. De drie landbouw organisaties in Zeeland hebben op initiatief van de „Zeeuwse Land bouw Maatschappü" besloten een hulpfonds in te stellen voor agra rische noodgevallen. Het hulpfonds - dat vermoedelijk een permanent karakter zal krijgen - zal gebruikt worden voor leniging van ernstige nood in de land- en tuinbouw in Zeeland, ontstaan door buitenge wone omstandigheden. Dit hulp fonds zal getroffen landbouwers steunen door leningen, renteloze voorschotten en eventueel door schenkingen. De landbouworganisaties zijn be gonnen met een actie in eigen kring. Van de zijde van bedrijven en instellingen, werkzaam in de landbouwsector, zijn reeds bedra gen en toezeggingen ontvangen. Het secretariaat van de Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zich belast met het beheer van dit fonds. Een luchtopname van de bouwput in het Haring vliet, waar de hoofdafsluitdam wordt gebouwd met uitwateringssluizen en een kleine schutsluis. De foto werd genomen in de richting noord-zuid; op de ach tergrond is nog de plaat van Scheelhoek zichtbaar. De uitwateringssluizen zullen gebruikt worden voor de afvloeiing van het water van Maas, Waal en Lek in de Noordzee als de Deltawerken voltooid zijn. De betonconstructies op de foto zijn de wanden, waarin de grote afsluitdeuren scharnieren. Deze deuren draaien op- en neerwaarts. Over de beton- muren heen lopen - in de toekomst - rijbanen van de verkeersweg over de dam. (Luchtfoto A.N.P.). Het is nog niet zo lang geleden, dat onder het gefluit van vele stoomfluiten de laatste van de zeven cais sons, die het Veerse Gat afsluiten, naar de bodem van het Veeregat zonk. Enkele dagen later werd de laatste schuif in de caissons gesloten en was de af sluiting van het gat een feit. Deze afsluiting was echter maar een van de stappen op weg naar de completering van de dam: direct na de sluiiing be ga- men met het aanvoeren en storten van de mil joenen kubieke meters zand voor het dijklichaam. Zoals uit de bijgaande luchtopname blijkt, is er heel wat werk verzet: van de zeven caissons zijn er nog amper drie zichtbaar. Ook ziet men, hoe de betonnen kolossen slechts een klein deel van de complete dam vormen. Over enkele maanden, men hoopt in no vember, zal het verkeer gebruik kunnen nemen van de dam: een nieuwe fase in de afsluiting van de Nederlandse zeegaten - een nieuwe stap op weg naar de voltooiing van het Deltaplan. (Luchtfoto A.N.P.). Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten beliep dit jaar f 1.059 miljoen DEN HAAG, 21-8. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitvoer van land- en tuin bouwprodukten over het tweede kwartaal van dit jaar in totaal f 1.059 miljoen bedragen. Dit is f 60,7 miljoen (5,4 */o) minder dan in het tweede kwartaal van 1960. Hiervan komt echter ruim f 53 miljoen voor rekening van produk- ten van niet-Nederlandse herkomst (voornamelijk plantaardige vetten en olieën, margarine en suiker). Voor produkten van Nederlandse herkomst bedroeg de daling f 7 miljoen (0,8 pet.). Zij had hoofdza kelijk betrekking op de veehoude rijsector. Alleen aan tuinbouwpro dukten werd meer uitgevoerd, na melijk f 11.5 miljoen (4.6 pet.). Over het eerste halfjaar heeft de totale agrarische uitvoer f 2.156 miljoen bedragen. Ten opzichte van het le halfjaar 1960 betekent dit een achteruitgang van ruim f 111 miljoen (4,9 pet.). Voor pro dukten van Nederlandse herkomst bedroeg de daling f 54,2 miljoen (3 pet.), voor die van niet-Neder landse oorsprong f 57 miljoen. Het aandeel van de landbouw- Dodelijke val van dak HAARLEM, 21-8. Maandag is de 10-jarige Hans Albert Visser, die met zijn broertje op de zolder van een woning aan de Rollandstraat in Haarlem speelde, op het dak van de woning geklommen om een vlieger te zoeken. Plotseling is de knaap uitgegleden en van een hoogte van bijna acht meter op straat gevallen. Met een schedel- basisfractuur is hij naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij vier uren later is overleden. Keuringsdienst van Waren AMSTERDAM, 21-8. In het ver- kort jaarverslag van de Keurings dienst van Waren voor het gebied Amsterdam wordt medegedeeld, dat uit het feit dat in het jaar 1960 750 processen-verbaal moesten op gemaakt worden (65 meer dan in 1959), duidelijk blijkt, dat op het terrein der levensmiddelenkeuring en de overige als waren aangewe zen artikelen, een intensieve con trole diende te worden gehand haafd. Er werden 84.192 inspecties ver richt en meer dan 30.000 monsters In het laboratorium onderzocht. produkten in de totale Nederland se uitvoer in het le halfjaar is hiermee ten opzichte van 1960 te ruggelopen van 30,7 pet. tot 28 pet., voor landbouwprodukten van Ne derlandse oorsprong van 24,4 pet. tot 22,6 pet. Verdwenen jongen verdronken VOORSCHOTEN, 21-8. De ne- gen-jarige Harry My er uit Den Haag, die vorige week maandag is zoek geraakt, is dood in een sloot in het uitbreidingsplan „Adegeest" te Voorschoten aangetroffen. Het knaapje was vorige week maandag met zijn vader naar een bouwwerk in Voorschoten gegaan, waar zijn vader werkte. Sinds het moment van de vermissing is in tensief naar de jongen gezocht, evenwel steeds zonder resultaat. Leden Nieuw-Guinea raad in Nederland SCHIPHOL, 22-8. Heden dins dagmorgen vroeg zijn op Schiphol tien leden van de Nieuw-Guinea raad aangekomen, die een bezoek van een maand aan ons land zullen brengen. Zij werden verwelkomd door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. Bot, en verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer. De delegatie zal zich hier op de hoogte stellen van de werkwijze van enige staatkundige instellingen en besprekingen voeren over ont- wikkelings-problemen van Nieuw- Guinea. Zo zal men o.a. met de Ne derlandse regering van gedachten wisselen over de zelfbeschikking. Eén van de leden van de dele gatie, de heer E. Bonay, zei daar over: „Binnen de Nieuw-Guinea raad heeft zich nog geen speciale gedachte ontwikkeld met betrek king tot de wijze waarop de zelf beschikking tot stand zal moeten komen. Wij nemen nog een af wachtende houding aan en wensen eerst kennis te nemen van de me ning van de Nederlandse regering, alvorens wij ons eigen standpunt zullen bepalen". Desgevraagd zei men het bepalen van een streef datum van weinig belang te achten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Drie gewonden bij ontploffing BORNE, 22-8. Bij herstelwerk- zaamheden is heden (dinsdag)mor- gen in de fabrieken der N.V. Span jaard te Borne een grote ammo- niakketel met een reuze knal ont ploft. Er waren drie zwaar gewon den: de 60-jarige heer Volmer en de 55-jarige heer Lansink uit Soes- veld en de 27-jarige heer Koesters uit Vroomshoop. De muur en een gedeelte van het dak werden zwaar beschadigd. Talrijke ruiten in de fabriek en de naaste omgeving sneuvelden. Plan voor tuinbouwschool in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 22-8. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft een plan ingediend voor de bouw van een tuinbouwschool in het uitbreidingsplan Warande te Bergen op Zoom. Op dit plan hoopt men spoedig de definitieve goed keuring te verkrijgen. De kosten zijn geraamd op f 575.718,—. Bij aanvallen in Algerië zijn in de afgelopen twee dagen veertien mensen, onder wie zes Europeanen om het leven gekomen en negen tien gewond, zo is maandag van Franse militaire zijde in Algiers vernomen. Volgens politieke krin gen schijnt het aantal gewelddaden door zowel de Algerijnse opstan delingen als het anti-Gaullistische „geheime leger" toe te nemen. Een rechter te Mlddlesborough heeft maandag 21 mensen tot in totaal 50 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan de rassenrelletjes in een arme volkswijk van Mlddlesborough. De zwaarste straf was een half jaar. Er waren 36 mensen voor de rech ter geleld. In het Canadese Noordpoolge bied is maandag het eerste met kernenergie werkende automati sche weerstation in gebruik gesteld. Wegens een nieuwe golf van ongeregeldheden zijn troepenver sterkingen naar het noordelijk deel van Rhodesia overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1