DE ZIERIKZEESCHE COURANT „WIJ ZULLEN NIET UIT WEST-BERLIJN WORDEN GEDRUKT" Johnson boekt overeenstemming zowel met Adenauer als Brandt Beide einden van dam op Krammer plaat kwamen bij elkaar Koningin Juliana en Prins Bernhard ereburgers van Monte Argentario MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 118e jaargang No. 19026 ZIERIKZEESIMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I\r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtraan, Rusk in televisierede: Nog dit jaar onderhandelingen met Russen verwacht WASHINGTON, 21-8. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft zondagavond in een televisievraaggesprek gezegd: „Wy zullen niet uit West-Berlin worden gedrukt". Het Berlijnse vraagstuk zal vrij wel zeker voor de Verenigde Na ties worden gebracht als de crisis zeer ernstig zou worden. Rusk zei echter niet te geloven dat het Wes ten de zaak nu reeds aan de Ver enigde Naties zal voorleggen om dat de Wereldorganisatie waar schijnlijk bij de direkt betrokken landen zal aandringen op onder handelingen over het probleem. Verder zei Rusk te verwachten dat dit jaar onderhandelingen met de Russen zullen worden gevoerd. De plaats en het tijdstip moeten door de betrokken regeringen wor den vastgesteld, maar de onder handelingen worden gehouden. In antwoord op de vraag of het Berlijnse vraagstuk tenslotte tot een topconferentie van oost en west zal leiden, antwoordde Rusk dat hij het volledig eens is met de verklaring van Kennedy volgens welke een topconferentie alleen nuttig zal zijn indien voorbereiden de besprekingen enig succes belo ven. Op een vraag of het westen zou vechten als de toegang tot Berlijn op enigerlei manier mocht worden belemmerd, antwoordde de minis ter, dat de westelijke bondgenoten de vitale belangen van het westen zo mogelijk door vreedzame mid delen willen veiligstellen. „Doch wij zullen niet uit west-Berlijn worden gedrukt", aldus minister Rusk verder. Het is in de moderne wereld niet zo, dat oorlog het ver kieslijke, heilzame of reële ant woord is op een bepaalde kwestie, doch aan de andere kant is ook overgave dat niet. Wij hopen dus door vreedzame middelen een ba sis voor bescherming van onze be langen te kunnen vinden. „Zeer ernstige zaak" De Verenigde Staten zullen elke communistische inmenging in het Duitse burgerlijke verkeer van west-Duitsland naar west-Berlijn als een zeer ernstige zaak beschou wen. Minister Rusk merkte nog op, dat de Sowjet-Unie bij de verwer ping van het westelijke protest te gen het sluiten van de grens ver klaarde, dat de beperkingen tijde lijk waren. De Amerikaanse rege ring vermoedt, dat dit betekent dat de Russen hopen deze restric ties in enigerlei permanente rege ling te doen opnemen. Op de vraag wat er nu nog met de Sowjet-Unie over de Berlijnse Amerikaanse vice-president in Berlijn BERLIJN, 20-8. De Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson heeft de burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, zondagoch tend een persoonlijke brief van president Kennedy overhandigd. De ontmoeting had plaats in een villa van de Amerikaanse ambas sade in West-Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld dat de vice-presi dent in zijn besprekingen met zo wel Adenauer als Brandt „volledi ge overeenstemming" heeft bereikt. Johnson zelf zei na afloop dat hij „een vruchtbaar" gesprek had ge had. Zijn rit door West-Berlijn werd een groot succes. Duizenden juich ten hem toe. Het West-Berlijnse blad „Bild am Sonntag" noemt het bezoek van Johnson „de daad waarop wij een week hebben gewacht". „Washing ton i9 dichterbij dan Bonn". Thans is de vertrouwenscrisis met Was hington gepasseerd, die met Ade nauer echter nog niet. Ook de „Welt am Sonntag" meent dat de twijfel onder de West-Ber- lijners over- hun toekomst thans is verdwenen. Vice-president Johnson zegt m een zondagavond in West-Berlijn gepubliceerde verklaring „dat Ber lijn nooit zal breken door de wreed heid van de communistische macht" De Westelijke mogendheden, zegt hij, „hebben nooit betere of moedi ger bondgenoten gehad dan wij nu in de burgers van deze stad heb ben". Hij zal dit na zijn terugkeer Snelle groei van wereldbevolking NEW YORK, 19-8. Denemarken en Zweden hebben zich uitgespro ken voor maatregelen van de V.N. om een oplossing te vinden voor het huidige vraagstuk van de snel groeiende wereldbevolking. Naar schatting neemt deze jaarlijks met vijftig miljoen toe. Beide landen vragen opneming op de agenda van de Algemene Vergadering der V.N., die 19 sep tember begint, van een punt onder de titel „groei der bevolking en de economische ontwikkeling" dat in feite de kwestie van de geboorte beperking behandelt. In een begeleidend memorandum wordt gezegd dat de V.N. een doel treffende hulp dienen te verlenen aan de landen wier economische ontwikkeling niet beantwoordt aan de groei van hun bevolking. Het is tijd, aldus het memorandum, dat men een „realistische en tolerante" bespreking van dit „kritieke" pro bleem begint en dat de Wereldor ganisatie een aktieve rol bij de op lossing ervan speelt. In de V.S. meedelen aan de presi dent en de bevolking. „Een stad die in tegenspoed zo'n mentaliteit toont, kan er nooit door tiranniseren toe worden gebracht haar vrijheid op te geven". Johnson zegt zijn landgenoten te zullen zeggen dat hij in West-Ber lijn en te Bonn de vruchten van de democratie heeft gezien". Oude vordering PHILADELPHIA, 20-8. De predikant van een kleine Episcopaalse kerk in de Amerikaanse stad Phila delphia heeft van de Britse regering schadevergoeding gevraagd voor het feit, dat Britse militairen in 1777 het hek om de kerk heb ben gesloopt en opgestookt omdat zij het koud hadden. Volgens ds. Koei was het hek 18 dollar waard, maar hij heeft uitgerekend dat dit geringe bedrag met rente op rente uitgegroeid is tot een vordering van 770.000 dollar. Hij zei dat de Britse minister van fi nanciën, Sélwyn Lloyd, in middels de rekening heeft gekregen. Een antwoord hierop is echter nog niet ontvangen. Ds. Koci ver klaarde dat hij ook akkoord zal gaan met een kleinere schadeloosstelling, mits de ze „redelijk" is. De betrok ken kerk bestaat volgende maand 200 jaar. Auto te water: één dode JUTPHAAS, 19-8. In Jutphaas ls zaterdag een personenauto in de Vaartserijn gereden. Door moedig optreden van twee jongelui zijn drie van de inzittenden gered. De 31-jarige E. D. Venneman uit Utrecht, die aan het stuur zat, is om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de brug over het Amsterdam-Rijnka naal in Jutphaas. De auto is eerst in een bocht van de weg geslipt. De heer A. A. van Hussen uit Utrecht is direct in het water ge sprongen. Hij sloeg de achterruit van de auto in en wist de heren C. G. en D. Peek, uit Utrecht, uit de auto te bevrijden. Hij is geholpen door een jonge inwoner van Jutphaas, de heer J. van de Louw die twee van hen aan de kant bracht. crisis te onderhandelen overblijft, antwoordde Rusk dat er geen en kele reden bestaat waarom wij niet kunnen vasthouden aan voorstel len, die verder gaan dan de Rus sische voorstellen wat Berlijn en Duitsland betreft. In elk geval is op deze situatie het beginsel van zelfbeschikking van toepassing. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verwierp be schuldigingen als zou het westen te langzaam hebben gereageerd op het sluiten van de Oostberlijnse grens. De westelijke mogendheden konden niet optreden alvorens zij precies wisten welke maatregelen de communisten wel of niet hadden genomen. Rassenrelletjes in Engeland MIDDLESBOROUGH, 21-8. Na- dat zaterdagavond straatschenders in Middlesborough, in noord-Enge- land, het café van een niet-blanke hadden vernield en in brand ge stoken, hebben zich zondagavond opnieuw rassenrelletjes voorge daan. Bij de gevechten werden vijf politiemannen en vijf burgers ge wond, terwijl zeventien mensen werden aangehouden. Kennelijk als gevolg van de pu bliciteit die aan het gebeurde van zaterdagavond was gegeven, drom den zondagavond honderden men sen in de straten van de stad, in verband waarmede de politie met hulpmanschappen op de been was. Rusland verwerpt Amerikaans protest MOSKOU, 19-8. De Sowjet-Unie heeft de V.S. meegedeeld, dat z\j de Oostduitse maatregelen aan de grens tussen Oost- en West-Berlftn „volkomen begrijpt en steunt", al dus meldt het Russische persbureau Tas9. De Sowjet-Unie noemt het Ame rikaanse protest tegen de Oost duitse maatregelen „ongegrond". Volgens de Sowjet-Unie maakt Oost-Duitsland alleen maar ge bruik van „de gewone rechten van elke soevereine staat om zijn be langen te beschermen". De kwestie van „staatsgrenzen" wordt in de Russische nota een binnenlandse kwestie van elke staat genoemd waarmee anderen zich niet moeten inlaten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De politie te Vel- sen heeft <le 21-jarige Duitse ma troos D. B. uit Aurich van het Nederlandse kustvaartuig „Ubber- gen" aangehouden, die in Amster dam onder invloed van sterke drank een hakmes van veertig cen timeter naar het hoofd van zijn kapitein heeft gegooid. URK. In Urk is de zesduizendste ingezetene geboekt. Het was het dochtertje van de heer en mevrouw R. De vader, die aangifte kwam doen, werd in de raadszaal ont vangen en toegesproken, en kreeg een aantal geschenken voor zijn dochter, waaronder een spaarbank boekje van het gemeentebestuur. HARLINGEN. Vrijdag 1 septem ber zullen de „visserijdagen 1961" op het stadhuis van Harlingen of ficieel geopend worden. Na de ope ning zullen de gepavoiseerde sche pen van de vissersvloot deelnemen aan een tocht over de Waddenzee. OMMEN. Op een niet-beveiligde overweg in de spoorlijn Ommen- Mar iënberg, in de direkte nabij heid van zijn woning, is de 38- jarige G. H. H. uit Beerzerveld door een trein gegrepen. De heer H., die op zijn bromfiets de spoor baan wilde oversteken, was op slag dood. De trein ondervond een ver traging van twaalf minuten. De heer H., van beroep landbouwer, was gehuwd en had twee kinderen. ARNHEM. De 71-jarige weduwe Th. W. W.-K. te Arnhem is door elektrische stroom gedood. Zij heeft vermoedelijk, terwijl de stroom in geschakeld was, de contra-stekker uit het strijkbout getrokken, waar door deze stekker is gebroken. DE DELTAWERKEN IN DE GREVELINGEN BRUINISSE. BU de Deltawer ken, zoals die in de Grevelingen worden uitgevoerd, was vorige week donderdag sprake van een mijlpaal, of - indien men dit een te groot woord vindt - van een voorval om even bij stil te staan. Toen kwamen namelijk de beide einden van de dam op de Kram merplaat bij elkaar. Men is met het aanleggen van de dam begonnen aan de zijde van Goeree-Overflak- kee en later is men met het op spuiten begonnen van de Duive- landse kant. Op 17 augustus be reikte men elkaar, zodat men nu hij hoog water over genoemde Krammerplaat kan wandelen zon der natte voeten te krijgen. De dam, die straks Schouwen-Dulve- land en Goeree-Overflakkee ver binden zal, is boven water, voor zover dit damgedeelte dan over de Krammerplaat loopt. Nog niet boven water is natuur lijk de drempel lopende door het diep van de Grevelingen tussen Duiveland en genoemde plaat en tussen genoemde plaat en de vaste wal van Over-Plakkee. We menen dat in dit laatste gedeelte zelfs van een drempel nog geen sprake is, omdat dit gedeelte het laatst dicht gaat. Wel is er een drempel tussen de plaat en de vaste wal van Bruinisse en juist vrijdag is men weer be gonnen door het met onderlossers aanvoeren van zand, die weer op genoemde drempel worden leegge- kapt. De diepte is daarin momen teel nog plm. zeven meter. Op de plaat zelf zijn machtige machines bezig met het maken van bitumen, die door de Nederlandse Wegenbouw Mij. worden gebruikt bij de aanleg van een weg voor langzaam verkeer, die op de zand plaat zelf straks naast een vier baans autoweg zal komen te liggen en bijna dagelijks worden vracht auto's, buldozers en andere werk tuigen naar de Krammerplaat over gebracht, om de dam te voltooien. Aan de Duivelandse zijde is nog slechts sprake van een zandrug, aan de Flakkeese kant van de plaat begint de dam al definitieve vor men aan te nemen. Hier is al heel wat klei verwerkt, om het dijks- talud mee te bekleden. Zelfs werd deze week al een autobus naar de plaat gebracht, omdat de tijd niet ver meer is, dat arbeiders over een min of meer verhard gedeelte per bus van het ene einde van de plaat naar het andere zullen kunnen worden ver voerd. Nu is het nog lopen gebla zen en zes en een halve kilometer door het rulle zand is altijd nog een karwei van anderhalf uur. Maar natuurlijk worden per schip de arbeiders zo dicht mogelijk bij de plaat gebracht waar zij te werk zijn gesteld. GEESTELIJKE GEZONDHEID MEDE IN ZORG BETREKKEN Pleidooi van N.O.V.-commissie voor schoolverzorgingsdiensten AMSTERDAM, 19-8. Het ls niet voldoende dat de gezondheid van het schoolkind wordt bewaakt door een school-medische dienst en de schooltandzorg; zijn geestelijke ge zondheid behoort in die zorg mee te worden betrokken. Dit is een van de conclusies die een door de Nederlandse Onderwij zers Vereniging ingestelde com missie heeft opgenomen in haar rapport betreffende de geestelijk- hygiënische zorg voor het school kind. De commissie is van mening dat de gehele gemeenschap verant woordelijk is voor het algemeen welzijn van het schoolkind en dat daarom elke gemeente of een groep van samenwerkende gemeenten een schoolverzorgingsdienst zal moeten instellen. Deze dienst moet volgens de N.O.V.-commissie als coördinerend orgaan de lichamelijke, geestelijke en sociale verzorging van het kind op het school tot taak krijgen en zijn werkzaamheden uitstrekken over de openbare en bijzondere scholen In de gemeente(n). De N.O.V.-commissie acht deze coördinerend werkende dienst in verband met de frequente samen hang van afwijkingen en moeilijk heden in lichamelijk, geestelijk en sociaal opzicht. In tegenstelling tot de „katholie ke centrale voor studie en research ten behoeve van opvoeding en on derwijs" is de N.O.V.-commissie van mening, dat de schoolgezond- heidszorg niet aan partikuliere or ganisaties moet worden overgelaten maar volledig op kosten van de overheid moet worden bewaakt en bevorderd. Door verzuiling ontstaat De K.N.V.B.-toto van deze week DEN HAAG, 20-8. Zondagavond hadden 12 deelnemers aan de KN- VB-toto zich gemeld met het maxi mum van 13 goede uitslagen. Zij komen, samen met degenen die zich alsnog zullen aanmelden in aanmerking voor de eerste prijs, die 78.490 gulden bedraagt. Voor de tweede prijs, van 42.810 gulden is een onbekend aantal gegadigden. Er waren nog geen meldingen voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen, die f 21.410 groot is. Het totaal aantal deelnemers aan de toto van deze week was 359.578, de inleg bedroeg f 432.451. Duitser verdronken in zee ZANDVOORT, 20-8. Zondagmid- dag Is ter hoogte van de Zeestraat in Zandvoort, bij het baden in zee verdronken de 23-jarige Duitser A. H. uit Essen. Het stoffelijk over schot ia nog niet gevonden. volgens de comrtiissie een versnip pering van het werk, waardoor de kosten hoger worden en het werk wordt bemoeilijkt. Voor een deskundige en doelma tige verzorging zullen tenminste moeten worden aangesteld een arts een psycholoog en een maatschap pelijk werker, die met het oog op hun op de school en het schoolkind gerichte taak een aanvullende op leiding hebben genoten. Twee Nederlanders bij Kleef verongelukt KLEEF, 20-8. Twee jonge Neder landers die in het gebied van Kleef woonden en daar als melkers werk ten, zijn zondag bij een verkeers ongeluk in het district Kleef omge komen. Een broer van één van hen werd zwaar gewond. De 21-jarige B. W. die geen rij bewijs gehad zou hebben, reed met een motor tegen een stenen paaltje en begon te slingeren. Een tweede motor, waarop de 19-jarige H. Z. en de 20-jarige W. W. zaten, botste tegen de slingerende motor. Het tweetal op de tweede motor verloor door de botsing het leven. De be stuurder van de eerste werd le vensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis opgenomen. LEEUWARDEN. Tijdens werk zaamheden op het land is de 68- jarige veehouder S. T. te Heiden schap bij Workum verongelukt. De tractor, waarop de heer T. reed, zakte in de berm weg en kantelde daarna in de sloot. De veehouder kwam onder de tractor terecht en verdronk. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Een oprecht vriend leert men in een moeilijke zaak kennen. De ziektegevallen op Schouwen-Duiveland BRUINISSE. In de tweede helft van juli kreeg een aantal mensen op Bruinisse last van darmcatarre. Bij de meesten was dit een kwes tie van een of twee dagen, maar in sommige gevallen openbaarde zich een hevige koorts en braak- verschijnselen, waarbij de patiën ten zodanig verzwakten, dat van een ernstige ziekte moest worden gesproken. Doktoren constateerden paratyfus onder de gevallen, die beslist niet meer onschuldig kon den worden genoemd. En toen werden dan ook maat regelen genomen; de slagerijen werden gesloten en twee dagen lang werden deze slagerijen gron dig ontsmet. Deze maatregel ver wekte onder de middenstand nogal wat deining. Tegelijkertijd begonnen in de pers berichten te verschijnen, dat mensen ziek waren geworden na het eten van mosselen. Nu zal het waarschijnlijk wel zo geweest zijn, dat sommige mensen, die buikgriep op darmstoornissen kregen, tevoren wel mosselen zul len hebben gegeten, maar dat de mosselen de verwekker waren van de ziekte lijkt absurd, omdat tij dens de mosselfeesten te Bruinisse en Zierikzee duizenden mensen mosselen aten, zonder daarvan ziek te worden, terwijl de mensen die de ziekte wél aan de mosselen meenden te moeten wijten, niet op Bruinisse woonden. Want dit mag bij het nagaan van de ziektegevallen toch zeker wel worden gemeld: de ziekte was op Bruinisse zeer hevig, zodat gespro ken wordt van een salmonellose explosie. Maar de ziekte kwam nog op tal van andere plaatsen voor en dat niet alleen in Zeeland. Zelfs op de Veluwe heerste de kwaal en daar zijn mosselen zeker geen da gelijks op het menu voorkomend gerecht. Het lijkt ons dan ook niet erg verstandig van het Instituut voor Visserij onderzoek om berichten de wereld in te sturen over plankton, dat door mosselen zou worden ge consumeerd en dat op zijn beurc weer de consumenten van mosse len ziek zou maken. Wordt dat zelfde plankton niet gerekend tot het voedsel van andere schaal- en schelpdieren ,als oesters, paling en platvis? Kwade tongen beweren, dat hier meer achter zit: „straks moeten de mosselkwekers schadeloos worden gesteld voor verloren visserij per celen, als gevolg van de Deltawer ken, of moeten pogingen worden aangewend om de mosselcultuur in Zeeland te houden. Welnu, laat ons de mosselcultuur de nek om draaien, dan kan de schadeloos stelling miniem zijn, om van be houd van de mosselcultuur maar niet te spreken". Maar deze bewe ring kunnen we uiteraard niet voor onze rekening nemen. Een ding staat echter wel vast, de salmonellose explosie houdt ze ker geen rechtstreeks verband met de consumptie van mosselen, even min als de doodsoorzaak van een patiënte uit Bruinisse uitsluitend te wijten was aan het optreden van paratyfus. Uit de gevallen die via het zie kenhuis te Zierikzee bekend wer den blijkt wel, dat de epidemie over het gehele eiland verspreid is en - zoals gezegd - ook ver daarbuiten. Kleurrijke plechtigheid in het zuiden PORTO SANTO STEFANO, 19-8. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben zaterdagavond het ereburgerschap gekregen van Mon te Argentario, het schiereiland aan de Italiaanse westkust op ongeveer honderdtwintig kilometer ten noor den van Rome waar het koninklijk gezin sinds vorig jaar een zomer verblijf bezit. De kleurige plechtigheid vond plaats In het Spaanse kasteel van Porto Santo Stefano, de voornaam ste plaats van het schiereiland. De burgemeester van deze gemeente, prof. Ettore Zolesi, las het besluit voor waarbij de koningin en de prins benoemd werden tot „zeer doorluchtige burgers van Monte Argentario". Dit besluit was in maart j.l. door de districtsraad ge nomen met negentien tegen nul stemmen. Het voorstel had de steun van de communisten, maar de re publikeinse raadsleden onthielden zich van stemmen. Een andere ere burger van Monte Argentario is de Italiaanse premier, Amintore Fan- fani De plechtigheid, die door de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke en door talrijke Italianen, onder wie een vertegenwoordiger van de regering werd bijgewoond, werd omlijst door hoorngeschal en tromgeroffel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1