Voor hen die het (ook) niet weten De ziektegevallen op Sch.-Duiveland Wat biedt de BEELDBUIS? Bedrijfspensioen Dit is het derde gelukkige twaalftal van Burgh - Burgh III - dat een kampioenstitel verover de en wel van derde klasse SDKB. De laatste wedstrijd tegen Unitas II werd een monster overwinning van niet minder dan 18-0. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De Sociaal Economische Raad heeft een rapport het licht doen zien, waarin - voor menig lezer - veel onbegrijpelijks voorkomt. Er komt iets in voor over de „C.O.P." (Contactgroep Opvoering Productiviteit). We lezen over „be drijfspensioenfondsen", over „waar devast" en „welvaartvast", enz. Wij weten uit ervaring, dat al deze uitdrukkingen voor een zeer groot deel van onze bevolking to taal onbegrijpelijk zijn en aange zien van iedere Nederlander wordt verlangd, dat hij de wetten des lands kent, wetten, die o.m. steu nen op gemaakte rapporten die de minister of de ministers van voor lichting moeten dienen, lijkt het ons verstandig en noodzakelijk op al deze vreemd aandoende namen eens nader in te gaan in gewoon begrijpelijk Nederlands, om te zien wat er aan vast zit. Enkele begrippen verklaren In het kort enige „algemene be grippen" van de Bedrijfspensioen- wet. De wet inzake de verplichte deelneming in een bedrijfspensi oenfonds is in werking getreden op 26 maart 1949. Onder „pensioen" wordt ver staan: zowel ouderdoms- en inva liditeitspensioen, als weduwe- en wezenpensioen. Onder „bedrijfspensioenfonds" verstaat de wet: een (in een be drijfstak werkend) fonds, waarin gelden voor pensioenen worden bijeengebracht ten behoeve van personen, die als werknemer (of in andere hoedanigheid) in die be drijfstak werkzaam zijn. Een „bedrijfstak" is het geheel van ondernemingen, waarin een zelfde bedrijf wordt uitgeoefend; een groep instellingen, die niet of niet alle ondernemingen zijn; een groep personen van personen, die een vrij beroep uitoefenen, zoals notarissen, advocaten enz. Een „bedrijfsgenoot" is dus ieder die in de betrokken bedrijfstak werkzaam is en tenslotte is een „deelnemer in een bedrijfspensi oenfonds", ieder, ten bate van wie de gelden voor pensioen in een be drijfspensioenfonds worden bijeen gebracht. Verplichte pensioenfondsen Er zijn momenteel plm. 60 be drijfspensioenfondsen met ver plicht gestelde deelneming. Verzoeken om verplichtstelling kunnen slechts voor verwerkelij king in aanmerking komen als zij naar de mening van de minister van sociale zaken en volksgezond heid voldoende „representatief' zijn, d.w.z. als officieel fonds mo gen optreden. Daar komt eventueel ook nog een andere minister aan te pas, terwijl ook aan de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) en de „Verzekerings kamer" advies gevraagd wordt. Indien alle gegeven adviezen, naar het oordeel van de minister, in orde zijn, geeft hij zijn toestem ming, welke wordt neergelegd in een ministeriële beschikking. De minister kan een verzoek om verplichtstelling weigeren in enkele gevallen, doch hij zal het verzoek in elk geval weigeren, indien naar zijn mening: a. „de financiële op zet" niet deugt; b. de statuten en reglementen geen voldoende bepa lingen bevatten inzake een der tiental met name genoemde ge vallen, ten aanzien van o.a. de be stemming van het fonds, de be legging der gelden, de wijze waar op wordt tegemoetgekomen aan gemoedsbezwaren enz.; c. de be langen van de deelnemers niet vol doende gewaarborgd zijn; d. de werkgevers- en werknemers-vak- verenigingen niet in gelijke mate vertegenwoordigers in het bestuur hebben (ook eventuele zelfstandi gen moeten in voldoende mate vertegenwoordigd zijn) en tenslotte e. het fonds geen rechtspersoon lijkheid bezit. De „Contactgroep Opvoering Produktiviteit" (C.O.P.) bemoeit zich met de opvoering van de pro- duktie (capaciteit), dus de voort brengingskracht. Wat is „waardevast"? Ook leest men in allerlei bladen over „waardevast" en „welvaart- vast". Grote groepen zijn zowel voor- of tegenstanders van een van beide. Wat verstaat men nu onder „waardevaste pensioenen"? Dat zijn pensioenen die zijn gekoppeld aan de prijsindexcijfers, dus de kosten van levensonderhoud. In dien deze prijzen stijgen, gaan de pensioenen ook omhoog, en behou den zij daardoor hun koopkracht. Een „indexcijfer" is dus een ver houdingsgetal bij vergelijking van de prijs van eenzelfde artikel in verschillende tijden, waarbij een bepaald jaar als standaard is aan genomen. Dat een juiste becijfering van groot belang is voor de bevolking, spreekt vanzelf. „Welvaartvaste pensioenen" zijn gekoppeld aan de indexcijfers van de lonen. Dit houdt dan in, dat de loonsverhogingen de pensioenuit keringen doen stijgen, ongeacht wat de prijzen doen. Onze bekende algemene Ouder domswet (A.O.W.) en algemeen weduwen- en wezenwet (A.W.W.) nu zijn gekoppeld aan de loonstij gingen en dus zijn ze te beschou- wens als „welvaartvast". en verhoging A. O.W. Basis of levenskans? Het advies, dat de S.E.R. nu heeft uitgebracht om de uitkerin gen van de A.O.W. geleidelijk te verhogen tot een meer bevredi gend „sociaal minimum" is verkre gen, moet volgens de S.E.R., de beste manier zijn om zowel de waardevastheid als de welvaart vastheid van pensioenuitkeringen te bevorderen. Dit zal naar onze mening geen gemakkelijke taak zijn. In de organisatie als de S.E.R. zijn „kroonleden" (dat zijn dus le den aangewezen door de kroon), werkgevers- en werknemersleden. Het spreekt vanzelf, dat deze le den (groepen van leden) het vrij wel nimmer met elkaar eens zijn. De uitkeringen volgens de A.O. W. zijn indertijd bedoeld als een „bodemvoorziening". Dat wil zeg gen, dat de pensioenfondsen voor een redelijke aanvulling moeten zorgen. Als men nu nagaat, dat de ruim 60 bedrijfspensioenfondsen uitke ringen verstrekken welke variëren van 10 tot 15 gulden per week en dat daarvoor een premie betaald moet worden van f 3 tot f 4 per week, dan is het duidelijk, dat het vaste bedrag dat men op pensioen gerechtigde leeftijd ontvangt, door de waardevermindering van het geld veel aan betekenis heeft ver loren en veel te gering zal zijn om een „sociaal verantwoord mini mum" inkomen te verkrijgen. Verhoging dringend noodzakelijk Bij de bedrijfspensioenfondsen zijn ruim een miljoen deelnemers aangesloten. Al deze mensen en daarnaast een grote groep andere ouderdoms pensioen genietenden die in 't ge heel geen andere inkomsten heeft, hebben natuurlijk niet genoeg aan de A.O.W. en eventueel hun be drijfspensioen, dus moeten ze ge holpen worden door een of andere instantie. Maar ook dan bedragen de inkomsten nog niet voldoende om van een rustige oude dag te kunnen genieten. Verhoging van de A.O.W. is dus dringend geboden. We moeten erkennen, dat de uit keringen sedert de invoering van de wet op 1 januari 1957 reeds be duidend zijn verhoogd en wel voor gehuwden van f 1.338 op 1 januari 1957 tot f 1.794 op 1 april 1960 en voor ongehuwden resp. van f 804 tot f 1.134 per jaar. Wat is het minimum-pensioen? De regering heeft gelukkig nim mer gebruik gemaakt van haar bevoegdheid de uitkeringen te ver lagen. Er is ook geen reden voor geweest, want de kosten van het levensonderhoud zijn nog altijd stijgende en de gepensioneerden krijgen het hoe langer hoe moei lijker. Wat de S.E.R. verstaat onder een „sociaal verantwoord minimum" weten wij helaas niet, wel weten wij, dat dit minimum vrij hoog ligt, hoger dan menigeen denkt. Denk maar eens aan de toeslagen, welke de diensten van sociale za ken verstrekten aan „genieters" van ouderdomspensioen en daar mede is dan nog geen „sociaal ver antwoord minimum" bereikt Het duurt echter vreselijk lang voor een definitief besluit over verhoging zal zijn gevallen en dat is jammer, vooral omdat van enige beduidende verbetering velen van ons niet meer zullen kunnen ge nieten; het zijn immers allemaal mensen van de dag, die alleen wat hebben aan „nu" en niet aan „la ter". Voor de huidige groep a.o.w.- trekkers is 't naar onze mening niet zozeer van belang de vraag of hun a.o.w. nu waardevast dan wel welvaartvast is. Voor hen gaat het er om, hoeveel geld ieder in handen krijgt. De strijd over waardevol en wel vaartvast kan achter de schermen worden uitgevochten en is in hoofdzaak van belang voor de ko mende generatie! Ingezonden mededeling Drie Franse vliegtuigen hebben woensdagmorgen vanuit Algerije posities van de Tunesische troepen in het gebied van de Mides gebom bardeerd, zo heeft het Tunesische persbureau bekend gemaakt. Een inwoner van Mides werd gewond. Het Internationale Rode Kruis wil met een luchtbrug levensmid delen brengen naar de circa drie duizend Tibetaanse vluchtelingen die in het hooggebergte aan de grens van Tibet en Nepal dreigen om te komen van honger. Sterfgeval te Kerkwerve ZIERIKZEE, 17-8. Woensdag is in het Rode Kruis-ziekenhuis al hier overleden mevrouw D. Lcm- som uit Kerkwerve, gemeente Mid- denschouwen. Mevrouw Lemsom werd vorige week in het ziekenhuis opgenomen en is het eerste slacht offer van de zo plotselinge uitbar sting van Salmonelloses (een groep ziekten waarvan parafyfus- B één is), die in Bruinisse plaats had. Dertig personen werden hierbü ziek, waarschijnlijk na het eten van besmette vleeswaren. Twee slage rijen werden, na een onderzoek door de Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid in de pro vincie Zeeland, ontsmet en enige tijd gesloten. Dr. J. R. van der Borg het hoofd van de inspectie, heeft er in een rondschrijven dat huis aan huis bezorgd werd bij de in woners van Bruinisse, op aange drongen vleeswaren vooral niet te lang te bewaren. Overigens zijn er ieder jaar in Zeeland vele gevallen van Salmo- nellosen-patiënten, zo zegt hij, die meestal besmet zijn na een „huis slachting" of via een slagerij. De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid - aldus het A.N.P. - meldt dat er zich in ons land dit jaar in totaal 1759 gevallen van Salmonellosen hebben voorgedaan, waarvan 39 gevallen paratyfus-B betroffen. Met de levende beelden uit Ber lijn heeft de Eurovisie weer haar onmisbaarheid bewezen, afgelopen week. Wij mogen wat dat betreft, over ons nieuwsjournaal niet kla gen. Reeds meermalen zijn opna men vertoond uit de aangesloten landen, maar dan betrof het vaak films, welke door Bussum werden gerelayeerd. Hier waren het de le vende reportages, rechtstreeks be trokken van de Duitse camera's bij de Brandenburger Tor. De op namen bevredigden volledig de heersende nieuws-gierigheid. Ook het journaal evolueert dus. Het ontwikkelt zich in heel andere richting dan bv. het bioscoopjour naal, dat we hoogstens nog kun nen vergelijken met het weekover zicht van de vrijdagavond. De journaaldienst heeft langzamer hand zijn beste uitdrukkingsvorm gevonden. Wij geloven, dat aan de ze samenstelling uit rechtsreekse reportage, gefilmd verslag en laat ste nieuws van de nieuwslezer weinig elementen meer behoeven te worden toegevoegd. Bussum deed voor het Westduit- se journaal niets onder. SEX, SEXER, EX... Mag een omroepster aantrekke lijk zijnDat is een vraag, die door de meeste kijkers wel met ja. zal worden beantwoord. Een andere kwestie is, of zij „sex-appael" mag hebben. En dan is het antwoord, dat zij ook weer niet te aantrek kelijk moet zijn. Dat ondervonden reeds enkele charmante jongeda mes. Nadat in Duitsland Angelika Feldmann zich uit de beeldbuis moest terugtrekken, omdat de Westduitse dames haar (overigens pas na vier jaar aankondigen) te opdringerig achtten, heeft nu een Italiaanse collega, met name Clary Polinesanti, de echtelijke gemoeds rust in een aantal kijkende gezin nen zo verstoord, dat de R.A.I. „op veler verzoek" een einde heeft moeten maken aan haar - bij vele mannen zeer gewaardeerde - op treden. De Italiaanse nachtkus be hoort hiermede tot het verleden. PIPO IN OPSPRAAK. Of Pipo d% Clown komend sei zoen terugkeert bij de Vara, u)ordt een pikante vraag. In Tilburg is namelijk een twistvraag ontbrand, wie de rechtmatige eigenaar is van de naam Pipo. Een voorstelling van de auteur John Camé, die al 20 jaar geleden deze naam voerde, stuitte op protesten van kinderen, die zich beetgenomen voelden, om dat niet de bekende televisieclown met „mamma Lou", Petra, Fifi Rom Rom en de „Dikke Deur" op het toneel verschenen, doch een hun onbekende komiek in andere kleren. De narigheid is nu, dat de recht matige eigenaar nimmer een dui delijk protest heeft laten horen te gen het gebruik van de naam Pipo de clown door de Vara. Daar loopt al jaren lang het vervolgverhaal, dat onder die naam grote bekend heid verkreeg. Misschien heeft de heer Camé gedacht daar wel enig voordeel van te hebben, doch nu hij zijn voorstellingen in de war gestuurd ziet, klaagt hij de andere Pipo, met name Cor Witsche, en de Vara aan Wij hopen maar, dat de affaire spoedig tot aller tevredenheid op gelost wordt. De echte Pipo kan Pipo blijven, de andere kan zich dan - zoals al in vele uitzendingen gehaspeld werd - Popi noemen. De kinderen zal dat niet veel zorg baren, als zij maar weten wie er bedoeld wordt! UIT OF THUIS Deze zaterdag presenteert de Vara de quizz „Carré voor 4 vrou wen" en o.m. een oude Duitse show, Duitsland brengt een thriller „Moord zonder getuigen" en het Schlagerfestival in Knokke, België Vlaams de grote quizz „Psychora- ma" uit Ostende. Zondag voor iedereen Jules de Corte en de oude draaidoos, maandag „Vader is de beste", woensdag de show van de Skymasters en donderdag voor de derde maal „Jane Eyre". Wie dat stuk al tweemaal gezien heeft, ra den wij aan zo mogelijk over te schakelen op „De Val", een West duits kijkspel van Robert Thomas. Andere spelen via D. 1 zijn: zo. 15.40 „Ik vond Julia Harrington" en ma. 21.20 het blijspel „Middag pauze". België Vlaams neemt don derdagavond „De Barbier van Se- villa" over van de B.B.C., hetgeen ook een evenement betekent. Wie Duitsland 2 kan ontvangen, zal donderdag wellicht liever afstem men op het Staatscircus van Mos kou, want dat belooft een zeer op merkelijke uitzending te worden. PREDIKBEURTEN voor zondag 20 augustus Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur (jeugddienst) ds. Boer. Kerk werve: 11 uur ds. v. d. Ban (Doops- bed.). Serooskcrke: 10 uur dhr. Ma- lipaard. Burgh: 9 uur (jeugddienst) en 10 uur ds. Don, 7 uur „Kuria"- dienst. Haamstede: 10 en 7 uur ds. D. J. Baars, 's-Heer Arendskerke. Rencsse: 9 uur ds. van Liere, 10.15 uur ds. den Engelse, Rilland. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 9.30 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur dr. Sperna Weiland, Rotter dam. Zonnemaire: 10 uur ds. W. J. v. d. Waal, Weerselo. Noordgouwe: 7 uur ds. Don. Dreischor: 10 uur ds. Westerhof. Ouwerkerk: 11 uur vic. Keiling. Nieuwerkerk: 9.30 uur vic. Kelling. Oosterland: 10 en 6.30 ds. A. v. d. Most, Rotterdam. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Westerhof (Bed. H.A.). Bruinisse: 10 en 5 uur ds. G. H. J. Marsman, pred. in Zuid-Afrika. Sint Philipsland: 9.30 uur lees dienst, 2.30 uur ds. L. Zwanenburg, Stavenisse. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur dr. H. Mul der, Delft. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur dr. Becker. Scharendijke: 10 en 2.30 uur cand. Dekker, Kampen. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel (H.A.). Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Q- Huyser. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oos terland: 10 uur leesdienst, 3 uur dr. H. Mulder, Delft. Anna Jacoba- polder: 10 en 2.30 uur ds. van 't Hof, Zweeloo. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Veltman, Zeist. Haamstede: 7 uur ds. Veltman, Zeist, (in de chr. geref. kerk). Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee; 10 en 6 uur prof. dr. B. J. Oosterhoff, hoogl. te Apeldoorn. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. C. v. d. Weele, Ermelo. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Wee le. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland; 9.30, 2 en 6 uur de heer J. van Prooien, Ede. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst, maandag 21 augustus, 7.30 uur, de heer J. van Prooien, Ede. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistie-vieringen op zondag te 7.15 en 10 uur, in de week te 7.15 en 8 u. Haamstede: Eucha- ristie-vieringen op zondag te 7.30 en 9 uur en te 10.30 en 19 uur. Ingezonden mededeling Die marteling van zuurbrand oi de dreiging ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kèn. Gewoon maar één of twee Ren- nies nemen - laten smelten ou Uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen won- dgr dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verrader lijke aanval direct te kunnen blus sen. LAND- EN TUINBOUW Nieuw middel vernietigt nematoden Uit de Duitse plaats Leverkussen komen interessante en verheugen de berichten. De Bayerfabrieken zouden er in geslaagd zijn een nieuw middel te hebben gevonden, dat door een gasontwikkeling in de bodem elke aantasting door aaltjes tegengaat. Deze aaltjes, verwek kers van bodemmoeheid velerlei soort (aardappel-, bietemoeheid bijv.) worden door het gas volle dig vernietigd. In verband met de naam van deze aaltjes, die ook wel nemato den worden genoemd, heet het nieuwe middel Nemacur. Officiële instanties in de Bondsrepubliek hebben het middel goedgekeurd, schadelijke invloeden op het gewas werden niet geconstateerd. Voor een behandeling gebruike men on geveer 30 cc per vierkante meter, een vrij grote hoeveelheid dus. Wanneer het middel werkelijk blijkt te voldoen, betekent het een vinding van uitermate groot be lang. Nu immers is men in staat het kwaad in de wortel aan te tas ten, nadat men voorheen slechts door toepassing van wisselcultu res de gevolgen van de aanwezig heid der nematoden kon vermin deren. We wachten met spanning op de resultaten in Nederland! DE NIEUWE WERELD 33. De pijl treft doel en terwijl het vluchtendehert wild op springt, schiet de matroos reeds zijn tweede pijl af. Dodelijk ge troffen 'stort het dier tegen de grond. „Bravo, Webster!" roept Jean Cabot, terwijl hij met de boogschutter behoedzaam op het gedode hert toeloopt. „Een meesterschot! Er is een jager aan je verloren gegaan!" Webster grijnst tevreden. „We zullen er van avond een mals boutje aan hebben, schipper, al heb ik nog nooit zo'n raar beest gezien", zegt Aram, die met de anderen rondom het dier komt staan. „Luister", zegt Jean Cabot. „Er moeten een paar mannen bij deze jachtbuit op wacht blijven. Als we dit dier hier zo laten liggen, lopen we de kans dat roofdieren of misschien wel wilden het voor onze neus wegkapen. Aram, Agua, Tyler, Webster en Black, jullie wachten hier tot wij terugkomen. De rest gaat verder landinwaarts op zoek naar drinkwater". Even later is de groep van Jean Cabot tussen het geboomte ver dwenen. „We zullen er ons gemak maar van nemen", zegt Agua en hij gaat naast het hert op de grond zitten, welk voorbeeld door de anderen gevolgd wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6