Een blik in Oost- en West-Berlijn i door Mart Seijbel Laatste nieuws WAT 1EQT 01 &i n STAD EN PROVINCIE Studenten voor hete vuren ZIERIKZEE. Vijf jaar geleden vonden enkele honderden Hon garen onderdak in het kamp aan *de Zeikepolder. Vele Zierikzeeë- naars waren begaan met het lot van de arme vluchtelingen. Ze wisten het maar al te goed, wat het betekende om huis en haard in de steek te moeten laten, om in de vreemde een nieuw be staan te vinden. De herinnerin gen aan de evacuaties ti[dens de oorlog en de ramp lagen nog vers in het geheugen. Toch drong het naamloos leed van de ont heemden pas tot ons door, toen we met hen geconfronteerd wer den. Wat er vooraf in de kran ten had gestaan werd gedood verfd met „Het zal wel loslopen" Die zelfde geest heerst momen teel ook weer. „Het zal allemaal wel niet zo erg zijn met die vluchtelingen. De kranten zullen de verhalen wel opblazen". Tij dens een verblijf van enkele da gen in oost- en west-Berlijn heb ik hen weer gezien. Het waren deze keer andere gezichten en ze spraken een andere taal dan de Hongaren, maar deze mensen vluchtten allemaal voor de zelfde rede als de Hongaren, „De Rode knoet". Op een bank in het uitgestrekte park in het kamp Marienfelde on der de rook van Berlijn trof ik een 34-jarige boekhouder. Hij zag er keurig uit en een moment dacht ik, dat hij behoorde tot de admini stratie van het kamp, want hij droeg een aktentas onder de arm. Later bleek, dat zijn zondagspak het enige was, wat hij nog had en dat in zijn tas zijn overige bezittin gen zaten. Toen ik enkele meters van hem vandaan stond, wist ik het. „Dit is een vluchteling". Zijn ogen stonden dof en staarden in het niet. Ik ging naast hem zitten op de harde bank, die nog nat was van de regen, en bood hem een si garet aan. Velen passeerden ons met een handtas en enkelen met een koffer. Ze gingen naar Tem pelhof, het vliegveld in de Ameri kaanse sector. Over twee uur zou een Dakota hen naar het veilige westen brengen, waar ze al zovele jaren van hadden gedroomd. Daar wacht hen echter de grote teleur stelling. Het gros zal de eerste ja ren in de kampen moeten blijven, in kleine houten barakken, zonder geld en meestal zonder hoop. De zwijgzame man op de bank nam me scherp op en vroeg toen langzaam: „U bent zeker een Wes terse journalist". Ik knikte. Toen zonder het te vragen, vertelde hij mij zijn levensgeschiedenis. Julius Hofmann uit de Schwar- tauer Allee was boekhouder ge weest bij een warenhuis. Jarenlang had hij mee kunnen lopen in het „Rode"-gareel, maar vorig jaar was het hem te machtig geworden. Een veel jongere kracht, met veel minder capaciteiten dan hij werd boven hem gesteld. „Waarom me neer?" „Hij was lid van de partij en ik niet". Op het werk was het de partij, de partij en wanneer je thuis kwam, vond je ook geen rust, want in Oost-Duitsland vertrouwt men zijn naaste buurman niet. Na een tweede sigaret vertelt hij dat zijn vrouw in het oosten van de stad had gewerkt als kraan- drijfster. „Maar dat is toch man nenarbeid", merkte ik op. Er speelt een ironische glimlach om de lip pen van de ander. „We zijn toch een, we zijn toch allen kameraden welnu allen de zelfde rech ten, maar ook de zelfde plichten voor de opbouw van de Democra tische Republiek. „Als boekhouder was het toch niet nodig, dat uw vrouw mee werkte". Weer komt die ironische glimlach op het gezicht van de donkere man. „Nee, in het Westen niet, maar bij ons wel". Ik ver diende 120 gulden en mijn vrouw 90 gulden per week. Dat is heel veel zult U zeggen, maar een paal schoenen kost 80 gulden, een wol len vest 50 tot 70 gulden, een over hemd 57 gulden. Sinaasappelen en bananen zijn bijna niet te krijgen en onbetaalbaar voor de gewone man. Hetzelfde geldt voor koffie en thee. Een reep chocolade één gulden, sigaretten 16 cent per stuk en dande eeuwige druk - vandaag of morgen wordt ik als dwangarbeider naar een of ander kamp gestuurd. Ik nam het verhaal met een korreltje zout. De man zou wel overdrijven. Ja, zo zijn we alle maal in het westen, ze zullen wel overdrijven. Maar, toen ik de andere dag in oost-Berlijn liep zag ik, dat hij helemaal niet over dreven had. Alles was te koop in oost-Berlijn, maar peperduur. Een blik sinaasappelsap f 2,25, een slecht kostuum van 350 gul den. Eerst toen besefte ik wat men met twee honderd gulden huishoudgeld in oost-Duitsland kan doen „niets". Toen ik na twee uur wandelen in een eenvoudig café een kop kof fie wilde bestellen, werd ik weder om gewaar wat men met één gul den kan doen. Voor ik de koffie bestelde, moest ik eerst mijn pas tonen, dat moet men overal doen. Je pa9 is het voornaamste bezit achter het IJzeren Gordijn. Toen men mij na enige tijd de koffie voorschotelde, kon ik het donker bruine, vuile water bijna niet door mijn keel krijgen, het was surro gaat. Bonenkaffee war nicht zu be- lcommen. De schade bedroeg maar één gulden. Overnachting in een eenvoudig logement met ontbijt - twee harde broodjes en de weder om „verrukkelijke" koffie - kostte 25 harde Hollandse guldens, die betaald moesten worden in West marken want kapitalisten hebben zoveel geld dat ze best in West marken kunnen betalen, die vijf keer zoveel waard zijn als Oost marken. Wanneer de man op de bank in Mariënfelde vertelt van zijn vlucht begint hij te huilen als een kind. „We gingen naar het Westen me neer. Mijn vrouw en dochtertje za ten in de eerste wagon, enkele copees verder zat ik met mijn vier jarig zoontje, dat nu in de kinder- i tuin speelt. Bijna hadden we het westen bereikt. Nog een station - dat in Friederichstrasse - daar hadden we passencontröle. Ons lie- i ten ze ongemoeid, met een bonzend i hart zag ik ze naar de wagen gaan waar mijn vrouw in zat. En toen "De man schokschoudert, en t het duurt even voor hij verder kan vertellen. „Terwijl de kleine met t zijn autootje speelde werd zijn i moeder en tweejarig zusje ruw meegesleept door de Vopo's (leden i van de Volkspolitie). Ze durfden niet naar ons raam kijken uit angst ons ook nog 4e verraden. Ik had i wel uit het raam kunnen springen, maar moest toch denken aan de toekomst van de kleine. Ons kind i zit nu in een kinderheim waar ze l communistisch wordt opgevoed. Mijn vrouw brengt de eerste tijd door in een strafgevangenis en is l later dwangarbeidster. Wellicht zie hen nooit meer terug". Dit is het verhaal van Julius Hoffmann, maar het verhaal van i de anderen komt op hetzelfde neer. i Gevlucht voor het regime. Alles hebben deze mensen achter moeten laten en in vele gevallen zijn de i gezinnen wreed uiteengerukt. Over de hekken van het kamp kijken vrouwen of hun man nog niet komt en omgekeerd de mannen naar hun vrouw. Elke dag weer horen de administrateurs: „Heeft U niets ge hoord van mijn vrouw, man, zoon, 1 ouders". Maar steeds minder vluch- telingen bereiken de veilige uit- wijkhaven. Nu zijn het nog de Vo po's en andere geüniformeerden, 1 straks geen mens meer. Wanneer je dan je hoed op zet het kamp verlaat en een uur la- ter door de hoofdstraten van west-Berlijn wandelt, ben je deze mensen weer vergeten, maar zij ontwaken iedere dag weer in een vreemde lege wereld, zich afvragend, wat zou er met mijn familie gebeuren? Vervolg: „In DE RODE BAJES" Kolonel terechtgewezen DEN HAAG, 17-8. De minister van Defensie vindt het wenselijk dat beroepsofficieren in aktieve dienst zich onthouden van redevoe ringen met een politieke strekking. Dit heeft de minister, ir. S. H. Visser, verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamer-lid de heer H. J. Lank- horst (P.S.P.). Het Tweede Kamer lid had deze vragen gesteld i:r ver band met een rede van een kolonel der cavallerie op 29 juni in Tilburg. 936.530 t.v.-kijkers DEN HAAG, 18-8. Volgens een opgave van de P.T.T. bedroeg op 1 augustus 1961 het aantal aange geven televisietoestellen 936.530, te gen 923.590 op 1 juli j.l. (t/m 17 augustus 943.696). In hetzelfde tijdvak daalde het aantal - geregistreerde - radio-ont vangtoestellen v an 2.644.531 tot 2.643.666. Op 1 augustus 1961 waren er 478.953 aansluitingen op het draad- omroepnet, tegen 479.944 op 1 juli 1961. Scherpe controle in Oost-Berlijn BERLIJN, 18-8. Reizigers heb ben meegedeeld dat Westberlijners, die vrijdagochtend op het centrale station van Oost-Berlijn aankwa men, werden blootgesteld aan bij zonder scherpe controle. Oostduitse douanebeambten doorzochten niet alleen hun bagage maar wilden ook weten wat de reizigers in hun zak ken en hun portemonnaie hadden. Aangenomen wordt dat de ooste lijke autoriteiten willen zien of de Westberlijners geen westelijke bla den en niet teveel oostmarken bij zich hadden. Defensie-maatregelen in West-Duitsland UTRECHT. De welvaart van de bewoners van Utrecht individueel en in 'hun totaliteit, dreigt achter te raken bij het landelijk gemiddel de. Dit blijkt uit het rapport „As pecten van de toekomstige ontwik keling van Utrecht", dat het col lege van b. en w. van de Domstad de leden van de gemeenteraad heeft aangeboden. AMSTERDAM. Donderdagmor gen half elf is de 180.000ste aan sluiting op het net wan het Provin ciaal Noord-Hollands Waterleiding bedrijf tot stand gekomen. In te genwoordigheid van de heren W. Mensink, lid v. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, C. de Ko ning, burgemeester van Texel en ir. S. Kramer,' direkteur van het waterleidingbedrijf, draaide de 82- jarige heer A. de Wijn in het per ceel Weverstraat 50 te Den Burg de kraan open, waardoor hij voor het eerst in zijn nieuwe woning echt leidingwater opving. GRONINGEN. De rechtbank in Groningen behandelde donderdag de zaak tegen de 43-jarige café houder F. V. uit Zevenhuizen, in wiens café volgens de tenlasteleg ging in de jaren 1955-1961 allerlei misstanden op zedelijk gebied zou den hebben geheerst. Voor deze zaak bestond grote publieke be langstelling, vooral van de zijde van de inwoners van Zevenhuizen. Eukelc buien Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuidwest en west; koud weer. 19 aug. Zon op 5.2*9, onder 19.57. Maan op 13.53, onder 23.31. 20 aug. Zon op 5.31, onder 19.55. Maan op 15.02, onder 21 aug. Zon. op 5.32, onder 19.53. Maan op 16.09, onder 0.10. Eerste kwartier: 19 aug. te 11.52. Hoogwa terstaiideu ZIERIKZEE: 19 aug. 8.19 v.m. 20 aug. 9.06 v.m. 21 aug. 10.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 7.33 v.m. 20 aug. 8.25 v.m. 21 aug. 9.33 v.m. Doodtij: 21 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. - Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan hand haaft zich een omvangrijk hoge- drukgebied. Op zijn flank beweegt een nieuwe depressie via het zee gebied tussen IJsland en Schotland naar de Noordzee. Aan de voor zijde van de depressie zijn zuid westelijke winden aanwezig, die tij delijk minder koude lucht aanvoe ren. Morgen zal er echter weer iets koudere lucht worden aangevoerd bij draaiing van de wind naar het westen. De windkracht neemt daar bij' toe, evenals de kans op enkele buien. op het sportveld. Gerekend wordt pp een groot aantal toehoorders. De alhier gehouden zakjes collecte ten bate van het Rode Kruis heeft f 81,61 opgebracht. Scheepvaartberichten Koratia (t.), 17-8 van Punto Mi randa naar Rotterdam. Ampenan, 17-8 van Penang naar Colombo. Esso Amsterdam (t.), 17-8 dwars Casquets naar Banias. mededeling iinutiMirrmtiunmj/iirtjttujitijMuimimztmnuinn,.-, BONN, 18-8. - De Westduitse Bondskanselier, Adenauer, heeft vrijdagochtend opf een spoedbjjeen- komst van de Bondsdag meege deeld dat West-Duitsland zjjn mi litaire paraatheid binnen de NAVO zal verhogen. De Bondsdag is bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Berlijn. De nieuwe defensiemaatregelen worden genomen tot ondersteuning en aanvulling van de inspanning van de bondgenoten, aldus Ade nauer. Verder zei de Bondskanselier dat er maar één manier is waarop de Duits-Russische betrekkingen op een nieuwe basis kunnen worden geplaatst, namelijk het Duitse volk moet het recht hebben vrijelijk een regering te vormen die bevoegd is op te treden voor het gehele Duitse volk. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Rond 135.000 voornamelijk jeugdige Amster dammers namen tot nu toe deel aan één of meer aktiviteiten van het Vakantie-comité Amsterdam dat op zaterdag aanstaande om twee uur des middags in het Olym pisch Stadion het traditionele slot feest viert. Het uitgebreide pro gramma van dit feest vermeldt on der andere een revanche van de schoolvoetbalfinale onder leiding van Leo Horn en een wielerwed strijd achter grote motoren met de stayers Wierstra, van Houwelingen, Stakenburg, Koch en Peter Post. DOETINCHEM. Donderdagmor gen is brand ontstaan in de Rooms Katholieke meisjesschool in Zed- dam, gemeente Bergh. Door de fel le wind was het oude gebouw, waarin zes klassen van de lagere school zijn ondergebracht, spoedig een vlammenzee. De brandweer van Bergh, geassisteerd door die van Doetinchem, kon niet veel uit richten. Het gebouw brandde ge heel uit. ZIERIKZEE De heer P. A. van Kessel te Zierikzee is geslaagd voqr het aan vullingsexamen Mulo-B. De heer van Kessel kreeg zijn opleiding door de Leidsche Onderwijsinstel lingen te Leiden. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagde Emmabloemcollecte Alle moeite besleed om de Em- mabloem-collecte ook dit jaar weer tot een succes te maken is bepaald niet tevergeefs geweest. Bij de eindafrekening, donderdagavond in het gemeentehuis, bleek name lijk een bedrag bijeengezameld te zijn van f 578,39, een fraai resul taat, dat zeker mede te danken is aan de medewerking van de Boe- renkapel. Zoals altijd werd de col lecte weer in drie gedeelten gehou den. De opbrengst in de vakantie kampen te Haamstede was f 154,62, de vakantieverblijven in de rich ting Westenschouwen f 178,80 en de opbrengst in de dorpen Burgh en Haamstede f 244,97. In het gemeentehuis sprak bur gemeester Jhr. R. Röell woorden van dank tot de geestelijke vader van de collecte, de heer J. Duson, de Boerenkapel o.l.v. de heer J. Braamse, de eigenaars van de wa gens de heren P. L. Vis en A. van Zuijen, alsmede tot de chauffeurs, de heren W. G. Jonker en M. Hart. BURGH Concert Boerenkapel Morgen - zaterdagavond - om half negen zal de Boerenkapel een concert verzorgen in de muziek tent alhier. Een opgewekt program ma zal worden uitgevoerd. SIRJANSLAND Concert op het sportveld A.s. zaterdagavond 19 aug. zal de' muziekvereniging uit Nieuwerkerk een zomeravondconcert verzorgen Ingezonden Gladiolententoonstelling RECTIFICATIE In tegenstelling tot eerdere berichten zij medegedeeld, dat de toegangsprijs tot de Gladiolententoonstelling in het „Huis van Nassau" op 18 eri 19 dezer NIET vrij is, doch bedraagt f 1,— voor volwassenen f 0,50 voor kinderen 20.19 n.m. 21.17 n.m. 22.33 n.m. 19.53 n.m. 20.51 n.m. 22.07 n.m. een veelzeggend gebaar van Appie v. d. Hoek voor machinist C. Kok duidelijk genoeg Vele duizenden waren het weer die de afgelopen maan den gebruik hebben gemaakt van de R.T.M.-veerdiensten naar Sehouwen-Duiveland. Zijpe kwam gedurende de top drukte vele malen „in het nieuws". De „Krammer" kon de onafgebroken verkeersstroom niet alleen verwerken, een extra boot werd in de vaart gelegd om de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder zo goed mogelijk op dreef te houden. Het personeel leverde ongekende prestaties. Appie v. d. Hoek uit Brouwershaven en Tinus Neele uit Kerkwerve, studenten aan de Hogere Technische School te Vlissingen, met vakantie thuis op Schouwen, besloten een handje toe te steken. Als stokers, Appie öp de boot naar Numansdorp en Tinus op de pont naar Anna Jacobapolder, hebben zij drie weken lang het personeel op de vuurplaat geassisteerd en een prachtig stuk werk verzet. Het dagelijks personeel van de boten heeft deze geste buitengewoon weten te waarderen. Het is dan ook voorgekomen dat een machi nist weken moest maken van 80 a 90 werkuren, in 8 weken geen vrije zondag had en in 3 weken geen vrije dag. Dank zij de hulp van Appie en Tinus konden de grootste spannin gen wat beter worden verwerkt. Morgen is het echter ge daan met de hulp van de studenten-stokers, die na drie we ken onafgebroken in touw te zijn geweest enige tijd van een welverdiende rust gaan genieten totdat de studie weer roept. Hun hart trekt naar zee. Ongetwijfeld zullen zij later op de grote vaart nog veel zien en beleven. Nooit zullen ze echter de uren vergeten, doorgebracht aan de vuren van de Scliouwse veren. Tinus Neele uit Kerk werve voor hete vuren (Foto's: T. Slagboom).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2