DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTELIJKE NOTA'S AAN MOSKOU BEPERKEN ZICH TOT KRACHTIG PROTEST Strauss bepleit „uiterste behoedzaam heid" in kwestie-Berlijn Tunesië gaat demonstreren tegen Franse bezetting van Bizerta Grote bosbrand nadert Marseille Minister Cals blijft toezicht van overheidswege op eindexamens noodzakelijk achten VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19025 MMKZEESHMIEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t1r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Over westelijke tegenmaatregelen wordt niet gerept PARIJS, 17-8. De nota's van En geland, Frankrijk en de V.S. over Berlijn, die donderdag in Moskou zijn overhandigd, beperken zich tot een krachtig protest over de sluiting van de grens tussen Oost en West-Berlün, aldus is in welin gelichte kringen in Pary's verno men. Er wordt niet gerept over moge lijke westelijke tegenmaatregelen. De nota's zijn gelijkluidend en verzoeken de Russische regering er voor te zorgen, dat een einde wordt gemaakt aan de „onwettige" maatregelen van de Oostduitse re gering, aldus is in genoemde krin gen gezegd. Volgens het partijloze blad „France Soir"' hebben de drie westelijke mogendheden voorlopig tegen het nemen van vergeldings maatregelen besloten. De Engelsen zouden het terughoudendst zijn, maar ook de Fransen en Amerika nen zouden naar verluidt dergelij ke maatregelen voorbarig achten, aldus het Franse blad. De Franse nota Frankrijk heeft er in zijn nota aan de Sowjet-Unie op aangedron gen dat er een einde wordt ge maakt aan de „onrechtmatige maatregelen" van de Oostduitse autoriteiten in Berlijn. In de nota wordt plechtig tegen de maatregelen geprotesteerd, waarvoor Frankrijk de Russische legering verantwoordelijk acht. In de Franse nota, die te Parijs werd gepubliceerd, wordt gezegd dat een dergelijke eenzijdige wij ziging van de vier-mogendheden- status „slechts kan bijdragen tot vergroting van de bestaande span ningen en gevaren". PARIJS, 17-8. De Franse rege ring heeft donderdag hekend ge maakt dat zbesloten heeft baar verdediging in de lucht en te land te versterken, zowel in Duitsland als in Frankrijk. Volgens een regeringscommuni qué dat deze besluiten onvermij delijk geworden door de spanning die het gevolg is van in Oost-Ber- lijn genomen initiatieven en van maatregelen die genomen kunnen worden. Het communiqué werd uitgege ven na een bijeenkomst van de nationale defensiecommissie onder voorzitterschap van generaal de Galle. De Franse regering blijft bereid tot medewerking aan verminde ring van de spanning. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft donderdag meegedeeld dat de Amerikaanse, Britse en Franse nota's in overeen stemming met de Westduitse rege ring zijn opgesteld. Hun taal is duidelijk, zo voegde hij eraan toe. De vraagstukken van dit ogenblik worden erin uiteengezet. De Amerikaanse en de Britse tekst zijn gelijk aan de Franse. Geen westelijke overeenstemming over stopzetten handel BERLIJN, 17-8. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft zich uitgesproken tegen een embargo van de handel met Oost- Duitsland. H|j bepleitte de „uiter ste behoedzaamheid" in de kwes tie-Berlijn. Strauss verklaarde dat Brandt de inhoud van zijn brief aan president Kennedy met Bondskanselier Ade nauer had moeten bespreken, en in geen geval op een openbare bijeen komst had moeten meedelen dat hij een dergelijke brief had verzonden. De Westduitse bewindsman wees er op dat het handelsverdrag tus sen beide Duitslanden bepalingen bevat waarbij Oost-Duitsland zich verplicht de vrije toegang totWest- Berlijn te garanderen. Wie drasti sche maatregelen wil moet ook de moed hebben te zeggen „of hij oor log wil of niet". Strauss zei ervan overtuigd te zijn dat de Sowjet- Unie geen oorlog wil maar Chroesj- tsjef moet worden duidelijk ge maakt dat het verder gaan dan een bepaald punt consequenties zal heb ben „die hij kent, maar die hij niet onder ogen wil zien". De minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Lemmer, verklaarde op een persconferentie dat de bondgenoten van West- Duitsland onderling geen overeen stemming hebben bereikt over het stopzetten van de handel met de communistische landen. De voorzitter van de Vrije De mocraten, Mende, zei op een ver kiezingsbijeenkomst dat militaire maatregelen van het Westen of de Sowjet-Unie beide blokken te ver naar gedeeltelijke mobilisatie en naar de rand van een conflict voe ren. Ook hij sprak zich uit tegen het verbreken van de handelsbe trekkingen met Oost-Duitsland. De minister van Economische Za ken, Erhard, heeft op een bijeen komst van vertegenwoordigers van handel en industrie en vakbonden in Osnabrück verklaard, dat West duitse ondernemingen niet zal wor den verboden deel te nemen aan de Leipziger Messe. De Bondsrege ring zal Westduitsers niet beletten economische contacten met Oost- Duitsland te onderhouden. Onwettige handelingen van het Sowjetblok mogen geen „ondoor dachte reacties" uitlokken, aldus minister Erhard. Daarentegen heeft het Westduitse verbond van werkgevers in de in dustrie zijn leden aangeraden niet deel te nemen aan de Leipziger Messe. AMSTERDAM. Donderdagavond is een gedeelte van Amsterdam ge durende enige tijd verstoken ge weest van straatverlichting. Oor zaak hiervan was dat bij het ont steken omstreeks kwart over acht, een weigering optrad in een der districtsschakelaars. 'Henri Dunant' zocht rustig water in Vluchthaven ZIJPE. Het Rode Kruis hospitaalschip „Henri Dunant" zocht dinsdag middag een goed heenkomen voor de harde wind in de vluchthaven Zijpe. Het onverwachte bezoek van het fraaie witte vaartuig, dat zeer veel chronische zieken onvergetelijke weken bezorgt, trok al spoedig de aandacht en velen kwamen dan ook een kijkje nemen aan de win derige haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Tribune bezweken bij stierengevecht CADIX, 18-8. Tijdens een stie rengevecht in Jimena de la Fron tera in de Spaanse provincie Cadix is donderdagmiddag een gedeelte van geïmproviseerde tribunes op het gemeentelijk voetbalveld in gestort, in de val van verscheidene meters honderden toeschouwers meesleurend. Drie mensen kwamen om het leven en een vijftiental zwaar gewond. Meer dan honderd moesten in ziekenhuizen worden opgenomen wegens verwondingen die niet levensgevaarlijk zijn. Bo vendien werden tweehonderd per sonen ter plaatse behandeld. Onder de doden bevond zich een kind van vijf jaar. De dochter van premier Macmillan, mevrouw Ca therine Amery, werd licht gewond. Opstand in Amerikaanse gevangenis NSHVILLE (Tennessee), 18-8. Zes muiters in de staatsgevangenis van Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee, die zich meer dan acht uur barricadeerden in het le- vensmiddelendepöt, hebben zich donderdagavond (Amerikaanse tijd) overgegeven nadat zij drie minuten hadden gekregen om aan een bevel tot overgave gehoor te geven. Zeven-en-twintig gijzelaars - ne gentien gevangenen, vijf bewakers en drie beambten - kwamen onge deerd te voorschijn. Strafvermindering in Indonesië DJAKARTA, 17-8. President Soe- karno heeft ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag aan 27.311 veroordeelden vermindering van straf verleend. De verminderingen variëren van een maand tot twaalf maanden. 5.778 gevangenen zullen in vrijheid worden gesteld. Vrouw omgekomen bij brand BREDA, 17-8. De 73-jarige me- vrouw M. J. is donderdag bij een brand in haar woning aan de Sluis, straat te Breda, om het leven ge komen. De brand werd veroorzaakt door een petroleumkachel. De kleren van de vrouw vatten vlam en zij liep ernstige brandwonden op. De gehele bovenverdieping van de wo ning is uitgebrand. Omwonenden hebben nog enige huisraad in vei ligheid kunnen stellen. Waar de honger regeert Nederlandse cineast in Noord-Nepal KATHMANDOE ,17-8. Jan Boon, de 52-jarige in Kitzbühel woonach tige Nederlandse cineast en oud- skikampioen, is in noord-Nepal aangekomen en begonnen aan zijn expeditie door het hooggebergte van de Himalaya. Boon is, verge zeld van een vijftiental sherpa dragers, de tot 8.200 meter hoge bergmassieven van Daulagiri en Annapoera ingetrokken. In deze streek leven drieduizend Tibetaan se vluchtelingen, die van honger dreigen om te komen. Een tragische bijzonderheid is nog, dat ten zui den van het gebied waar de vluch telingen leven wel voldoende voed sel is. De Tibetanen, die in het hoogge bergte hebben geleefd, blijken ech ter geen weerstand te hebben tegen de infectieziekten van de laagvlak te. De natte moeson maakt het voorts onmogelijk voedsel aan te voeren over land. Het internatio nale Rode Kruis wil nu met een luchtbrug levensmiddelen gaan vervoeren. Woensdagavond heeft een felle brand, veroorzaakt door blikseminslag, drie woningen in Soesterberg in de as gelegd. De woningen maakten deel uit van een blokje van vijf: een vierde woning kreeg ernstige waterschade. De bewoners zijn voorlopig ondergebracht in een kam- peercentrum ter plaatse. De bijgaande foto geeft een beeld tijdens het blussingswerk weer. DRIEDAAGSE CAMPAGNE Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De herinnering is het enige ,i paradijs waaruit men niet verdreven kan worden. TUNIS, 18-8. President Bourgui- ba luidt vandaag, vrijdag, met een rede in Sousse, aan de kust onge veer 120 kilometer ten zuiden van Tunis, demonstraties in geheel Tu nesië in welke drie dagen zullen duren en gericht zijn tegen de Franse bezetting van Bizerta. De neo-Destourpartij, die „aan de macht is, en andere nationale or ganisaties hebben tot de demon straties opgeroepen. Het doel is uiting te geven aan de vastbeslo tenheid der Tunesiërs om zich te gen agressie te verzetten en de strijd tot de definitieve overwin ning voort te zetten, aldus de na tionale groeperingen. De Tunesische autoriteiten zou- Antiekbeurs Delft geopend DELFT, 17-8. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie verschillende ambassa deurs en vertegenwoordigers van het ministerie van O. K. en W., heeft de heer Sidney J. van den Bergh de oud kunst- en antiek beurs in „Het Prinsenhof"" te Delft geopend. In zijn openingsrede heeft de heer van den Bergh o.m. opge merkt, dat een regering de plicht heeft te bevorderen, dat de kunst voorwerpen, die hier in vroeger eeuwen werden vervaardigd, hier blijven of weer in het land terug keren. De expositie duurt voort tot en met 9 september. den betogingen van burgers tegen de basis Bizerta voorbereiden. De campagne valt voor het begin van de speciale zitting van de Al gemene Vergadering der V.N. over Bizerta op maandag: Volgens door gaans betrouwbare kringen zal een machtige groep Afrikaanse en Azi atische landen een ontwerp-resolu- tie indienen waarin wordt aange drongen op onmiddellijke Frans- Tunesische onderhandelingen over een vreedzame terugtrekking der Fransen uit Bizerta. Nationale trekpaardenten toonstelling Op donderdag 14 en vrijdag 15 september a.s. wordt dit jaar de Nationale Trekpaardententoonstel ling gehouden. Deze manifestatie zal traditiege trouw wederom plaats vinden te 's-Hertogenbosch. Naast het uitgebreide keurings programma en verschillende bij zondere attracties, zal tijdens deze dagen een demonstratie van ratio nele werkmethoden met paarden- werktuigen bij hooibouw en graan oogst worden georganiseerd. Hieraan wordt o.m. medewer king verleend door de Alg. Tech nische Commissie van het Land bouwschap, de Federatie „Het Landbouwwerktuig", het Rijkscon sulentschap voor landbouwwerk tuigen en het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. Brits jacht gezonken in Elbemond Vyf kinderen vermist DEN HAAG, 18-8. Het Britse jacht „Tammy-Norie" (ongeveer tien ton) is vrijdagochtend vroeg in de Elbemond na een aanvaring met het bijna 7.700 ton metende Poolse schip „Kilinski" gezonken. Van de acht (Britse) opvarenden van het jacht konden de drie vol wassenen worden gered. Vijf kin deren worden vermist en men vreest dat het zoeken vergeefs zal zijn. Het was op het ogenblik van de aanvaring zeer donker maar niet mistig. Het ongeluk gebeurde op slechts twee kilometer afstand van de kust, nabij Brunsbüttel. GEVAARLIJKE TOESTAND MARSEILLE, 18-8. Een grote bosbrand in zuid-Frankrijk nadert de plaats Cassis, een voorstad van Marseille. Een muur van vuur van verscheidene kilometers was voor bewoners van huizen aan zee reeds aanleiding elders een goed heen komen te zoeken. Duizenden Inwo ners en vakantiegangers hebben zich bij de haven verzameld. Auto bussen staan klaar om in geval van nood dc mensen te evacueren. Het hoofdkwartier van de ploe gen, die de brand bestrijden, had in de nacht gezegd te hopen dat men de brand tegen de ochtend onder controle zou hebben. De wind nam echter in kracht toe en wakkerde het vuur aan, waardoor de toestand vrijdagochtend ge vaarlijk werd genoemd. Vrijdag had de brand zich tot op ander halve kilometer van het station van Casis uitgebreid. Het hoofd kwartier nam maatregelen ter be scherming van de spoorlijn. De politie reed vrijdagochtend dreigde gebied om de bevolking met luidsprekerauto's door het be- aan te manen kalm te blijven. Verkeersdeskundigen naar de Ver. Staten DEN HAAG, 17-8. Vier Neder- landse verkeersdeskundigen zullen morgen naar de Verenigde Staten vertrekken om deel te nemen aan de wereldconferentie, die van 21 tot 26 augustus in Washington wordt gehouden. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door meer dan tweehonderd verkeersdeskun digen uit vrijwel de gehele wereld en heeft tot doel gegevens uit te wisselen over de wegen- en ver keerstechniek, die nauw verband houden met de verkeersveiligheid. Nodige waarborg voor niveau en gelijkwaardigheid DEN HAAG, 17-8. In het mon deling overleg van minister Cals met de bijzondere commissie voor regeling van het voortgezet onder wijs uit de Tweede Kamer heeft de minister over het afleggen van eindexamens o.m. het navolgende opgemerkt: De eindexamens hebben in de eerste plaats de bedoeling het ni veau van het onderwijs en de ge lijkwaardigheid van de afgegeven getuigschriften te waarborgen. Dit zal in het algemeen een toezicht van overheidswege op de eindexa mens noodzakelijk maken. Tot op zekere hoogte de genoemde bezwa ren erkennende, achtte de minister aan de evengenoemde vereisten nog het best voldaan indien aan het einde van de cursus de leer lingen ten overstaan van gecom mitteerden-buitenstaanders één maal een proeve moeten afleggen van de met het onderwijs bereik te resultaten. Indien het eindexamen geheel zou vervallen, acht de minister de kans groot, dat subjectieve inzich ten alleen over het bereikte resul taat zullen beslissen en de nodige waarborg voor niveau en gelijk waardigheid zal ontbreken. De mi nister meende dan ook te moeten betwijfelen, of andere in de vak pers genoemde systemen enige ga rantie op de bedoelde selectie ge ven. Overigens was het de minister niet duidelijk, waarom een eind examen met gecommitteerden be zwaren heeft en een zonder ge committeerden niet. Wat de denkbeelden betreft, ont wikkeld door dr. Somers - die ove rigens er eveneens van uitgaat, dat het eindexamen een niveau-con trole zowel van leerlingen als van leraren beoogt te zijn door het cen trale schriftelijke werk en de aan wezigheid van gecommitteerden - merkte de minister op, dat deze alle aandacht verdienen en dat het ontwerp ook de verwezenlijking van een aantal dier voorstellen mogelijk maakt. Overigens bestaat ook over deze denkbeelden nog geenszins eenstemmigheid. De nlo-examens De minister zei voorts niet te kunnen inzien waarom het gebrek aan gecommitteerden bij de mavo examens tegen het huidige stelsel van gecommitteerden zou pleiten. Hij drong erop aan, niet uit het oog te verliezen, dat bij het sys teem van de huidige ulo-examens de daarbij betrokken ulo-leraren in feite alleen optreden als gecom mitteerden. Dit zou geheel anders worden, wanneer de ulo-examens aan de eigen scholen door eigen leraren zouden worden afgenomen onder toezicht van gecommitteer den-buitenstaanders. Dat zou bij de huidige omvang van de mulo examens grote organisatorische moeilijkheden meebrengen. Dat andere vormen van eindexa mens met minder gecommitteerden waardeverhogend ten aanzien van het diploma zouden werken, achtte de minister voorhands onbewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1