KOFFIE 5 GOUDREPEN EDELBOUILLON SHAMPOO Verbroken Banden voor 50 cent PUDDING GRATIS voor 39 cent GRATIS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclames. De verschijnselen en de bestrijding van paratyfus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 No. 19024 DE GRUYTER weekreclame Geldig van 16 t/m 22 augustus 1961 of 50 gr. Oploskoffie Kies de kroakverse koffiemelange die U het lekkerst vindt en pro fiteer deze week meteen van 50 ct. voordeel op 5 zware Goudrepen. Beroemd-fijne melk-, puurof melk/mokka-chocolade Elk 3e pakje voor 1 lir. van 30 ct. 30 cent Uw voordeel! En dat op 'n toetje waar iedereen nog wat dichter voor aan tafel schuift. Volle smaken: vanille, mokka, frambozen, citroen en room. 2 zakjes van 50 ct. In 'n wip verrukkelijk krachtige edelbouillon klaar om van te ge nieten I Ook ideaal als basis voor Uw lekkere eigengemaakte soep. Elk 3e kussentje Schuimende weldaad! De Gruyter's haarsterkende shampoo, in handige plastic kussentjes. Kies uit heldere, ei- of lanoline-shampoo. Elk 3e kussen tje deze week grotis. altijd het Snoepje yon de Week voor slechts 15 ct. bij elke f 4,- aan boodschappen. VAN HET VADERLANDSE ERF Vakantie-aktiviteit in Nederland De overvaller overvallen Meer posttreinen Worden pensioenen waardevast? t Enige maanden geleden pleegden twee Nederlandse zeelui een over val in Hamburg, waarbij één van hen een te hulp snellende koop man doodschoot. De dader wist te ontkomen, zijn medeplichtige werd gevat. Vanaf dat moment speurde de politie naarstig naar de moord denaar, zowel in Duitsland als in Nederland. Verleden week signaleerde een oplettende politieman de gezochte in Hoek van Holland. De man nam echter de vlucht, werd aangescho ten, doch wist toch te ontkomen. Twee koffers, door de moorde naar in het depot van het station Hollands Spoor in Den Haag gede poneerd, werden hem noodlottig. Hier werd hij herkend door een van de depotbedienden, die de po litie waarschuwde. Dagen lang be trokken rechercheurs de wacht bij het depot. Toen de man tenslotte zijn koffers kivam halen, sprong een depotbediende hem in de nek, waardoor twee toesnellende re chercheurs in staat waren hem te arresteren. De inhoud van de kof fers bleek natuurlijk van diefstal afkomstig Spijtoptanten komen sneller Het ministerie van buitenlandse zaken heeft geconstateerd, dat In donesië de spijtoptanten sneller het land laat verlaten dan voor heen. Aangenomen wordt, dat dit een gevolg is van het feit, dat de in stanties die belast zijn met de for maliteiten voor het uitreizen van de spijtoptanten, ongeveer een maand geleden in één gebouw zijn ondergebracht. Het ontbreekt het Nederlandse ministerie, bij gebrek aan officiële contacten, aan concrete inlichtin gen hierover, zodat het feit alleen te constateren is. Volgens onbevestigde berichten zou generaal Nasoetion in deze versnelling de hand hebben. In theorie zou het nu mogelijk zijn, de procedure voor een „exit per mit" binnen enkele dagen af te werken. Vroeger duurde dit maan den en soms jaren. Nxi nog wat meer activiteit in Den Haag en we halen schepen vol vluchtelingen binnen! Nieuwe regeling posttreinen In verband met de wijzigingen in de bezorging zal de P.T.T. ook een nieuwe posttreinregeling gaan invoeren. In de vroege ochtend uren vertrekken er voortaan trei n en van noord naar zuid en van west naar oost, die om ongeveer 10 uur in de grote steden zullen aankomen, juist op tijd voor de tweede bestelling. Een welkome aanvulling tussen de nachtpost treinen en dagtreinen. De tweede bestelling zal dan de buitenlandse post die via België binnenkomt en die 's nachts op Schiphol arriveert, kunnen meene men. Aanvoer buiten de ochtend route van de nieuwe treinen, die later op de bestemmingen binnen komt, zal echter de volgende dag worden bezorgd De directeur van het Haagse postdistrict, de heer B. L. P. Bom, verklaarde: „Wij hebben steeds op nieuw getracht ons te behelpen, maar het waren allemaal lapmid delen. Er moest iets gebeuren". Het nijpend personeelstekort bij de P.T.T. heeft hiertoe geleid. Vooral voor het bestellen kan men nog moeilijk mensen vinden, gezien hel ongunstige werkrooster, dat met onderbreking loopt van 's morgens G tot 's avonds 6 uur. Meer spijtoptanten terug? Olie uit de Noordzee naar de Nederlandse kust te bren gen: dat is een toekomstbeeld, dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij wil gaan verwezenlijken. De Nederlandse bodem kan niet m.eer dan 1 miljoen ton olie per jaar produceren en dat peil is bij na bereikt. Willen wij meer olie winnen, dan moet deze uit de zee bodem komen. Ingevolge het Trac- taat van Genève heeft Nederland recht op alle delfstoffen onder de bodem van de Noordzee tot een lijn halverwege de Britse en de Nederlandse kust. De N.A.M. is bezig proefborin gen te verrichten en wanneer deze succesvol verlopen, zal er op meer plaatsen van de aan Nederland toegewezen zeebodem geboord wor den. De N.A.M. heeft voor dit ex periment voor dit jaar een bedrag van f 4,5 miljoen uitgetrokken. Geen oplossing Nog steeds tobben we met het probleem van niet waardevaste pensioenen. Wat zullen onze ge storte guldens nog ivaard zijn, wanneer we na ons 65ste jaar van ons pensioen gaan genieten De Sociaal-Economische Raad heeft aan de regering advies uit gebracht over deze materie, doch heeft geen sluitend systeem voor een waardevast pensioen kunnen vinden. De oorzaak van alles is gelegen in het feit, dat onze westerse eco nomie het begrip „inflatie" kent, de waardevermindering van het geld. Wanneer ons geld zijn waar de zou behouden en niet alles ge regeld duurder werd door de oplo pende spiraal van lonen, dus prij zen, dan bestond ook het probleem van het zoeken naar een waarde vast pensioen niet meer. Tot zolang zal er geen goede oplossingn kun nen worden gevonden. Het ziet er dus niet rooskleurig uit. Ingezonden mededeling Olie onder de Noordzee Een aantal kleine stalen eiland jes in de Noordzee, volgestopt met technische apparatuur en die van- aj de wal elektronisch bediend kunnen worden om uit de zeebo dem naar boven gebrachte olie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Asperen en te Ber- gentheim: J. J. Kuiper, kand. te Sassenheim; te Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse)J. Vlaardin- gerbroek: Grijpskerke (Zld); te Nieuwer Amstel Noord (3de pred. pl.)W. H. Melles, Kampen. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam Ct.), 15-8 te Rot terdam. Kenia (t.), 15-8 te Rotterdam. Kelletia (t.), 15-8 te Buenos Aires. Tegelberg, 16-8 te Singapore ver wacht. Tik op koninklijke vingers KOPENHAGEN, 15-8. Ko ning Frederik van Dene marken heeft bij een be zoek aan noord-Jutland een pijnlijke ervaring ge had. Hij wilde in Hanst- holm de bouw van haven- roerken bezichtigen, maar het hek was op slot en de bewaker was nergens te vinden. De vrouw van de bewaker, mevrouw Soeren Jensen, meende een oplos sing te hebben gevonden. Zij verzocht de vorst het hangslot vast te houden en gaf daar vervolgens met een grote steen een flinke slag op om de toegang tot het werkterrein te force ren. Zij trof echter bij de eerste slag al de, koning krachtig op de vingers. Wat de vorst hierop zei, wilde zij niet zeggen. Koning Frederik gaf er echter de voorkeur aan te wachten, tot het hek met een sleutel kon worden geopend. President Kennedy heeft het Congres een krediet van 73,2 mil joen dollar gevraagd voor het aanleggen van voorraden levens middelen en medicamenten ten be hoeve van de burgerlijke verdedi ging. Er is voor dit jaar voor de burgerlijke verdediging al 308 mil joen dollar uitgetrokken, waarvan 207 miljoen dollar voor de aanleg van schuilkelders tegen kernbom men. Koningin en Prins op 22 september naar La Courtine DEN HAAG, 15-8. Zoals bekend is hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins het voornemen een bezoek te brengen aan de Neder landse troepen in La Courtine. Dit bezoek is thans,'naar de rijksvoor lichtingsdienst mededeelt, vastge steld op vrijdag 22 september. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins vertrekken de ochtend van die dag met het regeringsvliegtuig naar Clermont-Ferrand en reizen vandaar per helikopter naar La Courtine. Na aankomst zullen de koningin en de prins eerst oefeningen bij' wonen van de vierde divisie. De lunch zal te velde worden gebruikt. In de namiddag zal H.M. de Ko ningin onder meer enkele werk plaatsen en het hospitaal bezoe ken, terwijl Z.K.H. de Prins we derom bij oefenende onderdelen zijn zal .Omstreeks 18 uur zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins naar Nederland terugkeren. Twee doden bij verkeersongeluk KAPELLE, 16-8. Even voorbij het kruispunt „De Smokkelhoek" in Kapelle bij Goes zijn woensdag morgen omstreeks kwart voor tien bij een verkeersongeval twee scoo terberijders om het leven gekomen. De bestuurder van de scooter, de heer Zuiderhof uit Leeuwendorp (gemeente 's Heer Arendskerke) wilde met zijn scooter een vracht wagen rnet aanhanger passeren. Daarbij kwam hij in botsing met een tegemoetkomende personen auto. Zowel de heer Zuiderhof als de duoberijdster waren op slag dood. Vliegtocht voor spastische kinderen ROTTERDAM, 15-8. Twintig spastische kinderen uit de Adri- anastichting in Rotterdam hebben een vliegtocht gemaakt boven Ne derland. Een jubilerende vlieger, de heer H. A. f. Klusman, ont haalde hen op een rondvlucht bo ven Rotterdam en langs de stran den om de nieuwe Scheveningse pier, een grote gebeurtenis voor deze jongens en meisjes, die door hun handicap vaak aan huis zijn gebonden. (Slot) In het eerste artikel zagen wij, hoe vooral in de zomer de paraty- fuscacillen hun grootste kans krijgen, maar de winterkoude houdt de bacteriën kolonies bin nen de perken. Sommige van dieren afkomstige levensmiddelen kunnen besmet zijn door het dier waarvan ze afkom stig zijn. De meest beruchte voe dingsmiddelen zijn in dit opzicht: melk, eendeëieren, geïmporteerd eipoeder en varkensvlees. Vooral varkensvlees behoort op dit ogenblik tot de belangrijkste besmettingsbronnen. Men wijt dit aan uit het buitenland geïmpor teerd varkensvoer, dat paratyfus- bacillen bevat. Ongeveer een kwart van de slachtvarkens is be smet. Hoewel de vleeskeuring in ons :land streng is, kan tot nu toe niet altijd worden voorkomen, dat met paratyfus besmet varkensvlees in de handel komt. De enige ma nier om besmetting te voorkomen zou sterilisering van het veevoe der zijn, maar naar het heet stuit dat op bezwaren. De besmetting met melk komt minder voor, omdat gelukkig de meeste melk gepasteuriseerd in de handel komt. Losse melk koken Gelukkig wordt de paratyfusba- cil door verhitting gedood. Daar om moet worden aangeraden losse melk voor het gebruik te koken of beter nog uitsluitend flessemelk ie gebruiken. Eendeëieren moeten minstens tien minuten koken en kunnen beter niet bü het maken van koek of cake worden gebruikt. Varkensvlees gebruike men alleen als het zeer goed gaar gebakken is. Incubatietijd De incubatietijd, dat is de tijd •die verloopt tussen de besmetting en het optreden van de ziektever schijnselen, is kort en varieert van drie uur tot twee dagen. De ver schijnselen: buikpijn, diarree, bra ken, soms gepaard gaande met hoofdpijn en meestal met koorts. Soms is de ontlasting met bloed of slijm gemengd. Bij de ernstige vormen kunnen ook hevige hoofdpijn, hoge koorts en zelfs bewustzijnsstoornissen voorkomens Deze verschijnselen dienen steeds aanleiding te zijn voor het raadplegen van de huis arts. De ziekte kan worden voorko men door: le. uiterste zindelijkheid in debe- handeling van alle voedsel en dranken en een strikte per soonlijke hygiëne van ieder die met voedsel omgaat; 2e. levensmiddelen in een koel kast of kelder te bewaren, af gedekt voor vliegen, muizen en andere ongedierten, die pa- ratyfusbacïllen kunnen ver spreiden; 3e. de levensmiddelen die bekend staan als mogelijke besmet tingsbronnen (melk, varkens vlees, eieren) te koken of gaar te braden; 4e. geen vleeswaren, slaatjes, room of crèmegebak te kopen in za ken waar deze niet koel, schoon en insectenvrjj worden bewaard. Ingezonden stukken Excursie naar V.Z.-zuivelfabriek Mijnheer de redakteur. Gevolg gevend aan een uitnodi ging hiertoe, heeft de vrouwen vereniging „Tabitha" een bezoek gebracht aan de V.Z.-zuivelfabriek te Zierikzee. Wij zijn ingenomen met het feit dat wij thans de lei ding van de fabriek een pluim op de hoed kunnen steken, want het bekertje melk en alles wat daar mede samenhangt ligt ons huis vrouwen uiteraard na aan het hart. Men vraagt zich ook wel eens af: „hoé gaat het met de papbereiding, daar toch de flessen van gezin naar gezin gaan". Ook op dit punt wer den de excursisten tevreden ge steld, want in de spoelmachine krijgen de flessen vijf behandelin gen voordat zij weer opnieuw ge vuld worden, t.w. een voorspoel- bad, een sodabad, een sodaspui- ting, twee warmwaterspuitingen en een chloorspuiting. Daarna schuift automatisch de schone fles uit de machine en wordt opnieuw ge vuld. Ook de capsulering geschiedt op hygiënische wijze. Van de ge legenheid maken wij tevens ge bruik de directie dank te zeggen voor de rondleiding en de. toelich ting. Vrouwenvereniging „Tabitha", Zierikzee. - Ingezonden mededeling FEUILLETON 33 De viooltjes, die nu weer op Li- saweta's mantel prijkten, ademden hun bedwelmende geur. Zonder dat zij het wilden, wendden zij hun gezicht naar elkaar toe. „Meisje!" fluisterde Robert, „mijn meisje!" Lisaweta verzette zich niet. Hij hield haar in zijn armen. Hij vlijde haar hoofd tegen zijn borst. Rein als ongerepte sneeuw leek haar gezicht in de omlijsting van het zwarte haar. De lange, zijige wimpers aan de gesloten oogleden trilden. „Annegreet", stamelde hij voor zich heen. Lisaweta hoorde het niet. Zij voelde slechts de geliefde mond op de hare. Het felle licht der booglampen van Piccadilly Circus drong door de nacht. Robert maakte zich zachtjes uit zijn omhelzing los. „Wij zijn er, liefste". Lisaweta zuchtte als een slaap dronken kind, voor wie de plotse linge overgang van de droom naar de werkelijkheid te groot is. „AI?" vroeg ze met een verslui erde stem. Hij keek haar glimlachend aan en, overmand door zijn gevoelens, nam hij haar nog eenmaal in zijn armen. „Wees gerust, kind. Mor gen zien wij elkaar weer en dan zal niets ons meer kunnen schei den. Ik heb je lief. Morgen trou wen we en dan kan niemand je weer van mij afnemen". Lisaweta kromp ineen. Nog voor zij iets had kunnen antwoorden, stopte de wagen. Robert hielp haar uitstappen. Zij zag plotseling on- door Marlise Kolling gewoon bleek en leek zo tenger. Met gebogen hoofd en opgetrokken schouders, alsof zij het koud had, ging zij het hotel binnen. Een sla perige liftboy bracht hen naar de tweede verdieping. Met een correcte handkus nam Robert bij de deur afscheid. Een paar late gasten werden aan het eind van de corridor zichtbaar. Hij had Lisaweta nog zoveel willen zeggen, maar zij zag er plotseling zo ontstellend vermoeid uit. „Morgen om negen uur aan het ontbijt, Daisy?" vroeg hij luid. Zij knikte. Het was een verdrie tig lachje, waarmee zij hem zijn doordringende blik teruggaf. Daar na sloot de deur zich achter haar; zij was uit zijn gezichtskring ver dwenen. Robert bleef nog een seconde staan en staarde ietwat ongerust naar de deur. Er was iets in dit afscheid, in dit lachje van Lisa weta, dat de gelukzalige herinne ring aan hun laatste samenzijn verstoorde. Wat had Lisaweta plot seling? Wat ging er in haar om? Maar misschien vergiste hij zich, misschien was zij toch alleen maar vermoeid - geen wonder na deze inspannende dagen. De emoties, die zij had doorstaan, zouden zelfs een veel sterker mens hebben aan gegrepen. Slaap, kind, dacht hij, slaap en vergeet alles - alleen niet dat ene: dat ik je lief heb en dat niemand ons kan scheiden. Het waren zijn laatste gedach ten op deze betekenisvolle dag. Weldra deden ook bij hem de ver moeienissen der laatste dagen zich gelden en vond hij nieuwe kracht ineen verkwikkende slaap. Toen Robert de volgende och tend om acht uur ontwaakte, klet terde de regen in stromen tegen de ruiten. De lucht was 'grijs-geel, dik en ondoorzichtig: echt Engels weer, een mengsel van regen en mist. De lantaarns op het plein verspreidden een droefgeestig licht. Tegen negen uur zocht Robert een plaatsje op de bank aan het einde van de corridor, waar hij op Lisaweta wilde wachten. De wij zers van de klok boven de monu mentale trap vervolgden tergend langzaam hun weg. Nu liep het al tegen half tien. Hij stond op en begaf zich naar haar kamer, waar hij aan de deur klopte. Niemand antwoordde. Hij klopte nogmaals, luider nu. Het bleef stil. - Een ka mermeisje haastte zich voorbij. Ja, zij bediende op deze kamer. Me vrouw was al een uurtje geleden naar beneden gegaan. Een allerongelukkigst misver stand, dacht Robert. Daar zat hij waarachtig een half uur hier, zich hevig ongerust makend en intus sen wachtte zij nog wat langer op hem in de hal! Maar toen hij bene den kwam, was Lisaweta nergens te zien. Noch in de hal, noch in de ontbijtzaal, waar de meeste tafels reeds bezet waren. „Is miss Lohr al beneden ge weest?" vroeg Robert de man ach ter het loket. Op hetzelfde ogen blik zag hij ook de sleutel van Li saweta's kamer aan de haak han gen. Verbaasd keek de man achter de tralies hem aan. „Miss Lohr is vanmorgen vroeg al vertrokken". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5