99 De huisvrouw blijft trouw aan de VIVO SPECIALITEITEN Perscommentaren over Berlijn Verzet in Rhodesië LAATSTE NIEUWS Correspondentie Soekarno-Dr. Rijkens VIVO Tsjechen vluchten naar Oostenrijk WENEN, 16-8. Zeven Tsjechen - drie mannen, twee vrouwen en twee kinderen - zyn dinsdag in een zware vrachtauto dwars door de prikkeldraadversperring bü Ces- ke Velenlce, op de grens tussen Tsjecho-Slowakye en Oostenrijk, gereden. De acht-tons vrachtauto, die met ijzeren platen bepantserd was, dook plotseling bij de grens op. Tot ver bazing van de Tsjechische grens wachten reed de wagen van de weg af en zette met volle vaart koers naar Oostenrijk. Na een rit over de velden reed hij dwars door de prik keldraadversperring heen en be reikte zo Oostenrijks gebied. Ex- werd geen schot gelost. De vluchte lingen hebben om politiek asiel ge vraagd. De drie mannen zouden resp. professor, advocaat en inge nieur zijn. Hoogste toren De hoogste toren van Euro pa zal in 1962 in Miinchen staan. De 325 meter hoge televisietoren zal op 223 meter hoogte een aantal draaiende restaurants krij gen die plaats bieden aan 530 personen. Geheel bo venin zal zich een post be vinden van de luchtver- keerspolitie in verband met de vier vliegvelden rond Miinchen. De bouw kosten zullen worden te rugverdiend uit entreegel den. De kosten van de be kende televisietoren bij Stuttgart, die veel minder bezoekers kan bergen, wa ren reeds in 2 jaar terug verdiend. TIJDENS ONWEER 3 woningen afgebrand in Soesterberg SOESTERBERG, 16-8. Aan de Postweg te Soesterberg is woens dagavond tijdens een hevig on- weei\ een woning door de bliksem getroffen en in brand geraakt. Dit huis, evenals een belendend per ceel, werd geheel door het vuur vernield; een derde woning brand de grotendeels uit. De brandweren van Soesterberg, Soest en de militaire brandweer van het vliegveld Soesterberg heb ben het vuur bestreden. De drie woningen aan de Post weg maakten deel uit van een com plex van 5 woningen. Door de blik seminslag ontstond de brand in de woning van de heer M. U. de la R., wiens woning geheel uitbrandde. Als gevolg van de harde wind sloeg de vuurzee over naar de naastge legen percelen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben acht R.K. priesters be vrijd, die vorige week vrijdag op 130 km. ten zuidwesten van Sai gon door communistische guerilla- strijders waren ontvoerd. Honderden brandweerlieden en vrijwilligers hebben woensdag drie grote en diverse kleine bosbranden in het gebied van Marseille be streden. Verscheidene gezinnen uit buurten rondom deze stad moesten geëvacueerd worden. Het vuur werd aangewakkerd door een krachtige mistral en bedreigde Aubagne, een stadje van 17.000 in woners op 12 km. afstand van Marseille. Het vlees van de rendieren in Zweden is radio-actief, maar le vert geen gevaar voor de gezond heid op, zo hebben medici in Stock holm meegedeeld. Dit vlees vormt zoals bekend het hoofdvoedsel van de Laplanders. De rendieren zou den korstmos eten, dat radio-actief besmet is. Wegens een grootscheepse oefe ning van de Amerikaanse luchtver dediging zullen vliegtuigen van Amerikaanse cn andere luchtvaart maatschappijen op 14 en 15 oktober gedurende twaalf uur niet in het luchtruim van de V.S. mogen ko men. Dit zal de betrokken maat schappijen naar schatting tezamen vier miljoen dollar aan inkomsten schelen. De commandant van de Alge rijnse opstandelingen in „Wilaya Zes" - Oran en omgeving - Tarit, is dinsdagavond gesneuveld. Hij en enkele van zijn medewerkers wer den in een dorpje bij Orleansville door Franse troepen verrast. Zes Algerijnen werden gedood. Twee jongens van dertien en negen jaar zijn in New York door 55 messteken vermoord. Een post bode vond een vijftien cm. lang mes in een brievenbus. De politie zoekt intensief naar de moorde naar. Drie zusters van koning Hassan van Marokko zijn dinsdag in het huwelijk getreden. Dr. John Tsjang, de voormalige Zuidkoreaanse premier, heeft in een verklaring de huidige militai re raad gesteund en zichzelf uit sluitend verantwoordelijk gesteld voor het „falen" van zijn negen maanden oude bewind. Kwaliteit en vriendelijke prijzen gaan haar immers boven alles Tomatenpuree Ananas 1 blik plus 1 blik Soepgroenten 1 blik soepballen y y O) 3 ra M samen 3 (blikken) mei 20 wapentjes Augurken 1 literpot met 20 wapentjes o» 2 o O 1 blik a 567 gram met 30 wapentjes Jonge Leidse kaas, 250 gram met 15 wapentjes Snijworst 1 50 gram met 10 wapentjes VIVO-wapentjes geven ook recht op GRATIS treinreizen LANDBOUW EN VEETEELT Melkverzorging in de zomermaanden is een moeilijke zaak Een eenvoudige en goedkope koelmethode In de zomermaanden is de ver zorging van de melk een moeilijke zaak. Er zijn zelfs melkveehouders, die een zorgvuldige bewaring van de melk zo'n tijdrovende behande ling vinden, dat ze er van afzien en liever minder geld ontvangen tegen een geringere prestatie. Daaraan is het waarschijnlijk ook te wijten, dat meer dan de helft van de in Nederland aan de fabrieken afge leverde melk het predicaat „klas se 1" niet haalt. Dit predicaat wordt voornamelijk verleend op grond van bepalingen van het bacteriëngehalte der melk. Dit gehalte neemt toe, naarmate de temperatuur van de melk stijgt en de ouderdom toeneemt. Op de fabrieken kan het gebeuren, dat de monsters melk, die bij elke boer om de twee weken worden geno men, reeds vrij oud zijn, zodat een hoge bacteriënaktiviteit wordt ge constateerd. Derhalve verdient het aanbeve ling, schone melk af te leveren en men zal het materiaal dus héél goed moeten reinigen. Bovendien kan men veel bereiken door de melk tijdens de zomer te koelen tot een temperatuur van minstens vijftien graden Celsius. Een lagere temperatuur kan beslist geen kwaad. Een zeer eenvoudige en goedkope koelmethode is het plaatsen van de melkbussen in koud water. Wan neer men de beschikking heeft over leidingwater, kan men in de bodem van de bakken een gat boren, hier dooi'heen een slang leiden en het water onderin laten instromen. Over de rand van de reservoirs stroomt het water dan weg. Roterende koeler Met een roterende koeler ver krijgt men bétere resultaten. Bo vendien verdient deze manier op grote bedrijven de voorkeur, omdat de bakken al te veel plaats gaan innemen. De rotor bestaat uit een lange gebogen buis waar doorheen in de bus water stroomt. Dit water loopt langs de randen van melkbus weg. Door de druk van het water, dat via een slang of leiding uit de kraan komt, roteert de buis en houdt de melk in beweging, zodat een zeer efficiënte koeling plaats heeft. Koeling met een machine of open koeler verdient natuurlijk de voor keur, doch deze installatie is zo duur, dat ze eigenlijk alleen op de grote melkveebedrijven rendabel is. Het is niet alleen in het belang van de volksgezondheid dat wij aandringen op een goede behande ling van de melk, c.q. koeling. Ook de beurs van melkveehouders is er mee gemoeid. U krijgt uw meerdere werk en de hogere investeringen heus uitbetaald. Kwaliteit betaalt zich zelf. Ingezonden mededeling LONDEN, 17-8. Verscheidene Brit se bladen dringen er bij de Weste lijke mogendheden op aan niet met potentiëel gevaarlijke represailles te reageren op de jongste Oostduit- se maatregelen in Berlijn. ,De Guardian" schrijft dat men zich moet verzetten tegen het ge voel van sommige mensen dat het Westen te langzaam is in zijn op treden en te weinig tekenen ver toont om iets doeltreffends te doen. Het liberale blad i9 van mening dat westelijke tegenmaatregelen in reserve moeten worden gehouden. De conservatieve „Daily Tele graph" gelooft niet dat de Oost duitse communistische leider Ul- bricht doeltreffend propaganda voor de westelijke zaak maakt. Het blad is eveneens van mening dat het Westen een taktische fout zou maken indien het than9 blokkade maatregelen tegen Oost-Duitsland neemt. De „Daily Express" is ook tegen een westelijk verbod van handel met Oost-Duitsland. De Westduit sers praten druk over embargo's en boycot9, aldus dit onafhanke- lijk-rechtse blad, maar zij zullen hun exportstroom naar de Oost duitsers niet afsnijden. Deze levert hun veel te veel geld op. DEN HAAG, 17-8. In verband met de mededeling van president Soekarno In zijn radio-rede op de Indonesische onafhankelijksheids- dag, dat hy citeerde uit een brief, die hy onlangs uit Wenen aan een Nederlandse burger had geschre ven, heeft het A.N.P. zich tot dr. P. Rykens gewend met de vraag, of deze brief aan hem was gericht. Dr. Rykens antwoordde hierop bevestigend. Nu de president - zei- de hy - in zyn rede van deze brief melding heeft gemaakt, acht ik het, teneinde misvatting te voorkomen, wenselyk, de brief van my aan president Soekarno van 19 mei j.l. en diens antwoord van 22 mei, on verkort bekend te maken. Negen Oostduitse politiemannen namen de vlucht BERLIJN, 17-8. In de afgelopen nacht zyn negen Oostduitse poli tiemannen en een lid van de fa- brieksmilitie, die de Oost-Berlijnse LOESAKA, Noord-Rhodesië, 16-8. Een funktionaris van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij in Rhodesië heeft donderdag in Loesaka bekend gemaakt dat zijn partij een „meesterplan" voor lij delijk verzet tegen de nieuwe En gelse grondwet voor Noord-Rhode sië heeft gelanceerd. Het plan is in werking gesteld door partijleider Kenneth Kaunda. De secretaris-generaal van de partij zei dat een telegram van het bijkantoor van de partij Loeapoela „massa-arrestaties" meldde. Vol gens het telegram „verkiest het volk gevangenschap" boven de nieuwe grondwet. Verscheidene Afrikanen zijn ge dood of gewond bij botsingen met de politie. De partij, de U.N.I.P., is in de noordelijke provincies verbo den. Voor parelwitte tanden SPORT VOETBAL Nederlaagtournooi s.v. „Duiveland" Eén dezer dagen werden de be haalde prijzen van het door de sportvereniging „Duiveland" alhier georganiseerde nederlaagtournooi, aan de deelnemers toegezonden. De uitslag was als volgt: Eerste prijs: „Chrislandia I", een beker, aangeboden door dhr. A. Mol alhier. Tweede prijs: „Wolphaartsdijk I", een beker, aangeboden door dhr. A. Deurloo alhier. Derde prijs: „MEVO-combinatie" een lauwerkrans, aangeboden door de heren A. Bakker en J. van Dij- ke, beiden ereleden der sportver. „Duiveland" alhier. Vierde prijs: „Herkingen I", een lauwertak, aangeboden door de heer D. Hage te Nieuwerkerk. Vijfde prijs: „Bruse Boys I", een sportstandaard, aangeboden door de heer M. Stouten alhier. Mede namens de winnaars dankt het bestuur der sportvereniging „Duiveland" de milde gevers voor deze bijdragen. Het werd een pri ma geslaagd nederlaagtournooi. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" De wedvlucht uit St. Quentin op zaterdag had zoals bekend belang rijke vertragingen, omdat de dui ven eerst maandag 7 augustus kon den worden gelost. De uitslag was voor de vereniging ,De Bruse Trek ker' te Bruinisse: Ph. Steketee, 1, 7, 8, 12, 13; W. A. Jumelet, Bruinisse, 2, 4, 18; A. J. IJzelenberg, Bruinisse, 3, 5, 17; C. Bal, Sirjansland, 6; A. de Koning, Bruinisse, 9, 10, 14, 15, 16, 20; J. Bal, Bruinisse, 11, 19. Eerste en tweede overduif A. S. de Koning, Bruinisse. Er vlogen ook enkele oude dui ven mee en hiervan was een duif van de heer J. W. van Dijke, Oos- terland, de eerst aankomende, ter wijl ook de eerste overduif aan; hem behoorde. Op 12 augustus werden de dui ven van de zaterdag-vliegers gelost in Noyon. De uitslag voor „De Bru se Trekker" was: A. J. IJzelenberg, Bruinisse, 1, 2, 3, 6, 9; Ph. Steketee, Bruinisse, 4, 7, 8, 10 en tweede overduif; D. de Koning, Bruinisse, 5 en eerste overduif. Voor de oude duiven was de uit slag: C. S. Capellc, 1,2; eerste over duif: Ph. Steketee, Bruinisse. FLITSEN UIT HET BUITENLAND JERUZALEM. De resultaten van de parlementsverkiezingen welke in Israël zijn gehouden, geven een verschuiving naar het centrum en links te zien. De definitieve uit slagen kunnen echter pas over en kele dagen worden verwacht. STOCKHOLM. Tegen het einde van dit jaar zal in de omgeving van Stockholm de eerste Zweedse kernenergiecentrale in gebruik ge steld worden. Ongeveer 65.000 in woners van de Stockholmse voor steden Farsta, Gubbaengen en Hoekaraengen krijgen centrale verwarming waarvan het warme water afkomstig zal zijn van de nieuwe centrale. De reactor zal een vermogen hebben van 65.000 kilo watt. CAPE CANAVERAL, Florida. De Amerikanen hebben in Cape Canaveral een „windmolen" satel liet gelanceerd welke is uitgerust met apparatuur ter bestudering van de kosmische straling en de mogelijke invloed hiervan op de ruimtevaart. De kunstmaan werd afgeschoten door middel van een Thor-Delta-raket. BONE. De groot moefti van Bone, Abdelaziz Benelmihoeb, is door een terrorist vermoord. De groot moefti werd aangevallen bij de ingang van zijn kantoor in de grote moskee van de stad. De ter rorist stak hem enige keren met een dolk. De groot moefti werd direct naar het ziekenhuis gebracht waar hij overleed. WASHINGTON. De Amerikaan se luchtmacht heeft dinsdag een programma voor uitbreiding van haar personeel met 28.000 leden bekend gemaakt, deels met vrij willigers en deels met dienstplich tigen. sectorgrens bewaakten, naar YVest- Berlyn uitgeweken. Zij stonden op verschillende plaatsen op wacht, aldus heeft een woordvoerder van de West-Berlijnse politic meege deeld. Britse troepen hebben het Rus sische oorlogsgedenkteken in West- Berlijn met prikkeldraadversper ringen omgeven. Bij dit monument zijn in de dagen van de Berlijnse blokkade en de Hongaarse opstand heftige anti-Russische betogingen gehouden. Het gedenkteken wordt overigens nog permanent bewaakt door een groep gewapende Russi sche militairen. Tienjarige gegrepen door vrachtwagen AMSTERDAM, 16-8. Woensdag- morgen is op het Zeeburgerpad te Amsterdam een daar spelend tien jarig knaapje - Bertje van der Zee - door een vrachtauto gegrepen. Met zeer ernstige verwondingen is het ventje in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis opgenomen. Per 1 november nieuwe regeling Voorlichting Veilig Verkeer nieuwe regeling voor voetgangers UTRECHT, 17-8. Zoals bekend zal op 1 november aanstaande een nieuwe regeling met betrekking tot overstekende voetgangers van kracht worden. Met ingang van die datum zullen de oranje knipper- bollen uit het stads- en dorpsbeeld verdwynen, zullen de voetgangers op de „zebra's" bescherming ge nieten en dient het rijdende ver keer zich aan op zebra's bevindende voetgangers onbelemmerde door gang te verlenen. De minister van verkeer en wa terstaat heeft het Verbond voor Veilig Verkeer opgedragen, het Nederlandse publiek zo uitvoerig mogelijk op deze nieuwe regeling voor te bereiden. Het Verbond or ganiseert daartoe in oktober en november een omvangrijke voor lichtingsactie, waarbij vrijwel alle auditieve en visuele hulpmiddelen te baat zullen worden genomen. Het centraal bureau van het Verbond in Utrecht zal de lande lijke verspreiding van affiches, raambiljetten en zogenaamde „wandkranten" - geïllustreerde muurbladen ter hand nemen. De affiches zullen van 1 oktober af in alle postkantoren, in tal van bankinstellingen, in en aan poli tiebureaus, in belastingkantoren, in bussen en wachthuisjes van vervoersmaatschappijen en in Ka mers van Koophandel en Fabrie ken hangen. De „wandkranten" worden aangeboden aan militaire tehuizen, poliklinieken, artsen en tandartsen, t.b.c.-consultatiebu- reaus, wijkgebouwen van Kruis verenigingen, enzovoorts. Sportverkeer tussen Oost- en West-Duitsland verbroken DUSSELDORP, 17-8. De besturen van het Westduitse Olympische co mité en van de Westduitse sport federatie, hebben woensdagavond in Dusseldorp besloten, voorlopig geen Westduitse sportlieden aan wedstrijden in Oost-Duitsland te laten deelnemen. Na een vergadering, die enige uren duurde, werd een communi qué verstrekt, waarin werd gezegd dat het Westduitse Olympische co mité en de Westduitse sportfede ratie de door de regering van Oost- Duitsland getroffen beperkende maatregelen ten strengste afkeuren omdat deze bepalingen lijnrecht in tegenspraak zijn met de menselijke en sportieve principes. Zolang een normaal verkeer tussen Oost- en West-Duilsland niet mogelijk is, zullen de sportbonden de atleten geen toestemming geven aan wed strijden in Oost-Duitsland deel te nemen, terwijl ook geen Oostduitse Franse boeren versperren nationale weg MONTAUBAN, 16-8. Een veer- tigtal Franse boeren heeft aan een oproep van de plaatselijke syndi cale organisatie gehoor gegeven en woensdagmiddag bij Montech (Tarn-et-Garonne) het kruispunt van twee nationale wegen gedeel telijk versperd met tractoren. Het verkeer kan er slechts langzaam passeren. Onder de passerende au tomobilisten werden vlugschriften uitgedeeld waarin wordt gewezen op het verschil tussen de prijs die de boer voor zijn produkten krijgt en de prijs die de koper in de win kel ervoor moet betalen. sportmensen in West-Duitsland zullen mogen starten. De president van de Westduitse sportfederatie, Willy Daume, sprak eveeneens zijn teleurstelling uit over de uitwijzing van sportjour nalisten bij de selectiewedstrijden roeien in Potsdam. Sclieepvaartberichten Korenia (t.), 16-8 Malta gepas seerd naar Turku. Pendrecht, 17-8 te Paulsboro. Vergoeding verpleeg- kosten langdurig zieken DEN HAAG, 17-8. In het Staats- blad no. 248 is opgenomen een Ko ninklijk Besluit tot wijziging van de uitvoeringsbesluiten ingevolge het Ziekenfondsenbesluit. Deze wijziging maakt het de zie kenfondsen mogelijk aan langdu rig zieken in een verpleegtehuis een vergoeding te verstrekken voor de verpleeg- en behandelkosten. De datum van inwerkingtreding van deze wijziging - gedacht wordt aan 1 oktober a.s. - en de richt lijnen volgens welke deze vergoe dingen zullen worden verstrekt, worden nog nader vastgesteld. Premier Nchroe van India heeft woensdag in het Indische parle ment verklaard, dat de toegang tot West-Berlyn volledig vry moet zyn en dat Chroesjtsjef dit erkend heeft Men moet zich neerleggen by het bestaan van twee Duitslandcn en de enige manier om tot een her enigd Duitsland te komen is een nauwer contact tussen beide lan den, aldus Nehroe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3