SUiëlL MORGEN SUNIL HALEN IZheVi De straatnamen van Zierikzee in de loop der eeuwen NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL uw krachtige soepbouillon! Monsterrog aan de Westbout (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer A. van Eek uit Dordrecht wist wel dat bij beet had toen hij dit gevaarte aan de Westbout aan zijn hengel kreeg. Toch was zijn eerste ge dachte een flinke paling aan de lijn te hebben en daarom liet de Dordtenaar de 1\}ti dan ook zouer mogelijk vieren. Toen was het draaien geblazen en dit lukte wonderwel totdat de lijn op het laat ste nippertje afknapte. Met behulp van enige omstanders kon de vangst echter toch op het droge worden gesleept en toen bleek het een pijlstaart rog te zijn van formida bele afmetingen. In tri omf ging het met de buit naar het zomerverblijf van de familie van Eek. Het dier bleek later een gewicht te hebben van niet minder dan 33 pond! Ingezonden mededeling Vaak interessante afleidingen ZIERIKZEE, aug. In 1466 was er een straat, die „Het Groote Slop" heette, de tegenwoordige Paarden straat. De volksmond sprak ook wel van Kievitstraatje, naar een herberg „De Kievit", die men vroe ger hier vond. Naar het huis „De Groote Mossel" (later vervangen door nieuw Corneliahuis) werd de straat genoemd, het Mosselstraatje dus. In de 15e eeuw sprak men van „Het Cleijn slop". Het straatje dat Meel- en Poststraat met elkaar verbindt, heette reeds in de 15e eeuw Papemosterstraatje, dat la ter werd verbasterd tot Paternos terstraatje. In dezelfde eeuw was ook de Maarstraat reeds bekend. De naam Maarstraat houdt ver band met de destijds daar wonen de verkopers (en verkoopsters) van vleesafvallen. Mannen en vrou wen die zich met deze handel be zig hielden werden „mareman" en „marewijf" genoemd. In de eerste helft van de 16e eeuw vindt men reeds de naam Pieterseliestraat. Het verdere deel daarvan, bij de Vijfhoek, werd genaamd: „in de Bernadiete" en dat had betrekking op het aldaar gelegen Bernadie- tenklooster. Wat nog verder lag heette toen „achter bij den ramen" d.i. bij de Raamstraat, die ook reeds in de 14e eeuw bestond en de naam ontleende aan zg. ramen, die men bij de lakennering ge bruikte. Schuithaven De naam Regenboogstraat da teert van later datum en komt voor het eerst in het laatst der 17e, be gin 18e eeuw. Aan de westkant van deze straat lag een hoefje, dat „De Regenboog" heette. De Potte- bakkerstraat ontleent uiteraard de naam aan een aldaar vroeger be staande pottenbakkerij (17e eeuw). In 1506 reeds is sprake van de Schuithaven. Aangenomen wordt dat hier de schuiten uit Schouwen afmeerden. Na demping van de Schuithaven vond dit plaats in de Karnemelksvaart. De Schutters hofstraat (ook wel Nieuwstad ge noemd) werd genoemd naar een Schuttershof, dat hier heeft ge staan. Slabberswerf betekent feite lijk het „erf van een gulzigaard". Werf betekent hier nl. erf en het middeleeuwse woord slabbaert (verbastering, slabber) betekent gulzigaard. Het is intussen nooit uitgemaakt of de Venkelstraat is genoemd naar de giftige plant de venkel. In 1512 reeds is sprake van de Verbornebuurt (verbrande buurt). Klok- en Kinderstraat kwamen reeds voor respektievelijk in 1347 en 1352. Afleidingen Het Visslop ontleent natuurlijk zijn naam aan de Vismarkt, na 1430 hier gekomen toen de houten brug over de haven werd vervan gen door de Stenenbrug, ter hoog te van de Gasthuiskerk. Opvallend Speurtocht naar vermiste jongen TERSCHELLING, 16-8. Nog al- tijd wordt het zoeken naar de zes tienjarige Johan Haantjes, die se dert vorige week woensdag wordt vermist, op Terschelling voortge zet. Ook vandaag heeft een groot aantal vakantiegangers deelgeno men aan de speurtocht, waarbij het gehele duingebied van het eiland vaksgewijs wordt afgezocht. Tot nu toe was alle zoeken tever geefs. Jeugdige inbrekers aangehouden APELDOORN, 16-8. De Apel- doornse politie is erin geslaagd, de daders aan te houden van twee in braken, die vorige week zijn ge pleegd. Het zijn de 17-jarige L. S., de 18-jarige J. E., en de 17-jarige J. van B. uit Apeldoorn. Het drie tal heeft zich voorts schuldig ge maakt aan inbraken in de kanti ne van een tennisvereniging en bij een particulier, waar zij tweemaal hebben ingebroken om zich te goed te doen aan sterke drank. De buit was steeds gering. De jongelui hebben bekend aan de genoemde inbraken schuldig te zijn. intussen dat vroeger alle op de Oude Haven uitkomende straatjes „slop" werden genoemd (nu nog: 's Heer Arendsslop en Visslop). Het Vrije komt reeds voor in stuk ken van 1466. De naam houdt ver band met het oorspronkelijk bui ten de stadspoorten gelegen ge deelte ,toch nog tot het rechtsge bied van Zierikzee behorende. Het Witte Ye-straatje is genoemd naar zekere Ye Witte, schepen van Zie rikzee in het begin van de 16e eeuw. In de 15e eeuw heette de Zuidwellestraat nog Wevenwelle- straat. Deze straat is bijzonder oud en wordt - als Wevenwelle- strate, genoemd naar de Weven- wellepoorte - reeds genoemd in 1306. Het Bolwerk (eigenlijk Blau we Bolwerk) dateert van 1621. De Bagijnestraat heet naar het Ba- gijnhof, dat reeds in het midden der 13e eeuw bestond. De Bagijne- poort - ook die is er geweest - werd afgebroken in 1622. De Hem was er in de 15e eeuw reeds. De Koraalstraat heeft een interessan te naamoorsprong. Vroeger was hier gevestigd „de corael-schole", waar zangers voor de Sint Lie- vensmonsterkerk hun opleiding ontvingen. Andere namen waren: Pous-straatje (naar mr. Cornelis Pous), Minnebroerstraatje en Bal juwstraatje. De naam Sint Domus- straat is ontstaan uit Sint Thomas straat. Zo is trouwens de Sint An- thoniesdam vroeger Sint Thomas- dam geweest. Ingezonden mededeling Strengere bepalingen van jaar tot jaar Geluidsbeperking van bromfietsen opgenomen in keuringseisen Deze week zal in de Nederlandse Staatscourant een beschikking van de minister van Verkeer en Water staat worden gepubliceerd, waarbij de sedert 1958 van kracht zijnde keuringseisen voor bromfietsen en losse hulpmotoren opnieuw worden vastgesteld. Alle nieuwe bromfiet sen worden, zoals bekend, per type gekeurd door het R.A.I.-T.N.O.-in- stituut alvorens op de weg te wor den gebracht. De belangrijkste wijziging van de keuringseisen betreft de normen voor de maximum voortgebrachte geluidssterkte. Geen grotere ge luidssterkte zal voortaan mogen worden voortgebracht dan 75 deci bel; na één jaar zal deze norm worden verlaagd tot 74 decibel, op een later te bepalen tijdstip tot 73 decibel. Deze bepaling treedt op 1 oktober aanstaande in werking en sluit aan op het onlangs in het Wegenverkeersreglement opgeno men voorschrift: „Geen geluid mag worden voortgebracht, hetwelk een door de minister vast te stellen, in de Nederlandse Staatscourant be kend te maken sterkte, te meten op een door de minister vast te stellen en eveneens in de Nederlandse Staatscourant bekend te maken wijze, te boven gaat". (Artikel 80a, lid 2 onder h). De urgentie van een stringente geluidsbeperking werd in de kring van bromfietsfabrikanten en im- Blinde moeder redt kind VASHON (Washington). Gewekt door de rook baande de 35 jaar oude mevrouw Joan Shaffer zich een weg naar het bedje van haar vijfjarig dochtertje Laura in een andere kamer. Zij wikkelde de kleine Laura in een deken en droeg haar naar buiten, waar zij haar op de grond legde en toen het huis binnenging om de brandweer te waarschuwen. De telefoon werkte echter niet meer. Opnieuw ging zij dwars door de rook naar buiten en droeg Laura naar de woning van een buurman, waar zij tevens telefoneerde. De brandweer was toen spoedig ter plaatse en wist het vuur snel te blussen. Pas toen werd ontdekt, dat me vrouw Shaffer alles gedaan had, hoewel zij blind was. porteurs reeds geruime tijd onder kend. Na de afkondiging van de snelheidsbeperking is dit onder werp één van de eerste program mapunten geworden van de brom fietsafdelingen van de R.A.I., wel ke aan de totstandkoming van de gestelde normen aktief hebben me degewerkt. Aangezien de brom fietsleveranciers zodoende reeds op de hoogte waren gebracht van de nieuwe voorschriften, zullen ze in het algemeen geen consequenties voor de in produktie zijnde model len met zich brengen. Anderzijds geven de nieuwe be palingen de politie aanstonds de mogelijkheid, op te treden tegen weggebruikers, die moedwillig dc gestelde normen overschrijden of anderzins onnodige geluidshinder veroorzaken. Spaaroverschot in juli 1961 In juli 1961 is bij de plaatselijke spaarbanken f 143,4 miljoen gestort en f 130,8 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot van deze maand bedraagt derhalve f 12,6 miljoen (v.j. f 22,7 min.). In juni overtrof fen de stortingen de terugbetalin gen met f 18,2 miljoen (v.j. f 21,1 miljoen). In de laatste twee maanden zijn de spaarresultaten derhalve ten achter gebleven bij die van over eenkomstige maanden van 1960, zulks in tegenstelling tot de maan den januari tot en met mei, die hogere overschotten dan in het vo rige jaar hebben opgeleverd. Een aanwijsbare oorzaak voor dit ver loop is niet aan te geven. Overigens kan uit de daling van het overschot van juni op juli niet worden afgeleid dat een eventuele dalende tendens zich versterkt zou voortzetten. Onder invloed van de opruimingen en vakanties pleegt juli normaliter een geringer over schot op te leveren dan juni, een verschijnsel waarop de cijfers van 1960 slechts een opmerkelijke uit zondering vormden. De totaalcijfers over de eerste zeven maanden van 1961 wijzen een overschot aan van f 209,3 mil joen, tegenover f 173,2 miljoen in dezelfde periode van 1960. Vijftien scholieren uit Hatfield arriveerden in Zierikzee Heden (donderdag)-morgen zijn voor een vakantiebezoek alhier ge arriveerd vijftien middelbare scho lieren uit Zierikzecs tweelingstad in Engeland, Hatfield. De groep be staat uit vijftien kinderen die in 'n aantal gastvrije Zierikzeese gezin nen zullen logeren. Als leider van de groep treedt op Hatfield's ge meentesecretaris de lieer S. F. Jago De jongelui maakten de reis met de nachtboot en arriveerden om half tien vanmorgen te Roosen daal, vanwaar particuliere auto's zorgden voor verder vervoer naar Zierikzee. De Engelse gasten krijgen in Zierikzee een aantrekkelijk en ge varieerd programma voorgescho teld. Dit programma vermeldt bijv. voor morgen (vrijdag) een bezoek per bus aan Rotterdam, met als hoogtepunten rondvaart door haven diergaarde en eventueel Euromast. Zaterdag a.s. om 9.30 uur worden de jongelui officieel ten stadhuize ontvangen en volgt een bezichti ging van het museum, een rond wandeling door Zierikzee en (des middags) zwemmen in zwembad „De Val". Maandag krijgen de En- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Noordgouwe: vie. J. F. H. Kelling, Dreisctior, die bedank te voor Kerkdriel. Gei'. Kerken Aangenomen naar Minnertsga lcand. J. J. Brinkman, Heerde, die bedankte voor Colijnsplaat, Goën- ga c.a. en voor Paesens c.a. Chr. Ger. Kerken Aangenomen het beroep als 2de zendingspredikant voor het Venda- land in Zuid-Afrika: M. Rebel, Amsterdam-Noord; naar Worm er- veer: kand. J. P. Versteeg, Amster dam-Zuid, die bedankte voor Den Helder, Hillegom, Papendrecht, Rotterdam-Charlois, Wildervank en voor Zutphen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Hengelo (O.)J. Bouritius, Tweede Exloërmond. Oud.Ger. Gem., in Nederland Bedankt voor Kampen: M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel. Voor 45 jaar.... HAAMSTEDE. Aan de zeewe ring te Koudekerke onder deze ge meente is een mijn aangespoeld. De militaire wacht houdt bewa king. OUWERKERK. De St.crt. no. 220 bevat de statuten der varkenshou dersvereniging „Elkaar tot Steun", gevestigd alhier. Alhier is opgericht de winke liersvereniging „Gemeenschappe lijk Belang". NIEUWERKERK. Dat van de coöp. steenkolen-verbruiksvereni- ging alhier veel gebruik wordt ge maakt blijkt hieruit, dat met de laatste bestelling - juist de 25ste gedurende het bestaan - (ten be drage van 9689 hl.) een totaal be reikt werd van plm. 200.000 hl. Het ledental bedraagt thans 300. BROUWERSHAVEN. De loods, die verleden week ten behoeve van het regeringshooi alhier op het havenplateau bij het tonnenmaga- zijn is geplaatst, wordt weer afge broken en op het Havenplein ge bouwd, zulks omdat machines in het ivater komen te staan door de hoge vloeden en bovendien dit voor het hooi niet aanbevelenswaardig zou zijn. BROUWERSHAVEN. Door de goede zorgen van de burgemeester zijn er vier zakken suiker a 100 kg. onder de winkeliers gedistri bueerd. Deze suiker wordt aan consumenten tegen 28 ct. per pond verkocht. Naar ivij vernemen zal er een dezer dagen nog zo'n zen ding arriveren. NOORDGOUWE. Vrijdag jl. maakten de leerlingen der open bare school onder geleide van het onderwijzend personeel een tram- tochtje naar Burgh. ZONNEMAIRE. By gemeente raadsbesluit werd het salaris van de telefoonhouder alhier verhoogd met f 20, terwijl de onderwijzers voor het jaar '17 een duurtetoe- siag werd verleend van f 50. ZIERIKZEE. De Neutrale Mid denstandsvereniging hield een druk bezochte vergadering, die gedeel telijk ook door vele leden van de Bond van Vergunning- en Verlof houders werd bijgcivoond, daartoe door het bestuur der N.M.V. uit genodigd. gelsen een feestelijk programma aangeboden in het Lyceum door de ontvangende scholieren. Verder vermeldt het program ma een bezoek aan de Westhoek (woensdag 23 augustus), bezoek aan Middelburg (donderdag 24 aug.), sportwedstrijden en bezich tiging van de Deltawerken. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Muziekprogramma en poppenkastvoorstelling Het zal zaterdagavond in de Kor te Ring rond de muziektent zeker bedrijvig worden, want de muziek vereniging „Nu met Hope" heeft gezorgd voor een veelbelovend mu ziekprogramma, uit te voeren door „Apollo" van Brouwershaven" Voordien zal er een poppenkast voorstelling zijn georganiseerd dooi de wakkere winkeliers, die daar hun aktieve winkeliersvereniging hebben gevormd. „Henri Dunant" week uit voor harde wind Het minder gunstige weer, c.q. de harde wind doorkruist ook wel eens de plannen van het Rode Kruisschip „Henri Dunant", dat zoals bekend chronische zieken een onvergetelijke week bezorgt, met zijn vaartochten. Dinsdagmiddag moest het schip zijn toevlucht zoe ken in de vluchthaven te Bruinisse, hoewel dit niet op het programma stond. Want zeeziekte mag op dit schip het genoegen van het varen niet verstoren. WAr 2EQT PE &ILT Dezelfde middag tempera turen Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht met opklaringen; mor gen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen; zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen; overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59. Maan op 12.44, onder 22.58. Eerste kwartier 19 augustus te 11.52 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 aug. 7.41 v.m. 19.38 n.m. BROUWERSHAVEN 18 aug. 6.48 v.m. 19.08 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Vooral woensdagavond stond het weer in Nederland onder invloed van een kleine storing, waarvan het centrum in een snel tempo juist over het noordoosten van het land is getrokken. De bui igheid was groot, terwijl er op uit gebreide schaal onweer voorkwam. Op vele plaatsen viel 10 tot 15 mm regen. Na het wegtrekken van de storing draaide de wind naar het noorden en werd een nieuwe hoe veelheid koude lucht aangevoerd. In het zeegebied ten zuiden van IJsland bewoog vanmorgen een depressie in oostelijke richting. Verwacht wordt dat de storing bij Schotland naar het zuidoosten zal ombuigen. In verband daarmee neemt de kans op regen morgen weer toe. Tussen de twee storin gen in bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die de komende nacht Nederland zal passeren. Een koude nacht zal er het gevolg van zijn. De mens op een laag pitje Een wanhopig spartelende dren keling is meestal moeilijk te hel pen. Hij bevindt zich in een onna tuurlijke, zijn leven bedreigende toestand en in zijn vertwijfeling doet hij vaak dingen, die zijn red ding bemoeilijken. Op een vergelijkbare wijze rea geert het menselijk lichaam op een behandeling in de operatiekamer. De reacties zijn vaak zo heftig en zo verkeerd gericht, dat zij het welslagen van de ingreep in gevaar brengen. Verweer in de operatiekamer Zoals elke vergelijking gaat ook deze een klein beetje mank. Men moet hier namelijk vooral niet uit begrijpen, dat de patiënt op de operatietafel als een drenkeling zou liggen te spartelen en de polsen van de operateur zou vastpakken. De genarcotiseerde patiënt maakt natuurlijk geen bewegingen die de chirurg zouden kunnen hinderen. Het verweer in de operatiekamer is van geheel andere aard, maar het heeft, evenals bij de drenke ling, vaak een averechtse uitwer king. De gevreesde toestand bij ope raties wordt veroorzaakt door een vermeerderde vorming van bijnier hormonen. Doel voorby In zijn afweerpogingen tegen de ze ingreep van de operatie schiet het lichaam maar al te vaak zijn doel voorbij: de kansen van de pa tiënt worden er dan niet beter op. Vooral bij oude mensen, die zich nu eenmaal moeilijker aan veran derde omstandigheden aanpassen dan jongeren, is het te verwach ten optreden van zulk soort reac ties vaak een reden geweest om van een overigens noodzakelijke operatie af te zien. Thans beschikt de chirurgie over een betrekkelijk nieuwe metho diek, de Hibernatie, populair wel „kunstmatige winterslaap" ge noemd, waarbij dit storende af weermechanisme van het lichaam wordt uitgeschakeld. Buiten werking Het autonome zenuwstelsel, dat uiteindelijk voor de heftige reac ties in het lichaam verantwoorde lijk is, wordt bij de kunstmatige winterslaap door inspuiting van een „geneesmiddelcocktail" gedeel telijk buiten werking gesteld. Dc patiënt geraakt daardoor in een toestand, waarbij alle levens processen als het ware op een laag pitje komen te staan. Zulk een algehele vertraging van de stofwisseling is eveneens door afkoeling te bereiken. Behalve toe diening van het zojuist genoemde medicamentenmengsel, wordt ook de toepassing van een lage tempe ratuur door de Franse artsen, die de kunstmatige winterslaap het eerst toepasten, voor gewenst ge houden. HIBERNATIE: nieuwe chirurgische methodiek De patiënt wordt dan in ijszak- ken gelegd, ofwel er wordt een mengsel van alcohol en water door rubberbuizen over zijn lichaam geleid, terwijl ook de temperatuur in de operatiekamer laag wordt gehouden. Grote aanwinst Zoals de redder van de drenke ling zijn maatregel neemt, waar door de wanhoopsreacties van de spartelende mens worden uitge schakeld, zo beschikt de chirurg dus thans over nieuwe methodie ken, waarbij de ongewenste reac ties van het zich tegen de operatie verzettende lichaam kunnen wor den voorkomen. De „totale hibernatie" met ge neesmiddelen èn afkoeling zal in de toekomst denkelijk slechts bij wijze van uitzondering worden toegepast, namelijk daar waar de vooruitzichten anders misschien minder gunstig zouden zijn. De uitsluitend door medicamen ten verwekte „winterslaap", die zeer goed blijkt te voldoen, komt echter voor uitgebreide toepassing in aanmerking. Campagne voor daadwerkelijk negerkiesrecht MIAMI BEACH, 16-8. Ds. Mar tin Luther King wil een campagne beginnen om de Amerikaanse ne gers op de kiezerslijsten te laten inschrijven en daadwerkelijk het kiesrecht te laten uitoefenen. Behalve de zg. „Sit Ins" (ge weldloze demonstraties in restau rants en wachtkamers), „Wade- Ins" (in zwembaden en op stran den) en „Kneel-Ins" (in kerken) komen thans „Stand-Ins" in bu reaus voor de registratie van kie zers. De actie heeft primair ten doel het aantal neger-kiezers in het zuiden van de Verenigde Staten te verdubbelen. Ds. Martin Luther King verklaarde op een perscon ferentie in Miami Beach dat over tien jaar alle grote bevolkingscen tra zullen zijn geïntegreerd en dat „wij tegen het einde van deze eeuw in een werkelijk gedesegregeerde maatschappij zullen leven". DEN HAAG. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft een werkgroep ingesteld die tot taak zal hebben hem op korte termijn van advies te dienen omtrent de maatregelen, die tot een vermin dering van het verpleegsterstekort kunnen leiden. Als voorzitter van dc werkgroep zal optreden prof. dr. A. Qucrido uit Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2