DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijk protest tegen sluiten van de zönegrens door de Russen verworpen Nieuwe invasie op Cuba Soekarno vraagt vreedzame over dracht van Nieuw-Guinea Protestbiieenkomst in Berlijn „Eigenlijke crisis moet nog komen" R.T.M.-commissarissen maakten oriënteringstrip naar Schouwen-Duiveland Grote droogte in China Groninger kustvaarder gekapseisd Twee personen vermist DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19024 ZIERÏKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cont. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzée. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Men leert zijn vaderland het grondigst kennen in den vreemde. DE TOESTAND IN BERLIJN Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wegens vakantie van By de Vaate zal ons tele foonnummer 2 9 3 8 tot 28 augustus geen gehoor geven De Redaktie Zes jongens aangehouden DEN HAAG, 16-8. Zes jongens in de leeftijd van twaalf tot vijf tien jaar zijn gisteren door de Haagse politie aangehouden. In de afgelopen acht maanden hebben ze onder leiding van een twaalf jarige zeven inbraken en tal van grove baldadigheden gepleegd. Meestal opereerden ze in de schoolvakanties. Ze drongen aller lei panden binnen, hetzij door een ruit te vernielen met een klinker, hetzij door over muren te klim men. De buit die ze zochten be stond voornamelijk^uit snoepgoed en limonade, maar als er niets van hun gading was, vernielden ze de inventaris. Bij de zevende inbraak werd één van het zestal bijna ge grepen en zo kwam de politie de knapen op het spoor. BALTIMORE, 16-8. Binnen een half jaar zal een tweede invasie op Cuba worden uitgevoerd, aldus heeft Oscar Delgado, een woord voerder van de „Verenigde organi satie voor de bevrijding van Cuba" in Baltimore meegedeeld. De organisatie, die zich ten doel stelt de grondwet van 1940 te her stellen en die het particulier bezit wil garanderen, leidt thans in een Latijns-Amerikaans land ongeveer 600 commando's op voor de komen de strijd. Het Westduitse Olympisch Co mité en het bestuur van de Duitse Sportbond hebben de Westduitse sportlieden voorlopig verboden om deel te nemen aan Oostduitse sportmanifestaties, a Als gevolg van een explosie in een bakelietfabriek nabij Iserlohn in West-Duitsland zijn woensdag avond achttien arbeiders gewond, van wie verscheidene zwaar. BEROEP OP NEDERLAND Honderdduizenden bijeen 1- BERLIJN, 16-8. De burgemeester van West-Berlyn, Brandt, heeft woensdagmiddag tot een menigte van honderdduizenden mensen voor het Westberlynse stadhuis gezegd, Kennedy te hebben geschreven niet alleen woorden van hem over Ber lijn te verwachten, maar ook poli tieke actie. Brandt deed een beroep op de leiders van de westelijke lan den eens in Berlijn te komen kijken. De menigte was bijeengekomen om te protesteren tegen de afslui ting van de sectorgrens in Berlijn door de Oostduitsers. Voordat de bijeenkomst begon, trokken de Oostduitsers zeven pantserauto's met soldaten en vijf waterkanon nen bij de Brandenburger Poort samen. Met opgeheven vuist zei Brandt dat de communisten verder West- Europa zullen binnenrukken indien het Westen wat Berlijn betreft geen voet bij stuk houdt. Als het Westen do proef niet goed doorstaat, zul len de communisten niet bij de Brandenburger Poort blijven staan en evenmin bij de zönegrens en de Rijn. BERLIJN, 16-8. - De Russische commandant van Berlyn, kolonel Andrei Solovicv, heeft woensdag een protest van de westelijke com mandanten tegen het sluiten van de zönegrens in Berlijn verworpen. De commandant noemt in zijn ant woord het geallieerde protest „een poging van de Amerikaanse com mandant om zich te mengen in za ken die uitsluitend tot de bevoegd heid van de regering der Duitse Democratische republiek behoren". „Als u met deze brief het ver ouderde bezettingsregime, dat de Amerikaanse autoriteiten kunst matig in wcst-Berlijn in stand houden, wil uitbreiden tot het de mocratische Berlijn, de hoofdstad van de soevereine Duitse democra tische republiek, dan kan een der gelijke eis niet ernstig opgevat worden", zo schrijft Soloviev. Soloviev zegt dan dat de Russi- Adenauer c Erhard geen voorstander BONN, 16-8. Kanselier Adenauer heeft donderdagavond in een ver kiezingsrede in Bonn gezegd dat de eigenlijke crisis in Berlijn nog moet komen, "maar ik geloof niet dat deze tot oorlog zal leiden". Wat we nu meemaken is nog maar het begin, zo zei hij. De Westduitse vice-kanselier en minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft in een ver- kiezingarede te Nietheim (Wür- temberg) een houding van „kalm nadenken" ten aanzien van de laatste gebeurtenissen in Berlijn aanbevolen. Hij zei te hopen dat in samenwerking met de westelijke machten tegen het eind van de herfst door onderhandelingen een rustiger sfeer bereikt zal worden. sche regering de rechten van de Duitse democratische republiek volkomen eerbiedigt en hij wijst erop dat dit standpunt tot in bij zonderheden is vastgelegd in offi ciële verklaringen van de Russi sche regering. Het rvestelijke schrijven In een schrijven aan de Russi sche commandant zeggen de wes telijke bevelhebbers, dat de Oost duitse autoriteiten „onwettige maatregelen" hebben getroffen om de grens tussen de oostelijke en de westelijke sectors van Berlijn te maken tot „een willekeurige hin derpaal voor het verkeer". Zij ver klaren voorts, dat een dergelijke duidelijke schending van de vier- mogendhedenovereenkomsten in- ver Berlijn: van economische sancties Volgens Erhard moeten de inner lijke tegenstellingen tijdens de ver kiezingscampagne niet wereldkun dig gemaakt worden. In de huidige omstandigheden moet de campagne met waardigheid gevoerd worden en moeten de tegenstanders zich niet tot persoonlijke aanvallen la ten verleiden. Erhard zei geen voorstander te zJjn van het stopzetten van de han del met Oost-Duitsland. Politieke en economische sancties tegen de communistische landen moet zeer goed worden overwogen, omdat de Oostduitse regering slechts op der gelijke beweerde provocaties wacht om nieuwe maatregelen te recht vaardigen, zo verklaarde hij tegen over verslaggevers. Eerst werd bericht, dat er vier mensen aan boord van de kust vaarder waren geweest. Vermoe delijk is dit niet juist. Er bestaat echter een kleine kans, dat een van de leden van de bemanning een passagier voor een vakantietochtje heeft meegenomen. Het verongelukte schip verzorg de een geregelde dienst tussen Groningen en Hamburg. Het was op weg naar Groningen met een kleine lading, 14 ton stukgoed. DJAKARTA, 17-8. President Soe karno heeft donderdag een beroep op Nederland gedaan Nieuw-Gui nea vrijwillig en vreedzaam over te dragen. In een radiotoespraak van ne gentig minuten ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag zei de pre sident in het Nederlands: „Er is niets waarnaar ik meer verlang dan zo spoedig mogelijk de Neder lands-Indonesische betrekkingen te normaliseren en de hartelijke barV- den met mijn vrienden onder de Nederlanders te versterken, zodra het probleem West-Irian is opge lost". De president zei dat hij citeerde uit een brief die hij onlangs in Wenen aan een Nederlandse burger had geschreven. Hij wilde thans de inhoud van deze brief direkt tot het Nederlandse volle richten, zei hij. In de brief werd gezegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor het initiatief dat U hebt genomen om het pro bleem West-Irian zo spoedig mo gelijk op te lossenIk verzeker U dat ik U volledig zal steunen bij het tot stand brengen van iede re bijeenkomst die gebaseerd is op de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië". De president ging voort: "Op de ze manier heb ik de oplossing van het probleem West-Irian, dat een doorn tussen onze beide volkeren i9 geworden, in een nieuw stadium gebracht". zake Berlijn niet is voorgekomen sinds de instelling van de blokka de van Berlijn. In het schrijven wordt de Sow- jet-Unie beschuldigd van schen ding van de overeenkomst van 20 juni 1949, die vrijheid van bewe ging in Berlijn en tussen Berlijn en de rest van Duitsland waar borgt. De westelijke commandanten van Berlijn wijzen er op, dat militaire en paramilitaire eenheden, die ge vormd werden in strijd met de viermogendhedenovereenkomsten en wier aanwezigheid in oost-Ber- lijn onwettig is, de Russische sec tor van Berlijn in een gewapend kamp hebben herschapen. OOST-BERLIJN, 16-8. Wanneer West-Duitsland eenzijdig het han delsverdrag met Oost-Duitsland op zou zeggen, ontneemt de Bondsre gering zich de mogelijkheid goede ren over het grondgebied van de Duitse Democratische republiek te vervoeren, zo wordt gezegd in een verklaring die dinsdagmiddag in Oost-Berlijn is gepubliceerd. Klopsignalen Rus krijgt asiel in Canada Drukke zomer voor Zijpse veer Reizigersstroom breekt vroegere records DEN HAAG, 16-8. De Groninger kustvaarder „Hunze VI" (140 ton) is woensdag in het begin van de middag bü het Duitse Wadden eilandje Langeoog, voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op een kant geworpen en gekapseisd. De ramp voltrok zich in twee minuten. Twee leden van de bemanning worden vermist. Een opvarende is, toen het schip bij een zandbank aan de grond was geraakt, met snijbranders uit de romp bevrijd. Hij is met een hef schroef vliegtuig van het West duitse leger naar een ziekenhuis op de vaste wal gebracht. De kapitein, de 64-jarige E. Ka- rel, uit Groningen, en de 31-jarige matroos H. Hesling, ook uit Gro ningen, zijn vermoedelijk met het stuurhuis in de golven verdwenen. Nog in de vroege avonduren zocht een helikopter van het Duitse le ger naar de mannen. Men had ech ter de hoop om hen te vinden al opgegeven. (Foto: T. Slagboom). ZIJPE, 15-8. Tot no toe in deze zomer is het Zijpse veer veel „In het nieuws" geweest, want vele duizenden hebben ook dit jaar „ge- Krammerd". Ze maakten met an dere woorden gebruik van de veer boot „Krammer", om de geneugten van Schouwen-Duiveland deelach tig tc worden. Vooral in de drukste weken kon de „Krammer" alleen het werk niet aan en auto-files van vele honderden meters begonnen tot het normale beeld aan en by het veer te geraken. Op het toppunt van de verkeers- frekwentie kreeg de „Krammer" hulp van een tweede veerboot, die voorheen ook al aanwezig was, maar toen alleen „een handje" hielp tijdens de overdrukke week ends. Men zal zich herinneren hoe de Zievikzeese gemeenteraad zich met een telegram wendde tot het gemeentebestuur van Rotterdam - de nieuwe eigenaresse van de R. T.M. - met het verzoek een twee de veerboot permanent in te leg gen. Het besluit van de directie der vervoersmaatschappij en het verzoek van het Zierikzeese ge meentebestuur overlapten elkaar blijkbaar, want reeds de volgende dag kwam de tweede veerboot in de vaart. Prestaties Ongekende prestaties intussen zijn en worden geleverd door het personeel der schepen, dat dit jaar geconfronteerd wordt met een rei zigersstroom, die vroegere records belangrijk heeft geslagen. Vooral als het er om gaat de beruchte „vervoerspieken" op te vangen, komt er heel wat zweet en spier kracht aan te pas. Nog altijd is het zeer druk aan het Zijpse veer, een drukte waarvan de foto een beeld geeft. Deze opvallende druk te, die dus tot allerlei spanningen leidde, heeft intussen de aandacht van de autoriteiten, want deze week maakten de nieuwe commis sarissen van de R.T.M. een oriën teringstrip naar Schouwen-Duive land en konden zij dus zelf de spanning meten aan het veer, dat wellicht tot de drukste van Ne derland is gaan behoren, speciaal in de zomermaanden, waarin dui zenden toeristen naar het eiland trekken. Een verschijnsel dat - naar mag worden verwacht - in de toekomst eer toe dan af zal ne men, zodat ook in de toekomst een rij auto's wel zal blijven behoren tot het dagelijks aspect van dit veer. Toen de redders het schip bij de zandplaat naderden hoorden zij uit de romp klopsignalen. Met snij branders is een opening gemaakt. Men vond de 41-jarige stuurman C. Troost, afkomstig uit Leek (Gro ningen). Hij was volkomen uitge put en werd met een hefschroef- vliegtuig overgebracht naar het ziekenhuis in het plaatsje Esens. Zijn vrouw in Leek stuurde hij echter onmiddellijk een telegram, datzij zich niet ongerust moest maken. Zijn toestand is niet zorg wekkend. PEKING, 16-8. Delen van de provincie Szechwan, een van de belangrijke graangebieden van China, zijn geteisterd door insec tenplagen, droogte, stortregens en overstromingen, zo werd in het Chinese Volksdagblad gemeld. Meer dan een derde van het be bouwde gedeelte van de provincie heeft de laatste maanden te lijden gehad van droogte. Terwijl in wes telijke delen van de provincie over stromingen voorkwamen als ge volg van zware regenval. OTTAWA, 16-8. De Canadese im migratiedienst heeft woensdag be kend gemaakt dat aan dr. Mikhail Antonovich Klotsjko, een vooraan staand Russisch geleerde op het gebied van algemene en organische chemie, politiek asiel is verleend. De 59-jarige professor woonde het 18de internationale congres over theoretische en toegepaste chemie bij, dat begin augustus in Montreal werd gehouden. Hij ver lengde zijn verblijf om Ottawa te bezoeken, aldus de immigratie dienst. In Ottawa stelde hij zich in verbinding met de Koninklijke Ca nadese „Mounted Police" en vroeg zijn wens in het land te blijven aan de regering over te brengen. De postbesteldiensten in Assen, Hoogeveen en Groningen nemen op het ogenblik proeven met kleine, vierwielige wagentjes, die de zware tas sen met poststukken voor de bestellers torsen. Het spreekt haast van- zélf, dat de taak van de postbesteller hierdoor aanzienlijk verlicht loordt, nu hij de zware tassen niet meer zelf hoeft te sjouwen. De wa gentjes, die elk 12 kg. wegen, kosten ongeveer 130 gulden per stukzij worden in Amerika vervaardigd. Ramp voltrok zich in twee minuten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1