S Van melkvee naar mestvee Triest weekeinde voor de badgasten in de Westhoek STAD EN PROVINCIE G. J. WILBRINK Slagerij TH. SCHELL shampoo ,De Dageraad' Prima rundvlees SUCCESJES TOUTEN's paarden- en varkensslagerij Landbouw en veeteelt Open loopstal belangrijke schakel in keten van veranderingen Een interessant voorbeeld van de vele mogelijkheden die de eigenaar van een gemengd bedrijf heeft, om onder de druk van de omstandig heden (weinig arbeidskrachten, ho ge lonen) toch nog tot een redelij ke bedrijfsvoering te komen, geeft de boerderij van de heer J. Dan kets te Ulvenhout. De oude toestand van een jaar of wat geleden liet een bedrijf zien, waar het grootste gedeelte (25 tot 30 ha) van de bijbehorende land bouwgrond (in totaal 35 ha) was begroeid met graan. Een flinke melkveestapel en de oogst- en hooiwerkzaamheden leverden vol doende arbeid op om op een eco nomisch verantwoorde wijze een vaste arbeider in dienst te hebben. Na het vertrek van deze werk kracht bleek het een zware opgave om in de Industriële omgeving van Ulvenhout een opvolger te vinden. Bovendien was het de vraag of een uitgave van 6.500 per jaar voor een eventuele nieuwe arbeids kracht nog wel verantwoord zou zijn. De heer Dankers besloot zich te schikken in de omstandigheden en zocht naar middelen om de werkzaamheden op de boerderij zoveel te verminderen, dat hij het alleen aan kon. Reeds in 1958 meende hij de op lossing gevonden te hebben in een geleidelijke vermindering van het aantal melkkoeien. Deze immers vroegen de meeste arbeid. Natuur lijk is het erg riskant alleen mest vee aan te houden en daarom is dit plan tot nu toe nog niet geheel uitgevoerd. Toch is de melkvee stapel al heel wat kleiner gewor den en omvat nu nog maar 20 koeien. .In 1959 heeft de heer Dankers vervolgens een open loopstal laten bouwen en hij was dus één van de eerste boeren in ons land, die deze stap aandurfden. Een jaar later liet hij nog eens een zelfde stal op trekken en verdubbelde dus de ruimte. De lengte van de stal is nu 38 meter, de breedte 18 meter, waarvan de helft in beslag wordt genomen door de ligruimte. De breedte van de buitenloop bedraagt dus 9 meter. De silo's niet meege rekend bedroegen de kosten voor deze stallingen rond 25.000, een bedrag, dat aan de hoge kant is, omdat de bouw in twee etappes werd uitgevoerd. PRIMA CONDITIE. In de winter is de stal met 50 tot 70 stuks mestvee bezet. De jon ge stieren lopen 's zomers tot ok tober buiten, daarna worden ze opgesloten in de open loopstal. Het mestvee is hoofdzakelijk af komstig van de eigen fok. Een kleiner aantal komt als nuchtere kalveren of als kalveren van 2 tot 3 maanden op het bedrijf. Pas op een leeftijd van 3 tot 4 maanden komen de dieren in de open stal. Het mesten van de stieren duurt 15 tot 16 maanden, van de ossen ongeveer 2 jaar. Op deze leeftijd worden ze slachtrijp afgeleverd. Een groot voordeel van de open loopstal is de snelle groei van de kalveren. Ook de gezondheidstoe stand is beter dan die van dieren die in een warme stal worden grootgebracht. Stieren schijnen op een open loopstal gunstiger te reageren dan ossen, gezien de verschillende ter mijnen die nodig zijn om beide va riëteiten slachtrijp te maken. He laas geven de slagers veelal de voorkeur aan ossevlees. Het pu bliek schijnt met stierevlees nog niet zo vertrouwd te zijn. DOORZETTEN. De heer Dankers is nu vastbe sloten voort te gaan op de eenmaal ingeslagen weg, ondanks de vele bezwaren verbonden aan het hou den van mestvee. Wij noemden al het grote risico van prijsdalingen, omdat bij de vleesproductie niet op garantieprijzen kan worden ge rekend. Bovendien is de grote in vestering (ruim 2 ton) een moei lijkheid waar niet iedereen weg mee weet. Voor de winter heeft de heer Dankers geen angst. Twee jaar lang is het goed gegaan, al moet er aan worden toegevoegd, dat be paald niet van strenge winters kon worden gesproken. Om risico's te vermijden, heeft hij besloten de drinkwaterleiding, die nu langs de buitenkant van de stal loopt, naar de binnenkant te halen. De voor zijde van de stal is in de winter immers warmer. Het is te wensen, dat bovenge schetste veranderingen, voorbeel den dus uit de praktijk, ook op an dere bedrijven worden aange bracht. Men kan zich rustig neer leggen bij de schaarste aan ar beidskrachten, wanneer men zich weet aan te passen. Een bijkom stig voordeel is bovendien, dat het melkproduktiecijfer op deze wijze enigszins kan dalen. Velen gingen en kwamen HAAMSTEDE, 13-8. De stemming onder vele badgasten zou getypeerd kunnen worden met de veel ge hoorde „tune" van de afgelopen weken: „Was ik maar bij moeder thuis gebleven", want vooral zon dag was het triest en af en toe scheen het strand verlaten. De gasten bleven aan de binnenkant van de duinen en zochten hun ten ten, pensions of gelegenheden op, waar de juke-box hoogtij viert. De ze lokalen hadden het dan ook zeer druk. De afgelopen dagen zijn veel gas ten vertrokken, doch ook de ko- mers waren weer groot in aantal. Drie uren wachten bij het veer be tekent toch altijd nog een enorme toeloop naar ons eiland. Bekijken we de kampeerterreinen dan is de drukte wel iets afgenomen, doch als we de bakkers vragen naar het gebakken brood, dan is dat nog net zoveel als vorige week. Wel is het aantal Duitsers nog toegeno men. Daar zo hier en daar in de grote steden de scholen weer be ginnen moet toch spoedig een ver mindering in de totaal-cijfers gaan komen. Tot op heden is daar echter nog weinig van te zien. Dat de drukte nog niets is afge nomen, blijkt ook nog uit het kerk bezoek. Tijdens de laatste twee missen stonden zondagmorgen 408 auto's geparkeerd, een aantal dat nog nooit is bereikt. MARKTBERICHTEN Eicrprijzeii V.E.C.E. In de periode van 7 aug. tot en met 12 aug. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eie ren (V.E.C.E.) de volgende prijzen betaald: Tot 46 gram f 1,60; 47-52 gram i 1,90; 53-59 gram f 2,05; 60 gram en daarboven f 2,16. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd Vz cent per stuk min der uitbetaald. In de Amerikaanse staat Kan sas kan ieder die minderjarigen sigaretten verkoopt of geeft tot maximaal een half jaar gevange nisstraf of 500 dir. boete worden veroordeeld. De openbare aankla ger van Topeka heeft zich bereid verklaard deze 28 jaar oude wet toe te passen wanneer het school- personeel dat een actie tegen ro ken onder de leerlingen is begon nen daarom vraagt. Prov. Ver. „He Groene Kruis" De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" zal worden gehou den op zaterdag 7 oktober te Veere. In verband met het aftreden van de voorzitter, Jhr. R. J. H. Q. Röell zijn - ter voorziening in de vakature - de volgende kandidaten gesteld: H. P. Everwijn, mr, H. Rijpstra en A. A. Schuit. ZIERIKZEE Gladiolententoonstelling op 18 en 19 augustus De afdeling westelijk Schouwen van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, organiseert op 18 en 19 augustus een gladiolen- tentoonstelling in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". In de middaguren van vrijdag 18 augus tus zal de tentoonstelling worden geopend door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. RENESSE Opening nieuwe kleuterschool Op vrüdag 1 september aanstaande zal de nieuwe kleuterschool te Re- nesse officieel worden geopend door mevrouw ir. K. C. Lambert- Anema uit Rotterdam. Wedstrijd strandmozaïeken Voor de tweede maal in dit sei zoen organiseerde de attractiecom missie van V.V.V. een wedstrijd in het maken van strandmozaieken Het aantal deelnemers was wel minder groot dan de eerste maal maar toch werden er deze maal 24 figuren op het strand getoverd, en wel zeer fraaie ontwerpen. De jury, bestaande uit mevr. v. Oudenaarde -v. Klooster en de heer Joh. v. d. Werf, had ook nu weer geen ge makkelijke taak de prijzen vast te stellen. Na rijp beraad werd de volgende uitslag bekend gemaakt: 1. Maria van Beurden met „Ooievaar"; 2. Els en Riet Weidner met „Dameskop"; 3. Leni Houke- ma met „Danseresje"; 4. Josje Metret met „Donald Duck"; 5. Ad. van Oorschot met „Neptunus"; 6. Jan en Lia Koning met „Duinen"; 7. Annelies de Feiter met „Giraf fe"; 8. Nelleke Braber met „Slot Moermond"; 9. Conny Verjaal met „Zwaantjes"; 10. Dick Visser met „Skelet van Westerschouwen". De overige deelnemers kregen allen een troostprijs van f 1. Geslaagd concert door „Apollo" In het kader van de door de attractiecommissie van V.V.V. ge organiseerde zomeravondconcerten bracht de muziekvereniging „Apol lo" uit Brouwershaven onder lei ding van haar directeur de heer J. v. d. Bos en de drumband van deze vereniging, onder leiding van de heer A. v. d. Velde, zaterdagavond een muzikaal bezoek aan Renesse. Ten gehore van een zeer groot aantal vakantiegangers en inwo ners heeft „Apollo" zich op uitne mende wijze van haar taak gekwe ten, waarvoor zij menig open doek je in ontvangst mocht nemen. Het succesvol optreden van de Brou- wenaren werd besloten met een taptoe waaraan ook de drumband haar medewerking verleende. BURGH Muzikale show Het bekende muziek-ensemble „O.S.I.V.E.O." uit Steenbergen zal a.s. dinsdagavond 15 augustus een muzikale show verzorgen op het parkeerterrein van de heer C. v. d. Klooster bij de rotonde te Westen- schouwen. Het programma dat om 19.15 uur begint, wordt den zomer gasten aangeboden door het recre atie-bedrijf C. v. d. Klooster te Westenschouwen. Indien het weer wat medewerkt, zal het dit sym pathieke gezelschap niet aan be langstelling ontbreken. BURGH/HAAMSTEDE De ballonnenoptocht De jaarlijkse ballonnenoptocht is door het bestuur van V.V.V. Burgh -Haamstede vastgesteld op a.s. vrijdagavond 18 augustus. Aan de kinderen onder de 12 jaar zullen op diezelfde dag in beide dorpen tussen 18 en 19 uur tegen een kleine vergoeding ballonnen wor den uitgereikt. Na in optocht door de dorpen te zijn gemarcheerd met medewerking van de Kon. Har monie „Witte van Haemstede" en drumband worden de ballonnen op het sportpark „Van Zuijen" los gelaten. De ballon die het verst komt krijgt de hoofdprijs. Vorig jaar kwam één ballon in Noorwe gen terecht. De heerser van Koeweit en de leider van de Arabische Liga heb ben zaterdagavond een overeen komst getekend over de vervan ging van de Britse troepen in Koe weit door troepen van de landen, aangesloten bij de Arabische Liga. Ingezonden mededeling DE NIEUWE WERELD 30. Zes weken, nadat in Bristol het anker is gelicht, krijgt de kleine vloot van Jean Cabot land in zicht. De hele dag staat Jean Cabot naast zijn zoon Sebastiaan op de voorplecht van het vlagge- schip de „Matthew". Uur na uur wordt de strook land aan de hori zon groter en de oude kapitein kan er zijn ogen nauwelijks van af- wenden. „Daar ligt dan het nieuwe land", mompelt hij ontroerd „Koning Hendrik kan tevreden zijn, de vlag der Tudors zal spoedig op de Chinese kust wapperen". „Of op de Indische kust", zegt Se- bastiaan lachend. „Nee, nee, die ligt veel meer zuidelijk, die be reikte Columbus immers met zuidwestelijke koers", antwoordt Jean Cabot. „Neen, mijn zoon, ik moet me al erg vergissen, als daar niet het Chinese keizerrijk voor ons ligt!" Jean Cabot vergist zich inderdaad en als hij een uur later de sloep laat strijken en naar de wal geroeid wordt, vermoedt hij allerminst dat hij een nieuw, onbekend werelddeel bereikt heeft.. ADVERTENTIE Hierdoor geef ik kennis dat mijn geliefde vrouw en der kinderen zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster en behuwdzuster JOPPA SCHIPPER geboren KRIJGER, in de ouderdom van 74 jaar is overleden. Zierikzee, 13 augustus 1961 Lombardstraat 6 Uit aller naam: T. C. SCHIPPER Geen bloemen Geen bezoek Topprestaties van uw duiven? Kampioenen op uw hok? U zit goed met „Witte Molen" duivenvoederï Korte St. Janstr. 1 Zierikzee Telefoon 2923 Gemeente Westerschouwen Bij inschrijving te koop voor afbraak: de houten noodwoningen Hogezoom la, Kloosterweg 21a en Kloosterweg 42b te Haam stede. Inschrijvingsbiljetten te ver krijgen ter gemeente-secreta rie te Haamstede, welke vóór 1 september a.s. moeten wor den ingeleverd. Wij zijn met vakantie van 14 tot en met 19 augustus Reklame in Ons succes-artikel uit de eigen fabrieken Milko, Ei en Lanoline van 95 cent voor 79 cent Neem een paar flesjes extra dinsdagmorgen vanaf tien uur is er voldoende in de noodslachtplaats Hem H. STOUTEN Te koop: Diverse soorten herfstbloem kool- en brocoliplanten, win- terandijvie-, kropsla- en prei- planten, enz. Joh. F. Vermunt, Mosselboomgaard, Zierikzee. Pracht wastafel met syfoons en bijbehoren, marmer. J. C. Berrevoets, sloper, Meelstraat, Zierikzee. Gevonden: Een zak gerst. Voor gemaakte kosten terug te bekomen bij J. C. Berrevoets, sloper, Meelstr., Zierikzee. Verloren: tussen Renesse en Zierikzee twee regenjassen. Gaarne te rug bezorgen bij cafétaria Ha- rinck, Havenplein 26, Zierik zee. Gezonder, krachtiger en voedzamer is jong paardevlees ■V Woensdag: 500 gram vers en fris GEHAKT 1,38 jf\ IV Boerenleverworst25 ct per 100 gram WEEKRECLAME: 500 gram magere stooflappen en 500 gram vet spek samen slechts f 2,40 Preskop 250 gram 69 ct Botermalse biefstuk p. 500 gr. f 2,70 Biefstuk (haas) per 500 gram f 3, PECIALITEIT IN BOEREN-VARKENSWORST Telefoon 401 OOSTERLAND SPORT Oriënteringsrit m.c. „Sparta Zondag organiseerde de motor club „Sparta" een oriëntatierit, waarvan de start te Zierikzee en de finish te Renesse was. Deze rit, waaraan in totaal 35 voertuigen deelnamen, bestond uit een A- en een B-klasse. Vooral de rit voor de A-klassers - over een afstand van 60 km. - was in vergelijking met de voorgaande ritten zwaar te noemen. De B-klassers hadden het over een parcours van 40 km. wel wat gemakkelijker. Na afloop van de rit vond. in ho tel „De Waereld" te Renesse de prijsuitreiking plaats door de voor zitter van „Sparta". De gehouden rit telt mee voor het clubkampi oenschap, dat met een avondrit op 10 september zal worden afgeslo ten. De uitslagen van de rit in de A-klasse zijn: 1. J. L. Braber, 125 strfp.; 2. C. J. van Westen, 135 strfp.; 3. L. J. Moermond, 145 strfp.; 4. J. P. W. C. Stols, 195 strfp.; 5. J. v. d. Linde, 195 strfp.; 6. J. R. den Boer, 214 strfp.; 7. L. Dorst, 245 strfp.; 8. C. Opree, 253 strfp.; 9. F. Schuiling, 270 strfp.; 10. W. J. Doeleman, 288 strfp.; 11. J. Vermeulen; 12. A. J. de Jager; 13. P. v. Hattum; 14. J. van Laar schot; 15. C. W. Verton. Uitslag B-klasse: 1. J. Kloote, 66 strfp.; 2. H. W. Haantjes, 119 strfp.; 3. E. J. F. Hamann, 190 strfp. KORFBAL Twaalftal ZNKB-twaalftal SDKB te Ettcn A.s. zaterdagmiddag 19 augustus zal het S.D.K.B. twaalftal te Etten haar traditionele wedstrijd spelen tegen het vertegenwoordigend twaalftal van de Zuid Nederlandse Korfbal Bond. Voor deze wedstrijd zijn door de T.C. van de S.D.K.B. de volgende spelers(sters) geselec teerd. Heren: M. G. Wentel, J. Hanse en M. Kloet, dames J. v. d. Have, T. Flohil en C. v. Nieuwen- huize (Burgh). H. Braam en M. v. Dongen (heren) en G. de Munnik (dame) Zeemeeuwen. M. Berre voets en L. v. d. Wekken (heren) en mevr. C. Feijtel-Bil en mevr. M. Ketting-Koopman (dames) WIK. Mej. N. v. Dienst (s.k. NWK). Mw. v. Ruiswijk-Bil (Unitas). De heren J. Korsman (Stormvogels) en C. Slager (Brouwershaven), mej. S. Verburg (NOAD). Uit deze spelers (sters) zal voor de wedstrijd het twaalftal difinitief worden samen gesteld. Deze wedstrijd zal worden voorafgegaan door een wedstrijd tussen de adspiranten van beide bonden. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht op 7 augustus vanaf St. Quentin. In concours waren 148 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1170.50 m/m en van de laatste 867.95 m/m. W. Neele 1, 22, 33, 49; J. Zuid- weg 2, 5, 16, 23, 38, 48; Joh. Reijn- goudt Zn. 3, 6, 14, 19, 45; J. Geense 4, 13, 20, 31; A. Faasse 7, 25, 39, 41, 44, 46; J. Quaak 8, 12; H. Kaashoek 9, 10, 11, 18, 28, 35, 47; K. Reijngoudt 15, 26, 36, 37, 42, 43; J. C. Verwijs 17, 30; G. Hooglander 21, 27, 32; L. Vermeij 24; J. Bak ker 29; Gebr. Fonteijne 34, 50; C. Verwijs 49. P.V. „Zierick" Zierikzee Wedvlucht uit Noyon, afstand 239 km., met 83 jonge en 6 oude duiven. Aankomst 1ste duif 14.18.04 C. Seijbel 1, 14, 17, 19; Gebrs. Stoutjcsdijk 2, 7, 12; Jac. Verwijs 3, 5, 8; A. Timmerman 4, 10, 11, 13, 15, 18, 20, 21, 22; C. Stoutjesdijk 6, 9; A. J. Stoutjesdijk 16. De duif van C. Seijbel vloog 37 min. los op de 2e duif. Uitslag oude duiven: M. M. v. d. Wielen 1 en 2. Donderdag a.s. inkorven voor Pt. St. Maxence. Italië heeft de E.E.G. dringend verzocht maatregelen te nemen tegen de toevloed van uitzonder lijk goedkope boter uit Frankrijk, Belgic en Nederland, waardoor de eigen botermarkt in gevaar komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3