DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOSTDUITSE OVERHEID SLUIT DE GRENS TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN In West-Berlijn werkten 53.000 Duitsers uit het oosten Overleg inzake de situatie in Berlijn Maatregel in de V.S. De Oost-Duitse vluchtelingen Vrees voor Franse samenzwering? Franse boeren nog ontevreden Cuba besluit Amerikaans vliegtuig terug te zenden Konijnen aktief in zuidelijk deel van de Veluwe De kwestie-Berlijn Titov's zetel werd uit de ruimtecabine geschoten MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19022 ZIERIKZEEMWSNIMIWSBODL ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Loise nummers 10 ct. - Verschijnt maandeg, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) (1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur teJ. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Moeilijkheden rond Berlijn akuut Schending van ge-allieerde afspraak in 1945 BERLIJN, 13-8. De Oost-Duitse overheid heeft zondagochtend vroeg de grens tussen Oost- en West- Berlin gesloten. Er is een versper ring van prikkeldraad aangebracht. Oost-Duitsers en Oost-Bcrlijners worden slechts doorgelaten op ver toon van een speciale pas. West- Duitsers en West-Berlljners kunnen de versperring vr(j passeren. Er mogen geen Oost-Berlüners meer in het westelijke stadsdeel werken. Oost-Duitsers mogen niet meer in Oost-Berlijn komen, tenzij zij er werken. Het railverkeer tussen de beide stadsdelen wordt voor het grootste deel gestaakt. Het verkeer tussen west-Duits- land en west-Berlijn wordt niet be lemmerd. Van westelijke zijde wordt de maatregel als een schending van de afspraak over Berlijn be schouwd. De grote vier besloten in 1945 ondermeer, dat het verkeer van goederen en mensen in de stad vrij zou zijn en dat de bevolking kon werken waar zij wilde. Kort voordat de grens werd ge sloten, hadden de landen van het pact van Warschau de Oostduitse overheid aanbevolen zodanige maatregelen te nemen, dat er een einde zou komen aan de „agitatie campagne" tegen oost-Duitsland. Incidenten Een west-Berlijner werd door een Oostberlijnse politieman met een bajonet in zijn been gestoken na een woordenwisseling over een stuk grond in Reinickendorf bij de zónegrens. Hij werd door drie agenten nagezet maar slaagde er in naar west-Berlijn terug te ke ren. Oostduitse volk'politie heeft zon dagavond een menigte Oostduitse jongeren bij de sectorgrens met traangas uiteengedreven. Duizenden werden bij de Bran denburger poort door versperrin gen tegengehouden. Omstreeks vijf uur zondagmiddag reden de Oost duitsers een tank tussen de ko lommen van de Brandenburger poort, waarbij zij door de West duitsers werden uitgefloten. BONN, 13-8. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft in een zondagavond uitgege ven verklaring over de toestand in Berlijn gezegd, dat de nodige te genmaatregelen genomen zullen worden samen met de bondgenoten. Afsluitingsmaatregel een Oost-Duitse affaire BERLIJN, 13-8. In West-Berlyn werkten tot dusver 53.000 O'ostduit- sers en Oost-Berljjners. Men acht het waarschijnlijk dat er een trans- portchaos ontstaat wanneer de 13.000 West-Berlijners die in Oost- Duitsland werken, naar hun werk willen gaan met de ondergrondse en luchtspoorwegen die nu aan de grens stilhouden, op een of twee streng gecontroleerde punten na. In het algemeen zou de stemming In Oost-Berlijn grimmig en gede primeerd z^n. yin West-Berlijn zijn bijna 7.000 politiemannen op hun post en de resterende 6.000 worden paraat ge houden. Volgens doorgaans welin gelichte kringen zijn de 11.000 ge allieerde militairen in West-Berlijn eveneens paraat. Er is weinig be kend over de aktiviteit van de on geveer 350.000 Sow jet-militairen in Oost-Duitsland. Volgens sommige berichten was een aantal Sow jet eenheden met volledige uitrusting, waaronder pantserwagens en ka nonnen, in beweging. Men heeft in Oost-Berlijn geen Sow jet-militai ren zien deelnemen aan de Oost- Duitse afsluitingsmaatregelen. Op het station Friedrichsstrasse van de luchtspoorweg, het enige dat thans voor treinen naar en van West-Berlijn wordt gebruikt, wer den alle passagiers door leden van de Oost-Duitse transportpolitie ge controleerd. PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, CouvedeMur- ville, zal z|jn vakantie op het plat teland onderbreken en morgen naar Parjjs terugkeren in verband met de Berlijnse kwestie, zo is uit offi ciële bron in Parjjs vernomen. BERLIJN. De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft zondagavond be kend gemaakt dat hjj de drie wes telijke ambassadeurs maandag voor overleg bijeen zal roepen. Hij heeft de Westduitse ambassadeurs in Londen, Parijs, Washington, Mos kou en het hoofdkwartier van de NATO bevolen op hun post te blij ven. LONDEN. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zon dagavond de Oost-Berlijnse maat regelen als illegaal' gebrandmerkt. Een woordvoerder verklaarde dat de regering over de ontwikkeling met de regeringen van de andere Westelijke bondgenoten overleg pleegt De door schijnwerpers beschenen Brandenburger Tor was zondag avond een centrum van spanning. Verscheidene honderden West-Ber lijners riepen leuzen als „Berlijn blijft vrij" en „Weg met geitesik" (een toespeling op het baardje van Ulbricht). Cafetaria in ziekenhuis UTRECHT, 12-8. De ver- pleegsters van het Antoni- xisziekenhuis in Utrecht kunnen voortaan, hoe laat ze ook aan de lunch ver schijnen, rekenen op een echt warme maaltijd. In dit ziekenhuis is namelijk een hypermodern cafétaria in gebruik genomen. Drie honderd leden van het ver plegend personeel halen hier nu dagelijks hun war me maaltijd. Aan het snel- buffet krijgen ze borden en het nodige bestek en daarna kunnen ze een bordje gloeiende soep la ten opscheppen, een stukje vlees, aardappelen en groenten naar keuze. Ook de „toetjes" staan al op hen te wachten. Bet voor deel van dit systeem is, dat het veel personeel bespaart en dat het eten altijd warm is. Volgens Adenauer is het thans geboden de uitdaging van het oos ten vastberaden maar rustig het hoofd te bieden en niets te doen wat de toestand kan verergeren en niet verbeteren. Geen vrije Invoer van artikelen voor toeristen WASHINGTON, 12-8. President Kennedy heeft vrijdag jl. een wets ontwerp getekend, waarin wordt bepaald dat uit het buitenland te rugkerende Amerikaanse toeristen buitenlandse goederen tot een be drag van honderd dollar in de V.S. mogen binnenbrengen, zonder hier voor douanerechten te betalen. Tot nu toe mochten zij voor een bedrag van vijfhonderd dollar aan dergelijke artikelen vrij in de V.S. binnenbrengen. De nieuwe maatregel gaat 9 sep tember aanstaande in. Zij blijft van kracht tot 1 juli 1963. Het wetsont werp werd begin 1961 door de re- gering-Kennedy opgesteld, om de druk op de Amerikaanse betalings balans te verminderen. Vluchtelingen glipten er toch nog door BERLIJN, 13-8. Burgemeester Brandt heeft zondagavond ver klaard dat in de loop van zondag nog achthonderd vluchtelingen uit Oost-Duitsland er in geslaagd zijn West-Berlijn binnen te komen. Sinds omstreeks elf uur in de morgen zijn zij langs „geheime we gen", door ruïnes, tuinen, en door de rivier de Hazel West-Berlijn binnengeslipt. Van zaterdagmiddag twaalf uur tot zondagavond vijf uur zijn er 4.000 vluchtelingen ge teld. BERLIJN, 12-8. Van vrijdagmid dag vier uur tot zaterdagmiddag twaalf uur hebben 1.332 Oostduit sers zich bij het opvangcentrum Marienfelde in west-Berlijn ge meld. In het etmaal dat hieraan voorafging weken 1.573 Oostduit sers uit. In de periode van zeven dagen tot vrijdagmiddag zijn 12.448 Oost duitsers gevlucht. Meer dan in enig andere overeenkomende peri ode dit jaar. Slechts ten tijde van de opstand, in 1953, kwamen in een week meer Oostduitsers naar het westen. PARIJS, 13-8. In Algiers zowel als in Parijs is zondag een sterke politiemacht op de been geweest naar aanleiding van geruchten over een extremistische poging om de Franse regering omver te wer pen. De Parijse politie bewaakte de voornaamste punten, zoals de Place de la Concorde, de Are de Triomphe en Saint Germain des Pres. Automobilisten moesten hun papieren tonen. Hun wagens wer den onderzocht. De residentie van generaal de Gaulle, het paleis Elysee, werd het zwaarst bewaakt. De Gaulle ver blijft in zijn huis in Colombey-les- deux-Eglises. In Algiers werden regeringsge bouwen door tanks en gevechts wagens bewaakt. MARSEILLE, 12-8. Boerenlei ders uit twaalf Zuidfranse depar tementen hebben aangekondigd dat de „directe acties" als bijv. het blokkeren van wegen eind septem ber zullen worden hervat wanneer de regering hun verlangens niet inwilligt. De boeren eisen hogere prijzen voor hun produkten en een ingrijpende wijziging van het dis tributiesysteem. Op 28 juni sloten premier Debré en de leiders van de boerenorgani- saties een „wapenstilstand". De uittocht uit Ned. Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 12-8. De K.P.M. heeft medegedeeld dat thans reeds ruim driehonderd passagiers heb ben geboekt op de „Zuiderkruis" die op 21 september uit Hollandia naar Nederland zal vertrekken. Het aantal passagiers zal vermoedelijk nog stijgen tot vierhonderd. Voor de volgende reis van de „Zuider kruis" naar Nederland - het schip keert in december naar Nieuw- Guinea terug - hebben eveneens reeds driehonderd mensen geboekt. Ook dit aantal zal vermoedelijk nog stijgen. Voor de „Waterman", die begin februari naar Nederland vertrekt, hebben zich tot dusver circa vijftig mensen opgegeven. Op grootse wijze vierde Zierikzee vorige week de opening van het mosselseizoen. Het feest werd luister bijgezet door de Mosselprinses en haar beide hofdames. Men ziet hen hier het stadhuis verlaten, om per rijtuig een tocht te maken door de stad op weg naar de haven, waar de gepavoiseerde vloot gereed lag voor de afvaart naar de visgronden. Aan belangstelling op deze tocht van de zijde van het publiek ontbrak het niet. Men ziet op de foto een stralende Mosselprinses, op het mo ment dat het rijtuig de haven oprijdt. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). V.S. sturen patrouilleboot retoer WASHINGTON, 12-8. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat de Cubaanse regering zich bereid heeft verklaard de Electra van de .Eastern Airlines' terug te geven, waarvan de beman ning op 24 juli door een gewapende Cubaan gedwongen werd een lan ding op het vliegveld van Havanna te maken. Het toestel zal dinsdag door een Amerikaanse bemanning naar Mia mi worden gevlogen. Diezelfde dag zal Cuba een pa trouilleboot laten ophalen, welke drie Cubaanse deserteurs op 29 juli hadden meegenomen naar Key West in Florida. De woordvoerder van het State Department die dit bekend maakte, zei echter dat men bepaald niet van een ruil mocht spreken. Volgens hem zou de boot, «ie 50.000 dollar waard is, toch op juridische gronden in elk geval zijn teruggegeven. De inzittenden van de Electra hadden kort na hun landing in Ha vanna kunnen doorreizen naar hun bestemming in Florida. Ze kunnen uitwijken naar vliegveld ARNHEM, 13-8. In het zuidelijk deel van de Veluwe, vooral in de omgeving van het vliegveld Deelen heerst een konijnenplaag. De be strijding wordt met kracht ter hand genomen. De drie landbouworganisaties in Gelderland hebben contact gehad met de directeur van Faunabeheer, de heer Maliepaard, die naar de Veluwe is gekomen om zich op de hoogte te stellen. Hij heeft inmid dels gesproken met jagers uit het gebied en met de wildschade-com- missie. De jagers hebben zich onmiddel lijk bereid verklaard de konijpen- plaag, die een zeer overrompelend karakter heeft, met alle toegestane middelen te bestrijden. De bestrijding wordt bemoeilijkt doordat de konijnen steeds kunnen uitwijken naar het vliegveld Dee- *Sir John Thorp, de 49-jarige gouverneur van de Sychellen, en Maurice Boulle, de minister van Financiën van deze Britse kolonie, zijn zondag verdronken toen zij twee kinderen uit zee wilden red den. De kinderen zijn gered. len en andere nabij gelegen mili taire terreinen. De minister van Landbouw en Visserij heeft zijn ambtgenoot van Defensie benaderd over maatregelen, die op militair gebied kunnen worden genomen, Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geluk is een rustpunt op de weg tussen te veel en te weinig. Meisje stak ageut met stiletto-mes AMSTERDAM, 14-8. Een Am- sterdamse hoofdagent is zondag avond aan zijn rechterhand ge wond, toen een 19-jarig meisje (M. P.) hem met een stiletto-mes bedreigde. De jongedame, van wie opsporing was verzocht, omdat zij als minderjarige van huis was weggelopen, werd na haar aanhou ding overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Zij werd daar gefouilleerd door een vrouwelijke agent. Toen het meisje zich daarbij hevig verzette riep de agente hulp in van een mannelijke collega. Het meisje haalde daarop plotseling een sti letto-mes te voorschijn, waarmee zij de hoofdagent te lijf wilde. De politieman wist haar echter in bedwang te houden. Het luchtverkeer over de Atlantische Oceaan LONDEN, 13-8. Het personen vervoer over het noordelijke deel van de Atlantische oceaan door bij de I.A.T.A. aangesloten maat schappijen is in het tweede kwar taal van dit jaar met 4,5 procent toegenomen, zo heeft de I.A.T.A. in Londen bekend gemaakt. In het eerste halfjaar van 1961 werden op genoemde route 793.952 passagiers vervoerd, of 12,3 pro cent meer dan in de overeenkom stige periode in 1960. Nehroe verwacht onderhandelingen NEW DELHI, 12-8. Premier Neh- roe van India vindt het idee dat „om een kwestie als Berlijn oorlog zal worden gevoerd moeilijk aan vaardbaar". In een interview met het Indiase blad „Link" verklaarde hij dat een derde wereldoorlog niettemin naderbij is gekomen „om dat beide partijen aan hun eigen gevangenis bouwen" door verkla ringen af te leggen waarvan zij moeilijk terug kunnen komen. Nehroe zei er niet aan te twijfe len dat de komende weken of maanden onderhandelingen zullen worden gevoerd. „Maar wat thans gebeurt maakt de besprekingen die waarschijnlijk in de nabije toe komst zullen worden gehouden moeilijker". Gemakkelijk kraakje DEN HAAG, 12-8. lnbre- kers die in Den Haag 1900 gulden uit een brandkast van een machinefabriek hebben gestolen was het wel gemakkelijk gemaakt. Zij bereikten de ruimte van de fabriek met behulp van een ladder die schilders hadden achtergelaten op het terrein en toen ze een maal binnen waren vonden zij snijbranders voor de hand liggen die hen het openbranden van de brand kast tot een peuleschilletje maakten. In de brandkast vonden zij de 1900 gulden. MOSKOU, 11-8. De tweede Rus- siche ruimtevaarder majoor Titov heeft vrijdag op een drukbezochte persconferentie in Moskou gezegd dat hij per valscherm was geland. Zijn zetel werd uit de ruimtecabi ne geschoten. Hij had het ruimte schip tijdens de vlucht geheel en al in zijn macht gehad. Er was ra dioverbinding in twee richtingen, die ook vanaf het verste punt van zijn foute bruikbaar was. Soms zag hij door de patrijs poorten de horizon, alle kleuren van de regenboog tussen de ver lichte aarde en de zwarte hemel. De maan zag er net zo uit als van af de aarde gezien. De eerste indruk die hij van de gewichtloosheid kreeg was dat hij met de benen omhoog vloog maar binnen enkele seconden werd alles normaal. Gedurende de vlucht bleef een normaal klimaat in de ruimteca bine heersen. De temperatuur was normaal en het luchtverversings systeem functioneerde zeer goed. Hij had niet veel eetlust gehad maar dat kwam kennelijk door de vreemde toestand van gewichtloos heid en door een zekere opwinding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1