DE ZIERIKZEESCHE COURANT VLIEGTUIG MET VIERENDERTIG SCHOOLKINDEREN VERONGELUKT IN NOORWEGEN Amerikaanse D.C.-8 (72 passagiers) wijkt uit naar Cuba Onderhandelingen tussen oost en west? „vreedzame oplossing voor Berlijn" Amerikaanse regering vreest opstand in Oost-Duitsland Vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland blijft aanhouden Duizenden kijkers bij enorme brand te Utrecht K.L.M. D.C.-8 over de Pool DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19020 ZIER1KZEESCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Rouiv in Engelse gezinnen OSLO, 9-8. Woensdagavond is in Oslo bekend gemaakt, dat een Brits verkeersvliegtuig met zes-en-dertig passagiers aan boord in het gebied van Stavanger wordt vermist. De politie van Stavanger heeft meegedeeld dat donderdagochtend, kort nadat het licht was geworden, een vliegtuig, de vermiste Britse Vickers „Viking" ten noord-oosten van Stavanger op het land heeft gezien. Aan boord bevonden zich vier en-dertig schoolkinderen, twee on derwijzers en drie bemanningsle den. Alle inzittenden z(jn om het leven gekomen. Het toestel - een Vickers Viking van de Cunard Eagle Line - was om 12.30 uur uit Londen naar Sta vanger vertrokken waar het om half zes zou landen. Acht minuten voor dat tijdstip verloor de ver keerstoren van het vliegveld Sola bij Stavanger het contact met het vliegtuig. De piloot had toen ge meld dat hij ging landen. In het betrokken gebied was het slecht weer met regen en een krachtige wind. Een politieman zei dat er ver moedelijk geen overlevenden zijn. Het toestel blijkt tegen een berg top te zijn gevlogen in de buurt van de plaats Strand. Het hefschroefvliegtuig dat de „Viking" heeft gevonden, is bij het wrak geland. Straaljagers konden toestel niet inhalen NEW YORK, 9-8. De gezagvoer der van een D.C.-8 straalvliegtuig van de Pan American Airlines heeft gemeld dat htf ztfn koers wij zigde en naar Cuba vloog. Het toe stel had 72 passagiers aan boord en een bemanning van negen. De ge zagvoerder gaf geen verdere bij zonderheden, maar men neemt aan dat hij tot zijn handelwijze werd gedwongen. Inmiddels werd gemeld, dat het toestel in Havanna is geland. De passagiers verkeren in goede wel stand. Het vliegtuig was op weg van Texas naar Guatemala, via Mexico. Amerika heeft van Cuba geëist dat het het vliegtuig en de inzit tenden dadelijk vrijgeeft, onder de passagiers bevindt zich de minister van Buitenlandse Zaken van Co lombia. Op het vliegveld van Houston in Texas is door een speciale wacht niets verdachts onder de passagiers ontdekt. De perschef van het Witte Huis, Salinger, heeft aan de pers verteld dat de luchtmacht „enkele funkties heeft verricht" in verband met de roof". Hij zei niet welke. Het pas sagiersvliegtuig is in elk geval on gestoord naar Cuba gevlogen. Straaljagers Volgens het Pentagon zijn vier straaljagers opgestegen om het passagiersvliegtuig te onderschep pen. Zij konden het toestel evenwel niet meer achterhalen. De jagers hadden geen opdracht op de vluch teling te schieten. De luchtvaartmaatschappij zegt dat zij twee voorzorgsmaatregelen neemt tegen overvallen als deze: de deur tussen passagiersruimte en de bestuurderscabine is afgesloten en bij de passagiers wordt gelet op verdachte bijzonderheden. De be manning was niet gewapend. Toestel vrjj NEW YORK, 9-8. De correspon dent van een Amerikaanse om- roepmaatschappij in Havanna heeft gemeld dat de Cubaanse overheid besloten heeft de D.C.-8 van de Pan American Airlines met 71 pas sagiers en de bemanning van negen naar Amerika te laten terugvliegen Degene die de bestuurder heeft gedwongen naar Cuba te vliegen, gaat uiteraard niet mee. Hij heeft naar verluidt een Frans paspoort. Schip te water gelaten ROTTERDAM, 9-8. Op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft vanmiddag de tewaterlating plaats gehad van de 9.700 br. reg. ton metende vracht vaarder „Main Lloyd", het achtste en laatste schip van de zgn. „M- serie" van de Koninklijke Rotter damsche Lloyd. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw M. van Mourik Broekman-van Log- hem, de echtgenote van een der commissarissen der Lloyd. PARIJS, 9-8. Het Westen meent dat de tijd nog niet rjjp is om het initiatief te nemen voor onderhan delingen met de Russen over de kwestie-Berljjn, aldus is van offi ciële Amerikaanse zjjde in Parijs vernomen. Men is het echter vol komen eens over het nemen van het initiatief op het daartoe geëi gende tijdstip. De Westelijke regeringen menen dat de situatie zich nog niet vol doende heeft ontwikkeld, en dat de recente voorstellen van Chroesj- tsjef geen basis voor onderhande lingen vormen. In Amerikaanse regeringskringen gelooft men niet dat onderhande lingen voor 17 september, de ver kiezingsdag in West-Duitsland, zul len beginnen. DEAN RUSK: ROME, 9-8. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft woensdag in Rome ver klaard, dat het vraagstuk-Berljjn ongetwijfeld een zeer ernstige kwestie is, maar dat de westelijke landen vastbesloten zijn om te trachten langs vreedzame weg tot een oplossing te komen. Rusk had in Rome overleg ge pleegd met premier Fanfani en de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken Segni. Segni zei tegen verslaggevers dat de Italiaanse leiders Rusk hadden verzekerd van de trouw van Italië aan het Atlantisch bondgenoot schap. Rusk zal in Cadenabbia be sprekingen voeren met Adenauer en de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, von Brentano. Rond S 206.5 miljoen - f 743 miljoen - hebben de Amerikaanse geneesmiddelenfabrikanten vorig jaar besteed aan research voor nieuwe middelen tegen menselijke kwalen. Dit record werd bereikt ondanks een algemene verlaging van de winsten, aldus het jaarlijks overzicht van de Pharmaceutical Manufacturers Association. In 1959 bedroegen de uitgaven voor rese arch 197 miljoen dollar: f 709 mil joen. Voorbereidingen tot Taptoe Delft Op het exercitieterrein „Het Molenveld" bij de Prins Hendrikkazerne in Nijmegen oefent het exerci tiepeloton van de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van eerste luitenant Kreupeling voor de Taptoe Delft, die 24 augustus begint. De taptoe staat dit jaar in het teken van de Luchtmacht. De tweede Russische ruimtevaarder, majoor Gherman Titof, is woensdag op het vliegveld van Moskou aangekomen. - Op deze foto zien we hoe premier Chroesjtsjef hem hartelijk omarmt; op de achter grond v.l.n.r. Soeslof, Koslof en Bretsjnef. Gevaarlijkste aspect van huidige tegenstelling NEW YORK, 10-8. De ,New York Times' meldt donderdag dat de Amerikaanse regering zich bezorgd maakt over het gevaar van een op stand in Oost-Duitsland. President Kennedy en zjjn medewerkers vre zen een dergelijke opstand tegen het communistische bewind. De Amerikaanse regering vindt deze mogelijkheid van een opstand het gevaarlijkste aspect van de huidige tegenstelling van oost en west over Duitsland en Berlijn. Gevreesd wordt dat door een toevallige samenloop van omstan digheden politieke en economische spanningen in Oost-Duitsland tot een explosie zullen leiden die de Sow jet-Unie, West-Duitsland en de Verenigde Staten zullen nopensnel beslissingen te nemen over militai re inmenging. Men overweegt daarbij te Was hington, aldus de ,New York» Ti mes', dat zolang de vluchtwegen naar het westen open zijn, jonge en opstandige Duitsers er de voorkeur aan zullen geven uit te wijken. De vluchtelingen die de laatste dagen West-Berlijn binnenkomen maken melding van toenemende kwelling van de bevolking. President Kennedy heeft op dracht gegeven dat niets mag wor den gedaan dat het uitbreken van gewelddaden in Oost-Duitsland kan bevorderen. Ook de Westduitse re gering houdt zich in bij de propa ganda voor het oosten. Toch blijft de vrees te Washington voor het uitbreken van wanordelijkheden, zoals op 17 juni 1953, bestaan aldus de ,New York Times'. Nog geen werkverbod voor West-Berlijn BERLIJN, 9-8. In het etmaal van dinsdag tot woensdagmiddag heb ben 1.926 mensen uit oost-Berlijn en Oost-Duitsland in west-Berlijn asiel gevraagd, een nieuw hoogte punt in de niet aflatende vluchte lingenstroom. Vandaag is in oost-Berlijn de aangekondigde registratie van grensgangers begonnen die een dag of tien in beslag zal nemen. Het gaat in alfabetische volgorde vol gens de beginletters der namen. Een uitdrukkelijk verbod voor Oostduitsers en Oostberlijners om in west-Berlijn te werken is nog steeds uitgebleven. Waarnemers veronderstelden dat de Oostduitse autoriteiten een dergelijk verbod niet wenselijk achten omdat daar door het binnenkomen van west marken zou worden stopgezet. Vlammen heersten in bandenopslagplaafs UTRECHT, 9-8. Een enorme brand op het bandenopslagterrein van de firma Hilgers in de Johan- napolder even ten oosten van Utrecht, heeft duizenden Utrech ters op de been gebracht. De brandmelding kwam om streeks kwart over drie binnen. De Utrechtse brandweer trok on middellijk met groot materieel uit, doch slaagde er slechts met moeite in, de plaats des onheils te berei ken. Torenhoge inktzwarte rook kolommen hadden namelijk direct al talloze Utrechters in beweging gebracht en de brandweer kon bij na geen gaatjes vinden in de ver- keersknopen. Een motorspuit die door het publiek was ingesloten, arriveerde pas tegen vijven. Oorzaak onbekend Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. En kele omwonenden spraken van een snijbrander, doch de brandweer bevestigde dit vermoeden nog niet. Ook het juiste aantal banden dat op het terrein lag opgeslagen staat nog niet vast. Zeker is dat het er enkele duizenden waren. De scha de wordt geschat op twee vier ton. Het rubber brandde als een fak kel en de brandweer kon niet veel anders doen, dan proberen, het vuur te lokaliseren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrees om kwaad te doen en ge behoeft nergens anders voor te vrezen. SCHIPHOL, 9-8, Woensdag heeft de K.L.M. een DC-8 dienst ge opend op haar route Amsterdam- Tokio via de Noordpool. Tot nu toe gebruikte de maatschappij op deze poolroute DC-7c machines. Het snellere straalvliegtuig be spaart veel tijd. Voor de vlucht naar Tokio heeft de DC-8 onge veer 19 uur en 45 minuten nodig, dat is 12 uur en 15 minuten min der dan de DC-7c. Van woensdag af wordt ook Biak over de pool per DC-8 be reikbaar. Dan vliegt de Tokio-ma- chine na een landing in de Japanse hoofdstad door naar Biak als eind punt. Vlootdagen in Den Helder DEN HAAG, 9-8. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 augustus wordt in Den Helder een vlootmanifestatie gehouden. Voor het publiek zullen dan ter bezichtiging zijn Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. onderzeebootjagers „Fries land", „Rotterdam" en „Gelder land", alsmede Hr. Ms. kustmijnen- vegers „Ommen", „Naaldwijk", „Drachten" en „Giethoorn" van het mijnveegsquadron 128 Hr. Ms. on- diepwatermijnenvegers „Van Ha mel", „Van Moppes", „Van Strae- len", „Chompff", „Schuiling", „Van Well Groeneveld" en „Alblas" van het mijnveegsquadron 205. Ook het haventerrein zal voor het publiek geopend zijn. Dubbele salto, bijna mortale ROTTERDAM, 9-8. Een 46-jari- ge hoofduitvoerder uit Rotterdam, de heer G. M. B. Clasquin, heeft woensdagavond op de rijksweg tussen Den Haag en de Maasstad met z'n auto een dubbele salto ge maakt, die wonder boven wonder voor hem geen salto mortale is ge worden De wagen ging ter hoogte van de Rotterdamse luchthaven na een foutieve inhaalmanoeuvre twee maal over de kop enbelandde toen weer netjes op de wielen. Als bij een groots circusnummer. De heer Clasquin kreeg alleen enkele onbeduidende snij- en schaafwonden en kon na een be handeling in het „Dijkzigt zieken huis" naar huis gaan. De auto was er aanmerkelijk slechter aan toe.. De Amerikaanse generaal Wal ter Bedell Smith die tijdens de oorlog stafchef van generaal Eisen hower in Europa is geweest, is woensdagavond op 65-jarige leef tijd in het Walter-Reed ziekenhuis te Washington overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1