4 ,É7Z- Verbroken Banden Moskou meent dat mogelijkheid van maanvlucht is aangetoond Stammenoorlog j es op Nieuw-Guinea De volkscommunes in China beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! Chefarine„4 tegen pijnen en griep. Moeder dacht aan snelverband ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 No. 19019 TITOF'S RUIMTEREIS De „Van Allen-stralingsgordel" niet geraakt MOSKOU, 7-8. De mens zal in een niet te verre toekomst onge twijfeld in staat zijn fysiek en mo reel een vlucht van de aarde naar de maan te doorstaan, aldus meent men in Moskou uit het succes van Titof's ruimtereis te kunnen con cluderen. De ruimtereiziger is een ware ruimtepiloot geworden die betrekkelüijk zelfstandig kan navi geren binnen de grenzen van een in het algemeen van te voren op gesteld reisschema. Men kan het verder mogelijk achten observatie posten in de ruimte te brengen die met mensen zijn bemand. De afstand die Titof in zijn ron den om de aarde heeft afgelegd is anderhalf maal de 400.000 kilome ter tussen aarde en maan. De ,Wos- tok II' heeft op zijn route op min der dan 300 kilometer hoogte de onderste gren9 van de „Van Allen- stralingsgordel" om de aarde niet kunnen raken of doorbreken. Wat het effect van het doorboren van die stralingsgordel op de mens zou zijn is nog niet bekend. Titof heeft overigens, zoals uit de berichten is gebleken, geduren de de gehele vlucht van vijf-en- twintig uur alle voorziene funkties IJ.f VOORLICHTINGSBUREAU ^VOORDE VOEDING*^ TUINKRUIDEN Wie op een buitenlandse reis met de uitheemse keuken kennis heeft gemaakt, is óf dolblij dat hij weer op z'n Hollands kan eten („geef mij maar een gewone bal gehakt en een griesmeelpuddinkje zonder al die poespas") óf hij is verrukt van de geurige gerechten, die zo anders smaakten dan thuis. Dat, wat het eten over de gren zen zo anders maakt dan de pot thuis, zijn meestal tuinkruiden, de verse takjes, blaadjes, stengels of zaadjes, die aan de sla, het vlees, het ragoütje of de omelet nu juist dat vleugje bijzonders geven. En met heel weinig moeite en kosten. Veel Nederlandse huisvrouwen zouden graag kruiden gebruiken, maar onbekendheid met de naam en de toepassing ervan is heel vaak een belemmering. Daarom geven wij hier wat mo gelijkheden aan. Heeft de smaak van het koken met kruiden u te pakken en bent u gewend aan hun aroma, experimenteer dan naar hartelust verder. Zijn er geen ver se tuinkruiden beschikbaar, dan kunt u uw toevlucht nemen tot gedroogde. Gebruik in het begin niet te veel: de kruidensmaak mag niet zo over heersen, dat u zelf niet meer proeft wat u eet - het gerecht moet hoofdzaak blijven, het kruid hulp middel. Bij het bakken, braden of stoven van allerlei soorten vlees (bief stuk, runderlappen, varkenscarbo- naden, kalfslappen enz. enz.) kun nen bv. marjolein, rozemarijn of basilicum gebruikt worden. Onge veer 1 eetlepel fijngesneden blaad jes op 300 gram vlees. Deze krui den kunt u rustig meeverwarmen. Basilicum geeft ook een lekkere smaak aan rijstgerechten, zoals rijst met kaas, of eiergerechten (omelet e.d.). Bij een gekookt visje is een dille- saus daarentegen niet te versma den. Dille en dragon doen het niet alleen goed in azijn, maar ook fijn gesneden in diverse slagerechten: kropsla, tomatensla, komkommer sla enz. Wanneer u een cantarel- lenmaaltje klaarmaakt, kunt u daar ook heerlijk allerlei kruiden in verwerken. Munt wordt in Enge land en Noord-Amerika veel ge bruikt bij vlees en groenten, zo als kool en doperwten. Wanneer u de wat zoetige smaak hierin niet kunt waarderen, probeert u dan eens munt in de bowl, de citroen- of sinaasappelkwast of de ijsthee met citroen, die u van de zomer vast wel zult maken. Hoe kouder hoe beter! Recepten voor vier personen. Runderlappen met marjolein of rozemarijn. 300 g doorregen runderlappen, 1 eetlepel fijngesneden marjolein of rozemarijn, zout, peper, boter of margarine. Het vlees inwrijven met zout, peper en marjolein en tenminste een kwartier laten staan. De boter of margarine bruin laten worden. Het vlees aan alle kanten erdoor wentelen en vlug bruinbakken. Zoveel water toevoegen, dat het vlees net onderstaat en de lappen in ongeveer 3 uur zachtjes gaar stoven. Komkommer-tomatensla met dille. 1 flinke komkommer, 3 tomaten, \Vz eetlepel fijngesneden dille, olie, azijn, peper, zout. De komkommer en de tomaten wassen of schillen en in plakjes snijden. Eeri slasausje maken van olie, azijn, zout, peper en dille. De komkommer- en tomatenplakjes erdoor mengen. van waarneming en besturing nor maal kunnen volbrengen en met name zou hij de langdurige toe stand van gewichtloosheid goed hebben doorstaan. Dit laatste te onderzoeken zou een der voor naamste doelen van Titof's ruimte- vlucht geweest zijn. Technisch geslaagd In technisch opzicht zou dit ex periment geheel aan de verwach tingen hebben beantwoord. De handbesturing van het ruimteschip zou zonder defect gefunktioneerd hebben. Het ruimteschip had een dubbele besturingsinstallatie voor geval een van de beide systemen niet goed zou werken. In het uit erste geval scheen men overigens van de grond af te kunnen ingrij pen om het ruimteschip naar de aarde terug te dirigeren. De radio- en televisieverbinding met het ruimteschip heeft vijf-en- twintig uur lang ononderbroken gefunktioneerd. Titof zond niet al leen geregeld rapporten over zijn toestand en bevindingen maar ook verschillende boodschappen van politiek karakter aan Chroesjtsjef en partij instanties en aan de volke ren van de landen waar zijn ruim teschip overheen kwam. Gagarin heeft op de eerste Russische ruim- tevlucht slechts korte mededelin gen gezonden. De visuele waarneming van aar de en ruimte welke Titof door mid del van drie patrijspoorten kon verrichten was meer effectief ge maakt door een vergrotingsappa raat, mogelijk een soort van teles coop waardoor de geobserveerde punten dichterbij werden gehaald. Expeditie maakt films HOLLANDIA, 7-8. Naar aanlei ding van berichten over een toe nemend aantal stammenoorlogen in de Baliemvallei in Nederlands Nieuw-Guinea, sinds de Ameri kaanse filmexpeditie onder de heer Gardner daar is aangekomen, heeft de direkteur van de afdeling bin nenlandse zaken, de heer H. Veld kamp medegedeeld, dat deze film expeditie zich in een nog niet onder bestuur gebracht gebied bevindt. Dit is namelijk het gebied van het machtige, oorlogszuchtige stam hoofd Koereloe. Tenzij de plaatse lijke stammenoorlogjes gevaar voor de orde en rust in de aangrenzende gebieden opleveren, wordt daarte gen in dergelijke niet-bestuurder gebieden niet opgetreden. De aanvankelijke onrust onder de Dani-bevolking in de vallei is vermoedelijk ontstaan, aldus de heer Veldkamp, door de aanwezig heid bij de expeditie van de heer Broekhuyse, die als bestuursamb tenaar in de Baliemvallei werk zaam is geweest, en thans als etno loog aan de expeditie is toege voegd. De heer Veldkamp legde er de nadruk op, dat de expeditie niet naar de Baliemvallei is gegaan om oorlogen te verfilmen maar om het gehele cultuurprobleem van de Dani-bevolking vast te leggen. In dien de gelegenheid zich voordoet zal de expeditie zeker proberen een stamoorlogje te verfilmen. PEKING, 6-8. Het Chinese „Volks dagblad" heeft een serie artikelen aan de communes gewijd, waarin meer zeggenschap voor de boeren en bonussen voor arbeid die in vrije tjjd wordt verricht worden bepleit. De serie artikelen vormt een eer ste diepgaande analyse van het stelsel der communes. De commu nes zijn van blijvende aard, maar met de interne organisatie wordt nog steeds geëxperimenteerd. Van officiële Chinese zijde werd on langs opgemerkt dat het nog jaren zal duren eer de communes een definitieve vorm hebben. Met de instelling van communes - het verdelen van het land in een netwerk van organisaties waarin de bevolking van een middelgrote stad is ondergebracht die land bouw, industrie, handel, sociale voorzieningen en alle aspecten van het volksleven controleren - i9 Chi na verder op de weg naar het communisme gegaan dan de Sow- jet-Unie. Wanneer de organisatie is vol tooid zal de plattelandbevolking zijn ondergebracht in 24.000 com munes, tegen de 700.000 landbouw coöperaties van voor 1958. Als gevolg van overstromingen aardverschuivingen - door zware regenval - zijn in het wes ten van Japan 115 mensen omge komen, aldus Japanse persberich ten. Er zijn militairen naar het rampgebied gezonden, waar 11.000 hulzen in het water staan. LEERSUM. De 53-jarige heer J. W. L. uit Leersum is om het leven gekomen, doordat hij op een brom fiets in botsing kwam met een vrachtauto. Ingezonden mededeling Naar de Carstensztoppen op Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 7-8. De Oostenrijkse bergbeklimmer Heinrich Harrer is van plan om tegen het einde van dit jaar de Cartensztoppen in Ne derlands Nieuw-Guinea te beklim men. Zoals bekend is de poging van een Nieuw-Zeelandse expeditie hiertoe onlangs mislukt. Harrer be schikt echter over een enorme er varing. Hij heeft niet alleen toppen van het Himalaya-gebergte en in Kongo beklommen maar ook zeven jaar in Tibet gewoond en deelgeno men aan diverse expedities. Voorts is Harrer een bekend auteur. Van zijn hand zijn boeken verschenen over Tibet en de beklimming van de Eiger. In de twee tot vier maanden die Harrer in Nederlands Nieuw-Gui nea denkt door te brengen wil hij tevens tussen de Baliemvallei en het Sterrengebergte geografische en etnologische gegevens verzame len. Prins Bernhard en prinses Irene op receptie MEXICO, 7-8. Prins Bernhard en prinses Irene hebben zondagavond een grote ontvangst bijgewoond die door de Mexicaanse president Lo pez Mateos en zijn echtgenote ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Irene was georganiseerd. Alle leden van de Mexicaanse re gering, het corps diplomatique en talrijke andere persoonlijkheden bezochten deze receptie in de pre sidentiële residentie „Los Pinos" in het bos van Chapultepec. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In Noordwijk is het stoffelijk overschot aange spoeld van de 24-jarige P. J. van den Haak uit Den Haag, die sinds maandagmiddag werd vermist. HEUSDEN. De 48-jarige scheeps- bouwarbeider J. Z. Bouwman uit Heusden is vermoedelijk door ver drinking om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd in de haven van Heusden gevonden. Het slachtoffer was ongehuwd en werd nog niet vermist. DEN HAAG. De Haagse politie heeft het stoffelijk overschot van een pasgeboren meisje uit het wa ter gehaald bij de Conradkade in Den Haag. De politie neemt aan dat het kind met opzet om het le ven is gebracht. Er is sectie ver richt maar het resultaat is nog niet bekend. DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat de K.L.M.-diensten op Havan na, die zaterdag tijdelijk werden gestaakt in verband met de Cu baanse geldhervorming, in de loop van deze week hervat zullen wor den, aldus is van de zijde der K. L.M. meegedeeld. LEEUWARDEN. De 55-jarige veehouder P. Heidannus te Kollum is gedood toen hij een schrikdraad vastpakte die rond een weiland was gespannen. De heer Heidan nus zou enkele kalveren die uit gebroken waren weer ophalen. Op de schrikdraad, die op het elek trisch net was aangesloten, bleek een spanning van 190 volt te staan. AMSTERDAM. De speurtocht van de Amsterdamse politie naar de uit Avereest ontvluchte psy chopaat H. van B. uit de hoofdstad afkomstig, heeft resultaat gehad. De politie slaagde er zonder veel moeite in de man in een café aan de Amsterdame Zeedijk aan te houden. SCHIPHOL. Gehuld in nationale gewaden, die tot de enkels reiken, is een goodwill-missie uit de Afri kaanse republiek Niger in ons land aangekomen. MARKTBERICHTEN Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 7-8. Officieuze noteringen per 100 kg. Maalgerst (nieuwe oogst) volgens monster f 23-24,50 af. Kippegerst (nieuwe oogst) volgens monster f 25-25,50 af. Peulvruchten - franco Rotter dam: Groene erwten op monster f 22,50-25, prima kwaliteiten tot f 30; Schokkers op monster f 23- 26, prima kwaliteiten tot f 30. Kleine verwondingen Ook bij een klein wondje is het mogelijk, dat er vuil ingekomen is. Het verwijderen daarvan eist veel zorg en overleg. Wanneer dat on doordacht en onoordeelkundig ge beurt, kan de schade groot zijn. Heel geschikt voor het verwijde ren van vuil uit wonden is het druppelen van waterstofsuperoxy- de in de wondopening. De vloeistof vormt bij aanraking met het wond- vocht zuurstofbelletjes. Bg dit „uitbruisen" met water stofsuperoxyde nemen die opstij gende zuurstofbelletjes allerlei vuildeeltjes mee. Op deze manier worden die dus verwijderd zonder tweefselbeschadiging. Bevinden zich in de wond gro vere deeltjes, zoals steentjes en stukjes aarde, dan dienen die er voorzichtig met een pincet te wor den uitgehaald. In geen geval mag het reinigen van de wond op ruwe wijze gebeuren, omdat het vuil dan juist in de weefselspleten wordt gedrukt. Kans op infectie Bij elke wond bestaat er een verbreking van het lichaamsopper vlak. Het optreden van zulk een defect houdt tweeërlei gevaren in: bloeding en kans op infectie. Bij een door een scherp voorwerp ver oorzaakte snede zijn de gevaren het meest van de bloeding afkom stig, met de kans op infektie loopt het dan meestal nogal los. Bij wonden met een groot opper vlak en met onregelmatige randen liggen de verhoudingen juist om gekeerd. De rafels van het bescha digde lichaamsweefsel sluiten de geopende bloedvaten spoedig af, zodat de bloeding tot staan komt. Tegelijkertijd echter bieden bij zulk soort wonden de weefselflar den juist schuilhoeken aan binnen dringende bacteriën en de kansen op een slechte genezing tengevolge van een optredende infectie wor den daardoor niet onbelangrijk vergroot. Steriel afsluiten Het is dus van belang, hoe het oppervlak van een wond eruit ziet en daar zal het van afhangen hoe er dient te worden gehandeld. De enige eerste hulp die de leek kan verlenen, bestaat in het doen op houden van de bloeding en het ne men van maatregelen om infectie te voorkomen. Beide dingen worden bereikt door het goed afsluiten van de wond. Er wordt een stevig verband aangebracht, dat steriel moet zijn: d.w.z. vrij van bacteriën. Het zoge naamde snelverband, dat in kleine pakjes in de handel is, is hiervoor zeer praktisch. Het is derhalve ge wenst, dat zich in elk huisgezin, op elk kantoor, in iedere werk plaats en in iedere reisbagage zulk steriel snelverband bevindt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek: J. H. Cirkel, Huizen (N.H.); te Babylo- niënbroek: kand. J. M. de Raad, Hei- en Boeicop. Ger. Kerken Beroepen te Goënga: J. J. Brink man, kand. te Heerde; te Mildam: kand. B. Fidder, Emmen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zaamslag: kand. H. Kievit, Apeldoorn. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Hjörted (Zwe den) (Lutherse Staatskerk): M. J. Heijbroek, Utrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen: A. Hof man, Zeist. verdienen alle aandacht Oók op reis Is de bloeding zeer heftig, dan is een krachtig drukkend verband meestal het beste middel. De be handeling van bloedingen uit een groot bloedvat kan hier niet wor den besproken, dat is een onder werp voor een E.H.B.O.-cursus. Medische behandeling Soms moeten rafelige wonden worden bijgeknipt. Dit maken van het zogenaamde wondtoilet moet aan de arts worden overgelaten. In weer andere gevallen kan het nut tig zijn perubalsem in de wond te laten lopen of ze te bestrijken met jodiumtinctuur. Wonden van enige afmeting kunnen soms het beste maar worden gehecht. Wanneer men enigszins twijfelt of men de behandeling van een verwonding wel zelf af kan, is het verstandig dadelijk medische hulp in te roe pen. Dr. Alfreda Briedé. SPORT KORFBAL Burgh I-Unitas I 8-2 De laatste wedstrijd, waarmee de kampioenen deze competitie be sloten, was niet de beste. Beide ploegen hadden invallers, Unitas zelfs zes. Ook het scheidsrechters- korps zit in een depressie, daar voor beide wedstrijden in Burgh geen fluittist beschikbaar was. Twee bestuursleden van Burgh hanteerden nu de fluit. Het begin was alras voor Burgh en Janny v. d. Have en Joop Han- se misten beide een strafworp. Het duurde nog tot de 25e minuut voor Janny v. d. Have de korf op de goede plaats trof (1-0). 5 minuten later weer een doelpunt van de zelfde speelster (2-0). M. O. Hanse verhoogde de stand tot 3-0, waar na van Ruiswijk tegenscoorde (3-1) Vlak na rust was het al 4-1 door Cor Kooman, waarna Tonny Flo- hil voor 5-1 zorgde. In de begin opstelling was het Joop Hanse die de voorsprong verhoogde tot 6-1. Inmiddels schoten de Unitas- schutters van verre nog betrekke lijk ongevaarlijk, doch eindelijk had v. d. Schee succes (6-2). In de laatste minuten brachten Koos Evertse en M. O. Hanse de eind stand op 8-2, zodat Burgh onge slagen de competitie beëindigde. Burgh II-DES I 9-1 Ook Burgh II slaagde er weer in met grote cijfers him tegenstan der naar huis te sturen. Burgh opende de score door Nico de Graaf (1-0), al spoedig gevolgd door een treffer van Jan Hart. De DES-spelers hadden in deze peri ode wel met pech te kampen. Het werd 3-0 door Nico v. d. Zande, waarna een regenbui het veld en de bal glad maakten. Kort na rust worden aan weerszijden goede scoringskansen gemist. Tineke Deurloo ziet dan een ver schot van haar in de korf verdwijnen (4-0), waarna Kees v. Nieuwenhuize voor 5-0 zorgde. Dezelfde speler schiet zeer goed, want geen minuut later is het 6-0. Het zevende doel punt kwam van Nellie Kenters, zonder dat de ploeg uit Sirjans- land ook maar tot een doelpunt kan komen. Burgh drukt nog door en het is Jan Hart die voor 8-0 zorgt. Weer is het Tineke Deurloo die doelpunt en daarmee de stand op 9-0 brengt. Kort voor het einde heeft DES dan succes en Loeki Struijk maakt het verdiende te- genpunt. DE VISSERUDAG TE ZIERKZEE Hieronder laten wij volledig heidshalve het programma volgen van de Visserij dag, die bij gele genheid van de opening van het mosselseizoen te Zierikzee op don derdag 10 augustus a.s. zal wor den gehouden. 9.30 uur: De bemanning der sche pen haalt de Mosselprinses af aan het stadhuis. 10 uur: Vertrek van de vloot (van het Luitje) voor de rondvaart op de Oosterschelde. Vissen der eerste mosselen en officiële aanbieding in volle zee door de Mosselprinses. Deze tocht wordt U gratis aan geboden. 12.15 uur: Aankomst van de vloot in de haven. 13.30 uur: Zwemwedstrijden (korte baan) - 100 meter - in de Nieu we Haven. a. Boven de 16 jaar. b. Meisjes van 12-16 jaar. c. Jongens van 12-16 jaar. 14.30 uur: Behendigheidswedstrij- den te water. Mooie hindernissen voor jongens van 12 tot 16 jaar. 15.30 uur: Gecostumeerd boeg sprietlopen door de bemanning van de vloot. 16 tot 18 uur: Openstelling door de mosselprinses van de versier de vismarkt (in de Sint Domus- straat). Gelgenheid mosselen te eten te gen geringe vergoeding. 19 uur: Brommer-zoek-race. Start en finish aan het Luitje. 20 uur: Rondgang door de stad. Vertrek van het Luitje met mu ziekgezelschap „Kust en Eer". 20.30 uur: Gecostumeerde behen- digheidsrit op het Havenplein, met verminkte fietsen, door de bemanning van de vloot. 21.30 uur: Prijsuitreiking door de mosselprinses van de gehouden wedstrijden. 22 uur: Sluiting door Kon. Harmo nie „Kunst en Eer" met drum band. Maand in grot Tien jonge Italiaanse ge leerden van de universteit van Turijn zijn zondag in de Caudano-grot tussen Cuneo en Mondovi in noordwest-Italië bij de Franse grens afgedaald, achthonderd meter onder de grond, om daar een maand lang te verblijven voor het doen van biologi sche, fysische en psycho logische waarnemingen. Zij hebben ook wat pluimvee en geiten bij zich. Voor noodgeval is er een tele foonverbinding met de bui tenwereld. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" De jonge duiven van „De Bruse Trekker" deden het weer best, zo als bleek uit de uitslag van de ge houden wedvlucht van Vilvoorde uit. Aan dit concours namen 2577 duiven deel en van de groep Zee land behaalde de heer A. S. de Koning de 2e en de 11e prijs en de heer Ph. Steketee de 7e en de 14e prijs. Prestaties waarop men zeker trots mag zijn. FEUILLETON E8 Er bleef voorlopig niet veel an ders over dan Engeland. Overigens moest zij maar geheel op hem ver trouwen en alles aan de toekomst overlaten. Dat zijn plarihen voor de eerst volgende dagen al lang vast stonden, wilde hij haar op dit ogenblik nog niet zeggen. Dat alles had nog tijd, tot zij in Londen waren. Toen zij in Koningsbergen land den, stond daar bij de douane een postbode. „Telegram voor meneer Esch- berg!", riep hij tussen het geroeze moes der aankomende en door fa milieleden verwelkomde passagiers. Lisaweta kromp ineen. Een tele gram? „Het is niets", zei Robert, terwijl hij haar bemoedigend toeknikte. „Ik verwachtte dat telegram". „Overeengekomen bezoek goed verlopen, patiënt volkomen buiten gevaar", las hij. Zijn gezicht klaarde op. „Het is van Hixley. Ik heb hem verzocht zich van de toestand van uw broer op de hoogte te stellen. Hier hebt U zijn rapport". Hij gaf Lisaweta het telegram. „Dat U daaraan nog hebt ge dacht, meneer Eschberg, U weet door Marlisc Kolling niet, hoe mij dat gerust stelt. Ik heb mijzelf de hevigste verwijten gemaakt, dat ik hem zomaar aan zijn lot heb overgelaten, nadat wij zoveel jaren „Ik ben blij, dat het U tenminste van die zorg ontheft. Overigens zal Hixley uw broer ook verder de no dige bijstand verlenen. Ik heb hem verzocht ook met geld bij te sprin gen, voor zover dat mogelijk is. Hij zal dus geen armoede meer be hoeven te lijden". Haar hand xvrong zich uit de lichte kaphandschoen en zocht plotseling de zijne. Slechts een ogenblik hield hij haar vast, maar er lag een wereld van gevoelens in dit simpele gebaar. Het was meer dan dankbaarheid, meer dan vriendschap en genegenheid, meer ook dan een bewijs zich onder zijn hoede veilig te weten. Lisaweta, dacht hij innig ,eens zul je mij niet alleen je hand schenken! Het Engelse vliegtuig was pre cies op tijd. De pasformaliteiten namen slechts enkele minuten in beslag. Terwijl de Duitse machine koers zette naar Berlijn, zaten Ro bert en Lisaweta reeds in de Britse machine. Het land gleed onder hen weg. Als een enorm schaakbord lag daar het groen der weiden, het bruin der venen en de witte linten der landwegen. Daartussen door bossen, struikgewas, water en dor pen; van boven gezien, leek dit alles op sierlijk kinderspeelgoed. Zij vlogen door de aether - de zon ging onder - het begon te scheme ren. Lisaweta leunde achterover in haar stoel. Zij sluimerde. De afge schermde lampen hulden de gehele ruimte in een zacht, wazig licht. Robert zat stil naast haar en liet geen oog van haar af. Zeldzaam, zo rustig als zij sliep! Nu vertoonde zij weer zo'n frap pante gelijkenis met Annegreet. Ook hij zelf had behoefte aan slaap, maar hij verzette zich tegen de vermoeidheid, die hem dreigde te overmeesteren. Elke minuut, waarin hij met Lisaweta tezamen was, wilde hij gebruiken om haar aan te zien, haar altijd weer aan te zien. Wie wist, wat hun na En geland weer te wachten stond? Hij was met Lisaweta overeengekomen dat zij in Londen in het huwelijk zouden treden, maar dit huwelijk zou tenslotte niet meer zijn dan een formaliteit, welke onvermijde lijk was, omdat zij niet eeuwig on der een valse naam en een valse pas door de wereld kon trekken. Wat Lisaweta daarna wilde begin nen, daar van had hij geen idee. Haar gevoelens te zijne opzichte kende hij niet. Of ze hem die ooit zou openbaren Zo mijmerend, vielen eindelijk ook zijn ogen dicht. En terwijl het vliegtuig zijn weg door de aether vervolgde, spiegelden zijn dromen hem aan Lisaweta's zijde een pa radijs op aarde voor. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5