Twee arbeiders gedood in Sluiskil „Geen woord van spijt of berouw" Echtpaar was met vakantie STAD EN PROVINCIE SLUISKIL, 7-8. In de fabriek van de C.N.A. te Sluiskil heeft zich maandag een ontploffing voor gedaan, waardoor twee arbeiders van het bedrijf het leven hebben verloren. Met een enorme klap werd de dekseiommanteling van een der Gaselot-ketels een hon derdtal meters de lucht ingeslin- gerd en belandde hierna op een daarvoor staande pijp, waar het deksel op een hoogte van 60 m. bleef hangen. Door de luchtdruk werden twee arbeiders de lucht ingeslingerd. Zij waren op slag gedood. Hun lichamen werden een eind van de onheilsplek achter het Gaselot-gebouw aangetroffen door de juist op dat moment op het be drijf aanwezige bedrijfsarts. Tot ver in de omtrek was de ontplof fing waarneembaar en te Axel, op 7 km. van Sluiskil, sloegen open staande deuren met een klap dicht. De slachtoffers zijn de bankwer kers A. Geensen, geboren in 1908, gehuwd en drie kinderen, afkom stig uit Terneuzen, en C. Dixhoorn geboren in 1929, gehuwd en een kind, uit Sluiskil. Jeugd vierdaagse in Breda BREDA, 7-8. 2.000 kinderen uit heel Nederland zullen heden (dins dag) in Breda aankomen om daar de nationale jeugdvierdaagse te gaan lopen, die dit jaar in het ka der van de nationale manifestatie vrije tijdsbesteding „Nu Breda 1961" wordt gehouden. Dinsdag avond zal de burgemeester van Breda, dr. R. Geuljans, de jeugd vierdaagse openen tijdens een vlag- genparade op het manifestatie- terrein. De étappes van deze vierdaagse gaan alle door de omgeving van de Baroniestad. jongen in zee verdronken DEN HAAG, 7-8. In de zee voor Scheveningen is maandag om streeks vijf uur een 16-jarige scho lier verdronken. De 16-jarige A. G. Keersemaker uit Den Haag was bij het Noorderhavenhoofd in zee ge gaan. Hoewel hij niet kon zwem men ging hij tot schouderhoogte in het water. Hij raakte in moeilijk heden, doch de te hulp gesnelde politie kon hem niet vinden. Een uur later werd zijn stoffelijk over schot drijvende gevonden. Ned. vakantieschip lek geslagen op de Rijn LEVERKUSEN, 7-8. Voor een twintigtal vakantiegangers, die met het Nederlandse Rijnschip ,'Regina" een reis naar Duitsland maakten, is maandagochtend de reis letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Het schip is nl. in Hitdorf bij Keulen tegen de tros van een sleepboot gevaren en wel zo hard, dat het ontbijtservies van de tafels op de grond viel en het schip lek stootte. De veerpont van Hitdorf snelde onmiddellijk te hulp en nam de passagiers over, terwijl de ka pitein van de „Regina" naar de wal koerste en daar zijn zinkende schip aan de grond zette. Bij het ongeluk zijn twee men sen licht gewond. Een van hen is de kok die zich aan heet water brandde. Wachtmeester voor het gerechtshof ARNHEM, 7-8. De procureur- generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. K. F. O. Bijvoet, heeft maandag bevestiging van het von nis van de rechtbank in Arnhem (drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaarde lijk) geëist tegen de 40-jarige wachtmeester der rijkspolitie H. T. J. L. uit Wychen. Deze stond maandag voor het gerechtshof in hoger beroep terecht er van be schuldigd dat hij als ambtenaar opzettelijk geld, dat hij onder zijn berusting had, zou hebben ver duisterd. Aan het slot van de zitting werd de wachtmeester op verzoek van zijn verdediger, mr. K. R. F. C. Sassen, in vrijheid gesteld, omdat de straf door de rechtbank opge legd al verstreken was. Prins Bernhard terug uit Mexico SCHIPHOL, 8-8. Om kwart over zeven dinsdagochtend is prins Bernhard, die de vorige week naar Mexico reisde om daar de twee en twintigste verjaardag van prinses Irene bij te wonen, op Schiphol te ruggekeerd. Na een kort oponthoud reed hij per auto naar Soesterberg om in de loop van de dag met de koninklijke Friendship-machine naar Italië te vliegen. Daar zal hij zich na een onder breking van bijna een week weer bij zijn overige familieleden voe gen, die in de villa Porto Ercole in de buurt van Napels van vakantie genieten. DELFT. De komende oude kunst en antiekbeurs te Delft, die wordt gehouden in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft van vrij dag 18 augustus tot en met zater dag 9 september, telt zes-en-twintig deelnemers. Dit is én meer dan vorig jaar. Ingezonden mededeling PROCES-EICHMANN HERVAT Openbare aanklager: JERUZALEM, 8-8. Gideon Haus- ner, de Israëlische openbare aan klager in het proces tegen Adolf Eichmann is dinsdagochtend zün requisitoir begonnen. Htf vergeleek de beklaagde met Hitier. Eichmann leek op hem en handelde als Hit- Ier, zo verklaarde hq. Het proces is dinsdagochtend hervat na een onderbreking van vijftien dagen in verband met ziek te van rechter Benjamin Halevi, een van de drie Israëlische rech ters. Men verwacht dat het requi sitoir van Hausner drie dagen zal duren. „Eichmann, die hier terecht staat zette de misdaad voort die Hitier aan hem had toevertrouwd, aldus Hausner, hij was het instrument van de destructieve macht. De schaduwen van Hitier en diens me deplichtigen staan hier om ons heen Eichmann, die er aanvankelijk kalm en uitgerust uitzag, leunde wat naar voren in zijn glazen ruim te, toen de openbare aanklager zijn misdaden opsomde: „vervolging, marteling, onmenselijke behande ling, vernedering van de joden". Zenuwtrekken gleden over zijn ge zicht, toen Hausner vervolgde: „Adolf Eichmann heeft dit alle maal aangehoord, hier, uit de mond van overlevenden. Maar zelfs na zestien jaar horen we geen enkel woord van spijt of berouw. In plaats daarvan waren zijn verkla ringen volledig in overeenstem ming met de bekende nazi-opvat ting, met de cynische verklaring dat de oorlog tegen het jodendom aan het Duitse volk was opgedron gen". Hausner stelde dat Eichmann van mening was „dat de eed die hij aan Hitler had gegeven, hem vrijpleitte van alle verantwoordelijkheid en alles wat hij had gedaan, volledig rechtvaardigde". „Hij heeft getoond dat hij bereid is al zijn verklaringen tegen te spreken en zijn eigen bekentenis sen in te trekken, met de suggestie dat documenten zijn vervalst, dat getuigen zich hebben vergist en dat de verslagen onjuist zijn". „Dat is het enige wat hij te zeg gen heeft als hij wordt geconfron teerd met wat hij zelf een van de ernstigste misdaden in de geschie denis der mensheid noemt". „Zorg en bezorgdheid kennen al leen de mensen die een menselijk hart hebben, maar hij die een hart van steen bezit is bewogen noch geschokt, als hij wordt geconfron teerd met de verschrikking van zijn afschuwelijke aktiviteit". Hausner noemde Eichmanns ver klaringen voor het hof „een bundel valsheden en ontwijkingen". „Als de nazi's ooit spijt toonden, dan was dat omdat het walglijke werk (de uitroeiing der joden) niet vol tooid werd. Als er al iets betreurd werd, was het dat de middelen niet De arbeidsvoorziening in Zeeland MIDDELBURG, 7-8. Het cijfer van de geregistreerde arbeidsre serve in Zeeland blijft dalen. Be droeg dit eind juni nog 910, een maand later was het gezakt tot 884. Van deze 884 personen zijn er 508 minder geschikt en 43 werk krachten nog werkzaam op aan vullende werken. Met de bieten en aardappelenoogst in het voor uitzicht is het dus begrijpelijk dat het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening adviseerde aan verschillende ondernemingen bui ten de provincie wervingspogingen in Zeeland te staken, daar de kans op succes uiterst gering zou zijn. De totale geregistreerde arbeidsre serve bedroeg vorig jaar 1474 (nu dus 884). In het rayon Zierikzee voltrok zich een belangrijke stij ging, nl. van 38 naar 85. In dit rayon is echter de vraag zeer toe genomen door de werkzaamheden aan de Deltawerken te Bruinisse. doelmatig genoeg waren om dit werk volledig uit te voeren" FLITSEN UIT HET BUITENLAND SALISBURY. Uit het mijngebied van noord-Rhodesië waar zich za terdag een aantal ontploffingen hebben voorgedaan, zijn maandag opnieuw sabotagedaden gemeld. PERIGUEUX. In een grot bij Pe- rigueux (Frankrijk) is een waar knekelhuis van dierenbeenderen ontdekt dat waarschijnlijk meer dan dertigduizend jaar oud is. Er zijn beenderen van leeuwen, be ren, herten en paarden bij aange troffen. BONN. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken van de Westduit- se staat Noordrijn-Westfalen heeft maandag bekend gemaakt, dat de verspreiding van kinderverlam ming afneemt. In totaal hebben zich tot dusver in de staat dit jaar 680 gevallen voorgedaan, waarvan 33 met dodelijke afloop. Vorige week werden 44 nieuwe gevallen opgegeven. LEOPOLDSTAD. De regering van Antoine Gizenga in Stanley- stad heeft officieel opgehouden te bestaan, zo wordt in diplomatieke kring te Leopoldstad gezegd. HOLLANDIA. In Hollandia wordt op het ogenblik een conferentie gehouden van gedelegeerden uit verschillende landen over de vele problemen bij de malariabestrij ding in die gebieden. De direkteur van gezondheidszorg in Nederlands Nieuw-Guinea, de heer IJ. Hoek stra, noemde deze ziekte „het pri maire probleem van de openbare gezondheid". BERLIJN. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft besloten de Oostberlijners, die getroffen zijn door de jongste Oostduit.se maatre gelen voor grensgangers, meer westmarken te betalen. Scheepvaartberichten Alchiba, 6-8 te Marseilles. Alphacca, 7-8 te Antwerpen. Esso Amsterdam (t.), 7-8 van Port Said naar Rotterdam. Philippia (t.), 8-8 te Mena Al Ahmadi. Tegelberg, 7-8 van Mauritius naar Singapore. Weltevreden, pass. 7-8 Gibraltar naar Hamburg. LANDBOUW- EN VEETEELT Pulpprijzen campagne 1961 De door de suikerindustrie thans vastgestelde prijzen voor natte pulp zijn nagenoeg gelijk aan die van het vorige jaar. Bij de prijsstelling voor gedroogde pulp is rekening gehouden met de huidige voorraad- positie, voorts met de vergrote droogcapaciteit van de fabrieken en met het prijsniveau van soort gelijke voedermiddelen. Met het oog hierop zijn de mini mumprijzen voor gedroogde pulp (en suikerpulp) in de nieuwe cam pagne met f 1,50 per honderd kilo gram verlaagd. De pulpcommissie is van mening dat hierdoor de prijsverhouding tussen natte pulp en gedroogde pulp is scheef getrok ken. Gelet op de aan de bewaring van natte pulp verbonden extra arbeid en verliezen, is de aankoop van dit produkt nu minder aantrekkelijker geworden dan het betrekken van droge pulp. De prijs voor natte pulp (per dui zend kilogram) per schip en per Nauwkeurig uurwerk Door een Amerikaanse fa briek wordt thans een uur werk op de markt gebracht dat in 300 jaar geen grotere afwijking dan één seconde te zien geeft. De tijdsaan wijzing wordt geregeld door de overgang van de ene energietoestand naar de andere bij rubidium- atomen. Dit uurwerk, de Rubidium Frequency Stan dard', kan worden gebruikt in verbindingen, navigatie en rekenmachines ten be hoeve van raketten en vliegtuigen. Een produkt met schitterende mogelijk heden, daar men tot nog toe altijd zekere moeilijk heden had met de exacte tijd. Ook f 21.000,- uit brandkast AMSTERDAM, 7-8. De direktie van een Amsterdamse tenten- en dekkledenfabriek (Gebroeders Fa- ber N.V.) is tot de ontdekking ge komen dat tijdens het afgelopen weekeinde een bedrag van onge veer f 21.000,uit de brandkast is verdwenen. Deze ontdekking werd voorafge gaan door de mysterieuze verdwij ning van het echtpaar B. uit de hoofdstad, werkzaam op de boek- houdafdeling van dit bedrijf. Toen de heer en mevrouw B., die beiden sinds een half jaar in dienst van de firma zijn, niet op het kan toor verschenen, stuurde men ie mand ter informatie naar hun hos pita. Deze verklaarde dat het echt paar voor een vakantie van drie a vier weken was vertrokken. De huur was voor een maand vooruit betaald. Dit alarmeerde de direktie omdat de heer en mevrouw B. vol gens het vakantieschema nog niet aan vakantie toe waren. De brand kast werd geopend en toen bleek dat daarin nog slechts wat klein geld aanwezig was. Ongeveer f 21.000,was verdwenen. Twentse chauffeurs staken ENSCHEDE, 8-8. Zowel Enschede als geheel oost-Twente is vandaag verstoken van openbaar vervoer. Het rijdend personeel van de „Twentse Elektrische Tramweg maatschappij" namelijk heeft van nacht besloten in een 24-uur sta king te gaan. Dit besluit is het ge volg van het uitblijven van enige reactie op de looneisen, die de di rektie van de „T.E.T." waren voor- spoor af fabriek Puttershoek of Steenbergen is f 8,75, afgehaald per as f 10, De minimumprijzen voor ge droogde pulp zijn per honderd kilo gram af fabriek, tien ton en meer: f 16,50 (vóór 30 oktober): f 17,50 (30 oktober tot en met 10 decem ber) en na 10 december: f 18,50. Af fabriek, minder dan tien ton, is de prijs per honderd kilogram in de genoemde perioden resp. f 17,25, f 18,25 en f 19,25. Met de verkoop is op maandag 7 augustus j.l. be gonnen. ZIERIKZEE De „super"-markt Donderdag wordt - gelijk gemeld - te Zierikzee een supermarkt ge houden, waarvoor - naar wij ver nemen - grote belangstelling be staat van de zijde der standhou ders. Een extra accent zal worden gezet op de traditionele marktsfeer en als het weer gunstig is, zal ze ker ook de publieke belangstelling groot zijn. V.V.V.-boot in vlootschouw Wij vernemen dat een schip van de Koophandel door V.V.V. is ge reserveerd, om mee te varen in de vlootshow, die donderdag- - bij ge legenheid van het Visserijfeest - zee kiesj op weg naar de visgron den. Door inschakeling van dit rui me schip zullen veel mensen de tocht kunnen meemaken, die an ders thui9 zouden moeten blijven. Vooral ook de vreemdelingen kun nen van deze mogelijkheid profite ren. Men wijst er ons nog op dat het meevaren met het schip gratis is en uiteraard buiten aansprakelijk heid van derden. Excursie Tuinbouwvereniging Heden (dinsdag) maakt de Tuin bouwvereniging „Zierikzee" de jaarlijkse excursie, die ditmaal voert naar Rotterdam en het Bot- lekgebied. Een belangrijk en aan trekkelijk onderdeel van het pro gramma vormt een bezoek aan de veiling in de Maasstad. Om bromfietser te ontwijken Bestelauto uit Oosterland rijdt Zoete gracht in Terugkerend van een dagje naar de duinen, is een kleine, grijze be stelwagen van de heer A. R. Hir- des, bakker te Oosterland, ter hoogte van het kruispunt Schuur- beque Boeyestraat-Grachtweg in het water-van de Zoete gracht ge reden, als gevolg van een ma noeuvre om de bromfietser de heer H. van D., kapper te Zierikzee, te ontwijken, die de Grachtweg in de richting Jannewekken wilde over steken. De heer van D. kwam ten val en werd overgebracht naar het Cornelia-liefdehuis, waar een lich te hersenschudding werd gecon stateerd. De auto verdween niet geheel onder water. De heer H. en zijn echtgenote konden, hevig ge schrokken, de auto verlaten. En kele kinderen, die zich eveneens in de auto bevonden, konden door handreiking op het droge worden gebracht. De bromfiets liep averij op, evenals de auto, maar dit bleek pas toen een kraanwagen van de firma Anker het vehikel op de kant had gezet. NIEUWERKERK Geslaagd concert „Crescendo" Zaterdagavond 1.1. gaf het mu ziekcorps „Crescendo" van Drei- schor een concert in de muziek tent alhier. Het gezelschap arri veerde aan het begin van de West straat, vanwaar een muzikale in tree werd gemaakt met daaraan verbonden een rondgang dóór het dorp, waarvoor veel belangstelling was. Jammer was dat het weer ongunstig werd, als gevolg waar van de belangstelling bij de mu ziektent langzamerhand vermin derde. Dat het publiek successie velijk weg trok lag niet aan „Crescendo" en haar uitgevoerde programma, daarvoor niets dan lof. Het was een zeer aantrekkelijk programma dat keurig werd uit gevoerd. RENESSE Concert „Apollo" In het kader van het door de attractiecommissie georganiseerde zomei'programma geeft de muziek vereniging „Apollo" uit Brouwers haven op zaterdag 12 augustus a.s. een concert in de muziektent te Renesse. Het programma is als volgt sa mengesteld: 1. Divama, mars, J. C. de Wit; 2. Indian Summer, Eric Ball; 3. Zomers buiten, fantasie de concert, Alb. Meijns; 4. Semper Fidelis, mars, J. Sousa; 5. Giaconna Antiqua, Gerard Boedijn; 6. Ame rican Fantay, F. Ruelle; 7. Our Director, mars, Bigelon-Mol. 8. Pauze. 9. Taptoe. HAAMSTEDE De Emmabloemcollekte De „tweede étappe" van de Era- mabloem-kollekte, die wordt ge houden met medewerking* van de Boerenkapel, was vastgesteld op woensdagavond a.s., maar is lot nader order uitgesteld. BRUINISSE Mijn opgevist in Grevelingen BRUINISSE, 8-8. Heden (dins dagmorgen) is door de Ouddorp 14, schippers gebroeders Bezuren te Ouddorp, in de Grevelingen, dwars van de vverkhaven te Bruinisse een grote m(jn opgevist, Naar schatting van de schipper woog het gevaarte zo'n duizend kilogram. Toen men trachtte het grote gevaarte aan boord te krijgen scheurde het net en zonk de mijn weer naar de diep te. De plaats waar de mijn is ge zonken, dit is tegen de Krammer- plaat, werd gemarkeerd met een boei. De Mijnopruimingsdienst te Vlissingen is inmiddels gewaar schuwd en de mijnenveger Hms. van Speijk zal trachten de mijn te bergen. KERKNIEUWS Intree ds. A. Burger te Frederiksoord (geboren te Dreischor) Ds. A. Burger uit Hattem, eervol ontslagen predikant van de Ned. Herv. Kerk met de bevoegdheid van emeritus, zal zondagmiddag 13 augustus a.s. om twee uur te Frederiksoord intree doen als pre dikant van de herv. gemeente van Frederiksoord, Peperga en Bles- dij ke. Ds. Abraham Burger werd op 20 augustus 1903 in de her vormde pastorie van Dreischor geboren. Ger. Gemeenten OOSTERLAND - Donderdagavond 7.30 uur: ds. van Gilst uit Lisse. GEMENGDE BERICHTEN De Nederlandse motorrenner Gijs Oosterbaan is maandagmiddag tijdens een internationale race in de 350 c.c.-klasse op het circuit van Oulton Park gewond. De Neder lander raakte van de baan en viel. Oosterbaan liep verwondingen aan het hoofd op. Dinsdagmorgen was zijn toestand nog ernstig. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S., respectievelijk lord Home, Couve de Murville en Rusk, zijn maandag begonnen met het bespre ken van Aziatische en Afrikaanse aangelegenheden. De rampbus die met 35 Ameri kaanse toeristen in het meer van Luzern is gereden, is door een kraan op de vaste wal gebracht. Zoals gemeld zijn bij dit ongeluk dertien mensen om het leven ge komen. Vijftig Noordkapers, een soort walvissen, hebben maandag een zeilwedstrijd in de monding van de rivier de Heiford in Cornwall' verstoord. De dieren waren de baai binnengezwommen uit vrees voor een school haaien. Negen deskundigen zijn maan dag in Genève bijeen gekomen om de economische en sociale gevolgen van ontwapening te bestuderen. Vorig jaar heeft de V.N.-assemblee tot zo'n onderzoek besloten. DE NIEUWE WERELD 27. Als Jean Cabot in de vroege ochtend uit de kapiteinshut aan dek treedt, staat zijn zoon Sebastiaan hem al op te wachten. „Kijk eens naar de mast van Lodewijks schip, vader", zegt hij ernstig. „De vlag halfstok!" zegt Jean Cabot geschrokken. „Een dodeGrote genade, als het Lodewijk maar niet is! Vooruit Se bastiaan, laat dadelijk de sloep strijken, we gaan erheenl" „Wie is het?" is het eerste wat de oude Cabot vraagt als hij langs de touwladder omhooggeklommen is en het dek van Lode wijks schip betreedt. „Jim Tailoreen van mijn beste zeelui..." zegt Lodewijk dof en hij vertelt in korte bewoordingen de gebeur tenissen van de afgelopen nacht. Zonder commentaar te geven, loopt Jean Cabot naar de kampanje en beveelt het scheepsvolk op het tussendek le komen. „Eén van jullie heeft Tailor vermoord", zegt hij op koude toon. „Het is wel duidelijk hoe de zaak zich heeft toegedragen. Agua, die na de moordenaar het eerst aan dek was, hcetf twee mannen zien vluchten. Die twee, die kennelijk een po ging gedaan hebben om bij het drinkwater te komen, hebben eerst de roerganger neergeknuppeldMaar toen kwam Tailor aan dekóm er de dood te vinden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3