DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF ROEPT WESTELIJKE LANDEN OP „SFEER TE ZUIVEREN" Russische oproep tot alle regeringen Maatregel tegen luchtpiraten Onlusten in Roeanda BELONING VOOR MAJOOR TITOF: „HELDENINTOCHT" IN MOSKOU Afrikaans-Aziatische landen vragen speciale zitting V.N.-Assemblee Tijger doodt 371 mensen DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19019 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meendeg, dinsdeg, donderdeg, en vrijdeg. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Rode troepen naar westelijke grenzen.... maar Russische reservisten komen onder de wapenen MOSKOU, 8-8. De Russische pre- mier, Chroesjtsjef, heeft het Rus sische volk maandagavond in een televisietoespraak gezegd dat de Sowjet-Unie misschien reservisten zal moeten oproepen en troepen naar haar westelijke grenzen moet dirigeren omdat de Verenigde Sta ten maatregelen uitvoeren in de geest van mobilisatie en dreigen een oorlog te zullen beginnen. Het hoogtepunt van zijn woorden over de internationale toestand was zijn oproep aan de westelijke lan den oprecht aan de conferentietafel plaats te nemen en de sfeer te zui veren. Andermaal bepleitte Chroesjtsjef een vredesverdrag met Duitsland. West-Berlijn mag geen tweede Se- rajewo worden, de oorzaak van een andere wereldoorlog. Hjj zei: „Als wjj een vredesver drag met de D.D.R. sluiten, zijn wij niet van plan te tornen aan de rechtmatige belangen van de wes telijke mogendheden. Van het ver sperren van de toegang tot West- Berlyn, een blokkade van West- Berlijn, is in het geheel geen spra ke. De premier herinnerde er aan dat de Russische regering steeds heeft bekendgemaakt meer voor defensie uit te geven en een einde te maken aan het afdanken van troepen. „Wij zullen de verdere ontwikkelingen afwachten en han delen in overeenstemming met de toestand die zal ontstaan". De Ver enigde Staten voeren mobilisatie maatregelen uit, Groot-Brittannië heeft zich bereid verklaard meer troepen naar West-Duitsland te zenden, Frankrijk roept militairen uit Algerië terug. De Russen kun nen niet met armen gevouwen blij ven zitten nu de toestand zich zo ontwikkelt. Chroesjtsjef sprak over Rusland arsenaal aan raketten. Hij zei voorts: „Laat ons op de rede bou wen en niet op het kruit van een thermo-nucleaire wapens vertrou wen". WASHINGTON, 8-8. Chroesj tsjef s verklaring dat hij misschien troepen naar de westelijke grenzen zal sturen en reservisten zal oproe pen, is een dreigement, zo zeiden diplomatieke waarnemers in Was hington, maar een dreigement dat toch wel minder gevaarlijk is dan op het eerste gezicht blijkt. Men meent in Washington dat Chroesj tsjef met zijn jongste rede geen nieuwe bijdrage heeft geleverd voor een oplossing van het geschil. Maar hij had de zaak ook niet ver der toegespitst, wat hij wel zou ge daan hebben als hij verklaard zou hebben dat hij Kennedy's militaire maatregelen met tegenmaatregelen van gelijke strekking en omvang beantwoord had. President Kennedy zal dinsdag met de Amerikaanse veiligheids raad overleg plegen, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. LONDEN, 8-8. Het Britse blad „Guardian" schrijft dinsdag naar aanleiding van premier Chroesj- tsjefs rede van maandag dat de toe stand in de wereld thans gevaarlij ker is dan ooit in de afgelopen tien jaar. In deze omstandigheden is het betreurenswaardig dat het westen geen voorstellen heeft ge daan voor onderhandelingen. De reden van dit uitstel is duidelijk. Indien het Westen thans met zo'n plan zou komen, zou dit een rol gaan spelen bij de Westduitse ver kiezingen op 17 september. De Berlijnse crisi9 is echter te ernstig dat zulke overwegingen van invloed mogen zijn. Kalmte is in een dergelijke crisis essentieel, in het bijzonder omdat Chroesjtsjef probeert op de zenuwen van het Westen te spelen. GEREGISTREERDE ARBEIDSRESERVE GESTEGEN Beëindiging schoolopleiding doet aanbod van jeugdigen tijdelijk stijgen DEN HAAG, 7-8. In juli steeg de geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 21.460 tot 24.813. De bezetting van aanvullende werken onderging een verdere daling van 2.644 tot 2.195. Het aantal inge schreven werklozen steeg van 18.816 tot 22.618. Aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in zijn analyse van de werkloos heidscijfers. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve blijft gedurende de laatste maanden kleine schomme lingen rond een zeer laag niveau vertonen. Eind juli bedroeg dit cij fer 33.000; dit is 2.000 meer dan het cijfer van eind juni en gelijk aan dat van eind mei. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in juli is een ieder jaar terugkerend verschijnsel, dat verband houdt met het aanbod van jeugdige personen, die in deze tijd van het jaar hun schoolopleiding beëindigen. Ook de stijging van het aantal openstaande aanvragen, die zich vooral in de bouw- en de me taalnijverheid voordeed, moet hier aan worden toegeschreven. Van de stijging van het aanbod met 3.353 mannen, had 2.822 of 84 procent betrekking op jeugdigen beneden 19 jaar. De stijging betrof voornamelijk bouwvakarbeiders, metaalarbeiders en kantoorperso neel. In verband met de thans zeer krappe arbeidsmarkt is deze stij ging van het aanbod dit jaar van geringere omvang dan in 1960. Vo rig jaar steeg het geregistreerde aanbod van jeugdigen in de maand juli namelijk met 3.281. MOSKOU, 7-8. Het centrale co mité van de Sowjet-Russische com munistische partij, het presidium van de Opperste Sowjet en de raad van ministers van de Sowjet-Unie hebben naar aanleiding van de ge slaagde ruimtevlucht van majoor Titof een oproep tot de regeringen van alle landen gericht en tot alle volkeren alle pogingen te doen om een stabiele vrede op aarde te ver zekeren. De boodschap zegt dat de ruimtereis van Titof de geweldige vooruitgang van de Sowjet-Unie, haar wetenschap en technologie weerspiegelt en de grote voordelen van het socialistische maatschap pelijke systeem aantoont Het tijd stip van reizen van de mens naar de maan, Mars en Venus is niet ver meer af, aldus de oproep. WASHINGTON, 8-8. De subcom missie van de Amerikaanse Senaat voor luchtvaart heeft zich met al gemene stemmen uitgesproken voor een wetsontwerp op grond waar van luchtpiraten tot levenslange gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. Aanleiding tot het indienen van dit wetsontwerp was een viertal pogingen verkeersvliegtuigen buit te maken om ermee naar Cuba te gaan. Twee van deze pogingen had den succes. BRUSSEL, 7-8. In het Belgische mandaatgebied Roeanda (Afrika) zijn bij onlusten tussen aan hangers van verschillende politie ke groeperingen elf mensen ge dood en een vijftigtal gewond, zo wordt in Brussel vernomen. De Belgische autoriteiten hebben ver sterkingen gezonden naar Kigali, waar zich de meeste vechtpartijen hebben voorgedaan, aldus dit be richt. Na de moeilijkheden bij de Borgward fabrieken in Bremen zijn de 17.000 werknemers ontslagen. De arbeiders hebben het laatste loonzakje van de autofabriek in ontvangst kunnen nemen. Zoals op de foto te zien is, nemen de arbeiders het ontslag niet al te zwaar. Er is in het land van het „Wirtschaftswunder" nog genoeg werk te vinden. Chroesjtsjef belooft „groots welkom" MOSKOU, 7-8. Majoor Gherman Stepanowitsj Titof, de tweede Rus sische ruimtevaarder, zal voor zjjn vlucht van ruim 25 uur buiten de dampkring van de aarde beloond worden met een heldenintocht in Moskou en lidmaatschap van de partij. Diject na zijn behouden terug keer op aarde, - hij landde in een vooraf aangegeven gebied op circa 700 km. ten zuidoosten van Mos kou - heeft Titof een telefoonge sprek met Chroesjtsjef gevoerd, waarin de premier hem een groots welkom in de hoofdstad beloofde. Voorts bleek uit dat gesprek dat Titof nog pas kandidaatlid van de partij was, doch Chroesjtsjef meende dat de uren doorgebracht in het ruimteschip Wostok II als jaren konden tellen zodat de proef tijd als kandidaatlid wel als ge slaagd kon woeden beschouwd. De 26-jarige roodblonde majoor heeft tijdens zijn ruimtereis zeven- tien-en-een-half maal om de aarde gedraaid en in totaal een afstand van 695.936 km. afgelegd, dat is bijna de afstand van de aarde naar de maan en terug. Hij verkeerde in goede conditie toen hij landde en werd direct door artsen meege nomen voor een diepgaand onder zoek als hij eenmaal wat van de vermoeienissen van de reis zou zijn bekomen. Onderweg heeft hij overigens ook geslapen, en wel een half uur langer dan de zeven-en-een-half uur die op zijn reisprogram daar voor waren ingeruimd. De vijf ton wegende Wostok II landde maandagochtend om 8.18 uur in het gebied van Saratof, waar op 12 april ook de eerste ruimtevlucht van majoor Gagarin eindigde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is geen stilstand, in het l leven: men kan alleen maar vooruit- of achteruitgaan. Doden op Amerikaanse raketbasis DENVER, 8-8. Zeker vijf arbei- ders zijn omgekomen en acht ge wond doordat maandag op de nieuwe lanceerbasis voor „Titan"- raketten bij Denver een reuzen- deur omviel. De deur weegt 57 ton en dient voor het afsluiten van een lanceerinstallatie. De arbeiders waren bezig de deur aan te bren gen. Levenslang voor Robert Soblen NEW YORK, 7-8. Robert Soblen, die schuldig is bevonden aan spio nage voor de Sowjet-Unie, is maandag te New York tot levens lang veroordeeld. Soblen, die al lang ziek is, werd doodsbleek toen hij het vonnis vernam. Hij kreunde en zakte in elkaar. Zijn zuster die in de zaal was, schreeuwde: „Mijn god, mijn god, help mij". De 19-jarige Johan te Weyde uit Haarlem is maandag als ge volg van een verkeersongeluk in Brinkum bij Bremen om het leven gekomen. Foto links: Tijdens het medische onderzoek werd onder meer de bloeddruk van ruimte vaarder Gherman Titof gemeten. Foto rechtsboven: Titof tijdens de voorbereidin gen voor de vlucht in een centrifuge. Foto rechtsonder man Titof vrouw Tamara. met Gher- zijn Het Frans-Tunesische geschil over Bizerta NEW YORK, 8-8. Zeven-en-veer- tig vertegenwoordigingen bü de Verenigde Naties hebben maandag avond officieel verzocht om een buitengewone zitting van de Alge mene Vergadering op zo kort mo gelijke termijn om te spreken over het Frans-Tunesische geschil over Bizerta. Vijf-en-dertig leden van de Afri kaans-Aziatische groep waarbij zich drie andere hadden gevoegd, dienden een verzoek in bij de se cretaris-generaal van de wereldor ganisatie, Hammarskjoeld. Negen communistische vertegenwoordi gingen richtten een afzonderlijke brief aan het secretariaat omdat zij Hammarskjoeld niet meer er kennen. Deze brief werd door een onder-secretaris, Cordier, in ont vangst genomen. Een Guinese diplomaat, Collet, heeft gezegd dat nog minstens zes landen zich achter het verzoek zul len scharen. Voor een buitengewo ne zitting zijn vijftig handtekenin gen van vertegenwoordigers ver eist. Japan was het enige land van de Afrikaans-Aziatische groep dat het verzoek niet heeft ondertekend. Geen strafrechterlijke vervolging voor ouders van verwaarloosd meisje BREDA, 7-8. De justitie zal het Bredase echtpaar M. niet strafrech terlijk vervolgen. Hun 7-jarig doch tertje Elisabeth werd kort geleden aan handen en voeten gebonden thuis op zolder aangetroffen. Er is vastgesteld, dat het kind vervuild was, maar niet direkt ondervoed. Het meisje wordt nu nog in het „Sint Ignatius-ziekenhuis" in Bre da verpleegd, maar zal niet meer in de ouderlijke woning terugke ren. De Bredase raad voor de kin derbescherming heeft zich over haar ontfermd. Tegen de grootmoeder is proces verbaal opgemaakt wegens mis handeling. Zij bond het kind met elektriciteitsdraad vast en liet het uren op zolder huilen, omdat het naar zij zei zo lastig was. Tegens de ouders van Elisabeth zal wel proces-verbaal worden op gemaakt voor overtreding van de wet op de leerplicht. Zij hadden het kind nooit naar school gestuurd IN GROTE STEDEN: Dagnetpost niet meer in tweede bestelling DEN HAAG, 7-8. De personeels- schaarste, waarmee de P.T.T. voor al in het westen des lands te kam pen heeft, maakt het noodzakelijk met ingang van 14 augustus in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam de voorbereiding en uitvoering van de tweede postbestelling op maan dag tot en met donderdag in aan sluiting op de eerste bestelling te doen plaats vinden. Zo heeft de centrale direktle van de P.T.T. vandaag medegedeeld. Op vrijdag blijft in verband met de grote' hoeveelheid te bestellen post de bestaande regeling gehand haafd. Ook in de zaterdagbestelling wordt geen wijziging gebracht. De consequentie van de nieuwe regeling is, dat in de drie grote steden op dinsdag, woensdag en donderdag de via het zogenaamde dagnet aangevoerde post niet meer, zoals tot dusver, in de tweede be stelling kan worden opgenomen. Bovendien zal de eerste bestelling op maandag later gebeuren dan tot nu toe. Niemöller zwaar gewond bij auto-ongeluk KOPENHAGEN, 7-8. De bekende Westduitse predikant Martin Nie möller heeft maandag in zuid-Jut land een auto-ongeluk gehad. Hjj werd zwaar gewond. Zijn vrouw kwam om het leven. Niemöller is nu 69 jaar. In de eerste wereldoorlog was hij duik bootkapitein. Tijdens het bewind van Hitier heeft hij acht jaar in een concentratiekamp gezeten. In 1919 trouwde hij met Else Bremer. Het echtpaar kreeg drie zoons, en twee dochters. Niemöller is zoals bekend een van de belangrijkste figuren in de pacifistische beweging. Hij is lid van het centrale comité van de wereldraad van kerken. PATNA, 8-8. Een mensenetende tijger in het Kaloriabos in Bhagal- poer (India) heeft in drie jaar tijds 371 mensen gedood, aldus is te Patna vernomen. De tijger had in augustus 1958 zijn eerste mens verslonden. Se dertdien zou het dier mensen heb ben verslonden met een gemiddel de van één mens per drie dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1