Verbroken Banden Uit de wijde wereld VOORKEURSRECHT Moskou opent geen nieuwe gezichtspunten inzake Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 No. 19018 „EEN OVERWELDIGENDE ERVARING" Nederlandse jongelui terug van reis naar Amerika ROTTERDAM, 5-8. Een overwel digende ervaring, maar toch ben ik blij weer in Nederland terug te zijn - zo was de stemming onder twee-en-dertig enthousiaste Neder landse jongens en meisjes, die met de „Grote Beer" terugkeerden van een reis naar Amerika. Allen zijn bijna een vol jaar van huis geweest, een tijd, waarin zij onschatbare ervaringen hebben op gedaan en tientallen nieuwe vrien den en vriendinnen gemaakt heb ben. De reis geschiedde in het ka der van de uitwisselingsaktie van de „American Field Service", de vrijwillige ambulance-organisatie, die in de beide wereldoorlogen zulk voortreffelijk werk heeft ver richt. De jongens en meisjes, allen afgestudeerd aan een Nederlandse middelbare school, kregen gastvrij heid in Amerikaanse gezinnen, doorliepen de hoogste klasse van een „High-school" en maakten daardoor intensief kennis met alle facetten van het leven in de nieu we wereld. President Kennedy ont ving hen kort na zijn ambtsaan vaarding in het Witte Huis. Een grote indruk op de achttien jarige Akke Poelstra uit Haren (Groningen), die lange tijd in de zuidelijke staten verbleef, heeft vooral het negerprobleem gemaakt. Het was vrijwel niet mogelijk om in contact te komen met de ge kleurde bevolking, zo vertelde ze. Onbewust blijft alles streng ge scheiden. Han Overeem, achttien jaar, uit Scherpenzeel, miste vooral de voor Nederland zo traditionele huiselijke gezelligheid. Het gezinsleven is niet zo intensief als bij ons. De huis vrouwen gaan te veel naar clubs en hebben te veel sociale verplich tingen, maar toch blijft de gezins band zeer sterk. Duiven „vliegen" naar Engeland ROTTERDAM, 5-8. Zaterdag a.s. zal op de Rotterdamse luchthaven ieder geluid worden overstemd door het ge-roekoe van postduiven. Duizend postduiven zullen dan namelijk - ditmaal onder het mot to: „vliegen is minder vermoeiend dan U denkt- een zeer merk waardige luchtdoop ondergaan: voor de eerste keer in de geschie denis van de Nederlandse duiven sport reizen zij per vliegtuig, zorg vuldig opgeborgen in vijfhonderd manden. De tocht gaat naar de Britse kustplaats Southend, die des zon dags het beginpunt is van een wedvlucht van de Nederlandse al gemene bond voor postduivenhou- ders. eens waardeloze zandwoestijn, nu object van grijpgrage handen De Sahara - dat was nog maar kort geleden een oceaan van zand, waar geen mens naar omkeek; de Arabieren, die een hekel hebben aan de woestijn, het allerminst. Dat veranderde met één slag, toen Franse technici ontdekten, dat on der de onvruchtbare bodem olie, aardgas en andere rijkdommen verborgen lagen. Van dat ogenblik af keken de Noordafrikanen niet langer met afgunst naar de schat ten van Europa, maar begonnen zij begerige blikken te werpen op de eerst zo verachte zandzee, waar van plotseling was gebleken, dat zij een soort paradijs is. De Gaulle kent de mensen en de volken goed genoeg om te weten, dat de door de Fransen - de Fran sen alleen - gedane vondsten in de Sahara de jalouzie van an deren zouden wekken, in het bi zonder in de aan de boorden van de woestijn liggende gebieden. Om aan dit zo menselijke zwak tege moet te komen, ontwierp hij een theorie. De Sahara is een soort oce aan en de aan haar „kusten" lig gende landen kunnen aanspraak maken op het eigen territoriale wa ter of zand. De „binnenzee" kan dan worden geëxploiteerd door de genen, die de olierijkdommen ont dekten en er dus het meeste recht op hebben, de Fransen, die daar bovendien ook nog, in tegenstelling met Algerijnen, Tunesiërs en Malis de technische bekwaamheid toe bezitten. HEBZUCHT ONDERSCHAT. Dit denkbeeld, waarvan de ver wezenlijking de Noordafrikanen in ieder geval een deel van de rijk dommen zou hebben geschonken, berustte op een onderschatting van de omvang der menselijke heb zucht. De Algerijnse onderhande laars zijn uit kasteel Lugrin (bij Evian) weggelopen, omdat de Fran sen weigerden een principiële er kenning van de Algerijnse souve- reiniteit over de gehele Sahara als voorwaarde voor het voortzetten der onderhandelingen met de F.L. N. te aanvaarden. En in Tunesië, het laatste domein van gezond ver stand in Noord-Afrika, gedraagt een in een olieroes verkerende Bourguiba zich als representant van de grofste nationalistische wil lekeur. De Frans-Noordafrikaanse verhouding is nu geheel beland in de sfeer van geweld en rancune. Een groot volk onwaardig is de reactie van de Fransen op dit dra ma. Zij schijnen voor crises, hoe gevaarlijk ook, immuun te zijn ge worden. De Gaulle zal het wel op knappen, is het liedje dat men steeds weer hoort. En De Gaulle, met de hooghartigheid aan sterke, geïsoleerde figuren eigen, bruskeert de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties en maakt het de bondgenoten moeilijk Frankrijk in Noord-Afrika de steun te verlenen, die het zozeer behoeft. HET GAAT OM DE NEUTRALEN Op gronden van rechtvaardigheid zouden Amerikanen, Britten en de andere westelijke landen in deze kwestie achter de Fransen moeten gaan staan, want zoals al gezegd, de Arabieren hebben nooit een cent om de Sahara gegeven, totdat de Fransen aantoonden, dat deze woestijn honderden miljoenen gul dens waard is. Het ongelukkige echter is, dat het Westen het zich op een ogen blik, dat de koude oorlog om Ber lijn zijn hoogtepunt tegemoet gaat, moeilijk kan veroorloven de zoge naamde neutrale staten aan de zij de van het communistische blok te drijven. En die neutrale staten zijn, voor al ook in de Verenigde Naties, steeds bereid gebleken in conflic ten als dat om de Sahara zich met de communisten tegen de koloniale mogendheden van gisteren te ke ren. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BONN. De Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, heeft verklaard dat West-Duitsland heeft aangeboden zijn acht leger divisies „op defensiesterkte" te brengen als de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken op hun komende conferentie in Parijs er om zouden vragen. NEW YORK. Drie leden van de subcommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties vertrekken dinsdag aanstaande uit New York naar Leopoldstad om er uit de eerste hand inlichtingen over Angola in te winnen bij men sen die dat land zijn ontvlucht, zo is in New York bekendgemaakt. ROME. Op goede gronden kan men aannemen dat de zesde Ame rikaanse vloot zal worden versterkt wanneer de crisis om Berlijn he viger wordt. Dit heeft de nieuwe commandant, admiraal David L. Macdonald, op een persconferentie in Rome meegedeeld. MERLEBACH. Een zeshonderd mijnwerkers hebben te Merlebach bij Metz het kantoorgebouw van een mijn waar deze week zeven arbeiders door een instorting om het leven zijn gekomen, met stenen bekogeld. HERGISWIL. Kikvorsmannen hebben vijf lijken geborgen uit de bus met het Amerikaanse gezel schap die woensdag in het Vier- woudstedenmeer gereden is. De bus is een eindweegs opgetakeld. BERLIJN. Het Oost-Berlijnse be stuur heeft besloten tot maatre gelen tegen „grensgangers" die in de Sowjet-zöne wonen en in West- Berlijn werken, aldus heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. mee gedeeld. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Koudekerke aan de Rijn: G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.). Aangenomen naar Ee (Friesland): G. Sinia te Spijk (Groningen). Bedankt voor Zuid-Beijerland: J. Spoelstra te Tilburg. MARKTBERICHTEN Veiling Steenbergen Hybriden zaaiuien: middel f 12, drielingen f 25,50-24,33; Pickles f 28,30. Plantuien: middel f 10,01; drielingen f 9,20; pickles f 9,01. Geveild plm. dertig ton. Het voorkeursrecht, dat bij de verkoop van verpachte landbouw gronden aan de pachter een rede lijke kans tot verwerving van de betreffende percelen geeft, is als wettelijke regeling vastgelegd in de pachtwet, doch geldt zeer zeker niet onder alle omstandigheden. Er kunnen gevallen voorkomen, waar in de pachter geen aanspraak kan maken op kooprechten, zelfs wan neer een eventuele andere koper niet genegen zou zijn het stuk land verder te verpachten. Wanneer de eigenaar van een stuk grond geen redenen kan aan voeren, waarom hij het niet aan de pachter en wel aan een derde verkoopt, kan de grondkamer de koopovereenkomst vernietigen. Dit is in het kort de regel, die bij de verkoop van verpachte landbouw gronden geldt. De pachter heeft als het ware alleen maar de pacht overeenkomst over te leggen als de verpachter bij de grondkamer met het verzoek komt een koopover eenkomst te bekrachtigen. De grondkamer zal dan het kooprecht aan de pachter moeten toekennen. Op deze regel zijn echter enkele zéér belangrijke uitzonderingen. Wanneer de verpachter het betref fende bezit verkoopt aan bloedver wanten in de rechte lijn (dat zijn dus vadermoeder, zoon, dochter) of aan schoonzoon, schoondochter, kleinkinderen, of aan echtgenoot of echtgenote, heeft de pachter geen voorkeursrecht. Evenmin geldt dit recht voor een onverdeel de boedel, die door verkoop in handen van één der deelgenoten komt. Een vierde geval doet zich voor, wanneer een landbouwgrond aan zijn bestemming wordt onttrokken (voor bebouwing bijvoorbeeld) of als een overheidslichaam koper is. Tenslotte is het nog mogelijk, dat het stukje land in feite bij een niet voor agrarisch doel gebruikte op stal behoort (woonhuis of loods). Om geen ongewenste verkaveling te voorkomen, wordt het stuk land dan met de opstal verkocht. PASSERING VOORKEURSRECHT Een dergelijke ongunstige verka veling kan voor de grondkamer reden zijn ook in andere gevallen het voorkeursrecht te passeren. Op zich is deze regeling heel begrijpe lijk, want de overheid geeft niet voor niets jaarlijks grote sommen uit voor de herverkaveling. Passe ring van het voorkeursrecht kan eveneens geschieden wanneer de eigenaar wel ernstige reden heeft om het stuk aan een ander te ver kopen. Onder deze anderen vallen bijvoorbeeld familieleden in zijlijn of in de tweede graad (broers, zus ters, ooms en tantes). Wanner de grondkamer het voor keursrecht heeft gepasseerd, is er nóg altijd beroep mogelijk en wel bij de Centrale Grondkamer te Arnhem. Daarom wordt bij de goedkeuring van een overdracht, waarbij de pachter is gepasseerd, door de grondkamer bepaald, dat de overdracht niet in de openbare registers kan worden ingeschreven voordat vaststaat, dat de pachter geen pogingen meer zal doen om van zijn voorkeursrecht gebruik te maken. De grondkamer is verplicht de pachter een afschrift van zijn be slissing te sturen en met de datum van verzending vangt de periode van één maand aan, binnen welke de pachter in beroep kan gaan. De pachter kan ook zijn voor keursrecht „verkopen" door aan de Vrijdag is de Nederlandse elfde brigade infanterie haar oefeningen in La Courtine begonnen. Bij ge legenheid van de verjaardag van prinses Irene werden er des avonds concerten gegeven door de kapellen van de genie en het Irene-regi- ment. Zaterdag was er een mu ziekuitvoering voor het publiek. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren Z I E R I K Z E E TELEFOON 2255 beschermt pachter niet te allen tijde verpachter bepaalde voorwaarden te stellen, bijvoorbeeld, dat hij het stuk land verkoopt aan iemand, die hem in het pachtgenot zal la ten. In veel gevallen zal de verko per geneigd zijn een dergelijk voorstel te aanvaarden. Twee kanten kan de pachter, die een stuk land wil kopen, uit. Op de openbare verkoping kan hij ge woon meebieden en wordt hij, wanneer hij het hoogste bod doet, eigenaar. Dit kan van belang zijn, wanneer er kans is, dat de grond kamer het voorkeursrecht passeert. Durft de pachter dit risico aan, dan wacht hij rustig de verkoping af en biedt een even hoog bedrag als de hoogste bieder. Van boven gegeven regels hangt het dan af, of het voorkeursrecht zwaar ge noeg zal wegen om de pachter in het bezit te stellen van het per ceel. Gemeente Duiveland Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli Geboren: 12. Johannes, z. van C. J, Hillebrand en D. P. Kuijper (ge boren te Zierikzee), Ouwerkerk; 16. Hans, z. van A. P. Boogerd en M. Ci Dorst, Ouwerkerk; 16. Jan, z. van H. Kik en J. C. van Eenen- naam, Nieuwerkerk; 22. Arie Cor nells, z. van A. Koetsier en A. van Wijgerden, Nieuwerkerk; 25. Pau lina Cornelia, d. van L. de Later en C. P. Verwijs, Oosterland; 26. Jacobus Cornelis, z. van L. M. Hanse en H. van den Berge (gebo ren te Zierikzee), Oosterland. Overleden: 9. Jozina Adriana Struijk, Oosterland; 8. Marinus Willem de Vin, Oosterland (over leden te Zierikzee); 17. Jakob Boo- gert, Nieuwerkerk (overleden te Zierikzee); 18. Janna Jonker, wed. van Jan Lonke, Ouwerkerk. Gehuwd: 7. Adriaan Bakker, 25 j. en Evelina Wilhelmina Stouten, 19 j., beiden wonende te Ooster land; 12. Cornelis Jacobus de Jonge, 78 j. (wonende te Tholen) en Lena Blaak, 51 j., wonende te Ooster land; 14. Johannes Fluijt, 24 j. en Cornelia Wilhelmina van Felius, 19 j., beiden wonende te Oosterland. 'Ingekomen: N. van der Wekken, uit Bruinisse naar Nieuwerkerk; Hendrika Pieternella Groenewege, echtgenote van K. J. Lodewijk, uit Zierikzee naar Nieuwerkerk; Mar tina Adriana de Vin, uit Zierikzee naar Oosterland; Hendrik Stam, uit Heemskerk naar Ouwerkerk; Sjoerd Westerhof, uit Rotterdam naar Nieuwerkerk; Cornelis Jaco bus de Jonge, uit Tholen naar Oos terland. Vertrokken: H. Goudzwaard, van Oosterland naar Bruinisse; Janna de Reus, van Nieuwerkerk naar 's-Gra venpolder; Kornelis Nikerk, van Nieuwerkerk naar Yerseke; Albert Winkel, van Oosterland naar Vleuten-De Meern; Johannes Fluijt van Oosterland naar Brouwersha ven (Dreischor); Cornelia Wilhel mina van Felius, van Oosterland naar Brouwershaven (Dreischor) Carel Frederilc Mulders, van Nieu werkerk naar Steenbergen; Johan nes Jacob Brouwer, van Nieuwer kerk naar Bruinisse; Govert Wil helmus de Reus, van Nieuwerkerk naar Brouwershaven (Dreischor). ANTWOORD AAN HET WESTEN MOSKOU, 4-8. De Sowjet-Unle heeft in nota's aan de westelijke landen opnieuw aangedrongen op een vredesverdrag met Duitsland, zo meldt Tass. Rusland is bereid tot onderhandelingen over zulk een verdrag. Het heeft echter de in druk gekregen, dat Amerika niet voor dergelijke besprekingen voelt en een vreedzame regeling met Duitsland voor onbepaalde tijd wil uitstellen. De onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd tussen de landen die met Duitsland in oorlog zijn geweest enerzijds en de twee Duitse staten anderzijds. De Sow jet-Unie heeft er ook geen bezwaar tegen dat er twee vredesverdragen worden gesloten - één met West- en één met Oost- Duitsland, als de basis van deze verdragen gelijk is. Als West-Duits- Behalve vet wordt thans ook vlees in Cuba gerantsoeneerd. Vol gens sommige deskundigen is het tekort te wijten aan onvoldoende fok-maatregelen. Ook andere voor name voedingsmiddelen zijn daar schaars. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over juni/juli Geboren: 4 juni:. Johanna Be- rendina, dochter van J. P. Starren- burg en H. J. Brouwer; 13 juni: Eric Martinus, zoon van J. Lege- maate en M. E. Moerland (Kerk- werve); 24 juni: Marina Leent je, dochter van L. Boot en D. K. Quist (Duivendijke); 2 juli: Leendert Jos, zoon van A. P. Bijl en J. Vroegop (Duivendijke); 20 juli: Cornelis, zoon van M. de Jonge en G. Be- zuijen (Duivendijke). Gehuwd: D. Landman en C. Ver- hage (juni); S. Flohil en W. de Jonge (Scharendijke, juni). Overleden: juni: A. de Jonge, weduwnaar van C. Stoel (Kerkwer- ve); juli: A. Bevelander, echtgenoot van J. Wandel (Scharendijke). Ingekomen: 2 juni: N. T. Bouw man, echtgenote van P. Overbeek van Renesse (Kerkwerve); 16 juni: W. K. den Boer met gezin van Brouwershaven (EUemeet); 22 juni: J. den Boer van Breda (Kerkwer ve); 27 juni: M. M. Boot met gezin van Haamstede (Kerkwerve); 28 juni: H. van der Wekken met ge zin van Noordgouwe (Kerkwerve); 29 juni: D. Scheele met gezin van Aardenburg (Kerkwerve); 4 juli: A. A. B. Costerus van Oostkapelle (Eikerzee); 12 juli: A. C. Y. van der Lans met gezin van Zierikzee (Kerkwerve); 15 juli: J. den Haan met gezin van Dreischor (Scharen dijke); 24 juli: W. M. de Groot van Rotterdam (Eikerzee). Vertrokken: 8 juni: M. C. Kloet, echtgenote van Moes, van Eiker zee naar Amsterdam; 19 juni: J. Janse met gezin van Duivendijke naar Spijkenisse; 30 juni: C. Ver- hage, echtgenote van Landman, van Scharendijke naar Zierikzee; 25 juli: E. C. Capelle, weduwe van Fondse, met gezin van Kerkwerve naar Dordrecht; 31 juli: J. W. Rin- gelberg met gezin van Scharen dijke naar Numansdorp. land niet mee wil doen, zal er al leen een verdrag met Oost-Duits- land worden gesloten door de lan den die dit wensen. De Sowjet- Unie geeft er evenwel de voorkeur aan, dat de westelijke landen mee doen. WASHINGTON, 4-8. De Russi sche nota bevat geen verrassingen, zei iemand van liet departement van Buitenlandse Zaken in Wash ington. ONGELUKKEN OP DE WEG WINSCHOTEN. Op rijksweg 42 (Groningen-Nieuweschans), in de omgeving van Winschoten, is een Duitse auto in botsing gekomen met een Zweedse wagen. De Zweedse wagen sloeg enkele malen over de kop en belandde in een sloot. De inzittenden werden door omstan ders bevrijd. De 70-jarige J. B. uit Allerup is in het ziekenhuis van Winschoten overleden. De 50-jarige G. M. E. O. uit Norrköping en zijn vrouw M. T. zijn zwaar gewond, hun zoon C. G. O. heeft een lichte shock. Mevi'ouw A. heeft een sche- delbasisfraktuur. De Zweedse auto is onherstelbaar vernield. AMSTERDAM. De 60-jarige bromfietser B. P. is in Amsterdam op de hoek Stadionweg-Schubbert- straat aangereden door een vracht auto, die hem geen vorrang ver leende. De heer P. werd ernstig aan het hoofd gewond en is later in het Wilhelminagasthuis overle den. HEEMSTEDE. De 60-jarige heer J. N. uit Heemstede en zijn echt genote zijn bij een verkeersongeluk in Duitsland zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later zijn over leden. De auto van het echtpaar N. was op een kruispunt in Hardt (Baden-Würtemberg) in botsing ge komen met een vrachtwagen. EDE. Op de rijksweg Utrecht- Arnhem bij Ede zijn bij een ver keersongeluk twee personen om het leven gekomen en drie ernstig gewond. Een Duitse personenauto met vijf inzittenden, allen afkom stig uit Barmen-Wuppertal, reed in volle vaart tegen de achterkant van een voor hem rijdende vracht auto met aanhangwagen uit Millin- gen. De Staatkundig Gereformeerde Partij DEN HAAG, 5-8. Op de onlangs gehouden algemene vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij zijn tot leden van het hoofd bestuur gekozen de hervormde pre dikanten ds. v. d. Endt Braat te Monster, ds. J. van de Haar te St. Maartensdijk en ds. W. L. Tukker te Katwijk aan Zee. De bedoeling was, dat ds. Tukker wijlen ds. P. Zandt als partijvoorzitter zou op volgen. Naar wij vernemen heeft alleen ds. van de Haar zijn be noeming aangenomen. Over de aanwijzing van een voorzitter zal het hoofdbestuur zich nog nader beraden. FEUILLETON 27 Lisaweta had onbeweeglijk in een fauteuil gezeten. Hij daaren tegen, had het op zijn stoel niet uitgehouden en afleiding gezocht in een eindeloze wandeling door de kamer. Wel honderd maal had hij een blik op zijn armbandhorloge geworpen, zonder de tijd in zich op té nemen. Nooit had hij geweten, dat een uur zolang kon duren, als men niets anders had te doen dan wachten. Bij elk geluid van een autoclaxon op straat schrok hij op. Waren zijn achtervolgers hem reeds op het spoor? Kwam daar Terschillow om Lisaweta te arres teren? Was Hixley er niet in ge slaagd een visum te bemachtigen? Had men ontdekt, dat de pas ver valst was? Of had Daisy bemerkt, dat zij haar pas kwijt was en daar van aangifte gedaan? Het waren martelende minuten en martelende vragen, waarbij Li saweta intussen steeds bleker en moedelozer scheen te worden. Toen precies zestig minuten la ter de sleutel in de huisdeur werd gestoken en onmiddellijk daarop Hixley's voetstappen op de gang weerklonken, had Robert het bijna uitgeschreeuwd van blijdschap, zo ondragelijk was de spanning ge worden, waarin hij verkeerde. In flagrante tegenstelling daar mee was de houding van de En gelsman, die zo rustig de kamer binnen stapte, alsof hij van een onbetekenend wandelingtje térug- keerde. „Allright", zei hij, terwijl hij Ro bert de pas overhandigde. Een vluchtige blik overtuigde deze, dat het vereiste visum er in was aan gebracht. „Hixley!" Robert kon nauwelijks door Marlise Kolling spreken. Hij kneep de hand van zijn gastheer bijna fijn van louter dankbaarheid. Lisaweta was uit haar stoel opgesprongen. Ook zij kon maar niet begrijpen, dat niets van haar vertrek uit Rusland thans meer in de weg stond. Hetgeen daarop volgde, geleek een droom. James kwam met kof fers aandragen. Een groot pak, dat Hixley had meegebracht, bleek een warme, met kameelhaar gevoerde mantel en een daarbij behorende vliegkap te bevatten, waarin Lisa weta er geheel anders uitzag. Hix ley's auto stond nog voor deur. Hij bracht het tweetal zelf naar het vliegveld. Passagiers, hulpvaardige employé's, ambtenaren Ro bert's hand beefde licht, toen hij hun de passen overhandigde. Hij zag Lisaweta wankelen, maar reeds stond Hixley vlak achter haar. Zij kon eenvoudig niet omvallen, zo zat zij tussen Robert en Hixley in geperst. „Ik ga niet mee", zei Hixley tot de douane, die hem blijkbaar goed kende en hem zeer eerbiedig groet te. „Ik breng mister Robert en miss Lohr alleen maar naar het vlieg tuig". „Kan passeren!" De ambtenaar plaatste het contrölemerk op Ro bert's en Lisaweta's pas. Zij ver lieten vrijwel als laatsten het dou anekantoor. De grote machine stond reeds startklaar; het glan zende metaal fonkelde in de warme middagzon. „Good by!" Hixley schudde bei den hartelijk de hand. Lisaweta klom het trapje op. Haar voeten waren zwaar van angst. Nu nam ook Robert zijn plaats in het vliegtuig in. En dan - een lichte trilling ging door het stalen lichaam van de machine, zij rolde over de start baan - steeg langzaam omhoog - Hixley's gestalte werd kleiner - de aarde vlood weg - het blauw van de hemel nam hen op - Sow jet- Rusland bleef achter. Op dat ogenblik werd het Lisa weta te machtig. Zij kon niet meer. Het liet haar totaal onverschillig, of de andere passagiers haar nieuwsgierig en verbaasd aan staarden. Zij moest huilen - en Robert Eschberg liet haar begaan. Nu mocht zij immers wel een ogen blik zwak zijn. Nu, eindelijk kon de angst en de intense spanning, waarin zij de laatste uren had ver keerd, een uitweg vinden. Geleidelijk, pas in het verdere verloop van hun reis, bracht Esch berg haar van zijn plannen op de hoogte. Zij had gedacht, dat hij haar naar Duitsland zou brengen, maar hij wist haar spoedig te over tuigen, dat dit op het ogenblik on mogelijk was. Geen drie dagen zou zij zich op de pas van Daisy Lohr in Duitsland kunnen ophouden zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Ongetwijfeld zou Daisy haar verlies weldra bemerken en het onrechtmatig gebruik van een dergelijk dokument werd nu een maal zwaar gestraft. Met haar Sowjet-pas kon zij in Duitsland natuurlijk niets beginnen, het was maar beter, dat men die daar in het geheel niet te zien kreeg. Bo vendien zou haar Russisch accent waarschijnlijk al heel spoedig de aandacht trekken en aangezien Rusland en communisme in het Derde Rijk nu eenmaal synoniem waren, zou men haar wel niet be paald met open armen ontvangen. Kort en goed - aan Duitsland viel eenvoudig niet te denken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5