DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wostok II" rond de aarde RUSSEN LANCEREN SUCCESVOL TWEEDE BEMAND RUIMTEVAARTUIG Westelijken verwachten topconferentie in Londen of Genève China en de Sowjet-Unie Onderzoek van de oceaanbodem „Westen kan zich concessies veroorloven" Bij instelling luchtbrug naar Berlijn worden vliegtuigen neergeschoten „Koude oorlog wordt lange strijd" Sowj et-premier naar Tunesië Krijgt Engeland plastic munten? Vier doden bij autobotsing in gemeente Staphorst MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19018 ZIERIKMSOEKNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Majoor Titof maakt serie omwentelingen MOSKOU, 6-8. De Sowjet-Unic heeft zondag haar tweede man in een baan om de aarde gebracht. Het Is de 26-jarigc majoor Gher- man Stepanovvitsj Titof. Zondag ochtend is hü met zijn 4.731 kilo wegend ruimtevoertuig Wostok II' begonnen banen om de aarde te beschrijven op een afstand van mi nimaal 178 en maximaal '257 kilo meter. In 88,6 minuten is hij de aarde om. Het ligt in de bedoeling weer op Russisch gebied te landen. Dit zou waarschijnlijk maandagochtend ge beuren na het maken van vijftien a twintig ronden. Titof heeft gemeld dat hij het uitstekend maakt. Alle instrumen ten werken naar behoren. De eerste Russische ruimtevaar der, Joeri Gagarin, is op het ogen blik in Canada. Hij maakt een we reldreis. Gagarin wil zondag in plaats van maandag naar de Sow- jet-Unie terugkeren teneinde Titof zo spoedig mogelijk te kunnen be groeten. Verbindingen Titofs bewegingen zijn op de grond via televisie te volgen. Er is ook een radio-verbinding. De ruim tevaarder is getrouwd. Hij heeft geen kinderen. Om één uur des nachts Neder landse tijd had majoor Titof twaalf omwentelingen gemaakt en 537.300 kilometer afgelegd. Majoor Titof meldde dat hij goed heeft kunnen slapen. Alle apparatuur van de „Wostok II" blijft normaal functio neren. De ruimtevaarder die zei zich uitstekend te voelen, had tij dens zijn slaap een polsslag die bin nen 53 tot 67 slagen per minuut bleef. Majoor Titof is om 00.37 uur Nederlandse tijd wakker geworden. Zeventien omwentelingen In Moskou werd van goed inge lichte zijde vernomen dat de „Wos tok 11" zeventien maal een baan om de aarde zal beschrijven. Door de draaiing van de aarde verplaatst het punt dat het ruimtevaartuig op aarde passeert zich met elke voltooide omwenteling 225 graden of 2.500 kilometer ten westen van de lanceerbases. Titof kan na ze ventien twintig omwentelingen weer op Sowjet-grondgebied lan den. Portret van Titof Majoor Titof is 26 jaar - één jaar jonger dan Gagarin - en geboren in Siberië in Kontayskigrad. Zijn vrouw is 22 jaar. Kort voor de lancering legde hij de volgende verklaring af: „Beste kameraden en vrienden, ik heb de 1 eer een nieuwe ruimtevlucht te TOCH OVERLEG OVER BERLIJN? Betere vooruitzichten op westelijk initiatief LONDEN, 6-8. Regeringskringen in Londen verwachten als resultaat van het westelijk overleg over de huidige crisis een uitnodiging aan Chroesjtsjef voor een topconferen tie - mogelijk in Londen of Genève, maar in elk geval in Europa, aldus het Engelse blad „The Observer". „Men gelooft dat de jongste Sow- jet-nota, met het accent op de be reidheid van de Sowjet-Unie te on derhandelen en de gevaarlijke mi litaire voorbereidingen in midden- Europa en niet op dreigementen in zake Berlijn tot actie over te gaan, is bedoeld om de verantwoordelijk heid voor het ontstaan van de cri sis op het Westen af te schuiven". „De vooruitzichten op een wes telijk initiatief zijn verbeterd nu bekend is dat Bondskanselier Ade nauer zijn bondgenoten heeft mee gedeeld dat hij niet in politieke moeilijkheden zal geraken door een maken in het Sowjet-ruimtevaar- tuig „Wostok II". Woorden zijn niet toereikend om het geluk en de trots die mij vervullen tot uitdruk king te brengen. Men heeft mij een eervolle en verantwoordelijke taak toevertrouwd". NEW YORK, 6-8. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten meer malen verzekerd dat zjj China niet helpt b(j de vervaardiging van atoomwapens, aldus de Amerikaan se afgevaardigde op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Dean. „De Russen hebben laten door schemeren dat zij een verdrag over het staken van atoomproeven wil len omdat zij de Chinese commu nisten dan geen splijtbaar materi aal behoeven te leveren", zo voegde hij er aan toe. Dean, die in een televisie-inter view sprak zei ervan overtuigd te zijn dat „vroeg of laat" overeen stemming zal worden bereikt over een verdrag. De Russen zullen zich waarschijnlijk ook aan dit verdrag houden, „uitsluitend en alleen uit eigen belang". De Amerikaanse marine heeft de bathyscaaf Triesteuitgerust met een mechanische arm om het onderzoek van de zeebodem te vergemakkelijken. Oceanografen in de stalen bol, die aan de bathyscaaf (gevuld met benzine) is opgehangen kunnen nu mon sters nemen op verschillende'hoogte - ook van het planten- en dierenleven. In 1960 werd het zeventig ton wegende gevaarte in zee neergelaten en bereikte een diepte van elf kilometer. Allerlei onderzoekingen, ook die van de stromingen langs de zeebodem, kunnen op deze wijze veel betere resultaten afwer pen dan met de oudere methoden mogelijk was. ANDERE STEM OVER BERLIJN westelijk initiatief vóór de alge mene verkiezingen in West-Duits- land, op 17 september". Mening van Stevenson HYANNIS PORT, 6-8. Adlai Ste venson, de Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, gelooft dat de jongste Sow jetnota „elementen voor een regeling bevat of in ieder geval voor uitstel" van een krachtmeting om Berlijn. Stevenson, die zaterdag president Kennedy in diens zomerverblijf te Hyannis Port (Massachusetts) be zocht voor besprekingen over de Amerikaanse politiek in de Ver. Naties, verklaarde tegenover de verslaggevers dat Chroesjtsjefs laatste nota „verzoenender" is dan al het andere dat de Sowjet-pre mier tot op heden heeft laten weten. Volgens Stevenson is het duidelijk dat Chroesjtsjef geen oorlog om Berlijn wil. Harde taal van Chroesjtsjef MOSKOU, 6-8. Chroesjtsjef heeft vorige week tegenover premier Fanfani van Italië verklaard dat de vliegtuigen zullen worden neer geschoten als de geallieerden een nieuwe luchtbrug naar Berlyn in stellen. Dit wordt van gewooniyk welingelichte zyde in Moskou ver nomen. De Russische premier voegde daaraan toe, dat er dan spoedig een kernoorlog uit zou voortvloeien. Aangenomen wordt dat Chroesj tsjef hetzelfde heeft verklaard te genover Kennedy's adviseur voor de ontwapening, John McCloy, die hem tien dagen geleden aan de Zwarte Zee heeft bezocht. Chroesjtsjef zei dat de geallieer den tot een akkoord met Oost- Du itsland zouden moeten komen. Hij gaf als voorbeeld de civiele luchtroute Moskou-Londen, die over Denemarken gaat. De Sowjet- Unie moest daartoe een overeen komst met Denemarken sluiten. De vrije status van Berlijn* kan volgens de Russische premier op twee manieren worden gewaar borgd, een garnizoen van Ameri kaanse, Engelse, Franse en Rus sische troepen of door V.N.-troepen Geen vr(je verkiezingen Chroesjtsjef bleef bij zijn weige ring te onderhandelen over zelfbe schikkingsrecht voor geheel Duits land door vrije verkiezingen. De Sowjet-Unie zou een conferentie over een vredesverdrag waar deze eis wordt gesteld, verlaten. De Russische premier sprak nog steeds volgens genoemde kringen, van landen als Italië en Engeland als van „onze gijzelaars", omdat zij Amerikaanse raketbases hebben. Deze landen zouden bij het uitbre ken van een oorlog door de Sow jet-Unie met raketten worden be stookt. Er stonden er al genoeg op Engeland gericht om dit land ge heel te verwoesten. ZANDVOORT. Zondagmiddag is de 19-jarige M. S. uit Ophoven uit Duitsland, die voor enkele uren in Zandvoort vertoefde, bij het baden in zee verdronken. Zij werd door een golf omgegooid en kwam niet meer boven. Enige minuten later spoelde het stoffelijk overschot op het noordelijk strand aan. Kunst matige ademhaling mocht toen niet meer baten. Burgemeester bij de brand GENEMUIDEN, 5-8. „De burgemeester was op het terrein van de brand aan wezig", merkte een der toe schouwers op, toen te Ge- nemuiden een open auto, waarin een officieel gezel schap was gezeten, plotse ling in lichterlaaie stond. Het was een door het ge meentebestuur gehuurde wagen, waarin de nieuwbe noemde burgemeester van Genemuiden, de heer M. Soetendal uit Wlerlnger- werf, gemeente Wierlnger- meer, met zijn gezin een rondrit door de gemeente maakte. Het burgemeesters echtpaar werd officieel aan de grens der gemeente ont vangen. De plotselinge au- tobrand verwekte wel enige consternatie, maar de in zittenden bekwamen geen letsel. Zij konden onmiddel lijk hun weg vervolgen, dankzij de bereidwilligheid van een fabrikant, voor wiens woning de gebeurte nis zich afspeelde. Deze stelde zijn eigen wagen ter beschikking van het burge meestersgezin. Zonder noe menswaardig oponthoud arriveerde de stoet bij het raadhuis, waar de nieuwe burgemeester werd geïn stalleerd. v LONDEN, 7-8. Het Britse libe rale blad „Guardian" schryft dat het Westen zich concessies kan ver oorloven wat de erkenning van Oost-Duitsland aangaat. Tot dusver is - zo zegt het blad in een hoofd artikel over Beriyn - de houding van het Westen even star geweest als die van Chroesjtsjef. Indien de westeiyke landen een botsing wil len vermyden, moeten zy met op- bouwender voorstellen komen dan zy tot dusver hebben gedaan. In Berlijn zelf zijn geen grote concessies mogelijk. Het Westen kan niet toestaan dat West-Berlijn een gedemilitairiseerde vrijstad wordt, omdat daarmee de enige waarborg voor de vrijheid van de Westberlijners wordt weggenomen. De voorwaarde voor concessies wat de erkenning van Oost-Duits- land betreft, moet zijn dat ook de tegenpartij tot concessies bereid is. Het blad noemt een gewaarborgde vrije toegang tot West-Berlijn. Ket enige nadeel zou zijn dat in zeker opzicht de verdeling van Duitsland wordt gewettigd, maar daar staat tegenover dat die schei ding een feit is. Hieraan kan alleen een einde worden gemaakt tot een vorm van losmaking (disengage ment). Indien het Westen dit niet wenst, moet het de hoop op hereni ging laten varen. MACMILAN: MOSKOU, 5-8. Premier Chroesj tsjef heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Tunesië aanvaard, doeh de datum voor het bezoek moet nog worden vastgesteld. De Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken, Sadok El Mokad- dem, heeft zaterdag in Moskou be kendgemaakt, dat de uitnodiging was vervat in een persoonlijke brief van Bourguiba aan de Sowjet-pre- mier, die hij, Mokaddem, zaterdag aan Chroesjtsjef heeft overhandigd Mogelijk zal Chroesjtsjef zijn be zoek aan Tunesië verbinden aan een reis naar andere Afrikaanse landen die hem hebben uitgenodigd, De Tunesische minister is woens dag in Moskou aangekomen om het Tunesische standpunt inzake Bi- zerta uiteen te zetten. Andere Tn- nesische ministers maken soortge lijke Informatiereizen naar Was- 'hington, Dakar en Senegal. LONDEN, 4-8. De Britse premier, Harold MacMillan, heeft vrydag in een televisierede tot het Britse volk verklaard, dat de kwestie-Beriyn niet kan worden losgemaakt van de betrekkingen tussen Oost en West als geheel. Sedert het mislukken van de grote topconferentie, vorig jaar in Parijs, zijn die betrekkingen er niet beter op geworden, aldus MacMil lan. Met de onderhandelingen in Genève over stopzetting der kern proeven zijn vrijwel geen vorde ringen gemaakt; voor de ontwape ning zijn de vooruitzichten zeer duister en de conferentie over Laos schiet ook vrijwel niet op. In deze sfeer en met dit alles als achter grond, duikt nu de kwestie-Berlijn op. De Britse premier stelde met na druk dat het Westen een verant woordelijkheid heeft tegenover de twee miljoen Westberlijners, die onder hun bescherming in vrijheid een bestaan hebben opgebouwd. Het zou niet voorzichtig en niet eervol zijn als het Westen hen in de steek liet. Herdenking te Hiroshima TOKIO, 6-8. Hirosjima herdacht zondag het feit dat zestien jaar ge leden de atoombom boven de stad ontplofte. De burgemeester, Shinzo Hamai, plaatste bij het monument dat is opgericht op de plaats van het centrum van de ontploffing een steen met de namen van honderd twintig personen die vorig jaar tengevolge van de explosie zijn overleden. Zaterdagavond is nog een 71- jarige man overleden die vorig jaar juni in het ziekenhuis voor slacht offers van de atoombom werd op genomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie in alles slaagt is te be- 1 klagen, want hij leert nooit te vechten. Het zal van de Russen afhangen wat er gaat gebeuren. Doch wat er in de herfst ook gebeuren zal in en om Beriyn, vast staat dat de koude oorlog een lange stryd zal worden. Daarom zullen de westeiyke lan den en met name de vrye landen van Europa nauw verenigd moeten blyven. Hongaars vliegtuig neergestort Aantal doden: vier-en-twlntig WENEN, 6-8. Een Dakota van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij is zondag in het oosten van Pest, een deel van Boedapest waar veel mensen wonen, neergestort. Vier- en-twintig mensen 2ijn om hét le ven gekomen. De twintig passagiers en vier be manningsleden van het toestel wa ren allen Hongaren. Het vliegtuig was opgestegen voor een rond vlucht. De politie deelde mee dat de Dakota nadat hij in een woon wijk was neergekomen, in brand was geraakt. Geen enkele inwoner van de wijk liep letsel op. Nederlandse bus in Denemarken verongelukt KOPENHAGEN, 6-8. Tussen Aar- huus en Skanderborg in Denemar ken, in de buurt van het plaatsje Hoerning, is zondagochtend een Amsterdamse autobus, waarin o.m. Nederlandse onderwijzeressen en verpleegsters op vakantie waren, bij het inhalen in een sloot gere den en gekanteld. Van de 45 passagiers, meren deels Amsterdammers, liepen er 13 lichte verwondingen op. Elf hunner konden na behandeling het ziekenhuis van Aarhuus dadelijk weer verlaten. Twee vrouwen zijn, vermoedelijk voor slechts enkele dagen, opgenomen. De een had een lichte hersenschudding en de an der een hoofdwond die moest wor den gehecht. DEN HAAG, 5-8. De Engelse re gering onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid een tweetal be langrijke wijzigingen in het munt stelsel te brengen. In de eerste plaats wordt nagegaan of het del cimale stelsel zou kunnen worden Ingevoerd. In de tweede plaats wordt onderzocht of tot uitgifte van plastic muntstukken zou kun nen worden overgegaan, zo deelt de Britse amabssade in Den Haag mede. Dit heeft de heer Anthony Barber, economische secretaris van het ministerie van financiën in het Lagerhuis verklaard. Hij zeide zo als reeds werd gemeld te hopen, dat het onderzoek naar de invoe ring van het decimale stelsel nog dit jaar zal kunnen worden vol tooid. Wat de invoering van plastic muntstukken betreft heeft dit ma teriaal verschillende voordelen. In de eerste plaats zijn de muntstuk ken goedkoper aan te maken. Ver der zijn ze lichter dan metalen muntstukken. Bovendien zouden de verschillende waarden door kleurverschil van elkaar kunnen worden onderscheiden. MEPPEL, 5-8. By een verkeers ongeval in de gemeente Staphorst, op de Ryksweg Zwolle-Meppel, vonden vry dagavond vier personen de dood. Een personenauto, bestuurd door de heer De Groot uit Apeldoorn, raakte daar omstreeks zeven uur aan het slippen en kwam in bot sing met een tegemoetkomende auto van de familie Franken uit Harder wijk. De heer De Groot werd via de achterruit uit zijn auto geslin gerd, kwam op de weg terecht en was op slag dood. In de auto van de familie Franken waren drie do den te betreuren, onder wie een jongetje van zes jaar. Twee andere inzittenden werden ernstig gewond. Behalve de 52-jarige heer C. de Groot uit Apeldoorn, vonden bij dit ongeval de dood het bejaarde echtpaar Eijer uit Gorredijk en het 6-jarig zoontje van de familie Eijer uit Harderwijk. De tweede auto werd bestuurd door de 38-jarige als de heer A. Eijer uit Harderwijk. Deze werd ernstig gewond, even als d eheer A. Eijer uti Harderwijk. Hec ongeluk gebeurde tijdens een hevige regenbui, waardoor do auto van de heer De Groot in een slip raakte. Kardinaal van Roey overleden MECHELEN, 6-8. - De primaat van België en aartsbisschop van Mechelen, Jozef Ernest kardinaal van Roey, is zondagochtend om zes uur in Mechclen overleden. Bij afwezigheid van premier Le- fèvre heeft de minister van Lands verdediging, P. W. Segers, zondag middag namens de Belgische rege ring een laatste groet aan het stof felijk overschot gebracht en daar bij voor de zielerust van de over ledene gebeden. Ook tal van andere autoriteiten, zowel wereldlijke als kerkelijke, gaven persoonlijk van deelneming blijk. Voorts kwam een stroom van telegrammen met rouwbeklag uit binnen- en buitenland, waaronder een boodschap van koningin Eliza beth van België, die op het ogen blik in Spanje vertoeft. Het publiek zou vandaag (maan dag) in de gelegenheid worden ge steld in het bisschoppelijke paleis een laatste groet te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1