Overdenking Afbraak aan de Oude Haven Te Zierikzee herleefde de sfeer van de Zomeravondfeesten GEWOON Aan de Oude Haven is een begin gemaakt met de afbraak der huizen, op de grond waarvan een r.k.-rust huis zal verrijzen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Centrale Werkplaats te Zierikzee krijgt eigen administrateur ZIERIKZEE, 3-8. Onder voorzit terschap van de heer M. C. Ver heden vergaderde heden (donder dagmiddag in het hotel Van Op pen te Zierikzee het algemeen be stuur van de Centrale Werkplaats Schouwen-Duiveland. Deze vergadering was gepland voor een spoedeisende zaak, name lijk de benoeming van een eigen administrateur voor de werkplaats in verband met het vertrek van de ambtenaar van de gemeente Zie rikzee, die tot nu toe deze admini stratie verrichtte. Namens het dagelijks bestuur vroeg en verkreeg de voorzitter machtiging van de algemene ver gadering oproepen te plaatsen voor het aantrekken van een admini strateur. Uit de te verwachten benoeming blijkt wel de voorspoedige groei van de werkplaats te Zierikzee, waar thans vijftig personen wer ken, het leidinggevend personeel inbegrepen. De voorzitter deelde de vergadering mee dat een schrifte lijk advies inzake deze benoeming van het verificatiebureau nog niet is opgemaakt, doch dat dit zeker positief zal zijn in verband met een mondelinge toezegging van de di recteur van dit bureau en een ver tegenwoordiger van het ministerie. Volledige dagtaak De aan te trekken administrateur krijgt een volledige dagtaak te ver vullen. Op een vraag van burgemeester S. Francke van Middenschouwen deelde de voorzitter mee dat het Rijk in deze benoeming geen sub sidie verstrekt en dat alle andere Centrale Werkplaatsen in het land - uitgezonderd die van Goes, waar een gemeente-ambtenaar met de zaken is belast - een eigen admini stratieve kracht hebben. Voorts werd in deze vergadering medegedeeld dat de begrotingswij ziging ten aanzien van het beste- dings gereedmaken van de nieuw te bouwen werkplaats door Ged. Sta ten is goedgekeurd, hetgeen voor het bestuur een grote steun bete kent bij de verdere realisering van deze nieuwbouw. cs<^es<*<^egöK9esc£<f wij ouders Dat handje komt vanzelf l Met stofzuiger en stoflap had Nel de hele morgen rondgedraafd. Ze wilde dat haar huis er keurig zou uitzien. Snel werd even de koffie tafel genuttigd en de boel weer afgeruimd, afgewassen en opgebor gen. Zo, nu moest ze nog vlug zijn, wilde ze alles klaar hebben om Connie te ontvangen. Vlug werd kleine Ankje een uur eerder uit haar middagslaapje gehaald, in een „mooie" jurk gewurmd en met twee grote strikken in het haar in de box gezet. Prompt zette de jongedame een keel op van jewelste, want zij was zoals zoveel kleine kinderen bizon der gevoelig voor sfeer en stem ming in huis. Een korter middag slaapje, de mooie jurk met de strikken, moeder zenuwachtig, dat voelde het meisje goed aan en het werd dwars en onwillig. Nel ergerde zich geweldig en probeerde Ankje zoet te krijgen. Naar hoor, dat juist vandaag de werkster ziek was en zij alles al leen moest doen juist nu Connie voor het eerst sinds jaren op visite zou komen. Connie was een oude schoolvriendin van haar, die later kinderarts was geworden. Heel lang hadden ze elkaar niet gezien en Nel verheugde zich erop haar weer te ontmoeten. Nu maar hopen dat Ankje lief zou zijn, dan kon het een gezellige middag worden. De bel deed Nel opschrikken. Daar was ze all Niet op reageren Het leek alsof de jaren bij tover slag waren weggevallen. Connie was nog echt de oude: vlot, vrolijk en sportief. Ze voelde zich dadelijk thuis en plofte met een zucht in een van de luie stoelen. „Gezellig heb je het hier, zègriep ze en thousiast. Haar oog viel op Ankje in de box. „Is dat je dochter?" Trots knikte Nel. Ze tilde Ankje omhoog en zette haar op de arm. „Geef die tante 's een handje!" Ankje keek van onder neerge slagen wimpers naar de vreemde en hield haar mollige armpjes stijf op de rug. „Toe, geef die tante nu eens een handje!" drong Nel aan. „Wil je eens een handje geven!" werd ze boos toen Ankje bleef weigeren. Inwendig geneerde ze zich voor het kind. Dadelijk zette Ankje het op een schreeuwen. Maar Nel bleef met een rood hoofd aandringen. „Toe dan Ankje, geef die tante nu eens een handje!" Maar Ankje vertikte het. En toen pakte Connie resoluut de huilebalk van Nel's arm en zet te haar zonder iets te zeggen in de box terug. Geen belangstelling? „En laat me nu je huis eens zien", vroeg ze opgewekt. Door de openstaande serredeuren kreeg ze de tuin in het oog. „Oh meid, wat een heerlijke tuin!" Voor Nel iets kon zeggen, was ze al naar buiten gelopen en ging op haar gemak de bloeiende borders bekijken. Daarna milde zij het huis ook bouen eens zien. Zelf vertelde Connie over haar studie, de reizen die zij in het buitenland gemaakt had en over haar praktijk, waar ze dol mee was. Een poosje later zaten ze aan de thee en Nel had Ankje uit de box getild en met wat speelgoed mid den in de kamer gezet. Inwendig ergerde ze zich er aan, dat Connie helemaal geen notitie van het kind nam en dat ze ook niets scheen te hebben meegebracht voor het kleintje. Dat was nu een kinder arts, maar veel belangstelling voor kinderen scheen ze niet te hebben. Net als dieren Terwijl de beide vrouwen gezel lig zaten te babbelen, kroop Ankje heel nieuwsgierig steeds dichter naar de nieuwe tante toe. Tot Nel's grote verbazing hees ze zich plotse ling aan Connie's rok omhoog en stond triomfantelijk kraaiend aan haar schoot. Maar Connie nam geen enkele notitie van het kind. Zij praatte druk door tegen Nel, maar onder het praten trok ze heel zachtjes een klein imitatie zee hondje, dat met een kettinkje aan haar tas hing, heen en weer heen en weer. Geboeid keek het kleintje toe. Met een vingertje aaide ze er voor zichtig overheen. Hoogst verwon derd keek Nel toe, hoe weldra het kind vergenoegd bij de nieuwe tante op schoot zat. Pas toen kwam het grappige rubberbeest voor de dag dat Connie voor haar had mee gebracht. Lachend keek de kinderarts naar het tevreden meisje op haar schoot. „Weet je," zei ze tegen Nel, „jonge dieren en jonge kinderen zijn ver schrikkelijk nieuwsgierig. Ze ko men altijd vanzelf naar je toe, als je ze maar gerust laat en geen notitie van ze neemt. Ze moeten niet gedwongen worden, maar zelf spontaan komen. En dat komt van zelf als ze zich daartoe voelen ge drongen. Daar moet je rustig op wachten ELLY MARTINS Het vee op markten DEN HAAG, 4-8. De Nederland- se Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft een schrijven gericht aan de besturen van gemeenten, waar veemarkten zijn gevestigd. In dit schrijven verzoekt de vereni ging deze besturen om in hun ge meenteverordeningen een bepaling te willen opnemen, waarbij het verboden wordt op de veemarkten runderen aan te binden of gebon den te houden met een halster of met een hoorntouw. De drie westelijke commandan ten in Berlijn hebben donderdag een brief geschreven aan de Russi sche bevelhebber. Hierin zeggen zij dat zij zich zorgen maken over de campagne van de Oostduitse auto riteiten tegen de Oostberlijners en andere Oostduitsers die in west- Berlijn werken. Geschenk voor India DEN HAAG, 4-8. De Nederlandse bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep zal op 7 augus tus aan de ambassadeur van India een cheque aanbieden bestemd voor de opleiding van een India's meisje. De leden van deze bond hebben het geld bijeengebracht naar aan leiding van een lezing over India op de jaarvergadering van deze bond. Boerderijendag te Arnhem ARNHEM, 4-8. De Stichting his- torisch boerderij-onderzoek zal za terdag 9 september in het Neder lands openluchtmuseum in Arnhem haar tweede boerderijendag hou den. Deze dag wordt geopend met een welkomstwoord van prof. dr. A. J. Bernet Kempers, directeur van bo vengenoemd museum. Vervolgens houdt de heer C. Th. Kokke, docto randus in de Geschiedenis, een re feraat over het onderwerp: Uit de geschiedenis van de Oud-Beijer- landse boerderij „Jan Schillemans- stede". De heer H. Janse van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg zal vervolgens spreken over het boerderij-onderzoek op Ter schelling en enkele met het opme- tingswerk in het algemeen ver bonden problemen. Ingezonden mededeling Protestants-christelijk onderwijs DEN HAAG, 3-8. Het zo juist uitgekomen jaarboek voor het Christelijk onderwijs 1961 vermeldt dat er op 1 januari 1961 ruim 4.400 Christelijke scholen met tezamen rond 683.000 leerlingen in ons land waren. De 1.225 scholen voor ge woon lager onderwijs hebben in totaal 384.000 leerlingen. Het kleu teronderwijs telt ruim 1.300 scholen met 102.00 kleuters; het uitgebreid lager onderwijs heeft ruim 350 scholen met bijna 80.00 leerlingen. Er zijn ruim 100 scholen voor nij verheidsonderwijs voor meisjes met 26.000 leerlingen. Het technisch on derwijs heeft ruim 50 scholen met bijna 21.000 leerlingen. ONDERWIJS Middenstandsdiploma's Bij de te Middelburg gehouden examens voor het middenstands diploma algemene handelskennis slaagden van Schouwen-Duiveland: A. H. Coomans, Eikerzee; I. J. Hage, Dreischor; C. Legemaate, Zierikzee; mej. H. M. J. v. d. Linde, Dreischor; J. W. C. Simmers, Zie rikzee; J. J. de Vlieger, Zierikzee; D. C. de Vries, Zierikzee; M. Wes- dorp, Oosterland; H. Zwaai, Nieu- werkerk. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Bruinisse: cand. J. Rowaan, Zeist. RENESSE Zondagavond 7.30 uur: interker kelijke dienst m.m.v. mej. P. de Rover te Schiedam (sopraan). Maandag 7 augustus: Dorpshuis, 8 uur filmavond uitgaande van de Culturele Commissie der Herv. kerk - film: „Het zout der aarde". In Bone hebben donderdag avond de inzittenden van een auto Algerijnen die op een caféterras zaten beschoten. Twee bezoekers werden gewond. Artisteiishow oj» Havenplein Regen versloorile programma na de pauze ZIERIKZEE, 3-8. De sfeer van de Zomeravondfeesten herleefde donderdagavond op het Ilavenplein te Zierikzee, toen een keur van ar- tisten optrad op het platform voor de Kleine kerk, in een show ge bracht door een tweetal stedelüke zaken (radio Weltevreden en café- taria Harinck), in samenwerking met een grammofoonplatenmaat- schappy. Burgemeester inr. F. Th. Dückmeester sprak een openings woord waarin hij aan de Zomer avondfeesten in het verleden her innerde. Hij gewaagde van magnifieke prestaties, die wij op andere jaren hebben gezien en gehoord en waar aan een talrijk publiek veel genoe gen heeft beleefd. Dat op deze bij zondere wijze de goede gewoonte Ingezonden stukken De wet op de dierenbescherming Mijnheer de redacteur, Langs deze weg wil ik graag de lezers van uw blad inlichten over de nieuwe Dierenwet, met de in werkingtreding waarvan op 1 maart j.l. alle dierenvrienden zich kunnen gelukwensen. De nieuwe wet is verdeeld in drie hoofdstukken, waarvan het eerste de bijzondere voorschriften bevat, het tweede de verscherping en uit breiding der strafbepalingen en het derde enige slotbepalingen. Artikel 1 machtigt de Kroon om bij algemene maatregel van be stuur regelen te stellen t.a.v. het houden van waak- of heemhonden, gehoord het Landbouwschap t.a.v. het houden van mestkalveren. In deze maatregelen zullen dus alle mogelijkheden en eisen voor een goede verzorging, ligging en voeding van deze dieren kunnen worden gesteld, waarover wel het oordeel van deskundigen door de Kroon zal worden ingewonnen en wellicht ook de Vereniging tot Die renbescherming. Wegens overtreding van deze voorschriften zal eventueel éen flinke straf kunnen worden opge legd, n.l. ten hoogste één maand hechtenis of f 300,boete. Door artikel 7 van de wet, voor komende in hoofdstuk II, betref fende de algemene strafbepalingen, is aan het voordien bestaande ar tikel 254 van het Wetboek van Strafrecht een kleine uitbreiding en verzwaring van straffen gege ven. Dit artikel stelt strafbaar als misdrijf de opzettelijke dierenmis handeling - de sadistische kwel ling van een dier dus - en wel in de volgende omschrijvingen: le. Hij, die zonder redelijk doel of met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zodanig doel toe laatbaar is, opzettelijk een dier pijn of letsel veroorzaakt, of de gezond heid van een dier benadeeld, en 2e. Hij, die zonder redelijk doel of overschrijding van hetgeen ter bereiking van zodanig doel toelaat baar is, opzettelijk aan een dier, dat geheel of ten dele aan hem toe behoort en onder zijn toezicht staat, of aan een dier, tot welks verzor ging hij verplicht is, de nodige ver zorging onthoudt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of een geldboete van ten hoogste f 1.000,—. Verder zijn de volgende negen tal handelingen strafbaar gesteld: le. Een dier arbeid doen ver richten, welke kennelijk zijn krach ten te boven gaat, of waartoe het uit hoofde van zijn toestand onge schikt is. 2e. Een dier vervoeren of doen vervoeren zonder dit de nodige le vensonderhoud te verschaffen. 3e. Een koe met overvolle uier vervoeren of op een markt of open bare verkoping ten verkoop hou den. 4e. Rundvee vervoeren, terwijl het is aangebonden met een hals- touw of hoorntouw, anders dan aan de hand. 5e. Bij een verlossing van een koe (helaas niet ook van een paard) een krachttoestel of dierlijke trek kracht te gebruiken. 6e. Een hond als trekkracht te gebruiken. 7e. De oorschelpen van een hond verkleinen (coupeerverbod). 8e. De staartwervel van een paard verkorten (coupeerverbod), en tenslotte: 9e. In de snuit van een varken een voorwerp dan een gladde roest vrije agrave aan te brengen of aan gebracht te laten. Het zal voor alle dierenvrienden een teleurstelling zijn, dat in bo venvermelde nummers 7 en 8 niet ook is opgenomen een coupeerver bod voor de staart van een hond en voor de oren van een paard. Ik heb hiermee een kort over zicht gegeven van de Wet op de Dierenbescherming en hoop dat het voor vele lezers leerzaam is ge weest. U dankend voor de plaatsruimte, P. J. HEIJBOER. Vertegenwoordiger van de Sophia- Vereniging tot Bescherming van Dieren, Esdoornstraat 33, Nieuwer - kerk. wordt voortgezet, is een zaak die het gemeentebestuur aangenaam vindt, vooral nu alles in het teken staat van vakantie en toerisme. Na dank te hebben gebracht voor de ontvangen uitnodiging, sprak mr. Dijckmeester zijn wensen uit voor een geslaagde avond. Het programma In het programma overheersten de zangsterren. De „vokale score" werd geopend door het trio Ria Verda, een zangeres die met een geroutineerde stem en een opval lende flair haar liedjes bracht. Een charmante verschijning was ook Anneke Grönloh, die met typische tiener-liedjes gemakkelijk het pu bliek op haar hand kreeg. In plaats van „De Wilmari's", die verstek moesten laten gaan, zong Joop de Knegt, die uiteraard ook present was met zijn: „Ik sta op wacht". Liedjes met een eigen stijl en op heel aparte wijze gebracht door „The Butterflies" gingen er in als koek en het komiekenpaar „Chic en Co" - sterke reminicensies wek kend aan „A C" - zorgden voor de kolderieke noot. Na de pauze zetten de „Dixie land Pipers" o.l.v. Erich Krans, met hun gescandeerd ritme luister bij aan het feest, maar helaas was de hemel toen reeds dichtgevallen en begon het te regenen, hetgeen voor de instrumenten funest was. De rest van hun programma moesten de „Dixieland Pipers" spelen in de Beurs, maar de andere artisten konden door de weersgesteldheid niet meer aan bod komen en het „dansje toe" kwam uiteraard ook te vervallen. Intussen was er voor deze show een grote belangstelling en onder de velen bevonden zich talrijke toeristen, die dit graantje mee pikten. Ingezonden mededeling *JLugana SIGAREN Geniet er van Caprino 3lct. In Newcastle is mevrouw Mar garet Proudlock, de 28-jarige vrouw van een mijnwerker, don derdag bevallen van een vierling, twee jongens en twee meisjes. Moeder en kinderen maken het goed. Gewoonte of sleur en hij ging volgens zijn gewoonte op de Sabbatdag naar de synagoge en stond op om voor te lezen. (Lucas 4 16) Eén van de grote vreugden van vakantie is, dat veel dingen anders zijn, bijvoorbeeld een andere stad, een ander land, ean andere dagin deling, andere verplichtingen, an dere mensen om je heen, enz. enz. Van sommige dingen kunnen we ons echter moeilijk losmaken, we doen dat dan ook niet, want dat zijn de dingen die we gewoon zijn te doen, die bij ons leven zijn gaan behoren. De krant laten we na sturen, die lezen we iedere morg en, drinken we het hele jaar des avonds koffie, dan ook in de va kantie, desnoods nemen we alles in blik verpakt mee. Het zijn ge notmiddelen geworden, de vakantie is om te genieten, dus moeten deze er bij zijn. Iets waar we in de vakantie mee willen breken is „sleur". Voor Je zus was het een gewoonte gewor den om naar de kerk te gaan, om te bidden en om de boekrollen voor te lezen aan de mensen die niet lezen konden, het was een vreugde voor Hem, evenzo voor veel Christenen die juist in de va kantie de gemeenschap met de Here en Zijn Kerk niet kunnen en willen missen. In de loop der jaren is dit een behoefte geworden waar van geen afstand gedaan kan wor den. Helaas geven sommige Christe nen blijk van een sleurchristen- dom, door in de vakantie met deze sleur te breken, dus niet naar de kerk te gaan, geen bijbel te lezen en in het ergste geval, niet te bid den. Wat doet U na de vakantie? Mag ik U raden, kijk in de va kantie eens naar de mensen voor wie „godsdienst" een behoefte is geworden, misschien ziet U dat ze ook een heerlijke vakantie hebben en misschien komt er bij U dan een schuldgevoel tegen over God, die uw Vader is, en al dit goede geeft wat wij in de vakantie ge nieten. Het zal uw mooiste vakantie ■worden, wanneer U nu God ver geving vraagt voor uw dankbaar heid en Zijn hulp inroept om van de „sleur" in de „gewoonte" te ko men, dan wordt het een behoefte en een vreugde om God te dienen het gehele jaar door, óók in de vakantie. Zierikzee, A. v. E. Minder wiiul Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met morgen later op de dag plaatselijk enkele buien; krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.24. Maan op 0.24, onder 15.43. 6 aug. Zon op 5.08, onder 20.22. Maan op 0.59, onder 16.44. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.20. Maan op 1.39, onder 17.28. Nieuwe maan: 11 augustus te 11.36. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 aug. 10.07 v.m. 22.38 n.m. U aug. 7 aug. 11.17 v.m. 12.27 v.m. BROUWERSHAVEN: 5 aug. 9.42 v.m. 22.13 n.m. 6 aug. 11.00 v.m. - 23.31 n.m. 7 aug. 12.12 v.m. Springtij: 5 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-8. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een in diepte toene mende depressie koerste over Schotland naar de Deense kust en creëerde een stormachtig windveld op de Noordzee. Ook bij ons nam de wind in kracht toe, waarbij aan de kust de grens van harde wind werd overschreden. De regenzone van de depressie breidde zich don derdagavond over het gehele land uit; de meeste regen viel in de noordelijke provincies. Achter het koufront stroomt met naar weste- telijke richting geruimde wind ma ritieme lucht binnen die aanvanke lijk vrij stabiel is. Een nieuwe storing aan het front, ten zuidwesten van Ierland, conti nueert de onbestendige weerstoe- stand. Nadat er aanvankelijk een zwakke rug van hoge luchtdruk passeert, zal daarna de nieuwe sto ring de regenkansen weer doen toe nemen. Nou, het is weer hélemaal mis hé, met het weer. Het wil niet erg en achter de zomer van 1961 komt een kruisje, al is het erger voor de vluchtelingen uit oost-Duitsland dan voor de toeristen, ook al gun nen we die heel veel zon. Een vreemde week, die eerste in au gustus. Men herkent „zijn eigen stad" soms niet. Dan is het weer druk en dartelen vreemde lieden door de straten en dan is het weer muisjestil, net als op een zondag morgen heel vroeg, 't Is net of er een soort vertraging over de we reld ligt en dat komt door de ab sentie van velen, maar alles draait toch gewoon door. De kranten, de radio en de „teevee" zorgen er wel voor, dat we het niet vergeten, hoewel „gewoon" aanhalingstekens vergt, want was is feitelijk ge woon? Het oktober stormpje in augustus wellicht niet, vooral niet voor de duizenden weggedoken kampeer der s in het Westhoekse, die nu met een nat grondzeil en wapperende tentzeilen zitten. Een hele toer voor hen de moed er in te houden. Een tent-pa vertelde dat bij slecht weer vooral het kroost - opgesloten in het tenthokje - zijn eigen proble men geeft. De zoontjes rollen als biggen over de dekens, die men maar uit laat liggen, ze stoten lus tig tegen het kletsnatte zeil, dat gaat lekken of peuteren aan de primus, die nadien meer rookt dan brandt. Möe verlangt hevig naar de zorgvuldigheden van een gewoon huis, maar b(j pa is de oerdrift van de zich niet aan het klimaat sto rende dauwtrapper gewekt, zodat het tentinterieur soms net een elektrisch veld gelijkt met over springende vonken, figuurlijk ge sproken dan. Eens per dag komen dan toch nog de kletsnatte zwempakken uit de badtas, want wat wil men? En fin, „gewoon" is het niet. Intussen bezorgt de postbode tussen de buien om door kleurige prentbriefkaarten van verre stran den, waar de zon blijkbaar wel schijnt, al is het plaatje natuurlijk eerder geschoten. Een laaiende zonnebrand hangt er over heen, bruine ge-oliede mensen krioelen als mieren in het zand; de zee is van een verneveld blauw. De P.T. T.-man krijgt juist een kanjer van een druppel in zijn nek, als hij dat kleurigs en warms de bus induwt. Hij heeft ook al vakantie gehad, maar toen waren er juist die ge weldige wolkentorens aan de lucht, drijvende vuilgrijze drommedaris- sen en zwarte xoolkenpompóenen, die de zon ook niet doorlieten. Wijs geworden op zijn niet eindigende tochten langs de huizen, echter heeft hij geschokschouderd en ge zegd: „ach, dat is gewoon". Ja, een scheut filosofie van dit gehalte helpt wel in de zomer, die blijkbaar toch gewoon is. Althans hier in de „lage landen bi der see", EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2