DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse parlement keurt Europees besluit goed: toetreding bij de E.E.G, „Geen reden waarom kwestie-Berlijn niet vreedzaam kan worden opgelost" Luchtpiraten trachten grote Boeing 707 (straalvliegtuig) te kapen Gagarin zou naar de maan vliegen VRIJDAG 4 AUGUST! 117e jaargang No Secr. t^wei - ïMo'n!' ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuL WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lokenman Ochtman, Regeringsmotie in Lagerhuis goedgekeurd met 313 tegen 5 stemmen LONDEN, 3-8. Het Britse parle ment heeft donderdag, na een de bat van twee dagen, z(jn instem ming betuigd met het besluit van de regering om met de E.E.G. te gaan onderhandelen over toetre ding. Het Hogerhuis hechtte zonder stemming zijn goedkeuring aan het besluit. In het Lagerhuis werd de regeringsmotie, waarin de instem ming van het parlement werd ge vraagd, goedgekeurd met 313 tegen 5 stenamen. Zowel in het Hoger- als in het Lagerhuis werd een Labour-amcn- dement op de regeringsmotie ver worpen, waarin kritiek op het re geringsbesluit werd uitgeoefend. Labour maakt er o.a. bezwaar te gen dat Engeland gaat onderhan delen „vanuit een positie van eco nomische zwakte". In het Hogerhuis werd het La- bour-amendement verworpen met 86 tegen 17 stemmen. In het Lager huis was de stemverhouding 318 tegen 209. Vóór de stemming verklaarde Duncan Sandys, de minister voor Gemenebestbetrekkingen, dat En geland niet de verplichting op zich zal nemen om lid te worden van een politieke federatie. Hij was er overigens zeker van, dat die eis niet door de zes E.E.G.-landen zou worden gesteld. „Wij denken er niet aan voorstellen in overweging te nemen die zouden verhinderen dat Engeland volledig zijn rol kan blij ven spelen in het Gemenebest en de wereld", zo voegde hij hieraan toe. Labour-amendemcnt verworpen Bij de stemming over het La- bour-amendement in het Lager huis bleven 20 Conservatieven op hun plaats zitten uit protest tegen de regeringspoiitiek. De leider van deze groep, Turton, had tevoren gewaarschuwd dat zij niet zouden stemmen als zij niet de verzekering kregen dat er niet zou worden ge tornd aan de Britse soevereiniteit en de betrekkingen met het Ge menebest. Nadat het Labour-amendement was verworpen, onthielden de so cialisten zich en bloc bij de stem ming over de regeringsmotie. Minister Sandys deelde voorts nog mede, dat aan de landen van het Gemenebest de verzekering is gegeven dat bevredigende regelin gen voor hun essentiële belangen zullen worden gevraagd. Geen van onze partners, in het Gemenebest of de Europese Vrijhandelsassocia tie, kan een vetorecht eisen, zo zei hij, doch in beide gevallen zullen we uitvoerig overleg plegen alvo rens een besluit te nemen. A.F.P. verneemt uit gewoonlijk goedingelichte bron in Londen, dat het officiële Brits verzoek om on derhandelingen waarschijnlijk be gin volgende week aan de West- VERKLARING VAN RUSK duitse minister van Economische Zaken, Erhard, de huidige voorzit ter van de E.E.G.-ministerraad, zal worden overhandigd. WASHINGTON, 3-8. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donder dagavond te Washington tegenover verslaggevers omtrent hetBerljjnse vraagstuk verklaard: „Er bestaat geen reden waarom dit probleem niet door vreedzame middelen zou kunnen worden opgelost, indien de wederparty aan de andere kant van het „Ijzeren gordijn" bereid is het in dezelfde geest te benaderen". Rusk zei dit na een bezoek aan het Witte Huis, dat hij had afge legd voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij de zaterdag beginnende conferentie der westerse ministers van Buitenlandse Zaken zal bijwo nen. In antwoord op de vraag of in Parijs ook zou worden gesproken over de vooruitzichten voor een la ter in dit jaar te houden westerse topconferentie, antwoordde Rusk: „Het is mogelijk, dat dit punt ter sprake zal komen. Ik heb reeds eerder gezegd dat er op het ogen blik nog geen vastomlijnde plan nen voor een dergelijke bijeen komst bestaan". In antwoord op een andere vraag Prins Bernhard in Mexico MEXICO, 3-8. Prins Bernhard is donderdagmiddag aangekomen in Mexico, waar hij zich bij prinses Irene heeft gevoegd die zaterdag haar verjaardag viert. zei Rusk dat hij thans niet over inlichtingen of een plan beschikte betreffende een eventuele confe rentie tussen de hoogste leiders van Oost en West. Wapens voor Amerikaanse piloten WASHINGTON, 3-8. De direk- teur van de Amerikaanse Federale Luchtvaartraad heeft donderdag aan alle Amerikaanse luchtvaart maatschappijen getelegrafeerd dat de bemanningen van vliegtuigen bewapend mogen worden. Er wordt alleen als voorwaarde gesteld dat de bemanningsleden die wapens gaan dragen, onlangs zijn geoefend in het gebruik van vuurwapens. De maatregel is een direkt gevolg van de mislukte poging van twee man nen, donderdag, om een Boeing van de „Continental Airlines" te kapen. Nationale trekpaarden tentoonstelling 's-HERTOGENBOSCH, 3-8. De negen-en-twintigste trekpaarden- tentoonstelling zal dit jaar op don derdag 14 en vrijdag 15 september in 's-Hertogenbosch worden gehou den. Het aantal reeds ontvangen inschrijvingen is groter dan in de voorgaande jaren. Vluchtelingen en grens- gangers in Berlijn BERLIJN, S-8. In het etmaal tot donderdagnamiddag werden in het opvangcentrum Mariënfelde 1.155 nieuwe vluchtelingen uit oost- Beriyn en Oost-Buitsland geregi streerd. Een groot deel der vluch telingen bestaat uit jonge mensen onder de 25 jaar. Het aantal grensgangers onder de vluchtelingen is tot twintig pro cent gestegen. De 15.000 grensgan gers die in west-Berlijn wonen maar in oost-Berlijn werken, heb ben tot nog toe geen last onder vonden. De campagne van Oost- duitse zijde geldt de 52.000 grens gangers die in oost-Berlijn wonen maar in west-Berlijn werken. De controle-commissaris van de Socialistische Eenheidspartij, Her mann Matera, heeft woensdag alle vluchtelingen uit Oost-Duitsland gedreigd dat zij later rekenschap zouden moeten afleggen, aldus meldde A.D.N. Mislukte lancering aardsatelliet LUCHTBASIS VANDENBERG, 4-8. Amerikaanse geleerden hebben donderdag een mislukte poging ge daan een aardsatelliet, „Ontdekker 28", in een baan om de aarde te brengen. Kort na de lancering van de luchtbasis Vandenberg stortte de satelliet als gevolg van „tech nische moeilijkheden" in de Stille Oceaan. Men had willen proberen de iuimtecabine met wetenschappelij ke instrumenten over enkele dagen bij terugkeer naar de aarde in de lucht op te vangen. Vijfjarig meisje verdronken AMSTERDAM, 3-8. Donderdag avond is in het water van de Nieu we Meer bij de keersluis te Am sterdam de 5-jarige L. E. te water geraakt. Het meisje was omstreeks half acht van de woonboot van haar ouders naar de woonboot van een tante gegaan. Toen zij na enige tijd nog niet was teruggekeerd, heeft men een onderzoek ingesteld in het aangrenzende Amsterdamse bos. Later op de avond heeft de politie het stoffelijk overschot uit het water opgehaald. EEN NIEUWE RHEUMA-ACTIE ROERMOND, 3-8. „Geeft rheu- mazieken meer klinieken". Onder dit motto zal de heer A. M. Ber gers uit Rotterdam, die reeds tien tallen landelijke akties gevoerd heeft voor diverse doeleinden, dit maal een grote nationale rheuma- aktie op touw zetten ten bate van het nationale rheumafonds. Het is de vijftigste aktie die de heer Bergers zal leiden. Het totaal bedrag dat onder zijn leiding voor charitatieve, sociale en culturele doeleinden is ingezameld bedraagt rond veertig miljoen gulden. f. - - - H.K.H. prinses Irene, die op 5 verjaardag hoopt te vieren. augustus a.s. haar twee-en-twintigste („Foto Max Koot") Sensatie op vliegveld van El Paso EL PASO, 3-8. Het ^vliegveld van El Paso in Texas Is donderdag ge tuige geweest van een sensationele poging van twee luchtpiraten" om een grote Boeing 707, een straal vliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging is echter mislukt, on der andere doordat de politie op het vliegveld kans had gezien met een machinegeweer de banden van het toestel, toen het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten. De Boeing, een toestel van de „Continental Airlines", was op weg van San Francisco naar Houston, toen bleek dat er zich onder de 69 passagiers twee piraten bevonden. Een blonde jongeman en een oude re man trokken, kort voor het toestel boven El Paso arriveerde, revolvers en deelden mede dat het toestel naar Cuba moest vliegen. Wel zou in El Paso een tussenlan ding worden gemaakt om benzine in te nemen. Paniek Toen het toestel eenmaal aan de grond stond en er benzine werd bijgetankt, brak er onder de vrou welijke passagiers een ware paniek los. De twee piraten stemden er toen mee in dat de passagiers, on- Woensdag is een autobus met Amerikaanse vakantie gangers na een aanrijding met een vrachtauto bij Lu- zern het Vierwoiidsteden- meer ingereden. Van de 38 inzittenden konden zich 22 mensen in veiligheid bren gen. Aangenomen moet worden, dat de andere 16 verdronken zijn. Foto links: redders in boot jes zoeken naar de onge luksbus, die op grote diepte onder water ligt. Foto rechts: een van de redders, een brandweerman uit Luzern, bij de opgeviste spullen uit de verongelukte bus. Ook een paneeltje van de bus zelf hoort tot de ge borgen stille getuigen van de ramp. der wie een zwangere vrouw, het vliegtuig verlieten, maar vier men sen moesten met de bemanning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel probeerde het benzinetanken zo lang mogelijk te rekken. De piraten kregen er echter genoeg van en maakten ovei de radio bekend dat zij de beman ning zouden doodschieten als zij niet konden vertrekken. Bij de daarop volgende poging om op te stijgen joeg een politie auto achter het vliegtuig aan en schoten politiemannen de enorme banden van het toestel aan flarden. Zodra het gevaarte tot stilstand kwam, werd het omsingeld door politie-auto's en vrachtwagens. In tussen rukten als maar politiever- sterkingen aan en arriveerden zelfs militairen van Fort Bliss, dat in de omgeving ligt. Er volgde toen een ware belegering, die uren duurde, voordat de piraten zich overgaven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het gestelde doel niet te be reiken is ongelukkig, maar nog veel erger is het geen doel te hebben. Enorme proefontploffing in Canada SUFFIELD, 3-8. Op een Cana dees proefterrein te Suffield in Al berta hebben Britse, Canadese en Amerikaanse deskundigen donder- l honderd ton tnt tot ontploffing gebracht. Deze sterkste niet-nu- ileaire ontploffing die ooit teweeg s gebracht, was een onderdeel van een studieprogram voor de be scherming der burgerbevolking. De ontploffing veroorzaakte een pad- :lestoelvormige wolk die tot op een afstand van vijf-en-vijftig kilome- 'er zichtbaar was. Functionarissen verwachten dat men zes maanden tot één jaar zal nodig hebben om de gegevens die door honderden instrumenten zijn geregistreerd, uit te werken. NEW YORK, 3-8. Gerald Bartell, president van de Amerikaanse .Macfadden Publications" en de ..Bartell Broadcasting Corporation" heeft donderdag op een perscon ferentie te New York medegedeeld dat de Russische ruimtevaarder -naj9or Gagarin meent dat hij zal worden uitgekozen voor het vol brengen van de eerste Russische ruimtevlucht naar de maan. Bartell heeft vrijdag j.l. met Ga garin een onderhoud gehad in zijn hotel in Willemstad, Curagao. De Rus vertoefde daar op doorreis van Cuba naar Brazilië. In antwoord op een vraag naar rijn toekomstplannen verklaarde lagarin: „een vlucht naar de maan". De naar Indonesië teruggekeerde Ambonezen DEN HAAG, 3-8. Volgens berich ten, die in Den Haag op het com- nissariaat van Ambonezenzorg zijn ontvangen, is onlangs de tweede iroep Ambonezen die op rijkskos ten naar Indonesië zijn terugge gaan, te Djakarta aangekomen. Van de omstandigheden waar onder deze terugkerende Ambone zen daar leven, is de commissaris voor Ambonezenzorg, drs. A. J. van Raalte, uiteraard niet nauwkeurig op de hoogte. Volgens ontvangen inlichtingen van betrouwbare zij drs is de verzorging redelijk en ar moede behoeven zij stellig niet te lijden. De Nederlandse regering heeft te hunnen behoeve op de Barkley's bank te Djakarta een te goed in ponden gestort. De Am bonezen wachten op doorreis naar Ambon. Expositie grafisch werk in Provinciale Griffie te Middelburg Serie „Rampgebied 1953" Enige tijd geleden heeft het Pro vinciaal bestuur van Zeeland en kele droge naaldgravures (uit de serie getiteld Rampgebied 1953) en een collectie tekeningen, getiteld Walcheren 1945, aangekocht van de in Middelburg geboren 72-jarige kunstschilder en graficus Cor de Wolff, thans woonachtig in Am sterdam. Cor de Wolff heeft tot zijn achttiende jaar op Walcheren ge woond, eerst in Middelburg en ver volgens in, Vlissingen. Op zijn acht tiende jaar vertrok hij naar Haar lem alwaar hij de Kunstnijver heidsschool bezocht. Zijn grafisch werk geniet internationale bekend heid. Naar aanleiding van een verzoek van bévriende zijde besloten Ged. Staten hun medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een tentoonstelling van een kleine selectie uit zijn veelomvattend gra fisch werk. Zij stelde daartoe de benedenzaal van de Provinciale Griffie, Abdij 6 te Middelburg, ter beschikking. De daar in te richten tentoonstelling zal op dinsdag 29 augustus a.s. worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. do Ca- sembroot. De tentoonstelling zal voor het publiek toegankelijk rijn vanaf woensdag 30 augustus a.s. tot en met vrijdag 8 september d.a.v., op werkdagen (behalve zaterdag) van 10.00-12.30 uuï en van 13.30-17.30 uur. Het jaarboek van het christelijk onderwijs DEN HAAG, 3-8. Eén dezer da- gen is verschenen het jaarboek van het christelijk onderwijs 1961. Deze publikatie is een uitgave van de Unie „Een School met den Bijbel". Het jaarboek bevat een lijst van de protestants-christelijke scholen ln Nederland en Suriname, met vermelding van de adressen en de aantallen leerlingen en docenten. Ook zijn in het jaarboek gegevens opgenomen van de organisaties, die op het gebied van het protestants- christelijk onderwijs werkzaam zijn. Uit de gegevens van het jaar boek blijkt, dat óp 1 Januari 1961 in Nederland ruim 4.400 christe lijke scholen met tezamen rond 683.000 leerlingen werden in stand gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1