Verbroken Banden Prov. Staten van Zeeland over de „verschrijvingen" in de provincie Het zoutschade- herstel Straks weer ontwapenings- overleg? Inpoldering „land van Saeftinge"? ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 19016 Bru vierde het mosself eest Bruinisse vierde op ge slaagde wijze de opening van het mosselseizoen. „Geef ons toestemming" stond er te lezen op een bord dat de bemanning van de „Bru 44" (op wie len) meevoerde. Dat was aan geen dovemansoren gezegd, want even later verleende de voorzitter van het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen, ir. J. D. Dorst, de gevraagde toestem ming en begon de vloot aan de vaart naar de visgronden. Nadat de eerste mosse len waren op gekord, wrikte de voorzitter van de vissersvereniging Al gemeen Vissersbelang', de heer D. de Koning, menig mosseltje open en bood het zeebanket het publiek aan boord aan. Zijn Zierikzeese collega de heer B. W. Schot kijkt glimlachend toe. Geheel rechts burge meester C. H. van de Linde van Bruinisse. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Voortaan scherpe controle op bestekken van werken VLISSINGEN, 1-8. Provinciale Staten van Zeeland hebben uitvoe rig gesproken over de „verschrij vingen". De fraktie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer L. P. van Oorschot, noemde het verheugend, dat het rapport van de Algemene Rekenkamer spreekt van een vrij uitgaan van het pro vinciale bestuur en de provinciale griffie. De opmerking van Gedepu teerde Staten, dat men in bestuur lijke zin schuld heeft, verdient vol gens de heer van Oorschot alle lof. Hij besprak de conclusies van het rapport en hekelde het gebruik van partikuliere postrekeningen, die voor betalingen van dienstre- keningen werden gebezigd. „De mogelijkheden voor het plegen van corruptie waren in grote mate ma te aanwezig. De deur stond in feite voor deze corruptie wagen wijd open". Hij wees er op dat iedere controle ontbrak en achtte de con clusies van het rapport vernieti gend voor hetgeen bij Provinciale Waterstaat in Zeeland heeft plaats gevonden. Controle niet waterdicht Ook de fraktie-voorzitter van de C.H.U., de heer H. Stemerding, vond de controle niet waterdicht. De fraktie-voorzitter van de V.V.D. mr. Schlingemann, wees er op dat er geen kwade trouw in het spel is geweest, hoewel een van de amb tenaren door de rechtbank te Mid delburg is veroordeeld tot een geld boete. Dit heeft twee kanten, aldus mr. Schlingemann. In de eerste plaats is het geval van de betrok ken ambtenaar overdreven en voorts is de indruk bij de dienst gewekt, dat het allemaal wel mee valt. Met vreugde hebben de leden van Provinciale Staten vernomen, dat het college de controle op de Provinciale Waterstaat gaat veran deren. Namens het college van Gedepu teerde Staten antwoordde mr. J. J. van der Weel (Partij van de Ar beid). Hij wees er op, dat volgens het rapport van de Algemene Re kenkamer Gedeputeerde Staten wel vrijuit gaan, maar nochtans in zijn controlerende taak is te kort geschoten en gefaald heeft, waardoor in zeer uitgebreide vorm fouten in de administratie konden plaats vinden. De gedeputeerde gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop tot dusver controle bij de Provinciale Waterstaat plaats vond en deelde mede dat bij de reorga nisatie de bestekken van de onder handen zijnde werken nauwlettend in de gaten worden gehouden. De „kwestie-Goes" De „kwestie-Goes" wilden Ge deputeerde Staten en de Provincia le Staten niet in het geding bren gen. De heer van der Weel merkte op, dat men over deze kwestie niet wilde discussiëren. Hij deelde mede, dat men in deze zaak geen afwijkende handelswijze heeft gebezigd als in de kwestie van de verschrijvingen in Zeeland. In dit verband deelde hij mede, dat op de provinciale griffie een rap port over het Goese geval aanwezig is, eenzelfde rapport als van de Algemene Rekenkamer met even veel cijfers. „Wij hebben dit nooit gepubliceerd en zullen dit ook nooit doen". Nadrukkelijk stelde hij vast dat Gedeputeerde Staten van oor deel zijn geweest dat het toenma lige college van b. en w. niet op de hoogte is geweest van het contact met de aannemers en van de ver schrijvingen, die hebben plaats ge vonden door middel van valse kwi tanties en betalingsmandaten. Eervol ontslag voor burgemeester van Goes DEN HAAG, 2-8. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 augus tus jongstleden aan de heer H. K. Michaëlis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Goes. Veel ongerief en kosten voor bewoners DEN HAAG, 1-8. Het Tweede Kamer-lid de heer van der Peijl (C.H.U.), heeft aan de ministers van Financiën en van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid schrif telijke vragen gesteld over het her stel van de zgn. „zoutschade" in woningen in de voormalige ramp gebieden op de Zeeuwse en zuid- Hollandse eilanden. Hij stelt, dat dit werk voor de huurders dier huizen veel ongerief en extra kosten met zich brengt, doordat zij in vele gevallen tijde lijk hun woningen moeten verlaten, met alle gevolgen van dien, terwijl zij hiervoor van de verhurende in stanties of personen geen of slechts een geringe vergoeding ontvangen, die in geen enkele verhouding staat tot de werkelijk gemaakte kosten. Hij vraagt of de ministers be reid zijn om, waar de bestaande regeling „vergoeding zoutschade- oorlogsschade" hierin niet voorziet, aan deze gedupeerden - die vaak on- of minvermogend zijn - een zo mogelijke intregale vergoeding met betrekking tot de uit het ongerief voortvloeiende extra kosten te ver lenen. MARKTBERICHTEN Veiling Steenbergen Plantuien: middel f 10,50, drie lingen f 23,26, pickles f 19,50; Hy briden zaaiuien: middel f 13,91, drielingen f 23,39, pickles f 25,20. Aanvoer plm. 40 ton. Aardappelen: Bintje klei, bonken f 15,10-17,70, grote f 6,20-11,20, drie lingen f 5,—; eigenheimer klei f 12,60-14,40, drielingen f 6,50-6,90. WASHINGTON, 1-8. De Russen hebben een nieuwe stap gedaan op het gebied van de ontwapening en de V.S. overleggen hierover op het ogenblik met hun bondgenoten. Dit is dinsdag door Amerikaanse functionarissen in Washington mee gedeeld. De inhoud van de nieuwe Rus sische voorstellen wordt geheim ge houden. Men neemt echter aan dat de voorstellen betrekking hebben op het forum voor nieuwe ontwa peningsonderhandelingen en de sa menstelling hiervan. Circus naar Bahrein AMSTERDAM, 1-8. Sheik Hamed Ben Abdoellah Al Khalifa, die enige dagen in ons land vertoeft, heeft met zijn gezelschap in Amster dam de voorstellingen bij gewoond van circus Boltini. De sheik, die vertelde nog nimmer een circus te heb ben gezien, toonde zich zeer ingenomen met deze voor stelling. Tijdens de pauze, die hij doorbracht in de di- rektiewagen, nodigde de hoge gast de heer Toni Bol tini uit - zo deelde deze mede - na afloop van het seizoen met het gehele cir cus naar Bahrein te komen, waar de sheik de 200.000 inwoners van zijn land wil laten genieten van enige circusvoorstellingen. Uiter aard heeft de heer Boltini dit aanbod gaarne geaccep teerd. Het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland BERLIJN, 1-8. De oost-Duitse communistische pers heeft een hef tige campagne geopend tegen oost- Berlijners en oost-Duitsers die in west-Berlijn werken. Genoemde mensen worden „verraders" ge noemd. „Neues Deutschland", het voornaamste communistische or gaan, drukte een serie brieven van lezers af over deze kwestie. In een brief van een fabrieksbrigade wordt gezegd dat men verwacht dat het gemeentebestuur maatre gelen zal nemen „om ons te steu nen in onze discussies met de grensgangers". Zoals gemeld is vorige maand de order afgekomen waarbij het de genen die in west-Berlijn werken verboden wordt hoogwaardige ar tikelen in oost-Duitsland te kopen. Men schatte toen dat een dertig duizend oost-Berlijners en mins tens nog een twintigduizend oost- Duitsers zonder toestemming in west-Berlijn werkten. AMSTERDAM. In de „Hortus Botanicus" in Amsterdam staat de Victoria Regia in bloei. HET KREEKRAKPLAN VLISSINGEN, 1-8. Tijdens de in Middelburg gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zee land is o.m. van gedachten gewis seld over het Kreekrakplan. De Zeeuwse statenleden hebben er bij het college van Gedeputeerde Staten op aangedrongen hierbij de Rode straat ROTTERDAM, 2-8. Met spijtige gezichten hebben voorbijgangers vijfhonderd liter wijn de straat van het Oostplein rood zien kleu ren. Een vat met dit koste lijke vocht was van de vrachtauto van een expedi teur uit Utrecht gevallen en ging aan duigen. Daar de wijn accijnsvrij vervoerd werd, hebben douaneamb tenaren het verlies ervan vast moeten stellen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Een week eerder dan in 1960 heeft Schiphol zijn miljoenste bezoeker van het jaar begroet. RIDDERKERK. De 62-jarige me vrouw S. J. M.-T. uit Rotterdam is in het ziekenhuis „Dijkzicht" in Rotterdam aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. BERGEN OP ZOOM. De 30- jarige oud-wielrenner A. V. is in het Algemeen Burgergasthuis in Bergen op Zoom overleden aan de gevolgen van het ongeluk dat hem vorige week woensdag in de nabij heid van Rilland Bath overkwam. UTRECHT. In Gent is een wer vingscentrum geopend van de Ne derlandse Spoorwegen. Het ligt in de bedoeling, dat hier personeel aangetrokken wordt, dat bestemd is voor de stationsdiensten, de weg- sector en de werkplaatsen. AMSTERDAM. Ongeveer de helft van het aantal Nederlandse l.s. en b.l.o.-scholieren nam eind 1960 deel aan enigerlei vorm van georgani seerde tandheelkundige verzorging. Dit blijkt uit gegevens van de Ne derlandse vereniging voor sociale tandheelkunde. In het jaarverslag over 1960 van de ziekenfondsraad zijn deze bijzonderheden vermeld. VLISSINGEN. De ontruiming van het Isampeerterrein „De Wolf" bij Klein Valkenisse, die door het ge meentebestuur van Biggekerke be volen was omdat dit geen officieel erkend kampeerterrein is, is in alle stilte verlopen. STADSKANAAL. In Gasselter- nijveen is een zware vrachtauto op een groepje wielrijders ingere den. Hierbij is het 10-jarige meisje M. H. dodelijk gewond en op weg naar het ziekenhuis te Assen over leden. AMSTERDAM. Een 18-jarige bromfietser, H. N. uit Keulen, is te Amsterdam aangereden door een personenauto, waaraan hij geen voorrang verleende. Het ongeluk gebeurde op de kruising Vrolik- straat-Eikenweg in Amsterdam. Met zeer ernstige hoofdwonden werd hij naar het O.L.V. Gasthuis overgebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. agrarische belangen op Zuid-Beve land nauwlettend in het oog te houden. De commissaris der konin gin heeft medegedeeld, dat het provinciaal bestuur de compensatie van landbouwgronden voorstaat en dat men hierbij niet alleen denkt aan de Zuiderzee-polders, doch ook aan „gronden ten zuiden van het Kreekrakplan". De commissaris der koningin doelde daarbij op een inpoldering van het „land van Saeftinge", een reeds jarenlang slepende kwestie omdat de besprekingen over de in poldering met België moeten wor den gevoerd. Ned. Herv. Kerk In meinoriam ds. P. N. Tonsbeek (Van 1941 tot 1948 te Zonnemalre) Onverwachts is 29 juli te Ooster beek overleden ds. P. N. Tonsbeek, emeritus-predikant der Nederland se Hervormde Kerk, in de leeftijd van ruim 78 jaar. Ds. P. N. Tonsbeek, geboren 31 januari 1883, werd in 1908 door het Provinciaal Kerkbestuur van Gro ningen toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Her vormde Kerk. Op 27 september 1908 deed hij intrede in zijn eerste gemeente, Schoonebeek. Op 15 fe bruari 1914 kreeg hij emeritaat om gezondheidsredenen. Op 23 januari 1916 keerde hij als dienstdoend predikant terug, en wel bij de Hervormde Gemeente van Kiel- Windeweer. In 1922 vertrok hij naar O.L. Vrouwenparochie, welke gemeente hij 27 maart 1927 ver wisselde voor Kamperland. In 1941 vertrok hij naar zijn laatste ge meente, Zonnemaire, welke hij diende tot zijn emeritaat in 1948. In februari 1944 moest hij evenals het merendeel van zijn gemeente leden evacueren. Door briefwisse ling en persoonlijk bezoek hield hij contact met de gemeenteleden. Tij dens de evacuatie was hij geeste lijk verzorger van de oud-militai ren te Bronbeek. Velen te Zonnemaire zullen met eerbied terugdenken aan de mar kante persoonlijkheid van ds. Tons beek, wiens persoonlijk leed niet bespaard is gebleven. In de oorlog verloor hij in Indië een zoon. Na zijn emeritaat in 1948 was ds. Tonsbeek nog enige jaren als hulp prediker in Winssen werkzaam. Door zijn activiteit kon het kerkje daar gerestaureerd wordén. Na een rouwdienst in de Hervormde Kerk van Winssen, vond daar woensdag 2 augustus j.l. de begrafenis plaats op de Hervormde begraafplaats. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Eerste klas: S.K.N.W.K.-W.I.K. 2-4; Zeemeeuwen-N.O.A.D. 7-3; W.I.K.-Velocitas 3-1. Tweede klas: S.K.N.W.K. II-Zwa- luwen 5-1; Renesse-Burgh II 1-14. Derde klas: Brouwershaven II- Zeemeeuwen II 12-1; Burgh III- Unitas II 18-0, (Burgh III kampi oen). ADSPIRANTEN Groep I: Zeemeeuwen-Dosko 3-2; Stormvogels-Zeemeeuwen 0-5. Groep II: W.I.K. A-D.E.S. 5-2; S.K.N.W.K.-Unitas 3-0; N.O.A.D. A-W.I.K. A 2-0, (N.O.A.D. A kam pioen). Groep III: N.O.A.D. B-Brouwers- haven B 3-1. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ROME. De Italiaanse premier Amintore Fanfani en zijn minister van Buitenlandse Zaken Segni ver trokken woensdag voor besprekin gen met premier Chroesjtsjef naar Moskou. De agenda omvat zowel internationale kwesties als de be trekkingen tussen Italië en de Sowjet-Unie. LUCKNOW. Vijf-en-vijf tig men sen zijn om het leven gekomen toen door een aardverschuiving tengevolge van zware regenval het hele dorpje Dadoewa in de Indi sche staat Oettar Pradesj bedolven werd. Slechts een 7-jarig meisje overleefde de ramp, die het dorpje vrijdag trof. MADRID. Generaal Franco heeft het Belgische koningspaar aan boord van zijn jacht „Azor", op de rede van San Sebastian, ontvangen. Tot het gezelschap behoorde ook de Spaanse minister van Buiten landse Zaken Castiella. GENEVE. In west-Duitsland zijn in de maanden mei en juni van dit jaar driemaal zoveel gevallen van kinderverlamming aangegeven als in dezelfde periode van 1960, aldus heeft een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève dinsdag verklaard. Hij zei in antwoord op vragen dat deze „ernstige eruptie" in de streek van Düsseldorf zijn centrum had. BIZERTA. Rasjid Terras, de 28- jarige burgemeester van Bizerta, heeft dinsdag op een persconferen tie verklaard dat er kans bestaat op het uitbreken van een epidemie in Bizerta omdat de Fransen sinds maandag geen vuilniswagens meer uit de stad laten vertrekken. WASHINGTON. De woordvoer der van het Witte Huis heeft te Washington verklaard dat er voor het ogenblik geen plannen bestaan voor een topconferentie van wes terse staatslieden. Het was echter „zeker mogelijk" dat een derge lijke conferentie voor eind 1961 zou worden gehouden. Ingezonden stukken HET MOSSELFEEST TE BRUINISSE Mijnheer de redakteur, In verband met de gestelde vra gen in het stukje van de heer A. Jonker, wilde ik er wel op wijzen dat er ieder jaar een bid- en dank stond voor het gewas is, of is vra gensteller hiervan onwetend? On der „gewas" vallen zonder twijfel ook de produkten, die de zee op levert. Het loeien der fluiten heeft niets meer dan een symbolische be tekenis. Het geeft aan dat de pro dukten voor het eerst boven water worden gehaald en van goede kwa liteit zijn, dank zij de „onmisbare zegen", waarvan in het stukje van de heer J. wordt gesproken. Wij zijn er intussen hier heus wel van doordrongen, dat de zegen van boven moet komen; het optre den van de mosselfee doet daaraan niets af. Zij hoopte alleen maar - met vele anderen - dat de Greve- lingen weer een goed produkt zou opleveren, zoals een landbouwer hoopt op een goed gewas. Mossel vissers zijn feitelijke „landbouwers te water". Vandaar! Met dank voor de plaatsing, D. DE KONING, voorzitter visserij vereniging Bruinisse FEDILLEIÓN 25 Wie hem gisteren zou hebben ge zegd, dat hij, Robert Eschberg, in gezelschap van een wildvreemde jonge vrouw Rusland zou ontvluch ten, dat hij zijn verloving zou ver breken en zijn verloofde bovendien nog haar pas zou ontnemen, alleen om dat vreemde meisje te helpen vluchten, die zou hij ongetwijfeld voor krankzinnig hebben verklaard Waarheen leidde dit alles? Het was niet zozeer de grote onzekerheid, of het gevaar, waaraan hij zich bloot stelde, dat hem bedrukte, dan wel de schier bovennatuurlijke macht, waardoor hij zich aan Lisa- weta gebonden voelde. Al het an dere woog daar niet tegen op, want dat andere waren gevaren, die hem van buiten bedreigden. Zijn liefde voor Lisaweta echter bedreigde zijn bestaan van binnen uit, maar hij was onmachtig zich daartegen te verzetten. Zo reden zij zwijgend door de drukke straten. Eindelijk stopte de wagen voor de woning van Hixley. Gelaten stapte Lisaweta uit. Zij vroeg niets en ze zei niets. Zij scheen zich ge heel te hebben verzoend met de gedachte, dat hij over haar lot zou beslissen. In een opzicht liep het hun ten minste mee. Hixley was thuis. Een half uur geleden was hij van zijn reis naar Leningrad teruggekeerd, vertelde de butler. En daar was Hixley zelf al: groot mager, niet bepaald spraakzaam, maar betrouwbaar. Zijn scherp, in telligent gezicht verried niet de minste verbazing toen hij Robert met een onbekende jongedame voor zich zag. Hij stak Lisaweta door Marllse Rolling zijn gespierde hand toe en het eerste wat hij haar, natuurlijk in het Engels, vroeg was: „Hebt U al geluncht?" Ondanks al zijn zorgen moest Ro bert lachen. Al zou de wereld op het punt staan ten onder te gaan, Hixley zou niet nalaten deze vraag te stellen. „Dank je, geen lunch, Hixley, wij hebben haast, en iets zeer drin gends met je te bespreken". Zij zaten met hun drieën in Hix- ley's kamer. Lisaweta bonsde het hart van schaamte in de keel. Nu zou Robert Eschberg deze correcte, gereserveerde Engelsman deelge noot maken van haar ongelukkig leven. Zij was veel gewend, zij had zich reeds van alles moeten laten welgevallen, maar daarom had zij haar schaamtegevoel toch nog niet geheel verloren. Al spoedig bleek echter, dat Hix ley in alle opzichten een pracht kerel was. Nog vóór Robert het woord had kunnen nemen, zei hij, zich vol oprechte deelneming tot Lisaweta wendend: „Ik heb hier in Rusland de merkwaardigste geval len beleefd, miss Bernekamp. Ik weet wat het voor een dame bete kent in dit land te moeten leven. Wat ik voor u en Eschberg kan doen, zal ik stellig niet laten". En daarop begon Robert te ver tellen. In zeer sobere trekken gaf hij Hixley een beeld van Lisawe- ta's lotgevallen. Van de inbraak echter repte hij met geen woord. Voor Hixley was het voldoende te weten, dat het er om ging dit slachtoffer zo spoedig mogelijk over de grens te helpen. „Wij moeten vandaag nog weg", besloot hij zijn relaas, „en daar voor hebben wij een buitenlandse pas nodig". Hixley schudde bedenkelijk het hoofd. „Daar gaan toch wel een paar dagen overheen". Robert haalde Daisy's pas te voorschijn en nu keek zelfs de flegmatieke Hixley verbaasd op. „Maar dat is immers..". „De pas van een familielid", viel Robert hem haastig in de rede. terwijl hij zijn gastheer dringend aankeek. Deze begreep onmiddel lijk, waar Eschberg heen wilde. „Met die pas wil je dus miss Bernekamp over de grens zien te krijgen?" „Ja". „Maar wat moet jedat fa milielid van je dan zonder pas be ginnen?" „Daar kan ik mij op het ogenblik niet mee bezig houden. Bovendien heeft haar vader hier voldoende relaties. Hij zal er heus wel in sla gen een nieuwe pas voor zijn doch ter te krijgen. De Russische auto riteiten hebben er het grootste be lang bij met hem op goede voet te blijven. Bijzondere moeilijkheden zal dat wel niet opleveren. Je zult moeten toegeven, Hixley, dat het de enige manier is om het gewens te doel zo snel mogelijk te berei ken". Hixley ging er niet dieper op in. Hij dacht er niet aan hier veel woorden aan te verspillen. Wan neer een man als Eschberg een maal tot een besluit was gekomen, dan deed men het beste daar maar niet al te lang over te praten". „Dan zullen we dus allereerst een foto van miss Bernekamp moe ten hebben. Op de foto van deze dame kan zei niet reizen". Robert wendde zich tot Lisawe ta. „Geef mij uw Sowjet-pas eens even". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5