DEGRUYTER weekrec i sun spray 50cl I m i Wok 25ci 25 i i a' oplos koffie 1.2,50 GOEDKOPER GOEDKOPER SPAGHETTI SUNIL WASDAG - SMULDAG WASDAG - SUNILDAO voor JLU cent 1 vo Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclames Chroesjtsjow's meesterlijke zet HUIK m <*UNIB GEBRUIKTE OUHIIL WASMIDDEL B ^Hl Geldig van t/m augustus 2 potjes of blikjes Dot is f. 1,26 bespaard! Jawel, op pure geurige koffie in poeder- vorm. Pittig bakje, snel klaar; deze week wel verbazend voordelig! Elke bus Hl Geen pipse bleekneusjes meer! Nu snel en veilig egaal bruin worden op.de moderne druk- op-de-knop-manier. Nu 50 ct. voordeliger. I Elke 2e fles I kostelijke dorststiller van zonnige sinaasappels. goudbruine verkwikking op z'n amerikaans. Elk pak van 35 ct. Trakteer op 'n echt Italiaanse SpaghettischotelvanDeGruyter's prachtige heelkokende spaghetti. Nu zoveel pakken als U wilt extra voordelig. L het Snoepje van de Week 3r slechts 15 ct. bij elke f 4,- n boodschappen. 610002 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW STAD EN PROVINCIE en (le moeilijke tegenzetten Chroesjtsjow heeft zijn Russen een soort paradijs op aarde be loofd: omstreeks 1980 zullen zij hun brood niet meer behoeven te be talen, gratis kunnen reizen en vrij van huishuur zijn. Dat ziet er al lemaal nieuwer - en mooier! - uit dan het is. Al vóór de oorlog bood de heer Bat'a aan zijn Slowaakse arbeiders dezelfde voordeeltjes behalve het gratis reizen, ivant huizen kon hij laten bouwen, winkels bevoorraden maar de aanleg van een eigen spoorwegnet lag niet in zijn vermo gen. De regering van Rusland als eigenares van alle produktiemidde- len en als enige werkgeefster in het land kent de beperkingen, waar tegenover de heer Bat'a zich nog gesteld zag, niet. Zij zou, wan neer zij dit wenste, iedere Sowjet- burger per jaar ook nog gemakke lijk een paar schoenen en een nieuw costuum kunnen verschaf fen. Zij zou zelfs in staat zijn, alle levensbehoeften aan de Russen gratis ter beschikking te stellen en het geld af te schaffen. Want-de uitbetaling van lonen in natura is udministratief gezien wat ingewik keld, ondenkbaar is zij niet. Voor de loontrekker echter blijft dit alles loon om oud ijzer: of hij nu zijn verdiensten ontvangt in geld, dat hij kan ruilen voor de dingen, die hij voor zijn levenson derhoud noodzakelijk vindt, of dat hij deze zaken kan verwerven door middel van bonnen of toewijzingen is voor hem hetzelfde, werken moet hij er, precies als in de „kapitalis tische" maatschappij, toch voor. En waar aan de burgers van de rode heilstad al zoveel dergelijke belof ten zijn gedaan, zullen zij tegen over de geneugten van de ideale wereld, die Chroesjtsjow hun voor 1980 - dat duurt nog twintig jaar! - toedenkt, beslist sceptisch staan. Natuurlijk weet de Russische lei der dit ook wel. Hij is waarlijk niet dom en men mag in het ophangen van zijn paradijselijk toekomst beeld daarom geen poging zien, het eigen volk met het voorspiegelen van een gouden eeuw te misleiden. Zijn rooskleurige toekomstbeeld houdt hij in werkelijkheid voor aan de honderden miljoenen ge breklijdenden van Azië en Afrika, die hij reeds onder de indruk heeft gebracht van de technische presta ties van de Sowjet-Unie. „Ziet", zo zegt hij tot hen, „wat het commu nisme in de Sowjet-Unie tot stand heeft gebracht; omhels het com munisme en ook gij gaat een toe komst tegemoet vol overdaad". Chroesjtsjow heeft zich weer eens een meester op het gebied der politieke taktiek getoond. De lei ders van het westen kunnen daar mede hun voordeel doen, door zich opnieuw te realiseren, welk een handig en formidabel man die dic tator in het Kremlin is. N.A.V.O.-STEUN VOOR PARIJS In de Veiligheidsraad werden drie resoluties twee tegen Frank rijk gekeerd en een gematigde) af gewezen: geen ervan kreeg de vol doende meerderheid van zeven der elf stemmen. De Verenigde Staten en Engeland steunden Frankrijk ten aanzien van de zienswijze van De Gaulle, dat hij slechts recht- Ingezondcn mededeling SUN 31.1 KSO 6 streeks met Bourguiba het geschil wil regelen. Voor president Kennedy weegt nu het zwaarst, dat De Gaulle hem bijstaat tegen Moskou. Al het ande re is voor hem minder belangrijk. Hij offert de vriendschap van Bourgxtïba (tot nu toe één der meest pro-westelijke Afrikanen) op aan de vriendschap van Frankrijk. Dat gaat zelfs verder. Een aantal pro-Franse negerrepublieken heeft de zijde gekozen van Tunesië. Ook dit laat Kennedy en De Gaulle koud. Zij staan blijkbaar op het standpunt dat alle Afrikanen, als het er op aankomt, toch het westen in de steek laten. Er zijn Franse kranten, die schreven, dat Parijs en Washington aldiLS de Afrikanen in de armen van Moskou drijven. In de voorheen Belgische Kongo bijvoorbeeld bleek het parlement, tenslotte weer bijeengekomen, in grote meerderheid vóór de anti westerse politiek van de vermoorde premier Loemoemba. Maar met de mogelijkheid voor ogen van een oorlog achten -Kennedy en De Gaulle dit alles van minder bete kenis. Kunnen zij door krachtig optreden de Russen terugdringen en zonder oorlog hun posities ver beteren door hun kracht te tonen, dan - zo hopen zij - herwinnen zij ook wel hun invloed in Afrika. Brouwershaven Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1961 Geboren: 20: Cathalina Wilhel- mina, dochter van W. van Beveren en J. Viergever (Brouwershaven); 21: Eugonia Cornelia, dochter van A. C. Goudzwaard en J. M. Ge- leijnse (Zonnemaire); 24: Heiltje Jacoba, dochter van L. J. de Jager en J. C. Klompe (Dreischor); 26: Johan Cornelis, zoon van A. Janse en T. Duinhouwer (Brouwersha ven); 31: Maria Cornelia, dochter van P. Beekmans en C. de Vlieger (Zonnemaire) te Zierikzee. Overleden: 12: Klazina Hilleman, oud 93 jaar, weduwe van J. Lu- kaart (Zonnemaire); 20: Jakob de Rijke, oud 76 jaar, weduwnaar van M. D. Vijverberg (Noordgouwe) 23: Jan van der Werf, oud 84 jaar, weduwnaar van L. K. Lindhout (Noordgouwe). Vertrokken: H. de Vries en echt genote naar Spijkenisse (Brouwers haven; mevrouw M. J. Straaijer- de Jonge naar Zierikzee (Drei schor); I. Nouwen en gezin naar Zierikzee (Brouwershaven); A. C. Roskam naar Hilversum (Noord gouwe; R. A. Niemeijer en gezin naar Opsterland (Noordgouwe); J. den Haan en gezin naar Midden- schouwen (Dreischor); mej. J. W. C. van Bloois naar Velp (Zonne maire); W. J. de Jonge en gezin naar Westerschouwen (Noordgou we). Ingekomen: mevrouw K. de Reus-van Mourik uit Zierikzee (Dreischor); mej. M. W. Bos uit Zierikzee (Noordgouwe); C. M. Mulder en echtgenote uit Barne- veld (Brouwershaven); M. van der Maas en gezin uit Alphen aan den Rijn (Dreischor); J. Fluijt en echt genote uit Duiveland (Dreischor); G. W. de Reus uit Duiveland (Dreischor). Scheepvaartberichten Albireo, 2-8 te Christobal. Alchiba, 1-8 van Napels naar Ge nua. Lelykerk, 1-8 van Rotterdam naar Londen. Kelletia (t.), 2-8 van Cardon naar Buenos Aires. Esso Nederland (t.), 1-8 van Aruba naar Landsend. Pendrecht, 2-8 te New York. Vivipara t.), 1-8 van Suez naar Mena. KERKWERVE Hooi op wagen vatte vlam Toen de landbouwer J. de Ruij ter bezig was met het verbranden van zgn. boshooi, dat per wagen op de plaats van verbranding werd aangevoerd, vatte op een gegeven moment het op de wagen opgetaste hooi vlam. Het lukte niet om de vlammen door slaan te doven. De gealarmeerde brandweer van Kerkwerve was snel ter plaatse en wist met een straal op de water leiding het vuur te blussen, zodat de wagen kon worden behouden. NIEUWERKERK Oliebollen voor uniformen Het ligt in de bedoeling van het dames-comité alhier, welke zich belast heeft met het aanschaffen van uniformen voor het fanfare korps, om op aanstaande zaterdag een oliebollendag, met bezpek huis aan huis, te houden tot versteviging van het fonds waaruit de unifor men zijn aangeschaft. Genoemde dames rekenen op een grote af name van hun gebak, om zodoende het fonds een flinke steun te geven. Een bloemenkas Reeds geruime tijd is onze ge meente in het bezit van een naar de eisen des tijds ingerichte bloe menkas, welke vakkundig gedre ven wordt door de heer van Dijke en echtgenote. Het is een lust voor het oog om eens een kijkje in deze kas te nemen. Met het tot stand komen van deze bloemisterij is meteen het probleem opgelost hoe eens een bloemetje aan iemand te geven. Men heeft nu bloemen te kust en te keur in eigen dorp. RENESSE Boerenkapel gaf populair tentconcert Dat een populair programma borg staat voor het aantal enthou siaste toehoorders heeft de Boeren kapel uit Zonnemaire zaterdag avond wel bewezen. Dit korps trad op als plaatsvervanger voor het fanfarekorps „Luctor et Emergo", verhinderd wegens ziekte van haar direkteur de heer J. H. Blom. Met een hartelijk en spontaan applaus werd de Boerenkapel na afloop van ieder nummer door de aanwezigen beloond. Verkeerswijzigingen In de Moolweg en de Scholder- laan is men over gegaan tot het (gedeeltelijk) invoeren van één richtingsverkeer voor auto's. Aan het einde van de Moolweg, bij het parkeerterrein, en bij de ingang van de Scholderlaan (Loane) zijn daartoe twee borden geplaatst (verboden inrit voor auto's). De mogelijkheid tegenliggers te ont moeten blijft echter bestaan, daar geen bord met een rood veld en witte balk is geplaatst. Wandelpad langs de Loane In de loop van deze week nog zal gebruik kunnen worden ge maakt van het nieuw aangelegde wandelpad naast de Loane. Dit pad loopt vanaf het nieuwe sportveld, aan het begin van de Loane, tot aan Moermondsweg. Door de ge meentewerklieden is de laatste hand gelegd aan de egalisatie van dit pad, zodat het publiek in de gelegenheid is hiervan gebruik te maken. Voor de voetgangers bete kent een en ander een aanzien lijke verbetering daar men zich nu rustig en zonder enig gevaar langs deze weg naar het strand kan be geven. Het verdwijnen van de voetgangers zal voor het verkeer in de Loane een grote ontlasting betekenen, al wil dit zeker niet zeggen dat men deze weg nu als (utosnelweg kan gaan gebruiken. De V.V.V.-wandelfochf De attraktiecommissie van V.V.V. te Renesse organiseerde de tradi tionele wandeltocht over vijftien kilometer. Men had hiervóór de zaterdagmiddag gekozen, een niet bijzonder gelukkig tijdstip blijk baar, gelet op het betrekkelijk ge ringe aantal deelnemers(sters) 159. Voor hen bleek de tocht door de Westhoek weinig moeilijkheden op te leveren, want allen wisten met goed gevolg het trajekt af te leg gen, waarvoor zij beloond werden met een wandelkruis. Naar de or ganisatoren mededeelden, zal de zelfde tocht donderdag-(avond) a.s. nog eens worden gehouden met start en finish bij het Dorpshuis. Grote drukte speelt P.T.T. parten De geweldige stroom van vakan tiegangers in de Westhoek gaat ook de P.T.T. parten spelen. Enige malen is het reeds voorgekomen dat op het postkantoor te Renesse de grote oplaag post in de vroege morgenuren niet kon worden ver werkt, waardoor een aantal brie ven enz. bleven liggen en niet met de eerste postlichting mee gingen met alle ongerief van dien. Naar wij vernamen zou het personeel dit door nog vroeger met de sorte- ritig te beginnen kunnen opheffen, maar daar de langere arbeidstijd op geen enkele wijze wordt ge compenseerd, voelt men hier be grijpelijkerwijs niets voor. SINT PHILIPSLAND Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 augustus be noemd tot gezworene van het Wa terschap Sint Philipsland, de heren A. Chr. Wisse en J. A. Stols, beiden te Sint Philipsland. BURGH Heropfreden van de Boerenkapel Nadat de Boerenkapel geruime tijd op non-aktief heeft gestaan, zijn onlangs de repetities weer her vat. De vorderingen waren reeds zo, dat dinsdagavond voor de eerste keer kon worden opgetreden en wel in de cafetaria „De Westhoek" van de heer Th. Wessels. Onder lei ding van de dirigent, de heer J. Braamse, werd er weer als van ouds lustig op los geblazen. De be langstelling, vooral van toeristen zijde was zeer groot, terwijl ook een groot aantal eigen mensen de kennismaking met de Boerenkapel vernieuwden. BRUINISSE De zomer-ziekteverschijnselen Er circuleren in het land thans berichten en geruchten, dat optre den van darmstoornissen bij ver schillende mensen te wijten zou zijn aan de consumptie van mosse len. Hier een oorzakelijk verband te leggen, lijkt op zijn minst voor barig. Zo zijn te Bruinisse enkele personen, die de gemelde ziekte verschijnselen vertonen, maar in het geheel geen mosselen hebben gegeten, een feit dat ten aanzien van het trekken van conclusies toch wel tot voorzichtigheid maant. Het juli-weer in Duiveland De maand juli 1961 was iets te nat en erg koud, althans in de oostelijke hoek van Duiveland, waar de regenmeter in deze maand een totaal van 78.6 mm neerslag aangaf. Normaal is voor juli 67 mm. Regenvaltopdagen waren 13 juli met 12 mm, 14 juli met 11.4 mm en 17 juli met 11.2 mm. Op 1 juli was de temperatuur 30 gra den Celsius en 2 juli 31 graden, maar de verdere temperaturen die schommelden van 15 tot 20 graden, waren beslist te laag. Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn in lichtingen te bekomen betreffende een huissleutel no 15,. een huissleu tel no. 12, een portemonnaie met inhoud, een honden-halsband, een schakelarmband voor polshorloge en eèn zakmes. Burgerlijke stand en loop der bevolking over juni/juli Geboren: 30 juni: Geertruda Jo hanna en Willem, dochter en zoon van H. Y. Wenning en J. Schraver te Zierikzee; 10 juli: Marina Ja- comina, dochter van Joh. van Dij ke en J. v. d. Sluis; 22 juli: Jan Herman, zoon van A. Bolle en H. H. Deurloo; 26 juli: Adriana Wil- helmina, dochter van C. Hooger- werf en M. C. Bolier. Overleden: 13 juli: Cornelia Stouten, 94 jaar, wed. van J. K. Koster; 25 juli: Anthonie Wouter Nederhand, 88 jaar, echtgenote van J. P. Bal; 28 juli: Adriaan van Po- pering, 75 jaar, wedn. van N. Krab bendam; 29 juli: Leendert Jumelet, 64 jaar, echtgenote van A. Wes- dorp. Ingekomen: F. J. van Oorschot en zoon uit Coevorden; H. Goud zwaard uit Oosterland; J. van der Sar en gezin uit Rotterdam; E. J. W. Thielen en echtgenote uit Op- loo; J. van Lith en gezin uit Ber- licum. Vertrokken: L. de Visser naar Wier den; N. C. van der Wekken en gezin naar Nieuwerkerk; A. H. Schout naar Oostkapelle; L. Hout kamp naar Breda. Voor 65 jaar... ZIERIKZEE. De „Marburger Ka pel" gaf een matinee op de wieler baan en concerteerde des avonds in de tuin van de sociëteit „Ons Genoegen". RENESSE. Het vervoer van 800 hl. steenkolen van Burghsluis naar Renesse, is aanbesteed kunnen worden voor een prijs van SVz cent per hl. NOORDWELLE. Door het schrik ken van het paard geraakte het rijtuig, waarmede de predikant van Burgh zich op weg had begeven naar onze gemeente, om een gods dienstoefening te leiden, in de sloot. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De predikant zette de tocht te voet voort. ZIERIKZEE. (Adv.). Bij een eenig heer eene huishoudster benodigd, van middelbare leeftijd; loon hon derd gulden des jaars. ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van diens komst boocl de burgemeester de commissaris der koningin een diner ten stadhuize aan, bij welke gelegenheid het muziekkorps der dienstdoende Schutterij een sere nade bracht. De pui van het stad huis was met fakkellicht versierd. BRUINISSE. Voor de vrijwillige oefeningen in de wapenhandel, ge durende de wintermaanden, heb ben zich elf personen op gegeven. BRUINISSE. In de leeftijd van 87 jaar overleed alhier de laatste oud-strijder van België in onze ge meente. Met de overige verdedigers van de citadel, bracht hij enige tijd als krijgsgevangene in Frankrijk door. ZIERIKZEE. De kosten voor de inrichting van een smederij aan de Ambachtsschool alhier ad 850, konden worden gedekt uit een be staande reserve. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Brouwershaven Wedvlucht „De Reisduif" op 22 juli 1961 vanaf Mons; afstand 142 kilometer; in conöours 140 jonge duiven. C. Wesdorp, 1, 12, 19; L. Fon- teijne, 2, 15, 20k P. Flohil, 3, 4, 9, 11; L. Bóogaard, 5, 14, 18; A. J. Flikweert, 6, 7; J. M. Kloet, 8, 13, 17; L. Platteschorre, 10, 16; C. van Dixhoorn, 21; Joh. Flikweert, 22. Oude duiven, in concours acht duiven. Joh. Flikweert, 1; C. Wes dorp, 2. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft op aanwijzing van de koster van de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade in Am sterdam de 36-jarige fabrieksarbei der H. A. W. aangehouden, die in een dronken bui in de kerk een Christusbeeld van het voetstuk had afgerukt en beschadigd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw Helvoet (toez.): S. Nijdam te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Nieuwland- Oosterwijk: C. J. van den Broek te Ridderkerk; naar Tzum: J. de Waard, te Nes en Wierum; naar Grouw (toez.): H. Groeneveld te Lippenhuizen. Bedankt voor Tienhoven: A. van de Bovenkamp, te Engwierum. Geref. Kerken Beroepen te Bergentheim: H. den Boeft, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) te Schouwerzijl; te Schildwolde: B. Ridder, kand. te Emmen; te Min- nertsga: J. J. Brinkman, kand. te Heerde. Aangenomen naar Eindhoven (vac. A. Vellema)W. van der Zwaan, te Amersfoort. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Examens. De classis Leeuwarden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer O. Doornbos, kand. aan de theologi sche hogeschool te Kampen. Zijn adres is 35 d te Jutrijp (Friesland). Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Onstwedde: K. Boersma, kand. te Apeldoorn; naar Edmonton (Alberta, Canada), (Free Chr. Ref. Church): J. P. Geels te Haarlem-c. Beroepen te Haamstede-Kerk- werve: kand. H. Biesma, Lisse. Ingezonden mededeling SUN 31. IK 506 Duur doek Een portret van de her tog van Wellington geschil derd door Goya, dat on langs verkocht werd aan een Amerikaan voor circa anderhalf miljoen gulden, zal toch in Engeland blij ven. De Amerikaanse koper heeft het voor hetzelfde bedrag aangeboden aan de National Gallery. Een phi- lantropische organisatie zal een miljoen gulden be schikbaar stellen en het Britse parlement zal wor den gevraagd bijpassing van de rest door de overr heid goed te keuren. Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 1-8 van Noordoostzee naar Turku. Alchiba, 1-8 te Napels. Ampenan, 31-7 van Kohsichang; 31-8 te Bangkok. Koratia (t.), 31-7 op Amazone naar Manaus. Philippia (t.), 31-7 van Suez naar Ména Al Ahmadi. Samarinda, 1-8 te Kaapstad. Weltevreden, 2-8 te Genua. Lemsterkerk, 1-8 van Bombay naar Port Okla. In de noord-Indische staat Bi- har zijn de vorige week tweehon derd mensen aan cholera overle den. Sinds mei woedt in deze staat een cholera-epidemie, die tot nu toe ruim 1.300 mensenlevens heeft geëist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3