RANG RANG dg vati dgeetsle ïmy. Een Zierikzeese over het onvergetelijke wandelfestijn te Nijmegen de zinnige V.S. blijven zich verzetten tegen toelating van Rood-China LEEF GELUKKIG MET EEN (TOG)AL-GEZONOE BODY Pakhuizen van cacaofabriek in de as gelegd Westelijke topconferentie? Te Zierikzee ontsnapten twee Belgische echtparen aan groot gevaar, toen de auto, waarin zij waren ge zeten, in het water van de Oude Haven terecht kwam Gelukkig konden de inzit tenden zich in veiligheid stellen. Een kraanwagen bracht de onfortuinlijke auto weer op het droge, onder het toeziend oog van het publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De Vierdaagse... een besmettelijke ziekte" Komt opa Scliouwenaar naar Scliouwen-Duiveland (Van een medewerkster) ZIERIKZEE, 2-8. „De Vierdaag se is een besmettelijke ziekte Dit commentaar heeft men te Nij megen onmiddellijk klaar, als men beweert een volgend jaar beslist niet meer te zullen meedoen. Ze nemen in de Keizer Karelstad ge woon afscheid „tot volgend jaar", met de mededeling erbij dat de „be smettelijke ziekte" toch iedereen aantast, die eenmaal aan de Vier daagse heeft meegedaan. En het vreemde is, dat nog geen week later, nu de pijnlijke spieren en bepleisterde voeten weer een beetje in hun normale toestand ko men, de lange wegen steeds korter toeschijnen, de moeilijke en soms pijnlijke momenten meer en meer verdrongen worden door prettige, waaronder ook de toejuichingen van de bevolking in dorp of stad, waar het r,leger der blaren" door heen trok. Zou het inderdaad zo zijn, van die ziekte? Nijmegen heeft erva ring Al een hele tijd vóór de bewuste vier dagen stelt de K.N.B.v.L.O. (Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding) alles in het werk om wandelaar(sters) aan te trekken. De laatste weken zijn de straten in Nijmegen ver sierd met vlaggen en welkomst leuzen. Daags tevoren lopen de oud-gedienden met de behaalde medailles te pronken en steekt men niet onder stoelen of banken dat men al zo'n 23 keer mee liep. Maar zelfs zij zijn nog beginne lingen vergeleken met Opa Schou- wenaar, ook bekend via televisie en kranten. Zijn colbertjasje vol medailles moest open staan, omdat anders die op zijn vest niet te zien waren. „Zeventig jaar ben ik", ver trouwde hij ons toe en hij haalde 117 medailles door 115.000 km lo pend af te leggen. Hij had ook nog familie op Schouwen-Duiveland en wilde die volgend jaar eens komen bezoeken. Of hjj. dan niet tjjdens de 25 km-wandeltocht naar Schou wen zou komen en die meelopen? H\j beloofde, de hand door zjjn baard strjjkend, dat hjj daar nog eens over zou nadenken. Door dit alles raakte men al ge heel in de sfeer die Nijmegen in deze dagen typeert en vergeet men eigenlijk een beetje dat er vier da gen gelopen moet worden. Het volle besef hiervan keert weer wel terug als men met de startkaart in de hand staat en langzaam de eerste kilometers van de vele tientallen onder zich door ziet schuiven. De „dag van Eist" De eerste marsdag, de „dag van Eist", kregen de toeschouwers in de passerende plaatsen een bijna aaneengesloten stoet te zien van tippelaars, al of niet in groepsver band. Prachtige wegen leidden naar de diverse rustplaatsen en reeds moesten enkelen van de onvermij delijke blaren worden verlost. Had de eerste dag al uitvallers geëist, voor de tweede, de „dag van Wijchen", bleven deelnemers weg en was het aantal uitvallers hoger. Hier en daar klonk al een zucht over spierpijn en „trok" men wel eens met een been. Toch probeer den ijverige individuelen het tempo van de militaire groepen uit bin nen- en buitenland bij te houden. Opvallend was de animo van de jeugd. Jongens zowel als meisjes stonden langs de wegen met uitge stoken armen of er toch maar iemand was die hun hand zou pak ken en zij zo mee konden lopen in de bonte stoet. Zo tekenden de eerste twee da gen zich af in tochten, waarin het tempo behoorlijk hoog lag en een gelijkmatig ritme van de schoenen versterkt door het handgeklap der toeschouwers tussen de marsliedjes door hoorbaar waren. Uitgezocht weer voor de Vierdaagse, maar met één schaduwzijde, n.l. het overlijden van een Zwitserse deelnemer. De medische verzorging was werkelijk af en de gehele organisatie liep ge smeerd. 's Morgens vóór zeven uur of nog vroeger, wachtte al een lange rij vol ongeduld om de con- trölekaarten in ontvangst te nemen. Dagbladen vonden gretig aftrek om de tijd te doden Beruchte derde dag Vooral op de derde dag werden de tochtvoorspellingen in de kran ten van A tot Z doorgenomen. De „dag van Groesbeek" is berucht om zijn zeven heuvels, maar kon er toch niet toe bijdragen dat de ge zelligheid ging dalen. Voor velen was het de mooiste dag, als men de blaren en de pijnlijke voeten een ogenblik kon vergeten. Schot ten bespeelden de doedelzak. Mu ziekkorpsen in diverse dorpen, de enthousiaste burgerij en aange brachte versieringen, verlichtten menigmaal het lopen. De belangstelling naar het uit houdingsvermogen tussen de ver schillende troepen was uitermaté groot. Informeerden passerende En gelse troepen met „are you happy?" naar de stemming, toch gaven zij blijk van humor als zij hierop „are you crasy?" moesten incasseren. Menig keer galmde het liedje „We doen het nooit meer, we trappen er niet meer in" door de bossen en over de velden, als er een heuvel in zicht kwam. Aan de voet hier van staakten alle Engelsen het zin gen en verbeten klonk dan het onetwothreefour one, two, three, four, onetegen de heuvels. Bij de afdaling werden kleine afremmende pasjes genomen en zag men onder zich één gol vende mensenmassa. Rustplaatsen waren vaak een lichtpunt en na aflevering van de contrólekaart kon men zich gelukkig prijzen dat het grootste gedeelte erop zat. Regen De laatste dag gooide het weer roet in het eten en bleef het tot half negen regenen. Hierdoor wer den de spieren kouder en pijnlijker zodat de Rode Kruisposten handen vol werk hadden. Dit keer leidde de tocht naar Cuyk over de pontbrug met door buigende plankjes. Menigeen moest voor de laatste kilometers onder steund worden. Reeds vijf kilometer vóór Nij megen stonden de mensen al rijen dik. En dit aantal groeide naar mate men dichter bij de finish kwam. Emmers met bloemen, jui chende overvolle tribunes met toe schouwers (enkelen zelfs op de daken), wier plaatsen reeds lang van tevoren besproken waren, en daarna de beloning in de vorm van een medaille of cijfertje, blijven de laatste herinneringen aan een evenement dat men alleen in Nij megen beleven kan. Het is zwaar, maar uniek. DREISCHOR EN HET LICHTEN DER ZEEFANTASTISCH Zeventienjarige Judy Heffer uit de V.S. bevalt het best te Haamstede HAAMSTEDE, 1-8. In de West hoek heeft ook een meisje uit Amerika onopgemerkt tussen de talrijke badgasten uit Europese landen een (tijdelijke) woonplaats gevonden. De 17-jarige Judy Heffer uit Hammondsport, een stad in de staat New York, is naar Europa geko men, samen met achthonderd leer lingen van verschillende scholen in de U.S.A., om hier, in Nederland, het gezinsleven te leren kennen. De meisjes, waarvan er zeventig in ons land zijn ondergebracht, waar van maar één in Zeeland, worden uitgezonden door de American Field Service, met de International Scholarship in Nederland als on derdeel hiervan. Judy Heffer, een flinke Ameri kaanse, kreeg het gezin van de fa milie Kieviet in Sint Maartensdijk als tijdelijk home toegewezen. Van af 19 juni logeert ze nu al in het gloed nieuwe polderhuis, want de heer Kieviet is ontvanger-griffier van het nieuwe Waterschap Tholen. Om ook eens en ander eiland te bezoeken kon Judy met haar tij delijke huisgenoten een familiebe zoek in Haamstede afleggen, zo dat ze nu al een dag of wat ver toeft in de woning van mevrouw Saman aan de Weststraat te Haam stede. Good-will De tochten naar Europa worden reeds enkele jaren gemaakt, ge deeltelijk uit het oogpunt van een soort good-will. Judy is de enige van de High-school in Hammond- sport, een industriestad die onge veer duizend kilometer van New York verwijderd ligt. Voor de toch ten naar Europa, die dit jaar met de „Seven Seas" heen gemaakt worden en met de „Waterman" te rug hadden zich tienduizend solli citanten gemeld, waaruit uiteinde lijk het uitgezonden aantal werd gekozen. In haar stadje worden naast industrieprodukten ook champagne en wijn gemaakt, want de omgeving is een druivengebied (graves). Haar vader is ingenieur- director van een fabriek van stalen kantoormeubelen enz. Ook Judy moet als ze op 14 au gustus terug gaat, in haar huise lijke omgeving iets van ons land vertellen in voordrachten. Ter aan vulling maakt ze dan ook druk dia's. Judy speelt zeer graag piano en heeft een uitgesproken liefde voor paarden. In Tholen rijdt ze dan ook regelmatig paard. Complimentjes Wat ons eiland betreft: Judy vond het dorp Dreischor bijzonder aardig. De filmvertoning in hotel Bom „Schouwens Westhoek" vond ze eenvoudig fantastisch, de kermis te Brouwershaven echt landelijk. In Amerika kent men geen kermis, wel een soort bijeenkomsten die daar als toogdag betiteld worden). Wat ook een geweldige indruk op haar maakte was het lichten van de zee te Scharendijke. Tijdens de ze zeldzame excessen van de zee sprong ze een schoen na van haar vriendin, zodat ze tot haar mid del in het water kwam te staan. Een teken dat niet zo maar de eerste de beste uit Amerika hier heen gezonden wordt! Toch is Judy eenvoudig. Ze houdt punctueel haar dagboek bij voor het uiteindelijke grote verslag. Fietsen kan ze niet, welauto rijden. Ze is een uitstekende „dri ver" in de Buick van haar vader. In Amerika mag n.l. reeds op 16- jarige leeftijd een auto bestuurd worden. Aan haar hand draagt Judy een heel bijzondere ring. Het is een ring waar het embleem van 4e stad op staat; druif met adelaarsvleu- gels en propellers. Propellers, om dat Hammondsport een pioniers stadje was voor de luchtvaart. Aan de zijkanten van de ring zijn af beeldingen van onderdelen van de school verwerkt, zoals b.v. de in gang. Door dergelijke bezoeken is het niet uitgesloten, dat in de toekomst nog eens wat meer Amerikaanse toeristen op ons eiland zullen ko men. KERKNIEUWS De Ned. Hervormde Kerk in cijfers DEN HAAG, 2-8. In de Neder landse Hervormde Kerk is het aantal predikants-plaatsen in de periode januari-juli 1961 met vijf tien vermeerderd en thans gestegen tot 2.125. Het aantal standplaatsen verminderde met drie en bedraagt nu 1.272. Het aantal predikants-plaatsen dat tot de modaliteit van de Ge reformeerde Bond behoort steeg van 324 tot 327, dat van de midden- orthodoxie van 1.446 tot 1.485. Het aantal vrijzinnige predikants plaatsen daalde van 320 tot 317. Het aantal vacaturen steeg van 193 tot 201. T)rie-en-vijftig behoren tot de vrijzinnige groep, 99 tot de midden-orthodoxie en 49 tot de Gereformeerde Bond. Van het aantal vacaturen zijn er 65 onvervulbaar, waarvan 33 van de midden-orthodoxie, 23 vrijzin nigen en 9 van de Gereformeerde Bond. Ingezonden mededeling DE VERENIGDE NATIES Nat. China tegen erkenning Buiten-Mongolië WASHINGTON, 2-8. In een sa men met vice-president Tsjeng Tsjeng van nationalistisch China uitgegeven communiqué zegt Ken nedy, dat de V.S. vastbesloten zijn om zich te blijven verzetten tegen toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. Kennedy en Tsjeng Tsjeng zeg gen voorts in het communiqué dat zij over Buiten-Mongolië hebben gesproken. Zoals bekend zou Wash ington de diplomatieke erkenning van Buiten-Mongolië overwegen. Nationalistisch-China heeft laten weten dat het gebruik zal maken van het vetorecht als men mocht proberen Buiten-Mongolië lid van de V.N. te maken. V.S. bang voor veto Washington zou er bang voor zijn dat een veto van nationalistisch- China tegen toelating van commu nistisch Buiten-Mongolië, de Afri kaanse en Aziatische landen zo diep zou teleurstellen, dat zij voor toe lating van Peking tot de volkeren organisatie zullen stemmen. Kennedy zegt voorts in het com muniqué dat de V.S. hun best zul len doen opdat nationalistisch- China lid van de volkerenorgani- statie zal blijven. Beide staatslieden zijn het er over eens dat het vraag- stuk-Berlijn slechts tegen de ach tergrond van de „wereldomspan nende communistische uitdaging" in de juiste verhoudingen gezien kan worden. Kritiek op bezoek van koning Boudewijn aan Franco BRUSSEL, 2-8. Twee Brusselse bladen - een socialistisch en een communistisch - hebben kritiek ge leverd op het feit dat koning Bou dewijn dinsdag met generaal Fran co, het Spaanse staatshoofd, aan boord van diens jacht bij San Se bastian de lunch heeft gebruikt. De socialistische „Le Peuple" noemt dit een „affront" voor het Belgische volk en zegt dat voor dit feit geen excuus kan worden aangevoerd en het Belgische pu bliek had daarom het recht te we ten of de koning al dan niet de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken of een andere minister van zijn plan op de hoog te had gesteld. Een dergelijke „blunder" zou niet alleen degene die hem beging duur te staan kun nen komen maar ook degenen die er toe aanzetten of de verantwoor delijkheid er voor op zich wilden nemen, aldus „Le Peuple". Ingezonden mededeling Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Bedrijfsschade van een miljoen gulden WORMER, 2-8. In de cacaofa briek „De Moriaan" in Wormcr- veer, van Westzanens Koninklijke fabrieken, is woensdagmorgen vroeg een brand ontstaan, die twee pakhuizen volkomen in de as heeft gelegd. Een enorme hoeveelheid materialen en cacao, in hoofdzaak voor verzending gereed, gingen verloren. De schade aan voorra den en bedrijfspanden wordt op ruim een miljoen gulden geschat. De N.V. is tegen brand verzekerd. Omstreeks kwart over vijf ont dekten arbeiders brand in een bij de fabriek gelegen pakhuis. In eerste instantie werd het vuur aan gepakt door de bedrijfsbrandweer, maar daar het vuur direkt door sloeg naar een tweede pakhuis werd meteen de brandweer van Wormer gealarmeerd, die de hulp inriep van de brandweer van Wor- merveer. Met ruim twintig stralen werd het vuur van alle kanten aangepakt. De cacao-massa ont wikkelde enorme rookontwikkeling die tot ver in de Zaanstreek zicht baar was. Een derde pakhuis, ei gendom van Zaans Veem kon be houden worden. De twee pakhuizen van Westzanens fabrieken met on der meer tweehonderd ton cacao, voor verzending gered, brandden totaal uit. Omstreeks zeven uur was de brandweer het vuur meester en be stond geen gevaar meer voor uit breiding. De nablussing zou echter de gehele dag nog wel in beslag nemen. Het Britse formele verzoek om toelating tot de E.E.G., zal waar- sclijjnljjk volgende week gedaan worden, aldus heeft de Britse on derminister van Buitenlandse Za ken, Heath, die voor de vergadering van de W.E.U. te Parijs aankwam, aldaar gezegd. Tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Half- tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen; matige, later af en toe krachtige wind tussen zuid- en zuidwest; weinig verandering in temperatuur. 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26. Maan op onder 14.38. Laatste kwartier: 3 aug. te 12.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 aug. 9.02 v.m. 21.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 aug. 8.34 v.m. 20.52 n.m. Springtij: 5 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie in Scandinavië en een rug van hoge luchtdruk, die zich in de nacht van woensdag op donderdag over de Britse eilanden en de Golf van Biscaye uitbreidde staat een stro ming van koele polaire lucht. In Ierland is het intussen gaan regenen op de nadering van een oceaandepressie waarvan het cen trum zich ten zuiden van IJsland in de richting van noord-Engeland of Schotland koerst. Deze depres sie zal ook het weer in ons land gaan verstoren. De wind krimpt naar zuid tot zuid-west en zal na de frontpassage ruimen naar zuid west tot west. Vannacht al zal het gaan regenen, terwijl na de front passage vrij koele maritieme lucht gaat binnenstromen. In de tempe raturen komt hierdoor niet veel verandering. LONDEN, 2-8. De Engelse pre mier MacMillan heeft in het Lager huis verklaard een westelijke top-,, conferentie „waarschijnlijk" te ach ten. De Amerikaanse woordvoerder Sallingcr, die een bezoek zal bren gen aan Europa, heeft toegegeven dat een bijeenkomst van de weste lijke regeringsleiders „zeer wel mogelijk" is. Zware buien in de Westhoek Enkele onweersbuien, gepaard gaande met een zware regenval, trokken woensdagmorgen vroeg over de Westhoek. Felle bliksem flitsen kliefden het donkere lucht ruim, terwijl harde slagen hun echo's tegen de duinen weerkaat sten. De regen viel in stromen neer, zo veel dat tijdens de twee buien plaatselijk achttien millimeter af getapt werd. Op enkele bedrijven werd zelfs vijf-en-twintig millime ter uit de regenmeter gegoten. Hier en daar viel ook een enkele hagel steen, doch in zo geringe mate dat van schade nergens sprake was. Voor de landbouwers een tegenslag want op verschillende bedrijven zou juist met het combinen van gerst begonnen worden. Ook de kampeerders keken even tegen een kwak water aan, doch dit was weldra weer in de bodem weggezakt. Dalende werkloosheid in Amerika WASHINGTON, 2-8. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is gedaald van 5.580.000 in juni tot 5.140.000 in juli van dit jaar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Arbeid vandaag bekend ge maakt. In juli van het vorige jaar bedroeg het aantal werklozen vier miljoen. De Amerikaanse minister van Arbeid, A. J. Goldberg, ver klaarde datde cijfers een seizoens daling weerspiegelen en dat het economisch herstel geen invloed heeft gehad op de werkloosheid. De Amerikaanse beroepsbevol king daalde met 205.000 man tot 68.499.000. Kind viel uit raam op straat AMSTERDAM, 2-8. Woensdag- middag is de zestien maanden oude, uit Bacup (Engeland) afkomstige, W. H. T. uit het raam van de twee de étage van een woning aan de Reina Prinsen Geerligstraat in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer op straat gevallen. Het kindje, dat met zijn moeder en even oude broertje bij zijn grootmoeder lo geerde, is in zorgwekkende toe stand naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar het enige tijd later is overleden. MevroUw T., van geboorte Ne derlandse, had kort voor het onge luk gebeurde, het raam opengezet. Zij bracht een afscheidsbezoek aan haar familie voordat het gezin naar Zuid-Afrika zou vertrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2