DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strikte controle op weg- en spoorwegverkeer naar west-Berlijn nramp in Metz Regering vraagt goedkeuring voor toetreding tot de E.E.G. Chroesjtsjef wil onderhandelingen over Berlijn In Algerië nieuwe putsch op handen? Albertpark, Kongo gered De financiering van het ziekenfondswezen Deze vreemde zomer 1 w Autobus reed Vierwoudstedenmeer in Tunesië en de Verenigde Naties „Grote moeder der goden" Internationaal gezelschap bijbelkenners te Jeruzalem bijeen Tijdschema in de war van proces-Eichmann NEDERLAND SPAART NOG De NAVO- „brandweer-brigade" DONDERDAG S AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19016 ZIER1KMSOIEHMEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Toch glipten er nog 1.110 vluchtelingen door BONN. 2-8. Een Westdultse re- Keringswoordvoerder heeft woens dag verklaard, dat in de afgelopen 24 uur 1.110 Oostduitse vluchtelin gen in west-Berlijn zijn aange komen. De vluchtelingen hebben mede gedeeld dat de Oostduitsers nog steeds een strikte contröle op het weg- en spoorwegverkeer naar west-Berlijn uitoefenen. Een woordvoerder van de West- berlijnse politie verklaarde dat be richten zijn ontvangen volgens welke de Oostduitse politie de inr- woners van het 11 kilometer ten westen van Berlijn gelegen dorp Albrechtshof hun identiteitspapie ren heeft afgenomen. De inwoners van dit dorp werkten in west-Ber lijn. Straffen in Oost-Duitsland Vijf Oostduitsers, onder wie een meisje van 19 jaar, zijn in oost- Berlijn tot gevangenisstraffen van 2, 3%, 4Vz, 12 en 15 jaar veroor deeld wegens „pogingen tot het aanzetten van Oostduitsers om naar de Bondsrepubliek te vluchten, het geen werd bestempeld als „slaven- handelarij". Het meisje kreeg twee jaar gevangenisstraf. De auto's van twee bouwkundige ingenieurs, die 12 en 15 jaar ge vangenisstraf kregen, werden van wege de Oostduitse staat in beslag genomen. MOEILIJK LAGERHUISDEBAT METZ, 2-8. Een reddingsploeg neeft woensdag op zevenhonderd meter diepte het verbrijzelde lich aam gevonden van een van de ze ven mijnwerkers, die- sinds dins dagmorgen vroeg door een instor ting in een mijn bij Metz ingeslo ten zitten. Men heeft niet veel hoop dat er nog overlevenden gevonden zullen worden. Rond twee-honderd-vijf tig mijn werkers hebben woensdag voor het hoofdkantoor van de mijn betoogd voor betere veiligheidsmaatregelen en meer loon. MOSKOU, 2-8. Chroesjtsjef heeft naar in goed ingelichte kringen in Moskou verluidt, dinsdag gewezen op de noodzaak van besprekingen en onderhandelingen over de kwes- ties-Duitsland en Berlijn, en tevens gezegd dat er een vredesverdrag met Duitsland moet komen. De Sowj et-leider heeft dit ver klaard tijdens een bezoek aan het Kremlin van de Italiaanse premier Amintore Fanfani, die woensdag in Moskou is aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Gevaar voor De Gaulle PARIJS, 3-8. De tegenstanders van de Algerië-politiek van gene raal De Gaulle willen tussen 12 en 20 augustus een nieuwe poging doen om zich van de macht mees ter te maken, aldus meldt het Franse blad „Le Figaro". Volgens dit artikel, getekend met initialen van de hoofdredakteur Louis Gabriël Obinet.' hechten de samenzweerders zeer veel belang aan het vermoorden van De Gaulle. LEOPOLDSTAD, 2-8. Het gevaar dat het Kongolese natuurreservaat Albertpark bedreigde is afgewend. De regering van Kongo heeft het bedrag van 2,3 miljoen Kongolese francs, bestemd voor onderhoud en salarissen van het personeel, vrij gegeven. De Verenigde Naties heb ben bemiddeling verleend. De Kon golese staat neemt een-derde van de kosten van het park voor zijn rekening, het Belgische instituut voor nationale parken en weten schappelijke instellingen uit ver schillende landen fourneren de rest. LONDEN, 2-8. Het probleem van Engelands toekomstige betrekkin gen met Europa en de Europese Economische Gemeenschap is het zwaarste en belangrijkste waarvoor Engeland ooit heeft gestaan. Met deze woorden heeft premier Mac Millan woensdagmiddag in een stampvol Lagerhuis een debat van twee dagen geopend over het be sluit van de regering om met de E.E.G. onderhandelingen te begin nen over toetreding tot de gemeen schap. Aan het einde van het debat - donderdagavond - zal gestemd moeten worden over een regerings motie waarin instemming met dit besluit wordt gevraagd. MacMillan, in wiens nabijheid in de zaal de 86-jarige sir Winston Churchill op zijn gebruikelijke plaats zat, gaf op rustige en wel overwogen wijze een verdediging van de regeringspolitiek. De basis overwegingen van de Europese een heid, de toekomst van het Gemene best en de kracht van de vrije we reld zijn alle van kapitaal belang, zo zei hij, en omdat wij vast ge loven dat Engeland een positieve rol heeft te spelen in de ontwikke ling van deze onderling verbonden zaken, vragen wij het Huis ons be sluit goed te keuren. Het Engelse isolement MacMillan meende dat iedereen zal moeten toegeven dat de zes E. E.G.-landen, dank zijn hun gemeen schap, enorme vorderingen hebben gemaakt en een eigen dynamiek hebben ontwikkeld. Hij erkende dat Engeland een lange traditie van isolement had en een zeker wantrouwen ten aanzien van vreemdelingen. Doch steeds als de wereld door eqn tiran of agressie was bedreigd, had Engeland zijn isolement opgegeven. En wie twij felt er nog aan - aldus de premier - dat we voor een lange en uitput tende strijd staan, die langer dan een generatie zal duren, als wij een halt willen toeroepen aan de com munistische expansie. De landbouw Over de landbouw, een ander moeilijk aspect van Britse aanslui ting bij de E.E.G., zei de Britse pre mier dat Engeland wellicht zal moeten afstappen van het stelsel van regeringssubsidies, dat afwijkt van de methoden die in de Euro pese Economische Gemeenschap worden gebruikt. Mogelijk zullen wij op de duur moeten overschake len op een systeem waarbij de markt zelf voor een redelijk inko men van de producent zorgt, zo meende hij. Hij voegde hier overi gens aan toe dat de E.E.G. nog be zig is met het uitwerken van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek en dat Engeland, door lid te worden, invloed hierop zal kunnen uitoefenen. js-J - - „1—- •«Ir- o Een plaatje genomen in de (vreemde) zomer van 1961. Om precies te zijn op 2 augustus om 11.15 uur voormiddag. Vijftien Amerikaanse toeristen vermist LUZERN, 2-8. Vijftien Ameri kaanse toeristen worden vermist nadat de autobus waarin zij zaten, nab\j Luzern in het Vierwoudste denmeer was terechtgekomen. Tien litiTivc^den werden gered. In de autobus zaten 35 Ameri kaanse toeristen, de chauffeur en een Zwitsers echtpaar. Geen van de twee-en-twintig overlevenden verkeert in levensge vaar, zo is in het ziekenhuis ver nomen. Enkele van hen zijn reeds uit het ziekenhuis ontslagen. Inzittenden hebben meegedeeld dat de autobus, nadat hij van de weg was geraakt en langs de oever naar beneden was gegleden, nog enige ogenblikken is blijven drij ven. Hierdoor had een deel van de passagiers de gelegenheid zich in veiligheid te stellen, daarbij gehol pen door mensen die passeerden. Volgens de politie ligt de autobus zestien meter onder water. UTRECHT, 2-8. De totale zie kenfondsuitgaven per ziel zijn in de periode van 1948 tot 1960 ge stegen van f 27,38 tot f 85,32 per jaar. De kosten vertonen een con stant stijgende lijn, waaruit mag worden afgeleid, dat deze stijging in de komende jaren nog zal door gaan. Aldus dr. H. Festen, staffunctio naris van de Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen in het blad de „Ziekenfondsgids". De toeneming van de zieken fondsuitgaven is - volgens dr. Fes ten - voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de grote uitbrei ding van de geneeskundige hulp die wordt geboden, niet zozeer door toevoeging van nieuwe verstrek kingen als wel door een sterke uit breiding van de inhoud der reeds bestaande verstrekkingen. Wanneer men het indexcijfer voor 1948 op 100 stelt, zijn de kos ten voor huisartsenhulp in 1960 ge stegen tot 234, die voor genees- en verbandmiddelen tot 256, specia listische hulp tot 408, tandheelkun dige hulp tot 305, ziekenhuisver- pleging tot 523 en de kosten voor uitwendige geneeswijzen tot 391. Dr. Festen voegt hieraan toe, dat de totale kosten in de periode 1948 tot 1960 meer dan verdrievoudigd zijn; de geregistreerde loonstijging over hetzelfde tijdvak loopt van 100 tot 199. Curatieve gezondheidszorg Dr. Festen noemt de kostenstij ging een betrouwbare Indicatie voor de stijging van de kosten der curatieve gezondheidszorg van het Nederlandse volk. Velen menen, dat aan de uitgaven voor de ge zondheidszorg paal en perk moet worden gesteld, omdat ze binnen afzienbare tijd niet meer kunnen worden opgebracht. Gezien het be stedingspatroon van het nationaal inkomen acht dr. Festen deze stel ling echter zonder meer onjuist. Bovendien is er, volgens hem, geen enkele aanleiding om te voorspel len, dat de Nederlanders, nationaal gezien, binnen afzienbare tijd niet meer in staat zouden zijn hun cu ratieve zorg te financieren. Ter il lustratie vermeldt hij, dat in 1959 voor banket, chocolade en ijs 700 miljoen gulden werd uitgegeven, voor alcoholhoudende en alcohol vrije dranken 523 en voor gezond heidszorg 895 miljoen. NEW YORK, 2-8. De Afrikaans- Aziatische landen die een spoed zitting van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties wens ten, hebben besloten een buitenge wone zitting te vragen en woens dag waren er reeds 47 landen be reid gevonden een dergelijk ver zoek te ondersteunen. Een buiten gewone zitting wordt bijeengeroe pen als vijftig landen, de eenvou dige meerderheid van het totaal aantal, zich ervoor uitspreken. In delegatiekringen werd gezegd dat er een goede kans bestaat dat de Algemene Vergadering maan dag a.s. wordt bijeengeroepen. De gewone zitting begint op 19 sep tember. CAESAREA, 2-8. In de oude Romeinse havenstad Caesarea aan de Israëlische kust is een meer dan le vensgroot beeld gevonden van de „grote moeder der Goden", een figuur uit de oosters-Grieks-Romeinse mythologie. Het beeld is van rose marmer en nog in goede staat behalve dan dat het hoofd er af is. De vondst werd door een Ita liaanse oud-heidkundige expeditie gedaan in een leegstaand Arabisch huis. Volgens deskundigen be treft het hier een beeld van de anatolische godin van de maan, dieren en bossen, die vooral werd vereerd in Ephese waar haar beroemde tempel stond. Zij was de diana of artemis in de Romeins- Griekse godenwereld. Een zeer op het thans gevon dene gelijkende beeld werd in 1956 door een Oosten rijkse groep In Griekenland opgegraven. Hebreeuwse universiteit werkt aan btybelprojekt JERUZALEM, 2-8. In Jeruzalem zijn bijbelkenners van overal ter wereld - ook uit Nederland - bij eengekomen voor bestudering van onderwerpen als de Dode Zee-rol len en de apocrieven zowel als kunst en folklore van het joodse volk en de techniek van het be werken van gegevens. Het waren een duizendtal christelijke zowel als joodse geleerden die het derde wereldcongres voor Joodse studies In de Hebreeuwse universiteit bij woonden. Er werden twee „jubilea" her dacht, namelijk de 2500ste ver jaardag van het edict van de Per zische koning Cyrus, waarbij de joden toestemming kregen uit de Babylonische gevangenschap naar hun land terug te keren en het feit dat achthonderd jaar geleden de rabijn Benjamin van Tudela (Spanje) zijn reizen begon waar van het verslag van groot belang was voor de joodse geschiedenis. Er werd ook studie gemaakt van het grote bijbel-projekt van de Hebreeuwse universiteit, de sa menstelling van een Hebreeuwse De hervatting van het proces- Eichmann is tot volgende week dinsdag uitgesteld wegens stekte van Benjamin Halevl. Miljoen dahlia's op corso PATERSWOLDE, 2-8. Het Eelder bloemencorso, dat zaterdag 19 au gustus wordt gehouden, zal het eerste lustrum vieren met een uit voering, die enig is in Europa. Het motief „mens, veld en bloem" hetwelk in alle mogelijke variaties wordt weergegeven, komt niet al leen tot uiting op de een-en-twintig praalwagens, doch ook rond deze voertuigen op de weg. Voor dit corso, waarin de dahlia de voor naamste bloem is, zullen ruim een miljoen van deze bloemen worden gebruikt. Bovendien zullen nog enige duizenden anjers, rozen en andere bloemen worden verwerkt, welke door de inwoners zelf ge kweekt zijn op een oppervlakte van ruim twee are. De gehele dorpsge meenschap van Eelde werkt er aan moe. bijbel waarin alle bekende Inter pretaties en de jongste oudheid kundige gegevens zijn vervat, en ook van de uitgave van een ver zameling van alle gedrukte He breeuwse bijbelse werken. JERUZALEM, 2-8. De aangekon digde verdaging van de hervatting van het proces-Eichmann van deze donderdag tot volgende week dins dag, vanwege ziekte van rechter Halevi, heeft het gerecht in tijdnood gebracht. De datum der Israëlische verkie zingen, 15 augustus, nadert en bij aanhouden van het bestaande tijd schema voor requisitoir en pleidooi zou dit laatste waarschijnlijk niet meer voor de verkiezingsdag afge sloten kunnen worden. Men zou nu van plan zijn voor requisitoir en pleidooi tijdsbeper kingen aan te leggen en ook genoe gen willen nemen met schriftelijke indiening van lange citaten. Vol gens het nieuwe schema zou aan klager Hausner nu dinsdag en woensdag aanstaande zijn requisi toir houden, daarna pauze op don derdag en het pleidooi van Serva- tius op vrijdagochtend. Dit alles mits rechter Halevi inderdaad aan staande dinsdag weer beschikbaar is. De uitspraak van het vonnis wordt niet voor oktober, en waar schijnlijk zelfs aanzienlijk later, verwacht Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is niet voldoende dat I men bereid is zijn plicht te doen, men moet hem ook i kennen. VOETBAL Blauw Wit vertrok naar Moskou AMSTERDAM, 1-8. Woensdag- morgen vertrok van het vliegveld Schiphol de Amsterdamse ere-di- vislevlub Blauw Wit voor een tour nee door Rusland. Donderdag 3 augustus wordt een wedstrijd ge speeld in Moskou en daarna volgen twee wedstrijden op 6 augustus in Odessa en op 10 augustus in Woro- nesj. AMSTERDAM, 2-8. Bij de Rijks postspaarbank is in juli ingelegd f 82,7 miljoen en terugbetaald f 73,1 miljoen, hetgeen een positief spaar- verschil opleverde van f 9,6 mil joen (vorige maand f 11,0 mil joen en in juli vorig jaar f 20,3 miljoen). In 1961 werd tot dusver bij de Rijkspostspaarbank gespaard i 121,7 miljoen tegen f 130,8 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1960. Het inleggerstegoed per ultimo juli bedroeg f 2767, 7 miljoen (vorige maand f 2758,1 miljoen en utimo juli vorig jaar f 2499,8 miljoen). DEN HAAG, 2-8. Van de zijde van het departement van Defensie in Den Haag wordt vernomen dat plannen voor een organisatie van de „brandweer-brigade" als waar van generaal Norstad gewaagt, worden overwogen, maar dat een beslissing hierover nog niet geno men is. Een aantal landen heeft reeds toestemmend geantwoord op het verzoek om een bataljon ter be schikking te stellen maar Neder land heeft dit verzoek nog In over weging. Jachthaven aan het Veerse Meer WOLPHAARTSDIJK, 2-8. Als de uitvoering van de plannen naar wens verloopt, krijgt de gemeente Wolphaartsdijk begin volgend jaar een jachthaven met een capaciteit van 125 boten aan het Veerse meer. Voor een tijdperk van dertig jaar heeft de Belgische Royal Yacht- club uit Antwerpen deze haven al gehuurd. Deze club heeft gisteren met de gemeente, die de aanlegkosten van f 180.000,draagt, een contract af- geslotn. Voor de tot stand koming van het contract is overleg ge pleegd met diverse „zeilinstantis", Antwerpse en Zeeuwse provinciale autoriteiten en de pas opgerichte watersportvereniging „Wolphaarts dijk". Deze laatste gaat met de Belgische club samenwerken. Het houden van kistkalveren DEN HAAG, 2-8. Naar vernomen wordt is binnenkort een koninklijk besluit met betrekking tot het hou den van mest(kist)-kalveren te verwachten. Het betreft hier een besluit ter uitvoering van de wet op de dierenbescherming. Het zal onder andere voorschriften bevat ten aangaande de ruimte en het licht dat de dieren moeten hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1