DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND WIL LID WORDEN VAN DE EUROPESE ECONOMISCHE GEMEENSCHAP De Oostduitse vluchtelingen Westerschouwen krijgt één gemeentelijke dienst voor sociale bijstand DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 117e jaargang No. 19015 MR1KZEESCIIEMNIEUYVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Verklaring van premier MacMillan Denemarken zal het Britse voorbeeld volgen LONDEN, 31-7. Engeland is be- reld om met de Europese Econo mische Gemeenschap van de Zes te gaan onderhandelen over toetre ding. Het verlangt echter wel dat by de onderhandelingen wordt ge streefd naar een tegemoet komen aan de bijzondere belangen van het Gemenebest, de Europese Vrijhan delsassociatie (E.V.A.) en de Britse landbouw. Daarvan zal het uitein delijk afhangen of de onderhande lingen met succes worden be kroond. Premier MacMillan heeft dit maandagmiddag verklaard in het Lagerhuis in Londen. Zijn verkla ring, afgelegd tijdens het vragen uurtje, lokte van tegenstanders van toetreding de kreet „schande" uit, doch deze reactie werd direct overstemd door toejuichingen van de meerderheid der leden. Direct nadat MacMillan zijn ver klaring had afgelegd, werd in Ko penhagen bekendgemaakt dat De nemarken (net als Engeland lid van de E.V.A.) het Britse voorbeeld zal volgen. De overige E.V.A.-landen (Noorwegen, Zweden, Portugal, Oostenrijk, Zwitserland) hebben in een gemeenschappelijk communi qué verklaard, dat het besluit van Engeland en Denemarken een „nieuwe kans" biedt om tot een grote Europese markt van drie honderd miljoen mensen te komen. Deze kans mag men volgens hen niet missen. Woensdag debat Het is duidelijk dat MacMillan de steun van de overgrote meer derheid der conservatieve Lager- huisfractie heeft. Hij werd toege juicht toen hij het Lagerhuis be trad en ook toen hij, na het uit spreken van zijn verklaring, ging zitten. Het Lagerhuis zal woensdag het debat over MacMillan's verklaring beginnen. Men verwacht, dat het twee dagen zal duren. Het is reeds thans vrijwel zeker dat enkele con servatieve en socialistische Lager huisleden tegen de regering zulllen stemmen. De regering schijnt zich echter over de uitslag van het debat niet ongerust te maken. Onmiddellijk nadat MacMillan was uitgesproken werd een regeringsmotie ingediend, waarin het Huis wordt uitgenodigd zich achter de verklaring van de premier te scharen. Bijeenkomst ministerraad W.E.U. DEN HAAG, 31-7. De verklaring van MacMillan zal vandaag (dins dag) een voornaam punt van ge sprek zijn op de bijeenkomst van de ministerraad der Westeuropese Unie te Parijs, waarin de zes E.E. G.-landen en Engeland zijn ver tegenwoordigd. Deze vergadering, waarin ook gesproken zou worden over militair-politieke problemen als Berlijn, Kongo en Laos, zou voor Nederland worden bijgewoond door minister Luns. De conferentie is een vervolg op de recente top conferentie van de Zes in Bad Go- desberg bij Bonn, waar werd be sloten tot regelmatige bijeenkom sten van de regeringschefs en be studering van de mogelijkheden voor politieke samenwerking. Nederlands commentaar Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft - in antwoord op een verzoek om commentaar op MacMillan's ver klaring - gezegd dat de Nederland se regering, die altijd de politieke en economische versterking van het gehele vrije Europa heeft voorge staan, de Britse stap als een bij drage daartoe toejuicht. Nederland hoopt, dat de onderhandelingen, die ot de toetreding van Engeland zul- en moeten leiden, zo kort mogelijk uilen duren. Dit is mede van be- ang met het oog op de voortgang, die met de verdere integratie bin nen de Europese gemeenschap ge maakt wordt. Vrijstelling, uitstel en vervroegd verlof aan onderwijzers DEN HAAG, 31-7. De Staatsse cretaris van Defensie heeft aan de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. G. C. Stubenrouch, medegedeeld, dat aan de onderwijzers, die in het af gelopen schooljaar uitstel van eer ste oefening hebben genoten voor het vervullen van een onderwas- betrekking, thans vrijstelling zal worden gegeven, indien aan de vol gende voorwaarden wordt voldaan: Het uitstel moet in de eerste plaats zyn verleend, omdat bij het onderwijs een plaats werd ingeno men welke beslist niet onvervuld kon worden gelaten. De desbetreffende onderwijzers moeten op deze plaats ook thans nog onmisbaar zijn en in hun ver vanging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. De onderwijzers moeten nog niet in werkelijke dienst zyn of zijn ge weest. De vrijstelling dient bij de bur gemeester te worden aangevraagd. Tot en met het schooljaar 1963- 1964 zal de vrijstelling een tijdelijk karakter dragen, daarna zal zij voorgoed worden verleend en zul len deze onderwijzers niet meer be hoeven te voldoen aan de eis van het werkzaam blijven aan de school ten behoeve waarvan hun uitstel werd verleend voor het schooljaar 1960-1961. Voorts heeft de staatssecretaris van Defensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1961-1962 aan een beperkt aantal onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend, indien de betrok kene een vakature vervult of gaat vervullen aan een twee- of drie- mansschool bij het gewoon-, voort' gezet- of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de zuid-Hollandse eilanden of in een afgelegen ge hucht in het overige deel van het land. Evenals voorheen zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplich tige onderwijzers, die een funktie willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Uiter aard zal hierbij rekening moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, terwijl in ieder afzonderlijk geval zal worden nagegaan of de mili taire dienstbelangen zich niet in al te ernstige mate tegen vervroegde huiswaartszending verzetten. Bevoegdheden aan Kennedy goedgekeurd WASHINGTON, 31-7. Na de Se- naat heeft nu ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden de be voegdheid aan president Kennedy om een kwart miljoen reservisten op te roepen en de diensttijd van hen die al onder de wapenen zijn met een jaar te verlengen, goed gekeurd. Het Huis nam de betrok ken resolutie aan met 403 tegen 2 stemmen. BERLIJN, 31-7. - Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering heeft de campagne van Oostduitse zijde om de stroom van vluchtelingen naar west-Berlijn een halt toe te roepen, een hoogtepunt gevonden in een mededeling via de radio van oost-Berlijn, dat het pro ces tegen vijf „slavenjagers" (waar mede „Westduitse agenten" bedoeld worden die de mensen tot uitwij ken aanzetten), dat vorige week is begonnen, niet een geval op zich zelf is, maar dat reeds een hon derdtal „slavenjagers" in de ge vangenis zit en dat er nog wel meer zouden volgen. Woningontruiming in Zeeuws-Vlaainse kanaalzone DEN HAAG, 31-7. Minister van Aartsen gelooft niet, dat vele in woners van de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen door de dwongen ontruiming van hun wo ningen in verband met de verbre ding van het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen ernstig zul len worden gedupeerd. Hij is ove rigens wel bereid om ten behoeve van die urgente gevallen, welke on danks de genomen en voorbereide maatregelen moeilijk tot een oplos sing blijken te kunnen worden ge bracht, alsnog een toewijzing van woningwetwoningen te doen. Omtrent de mate waarin en de wijze waarop in de volgende jaren in de behoefte aan vervangende woningen zal moeten worden voor den vindt nog voortgezet overleg plaats. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid van der Peijl (C.H.U.). .•3 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 1 De natuur heeft de vrouw zoveel macht gegeven dat de wet haar wijselijk weinig 1 macht toedeelde. Kleuter viel uit trein UTRECHT, 31-7. Een 3-jarig zoontje van de familie Schiltman uit Tiel is maandagavond bij Gel- dermalsen uit een rijdende trein gevallen. Het knaapje werd ern stig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Tiel. Het slachtof fertje reisde in gezelschap van zijn ouders. Over de juiste toedracht van het ongeluk is nog niets be kend. Kleuter verdronken ROTTERDAM, 31-7. Een Rotter dams meisje van anderhalf jaar, J. J. M. Z., is maandag verdronken in een sloot naast haar ouderlijke woning aan de Bergselinkerrotte- kade. De kleuter was uit de kamer gekropen en buiten gaan spelen. Haar moeder bemerkte dat nauwe lijks twee minuten later, maar toen lag het meisje al bewusteloos in het water. In het Bergwegzieken huis werd tevergeefs kunstmatige demhaling toegepast. Maandagochtend is in Haarlem, de zevende „Muggenronde" van start gegaan. Voor het vertrek brachten de jonge renners hulde aan het symbool van hun „tour": een grote mug, welke een van de verzorgings wagens siert. Geval van kinderverwaarlozing in Breda Apart huwelijk In het plaatsje Blandford in zuidwest-Engeland is een west-Duitse parachutisten officier in uniform in het huwelijk getreden met een Engels meisje. Hij had spe ciale toestemming van de west-Duitse ambassade in Londen om in uniform te trouwen. De dorpelingen keken wel wat vreemd naar de Duitser, doch de domi nee die het paartje in de echt verbond merkte op, dat men wel spoedig aan het „Feldgrau" zou wen nen. In de omgeving van Blandford zal n.l. over zes weken een west-Duits pantser-regiment komen oefenen. AMSTERDAM. Eén of meer in brekers hebben in het afgelopen Nweekeinde in het Amsterdamse havengebouw op de elfde verdie ping een vitrine kapot geslagen en daaruit voor een waarde van onge veer zesduizend gulden aan horlo ges gehaald. Personeel van een schoonmaakdienst ontdekte de diefstal. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Vermoedelijk hebben zij zich zaterdag in het gebouw laten insluiten. ROTTERDAM. De Rotterdamse Elektrische Tram moet door perso neelsgebrek de dienst beperken, Besloten is met ingang van 1 au gustus tramlijn twaalf op te heffen. BREDA, 31-7. De Bredase politie onderzoekt sinds maandag een ge- yal van kinderverwaarlozing in de Baronie8tad. Het betreft de zeven jarige Elizabeth M„ die aan handen en voeten vastgebonden thuis op zolder werd aangetroffen. Het kind had in het donker al uren liggen huilen en buren hebben de politie gealarmeerd.. Uit het eerste vluchtige onder zoek bleek dat de oma van het kind deze „maatregel" had genomen omdat het kind „zo lastig was". De ouders waren niet thuis. De politie deelde mee dat het kind verteld heeft geen of onvol doende eten te krijgen. Het gezin M., woonachtig aan de Bredase Duitenhuisstraat telt drie kinde ren. Elizabeth zou om reden die nog in onderzoek is bij de rest wor den achtergesteld, aldus de politie. Ze zat nooit bij de anderen aan tafel en kreeg meestal wat de an deren overlieten. Het kind is naar een ziekenhuis vervoerd waar werd vastgesteld dat het in ernstige staat van vervuiling verkeert; di- rekt ondervoed was het niet. Wel kon men constateren dat het al geruime tijd een abnormale behan deling heeft ondergaan. Met ingang van 1 januari 1962: 3 augustus telling op kampeercentra Exotisch nummer WESTERSCHOUWEN, 31-7. Aan vreemde autonummers in de Westhoek geen gebrek in deze vakantietijd. Een heel exotisch nummerbord, draagt het kenteken KAT, en men zou er lang over moeten nadenken uit welk land de auto stamt. Het blijkt Katanga te zijn. Ver der ziet men een enkele A (Oostenrijk), veel C.H.'s (Zwitserland), G.B. Groot- Brittanië) en enige I's die uit Italië afkomstig zijn. Verder de normale massa's D's uit Duitsland, B's uit België en de F's uit Frank rijk. Ook zit er een L tussen uit Luxemburg. A.N.W.B. wil afschaffing van grensdocumenten voor caravans DEN HAAG, 31-7. De A.N.W.B. heeft in een schrijven aan het mi nisterie van Financiën wederom ge pleit voor het laten vervallen van grensdocumenten voor caravans. In 1959 heeft het ministerie reeds grensdocumenten afgeschaft voor bepaalde categorieën voertuigen, afkomstig uit he buitenland. Van deze regeling bleven de caravans echter uitgesloten. De A.N.W.B. wijst er op, dat steeds meer landen besluiten tot verdere liberisatie van de douane formaliteiten; dit ook ten gerieve van de Nederlandse toerist. In de vrijdag j.I. gehouden ver gadering van de raad van Wester schouwen verenigde de raad zich met het voorstel van b. en w. tot instelling van een gemeentelijke dienst voor sociale bijstand, met ingang van 1 januari 1962. Door dit besluit zullen in de nabije toekomst de verschillende diensten van Maatschappelijke Zorg worden op geheven. De heer Steur zag de instelling van de nieuwe dienst liever eerder dan de gestelde datum. De heer Den Boer zei geen financiële voor delen te zien in de nieuwe regeling, waarop de secretaris toelichtte dat er administratief gezien belang rijke verbeteringen zullen zijn. De heer Hendrikse sprak woorden van waardering tot hen die de maat schappelijke zorg jarenlang in goede banen hebben geleid. De voorzitter bracht dank aan de se cretaris, de heer J. de Jonge, voor het vele werk hierin verricht. Bij de verder voorkomende za ken bracht de voorzitter dank aan de heer v. Oord voor de door hem aan de raadsleden aangeboden mooie dag rond en bij de Delta werken. Het veer te Zijpe draait inmid dels met twee ponten, zo niet dan had Westerschouwen zich zeker aangesloten bij het Zierikzeese re quest bij het gemeentebestuur van Rotterdam. De heer v. Oord zou alsnog een brief aan Rotterdam ge zonden willen zien met de mede deling dat de wachttijden nog te lang zijn. De burgemeester wees er op dat Rotterdam zelf al moeite genoeg heeft met het verkeer. Dui delijk is Intussen wel gebleken dat alle verkeersprognosea van vijftien jaar geleden over het veer hebben gefaald. De voorzitter deelde voorts mee dat op 3 augustus a.s. op verzoek van de Ned. Kampeerraad een tel ling gehóuden zal worden op de kampeercentra. De telling zal ge houden worden door het secre- tariepersoneel. Tenslotte zei de voorzitter dat de bouwstop, die op f 19.000,stond, is teruggebracht tot f 10.000,Dit ontlokte de heer Goossens de op merking dat deze maatregel snel werkloosheid in de bouwvakken tot gevolg zal hebben. Over de verschillende kernen werd tenslotte het volgende mede gedeeld: Burgh: de oude school wordt werkplaats voor de schilder en timmerwerk; het schoolplein wordt parkeerruimte. Te Haam stede is het stopverbodbord aan de Wilgenweg geplaatst. Renesse: bor den éénrichtingverkeer Scholder- weg-Moolweg zijn geplaatst; gere viseerde trekker en brandspuit zijn aan de brandweer overgedragen; de kleuterschool wordt in Septem ber geopend. Noordwelle: de on derwijzeres aan de o.l.-school, mevr. H. A. Blom-Schaleven, heeft ont slag gevraagd per 1 oktober a.s. De rondvraag De heer Steur vroeg aandacht voor te hoog doorgegroeide beplan ting van enige wegbermen. De heer Padmos informeerde naar de mo gelijkheid maatregelen te treffen om clandestiene bouw van zomer woningen en kampeerhutten tegen te gaan. De voorzitter deelde mee dat reeds maatregelen genomen zijn. De heer Padmos zou ook graag meer eenheid zien in de badhokjes op het strand, maar via een bouw verordening is dit niet mogelijk. De voorzitter deelde de heer Padmos verder mee dat juist deze week een voorstel voor de komuitbreiding van Renesse is ontvangen, maar dit zal in dit seizoen niet meer kunnen worden uitgevoerd. De heer Hendrikse uitte woorden van lof over het geslaagde dorps feest, doch oefende kritiek op de rijkspolitie voor de regeling tijdens de optocht. De politie verrichtte veel goed werk, maar kampte met een slechte bezetting wegens ver lof. In antwoord op een vraag van de heer Goossens werd toegezegd dat het gazon rond het monument te Renesse zal worden gemaaid. In zake de rioolwaterzuiveringsinstal latie merkte de heer Westhoeve op dat hier nog steeds geen hek en palen bij staan. De heer Geluk sprak zijn dank uit over het in orde brengen van de trap bij het strand, maar de wisselcabine ontbreekt nog. Ook dit heeft de aandacht. In antwoord op een aantal vra gen van de heer J. D. van Nieu- wenhuize*werd medegedeeld dat de luidklok te Burgh nog steeds op onderdelen wacht. Iemand zal wor den aangesteld voor het in werking stellen van de flood-light installatie te Burgh bij de Hervormde kerk. De minder gewenste toestand bij het urinoir te Renesse heeft de aan dacht. De heer Den Boer atten deerde nog eens op het wachthokje bij Boslust. Wethouder v. d. Klooster roemde tot slot de vruchtbare besprekingen op deze belangrijke vergadering en hoopte in de volgende vergadering op nadere gegevens van het Rust huis en nieuwbouw gemeentehuis. GEMENGDE BERICHTEN Een brand in een horlogefabriek te Heddenheim, een voorstad van Frankfort, heeft voor naar schat ting een miljoen mark schade aan gericht. Maandagmiddag is van de zijde van het Franse consulaat in Bizerta meegedeeld dat alle beperkingen van Tunesische zyde ten aanzien van het vertrek van Franse inge zetenen uit Tunesisch gebied zijn opgeheven. Men schat dat er nog iets meer dan negentigduizend Franse ingezetenen In Tunesië z(jn. In gezaghebbende kringen in Londen is maandag na de verkla ring van MacMillan vernomen, dat de Britse premier waarschijnlijk spoedig met president De Gaulle besprekingen zal voeren. De Amerikaanse en de Russische deelnemers aan de ontwapenings besprekingen te Moskou, hebben besloten hun bijeenkomsten op te schorten tot een nader bekend te maken tijdstip. Het Russische pers bureau Tass heeft dit zaterdag ge meld. DEN HAAG. Sinds maandagmid dag vier uur wordt een ongeveer 24-jarige Hagenaar vermist, die met een vriend in zee was gaan zwemmen bij Kijkduin. Toen de vriend, die het Slachtoffer was kwijtgeraakt, tegen zes uur het bundeltje kleren van het slacht offer nog onbeheerd zag liggen, werd de politie gewaarschuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1