RANG is alleen RANG als er RANG op staat Dubbele wateronttrekldng uit Westhoekse bodem in de toekomst Met het weekeinde vluchtten negentienhonderd Oostduitsers „Piek-weekend"-vakantie 1961 viel nog mee Ingezonden mededeling g^aoaQgoQOQQaaftaaofloflOfloaaaQQQOft^oQooaoQaoflfloiiflaflflftttflfl iojluajuim a a 8 aaa a a a 8a aa a a a a j t a a a an a a a a a a a a a a a a a a a a aaa a aaa ta Rang Fruit 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol rxj-ir-LT-u- v dTOToooT GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN Groeiende ongerustheid in kwekerskriugen HAAMSTEDE, 28-7. Tjjilcns de vergadering van de gemeenteraad van VVesterschouwen heeft de bur gemeester, jhr. R. J. II. Q. Röcll, verklaard, dat de waterleiding maatschappij Schouwen-Duiveland in de nabue toekomst twee miljoen kubieke meter water per jaar aan de grond gaat onttrekken. Dit be tekent een verdubbeling van de hoeveelheid water die thans wordt gebruikt. De waterleidingmaatschappij wil tot deze produktieverhoging over gaan door de grotere vraag van het steeds toenemende aantal toe risten. De burgemeester merkte op, dat het peil van het grondwa ter hierdoor zal worden beïnvloed en eindigde de vergadering met de opmerking „Weest op uw hoede". Reeds vrijdagavond hebben fruit telers zich over deze nieuwe situ atie beraden. Zij menen, dat de grote schade, die er dit jaar is ont staan in vele boomgaarden in het westelijk deel van Schouwen, mede wordt veroorzaakt door het lager worden van het grondwaterpeil en vrezen dat door de nu aangekon digde grotere produktie van het waterleidingbedrijf de toestand nog belangrijk zal verergeren. Nieuwe bronnen De waterleiding zal een aantal nieuwe bronnen in dienst moeten stellen niet alleen in het duinge bied omdat daar de kans bestaat dat daar zout water wordt opge pompt. De fruitkwekers vrezen, dat de nieuwe bronnen verder landin waarts komen en daardoor nog ernstiger schade zullen meebren gen. Zij wijzen er op, dat niet al leen hun boomgaarden getroffen zullen worden, maar dat ook de natuur, dus het recreatiegebied, de nadelen van een watertekort zal ondervinden. Op deze manier drin ken de vakantiegangers het water op, dat voor hun recreatie nodig is, zo menen zij. Hulsvuilophaaldienst In haar vergadering nam de raad het belangrijke besluit om over te gaan - op voorstel van b. en w. - tot modernisering van de huisvuil ophaaldienst. Met behulp van twee gemeentewerklieden zal deze dienst worden uitgevoerd door een parti culier bedrijf (expeditiebedrijf J. J. Rademaker). Het hiertoe strek kende voorstel van b. en w. werd aangenomen met 7 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heren Ge luk, Goossens, Hendrikse en Van Oord. De heer v. Oord merkte op voor een moderne dienst te zijn, maar dan uitgevoerd door de ge meente zelf, een opmerking waar de andere tegenstemmers reeds van tevoren mee instemden. Alvorens dit voorstel in stem ming kwam, vond een diepgaande bespreking plaats, waarbij weth. v. d. Klooster een technische uiteen zetting gaf over de wagen. De heer Hendrikse zei niet akkoord te kun nen gaan met de kosten, die f 12,50 per emmer zullen gaan bedragen. Besloten werd dit zo te regelen dat bij overschreiding van een aantal van 2500 emmers de tarieven her zien zullen worden. De heer v. Oord wilde de organisatie beslist liever in gemeentehanden zien. Hij achtte het een plicht voor de gemeente, „omdat de verantwoordelijkheid voor volksgezondheid en hygiëne niet bij een particulier bedrijf mag berusten". Weth. v. d. Klooster ver dedigde hierop de particuliere re geling, waarbij de heer Den Boer opmerkte dat een dergelijke parti culiere dienst in St. Laurens prima loopt. De voorzitter wees er ten slotte op dat de volksgezondheid uiteraard tot de gemeentelijke ver antwoordelijkheden blijft. De ge meente geeft alleen maar een op dracht waarvoor betaald wordt. „U laat toch zelf in uw bedrijf ook veel rijden", aldus de voorzitter tot de heer v. Oord, waarna de raad - zoals gezegd - besloot het voor stel tot particuliere uitvoering aan te nemen. Benoemingen en subsidies Voorts besloot de raad te benoe men tot schoonhoudster van de openbare kleuterschool te Renesse mevr. C. J. de Feijter-de Vrieze. De heer W. M. Kloet werd benoemd tot schilder in vaste dienst der ge meente. Een aantal subsidies werd toegekend als volgt: Ned. Ver. van Rheumatiekbestrijding f 40,Bu reau voor Beroepskeuze te Zierik- zee f 25,(en per geval de kost prijs tot een maximum van f 10, de Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland: f 10, voor personen uit de Westhoek; de Ned. Amateur Toneel Unie f 25, De raad verenigde zich voorts met een voorstel van b. en w. voor het toekennen van een uitkering ineens aan het daarvoor in aan merking komende gemeenteperso- neel; idem een verordening tot wij ziging van de bezoldigingsverorde ning 1961. De raad verenigde zich verder met een voorstel tot wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling Beatrix-school. Besloten werd tot verkoop van een stukje grond, groot 45 m2 en gelegen te Renesse op de z.g. Hogenboompol- der aan de P.Z.E.M., voor f 12,50 per m2. Evenals b. en w. besloot de raad afwijzend te beschikken op een ver zoek van het bestuur van de ver eniging „Gezamenlijke exploitan ten van speelautomaten in Zeeland" om alsnog speelautomaten in de ge meente toe te laten. Overeenkomstig het advies van Ged. Staten besloot de raad tot een nieuwe norm - verhoging - voor de autovergoeding voor de burge meester. De Centrale Dienst In bespreking kwam het punt: Centrale Dienst, n.l. de mogelijk heid van uittreding van de ge meente, op voorstel van b. en w. Bij de discussie achtte de heer Hen drikse het niet erg collegiaal t.o.v. de kleinere gemeenten om uit de C.D. te treden. Hij had veel bewon dering voor deze dienst, vooral ge let op hetgeen na oorlog en ramp tot stand kwam. Hij meende dat bij uittreding nog twee jaar nadien be taald zal moeten worden. Een tech nisch ambtenaar met minimaal M. T.S.-opleiding, die hier dan zal moeten komen, komt niet voor f 10.000,per jaar. De voorzitter antwoordde dat zuiver gelet is op de eigen ge meente. Nu kosten kleine wijzi gingen in het uitbreidingsplan hon derden guldens. De heer Steur sprak zich uit voor een zelfstandige dienst, die vlotter kan werken, hetgeen, vooral gelet op de recreatie, van belang is. De heer Den Boer schetste het ont staan van de C.D. en zei zich te kunnen verenigen met een techni sche dienst die samenwerkt met Middenschouwen. De heer v. Oord noemde uittreding uit de C.D. een eerste eis en sprak zich uit voor de aantrekking van een technisch ambtenaar en een opzichter. Wet houder C. v. d. Klooster wees op het ontstaan in de laatste jaren van vele zeer nuttige gemeenschappe lijke regelingen. De laatste jaren was het echter te voelen dat er iets mis ging in de C.D., aldus de heer v. d. Klooster, hetgeen o.a. tot uiting kwam in het uittreden van de kleinste gemeente Bruinisse. De heer Goossens zei eveneens uittreding toe te juichen. De heer Westhoeve zei dat door de perso neelsbezetting, te Renesse toestan den zijn ontstaan die niet langer kunnen worden geduld. De heer Hendrikse meende dat toch colle gialiteit zal zijn getoond als Mid denschouwen deel zou kunnen ne men. De heer Den Boer zou uittre ding goedkeuren maar voor bouw en woningtoezicht toch graag een top als supervisie te zien. Met algemene stemmen besloot de raad hierop tot uittreding uit de Centrale Dienst. (Slot volgt in ons volgend nummer). BERLIJN, 30-7. Ongeveer 1.900 mensen uit oost-Berlyn of Oost- Duitsland hebben zich van zater dagmiddag twaalf uur tot zondag middag drie uur gemeld bij de vluchtelingendienst in west-Berlijn. Een Westduitse ambtenaar zei dat dit waarschijnlijk het grootste aan tal in een tijdvak van 27 uur is sedert de opstand van 1953. Alle bladen in Oost-Duitsland hebben zondag een verklaring van de Óostduitse regering geplaatst, DEN HAAG, 30-7. - Misschien heeft het weer niet zo geanimeerd, misschien ook begint het begrip vakantiespreiding wat meer ge meengoed te worden: het gebrui kelijke top-weekeinde eind juli/be gin augustus is minder druk ge worden dan was verwacht en ge vreesd. Het aantal ongelukken op de weg is het afgelopen weekend - voor zover dat zondagavond was te overzien - niet groter geweest dan het aantal, dat zich - helaas - ge middeld per weekend voordoet. Het was natuurlijk druk op de wegen. Maar de bezetting van het wegenwachtstation „Pauwmolen" aan de rijksweg Den Haag-Rotter dam trok uit het aantal pechgeval- len van zondag (vijftig) de conclu sie, dat de drukte op Nederlands drukst bereden weg toch niet gro ter was geweest dan op andere zo merse zondagen. Algemene Rekenkamer over de „verschrijvingen" in Zeeland Kamer komt tot een vyftal conclusies VLISSINGEN, 28-7. De Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland heeft het verslag van de algemene rekenkamer over de ge pleegde onregelmatigheden in de provincie Zeeland, de „verschrij vingen", voor publicatie vrijgege ven. De rekenkamer komt tot vijf conclusies Bij steekproeven is niet geble ken, dat ambtenaren zich aan ver duistering van gelden ten eigen bate hebben schuldig gemaakt. Ambtenaren van de Provinciale Waterstaat hebben zonder voor kennis van de bevoegde autoritei ten uitgaven gedaan en deze, door een foutieve omschrijving, verant woord op bestekposten en daar door ook op begrotingsartikelen. Voor ontvangsten en betalingen ten behoeve van de provinciale diensten zijn particuliere postreke ningen gebezigd. In enige gevallen zijn ontvang sten en uitgaven ten onrechte niet in de rekening van de provincie Zeeland opgenomen. De administratieve onregelma tigheden zijn vergemakkelijkt of mogelijk geworden door het ont breken van controle op de admi nistratie van de Provinciale Wa terstaat. In de gemeente Goes Naar aanleiding van de adminis tratieve onregelmatigheden in de gemeente Goes, „die in de opdracht werden aangeduid met de eufemis tische term „verschrijvingen" ver klaart het rapport, dat er bij de gemeente Goes reeds jaren een achterstand bestaat in het doen van rekening en verantwoording op de wijze als in de gemeentewet wordt voorgeschreven. De rekening over 1955 is nu in 1959 aan ge deputeerde staten toegezonden, doch nog niet vastgesteld. Latere rekeningen zijn nog niet bij de provinciale griffie van Zeeland binnengekomen. Gedeputeerde Staten hebben, volgens de mededeling van de chef afdeling financiën van de provin ciale griffie, bij de gemeente Goes op toezending der rekeningen aan gedrongen. Volgens deze hoofdambtenaar had dit weinig zin bij de gemeente Goes op spoed aan te dringen daar door langdurige ziekte van de twee ambtenaren van Goes, die met de financiële zaken zijn belast, het die gemeente onmogelijk was aan de wettelijke verplichtingen te vol doen. Tot dusver zijn slechts de reke ningen tot en met 1956 gecontro leerd. De rekening over 1957 is in 1961 ter hand genomen. Een der gelijke achterstand bestaat volgens de chef der financiële afdeling van de provinciale griffie ook bij an dere gemeenten in Zeeland. SCHIPHOL. Drie van de vijf le den der parlementaire missie, die een bezoek van veertien dagen aan de zes eilanden der Nederlandse Antillen hebben gebracht, zijn uit Curagao op Schiphol teruggekeerd ON GELUKKEN OP DE WEG JUBBEGA. De 70-jarige wielrij der K.N. uit Jubbega stak de Scho terlandseweg aldaar over, zonder op het verkeer te letten. De be jaarde man werd gegrepen door een personenauto en werd 30 meter meegesleurd. Met gebroken armen en benen is de man naar het zie kenhuis te Heerenveen overge bracht, waar hij aan de verwon dingen is overleden. AMSTERDAM. Op dc rotonde aan het begin van de Leeuwarder- weg in Amsterdam-Noord is de 70 jarige mw. K. E.-W. uit de Nieuw dammerstraat bij een aanrijding om het leven gekomen. DEN HAAG. De 17-jarige brom fietser P. van den Eijkel uit Rijns burg is op het kruispunt Stadhou derslaan-Stadhoudersplantsoen in Den Haag om het leven gekomen. KRABBENDIJKE. Op de rijks weg tussen Rilland Bath en Krab- bendijke is een verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 26-jarige Ameri kaanse mejuffrouw S. Rawson uit New Jersey om het leven is geko men. AMSTERDAM. De 74-jarige we duwe A. M. Bolhuis-Valentijn uit Amsterdam is in de Witte de With- strnat tegen een tramwagen van lijn zeven gelopen en overreden, Zij was op slag dood. Bezorgdheid groeiende in Volksrepubliek waarin erop wordt aangedrongen dat de Oostduitsers meer werk ver richten en meer offers brengen. Verder wordt er bij de bevolking op aangedrongen hun land niet te verraden door naar het Westen te vluchten. Waarnemers zien hierin een blijk van toenemende bezorgdheid in of ficiële kringen over de ernstige problemen van Oost-Duitsland nu de tijd van het vredesverdrag na derbij komt. Vooral drukte langs vaderlandse kust Van de grensposten, waar de grote toeristenstromen plegen te passeren, meldde alleen Elten uit zonderlijke drukte. Ook nu weer was het in Neder land vooral de kust, die grote stro men vakantiegangers kreeg te ver werken. Het gaat om 450.000 gulden Zware fraude ontdekt bij bankiersfirma ROTTERDAM, 29-7. Van de zij de van de firma R. Mees en Zoo- nen, bankiers in Rotterdam, is de volgende mededeling verstrekt: „Bij de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam is onlangs een aan zienlijk kastekort geconstateerd, waarvan moet worden gevreesd, dat dit door fraude is ontstaan. Aangenomen moet worden dat het tekort ruim f 450.000 zal bedragen. Een uitgebreid onderzoek is gaande. Dit onderzoek vindt plaats met medewerking van de politie te Rotterdam en van deskundigen aangewezen door assuradeuren die zijn betrokken bij de door de fir ma R. Mees en Zoonen gesloten verzekering tegen het risico van de behandeling door frauduleuze handelingen". Hieraan kan worden toegevoegd dat de ontdekking van het tekort plaatsvond nadat plotseling een der kassiers is overleden. Deze man was reeds 41 jaar in dienst van de bank. Veel Franse arrestanten in Tunesië PARIJS, 30-7. In Franse ambte lijke kringen te Parijs is zondag gezegd dat volgens te Parijs be kende gegevens het aantal Fransen dat in Tunesië gevangen wordt ge houden of het land is uitgezet veel hoger is dan het getal dat Tunesië in de Veiligheidsraad gaf. De Tu nesiër Mongi Slim had daar gezegd dat slechts tweehonderd Fransen zijn gearresteerd, geïnterneerd of uitgewezen. Bovendien, zo zei men te Parijs, geven de omstandigheden waarin de Fransen gevangen worden ge houden reden tot ongerustheid. Stond modderpoel ouder stroom? EIBERGEN, 28-7. Zes varkens van de landbouwer G. J. Groot Bramel in Eibergen zijn in een modderpoel omgekomen, vermoe delijk doordat deze onder stroom stond. De bewoners van de boer derij werden opgeschrikt, doordat een paar varkens begonnen te schreeuwen. Men zag de dieren heen en weer schokken en daarna in de poel neervallen. Zij bleven dood liggen. Op de boerderij heeft men nu uit veiligheidsoverwegingen de stroom maar uitgeschakeld. Oogstfeest in Sevenum SEVENUM, 30-7. Rond 20.000 toe schouwers omzoomden zondag de straten van Sevenum, waar de tra ditionele oogstfeestoptocht, onder leiding van acht muziekkorpsen en het Sint Nicolaasgilde uit Valkens- waard, langs de met allerlei oogst- emblemen versierde huizen trok. De inwoners van de in de op tocht met elkaar wedijverende buurtschappen hadden dit jaar hun inspiratie vooral gezocht in de mu ziek en in de insekten die de ko renvelden bevolken. De met einde loos geduld aangebrachte duizen den koren-, mais- en erwtenkorrels beelden allerlei instrumenten uit. Reusachtige vlinders uit hetzelfde materiaal streken over de bloem velden. Een uur lang trok de bonte parade van oogstwagens en bloe menwagens langs het publiek. Dubbele pech voor skiloopster CHAMONIX. De Franse skiloopster Janine Monter- rain, lid van de Franse na tionale ploeg, die in maart tijdens een afdaling haar been brak vertoeft momen teel in Chamonix ter gene zing van het been. Toen zij hoorde dat er een sport wedstrijd zou worden ge houden wilde zij erheen en daarom werd zij in een speciale draagstoel naar het sportgebeuren gedragen. De bekende Franse afda- lingsspecialist Charles Bo- zon was op de terugweg zo ridderlijk om Janine op zijn rug te nemen om haar naar het hotel terug te brengen. Ineens gleed hij uit, viel en daarbij kwam Janine Monterrain evenr eens onzacht met de aarde in aanraking. Het gevolg is dat Janine op het ogenblik met twee gebroken benen in Chamonix verblijft. Geslipt met snelheid van 100 km Twee doden ROERMOND, 30-7. Zaterdagmid dag zijn onder de gemeente Maas- niel, even benoorden Roermond, drie jongelui met grote vaart in een auto tegen een boom gereden, waarbij twee van hen het leven verloren en de derde zwaar ge wond werd. De auto, waarin zij met een snelheid van over de hon derd kilometer reden, raakte aan het slippen, waardoor de bestuur der de macht over het stuur ver loor. Ter plaatse overleed de 21-jarige J. P. H. M. uit Maasniel. In het ziekenhuis te Roermond, waarheen de andere jongelui werden over gebracht, overleed de 21-jarige R. P. K. N. uit Roermond. De derde inzittende, de 20-jarige L. S., die zware kneuzingen opliep, verkeert in levensgevaar. Een vicieuze cirkel TEL AVIV, 28-7. Twee elfjarige Israëlische jongens, die door de po litie op heterdaad werden betrapt bij het zakkenrollen, werden later vrijgelaten na op de bijbel gezwo ren te hebben hun leven te zullen beteren. Twee uur later kwam een vrouw bij de politie haar beklag doen over twee jongens die haar partemonnee hadden ontfutseld. De persoonsbeschrijving bleek te kloppen met die van het tweetal .gezworenen" die al gauw werden ontdekt in een bioscoop waar zij in gespannen aandacht naar de film „De tien geboden" zaten te kijken. Bij hun oren uit de bios coopzaal weggehaald protesteerden de jongens verontwaardigd: „We moesten toch aan geld zien te ko men om naar de film te kunnen gaan kijken en te zien hoe Mozes het gebod „Gij zult niet stelen" kreeg TAPTOE DELFT DELFT, 29-7. Taptoe Delft, het militair muziekfestival, dat van 24 augustus tot en met 2 september, met uitzondering van zondag 27 augustus, iedere avond op het Delftse Marktplein zal worden uit gevoerd, zal dit jaar in het teken staan van de Koninklijke Lucht macht. Vorig jaar vormde de ma rine het middelpunt en in 1959 de landmacht. Er zullen dit jaar 700 militairen aan deelnemen. Het Marktplein zal worden ver anderd in een denkbeeldige lan dingsbaan voor vliegtuigen met aan- en uitflitsende landingslich- ten. Aantal konijnen in Nederland groeit Minder myxomatose-slachtoffers DEN HAAG, 28-7. Hoewel in verscheidene delen van het land de myxomatose nog talrijke slachtof fers maakt, voqoral onder de jonge konijnen, schijnen vele oudere die ren niet meer of in geringe mate door de ziekte te worden aange tast, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. De laatste weken zijn de klach ten over schade aan land- en bos bouw door konijnen dan ook be langrijk toegenomen, met name in enige delen van de provincie Gel derland. Teneinde middelen te beramen om aan de konijnenplaag paal en perk te stellen zijn, onder leiding van de directeur van het faunabe heer, besprekingen gehouden tus sen de centrale landbouworganisa ties in Gelderland, het Landbouw schap, de wildschade commissie, alsmede een aantal jagers. De jagers verklaarden zich on middellijk.bereid de konijnenplaag die wel een zeer overrompelend karakter heeft, met alle toegestane middelen te bestrijden. De plannen voor woningwetwoningen DEN HAAG, 29-7. Gebleken is, aldus het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, dat ve le woningbouwverenigingen en ge meenten niet tot realisering van plannen voor woningwetbouw en gemeenten met extra subsidie over gaan, omdat de collectie ontwer pen, die als „keuzeplannen" zijn aangegeven, te beperkt was. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft thans de „keuzecommissie efficiënte wo ningbouw" verzocht de collectie plannen uit te breiden. Voorts heeft de bewindsman, in afwachting van het gereedkomen van deze uitbrei ding, een aantal overgangsmaat regelen getroffen. Wat uitzicht voor Franse boeren PARIJS, 29-7. De Franse premier Michel Debré, heeft zaterdagavond meegedeeld, dat de garantieprijzen voor tarwe en wijn zullen worden verhoogd. Verwacht wordt, dat de prijs van een brood hierdoor een oude frank hoger komt te liggen. Door een accijns-verlaging zal de wijnprijs voor de consument gelijk blijven. Debré heeft dit aangekondigd in een rede voor radio en televisie. De regering stelt zich verder voor vijf-en-twintig nationale markten voor landbouwprodukten in te stellen en later ook regionale markten. De uitkering bij ziekte aan de boeren zal worden verhoogd tot bijna het peil van de kantoor bedienden. De 5.227 ton metende „President de Cazalet" is zondag, met dertien honderd Franse staatsburgers aan boord - over het algemeen vrouwen en kinderen, die Tunesië verlaten - uit Tunis naar Marseille vertrok ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3